Přejít na obsah


Fotka

Kdo má chřipku - ať si hraje!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
99 odpovědí na toto téma

#51 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 březen 2008 - 21:30:18

Chlapi, zabředáváme!
Ale to nevadí... Je srandovní, když si vymyslím teorii přesunu částic do a ven z emulze (aniž bych měl větší znalosti z chemie než ze základní školy!) a ono to navzdory všem pravidlům funguje!!!
Ten poslední negativ jsem v poledne vyhodnocoval ve velmi dobrém světle a stíny na něm jsou prokreslené daleko lépe, než na tom, který byl volán "standardně", zatímco světla jsou (alespoň pod lupou) prakticky stejná - nenaleznul jsem rozdíl...
To se mi na temnokomornictví líbí, že se čas od času dostavují výsledky, které by se vlastně dostavit neměly :wink:
P.S. Čip můžete máčet do čeho chcete a stejně z něj nevymáčíte nic koukatelného, co?!
  • 0

#52 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 březen 2008 - 21:32:53

Ze zvědavosti jsem namočil odstřižený konec filmu do škrobových soplů a po 5 minutách byl celkem problém dostat to dolů...
Pro mě: škrob do buchet, číny a prádla - ale na film ne.
  • 0

#53 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 březen 2008 - 21:36:06

Teď mě napadlo (choroba se mě ještě drží!): nejneprostupnější by byla rtuť :wink: Co kdybych namočil film do rtuti?
Nebo po vývojce "vyždímat" a zafoukat Protectanem?
Ono by se možná našlo ještě hodně ještě větších blbostí!
  • 0

#54 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 březen 2008 - 21:54:31

no rtut, proc ne :wink: ne ale vazne. zitra budu testovat. Dnes mi byly pokusy zakazany.....
  • 0

#55 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 22:20:40

K tomu škrobu - já nemyslel ten sopel, co vznikne povařením. Spíš něco jako troška solamylu rozpuštěná ve studené vodě, to krásně teče. Nebo to ani nemusí být škrob, prostě nějaký spřátelený (ve vodě rozpustný, viskozitu neměnící) polymer. Třeba macrogol - ten doktoři/lékárnící tuším používají, takže asi i mají k dispozici.

Mimochodem, jak jsem psal že voda zvedne pH vvojky v emulzi, myslel jsem samozřejmě, že je sníží, jen jsem zapomněl, že chemici mají všechno obráceně :wink:
  • 0

#56 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 22:36:39

Když experimentovat, zkusil bych v prvním kroku jenom vodu. Pak vodu s cukrem/jiným sajrajtem - jestli to vůbec má vliv. A určitě bych zkusil tu ozásaditěnou vodu, ať se sajrajtem, nebo bez.
Sám to časem takhle provedu, ale až časem...
  • 0

#57 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 22:55:09

[quote name="Karel2Kouril" ...troška solamylu rozpuštěná ve studené vodě, to krásně teče. [/quote]

Tak mě napadá, jestli ono to nebude tím, že se ten škrob ve studené vodě nerozpustí a vlastně ta krásně tekoucí věc není nic jiného, než škrobový prášek ve vodě (suspenze, nebo jak se tomu říká). Při vaření jsem to nikdy moc nestudoval...
  • 0

#58 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2008 - 12:20:12

1. Přerušení vyvolávání vodou bez přísad jsem zkusil dvakrát hned při prvních pokusech. Negativy byly kontrastnější a více kryté.
2. Škrob jsem použil přesně tak, jak se zmiňujete - rozmíchaný potravinářský škrob ("do asijských jídel") ve studené vodě.
3. Makrogol je obchodní název pro polyglykoly s velkou molekoulí - je to právě to, co se dává třeba do těch mastiček. Ty, co mají největší
makro(mole)koule, jsou už skupenství pevného - vypadají jako vosk.
Právě ty jsem měl na mysli.
P.S. Ten olej by také nemusel být špatný... Ale jak potom očistit vercajk...?
  • 0

#59 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2008 - 13:34:47

Jen s vodou kontrastnějsí a více kryté negativy - můj dohad: Eberharův jev. Do emulze se pravděpodobně nasákla další voda (ve snaze naředit vyvolávací látky) a usnadnila difůzi, takže vyvolávací látky se mohly dostat z míst se malým osvitem do víc exponovaných oblastí. Pokud je to pravda, měly by být okraje světlých ploch na tmavém pozadí provolané víc, než středy(kam neměl vyvolávač odkud přidifundovat). Napoak tmavé plochy na světlém pozadí by měly být uprostřed provolanější.
Kdyby ta voda byla ještě zásaditá, tak upřímně řečeno nevím - záleží jestli to přerušení je dlouhá nebo krátká doba v porovnání s rychlostí vyvolávání (která může být u neutrální vody jiná, nejspíš menší, než u zásadité). Jestli je přerušení v obou případech dostatečně dlouhé na spotřebování všeho vyvolávače, tak se zásadou v přerušovací vodě by ten hranový jev měl být výraznější. Měly by vzniknout ostřejší kontury na přechodech světlo-stín, Zárověň by ale větší plochy měly být vyrovnanější - vyvolávací látka by, vzhledem k rychlejší spotřebě, neměla být schopna dodifundovat moc daleko.

K tomu macrogolu - co když makrokoule jsou relativně "malé" - řekněme stovky monomerních jednotek, to by se docela dalo rozpoustit, ne? Moje paní zkoumá chování roztoků polymeru ve vodě - ve stavu, kdy je polymer "rozbalený" je to krásná čirá kapalina (ona studuje právě ty, které se umějí opakovaně rozpustit a zdrcnout v závislosti na podmínkách, ale určitě existuje i něco, co existuje jen v té rozpuštěné formě, zeptám se jí).

Co použít místo oleje benzín? Do emulze plné vody nepoleze, pH měnit nebude, jen se do něj asi budou vyplavovat vyvolávače, které se ocitnou blízko povrchu, ale zhruba to samé se děje i se sladkou vodou.
  • 0

#60 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2008 - 14:23:20

Karel: Jo, někdy ženy příjdou na to, co my chlapi musíme zkoumat! 8-O
A s tím benzínem by to mohlo fungovat. Nemám žádné extra vysvětlení - spíš pocitovka.
No, a máme zase možnost blbnout...
  • 0

#61 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 březen 2008 - 22:44:25

benzin.... jenom aby s tím neprovedla paseku aditiva případně u technického benzinu buhvíjaké jiné ošklivé přísady.....
jak tu tak sleduji ty snahy najít něco, co překoná ten cukr pro vyrovnávání, napadá mne, čeho vlastně chcete docílit? ekvivalentu tone mappingu u tikitálistickejch HDR fujtajxl fotek?
nevim nevim....
zdá se mi, že by ten cukr mohl bohatě stačit .)

jinak mě to cukrování docela láká, asi zkusím prubnout nějaký negativ do kina, až budu při penězích... 8-O
  • 0

#62 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2008 - 09:28:39

Tak jsem o víkendu zkoušel udělat pár testů. Jako první mezistupeň ve vodě. Rozdíl proti normálnímu vyvolání spíše neznatelný. Druhý cukr. Tam je poznat rozdíl, hlavně menší zrno a menší rozsah kontrastů. Třetí Propylenglykol. Vpodstatě stejný jako cukr. Tudy cesta nepovede. Olej, benzín atp mě nepřijde jako vhodnej materiál. Macrogol nemám, ale snad se dá sehnat. Chem. splitgrading vazkoušíme. Xtol se mi v pátek koupit nepovedlo, je to strašný, ale tyhle věci tady moc nefrčí. Snadno se dá koupit jen ID-11 a foma univerzální....... Ale ještě je tu jeden obchod, tak snad tam. Gdyžtak něco namíchám.........
  • 0

#63 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 listopad 2008 - 17:47:00

Hledám rtuť, ale najdu cukr! Teda, když zakopnu a o takovýhle vlákno, tak si připadám vždycky takovej hloupoučkej.
  • 0

#64 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 listopad 2008 - 17:57:21

Hledám rtuť, ale najdu cukr! Teda, když zakopnu a o takovýhle vlákno, tak si připadám vždycky takovej hloupoučkej.


Proboha, na co rtut???? Film v tom machat nehodlam..... Ale vpřípadě potřeby by se nějaká našla......
  • 0

#65 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 listopad 2008 - 18:11:06

Hledám rtuť, ale najdu cukr! Teda, když zakopnu a o takovýhle vlákno, tak si připadám vždycky takovej hloupoučkej.


Proboha, na co rtut???? Film v tom machat nehodlam..... Ale vpřípadě potřeby by se nějaká našla......


No rtutí lze třeba podstatně zvýšit citlivost filmu, nebo je jí třeba na daguerrotypie.

Děkuji za nabídku. Rtuť ale nepotřebuji. Nejprve jsem jí měl cca 2dcl ve sklepě.
Teď mi zas nějaká přibyla. Bylo to jen pár kapek, ale toho času je sebrat!
  • 0

#66 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 listopad 2008 - 18:19:22

Hledám rtuť, ale najdu cukr! Teda, když zakopnu a o takovýhle vlákno, tak si připadám vždycky takovej hloupoučkej.


Proboha, na co rtut???? Film v tom machat nehodlam..... Ale vpřípadě potřeby by se nějaká našla......


No rtutí lze třeba podstatně zvýšit citlivost filmu, nebo je jí třeba na daguerrotypie.

Děkuji za nabídku. Rtuť ale nepotřebuji. Nejprve jsem jí měl cca 2dcl ve sklepě.
Teď mi zas nějaká přibyla. Bylo to jen pár kapek, ale toho času je sebrat!


No jeste ji mam litr schovanej na horsi casy.... Ta citlivost me zajima. Nejakej clanek by nebyl????
  • 0

#67 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 4 listopad 2008 - 10:06:19

No jeste ji mam litr schovanej na horsi casy.... Ta citlivost me zajima. Nejakej clanek by nebyl????


Doporučuji na to zapomenout a ten litránek odnést do sběrného dvora.
  • 0

#68 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 4 listopad 2008 - 10:12:19

No jeste ji mam litr schovanej na horsi casy.... Ta citlivost me zajima. Nejakej clanek by nebyl????

vlozis film do vyvojnice, na dno kapnes kapku rtuti, zavres a nechas nejaky ten den pusobit. mozna ze v Kulhankovi neco takoveho bude popsano.
ale jak pise kubikula, fakt si s tim nezahravej.
  • 0

#69 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 listopad 2008 - 10:51:45

Lukasi, ať tě to nenapadne nosit do sběrného dvora!!! Pokus se toho budeš chtít zbavit, ozvi se, nejak sem domluvíme!!!
  • 0

#70 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 4 listopad 2008 - 11:24:48

pánové, pánové....
nečetli jste co říkal Sudek o tom nadějném fotografovi?
jak na to chudák dojel?
  • 0

#71 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 listopad 2008 - 11:47:03

pánové, dřív to s vámi zavánělo nemocnicí, ale ted to už vyloženě smrdí krchovem ;)
  • 0

#72 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 4 listopad 2008 - 11:49:36


No jeste ji mam litr schovanej na horsi casy.... Ta citlivost me zajima. Nejakej clanek by nebyl????

vlozis film do vyvojnice, na dno kapnes kapku rtuti, zavres a nechas nejaky ten den pusobit. mozna ze v Kulhankovi neco takoveho bude popsano.
ale jak pise kubikula, fakt si s tim nezahravej.


nejlepe udelat to jako dagguere, pokud si dobre pamatuji, nejdrive ty sboje desky vytiral levandulovym olejem (nebo je zcitlivoval?uz si nepamatuju) az pak jednou sel po case do skrine a zjistil ze ma desku krasne vyvolanou. Po case experimentovani zjistil, ze v te skriny mel i rtut a ta daska se vyvolala samovolnymi vypary rtuti.

Hezky pribeh, ale rozhodne by jsem ho nedoporucoval opakovat. Mam sice v jedne knizce popis na dagguerotypiii, ale rozhodne to nedoporucuji, hned vedle je postup na nepravou (bez te rtuti)...

P.S. hlavne by sem nikde nerikal, ze mas kilo rtuti, mohl bys z toho mit akorat tak prusvih
  • 0

#73 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 listopad 2008 - 13:45:53

Ale ogaři, vy ste z nejaké měkké mámy. Kilo rtuti, je takový standard, kerývá by měl mět každýdoma v šupleti. Já mám kila dvě a říkám to tu všeckým.
Ale doufám, že nikoho z Vás ju nenapadne nosit do sběrného dvora, taková zhýralost!!! Kraken to vyřeší za Vás.
  • 0

#74 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 4 listopad 2008 - 13:49:35

Ale ogaři, vy ste z nejaké měkké mámy. Kilo rtuti, je takový standard, kerývá by měl mět každýdoma v šupleti. Já mám kila dvě a říkám to tu všeckým.
Ale doufám, že nikoho z Vás ju nenapadne nosit do sběrného dvora, taková zhýralost!!! Kraken to vyřeší za Vás.


To jsou ty tvý čertice, viď?
  • 0

#75 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 4 listopad 2008 - 13:50:07

Ale ogaři, vy ste z nejaké měkké mámy. Kilo rtuti, je takový standard, kerývá by měl mět každýdoma v šupleti. Já mám kila dvě a říkám to tu všeckým.
Ale doufám, že nikoho z Vás ju nenapadne nosit do sběrného dvora, taková zhýralost!!! Kraken to vyřeší za Vás.


a nedelas ty ty teplomery ?:(
  • 1

#76 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 14:01:25


No jeste ji mam litr schovanej na horsi casy.... Ta citlivost me zajima. Nejakej clanek by nebyl????

vlozis film do vyvojnice, na dno kapnes kapku rtuti, zavres a nechas nejaky ten den pusobit. mozna ze v Kulhankovi neco takoveho bude popsano.
ale jak pise kubikula, fakt si s tim nezahravej.


nejlepe udelat to jako dagguere, pokud si dobre pamatuji, nejdrive ty sboje desky vytiral levandulovym olejem (nebo je zcitlivoval?uz si nepamatuju) az pak jednou sel po case do skrine a zjistil ze ma desku krasne vyvolanou. Po case experimentovani zjistil, ze v te skriny mel i rtut a ta daska se vyvolala samovolnymi vypary rtuti.

Hezky pribeh, ale rozhodne by jsem ho nedoporucoval opakovat. Mam sice v jedne knizce popis na dagguerotypiii, ale rozhodne to nedoporucuji, hned vedle je postup na nepravou (bez te rtuti)...

P.S. hlavne by sem nikde nerikal, ze mas kilo rtuti, mohl bys z toho mit akorat tak prusvih


Rtuť je věc potřebná. Oni pořád ještě rtuťový tonometry nezrušili. A servisovat se to musí, což de bez rtuti dost těžko. Už to pár let dělám. Nosit to nikam nehodlám, je dost velká starost dneska rtuť sehnat, dokonce i pro firmu. Skladováno jest to korektně, mám z toho respekt, ikldyž to tak někdy nevypadá.
No to se mi nelíbí, nerad bych měl rtuť ve vývojnici. A navíc, vyvolání samovolnými výpary, to se mi líbí ještě míń.
  • 0

#77 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 4 listopad 2008 - 14:17:59

...Skladováno jest to korektně, mám z toho respekt, ikldyž to tak někdy nevypadá.


Je to zajímavý držet lahvičku rtuti, že?

...No to se mi nelíbí, nerad bych měl rtuť ve vývojnici. A navíc, vyvolání samovolnými výpary, to se mi líbí ještě míń...


Těma výparama se nevyvolává, těma zvyšuje citlivost. Nejsem si jistý, ale myslím že to dá dvě clony nehledě na další vývojce. Je na to takový odborný slovo, ale on by se mi Kraken smál: "hyperco?"

Než vývojnici, bych spíše použil plechovku a asi by se tomu opařování dalo trochu pomoct.
  • 0

#78 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 4 listopad 2008 - 14:37:11

Esli vás to bere moc, tk si sežeňte tutok knihu:

Vložený obrázek
  • 0

#79 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 14:46:59

...Skladováno jest to korektně, mám z toho respekt, ikldyž to tak někdy nevypadá.


Je to zajímavý držet lahvičku rtuti, že?

...No to se mi nelíbí, nerad bych měl rtuť ve vývojnici. A navíc, vyvolání samovolnými výpary, to se mi líbí ještě míń...


Těma výparama se nevyvolává, těma zvyšuje citlivost. Nejsem si jistý, ale myslím že to dá dvě clony nehledě na další vývojce. Je na to takový odborný slovo, ale on by se mi Kraken smál: "hyperco?"

Než vývojnici, bych spíše použil plechovku a asi by se tomu opařování dalo trochu pomoct.


Hmm, zajímavý. Akorát nevím, asi to nebudu moc nechat v digestori nekolik dní.....
  • 0

#80 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 listopad 2008 - 15:26:47

pánové. tohle je trochu síla. doporučuji příspěvek od pana Erika na téma záklaďáci, kamna a rtuť... :(
  • 0

#81 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 listopad 2008 - 15:54:16

LukasJ: "Rtuť je věc potřebná".

No Lukasi, tož vidím, že si můj člověk. Už když sem byl malý Krakének, tož už v postýlce mi tatínek velký Kraken říkal o tom co sa dá ze rtuti všecko udělat..... :(
Pan Teyssler s panem Kotyškou mi četli pohádky..... No moc príma to bylo... :lol:
  • 0

#82 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 16:19:36

LukasJ: "Rtuť je věc potřebná".

No Lukasi, tož vidím, že si můj člověk. Už když sem byl malý Krakének, tož už v postýlce mi tatínek velký Kraken říkal o tom co sa dá ze rtuti všecko udělat..... :(
Pan Teyssler s panem Kotyškou mi četli pohádky..... No moc príma to bylo... :lol:


jj tak to si rozumime... :D
  • 0

#83 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 4 listopad 2008 - 17:05:39

Pánové vědci-umělci by si hráli. Leonardo si také hrál že?
  • 0

#84 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 17:17:22

LukasJ: "Rtuť je věc potřebná".

No Lukasi, tož vidím, že si můj člověk. Už když sem byl malý Krakének, tož už v postýlce mi tatínek velký Kraken říkal o tom co sa dá ze rtuti všecko udělat..... :(
Pan Teyssler s panem Kotyškou mi četli pohádky..... No moc príma to bylo... :lol:



Jo a možno mě nazívat jménem, jsem Honza, Lukáš je přímení.
  • 0

#85 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 17:22:22

Pánové vědci-umělci by si hráli. Leonardo si také hrál že?


No jo, ale ty výsledky....... Musíme přidat.
  • 0

#86 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 17:26:24

...Skladováno jest to korektně, mám z toho respekt, ikldyž to tak někdy nevypadá.


Je to zajímavý držet lahvičku rtuti, že?

...No to se mi nelíbí, nerad bych měl rtuť ve vývojnici. A navíc, vyvolání samovolnými výpary, to se mi líbí ještě míń...


Těma výparama se nevyvolává, těma zvyšuje citlivost. Nejsem si jistý, ale myslím že to dá dvě clony nehledě na další vývojce. Je na to takový odborný slovo, ale on by se mi Kraken smál: "hyperco?"

Než vývojnici, bych spíše použil plechovku a asi by se tomu opařování dalo trochu pomoct.



Zajímavý, proč? Je to akorát těžký..... Jsou věci, ze kterejch mám větší respekt. BeO taky není hračka a nijak mě to nevzrušuje, spíš mám strach.
  • 0

#87 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 17:32:31

...Skladováno jest to korektně, mám z toho respekt, ikldyž to tak někdy nevypadá.


Je to zajímavý držet lahvičku rtuti, že?

...No to se mi nelíbí, nerad bych měl rtuť ve vývojnici. A navíc, vyvolání samovolnými výpary, to se mi líbí ještě míń...


Těma výparama se nevyvolává, těma zvyšuje citlivost. Nejsem si jistý, ale myslím že to dá dvě clony nehledě na další vývojce. Je na to takový odborný slovo, ale on by se mi Kraken smál: "hyperco?"

Než vývojnici, bych spíše použil plechovku a asi by se tomu opařování dalo trochu pomoct.



Zajímavý, proč? Je to akorát těžký..... Jsou věci, ze kterejch mám větší respekt. BeO taky není hračka a nijak mě to nevzrušuje, spíš mám strach.


Ale berilium se aspon nepoužívá, co já vím, ve fototechnikach....

Jo a ještě jsem chtěl, plechovku nee, spíš sklo.
  • 0

#88 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 4 listopad 2008 - 18:16:01

...
Jo a ještě jsem chtěl, plechovku nee, spíš sklo.


Aha, jasně, rtuť a kov. Ale nějak si to zahřívali:
http://www.scheufler.../z_knihy_10.doc
  • 0

#89 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 4 listopad 2008 - 19:48:02

...
Jo a ještě jsem chtěl, plechovku nee, spíš sklo.


Aha, jasně, rtuť a kov. Ale nějak si to zahřívali:
http://www.scheufler.../z_knihy_10.doc


Děkuji za info, jdu číst
  • 0

#90 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 4 listopad 2008 - 21:36:09

Taková to vlákna jednoho nakopnou a má chuť experimentovat.
  • 0

#91 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 listopad 2008 - 08:33:51

podotýkám, že bych se zase rád s vámi na dalším sraze viděl
  • 0

#92 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 5 listopad 2008 - 11:18:53

podotýkám, že bych se zase rád s vámi na dalším sraze viděl


No taky se můžeš příští pátek stavit na Fotopivu :?
  • 0

#93 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 listopad 2008 - 15:48:49

Tak pokus se rtutí započal.
Předem VARUJI, nedělejte to doma, bez znalosti anorganické chemie, toxikologie prvků a bez patřičného vybavení.

V digestoři jsem umístil do teflonové nádoby několi kapek ruti. Nádobu uzavřel a silikonovými hadicemi propojil do plastové nádoby s filmem. Na silikonových hadicích je ventil, kterým se rtuť uzavírá. Předpokládám opakované využití, teflon i silikon by měl být proti rtuti imuní, kohout je plastový (plast není znám, ale nic lepšího nemám, železo by sice bylo fajn, ale z čistého železa se kohouty nedělají a ze slitin nemám dobrý pocit). Za kohoutem je rozdělení na dva směry, jeden směr jde přez nádobu s filmem a následně do čerpadla, dále se uzavírá přez rozbočení jednak do druhého portu prvního rozbočení a zároveň do druhého směru kde je použit filtr Silcarbon JQ42 a zněj to jde ven. Tento výstup je během aplikace rtuti "zaštípnut" a aktivován bude po uzavření ventilu nad nádobou se rtutí. Výstup z filtru je připojen na odsávání.
Doufám, že popis není moc zmatečný, případně dodám nákres, ale opravdu varuji, rtuť je toxická všemu živému a má tendenci kumulovat se v organismu, poškozuje hlavně ledviny, tvoří se třeba dimethylrtuť, což je opravdu svinstvo.
Pokud bude někdo chtít tohle zkusit, pošlete negativ, radši to udělám sám, nechci Vás mít na svědomí.
Vyvolávat to budu zítra, mám jeden negativ střižený na více částí, nechám nascanovat a dám sem odkazy. Vyvoláno to bude zítra večer, napíšu dojmy, scany během týdne.
Film je PAN400, nafocen jako ISO 1600, kontrastní světelné podmínky. Volání jedné části bude RODINAL 1+100 semistand, jeden klasicky v Microphen, Rtuťový vzorek v Rodinal 1+100 semistand. (vývijka pak bude přidána do nebezpečného odpadu (stejně jako přerušovací lázeň), s uvedením kontaminace parami rtuti)

Ještě podotýkám, rtuť neposkytuji, vzhledem k aktuální legislativní situaci jsou mé zásoby poměrně omezené a další asi nebude. Pokud někdo má potřebné znalosti, dokáže si zatím rtuť sehnat, časem to bude problém.

P.S. Berte tohle jako zajímavý experiment, rozhodně tohle nezkoušejte, nechci chodit po pohřbech Temnokomorníků. Už tak je nás málo. Pokud nemáte strach z jedů, mácháte se ve vývojkách a ustalovačích, dvojchroman máte jako běžnou součást života, ráno si dáváte štamprli rodinalu, tak mi věřte, že tohle je jiný kafe. Kolegové chemici či doktoři vám to určitě vysvětlí a potvrdí!!!!!!
Honza
  • 0

#94 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 listopad 2008 - 15:51:22

...
Jo a ještě jsem chtěl, plechovku nee, spíš sklo.


Aha, jasně, rtuť a kov. Ale nějak si to zahřívali:
http://www.scheufler.../z_knihy_10.doc


Děkuji za info, jdu číst


Již jsem dočetl..... Super čtení, doporučuji i ostatním.
  • 0

#95 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 listopad 2008 - 16:41:59


No jeste ji mam litr schovanej na horsi casy.... Ta citlivost me zajima. Nejakej clanek by nebyl????

vlozis film do vyvojnice, na dno kapnes kapku rtuti, zavres a nechas nejaky ten den pusobit. mozna ze v Kulhankovi neco takoveho bude popsano.
ale jak pise kubikula, fakt si s tim nezahravej.



P.S. hlavne by sem nikde nerikal, ze mas kilo rtuti, mohl bys z toho mit akorat tak prusvih


No tak z toho strach nemám, jsest dodrženo ISO 14001 a související normy, včetně evidence. Věř mi, že vím co je rtuť a jak stím zacházet.

BTW rtuť nikomu nedám a sběrnému dvoru se o mé rtuti může jen zdát. Na likvidaci těchto věcí máme firmu :-( :D :D :D :D
  • 0

#96 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 listopad 2008 - 16:59:38

Tak jest vyvoláno.... Jedna část je volána rovnou, bez expozice rtuťovými parami, vše dle očekávání. Brutální zrno, kontrast mimo rozsahu filmu. Nic jiného jsem ani nečekal. Jednak PAN400@1600 a jednak Rodinal. Odhadem je to na 10x15 snad použitelný, ale na papír to asi dát nepůjde.
Varianta rtuť: Voláno jako PAN400@400, Rodinal, stejná koncentrace. Je to světlejší, Kontrast vcelku jde, kopírovat to půjde. Zrno je menší, subjektivně bych řekl příjemnější. Zdá se mi (subjektivně dle lupy), že je menší hranová ostrost, ale to se uvidí na zvětšenině. Zdá se, že tahle cesta je lepší než vyvolání N+2.
Třetí část: vyvolání Microphen, Zrno srovnatelný s Hg pokusem, zno skorem stejný, jen takový nepříjemnější, aspoň subjektivně. KOntrast je ale větší, na měkou gradaci tak akorát.
Čtvrtá a poslední část: vyvoláno v Microphen + polyklykolx3, zrno někde mezi Hg a Microphen, kontrastně je to lepší než Microphen, ale Hg verze je lepší. Kopírovat to jde, někde mezi Sp a N.

Scany během týdne.
  • 0

#97 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 10 listopad 2008 - 18:43:26

Hm. Člověk rozbije teploměr, pak něco žbleptne, no a najednou je tu odborný pojednání.
  • 0

#98 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 prosinec 2008 - 10:41:36

Našel jsem zmínku v jedné chytré knížce k počátečnímu tématu tohodle vlákna:

Water-bath and two-solution development

Prověřené metody pro snížení kontrastu za současného zvýšení denzity ve stínech, podobný efekt jako ředěné vývojky. Principem metody je nasáknutí vývojky do emulze a následným přemístěním filmu do vodní lázně nebo slabé alkálie, kde zůstává bez pohybu. Vyvolávač je v silně exponovaných partiích rychleji vyčerpán zatímco v méně exponovaných místech vyvolávání ještě pokračuje. Tento postup může být jednou i vícekrát zopakován dle požadovaného vyrovnání. Nezapomeňte exponovat o jednu clonu více než obvykle.

Oba procesy [vodní mezilázeň a dvoulázňové vyvolávání] podávaly výborné výsledky se silnými emulzemi, ale vyvolávání s vodní lázní není příliš efektivní s tenkými emulzemi, protože pravděpodobně nenasáknou dostatečným množstvím vývojky. Naproti tomu se ukazuje, že dvoulázňový proces má se současnými filmy silný vyrovnávací účinek.

...

Existují i další možnosti, které mohou být užitečné:

1. ponořte film do D-23 na 30 sekund až minutu, poté na 1 až 3 minuty do alkalické lázně. Následně film vyperte ve slabém kyselém přerušovači a v čisté vodě. Poté může být vrácen do vývojky a proces zopakován. Opakováním procesu bez kyselého přerušovače po alkalické lázni přeneseme část alkálie do vývojky a zvýšíme tak její aktivitu, čímž přijdeme o výhody dvoulázňového vyvolávání. Vzhledem ke krátkému pobytu filmu ve vývojce proces opakujeme 3 až 5x. Výsledkem by měl být negativ, který je celkově více krytý, vyrovnnější než při jednom cyklu. Pokud je takto vyvoláván roll-film, doporučuji tank překlopit při každém ponoření do alkálie aby se zabránilo usazování ve druhé lázni.

2. Film vyvolaný jako N-1 nebo N-2 ponoříme do alkalické lázně na několik minut pro zvýšení denzity ve stínech. Výsledný negativ může na první pohled vypadat jako normální, má ale bohatší kresbu ve stínech. [velmi volně přeloženo, s tímhle odstavcem si nevím moc rady]

The Negative, strana 229 - 232

Za zásadní považuji informaci o chování "starých a nových filmů", tedy důvod, proč nám nefunguje voda
  • 0

#99 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 prosinec 2008 - 14:39:24

Jestli můžu pomoct, tak přesnější formulace druhé věty v tom problémovém odstavci je:
Lze očekávat, že negativ bude mít téměř normální rozsah denzit, ale s určitým zesílením vyvolání ve stínech.
  • 0

#100 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 prosinec 2008 - 16:26:21

Jestli můžu pomoct, tak přesnější formulace druhé věty v tom problémovém odstavci je:
Lze očekávat, že negativ bude mít téměř normální rozsah denzit, ale s určitým zesílením vyvolání ve stínech.


Celkem shoda, původně jsem to taky tak nějak měl, ale nevěděl jsem si rady s tím rozsahem denzit - aby to neznělo blbě :wink: 8-O Díky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních