Přejít na obsah


Fotka

Vliv rentgenů na negativy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
111 odpovědí na toto téma

#1 cent

cent

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 březen 2008 - 16:52:28

Pěkný den.
Rád bych se zeptal, na Vaše názory a hlavně zkušenosti s vlivem letištních a jiných bezpečnostních rentgenů na exponované negativy.
Byl jsem na výletě, kde většina mých negativů prošla celkem asi 12 kontrolami a po vyvolání po příjezdu jsem byl dost nepříjemně překvapen. Filmy jsou zrnité, nekontrastní a mají divné barvy. Zatím jsou moje zkušenosti nejednoznačné, tolika kontrolami jsem filmy nikdy nevezl, a nebyly mezi nimy čínské kousky pamatující kulturní revoluci...
Potřeboval bych to svést na něco jiného, než svou neschopnost. :D
  • 0

#2 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 březen 2008 - 17:43:59

Osobně mám tuhle zkušenost, naštěstní v té 1. variantě, takže některé obrázky se dají použít. Jednou Sensie a jednou TRI-X 400. Ale je to výsledek rentgenu na zapsaná zavazadla. Diáky v příručním zavazadle projeli rentgenem celkem 6x a bez problému.

Vložený obrázek
  • 0

#3 cent

cent

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 březen 2008 - 18:07:22

Všechny moje filmy šly v příručních zavazadlech (což je asi jejich štěstí, takové strašné pruhy tam nejsou). Nejhůř dopadly 4 kinofilmy od Kodaku, u kterých je zničená asi tak čtvrtina až třetina filmu, ta co je blíž plastové cívce. Je na nich příšerný modrofialový závoj. Nevim jestli to souvisí se značkou, ale filmy od Fuji to přežily o poznání líp.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 březen 2008 - 19:04:12

Uf, dvanáctkrát? Doposavad co jsem letěl bylo bez přestupů a nějaké nepředloženosti jsem nezaznamenal a to dokonce ani u Fuji pro 1600, 2x průchod na Stanstedu. V létě mě nicméně čeká asi dovolená s přestupem, takže 4x, třeba norové na vnitrostátních linkách nemaj moc tvrdý kontroly :D

Jinak fotovybavení beru zásadně na palubu (stativ balím doprostřed krosny), brašna vyhovuje a zatím jsem neměl jediný problém.
  • 0

#5 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2008 - 19:30:33

Já jsem se kdysi informovala před letem a bylo mi sděleno, že rengeny na letištích nejsou natolik silné, aby filmy porušily. Letěla jsem od té doby několikrát a nikdy nebyl problém...všechny filmy byly ok, takže si myslím, že to bude v něčem jiném...?!!
  • 0

#6 hel1

hel1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2008 - 19:36:03

...např. Kodak Tri-XPany, Ilfordy, Fuji i Fomy atd, všechny byly v pohodě, ať šlo o jakoukoli citlivost. ...veškeré fotovybavení si samozřejmě beru na palubu!
  • 0

#7 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2008 - 19:58:26

Všechny moje filmy šly v příručních zavazadlech (což je asi jejich štěstí, takové strašné pruhy tam nejsou). Nejhůř dopadly 4 kinofilmy od Kodaku, u kterých je zničená asi tak čtvrtina až třetina filmu, ta co je blíž plastové cívce. Je na nich příšerný modrofialový závoj. Nevim jestli to souvisí se značkou, ale filmy od Fuji to přežily o poznání líp.

Co teplota, skladování exp.mat., některé filmy jsou na to citlivější. Které filmy byly exponované dříve, co expirace , zkrátka víc dat. Osobně jsem film vezl jen 2x přes rent., a pak v Londyně u politikuuu. Vše Ok, po označení film. mat. materilu sken tuším.B.
  • 0

#8 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 2 březen 2008 - 20:02:13

Já jsem se kdysi informovala před letem a bylo mi sděleno, že rengeny na letištích nejsou natolik silné, aby filmy porušily. Letěla jsem od té doby několikrát a nikdy nebyl problém...všechny filmy byly ok, takže si myslím, že to bude v něčem jiném...?!!


Nové scanery mají opravdu nížší intenzitu záření a často bývají označeny nálepkou "Film save" a udanou "bezpečnou" hodnotou ASA. Při opakovaných kontrolách se ale efekt na film kumuluje a těch 12 prozáření, to už je docela masakr.
Já to dělám tak, že filmy v průhlednejch plastovejch krabičkách mám nasypaný v jednom igelitovým pytli a ten z příčurního zavazadla vždycky vytáhnu a snažím se to ukecat. Pro účely argumentace mezi filmy zamíchám dva tři Tmax 3200 , nebo nějakej podobnej ultracitlivej materiál, i když na to potom třeba ani nefotím. Ty šmoulové jsou tím většinou zaskočený, prte takovej citlivej film nikdy neviděli a když to správně zahraju na strunku opakovanejch kontrol a zmíněný kumulace negativního vlivu, tak to většinou projde. V poslední době je v módě mít ty scanery úplně všude, včetně muzeí, nádraží pošt a pomalu i veřejnech hajzlíků, ale v naprostý většině (tedy kromě letišť) je to čirá formalita. Většinou stačí pytel filmů vytáhnout a nikdo se o to nestará. (Třeba ony, jak píšeš, "čínský kousky pamatující kulturní revoluci" na nvlakovejch ádražích jsem nakonec jednoduše ignoroval úplně a v polovině případů si mě ten patrolující kuliferda ani nevšim :D )
  • 0

#9 cent

cent

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 březen 2008 - 22:09:56

Byl to 14 denní výlet po Číně s nekolika vnitrostátními lety a 2 rentgeny u vstupů do památek. Ty nejzničenější kodaky byly 400 a celkově dostaly asi největší dávku.
Ukecat se mi to na žádném letišti jaksi nepodařilo, většinou byli dost komisní a tvrdili, že rentgen je film-safe. Zatím se mi to totiž taky nikdy při běžných letech tam a zpět se dvěma až čtyřmi kontrolami nestalo. Snažím se to teda hodit na číňany. (filmy samozřejmě nové, datum expirace daleko v budoucnosti, do odjezdu v lednici)
  • 0

#10 yellowhammer

yellowhammer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2008 - 22:56:24

Kdykoli někam letím, vždy si beru filmy se sebou na palubu do příručního zavazadla a při kontrole "teatrálně" otevřu bágl s výbavou a vytáhnu cca 5 filmů s citlivostí nad 400 a žádám o kontrolu mimo scan. Naposledy jsem letěl do Halifaxu a zpět přes Frankfurt a Toronto - problémy byly pouze v Praze (vypadalo to na lenost obsluhy rentgenu) protože pak musí pouřít jakýsi ruční protibombový scan (musí pokažké založit do držáku jakousi tkaninu -lapač).

Příště uvažuju o tom, že si koupím ochranný sáček a nechám ho pohozený v báglu - kdysi se mi totiž stalo že nenašli v baglu zapomenuté malé můžky a pinzetu :D a tak třeba i přehlídnou i ten sáček.

Máte někdo s ochrannými sáčky nějaké zkušenosti? Jsou olověné?
  • 0

#11 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 březen 2008 - 07:37:18

lonska zkusenost z Tenerife - svitky trix400, prirucni zavazadlo, na par svitcich (ne na vsech) pruhy jako na prvni ukazce.
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 březen 2008 - 09:11:46

Moc nelítám a zatím všechny moje filmy přežily, ale co píšete mě děsí - při ukecávání ruční kontroly mám úspěšnost asi tak 50% a to o citlivostech lžu, jak když tiskne.
Jinak finta s přihozením pár citlivých materiálů do sáčku mi třeba na Ruzyni neprošla - tam mě to nechali přebrat a u stovek byli docela nekompromisní (400 jsem tvrdil že budou 1600-3200, jinak šly do RTG taky).
V Amsterodamu se mě jeden pták zeptal jaký mám nejcitlivější, materiály a já řekl, že 1600, bylo vidět jak se zamýšlí, co že je víc, jak 1600, a pak vítězoslavně prohlásil, že jejich stroj je bezpečný do 3200, tak ať je tak dám, nebo že mi vytahá filmy ze špulek(!). A když mu ten chlapík, co prohlíží skeny vyjeveně řekl, že co blbne, že jsou to filmy, tak se začal smát... tehdy jsem byl dost nasraný, ale ty filmy to přežily (byly to nejvýš 400 a jejich první rentgen).
No, holt, až zas někam poletím, zkusím tvrdit, že volám minimálně na 6400, obsluhy imho vesměs netuší, co je s filmem možné udělat a 6400 už asi "znát" nebudou...
  • 0

#13 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 březen 2008 - 10:50:49

Na výpravě pře 4 roky se mi na některých negativech taky objevily svislé pruhy, ale vždycky to bylo na začátku filmu tak do políčka 1, dál ne (tzn 1. snímek 00, pak 0, 1). Nejsem si jist, jestli to není spíš vniklým světlem do kazety po celkovém převinutí dofoceného filmu, nebo při zakládání filmů, bylo to jen na několika málo, ale zato citlivosti 100, 160. Bylo to tak na 3-4 filmech z 35 ks.
Pásem s rtg projely filmy v igelitce vytažené z kabinového zavazadla v Praze, Moskvě, Dillí, Léhu, Dillí, Moskvě. Nějaká upozornění ohledně vlivu rtg/citlivosti filmů jsem nezjistil, ale zejména kontrola na odletu z Léhu byla velmi důkladná.
Takže se toho docela bojím, vzít nějaké citlivější filmy. PL
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 březen 2008 - 11:04:27

já necestuju, ale co si vzít tank a chemii s sebou? kontrola by pak byla jen jedna, pak už by byly filmy vyvolány a v deskách
co převážení chemie a letišťní kontroly?
  • 0

#15 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 březen 2008 - 11:09:58

Ja som toho nalietal pomerne dosť a hlavne v Europe to pri max. 1 prestupe dopadlo vždy v pohode a to v Paríži používam často Kodak T- Max 3200. Filmy mám zásadne v príručnej batožine. Jedinú zlú skúsenosť mám z minulého leta dovolenka Antalya Turecko. Mal som tam ČB T- Max 100, 400 a farebné Fuji Superia 200. Tie čiernobielé boli v pohode, ale tie farebné mali asi v tretine modrastý závoj a čmuhy. Filmy ČB zásadne ladnička, farebné Tesco TN vždy podľa potreby.
  • 0

#16 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 březen 2008 - 11:27:47

já necestuju, ale co si vzít tank a chemii s sebou? kontrola by pak byla jen jedna, pak už by byly filmy vyvolány a v deskách
co převážení chemie a letišťní kontroly?

Tak toho bych se bál - pokud si ty očichávače (hmotové spektrometry :wink: ) spletou fotochemii s nějakým sviňstvem, které na palubu nesmí, tak by se snadno mohlo stát, že ti kufry zůstanou doma, nebo někde na půl cesty... Sice by se to asi vysvětlilo, ale určitě ne hned.
  • 0

#17 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 3 březen 2008 - 11:34:57

já necestuju, ale co si vzít tank a chemii s sebou? kontrola by pak byla jen jedna, pak už by byly filmy vyvolány a v deskách
co převážení chemie a letišťní kontroly?


Já už vo tom jednou i docela vážně přemejělel :lol: , ale spíš tak nějak ze zoufalství... Reálně se mi to moc nejeví, zvlášť pokud jedeš do nějaký tramtárie kde je problém cokoli sehnat, čistou vodu počínaje. A pak, když si dáš dokupy co všechno bys sebou musel táhnout, tak je to buď nechat doma spacák, nebo najmout šerpu :wink:

Jinak s práškovou chemií v origo balení v zavazadle co nepřijde do kabiny by myslím problém nebyl.
  • 0

#18 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 březen 2008 - 20:37:13

,....Příště uvažuju o tom, že si koupím ochranný sáček a nechám ho pohozený v báglu - kdysi se mi totiž stalo že nenašli v baglu zapomenuté malé můžky a pinzetu :( a tak třeba i přehlídnou i ten sáček.

Máte někdo s ochrannými sáčky nějaké zkušenosti? Jsou olověné?

Tohle je cesta kterou bych neabsolvoval... :!: Kamarád měl ochraný taštičku a v Anglii nalezenoa bez misloti.....KO :) Prostě do toho neviděl tak na scanu otačil volume max.... :) Doporičuji filmy ukazovat připadně i fotak prazdný ukazat prazdne tělo, film založit až později.
  • 0

#19 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 březen 2008 - 20:49:56

ja jsem s rentgeny problem nikdy nemel (a pakrkrat uz jsem je zapomnel i v baglu dole - svitek) a OK.

Na cestach fotim na TriX a Provii100F, a nikdy jsem se nesetkal s osvicenim filmu RTG.

Pri lonske ceste do Vietnamu/Kambodze jsem mel bagl osvicenej cca 20x (vsude mozne, mezinarodni, vnitrostatni letiste, prechody na mekongu atd...) a vse naprosto bez problemu, vcetne obstarozniho ruskeho rentgenu, na ricnim prechodu na mekongu kdy my bagl do nej neurvale nacpali, tam jsem se o filmy moc nebal spis o bagl aby z nej vubec vylezl - pravda FILM SAVE na nem bylo, samolepka nalepena nakrivo :).

A to bylo 25 provii a 20trixu - a vsechny OK - asi hold stesti, ale i jinde jsem s tim nemel problemy - at jiz arabske krajiny, prechody, letiste, tak i Evropa potazmo severni amerika.


Tech antirtg obalu by jsem se bal, kdyz nevi co v tom je tak si na to posviti, me se to stalo v New Yorku, pri odletu, kdyz mi se me ptali co to mam v baglu (hlinikove tycky od stanu - rok 2002 - na letisti vladla trochu paranoia ) tak to zareni zvysili....
  • 0

#20 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 březen 2008 - 12:12:01

Letadlem jsem cestoval s filmy celkem dvakrát. Obecně platí:

1. filmy s sebou do příručního zavazadla.
2. pokaždé neúnavně žádat o ruční kontrolu - často vyhoví, což znamená o osvit méně.
3. každý kontrolor tvrdí, že jejich rentgen je bezpečný - ale když si film prohlédně několik těch bezpečných mašin, je to problém
4. olověné sáčky jsou na nic - obsluha RTG mi osobně potvrdila, že když si není jistý, tak dá volume doprava :(
5. pro navození dobré atmosféry maximálně spolupracovat v jiných oblastech - takže např. nevozit s sebou žádné ostré předměny, tekutiny a už vůbec ne chemikálie.

Konkrétní zkušenosti:

Praha Ruzyně - šance 1:1, že udělají/neudělají ruční prohlídku. Několikrát jsem zažil ochotnou obsluhu, která s úsměvem :!: provedla manuální kontrolu, ale současně mám zkušenost se zakomplexovanými jedinci, co na cestící řvou, že "my určujeme, co je a co není bezpečné" :(

Španělsko (Barcelona, San Sebastian) - dívali se na mě divně, ale manuální kontrola byla pokaždé; vyjímku tvořil jeden rentgen v Barcelově, kde jeden člověk přímo přede mnou měl v tačce parfémy (zakázáno) a tomu za ním vytáhly z tašky manikůru s nůžkami :) Takže kontroloři byli tak nasr.ní, že nějaká manuální kontrola byla okamžitě zamítnuta (proto platí bod 5)

Řecko, Heraklion - to je takové autobusové nádraží :) , obsluha vstřícná, ale byl jsem za blbce, že fotím na film :)

Poznámka pro cesty do USA: po dvou zkušenostech (2003 a 2007) zapomeňte na jakoukoliv vstřícnost u transatlantických letů; tam je dozor 2x větší než pro evropské lety; přímo v USA je to hodně ostré, vše se prohlíží několikát, stále se na něco ptají, tam jsem se fakt bál :(
  • 0

#21 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 březen 2008 - 12:16:03

Jinak ohledně filmů:

Fuji Superia 200 - po jednom osvitu bez problémů :)
Ilford Pan 400 - po třech osvitech bez problémů

Vše kinofilm. Kazetky mám ve standardních plastových pouzdrech a všechny filmy jsou nastrkané společně v malé brašně na digikompakt, kterou mám přes rameno.
  • 0

#22 cent

cent

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 březen 2008 - 20:55:52

Díky zatím moc za odpovědi.
Jenom ještě k té ruční kontrole - není možné, že bych na ni měl, podle nějakých smluv nebo zákonů, právo? Že by se přinejhorším dalo ohánět něčím jako "Podle mezinárodní smlouvy.... o civilním letectví.... anex č. 123 ..... mám právo na ruční prohlídku." Netušíte někdo?
  • 0

#23 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 březen 2008 - 06:21:34

zatim vzdycky vse bez problemu, zda se ze prezily i naexponovany film ISO 400 zapomenuty v kufru...ted jsem se vratil z Mexika, minimalne 4 pruzchudy RTG (2xAtlanta, Mnichov, Mexico City), tak doufam ze opet bez problemu. ale bojim, bojim. s obsluhami RTG mam ty nejhorsi zkusenosti - domluva byla mozna jen jednou...jinak preotivni a argumentuji ze jejich RTG je bezpecny...nahodou prave tak aby proslo vse co mas s sebou. asi si vyrobim film citlivy na 12800...vyrobce Foma.
  • 0

#24 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2008 - 08:18:35

a argumentuji ze jejich RTG je bezpecny...nahodou prave tak aby proslo vse co mas s sebou.


To mi něco připomíná... Zkoušel ses jich zeptat, do jaké citlivosti je to bezpečný, ještě před svým "vyložením karet"?
  • 0

#25 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2008 - 21:50:50

Ty rentgeny na příruční zavazadla jsou už léta pro filmy bezpečné. Smrtelné jsou nové rentgeny na zapsaná zavazadla, ta které cestují v zavazadlovém prostorou. Mají napsané i u check-inu.
  • 0

#26 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 březen 2008 - 22:11:46

Do paže..to jako všecky filmy, které jsem teďkonc vezl na vejlet(a samozřejmě cestou tam nechal v báglu a nevzal na palubu) budou čudné? Cestou zpátky mi to samozřejmě došlo, ale vrtá mi to hlavou. A to sem táhl od PanF po Deltu3200..scheissekaiserwetter
  • 0

#27 phanny

phanny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 březen 2008 - 22:36:26

záleží kudy jsi letěl. Jestli USA, VB nebo Německo, tak se připrav na něco jako je na tom horním obrázku.
  • 0

#28 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 březen 2008 - 22:43:31

Ruzyně-Řím Fiumiccino..byla mezi tím i barevná portra800, tak až mi ju vyvolají, popíšu výsledek. Mno a pokud to bude čudné, nazvu to uměleckým záměrem, chci si to nazvětšovat sám tak si dyžtak pohraju:)

Předpokládám, že na každím letišti používají jinak silné rentgeny, tak by se možná šiklo psát sem zkušenosti s konkrétními letišti, ať člověk ví, do čeho jde.
  • 0

#29 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 4 duben 2008 - 16:56:42

Takže: barevné svitky přežily bez úhony, hurá! Další zkouška v blízké době bude Istanbul a Adana:)
  • 0

#30 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 12 říjen 2008 - 10:44:41

Takže mám další poznatky do sbírky. V září jsem letěl do Chicaga a s sebou jsem měl Kodak Tri-X 400 a Fuji Velvie 50. Všechny filmy kromě dvou Trixů jsem měl v samostatné brašničce. Tva Trixy byly v brašně s foťákem.

Cesta tam: kontrola na Ruzyni a na přestupu v Londýně Heathrow. Pokaždé relativně klidná situace, žádný přetlak lidí, na žádost o ruční kontrolu brašny s filmy mi ochotně vyhověli. Dokonce i před druhým letem do USA! Dva Trixy u foťáku projely 2x rentgenem.

Cesta zpět: kontrola na Chicago O'Hara i na přestupu v Dublinu byla neoblomná, všechny filmy šly pod rentgen.

Výsledek: dva filmy byly celkem 4x v rentgenu na kontrolu příručních zavazadel, ostatní celkem 2x. Na žádném filmu jsem nenašel žádné stopy po osvícení (závoj, pruhy apod.). Takže bych řekl, že rentgeny na příruční zavazadla nejsou tak agresivní. Ale ruční kontrola snižuje riziko ještě víc :D
  • 0

#31 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 12 říjen 2008 - 11:12:09

..... kontrola na Ruzyni a na přestupu v Londýně Heathrow. Pokaždé relativně klidná situace, žádný přetlak lidí, na žádost o ruční kontrolu brašny s filmy mi ochotně vyhověli. Dokonce i před druhým letem do USA! Dva Trixy u foťáku projely 2x rentgenem.


Lítám teď častěji služebně a vždycky si s sebou vezmu "zezhoračum" a pár svitků a zkouším to pak (spíš tak ze sportu) ukecat. Na Ruzyni 100%ní úspěšnost. Musí se teda přijít včas, by nebyl u scanu přetlak lidí, ale až na jednu neurotickou krá*u, která na mne začala na slušnou žádost o ruční kontrolu normálně hulákat mi vždy celkem ochotně vyhověli. Tý hysterický zaměstnankyni jsem bez obalu vmet, že mám dle "přepravního řádu" na ruční kontrolu právo a i když je to asi naprostá hovadina, tak jsem ji tím dokonale zmátl. Jinak zajímavý je, že nikde jinde než na Ruzyni jsem neviděl, že by tu ruční kontrolu prováděli s oněma detekčníma papírkama a vodičkama...
  • 0

#32 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 12 říjen 2008 - 11:40:22

Na Ruzyni 100%ní úspěšnost. Musí se teda přijít včas, by nebyl u scanu přetlak lidí, ale až na jednu neurotickou krá*u, která na mne začala na slušnou žádost o ruční kontrolu normálně hulákat mi vždy celkem ochotně vyhověli.


Během minulých tří let jsem letěl přes Ruzyň s filmy v kapse celkem 4x. 3x to bylo v pohodě a jednou tam byla neurotická kráva, která seřvala mě i podřízeného, který chtěl provést manuální kontrolu filmů. Takže asi máme stejnou známou :D
  • 0

#33 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 12 říjen 2008 - 11:48:13

.... 3x to bylo v pohodě a jednou tam byla neurotická kráva, která seřvala mě i podřízeného, který chtěl provést manuální kontrolu filmů. Takže asi máme stejnou známou :-)

:D 8-O
  • 0

#34 cent

cent

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 říjen 2008 - 21:53:28

Já jsem tohle vlákno založil, mohl bych taky něčím přispět.

Zlistil jsem toto:
Kontroly se řídí podle ICAO Annexu 17, který sice platí obecně, ale každý stát má ještě vlastní implementaci ve svých zákonech. Konkrétně u nás http://lis.rlp.cz/pr...dpisy/index.htm. Podle L17 dodatek A, bod 22 by to šlo obejít a vyžadovat ruční kontrolu. Problém je, že tenhle požadavek je součástní národního bezp. programu, který je sice navíc daný vyhláškou 410 z roku 2006, ale není součástí Annexu 17, tzn. že to je vymahatelný pouze v ČR.

Dál je trochu problém s EU: EU pouze říká, že rentgenovaný musí být všechno – příloha I tady toho: http://eur-lex.europ...ge=&hwords=null.

Dále existují Guidlines od IATA ( možná IATA agent pod číslem 15-210300), ale to je záležitost každé aerolinky extra.

Takže, je v tom takovej bordel, že se v něm nemůže vyznat ani ten nejvyšší sekjurity šéf na letišti. Asi to pořád bude záležet na tom, jak milá bude slečna v ochrance.
  • 0

#35 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 říjen 2008 - 15:30:36

..... kontrola na Ruzyni a na přestupu v Londýně Heathrow. Pokaždé relativně klidná situace, žádný přetlak lidí, na žádost o ruční kontrolu brašny s filmy mi ochotně vyhověli. Dokonce i před druhým letem do USA! Dva Trixy u foťáku projely 2x rentgenem.


Lítám teď častěji služebně a vždycky si s sebou vezmu "zezhoračum" a pár svitků a zkouším to pak (spíš tak ze sportu) ukecat. Na Ruzyni 100%ní úspěšnost. Musí se teda přijít včas, by nebyl u scanu přetlak lidí, ale až na jednu neurotickou krá*u, která na mne začala na slušnou žádost o ruční kontrolu normálně hulákat mi vždy celkem ochotně vyhověli. Tý hysterický zaměstnankyni jsem bez obalu vmet, že mám dle "přepravního řádu" na ruční kontrolu právo a i když je to asi naprostá hovadina, tak jsem ji tím dokonale zmátl. Jinak zajímavý je, že nikde jinde než na Ruzyni jsem neviděl, že by tu ruční kontrolu prováděli s oněma detekčníma papírkama a vodičkama...


No tak já mám tuhle zkušenost i z Londýna..... Ruční kontrola s papírky.
  • 0

#36 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 říjen 2008 - 12:57:05

Třeba v Rusku v poslední době rentgenují zavazadla už při vstupu na letiště, pak ještě před odletem. Takže i u příručního zavazadla (do kufru bych filmy nedal) není problém při jedné cestě nabrat toto:
1x Praha
1x přestup na vnitrostátní letiště v Moskvě
1x před odletem
zpáteční cesta:
1x odlet
1x přestup na mezinárodní letiště
1x před odletem
A máte jich hned šest. Nemluvě o tom, když tam letíte v krátké době dvakrát za sebou a ve foťáku máte pořád stejný film na 36 obrázků :oops:

Docela mě štvou s těmi ručními prohlídkami, protože třeba v Praze, kde se s nimi domluvím, to byl problém. Dobrý je nápad přibalit ten jeden citlivý film, možná by stačila krabička a tvrdit, že je ve foťáku.

Osobně jsem nezaznamenal žádné šmouhy, ale mám pocit, že barevné fotky byly po tomhle šíleném převážení zrnité.
  • 0

#37 thonik

thonik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 listopad 2008 - 17:32:25

Zdravim...

ja pouzivam tohle a vse je vpohode..

http://www.hama.cz/P...i/ochrana-filmu


koupeno u skody asi za 600Kc
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 listopad 2008 - 19:10:21

thonik: Jo, asi to funguje... Problém je v tom, že obsluha do pytliku nevidí - a tak si (často) přisvítí !!! :-( Známí, kteří létají jako já chodím pěšky, tvrdí, že Anglie je "zemí s nejstaršími a nejsilnějšími RTG a nejnekompromisnější usmívající se obsluhou", která je z chleba se salámem schopna udělat dobře zapečený sendvič.
Prodávám, jak jsem koupil, sám létám minimálně.
  • 0

#39 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 březen 2009 - 21:03:13

Já ty pytlíky taky používám a myslím, že to funguje. Létám poměrně hodně a to do destinací s velkou protiteroristickou paranojou a předpotopními radioaktivními skenery.

Pravidlo je přesně opačné než bylo tvrzeno jinými:

Nacpat do olověného pytlíku, a strčit do odbavovaného zavazadla. Tak máte slušnou šanci, že vaše zavazadlo projde skenem jen jednou a to na letišti kde se odbavujete. Samozřejmě je možné, že operátor skeneru to při kontrole vyšťaví, aby se podíval co tam máte. To je sice smůla, ale ty filmy na tu chvilku trochu rentgenu snesou. Kontrola odbavovaných zavazadel není navíc vůbec tak přísná jako u příručních, kde se musí odhalit každý zapalovač, štípačky na nehty atd. Takže to ten operátor stejně nejspíš šťavit nebude.
  • 0

#40 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 1 březen 2009 - 22:23:29

ty kontroly jsou neskutečná paranoia, když si vezmu, že se mi v příručním zavazadle podařilo na palubu propašovat kudlu a pepřák :-), Sice ten rentgen pořádně vosolili, ale nepřišli na to. Jsem zvedavý, jak dopadnou ozářený HP5 :-)
  • 0

#41 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 březen 2009 - 22:32:44

ty kontroly jsou neskutečná paranoia, když si vezmu, že se mi v příručním zavazadle podařilo na palubu propašovat kudlu a pepřák :-), Sice ten rentgen pořádně vosolili, ale nepřišli na to. Jsem zvedavý, jak dopadnou ozářený HP5 :-)


jo zapomenuty nuz - to uz se mi take stalo.
Ale treba JFK v New Yorku, tam jsou maximalne paranoidni. Letel jsem z nej v pulce zari 2002 - cca rok presne na to, kdyz byly ty utoky na WTC a byl to dost opruz. Vse jsem musel ukazovat, nasli na rtg tycky od stanu a netusili co to je :))

Filmy se mi ale nikdy nepodarilo rtg zlikvidovat.
  • 0

#42 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 březen 2009 - 22:54:28

Poslat si to domů poštou je úplná pitomost?
  • 0

#43 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 březen 2009 - 23:00:45

Poslat si to domů poštou je úplná pitomost?


no nevim, to uz je fakt paranoia :-), stejne ti to nejakym rtg projde.
A schanej nekde v cizine postu a bal balicek atd ...
  • 0

#44 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 březen 2009 - 23:04:17

V mém případě asi ne, budu měsíc v US, hodlám nafotit pytel velvií a před odletem to poslat domu. Budu mít základu u kamarádky v Denveru, takže pošta by neměla být problém. Možná, že by to tam šlo i vyvolat, ale to se trochu bojím :-)
  • 0

#45 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 březen 2009 - 23:04:50

vyvolat=nechat vyvolat :-)
  • 0

#46 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 březen 2009 - 23:06:30

V mém případě asi ne, budu měsíc v US, hodlám nafotit pytel velvií a před odletem to poslat domu. Budu mít základu u kamarádky v Denveru, takže pošta by neměla být problém. Možná, že by to tam šlo i vyvolat, ale to se trochu bojím :-)


covece ja kdyz tam byl 4 mesice (z toho 3 mesice v Yellownstonu) tak jsem el filmu hafo - a vse jsem delal az v Cechach, zrovna v USA bych se tech rentgenu nebal.
  • 0

#47 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 březen 2009 - 23:14:19

Nojo, tak holt asi bude příruční zavazadlo :-)
Doufám, že se vejde Nature Trekker AW II
  • 0

#48 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 březen 2009 - 23:16:46

Nojo, tak holt asi bude příruční zavazadlo :-)
Doufám, že se vejde Nature Trekker AW II


jo to by se vejit melo, ja mam standartne batoh o objemu cca 30 litru - do toho nacpu nezbytnosti + igelitku plnou filmu a klasickou fotobrasnu. Vaha toho vseho je tak 15kilo - ale nikdo to nikdy nevazil :-))
  • 0

#49 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 březen 2009 - 23:18:33

Nojo, tuhle někde někdo psal, že to klidně může vážit dvacet, ale musíš to nést jako pírko :-)
  • 0

#50 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 březen 2009 - 13:25:36

jaká je situace ohledně rentgenů, když mi bude kamarádka posílat něco poštou z anglie (filmy)?
má se to nějak speciálně označit nebo zabalit, nevíte někdo?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních