Přejít na obsah


Fotka

octovka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#1 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 březen 2008 - 20:54:15

Zkoušel jsem koupit kys octovou v drogerii a neměli ji. Napadlo mě zda nemůže být označena pod nějakým obchodním jménem. Kde b se dala sehnat?
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 březen 2008 - 21:19:00

Michale, kyselina octová ledová je MEGASVINSTVO!!! Dnes už s ní nedělám, protože smrdí a leptá jako prase! Ředěnou jsem nikdy neviděl - možná existuje... Tedy, ne možná, ale určitě - normální 4% nebo 8% ocet. Ale v tom je karamel a kdejaké "vylepšovací" přísady.
Pokud chcete octovku na přerušovací lázně, volte raději kyselinu citronovou (normální obyčejnou sprostou potravinářskou), nesmrdí, funguje, neleptá, je za pár kaček.
Možná jsem posera, ale jako medicinman jsem už viděl lecos (a nebylo to pěkné!).
  • 0

#3 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 březen 2008 - 21:26:19

to Pentaxista: A jak tu kys citronovou používáš? (jaky poměr, kde se dá koupit, a pod jakým názvem)
  • 0

#4 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2008 - 07:57:31

to Pentaxista: A jak tu kys citronovou používáš? (jaky poměr, kde se dá koupit, a pod jakým názvem)


Jmenuje se prostě kyselina citrónová, jsou to pytlíčky po pár desétkách gramů (třeba ty od Natury jsou po 40g) a stojí pár korun jeden. Dá se to sehnat v obchodech s potravinami, většinou tam, co jsou pudingy, želatiny a podobné malé pytlíčky s práškovými věcmi.
Osobně koncentraci určuju od oka a po chuti - trochu toho nasypu do vody (řekněme tak ekvivalent jedné až několika lžiček do půl litru) a rozpustím - jak je to kyselé, tak to přerušuje.
  • 0

#5 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 6 březen 2008 - 08:30:21

No pokud vim tak se tvrdi, ze to ma byt priblizne 2% roztok --> 20g do litru to resi
  • 0

#6 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 březen 2008 - 08:31:37

Když jsem začínal dělat s kyselinou octovou, tak mi jeden starý klasik kolega na stejnou otázku - kolik? - odpověděl. Udělej to tak, jako si děláte doma vodu z octa na salát. Takže najej malé množství do vody a ochutlej.
Takže Ti poradí i manželka, ale tedy prosím bez cukru a bez dresignu.
Tolik staří mistři fotografie. Ti se s tim tak nes..li jako my, a koukni na jejich zázraky. :-)
LUIGI
  • 0

#7 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 6 březen 2008 - 08:45:19

Pořád jsou borci co ochutnávaj i pozitivní vývojku, jestli to má ty správný grády. Taky není nutný až tak moc navažovat.
  • 0

#8 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 6 březen 2008 - 08:46:40

A ustalovač? Lopatku thiosíranu a pak podle toho jestli kyselej nebo zásaditej lžičku disiřičitanu nebo boraxu.
  • 0

#9 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 březen 2008 - 12:53:30

Michale, kyselina octová ledová je MEGASVINSTVO!!! Dnes už s ní nedělám, protože smrdí a leptá jako prase! Ředěnou jsem nikdy neviděl - možná existuje... Tedy, ne možná, ale určitě - normální 4% nebo 8% ocet. Ale v tom je karamel a kdejaké "vylepšovací" přísady.
Pokud chcete octovku na přerušovací lázně, volte raději kyselinu citronovou (normální obyčejnou sprostou potravinářskou), nesmrdí, funguje, neleptá, je za pár kaček.
Možná jsem posera, ale jako medicinman jsem už viděl lecos (a nebylo to pěkné!).


Tu sice nemám ale mohl bych poskytnout peroctovou........ S té se nechá octová vyrobyt. Ale s citronovou je určitě míň starostí.
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 březen 2008 - 15:35:07

LukasJ: Co máte proti Bedrunovi? :-) Jestli je octovka (ledová) megasvinstvo, tak peroctová (obchodní název Persteril) je ještě horší. Dodává se až ve 40% koncentraci (ta je nejenom hořlavá, ale i explozívní), nejčastěji v 10% koncentraci - ta leptá asi jako ta octovka.
M.j. kocenrovaná peroctová kyselina je hořlavá (a hasí se vodou).
CHLAPI, POKUD JE K MÁNÍ CITRONOVÁ, NEVIDÍM JEDINÝ DŮVOD, PROČ RISKOVAT ZDRAVÍ NEBO DOKONCE ŽIVOT SVŮJ NEBO BLÍZKÝCH! (máte doma děti....?! No tak! A co uděláte se zbytkem, až se nabažíte? Do dneška mám poleptaný kanál před barákem, do kterého jsem před 35 lety lil tyhle sajrajty - doufám, že to Bursík nečte a že je to promlčené!)
  • 0

#11 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 6 březen 2008 - 15:40:11

Peroctovou NIKDY!!!
do toho by šel jen naprostej .................
Věřte panu Pentaxistovi. To je opravdové svinstvo. Kyselé a navíc vysoce oxidující. Pro dezinfekci opračních sálů.... Možná by to poškodilo i želatinu.
  • 0

#12 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 březen 2008 - 16:29:32

z posledních dvou příspěvků je zřejmé, jak důležité je mít po ruce lékaře i chemika :)
  • 0

#13 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 březen 2008 - 16:44:48

LukasJ: Co máte proti Bedrunovi? :) Jestli je octovka (ledová) megasvinstvo, tak peroctová (obchodní název Persteril) je ještě horší. Dodává se až ve 40% koncentraci (ta je nejenom hořlavá, ale i explozívní), nejčastěji v 10% koncentraci - ta leptá asi jako ta octovka.
M.j. kocenrovaná peroctová kyselina je hořlavá (a hasí se vodou).
CHLAPI, POKUD JE K MÁNÍ CITRONOVÁ, NEVIDÍM JEDINÝ DŮVOD, PROČ RISKOVAT ZDRAVÍ NEBO DOKONCE ŽIVOT SVŮJ NEBO BLÍZKÝCH! (máte doma děti....?! No tak! A co uděláte se zbytkem, až se nabažíte? Do dneška mám poleptaný kanál před barákem, do kterého jsem před 35 lety lil tyhle sajrajty - doufám, že to Bursík nečte a že je to promlčené!)


No mám "jenom" 10tiprocentní, pochází z lékařství, tak se tam vrátí.... jo na operačních sálech jsem se pár let pohyboval. Já teda takový sajrajty do kanálu neleju..... Děti zatím nemám, pak to bude muset z domu, stejně jako táta taky tyhle sajrajty odstranil. Jinak bylo to spíš jenom jako popíchnutí, do posílání bych nešel, to leda osobně..... jo ještě k téhle kyselině, v Prazdroji stim zničily lahvovnu, propustili lidi co to znaj a ty chudáci z výroby nalili 30procentní roztok do systemu aby odstranili vodní kámen...... Jak to dopadlo, je jasný........ linka byla po repasi a pak se repasovala znovu. Bych nikdy nevěřil, že to sežere i hnací řetězy za pár minut.......
  • 0

#14 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 březen 2008 - 17:10:42

z posledních dvou příspěvků je zřejmé, jak důležité je mít po ruce lékaře i chemika :)


no snad si nikdo nemyslí, že bych usiloval o život a zdraví temnokomorníkovi..... Jo kdyby nějakej tikitalista chtěl, aj 30tiprocentní se dá sehnat :) :)
  • 0

#15 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 březen 2008 - 19:39:55

Pokud chcete použít kyselinu octovou jen an přerušovací lázeň - na co taky jiného - použijte klidně obyčejný ocet. Dělám to tak celý život, nejsou s tím žádné zdravotní ani fotografické problémy. A zbytek octa lze s úspěchem použít ku př. na tlačenku :)

A pokud vám toto řešení nepřipadá dost čisté nebo odborné kupte si přerušovač Fomacitro. Má výhodu že podle zbarvení poznáte jeho vyčerpání.

mnoho amatérů používá velmi kvalitní a také několikanásobně dražší chemikálie, třeba p.a., ale ono to ve fotografii není třeba. Mnohdy stačí obyčejné technické suroviny, kvalita pro foto, maximálně čisté. Někdy jsou ale čisté suroviny podmínkou, je nutno si přečíst kdy a na co. Kupř. siřičitan pro D-76 musí být čistý a čerstvý. Tato vývojka je na jeho kvalitu choulostivá a i ten p.a. se oxidací mění v neúčinný síran.
  • 0

#16 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 15:33:43

Díky za rozbor, celou dobu jsem přerušoval octem, ale polekal jsem se neb prý tam jsou jakési karamely. Skusím to tedy s kys citronovou.
  • 0

#17 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 březen 2008 - 17:19:08

Karamel, Snad na žlutější barvu octa? Ale to je nepatrné množství a je to jen cukr, sacharoza se dokonce přidává jako podpůrný prostředek do některých vývojek. nevím už proč musel bych to hledat ale určitě ničím neškodí.
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 březen 2008 - 21:21:37

LKM: asi opravdu neškodí, ale je také pravdou, že některé kuchyňské octy jsou dochucované a v déle uloženém octu (nebo "octě"?) se tvoří jakési "usazeniny, chuchvalce" - nebo jak to nazvat.
Cukr se přidává (zřídka) do vývojek jako stabilizátor mající vliv na trvanlivost roztoku. Alespoň tak jsem to někde vyčetl. Jo, a dávali sme ho do H36, což byl hodně dobrý a neskutečně trvanlivý kocentrát, který jsme si míchali home made.
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2008 - 09:49:33

Tak jsem se konečně rozhoupal, z octu udělal utopence a včera jsem nakoupil zásoby kys. citronové v prášku. Tak jsem zvědav, ale minimálně tím člověk eliminuje ty hnusný chuchvalce, co o nich píše Pentaxista...
  • 0

#20 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 10 březen 2008 - 09:58:35

Pavle, pro mě je téměř nepochopitelné, že jsi takovou změnu neudělal už dávno. Vyeliminuješ hlavně ten smrad z octa. A pytlík citronovky za 4,90 na 2 litry je prostě skoro zadarmo.

Pro fajnšmekry: ještě se dá dobře využít pyrosiřičitan, ten je taky trochu kyselý.
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2008 - 10:04:20

Nojo, byl jsem lenochem :) A co se týče toho smradu - přítelkyně mi na ty pytlíčky s citrónovkou ještě chtěla přispět, mám komoru hned vedle ložnice a ona ten octový smrad přímo nenávidí :)

Jen co se týče toho ředění, je to 20g balíček a ty říkáš dva litry? Kolega před tebou tvrdil litr, tak to prosím případně ještě upřesni dík. (mmch, nechtělo se mi nikde lítat, tak jsem za balíček v Bille platil 6,50,-)
  • 0

#22 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 10 březen 2008 - 21:06:40

Já mám z Tesca 40g balíčky a tak dávám 2 litry= 2%
Cena je 4,90, některé 5,90.
  • 0

#23 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 březen 2008 - 21:28:49

předpokládám, že když jde použít ta pytlíková tak monohydrát čistá půjde použít též, že? nebo tam bude nějaký jiný ředění?
  • 0

#24 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 březen 2008 - 07:38:05

mi přijde, že ta koncentrace tý kyseliny citronový je vlastně téměř šumák.... ne?
používám TF-2 a nepřerušuju
  • 0

#25 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 11 březen 2008 - 14:57:58

Edo, jde použít. S koncentarcmi 1-3% to bude dobrý.
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 březen 2008 - 19:32:47

Goro: jj děkuji moc - mám toho půlkilovou pixlu, bylo to docela levný, doma s tím "odkamenovávám" varné konvice atp.

Můžu to použít bez problémů jak na papíry tak na filmy?

Jetě by mě zajímalo, v čem je rozdíl oproti kyselině citronové v pytlíčkách?
  • 0

#27 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 březen 2008 - 20:47:42

použil jsem pytlíkovou, a krásně jsem přerušil
  • 0

#28 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 březen 2008 - 20:48:43

jenom mi stejně zůstaly zaschlé kapky na filmu
  • 0

#29 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 březen 2008 - 23:00:48

jenom mi stejně zůstaly zaschlé kapky na filmu


tak to by chtělo Fotomal :-P ... to bohužel přerušením fakt nevyřešíš :) a nebo stěrku, ale hodně lidí má pak problémy se škrábancema....
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 23:18:43

Ehm, kolego, asi ti tam skočilo "m" místo "n" - chtělo by to tedy spíše "Fotonal" nebo jiné smáčedlo. :-P
Jinak ni proti Fotomalu, výborná vývojka..
  • 0

#31 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 březen 2009 - 22:16:27

Nojo, byl jsem lenochem :) A co se týče toho smradu - přítelkyně mi na ty pytlíčky s citrónovkou ještě chtěla přispět, mám komoru hned vedle ložnice a ona ten octový smrad přímo nenávidí :)

Jen co se týče toho ředění, je to 20g balíček a ty říkáš dva litry? Kolega před tebou tvrdil litr, tak to prosím případně ještě upřesni dík. (mmch, nechtělo se mi nikde lítat, tak jsem za balíček v Bille platil 6,50,-)

my podle toho poznáváme jak dlouho kolega nechal jet leštičku ;-)
  • 0

#32 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 březen 2009 - 23:13:18

Taky jsem přešel na pytlíčky, ale pozor, některé značky obsahují usušené kousky citronu, což mi nepřijde zrovna ideální...
  • 0

#33 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 březen 2009 - 03:14:52

Hmn a ja jsem asi buržoust kdyz prerusuju Ilfordim prerusovacem, doted nepozoruju zadne problemy :lol:
  • 0

#34 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 březen 2009 - 18:38:47

Tedy jak tak pozoruji, jsem tady asi největší sebevrah. Když jsem neměl doma nic jiného, přerušoval jsem 2% roztokem kyseliny solné(ředěno z 30%). A přežil jsem! :lol:
  • 1

#35 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 březen 2009 - 18:59:53

a já su čuně a přerušuju použitym ustalovačem.
  • 0

#36 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 březen 2009 - 19:07:51

a já su čuně a přerušuju použitym ustalovačem.


Nejsi čuně. Hlavní je, když postup funguje a má dobré výsledky. To věděli už jezuité :lol:
  • 0

#37 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 15 březen 2009 - 20:49:43

Klikněte na

http://eshop.vinarsk...uemart&Itemid=1

a máte litr dvouprocentní kys. citronové za kačku šedesát.
  • 0

#38 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 březen 2009 - 15:04:59

Hmmm... tak já celou dobu přerušovač v dobré víře vyrábím z kyseliny octové ledové 98%. Dávám asi 1ml na 100ml vody. Dokonce jsem si před nedávnem koupil ve Vitrum další litrovku. Tvářili se trochu divně, ale prodali. Spíš jen proto, že nemám IČO.
  • 0

#39 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 březen 2009 - 15:09:12

Tedy jak tak pozoruji, jsem tady asi největší sebevrah. Když jsem neměl doma nic jiného, přerušoval jsem 2% roztokem kyseliny solné(ředěno z 30%). A přežil jsem! :)

Ono se to přehání... Kyselinu solnou jsem kupoval normálně v drogerii a používal k leptání plošných spojů. Neředěnou, smíchanou s peroxidem vodíku. A když jsem jednou koupil 33% peroxid vodíku - to byl cvrkot! Plošňák byl vyleptaný za pár vteřin :wink:
  • 0

#40 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 15:54:32

A když jsem jednou koupil 33% peroxid vodíku - to byl cvrkot! Plošňák byl vyleptaný za pár vteřin :wink:


Po celé ploše až na laminát :) Nebo ne?
  • 0

#41 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 18 březen 2009 - 16:11:45

[
Po celé ploše až na laminát :) Nebo ne?

Po celé ploše, s výjimkou míst krytých barvou. Prostě vznikl plošňák tak jak bylo zamýšleno.
  • 0

#42 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 18 březen 2009 - 17:41:28

Ahoj Temnokomorníci 8-O
mám drobné vylepšení přerušovače s citronkou: do necelý PETky vody (tak akorát na misku) pytlík citronky a pár kapek indikátoru (PH test z akvaristiky). Funguje jako Fomacitro,co jak na potvoru,došlo,nesmrdí a nehledám lakmusáky (ty potvory se mi furt někam schovávají :)
  • 0

#43 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 březen 2009 - 18:21:22

Promiň hloupý dotaz - to se jako postupně bude měnit barva toho přerušovače společně s tím, jak se bude stávat zásaditým?
  • 0

#44 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 18 březen 2009 - 18:28:51

Jo, z oranžový to začne zelenat - v ochrannym světle to vidět moc není,stačí nabrat vzorek a na bílý světlo. Na Barytech sem to teda nezkoušel,RC a film jsou OK.
  • 0

#45 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 březen 2009 - 16:41:18

Tedy jak tak pozoruji, jsem tady asi největší sebevrah. Když jsem neměl doma nic jiného, přerušoval jsem 2% roztokem kyseliny solné(ředěno z 30%). A přežil jsem! :-)

Ono se to přehání... Kyselinu solnou jsem kupoval normálně v drogerii a používal k leptání plošných spojů. Neředěnou, smíchanou s peroxidem vodíku. A když jsem jednou koupil 33% peroxid vodíku - to byl cvrkot! Plošňák byl vyleptaný za pár vteřin B)


Já to používám dodnes. Hlavně, po Cloridu zůstavají skvrky které nejdou umít...... Rychlost se řídí množstvím Peroxidu.... Od vteřin po minuty.
  • 0

#46 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 19 březen 2009 - 19:30:30

Promiň hloupý dotaz - to se jako postupně bude měnit barva toho přerušovače společně s tím, jak se bude stávat zásaditým?

Mi prechazel z oranzove do fialove... :-)
  • 0

#47 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 3 září 2009 - 20:42:21

No mám "jenom" 10tiprocentní, pochází z lékařství, tak se tam vrátí.... jo na operačních sálech jsem se pár let pohyboval. Já teda takový sajrajty do kanálu neleju..... Děti zatím nemám, pak to bude muset z domu, stejně jako táta taky tyhle sajrajty odstranil. Jinak bylo to spíš jenom jako popíchnutí, do posílání bych nešel, to leda osobně..... ..

z podobného důvodu vždycky na poště tvrdím že v balíčku je něco podobného - od té doby nemám ani jednu stížnost na poškozený balík :)
  • 0

#48 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2009 - 19:37:55

Když jsem naposledy míchal vývojku, tak jsem při té příležitosti navážil a namíchal přerušovač, coby dvouprocentní roztok kyseliny citrónové (nějaké běžné potravinářské z Kauflandu). Když jsem ho chtěl po nějaké době (měsíc) použít, tak jsem zjistil, že v něm plavou docela ošklivé chuchvalce. Jakožto správnému kolenovrtovi mi to bylo líto vylít, tak jsem to přefiltroval přes filtr do kávovaru a normálně použil; na první pohled to dopadlo dobře.

Setkal se s tím někdo? Co bylo spíš blbě - potravinářská citrónovka, nebo použití nedestilované vody? Ne že by šlo o kdoví co, ale docela mě to zajímá.
  • 0

#49 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 29 říjen 2009 - 21:29:49

ty chuchvalce jsem v prerusovaci z citronovky mel taky. proc netusim, nejsu chemik ani biolog :roll:
  • 0

#50 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 říjen 2009 - 21:51:53

no, mně v přerušovačiz citrónovky občas plave plíseň....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních