Přejít na obsah


Fotka

octovka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#51 ondrej

ondrej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2009 - 11:42:47

Plíseň? Chuchvalce? Jak dlouho takovej přerušovač používáte?
Používal jsem ocet (teď samozřejmě přejdu na pytlíky) vždy jen na negativ a max.nejbližší zvětšování a nazdar..
Že by tady byl prostor pro šetření (práce)?
  • 0

#52 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 listopad 2009 - 08:56:25

Já jsem z octovky na citronovku přešel ještě z trochu jiného důvodu. Na barevné fotky používám sloty lepené epoxidem a ta potvora octovka ty spoje narušovala.
Jinak např. v Brně na Orlí se dá koupit kilovka kyseliny citronové asi za 110Kč. V namíchaném roztoku mi také po nějaké době jakési chuchvalce plavou, ale moc to neřeším, buď přefiltruji nebo udělám nový.
  • 0

#53 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 8 prosinec 2009 - 14:25:44

Koukám že jdu s křížkem po funuse, ale jak tu někdo psal že octovka je hrozné svinstvo tak bych rád reagoval. Pokud člověk dodržuje základní pravidla při práci s kyselinami (skladování, ochrané pomůcky, ředění apod.) Tak k ničemu dojít nemůže. Má štiplavé páry cože je nepříjemné, myslím že nebezpečnější je inhalace aromatických složek vývojky. Já osobně používám co zrovna mám, buďto teda octovku (kupuji v Praze v drogerii Zlatnická - neberte to prosím jako reklamu, stojí kolem stovky a mají jí koncentrovanou) anebo už zmíněnou citronovou, která tolik nepáchne.
  • 0

#54 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 12:35:53

ahojte, čo sa týka toho prerušovania, prerušovací roztok robí hlavne funkciu toho, že zmení pH so záaditého na kyslé alebo je hlavný efekt v odstránení vývojky? Aké pH by mal mať prerušovací roztok, napr. aké pH ma Fomacitro zarobené vo vode z vodovodu?

Vďaka.
  • 0

#55 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 2 červen 2012 - 12:46:53

Zdar Temnokomorníci. Používám fomafix 1+10 jako přerušovač. 30 sec . (Filmy po vyvolání stejně nechávám tak kolem 10 minut "dojít" ve vodě.) Pak normálně ustálím. :smile:
  • 0

#56 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 červen 2012 - 16:00:42

Transporti686:

nedám ti fundovanou odpověď protože jsem se po tom nějak dalece nepátral. Pokusím se ale shrnout jak to dělám já a co vím od ostatních (z tohoto vlákna).

Smyslem přerušovače je rychle ukončit proces vyvolávání a zabránit tak nerovnoměrnostem v krytí (kapky, čmouhy...), zároveň emulzi "připravuje" na přechod ze zásaditého prostředí do kyselého a zabraňuje (snižuje riziko) shlukování zrna.

Situace se ovšem komplikuje při použití např. pyro-vývojek (pyrogallol, pyrocatechin), kdy pro zachování zabarvení filmu (do hněda resp. zelena) je potřeba použít zásaditý nebo neutrální ustalovač. Použití konvenčního přerušovače by v tomto případě bylo kontraproduktivní, protože film zůstává v zásaditém prostředí a proto "přerušujeme" jen čistou vodou. Provádím jednu nebo dvě výměny abych opláchl film a vývojnici od vývojky a minimalizoval doznívající vyvolávání.
Kyselé vývojky se už příliš nepoužívají, ale mohlo by to opět kolidovat tentokrát se zásaditým ustalovačem.

Konkrétní příklady "co se stane když" nemám, ale některým Foma barytovým papírům nedělá dobře přechod z vývojky rovnou do ustalovače - výsledkem jsou nerovnoměrné barevné fleky (u fomatone navíc ustalovač znečištěný vývojkou GD-L nechává jakoby nahnědlý závoj ve světlech, dvoustupňové ustalovaní problém řeší), film bych proto takto netrápil neb je originálem.
Protože mám namýchaný jen zásaditý ustalovač přerušuju vodou po všech vývojkách, jak negativy tak pozitivy a nezpozoroval jsem nějakou kauzalitu poškozující výsledek. Rezervy mám v jiných krocích.
  • 0

#57 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 16:43:35

ako ustalovač používam fomafix, meral som pH koncentrátu a nameral som cca 5,4 takže po zarobení do destilovanej vody to bude kyslý roztok určite pod pH 6,0. zarobený perceptol bude niekde medzi pH 7,0 až 8,0 aj keď bude s destilovanou vodou. rozmýšľal som, žeby som začal prerušovať iba destilovanou vodou, ktorá je kyslá pH povedzme cca 5,0 až 5,5. ak je funkciou dostať na film alebo na papier kyslé prostredie, tak by to mohlo stačiť, urobiť napr. dve výmeny destilovanej vody alebo použiť viac nariedený ustaľovač aj ten je kyslý v destilovanej vode, čo Vy na to?
  • 0

#58 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 červen 2012 - 17:29:13

Chemie není můj obor, ale není pH 5-5,5 trochu moc kyselý na destilku? Tolik má normální déšť (kyselý klesá až do hodnot kolem pH 3 vlivem rozpuštěných oxidů uhlíku a síry). Pro jistotu jsem si to googlil a našel jsem si, že obyčejná vodovodní voda by měla být neutrální až mírně zásaditá (7-7.8), pak to samozřejmě klesne rozpuštěním plynů z atmosféry.

Rozumím tomu ale asi jako jeden chemik ekonomii.

Edit: nu dobrá, destilka "v rovnováze" se vzdušným CO2 by měla mít pH 5.6.
  • 0

#59 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 17:51:07

pH destilovanej vody bol vždy pre mňa taký zaujímavý parameter, mám pH meter, ktorý ale nie je úplne vhodný na meranie vôd s nízkou konduktivitou ale viem merať aj kolorimetricky a pri destilkách po reverznej osmóze mi vždy vychádza pH pod 6,3. bežne sa tieto vody následne prevzdušňujú na prevzdušňovacích vežiach, aby sa pH dostalo do oblasti okolo neutrálu, takže si nemyslím, že bez prevzdušnenia by bola neutrálna
  • 0

#60 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 17:59:29

ak by to aj nemalo také pH, je povedzme nejaké doporučené pH prerušovacieho roztoku?, keď používam vývojky, ktoré sú mierne zásadité, perceptol, id11 aj microphen je po zarobení v rozsahu pH 7-9
  • 0

#61 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 18:05:28

ale ruku do ohňa v tomto smere úplne nedám, lebo pH destilovanej vody ako takej samotnej má v praxi zas tak veľmi nezaujíma, zaujíma ma väčšinou až jej mix s kondenzátom prípadne už aj po úprave

pH destilovanej vody bol vždy pre mňa taký zaujímavý parameter, mám pH meter, ktorý ale nie je úplne vhodný na meranie vôd s nízkou konduktivitou ale viem merať aj kolorimetricky a pri destilkách po reverznej osmóze mi vždy vychádza pH pod 6,3. bežne sa tieto vody následne prevzdušňujú na prevzdušňovacích vežiach, aby sa pH dostalo do oblasti okolo neutrálu, takže si nemyslím, že bez prevzdušnenia by bola neutrálna


  • 0

#62 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 18:23:09

len pre zaujímavosť, zarábal som si teraz ustalovač, dal som fomafix podľa návodu 1diel na 5dielov vody pH roztoku je 5,40, konduktivita mimo rozsah merača (rozsah do 20000 microS/cm), destilka mala cca 15 microS/cm
  • 0

#63 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 18:50:15

ešte jedno meranie: 500x riedený koncentrát fomafixu pH=5,58 konduktivita 2500 microS/cm
  • 0

#64 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 20:06:32

na základe merania, čo tak použiť na prerušenie hodne nariedený ustalovač? nemusel by som kupovať nič na prerušenie, pH to má kyslé, čo Vy na to?
  • 0

#65 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 2 červen 2012 - 20:34:49

na základe merania, čo tak použiť na prerušenie hodne nariedený ustalovač? nemusel by som kupovať nič na prerušenie, pH to má kyslé, čo Vy na to?


Nevidím dôvod nedodržiavať návody a štandardné postupy - ergo použiť regulérny prerušovač ako Fomacitro alebo Ilfotstop. Možno len pri použití pyrovývojky inak ale zase podľa doporučení pre pyro postup. Prečo experimentovať? Ušetriť? Koľko? Načo? Zjednoduší sa niečo? Alebo sa nebodaj niečo vylepší? Experimentuje sa s pozitívnym procesom, tam sa dá vždy urobiť iný pokus ale keď sa doondie negatív tak je zle... S negatívom nexperimentovať!
  • 0

#66 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 2 červen 2012 - 20:37:51

Pred chvílou som si prečítal, že emulzii nerobí dobre, keď sa stretne vývojka a ustalovač, takže to skúšať nebudem. Ale aspoň som sa pohral. O šetrenie nejak nejde, len ma zaujímalo či to je o pH atď.......


na základe merania, čo tak použiť na prerušenie hodne nariedený ustalovač? nemusel by som kupovať nič na prerušenie, pH to má kyslé, čo Vy na to?


Nevidím dôvod nedodržiavať návody a štandardné postupy - ergo použiť regulérny prerušovač ako Fomacitro alebo Ilfotstop. Možno len pri použití pyrovývojky inak ale zase podľa doporučení pre pyro postup. Prečo experimentovať? Ušetriť? Koľko? Načo? Zjednoduší sa niečo? Alebo sa nebodaj niečo vylepší? Experimentuje sa s pozitívnym procesom, tam sa dá vždy urobiť iný pokus ale keď sa doondie negatív tak je zle... S negatívom nexperimentovať!


  • 0

#67 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 červen 2012 - 23:10:13

Pred chvílou som si prečítal, že emulzii nerobí dobre, keď sa stretne vývojka a ustalovač, takže to skúšať nebudem. Ale aspoň som sa pohral. O šetrenie nejak nejde, len ma zaujímalo či to je o pH atď.......


Při práci s pyrovývojkami používám použitý ustalovač TF-2 jako přerušení. Bohužel nemohu najít skvělý Bzencakův článek o dvojstupňovém ustalování. V hrubé zkratce - po ustálení cca 12 filmů ustalovač nevyleju, ale používám dál jako přerušovač - cca 1 minutu. Pak naleju čerstvý ustalovač a ustaluji běžnou dobu nutnou k ustálení - 3 minuty. Po 12. filmu přerušovač vyleju, ustalovač přesunu na místo přerušovače a namíchám si čerstvý TF-2.
  • 0

#68 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 červen 2012 - 09:21:43

Kysely prerusovac (a ani ustalovac) neni vhodne pouzivat u jakychkoli trislicich vyvojek, pokud je zabarveni oxidacnimi produkty zadouci.

Dale je vhodne u vyvojek obsahujicch silne alkalie - louhy (napr. Rodinal) pouzivat "cisty" neutralni ustalovac (tzn. pouze thiosiran, max. se siricitanem), tim je snizeno riziko retikulace zelatiny vlivem velke zmeny pH a tim padem shlukovani zrna. Samozrejme mezitim nepouzivat kysely prerusovac.

TF-2 jako zasadity ustalovac by mel byt pro trislici vyvojky vyhodny z toho duvodu, ze kodalk by pry snad mel mit prerusovaci ucinek na pyrogallol (nevim, jen jsem nekde videl zminku).

Osobne nevidim vyhodu v pouzivani jeteho ustalovace jako "prerusovace". Spis jde v tom pripade o dvojstupnove ustalovani. To uz mi prijde lepsi jen oplach vodou na smiti povrchovych chemikalii. Proc si ladovat do emulze dalsi oxidacni produkty, rozpustene stribro atp.?

Pokud nemate problemy s fleky, tak neni nutne dle meho nazoru prerusovac pouzivac.

Osobne jsem presel na system vyvojka, oplach vodou (nekdy ani ten ne), a prosty cerstve umichany roztok thiosiranu (neutralni ustalovac - cca 180 g hypo na 1 l) se spetkou siricitanu na pocatecni pochytani kysliku. Je to rychle na pripravu (ctyri polevkove lzice thiosiranu na pul litru vody), levne a mam vzdy jistotu, ze je ustalovac v cajku. Jakykoli film mi zpruhlednel behem 45 s, takze ustaluju max 3 minuty a hotovo. Navic zasadite latky se z emulze (i papiru) podstane lepe a rychleji vymyvaji. A take to ma vyhody pro pripadne dalsi tonovani. Soucasne moderni emulze utvrzovaci ustalovace (tedy kysele) podle me nepotrebuji. Jo a neutralni ustalovac absolutne nesmrdi a prakticky je zdravi zcela nezavadny.
Pravda je, ze nektere filmy potrebuji kysely prerusovac nebo ustalovac pro odstraneni antihlacky. To se musi vyzkouset.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních