Přejít na obsah


Fotka

Vydatnost TF-2


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
127 odpovědí na toto téma

#1 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2008 - 14:08:26

S úspěchem používám zásaditý ustalovač TF-2 (množství 1/2 litru). Protože jsem dosud zpracoval s daným ustalovačem cca 8 kinofilmů, předpokládám jeho brzké vyčerpání.
Můj dotaz na ostřílené borce zní, jaká je jeho vydatnost, případně počet bez většího rizika zpracovaných kinofilmů :). Díky - dynox.
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 březen 2008 - 14:54:32

Vydatnost je minimálně dvojnásobná kyselého.
  • 0

#3 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 březen 2009 - 10:52:07

chtěl bych se zeptat, platí totéž i u pozitivního procesu? dá se to nějak zjistit přesněji než odhadem?
-nebo to prostě až si myslim tak vylejt, protože se prostě nevyplatí se s tím patlat?
diky
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 březen 2009 - 11:06:14

Vydatnost je minimálně dvojnásobná kyselého.


a dá se taky nějak jednoduše detekovat?
  • 0

#5 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 17 červen 2009 - 23:31:40

Ahoj,
nevíte někdo, jestli u TF-2 funguje test Jodidem draselným stejně jako u kyselého usalovače ? Odhaduji, že by měl, ale v chemii mám víc nadšení,než znalostí :wink:
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 červen 2009 - 11:16:03

Ahoj,
tak jsem pokusničil s vyčerpáním TF2. Na začátku měl PH přes 10,odstřižek filmu zprůhledněl za 40s,po přikápnutí jodidu zůstal čirý. Pak sem vzorek krmil papírama až přestal odbarvovat film. Po jodidu se lehoučce zakalil,ale opravdu málo a zákal nemizel. PH zůstalo přes 10.Takže můj závěr: Indikace vyčerpání pomocí PH nemožná, jodidem málo výrazná, nejlepší je asi po slití zkusit kouskem filmu, zda odbarvuje v rozumném čase. Z hustoměru sem našel jenou stupnici v hrsti střepů,takže na měření nedošlo. Dá se čekat, že hustota s rozpouštěním stříbra poroste.
  • 0

#7 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 leden 2010 - 16:42:17

Další hlášení o vzdatnosti TF-2 : Vyčerpal se po 12ti kinofilmech 135-36 ve věku 10 měsíců. Byl vyrobený z balení ustalovače Foma, po přepočtu z toho vyšlo třičtvrtě litru. čas vybělení negativu přes 2 minuty, čerstvý 40 sekund, PH na modrej lakmusák(tedy přes 10), s jodidem lehký nerozpustný zákal, měděný drátky postříbřuje. Filmy Foma 100,200,400 vývojka pyrokat HD.
  • 0

#8 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 26 leden 2010 - 17:12:45

Další hlášení o vzdatnosti TF-2 : Vyčerpal se po 12ti kinofilmech 135-36 ve věku 10 měsíců. Byl vyrobený z balení ustalovače Foma, po přepočtu z toho vyšlo třičtvrtě litru. čas vybělení negativu přes 2 minuty, čerstvý 40 sekund, PH na modrej lakmusák(tedy přes 10), s jodidem lehký nerozpustný zákal, měděný drátky postříbřuje. Filmy Foma 100,200,400 vývojka pyrokat HD.


Mimochodem, Steve Anchel v knize The darkroom cookbook doporučuje ustalovač vyřadit, když se čas zprůhlednění negativu rovná dvojnásobku času čerstvého.
  • 0

#9 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 leden 2010 - 17:30:15

PH v tomto případě nepomůže. Ale IMHO na hustotě roztoku by se to mělo projevit. Ale je to na Chemika. Osobně používám na max 6ks SF nebo kino. U VF počítám s plochou. Rozhodně tohle nehrotím. Nemá to cenu
  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 leden 2010 - 17:52:48

Jojo, právě ten čas zprůhlednění (od jisté doby testuju to co teče z vývojnice) mi ukázal konec. Lakmusák jsem tam ponořil jen z pilnosti na průzkum slepé cesty. Z hustoměru mám balónek a střepy. Taky to nehrotin, jen abych měl pro příště odhad co vydrží.
  • 0

#11 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 leden 2010 - 20:31:21

Anchell_The Darkromm coockbook 3rd edition

FORMULA #134

TF-2
Alkaline Fixer
(Bill Troop)
Due to its alkalinity, this fi xer will wash out of negative and print materials more rapidly than will an acid fixer. This fixer should be odorless.

Water, 750.0 ml
Sodium thiosulfate, 250.0 g
Sodium sulfi te, 15.0 g
Sodium metaborate, 10.0 g
Water to make 1.0 liter

Use undiluted for either fi lm or paper. Follow development by a 60-second plain water rinse or a minimum of 5 full changes of water. Fix fi lms for 3 times the clearing time, or a minimum of 5 minutes, agitating for a full 30 seconds during each minute. Fix paper for 10 full minutes
with occasional agitation.

The capacity of TF-2 is twenty 8 x 10 prints or films per liter.
  • 0

#12 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 leden 2010 - 22:53:56

Někomu ze mě milého Slovenska jsem slíbil recept na TF-2 z ustalovače Foma a vlákno né a né najít (pohárik, pohárik, pohárik...), tak to napíšu sem. Tak tady je podle mého vážení a trojčlenky: Takže Thiosíran (velký pytlík (= vrecko) krystalů) má 180 Gr, kyselý siřičitan sodný (je v tom menším pytlíku) odvážit 11Gr, Kodalk 7,2 Gr (výroba kodalku tu několkrát proběhla a výroba v roztoku je snadná čti debatu s CHemikem, borax a louh je k sehnání hravě). To se postupně rozpustí ve vodě do 720 ml a hotovo. Přesnost vážení není kritická jako u vývojek, jestli tam bude 7,2, nebo 8 Gr vzal čert. Tohle mi spolehlivě a rychle ustálilo 12 filmů po Pyrocatu HD.
Těším se, až zase uvidím Slovenský Raj :wink:
  • 0

#13 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 22:58:35

Někomu ze mě milého Slovenska jsem slíbil recept na TF-2 z ustalovače Foma a vlákno né a né najít (pohárik, pohárik, pohárik...), tak to napíšu sem. Tak tady je podle mého vážení a trojčlenky: Takže Thiosíran (velký pytlík (= vrecko) krystalů) má 180 Gr, kyselý siřičitan sodný (je v tom menším pytlíku) odvážit 11Gr, Kodalk 7,2 Gr (výroba kodalku tu několkrát proběhla a výroba v roztoku je snadná čti debatu s CHemikem, borax a louh je k sehnání hravě). To se postupně rozpustí ve vodě do 720 ml a hotovo. Přesnost vážení není kritická jako u vývojek, jestli tam bude 7,2, nebo 8 Gr vzal čert. Tohle mi spolehlivě a rychle ustálilo 12 filmů po Pyrocatu HD.
Těším se, až zase uvidím Slovenský Raj :wink:


mne mne mne :D
diky :D
  • 0

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 leden 2010 - 09:58:01

Sorry, zbodnulsem to, Disiřičitan si schováš na něco jiného, navážíš si Siřičitan sodný bezvodý.
Omlouvám se za chybu, dělalsem víc věcí najednou a to vede k průšvihu. Sorry.
  • 0

#15 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 28 leden 2010 - 12:37:35

...kyselý siřičitan sodný (je v tom menším pytlíku)...

...Disiřičitan si schováš na něco jiného...

Jenom drobounkou poznámku. Kyselý siřičitan je něco jiného než disiřičitan (pravda, asi by se prd stalo). V tom menším pytlíku by měl být disiřičitan. Ale asi si rozumíme :wink:

K pH
Ano TF-2 má pH = 10 +/-0,1

Kyselý ustalovač FU 9 (je to vlastně FU 5, kde místo disiřičitanu draselného je sodný) má pH = 4,6 +/-0,1

Někde lze nalézt i ustalovač neutrální (no, neutrální :-)), roztok krystalického thiosíranu 200 g/L. Ten má pH = 8,0 +/-0,1

Zajímavá je ta případně spletená receptura alkalického TF-2 s disiřičitanem. Vskutku zajímavé. Mírně kyselý ustalovač :)
pH = 6,2 +/-0,1. Louhem by se to na 10 dalo vytáhnout.
  • 0

#16 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 28 leden 2010 - 12:51:49

Hustota ustalovače.
Je mi líto, tuto korelaci nemám zpracovanou. Už to tu někde někdo nadhodil, že se mu to osvědčilo.
Je tam závislost na teplotě, rozbíjejí se teploměry, natož hustoměr. Nevím, zda by měření bylo směroplatné :wink:
  • 0

#17 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 leden 2010 - 21:45:05

sorry, od pondělka mám období překlepů, divných formulací, asi kondiciogram, zřejmě mizernej odddíl :-)
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 listopad 2010 - 10:52:01

dotaz, mám TF2 namíchaný z dodaného balení koupeného od hodného kolegy, co tady pro nás míchá a ptám se:
v čerstvém ustalovači se mi ustaluje film - zkušební kousek asi 3 min
v rychloustalovačích čerstvých je to tak 20 sec - zda je to normální rozdíl

a za bé včera jsem ustaloval v čerstvé lázni asi čtyři papírové obrázky a lázeň v misce mi do rána poněkud potmavla už po dvanácti hodinách od prvního použití, jestli je to normální - jinak funguje stejně

pozitivní vývojka byla amaloco 6006, přerušení slabší kyselinou citronovou a pak oplach přefiltrovanou odvápněnou vodou a pak ustalovač
díííík
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:11:18

ještě jedna věc, vodu jsem pro rozmíchání poněkud více ohřál, tak 45°C?
jestli jsem mu neublížil, to by mě mrzelo 8-)
  • 0

#20 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:25:33

ještě jedna věc, vodu jsem pro rozmíchání poněkud více ohřál, tak 45°C?
jestli jsem mu neublížil, to by mě mrzelo 8-)

TF-2 si míchám sám, z vody cca 40 - 50 stupňů podle karmy, a kodalk mám tekutej podle páně Chemikova receptu - 300 g/l. Film mi zbělá za cca 1:20 minuty. Myslím, že teplotou vody to asi nebude. Thiosíran při rozpouštění z té vody docela odebírá teplo.
S tou barvou - při pozitivech se barva ustalovače ani nehne - používám Fomatol PW nebo Ilford Mutligrade, jako přerušovač - vyšeptalej TF-2 a ustalovač čerstvej TF-2.
Při negativech (R09, voda, TF-2) ten ustalovač postupně žloutne. Pokud je už hodně žlutej - je na vyhození.
  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:44:32

dotaz, mám TF2 namíchaný z dodaného balení koupeného od hodného kolegy, co tady pro nás míchá a ptám se:
v čerstvém ustalovači se mi ustaluje film - zkušební kousek asi 3 min
v rychloustalovačích čerstvých je to tak 20 sec - zda je to normální rozdíl


Podobne ako Radim - čerstvý TF-2 z Nedvědice, vyčistenie filmu po cca 2,5 min.
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 16:28:33

dotaz, mám TF2 namíchaný z dodaného balení koupeného od hodného kolegy, co tady pro nás míchá a ptám se:
v čerstvém ustalovači se mi ustaluje film - zkušební kousek asi 3 min
v rychloustalovačích čerstvých je to tak 20 sec - zda je to normální rozdíl


Podobne ako Radim - čerstvý TF-2 z Nedvědice, vyčistenie filmu po cca 2,5 min.

Nemám to přesně, ale určitě to bylo kolem jedné minuty. Ověřit zkouškou mohu bohužel až o víkendu. TF-2 míchaný doma, kodalk míchaný dle Bzenčákova návodu.
  • 0

#23 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 listopad 2010 - 16:58:01

dotaz, mám TF2 namíchaný z dodaného balení koupeného od hodného kolegy, co tady pro nás míchá a ptám se:
v čerstvém ustalovači se mi ustaluje film - zkušební kousek asi 3 min
v rychloustalovačích čerstvých je to tak 20 sec - zda je to normální rozdíl


Podobne ako Radim - čerstvý TF-2 z Nedvědice, vyčistenie filmu po cca 2,5 min.

Nemám to přesně, ale určitě to bylo kolem jedné minuty. Ověřit zkouškou mohu bohužel až o víkendu. TF-2 míchaný doma, kodalk míchaný dle Bzenčákova návodu.


u mna tiez cca 2,5 - 3 min.
  • 0

#24 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 listopad 2010 - 22:45:19

tak jsem si nalistoval chytrej sešit - TF-2
voda 750 ml
thiosíran sodný 250 g
siřičitan sodný 15 g
metaboritan sodný 10 g = 33,3 ml (
roztok 300 g/l
200 ml destilky
51,9 g boraxu
10,88 g hydroxidu sodného
)
voda do litru
snad to mám namíchaný dobře,
čerstvý ustalovač má čas zprůsvitnění filmu - za kvedlání 1:20 minuty
docela by mě zajímalo, jaký máte složení vy, že máte ten čas tak dlouhej.
  • 0

#25 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 30 listopad 2010 - 23:47:15

...
roztok 300 g/l
200 ml destilky
51,9 g boraxu
10,88 g hydroxidu sodného
...

Ajajaj. Těší mě důvěra, ale...
Na jiném místě píši (zvýraznil jsem nyní):

...Předpokládám, že navážka na litr roztoku byla 207,6 g boraxu, 43,5 g hydroxidu sodného, což odpovídá koncentraci Kodalku 300 g/L....


Takže v následujících popisech pokusů jsem byl stručnější (opět jsem zvýraznil nyní):

...Namíchal jsem si to teda také, s plánem připravit 250 mL roztoku Kodalku o koncentraci 300 g/L.
Do "čtyřstovky" kádinky:
- 200 mL destilované vody
- zahřátí na cca 65 °C
- přidání 51,9 g boraxu- do ještě nerozpuštěné suspenze přídavek 10,88 g hydroxidu sodného.
- cca do 10 minut vše rozpuštěno (je to nějakých 220 mL roztoku)
- v ledové lázni schlazeno na 6 °C

a měl jsem asi zdůraznit poslední bod WTM (water to make) 250 mL aneb doplnit vodou na 250 mL!

Takže bych místo 200 mL destilky vzal 230 mL, pak to těch 250 mL roztoku! o koncentraci Kodalku 300 mg/L +/- bude.
  • 0

#26 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 1 prosinec 2010 - 07:06:57

a měl jsem asi zdůraznit poslední bod WTM (water to make) 250 mL aneb doplnit vodou na 250 mL!

Takže bych místo 200 mL destilky vzal 230 mL, pak to těch 250 mL roztoku! o koncentraci Kodalku 300 mg/L +/- bude.

Děkuji za informaci. Postupoval jsem podle Vašeho návodu, ale ten doplněk vody mi nějak nedocvaknul.
  • 0

#27 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 08:17:25

tak jsem si nalistoval chytrej sešit - TF-2
voda 750 ml
thiosíran sodný 250 g
siřičitan sodný 15 g
metaboritan sodný 10 g = 33,3 ml (
roztok 300 g/l
200 ml destilky
51,9 g boraxu
10,88 g hydroxidu sodného
)
voda do litru
snad to mám namíchaný dobře,
čerstvý ustalovač má čas zprůsvitnění filmu - za kvedlání 1:20 minuty
docela by mě zajímalo, jaký máte složení vy, že máte ten čas tak dlouhej.


mam TF2 od konyho ...
2,5 - 3 minuty bez kvedlania, ustrizok negativu tam len tak lezi
skusim nabuduce s kvedlanim
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 prosinec 2010 - 11:33:15

takže čas je normální, ještě to kalení, proč mi potmavl
přemejšlím jakou nečistotu jsem tam v misce mohl mít, to je asi nejpravděpodobnější příčina
  • 0

#29 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2010 - 11:58:01

takže čas je normální, ještě to kalení, proč mi potmavl
přemejšlím jakou nečistotu jsem tam v misce mohl mít, to je asi nejpravděpodobnější příčina

No čas to podle mě normální není, jak už jsem psal výše a se mnou i Tilberien...
  • 0

#30 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 prosinec 2010 - 12:55:57

hmm,
chcelo by to zrejme vyjadrenie Konyho (vyzerá to, že všetci máme TF-2) od neho - snáď si vlákno všimne.
  • 0

#31 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 prosinec 2010 - 12:57:03

bolo by určite nemilé, po pár týždňoch zistiť, že filmy (papiere) pekne postupne žltnú :lol:

Koný?
  • 0

#32 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 1 prosinec 2010 - 13:17:34

Pánové, napište, co jste kdo ustalovali za film, porovnávat čas vyčištění takové Fomy 100 s TriXem nebo nedejbože nějakýma placatýma krystalama je podle mých vlastních pokusů :lol: naprostý míchání hrušek s jabkama. Časy se můžou lišit "až dost".
  • 0

#33 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 13:27:37

Pánové, napište, co jste kdo ustalovali za film, porovnávat čas vyčištění takové Fomy 100 s TriXem nebo nedejbože nějakýma placatýma krystalama je podle mých vlastních pokusů :lol: naprostý míchání hrušek s jabkama. Časy se můžou lišit "až dost".


P4 a HP5 ... ustrizky z oboch zpriehladneli +- za rovnaky cas (2,5 - 3 min.) v cerstvom ustalovaci ...
  • 0

#34 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 1 prosinec 2010 - 13:38:18

Mno, ještě upřesním, jak jsem to myslel - pro vyčištění je rozhodující (mimo jiné) intenzita pohybu a množství ustalovače, ale taky typ emulze. Takže TriX(o deltách nemluvě) s občasným pohybem se prostě vyčistí opravdu podstatně později než nějaká klasická stovka při "zuřivém" míchání (nebo třeba rotaci). Porovnávejme porovnatelné, a nebo aspoń uvádějme co nejvíc faktů. Jinak je to opravdu cesta do pekel.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 prosinec 2010 - 13:48:00

dneska udělám test s řádným pohybem - moje potíž není s tím časem - stejně nechávám ustalování filmu rotačně deset minut, ale hlavně s tmavou barvou a to je hádám rukama, poněvadž jiná příčina mě nenapadá, než že jsem si tam něco přimísil
já jsem dělal s plus-x
  • 0

#36 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 1 prosinec 2010 - 13:52:35

Mno ještě mě napadá - ale je to pustá teorie, sám jsem s TF-2 tenhle problém nezaznamenal - v nějaké starší literatuře se psalo, že nekyselé ustalovače kontaminované vývojkou se vyčerávají a barví. Ale nevím, jak moc se to týká TF-2 :lol:
  • 0

#37 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 14:00:46

dneska udělám test s řádným pohybem - moje potíž není s tím časem - stejně nechávám ustalování filmu rotačně deset minut, ale hlavně s tmavou barvou a to je hádám rukama, poněvadž jiná příčina mě nenapadá, než že jsem si tam něco přimísil
já jsem dělal s plus-x


ziadne zafarbenie TF-2 nepozorujem, ani negativneho ani pozitivneho ... stale je to tak jemne do modra, teda pokial moj znizeny farbocit dokaze rozoznat :lol:
  • 0

#38 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 1 prosinec 2010 - 14:42:38

teď už dělám jen na Fomu 100 v planech, ale ústřižky na testování ustalovače mám hlavně z kinofilmu F100. Překlápět jsem v jakémkoli ustalovači začal od doby, kdy mi svitky Neopanu v Fomafixu nechávaly růžové pruhy.
  • 0

#39 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 1 prosinec 2010 - 15:20:23

Mno a to je to, oč tu běží. F100 kvedlaná vs. P4(HP5) nekvedlaná (nebo jen málo) nadělá rozdíl v čase vyčištění dost velkej. Mimochodem plan vs.kino stejné emulze nebude problém, ale zkoušet třeba stovkou jestli je ustalovač vyčerpanej a pak tam hodit něco "šťavnatějšího" se může ošklivě vymstít (furt otravuju s tím TriXem, ale holt vlastní pokusy z pilnosti jsou vlastní pokusy-stovka se ve "vyjetým" rapidfixeru klidně vyčistila za 2minutky a TriX zůstal mléčnej ještě 15 minut poté).
  • 0

#40 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 prosinec 2010 - 15:49:22

Co takhle mě upozornit ? Sem na tohle téma klikl jen ze zvědavosti .
Fomapan 100 ve 3x použitém ustalovači zprůhlednil za 95s . , P3 - 85s , sanghai GP3 - 65s víc nevyvolaných odstřižků po ruce nemám.

Barvení se občas vyskytuje občas ne , sám nevím čím to ... Jednou se mi povedl dokonce až okr , většinou to ale vypadá spíš jako hoodně slabý čaj , někdy taky zkončí téměř bez barvy .

Možná ověřit neutrálním lakmusovým papírkem - do jaké barvy jde ? Jestli růžová , je něco špatně (je kyselý) , fialová je OK .

Ke kalu - v používaném ustalovači v zásobní lahvi sem jej zatím nikdy nepotkal , ale jakýsi "hlen" se mi udělal ve sudu na sběr odpadního. Jak dlouho je ustalovač rozdělaný , jak dlouho skladovaný ? Nedejbože mě ještě napadá - ustalovače kompletoval kolega , kolik bylo malých vložených sáčků ? Byli tři - velké pecičky , jemné granulky , jemný prášek ? Na ustalovací schopnost to vliv mít nebude , jen té odolnosti roztoku by se to mohlo dotknout .
  • 0

#41 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 15:57:57

Nedejbože mě ještě napadá - ustalovače kompletoval kolega , kolik bylo malých vložených sáčků ? Byli tři - velké pecičky , jemné granulky , jemný prášek ? Na ustalovací schopnost to vliv mít nebude , jen té odolnosti roztoku by se to mohlo dotknout .


tak v mojej zasielke su sacky 2, velky s velkymi granulami (tiosiran?) a maly s praskom zhrudkovatenym (borax?)
vsetky 4 balenia co mam su takto ...
  • 0

#42 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 1 prosinec 2010 - 16:00:49

Kony a Krilo,
u mňa podobne - v jednom sáčku som mal 2 dávky (veľký balíček + malý), v druhom 3 (veľký + 2 malé).

Ustalovať mi to ustaľuje - ešte skúsim test s exaktným filmom (mám doma P3 a H5 tak s nimi) a napíšem sem.

Dík.
  • 0

#43 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 prosinec 2010 - 16:10:38

To o počtu sáčků platilo jen pro 5l sady , u malých balení to je jinak rozděleno .
  • 0

#44 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 16:12:05

To o počtu sáčků platilo jen pro 5l sady , u malých balení to je jinak rozděleno .


mam 1L balenia, cize ok, spim spokojne :roll:
  • 0

#45 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 prosinec 2010 - 20:15:33

add časy: co si pamatuju, tak se mi hp5+ v čerstvý tf-2 vyčistila zcela (test kapka 10 minut, pak ponor a stopování času) za cca 1,5 minuty.

při delším pobytu v misce se mi taky zabarvila do lehce čajova.

byla to moje tf-2 míchaná z technickýho thiosíranu. míchaná z bezvodýho měla stejný vlastnosti.


dneska už jedu v ilford rapid fixu, je s tim míň práce, maká rychlejc a na rc papíry je to vhodnější (mcp 312 se mi po ustálení v tf-2 kroutily).
  • 0

#46 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 20:47:31

tak som teraz skusal ... P4 za staleho kvedlania vycistene za 1,5 minuty
  • 0

#47 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 prosinec 2010 - 21:55:24

to je myslím očekavatelnej výsledek - není to přeci rychloustalovač.
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 prosinec 2010 - 09:46:08

tak takhle vypadá balíček na pět litrů:
Vložený obrázek

a tohle obsahuje:

Vložený obrázek

jinej sáček jsem nenašel, leda by byl skovanej někde v těch velkých granulích
jsou tedy všechny?
  • 0

#49 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 3 prosinec 2010 - 08:36:40

Hezký balíčky, jak od profíků.
Chválím jak službu, tak způsob zpracování.
Jen se zeptám. Ta sada je založena přímo na Kodalku nebo na boraxu s louhem?
  • 0

#50 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 3 prosinec 2010 - 08:47:09

Hezký balíčky, jak od profíků.
Chválím jak službu, tak způsob zpracování.
Jen se zeptám. Ta sada je založena přímo na Kodalku nebo na boraxu s louhem?

Odpovím za Konyho s jistou mírou neurčitosti. Pokud si to dobře pamatuji když jsme to probírali, tak je to borax + louh.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních