Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Fotopapír jako negativ

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
65 odpovědí na toto téma

#51 Stepan2

Stepan2

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 7 listopad 2014 - 10:00:33

clona je 150, časy jsou v pohodě... venku 100 ASA - od 1 s. V místnosti na 400 ASA klidně hodinka :-)

• 0

#52 DarksomePhotography

DarksomePhotography

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: -17

Publikováno 7 listopad 2014 - 11:30:29

V tom metru to tedy byl asi spíše ten druhý případ, že ? 

A čím lze s dostatečnou přesností vyrobit dírku odpovídajícího průměru ?

• 0

#53 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 32

Publikováno 7 listopad 2014 - 11:42:26

... Vinětace tam byla - šíře pásu kinofilmu 115 mm, ale dalo se to částečně vykrýt pod zvětšovákem. U expozice přímo na papír samozřejmě vykrytí nepřipadá v úvahu...

Čistě teoreticky - "vykrýt" to při expozici nějakým ND přechodovým filtrem s nejvyšší hustotou u středu.
  • 0

#54 DarksomePhotography

DarksomePhotography

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: -17

Publikováno 7 listopad 2014 - 11:45:25

Ona se nabízí otázka, proč to vlastně vykrávat... já myslím, že to často může snímku dodat zajímavější atmosféru i celkové vyznění.

• 1

#55 mickael

mickael

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 7 listopad 2014 - 23:10:34

Stepan2: Ano, bylo to o neco rozmazanejsi nez pri idealni dirce. Ale u formatu 30x40cm to docela zaniklo. Fotil jsem to tehdy v zime a to moc svetla neni, tak se mi nechtelo vzdy hodinu postavat u dirkovky. Po zvetseni dirky jsem se dostal do max 15 min expozic. Fomaspeed ma citlivost zhruba 5-10 ASA, spise tech pet, z moji zkusenosti.

• 0

#56 Stepan2

Stepan2

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 8 listopad 2014 - 11:46:55

mickael: díky, zkusím to s tím 6 ASA

jirin_ol: ještě mne napadlo, že by se vývojka dala rošmudlat velkým kulatým malířským štětcem - ten co pojme hodně barvy. Chlupy by nevadily, odplavý se vodou a papír se určitě nepoškrábe.

Darksome: nejjednodušší je dírku vyvrtat

• 0

#57 mickael

mickael

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 8 listopad 2014 - 12:07:14

A čím lze s dostatečnou přesností vyrobit dírku odpovídajícího průměru ?

Predevsim trpelivosti :) Smirkovy papir, spendlik a hodinka casu a mas dirku jak vino...

• 0

#58 bitovod

bitovod

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 červenec 2017 - 15:02:35

Přátelé, po dobu mé nepřítomnosti se nic nezměnilo stran inverzního vyvolání fotopapíru? Jakože habych to nacpal do dírkokredence a následně vyvolal pozitivně? Občasu tu do toho někdo ťukne, ale výsledek jsem nějak nezaznamenal.

• 0

#59 pavelp

pavelp

Nováček

• Předplatitel
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 3 červenec 2017 - 16:25:38

Ano, je to přesně tak. Než jsem přešel na film, tak jsem roky fotil výhradně na papír. Po pozitivním vyvolání vznikne papírový negativ.

Následně je možné skenovat a invertovat v PC, nebo prosvítit klasickou cestou a získat kontaktní kopii pod zvětšovákem.

(existuje ještě "ilford direct positive paper" ze kterého rovnou leze pozitiv, ale o něm jsem kvůli ceně nikdy ani nepřemýšlel...)

• 0

#60 bitovod

bitovod

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 červenec 2017 - 10:20:53

Tak šlo mi o to, že pokud je možné vyvolat klasický černobílý film jako inverzi (což tedy ano), pak by mohlo být použitelné aplikovat obdobný proces i na fotopapír (použitý jako negativ). Asi si to budu muset trochu nastudovat a začít experimentovat, pinhole 40x30 s výstupem v papírovém pozitivu by mne docela lákala.

• 0

#61 Evla

Evla

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 797 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 873

Publikováno 9 červenec 2017 - 06:26:22

Tak šlo mi o to, že pokud je možné vyvolat klasický černobílý film jako inverzi (což tedy ano), pak by mohlo být použitelné aplikovat obdobný proces i na fotopapír (použitý jako negativ). Asi si to budu muset trochu nastudovat a začít experimentovat, pinhole 40x30 s výstupem v papírovém pozitivu by mne docela lákala.

Áno, dá sa, skúšala som. Postup je presne ten istý ako pri inverznom filme. Len tá chémia výjde dosť draho.
  • 0

#62 pavelp

pavelp

Nováček

• Předplatitel
  • 23 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 11 červenec 2017 - 09:15:50

tak na poprvé jsem to s inverzí úplně nevstřebal...

úplně mě ta myšlenka nadchla.

příležitostně nakoupím chemii a otestuju to. jestli vše klapne tak bych zkusil nějaký větší formát.

díky za tip!

• 0

#63 mars

mars

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 9 listopad 2017 - 12:25:31

Pěkný den!

Rád bych se zeptal, jestli jste někdo z "papírových negativistů" zkoušel v dírkovce multigradační papír, konkrétně třeba Fomaspeed Variant. Jak jsem se tak díval na spektrální charakteristiky, měl by být výrazně příznivější, než u papíru s pevnou gradací, speciálně předpokládám vyšší citlivost kolem zelené a nižší u modré, takže by zeleň nemusela vyjít úplně černá a v obloze by se mohla objevit nějaká kresba... Zkoušel to tu někdo?

• 0

#64 Dynlik

Dynlik

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 srpen 2018 - 12:48:26

Přidám zkušenost s inverzním vyvoláním fotopapíru:

Včera jsem experimentoval - krabice od bot, utěsněná krepovaným papírem, vzdálenost papíru cca. 15cm (formát papíru 13x18), dírka v pivním víčku jehlou. Prostě děs, ale funguje. Žádné měření, oblačnost kolísavá, expozice 5,5 minuty na FOMASPEED 311 N.

Inverzní chemie byla samodomo - bělič: 500ml vody, 15ml kyseliny sírové (akumulátorová), větší špetka hypermanganu (baj očko); čistič: 500ml vody, sáček (10g) přípravku ke konzervaci zeleniny, ovoce a vín (pyrosiřičitan draselný) (hnědý obal, hlávka zelí na něm).

Postup: 1. vyvolání (univ. vývojka), bělení (do 2 minut), čistič (1 minuta), voda, osvit pod žárovkou, 2. vyvolání (za světla), voda, ustálení, etc....

Náklady: kyselina 1l - 38 Kč, konzervační cosi 10g - 12 Kč, hypermangan 10g (lékárna) - 33 Kč, vývojka, ustalovač

Výsledek: v příloze, umělecká hodnota nulová (motivem je kupa hnoje), expozice nic moc.

Netuším zda někde není chyba, ale obraz je zatím stabilní. Vůbec je to celé spartánské, takže prosím, nekamenovat  :)

PS.: hlavní nevýhodou je zrcadlové převrácení...

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  scan.jpeg   80,76K   5 Počet stažení

• 3

#65 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 248 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 681

Publikováno 28 srpen 2018 - 07:30:00

prosím, nekamenovat  :)

... Naopak, je to vynikajuce. Komu vadi zrkadlove prevratenie, nesmie byt zubarom. :)

P.S: Toto je tvrda rana zasadena digitalnym imeprialistom :D

• 0

#66 Dynlik

Dynlik

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 srpen 2018 - 10:17:11

prosím, nekamenovat  :) 

... Naopak, je to vynikajuce. Komu vadi zrkadlove prevratenie, nesmie byt zubarom. :)

P.S: Toto je tvrda rana zasadena digitalnym imeprialistom :D
Díky
Tvrdá rána prohnilým imperialistům to je, jen ti to nikdy nepřiznají a budou vás nazývat šílencem :D
Co to příště vyvolat v caffenolu a ustálit v solném roztoku? (Když v drogerii, tak komplet)
  • 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních