Přejít na obsah

Fotka

Vyvolávání planfilmů

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
414 odpovědí na toto téma

#401 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 951 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 141

Publikováno 18 červenec 2016 - 17:51:17

Luigi, díky za nabídku. Posílání poštou beru až jako poslední variantu.

Zabývám se teď konstrukcí nějakého werku na planfilmy do Paterson vývojnice a ještě mne napadla jiná cesta. Výsledky snad budou brzy.

• 0

#402 Girmy

Girmy

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 145

Publikováno 18 červenec 2016 - 18:20:50

Luigi, díky za nabídku. Posílání poštou beru až jako poslední variantu.

Zabývám se teď konstrukcí nějakého werku na planfilmy do Paterson vývojnice a ještě mne napadla jiná cesta. Výsledky snad budou brzy.

Berranecku, omlouvám se za pozdní reakci. Jestli chceš, můžeš se na ní zajít mrknout - číslo na mě snad ještě máš ;-).

• 0

#403 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationVysočina
Reputace: 34

Publikováno 9 prosinec 2016 - 11:20:39

Dobrý den všem. Chtěl bych se zeptat na rozdíly, resp. vaše názory na vyvolávání velkých(30x40, 40x50) planů v tanku(klasický válcový na takovýto formát) vs. volání v miskách, popř. jiných samodoma vyrobených "vanách". Jde mi o to, jestli koupit tank, nebo si něco vyrobit(nebyl by problém), co bude z nějakých důvodů praktičtější něž tank. Volal jsem zatím pouze 13x18 v miskách, teď přemýšlím, jak budu dělat větší plany.

Má takovýto tank nějakou vyloženě negativní vlastnost? Má cenu něco vyrábět?

...předem dík...chino.

• 0

#404 bourvil

bourvil

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 9 prosinec 2016 - 12:36:46

Dobrý den všem. Chtěl bych se zeptat na rozdíly, resp. vaše názory na vyvolávání velkých(30x40, 40x50) planů v tanku(klasický válcový na takovýto formát) vs. volání v miskách, popř. jiných samodoma vyrobených "vanách". Jde mi o to, jestli koupit tank, nebo si něco vyrobit(nebyl by problém), co bude z nějakých důvodů praktičtější něž tank. Volal jsem zatím pouze 13x18 v miskách, teď přemýšlím, jak budu dělat větší plany.

...předem dík...chino.

A co to bude za film - klasický jednostranná emulze, nebo snad oboustraně polévaný RTG film ? Podle toho se pak bude odvíjet i použitelnost tanků/respektive bubnů. Pak je také možnost použití nerezových rámečků a volat v hluboké nádobě podobně jako se zcitlivují desky při kolódiu.

• 0

#405 jkcz

jkcz

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 706 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 150

Publikováno 9 prosinec 2016 - 14:36:16

Vyvolavani takto velkych plachet nese radu uskali a zadna z metod neni schopna poskytnout stoprocentni vysledek. Nejmene defektu dle meho prinese vyvolavani ve valcich, pricemz duraz je nutne klast na maximalni "chaoticnost" michani. Polozit valec na obycejne "tocitko" a nechat jen tak samovolne rotovat v jednom smeru neni dobre. Idealni je "rotacne-kyvny pohyb" pricemz bych kladl duraz na slovo kyvny. Ja prvni minutu vyvolavam pouze v ruce, kdy s valcem rotuji a kyvam ve vodorovnem smeru. Pote jej polozim na "tocitko" a necham tocit. Cas od casu vezmu a rucne zaradim par kyvnych temp.

S prodluzujici se delkou volani se kyvani muze utlumit. Zcela zasadni je to ale v pocatecnich fazich vyvolavani.

• 2

#406 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationVysočina

Publikováno 9 prosinec 2016 - 14:49:15

bourvil: U fotoimpexu mám poptané: Adox CHS 100 II (+ mám ještě nějaké Fomy100 / 24x30 které možná taky někdy nafotím?!)

Dají se někde sehnat takovéto velké plany, je nějaká nabídka na trhu?

jkcz: je mi jasné že to nebude úplně jednoduchá práce, ale to se časem nějak vychytá. Tank(válec) mi přijde jako dobré řešení, ale raději se ptám, takže díky za rady...

• 0

#407 bourvil

bourvil

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 9 prosinec 2016 - 15:30:24

Taky souhlasím, že nejjednodušší a zároveň nejefektnější jsou válce - ať už Jobo nebo i nějaká ta (samodomo) alternativa od BTZS trubek po oranžovou odpadotrubko kreativitu. Akorát může zlobit antihalačka, když se nebude chtít odmýt.

No a k planům, pokud je mi známo, tak největší standardně vyráběný formát je Fomapan 24x30. Větší by asi byli schopni nařezat ale je otázka, zda by to nebylo vázáno na nějaké větší množství...

Mohu se zeptat v čem by byly tokovéhle plachty exponovány?

• 0

#408 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 529 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 365

Publikováno 9 prosinec 2016 - 15:35:32

Vážený kolego, chino, na základě praktických testů, zaměřených na vyvolávání testovacích předloh s jednotnou densitou odraznosti v celé ploše snímku, lze odpovědně konstatovat, že Processor Jobo ATL-3 s rotačním bubnem pro formáty 20x24in jako jediný zaručí minimální odchylky v celé ploše formátu. Mimo rotačního reversního pohybu je vybaven excentry, které kolébavým pohybem přelévají lázeň v celé šíři vnitřního prostoru vyvolávacího bubnu. Není možné této rovnoměrnosti dosáhnout v misce, což měřící testy potvrdily. Pro obrazovou fotografii je tento závěr celkem nepodstatný, může se projevit jen v případě velkých světlých ploch ve celé šíři obrazového pole. Vývojka vytváří v bubnu jakousi vlnu, postupně smáčející povrch vyvolávaného fotomateriálu.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

• 0

#409 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 054 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 631

Publikováno 9 prosinec 2016 - 17:54:51

Jobo ATL je urcite dobra volba, ale ja zas tolko pohybu pri vyvolavani nepreferujem. Existuje tank od JOBA, kde sa naleju roztoky az po okraj a da sa aj standovat, mimo ATL samozrejme.

Plati, ze pre ploche filmy sa pouzivaju trosku odlisne vyvojky. Spomeniem iba T-Max Developer, ktory sa na ne nehodi a Kodak ponukal verziu T-Max Developer RS, v ktorom sa plany vyvolavat dali.

Zo vsetkych najradsej pouzivam HC-110 a rucne preklapanie.

Pokial ide o ATL vyvolavanie, i tu treba vyvojky vyberat. Za vsetky problematicke vyvojky spomeniem skupinu zavojujucich vyvojok, jediny vhodny kandidat je asi Pyrocat HD a odvodeniny.

Priatel vyvolava ploche filmy v miske 30x40 v Perceptole :) Ale on je TEN fotograf, ja som iba jeho kamos. Takze to robi dobre.

• 1

#410 jmpetzval

jmpetzval

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
Reputace: 539

Publikováno 9 prosinec 2016 - 19:27:37

...předem dík...chino.

volam vsetko (9x12, 13x18, 18x24, 24x30 a 30x40 cm)  miskach. u ortho filmoch je to velmi prijemna zalezitost, volam na oko.vf robim uz desatrocia, ale je to pre mna neskutocny, fantasticky zazitok vidiet, ako z nicoho sa vynori viditelna fotografia.

na pan filmy robim zriedkavo, tie sem tam tiez volam v miskach, ale podla moznosti radsej v tanku (na 9x12 bakelitovy DT500, na ostatne formaty hm tank, na 30x40cm nemam panchromaticky material).

da sa aj tak, aj onak. podla mna je to len otazka zvyku. osobne mam radsej misku, hlavne na vacsie formaty....

• 1

#411 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationVysočina

Publikováno 10 prosinec 2016 - 15:13:23

Děkuji všem za cenné informace! Nejlepší bude vyzkoušet tank i misky, tank od Joba bych mohl mít od známého za velice přátelskou cenu, takže nejspíš vyzkouším tank a potom vyrobím i nějaké misky(nebude to nic složitého).

bourvil: fotku kamery jsem dával na vedlejší vláko o výrobě kazet(tuším).

jmpetzval: u orthochrom. negativů je možné při vyvolávání "svítit"?...nebo jsem to špatně pochopil?

Každopádně výhledově napíšu do Fomy ohledně velkých negativů, za zeptání nic nedám. Dokonce mi někdo říkal, že se ve Fomě domluvil a řežou mu pozitivní materiál také na míru, ale spíš bych se divil kdyby se šlo nějak domluvit, uvidím.

• 0

#412 pasiasty

pasiasty

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
  • LocationHoroměřice
Reputace: 38

Publikováno 10 prosinec 2016 - 20:00:28

jmpetzval: u orthochrom. negativů je možné při vyvolávání "svítit"?...nebo jsem to špatně pochopil?

Ano, červeně a šetrně. A ne jenom při vyvolávání, já třeba svítím červeně při malbě světlem, abych se nezabil, motaje se kolem modelky; mimochodem, červené světlo dokáže v tom případě udělat velmi příjemné ovzduší :)

Každopádně výhledově napíšu do Fomy ohledně velkých negativů, za zeptání nic nedám. Dokonce mi někdo říkal, že se ve Fomě domluvil a řežou mu pozitivní materiál také na míru, ale spíš bych se divil kdyby se šlo nějak domluvit, uvidím.

Prý po celých rolích, cca 10m2.

• 1

#413 jmpetzval

jmpetzval

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
Reputace: 539

Publikováno 10 prosinec 2016 - 21:09:39

ano chapete spravne. cervenym svetlom... odporucam odskusat pre kazdy druh filmu.

pouzivam rozne ortho filmy, od litho,rozne technicke az po modro- a zelenocitlive rtg fimy. zo vsetkych mam asi najradsej film Foma Medix XG , zial najvacsi rozmer maju 24x30 cm. Ale aspon za ludovu cenu cca 70 EUR za 100 ks. Tento rozmer maju aj Fomapan 100 za pomerne slusnu cenu (cca 120 EUR za 50 ks). 

Pasiasty pise dobre, tiez som otravoval Fomu za vacsie pan ci ortho (rtg) filmy, ani 30x40 cm nemaju, ale vyrobia, ked u nich objednam pomerne velke mnozstvo. A to sa mi neoplati. Skuste, co Vam povedia... aspon budeme vediet cerstve stanovisko Fomy na ULF filmy.

Na 30x40 cm mam este asi 45 ks neznamy davno davno expirovany ortho film, potom nic. Vo svete som nasiel vselico, ale pre mna dost draho. Ako negativ pouzivam aj rozne mg fotopapiere (nie je to bohvie co, ale daju sa z nich robit uspokojive kontakty), ale castejsie robim negativy sam na sklo emulziou Foma, alebo najradsej mokry kolodiovy procesom (kolodiovy negativ, alebo kolodiovy direktny pozitiv - ambrotypiu).

co sa tyka tankov skuste este pozriet Jobo 2850 (max. rozmer 40x50cm) , ale to urcite poznate...

• 0

#414 chino

chino

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationVysočina

Publikováno 11 prosinec 2016 - 22:24:35

Koukám, že o negativech vlastně nic nevím, připadám si jako v první třídě. Díky za osvětu, vaše moudra budu ještě v budoucnu určitě potřebovat. Uvidím co se mi podaří sehnat za filmy, do Fomy výhledově napíšu určitě, budu vás zde informovat, ještě jednou DÍK všem!

• 0

#415 Dany

Dany

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 13 prosinec 2016 - 12:40:41

Ja valim v JOBO tancich ATL2000 masinkou ale obcas se objevi pruhy hlavne u hodne svetlých motivu. Trpi na to hlavne orto filmy ve spojeni s dlouhym voláním N+3 apod. Pro nekoho nesmysl, ja skoro nejdu pod N+1. Pokud mám extra motiv kde si nejsem jist provolanim delam take v miskach. Pokud by byl zajem zrovna davam pryc JOBODRUM 4551 ktery jsem mel na 24x30 ale uz delam jen 8x10 nebo 4x5 a tam si stacim s normalnim tankem.

Dobrá vyvojka na volani v ATL

XTOL 1:0 pri 1+1 a delsich volanich umi pruhovat

Pyrocat HD

Ultrafin Liguid

Prekavpive Rodinal ale musi byt ostry max 1+25 a nesmi byt malo vyvolavaci latky.

TMAX RS

• 1

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních