Přejít na obsah


Fotka

Ako vyvolat stare filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#1 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 14 květen 2008 - 22:33:55

Mal by som jednnu otazku potrebujem vyvolat stare filmy orwo tak aby na nich este nieco bolo. Boli skladovane asi mimo chladnicku. U vitam nejake predpisy resp tipy na nejake vhodne vyvojky dakujem.
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 květen 2008 - 23:06:04

volat v Atomalu nebo ID-11, vyhnout se Rodinalu apod. dale jiste sdeli kolegove
  • 0

#3 Meriamon

Meriamon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 květen 2008 - 04:47:47

Myslím, že jsem už na tohle téma tady psal. V zimě jsem pro známou vyvolával tři filmy z roku asi 1984. Dva jsem vyvolal v Rodinalu 1:50 - rozhodně před tímto krokem varuji i když to byly ruské kinopljonky. Foma v Atomalu vypadala o mnoho lépe - rozhodně nedělej nic s časem vyvolávání.
Jestli si dobře vzpomínám, ORWO NP20(22) jsem kdysi v A49 vyvolával při 20st. 8 minut.
Zázraky ale nečekej, jestli byla expozice korektní, koukatelné na 9x13 by obrázky měly být.
  • 0

#4 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 07:22:45

a nie je nejaka specialna vyvojka na stare filmy?
  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 květen 2008 - 07:59:54

Namíchej si:) A to jsou kdysi exponované, či kdysi prošlé? Chce to zkusit na ústřižku, zkoušel jsem kdysi nafotit 20let prošlý fomapan a v Rodinalu nic moc, ale to možná bylo taky tím stářím.
  • 0

#6 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 08:16:27

su kedysi exponovane
  • 0

#7 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 květen 2008 - 14:05:03

Je taková knížka: Ing. Přemysl Koblic; Zpracování vadného materiálu Tam se o tom dost píše. Jsou tam neuvěřitelné věci. Teda pro mě. Našel bych jí snad přes víkend, někdo ji má třeba po ruce?
  • 0

#8 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 15:27:06

to by som bol velmi vdacny
  • 0

#9 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 16:23:44

Jaké Orwo, jaký formát a jak staré? Pokud to není zrovna Orwo 27, tak bych raději moc neexperimentoval a použil klasickou ověřenou vývojku, na kterou jsem zvyklý. Sám jsem nedávno vyvolával svitek Fomapan N21 starý minimálně dvacet let, ale spíš ještě více, zapomenutý v aparátu, ve své osvědčené kombinaci ID-11 1+1 a výsledek mě šokoval. Bylo to naprosto bez závoje. Jediná vada byla, že se místy obtisknul krycí papír, a to bych sebelepší vývojkou neošéfoval.
  • 0

#10 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 17:32:50

A co tak foma excel?
  • 0

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 květen 2008 - 18:13:50

Otázka je, jestli tu o moje rozumy bude zájem, ale když vidím možnost poradit, neubráním se. Já sám zpracovávám celkem úspěšně listová orwa NP22 prošlá patnáct let. Používám Fomadon P - čili d-76(bes diskuse), časy jsem různými pokusy stanovil na 15 - 20 min., vyvolávaje ovšem celkem bez pohybu - u běžného vyvolávání svitku bych tipoval kolem dvanácti min., ale to někde půjde najít. Na filmech není žádný závoj a celkově na nich není stáří znát. Zkoušel jsem i koblicův pextral - pěkně vyrovnává, dobře využívá citlivosti, a je-li k disposici pyrokatechin, je jeho příprava i užití nenáročná a trvanlivost dobrá. Jak jsem ale napsal, neměl jsem potíže ani při normálním zpracování. Byly-li ovšem filmy v nedobrých podmínkách a navíc již exponovány, je možno pextral doporučit. Výborně totiž využívá citlivosti, zrnitost je sice vyšší, ale to vyjma kinofilmu nevadí. Za ty roky, co jsou filmy exponovány, se dá předpokládat zeslábnutí latentního obrazu. Nezbytností je proto vývojka dobře využívající citlivosti. Není-li chuti míchat si vlastní lázně, postačí jakákoliv běžná vývojka, která dobře využívá citlivosti, a pro jistotu bych doporučil vyvolávat raději déle, neboť snáze si poradíme s velkým kontrastem, než s malým krytím.
  • 0

#12 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 květen 2008 - 18:23:04

Teď si uvědomuji, že jsem podobný problém rovněž řešil. Vyvolával jsem kamarádovi film zapomenuté ve starém fotoaparátu, patřícím jeho dědečkovi. Film prý byl exponovám možná před dvaceti pěti až třiceti lety. Pamatuji se, že na nálepce svitku bylo napsáno něco jako superpan 22 din, ale na okrajích filmu se objevil nápis foma 21. Vzhledem k tomu, že jsem opravdu netušil, co z toho bude, užil jsem Fomadon P(protože byl k disposici) a máchal film asi těch jedenáct až dvanáct minut předpokládaje, že film klasické koncepce těto citlivosti se nemůže vyvolávat příliš jinak než Ilford FP4, pro nějž je taková doba volání předepsána. A ejhle, povedlo se. Na filmu bylo všech osm exponovaných políček, všechny schopné zvětšení. Snad by film snesl ještě drobné prodloužení vyvolávání pro zvýšení kontrastu, a snad by neuškodilo přisypat bromid draselný - známý to pomocník v boji se závojem. Jedná-li se ovšem o svitek, můžeme s jistou předpokládat závoje způsobeného vexponováním číslic s krycího pásu vlivem rozkladu barvy.
  • 0

#13 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 květen 2008 - 21:13:51

tady se doctete o protizavojnate vyvojce na prosly material
pextral bych z vlastni zkusenosti na prosly material nedoporucil, dost zavojuje a kvuli tomu je potreba s klasickym pextralem vyvolavat protahovanim MPB
  • 0

#14 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 květen 2008 - 21:25:53

Na staré filmy a papíry platí obecně žádný hydrochinon. Tedy hledej metolové vývojky bez hydrochinonu. Koblic udělal jednu speciálně na staré filmy, ono po válce na nic jiného fotit nemohly.
[list][/list]MPB - Koblic

metol................................................................4g
bezvodý siřičitan sodný......................................16g
krystalovaný střední fosforečnan sodný................4g
borax.................................................................8g
vody do........................................................1000ml


vyvolávací čas pro první film při 18°C 8 - 15 minut a další filmy + 10% přidat čas.

Musíš si sám vyzkoušet, mě zatím stačila ředěná D-76 nebo hodně ředěná obdoba vývojky PHN. Je tam pak málo chemie a tak už vývojka tolik nezávojuje.
  • 0

#15 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 21:37:00

tady se doctete o protizavojnate vyvojce na prosly material
pextral bych z vlastni zkusenosti na prosly material nedoporucil, dost zavojuje a kvuli tomu je potreba s klasickym pextralem vyvolavat protahovanim MPB

A kde sa to docitam nejak tam chyba nejaky odkaz.
  • 0

#16 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 květen 2008 - 22:12:57

klikni SEM
taky jsi mohl kliknout na posledni zkratku v prispevku " MPB ", ja jsem mel takovou radost, ze jsem pochopil, jak dat odkaz, aby to nikdo nemusel opravovat a zase blbe, tys to nenasel :-))
  • 0

#17 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 15 květen 2008 - 22:16:20

jo a vubec si na fotopruvodci vyhledej heslo MPB, XGAS tam pise, ze toho fosforecnanu se da dat podstatne vic, ten pusobi proti zavoji
  • 0

#18 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2008 - 22:30:57

Ospravedlnujem sa ale naozaj som si to nevsimol som lol :-)
  • 0

#19 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 18 květen 2008 - 20:13:25

Já jsem pextral zkoušel i pro svitek ve vývojnici, a závoj se nekonal. Takže je otázka, jestli se jedná o jev obecný, anebo nahodilý. Jinak ovšem můj oblíbenec Kulhánek (já vím, že se na něj pořád odvolávám, ale u něj se opravdu najde skoro všechno...) uvádí Koblicův pextral (předpis 13C) jamezi vývojkami vhodnými pro tank - což je i vývojnice. Nejlepší by ovšem bylo znát přímo názor Koblicův - bohužel, jeho knihu věnovanou přímo tomuto problému zatím nemám - má-li kdo, nechTˇse pochlubí.
  • 0

#20 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 18 květen 2008 - 21:09:25

Koblic resil pextral pro tank tak, ze snizil koncentraci pyrokatechinu v roztoku A, ale tim se snizila vyteznost citlivosti, pak se iso 100 neexponuje jako 400 ale jako 100, uz nevim primo predpis
  • 0

#21 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 18 květen 2008 - 22:15:28

Uz mam tie filmy a ake prekvapenie su to orwo color vacsinou takze otazka znie bude tam este nieco vzhladom na podmienky skladovania?
  • 0

#22 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 19 květen 2008 - 04:50:44

bude, zrovna vcera jsem vyvolaval orwo color nc 19 z roku 1982, ale exponovany az ted, vyvolaval jsem standardne tetenalem rapid C41 a je tam neco, jeste nevim jaka zrnitost a jak ujely barvy, ale negativ vypada dobre
  • 0

#23 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 květen 2008 - 12:49:04

Koblic resil pextral pro tank tak, ze snizil koncentraci pyrokatechinu v roztoku A, ale tim se snizila vyteznost citlivosti, pak se iso 100 neexponuje jako 400 ale jako 100, uz nevim primo predpis.


Tak to bude možná i můj případ - když jsem zkoušel exposice, abych zjistil, kolik můžu vytěžit z této, v tu chvíli pro mne nové vývojky, vyšlo mi pro fomapan 100 skutečně asi ISO 100 - 200. I tak je to zlepšení oproti fomadonu P, kde exponuji tak na 50. Tedy všechno podle údajů z Leningradu - jinému by to nemuselo sedět
  • 0

#24 Radza

Radza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 červen 2009 - 05:23:04

Myslím, že jsem už na tohle téma tady psal. V zimě jsem pro známou vyvolával tři filmy z roku asi 1984. Dva jsem vyvolal v Rodinalu 1:50 - rozhodně před tímto krokem varuji i když to byly ruské kinopljonky. Foma v Atomalu vypadala o mnoho lépe - rozhodně nedělej nic s časem vyvolávání.
Jestli si dobře vzpomínám, ORWO NP20(22) jsem kdysi v A49 vyvolával při 20st. 8 minut.
Zázraky ale nečekej, jestli byla expozice korektní, koukatelné na 9x13 by obrázky měly být.


Zajímalo by mne, co s těmi prošlými filmy udělal ten Rodinal. Proč jej nebrat?!? Třeba někdo hledá právě takový "efekt" a neví o něk(:roll:)

Díky
  • 0

#25 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 červen 2009 - 19:00:48

myslite ze ma smysl fotit na svitky fomapan 21 z roku 1971?Jsou jeste zabalene, ale nevim jak byly skladovany.a mam moznost jen rodinal nebo microphen...mam to do lubitele 166B nikdy sem na svitky nefotil, tak si mylim ze tema proslima nic nezkazim
diky
  • 0

#26 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 11 červen 2009 - 22:16:06

mno, ja mam, tada mel jsem fomapany F17 prosly 1992, na film se vysvitily krouzky a cisla z kryciho papiru no a jinak na normalni praci uplne na nic.
TADY je tento film pouzity.
No, ale za zkousku nic nedas, ze jo.
  • 0

#27 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 červen 2009 - 14:29:44

mno, ja mam, tada mel jsem fomapany F17 prosly 1992, na film se vysvitily krouzky a cisla z kryciho papiru no a jinak na normalni praci uplne na nic.
TADY je tento film pouzity.
No, ale za zkousku nic nedas, ze jo.


Jo, jo, úplně stejná zkušenost, prokopírování nebylo tak děsný, ale je to taky asi 8 let zpět, co jsem s tím dělal.
Jinak navrhuju vyzkoušet, třeba dřív používali míň agrasivní barvu na potisk...
  • 0

#28 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2009 - 21:36:10

Minuly tyden jsem nafotil ORWO NP22... expirace kolem ´90... uz jsem s tim sel do slastimatky s rodinalem az jsem narazil na tohle vlakno...

zatim to vypada ze Rodinal moc ne-e... spis co se tu uvadelo...
- ID11 (koncentrace 1+1, Ondrej1)
- D-76 (15-20 min., Ploci) ....
- " ORWO NP20(22) jsem kdysi v A49 vyvolával při 20st. 8 minut. (Meriamon) "

muzete prosim, jestli si pamatujete, doplnit jeste chybejici detaily... nekde koncentrace, teplota, cas...

Moc mne zaujal "Koblicuv?" pextral... slyset jen chvalu... jen to nejak dat dohromady, pro mne hlavni probl... daji se ty ingredience lehce sehnat?
Jestli ji ma nekdo v Brne rozdelanou a byl by ochoten ji pujcit :D...

Jinak to ORWO NP22 jsem na praktice omylem exponoval myslim na 50 ISO... muzete mi prosim poradit po jake vyvojce sahnout, koncentr., cas, tepl. a jak to upravit vzheldem k tomu 50 ISO na praktice/NP22.... kazdou radu hltam, ja jsem v tomhle uplne bezradny a bez zkusenosti se staryma filmana...

________________________________________________________

K tem starsim FOMAM 21... tak 25-30 let stari.... Rodinal taky ne, co? ID11 nebo D 76?

Diky moc
  • 0

#29 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 listopad 2009 - 02:42:32

id11 je prakticky totéž co d76. myslim dobrá volba. zkoušel si gůgl brachu, když ti tolik záleží na zkušenostech jiných?

->I go with D76, diluted to 1+3 for 14:30. I agitate two inversions every 30 seconds. Oh, I use 21° C since that's my room temperature. I get good negs.

->For 120 NP22 I ve tried Rodinal 1:50 for 11 minutes, in 20° C, slow 10 sec agitation every minute. Water stop, Agefix 6 minutes..

btw předpokládám že na zkušební film fotíš zkušební fotky...
  • 0

#30 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2009 - 20:22:03

natolik, ze jsem zkousel :).. na ten flickr jsem narazil taky.. ale jeste me zajimali dalsi zkusenosti "mistnich" temnokomorniku...

dekuju za prispevek... vydrzel jsem nesahat v tomto pripade na rodinal, zitra teda kupuju ID11...

jinak, koncentr. 1 + 1 sedi? co cas? tepl. 20 stupnu klasika...

dekuju
  • 0

#31 andrash1327332589

andrash1327332589

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2009 - 20:44:54

má osobní zkušenost je s orwem np15 a 22 exp 92... těchto jsem nafotil a navolal cca 50 po prvních pionýrských pokusech v D76/ID11 jsem se ustálil na MICROPHENU 1+1 + 2g Bromidu draselného a tam byl výsledek koukatelný :) np22 jsem exponoval jako 21DIN a NP15 jako 13-14 podle podmínek ..
  • 0

#32 andrash1327332589

andrash1327332589

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2009 - 20:48:10

ještě ... pokud ale člověk nemusí tak bych se na focení na tyto filmy vyhnul ... u těch "50 orw" bylo tak 15 z kazy ... zřejmě předchozím uskladněním .. a pár np27 vyšlo totalné špatně
  • 0

#33 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2009 - 21:37:59

hmm, to vnasi nove svetlo to moji plastimatky :wink: ... a je tu microphen... pamatujes si prosim tebe jeste cas volani.. delals to pri 20 stupnich?

mam jako ty NP 22, expirace 91... u tech ID11 a D76 ti to moc zavojovalo? nebo neg. zkusenosti jakeho typu?....

diky moc
  • 0

#34 andrash1327332589

andrash1327332589

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2009 - 22:11:30

přesně u ID11 my to lezlo se závojem ..

NP22 microphen 1+1 20C 12min
NP15 microphen 1+1 20C cca 8min
  • 0

#35 andrash1327332589

andrash1327332589

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2009 - 22:13:29

negativní zkušenost ... popraskaná emulze na negativu ..
  • 0

#36 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2009 - 23:06:21

Tak jsem koupil "nepouzite" Fomapany N21, a zjistil ze jsou exp :).. tak alespon vyvolam nekomu 30 let stare filmy...

mam jednak R09/rodinal, ale uz taky Microphen... pamatuje si prosim jeste nekdo ty casy u tech Fomapanu N21 ( nedogooglil jsem se :wink: )?? mockrat dekuju!

podle tech linku nahore se neni po tech. strance na co moc tesit, ale beztak mne to strasne zajima...

___________________________________________________________
jinak to ORWO NP22 s micro... nic extra ale bez zavoje!!!!... a jsem docela spokojen.. dekuju... pouzil jsem ty vase casy...
  • 0

#37 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 prosinec 2009 - 09:23:57

Tak jsem koupil "nepouzite" Fomapany N21, a zjistil ze jsou exp :).. tak alespon vyvolam nekomu 30 let stare filmy...

mam jednak R09/rodinal, ale uz taky Microphen... pamatuje si prosim jeste nekdo ty casy u tech Fomapanu N21 ( nedogooglil jsem se :wink: )?? mockrat dekuju!

podle tech linku nahore se neni po tech. strance na co moc tesit, ale beztak mne to strasne zajima...

___________________________________________________________
jinak to ORWO NP22 s micro... nic extra ale bez zavoje!!!!... a jsem docela spokojen.. dekuju... pouzil jsem ty vase casy...


Zkus nějaky nástřel, to je celkem jedno, jen ať tam něco je(10 minut v R09 1+40 něco ukáže). Pokud to bude zajímavé a k něčemu, dobré, pokud ne, napíšu sem, jak se z exponovaných starých filmů dělají zcela nové - Koblic dokázal i toto.
  • 0

#38 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2009 - 10:12:41

nechci rejpat je to jen zvědavost.
:-) :-) 8-)

filmy skladuju v ledničce a ke konci lhůty uvedené na krabičce je někomu dám - ale snažím se aby mi nezbývaly.

často tady čtu že používáte dávno prošlé filmy, jakou to má příčinu? Úsporu peněz nebo vědecký výzkum?
  • 0

#39 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2009 - 15:26:38

v mem pripade oboji... u tech "jen malo" proslych je to cenova dostupnost a foto vlastnosti jsou jeste ok...

u tech 20-30 let taky cena... ale spis pokusy
  • 0

#40 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 18 prosinec 2009 - 15:46:39

nechci rejpat je to jen zvědavost.
:D 8-O 8-O

filmy skladuju v ledničce a ke konci lhůty uvedené na krabičce je někomu dám - ale snažím se aby mi nezbývaly.

často tady čtu že používáte dávno prošlé filmy, jakou to má příčinu? Úsporu peněz nebo vědecký výzkum?


Samozřejmě chápu, že jistota je jistota, ale filmy bývají k užití dlouho po expiraci. Svitky odchází kvůli výparům z krycích pásů, kinofilm později, plany vydrží nejdéle - mám dvacet let prošlá orwa, která nezávojují a zachovaly si slušný díl citlivosti.
  • 0

#41 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2009 - 17:01:43

Tak jsem koupil "nepouzite" Fomapany N21, a zjistil ze jsou exp :).. tak alespon vyvolam nekomu 30 let stare filmy...

mam jednak R09/rodinal, ale uz taky Microphen... pamatuje si prosim jeste nekdo ty casy u tech Fomapanu N21 ( nedogooglil jsem se :-) )?? mockrat dekuju!

podle tech linku nahore se neni po tech. strance na co moc tesit, ale beztak mne to strasne zajima...

___________________________________________________________
jinak to ORWO NP22 s micro... nic extra ale bez zavoje!!!!... a jsem docela spokojen.. dekuju... pouzil jsem ty vase casy...


Zkus nějaky nástřel, to je celkem jedno, jen ať tam něco je(10 minut v R09 1+40 něco ukáže). Pokud to bude zajímavé a k něčemu, dobré, pokud ne, napíšu sem, jak se z exponovaných starých filmů dělají zcela nové - Koblic dokázal i toto.


Prosím prosím, smutně koukám. Nějakou metráž NP22 jsem si pořídil, funguje, závoj snesitelný, ale přecijenom recyklace by se hodila.
  • 0

#42 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2009 - 20:53:38

kdyby to snad nekoho zajimalo... prave jdu z "komory" ... ty svitky... s Rodinalem, 1/40, 20 stupnu, 11 minut... prvni minuta protrepana.. pak prvnich 10 vterin kazde minuty... a zavoj jak svina... ale vzhledem k tomu ze to nejsou moje fotky ani zadna spionaz tak jdu do toho i s tim druhym... zazraky by tam snad neudelal ani ten microphen tak zustanu u Rodinalu...

mimochodem, je ten koblicuv navod na volani st. filmu tezky? nebo se to da nejak tak rozumne sehnat/namichat?... diky
  • 0

#43 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 19 prosinec 2009 - 21:16:45

kdyby to snad nekoho zajimalo... prave jdu z "komory" ... ty svitky... s Rodinalem, 1/40, 20 stupnu, 11 minut... prvni minuta protrepana.. pak prvnich 10 vterin kazde minuty... a zavoj jak svina... ale vzhledem k tomu ze to nejsou moje fotky ani zadna spionaz tak jdu do toho i s tim druhym... zazraky by tam snad neudelal ani ten microphen tak zustanu u Rodinalu...

mimochodem, je ten koblicuv navod na volani st. filmu tezky? nebo se to da nejak tak rozumne sehnat/namichat?... diky


a co takhle ten rodinal trošku víc naředit a nechat to stát?
nevim co je to za film, ale v ředení 1+100 se to nechá hodinu a většinou něco vyleze:)
já takhle volám s úsoěchem prošlý svemy 100
  • 0

#44 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2009 - 21:38:40

tak priste ;) .. uz jsem to nevydrzel do dalsiho prispevku v tomto vlakne a prasknul jsem to stejnym zpusobem.. a div se svete, ten zavoj je mensi! protahl jsem to na 13 minut... zajimave..

jinak je to Fomapan N21....

priste vyzkousim tu zredenejsi variantu....
  • 0

#45 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2009 - 02:37:19

kdyby to snad nekoho zajimalo

Fomapan F17 (mimo lednici, expirace 9/1986).. (ASA 40) ... ja blbec jsem ho dneska(vcera) nabil do Praktiky s mizenym bleskem a sel jsem do snehove vichrice, v noci (mel jsem omylem zato ze mam 400vku)... na fotkach byl clovek jeste :D, krom te hromady snehu... exp. jsem jako 100 ISO

nemohl jsem vydrzet a rozridil jsem si microphen 1+1... 14 minut.... 20 stupnu... prvnich 30 vterin protrepat, pak po 5 minutach 10 vterin... a posl. 3 minutky asi 10 vterin kazde minuty... totalne bez logiky vicemene, nastrel.... pokus...

kdyz jsem se koukal do plastimatky, totalni adrenalin protoze mi malem umrzly ruce pri tom foceni (bez rukavic k tomu)... a chtel jsem neco na tom pasu videt..... a vysledek, co jsem zatim zkoumal proti svetlu vice nez dobry... az budu mit skenr a nekdo by chtel videt sken pro dalsi experimentovani s dalsima F17tkama.. rad zaslu...

ponauceni, priste jen s omrzlinama "bez" adrenalinu, s milionkrat odskousenym ILFORD Panem 400 :-) ... nebo zase asi F17 a stejny postup :-) ...
  • 0

#46 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 9 březen 2010 - 21:57:17

Zdravím, mám doma po tátovi nějaké filmy od Fomy 100, a a k dispozici jen Rodinal, Univerzální vývojku od fomy, nebo Excel od Fomy, Rodinalu bych se po přečtení vláken v diskuzi vyhnul, ale co si myslíte o tom excelu? Kdysy jsem zkoušel dva kusy těchto filmů ve Fomadonu P, ale zdáli se mi takové nevýrazné bez kontrastu a se závojem. Co se týče ustalování, bude vpohodě obyčejný kyselý ustalovač od fomy? Děkuju za Vaše rady a zkušenosti.


Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#47 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 březen 2010 - 11:05:36

Zdravím, mám doma po tátovi nějaké filmy od Fomy 100, a a k dispozici jen Rodinal, Univerzální vývojku od fomy, nebo Excel od Fomy, Rodinalu bych se po přečtení vláken v diskuzi vyhnul, ale co si myslíte o tom excelu? Kdysy jsem zkoušel dva kusy těchto filmů ve Fomadonu P, ale zdáli se mi takové nevýrazné bez kontrastu a se závojem. Co se týče ustalování, bude vpohodě obyčejný kyselý ustalovač od fomy? Děkuju za Vaše rady a zkušenosti.


Vložený obrázek
Vložený obrázek


Já bych naopak radil ten Rodinal, málo ředěný (1+25) a nenechávat to v něm déle, než je nutné. Aspoň na staré hnijící Svemy a na na sluníčku skladované prošlé Ilford Pan 100 mi to z konfekčních vývojek fungovalo nejlíp. Bude tam zrno, ztráta citlivosti (exponovat tak o půl clony víc), ale půjde to zvětšovat bez bolehlavu. Hlavně bych se vyhnul tomu Fomadonu P - cokoliv PQ mi dělalo otřesný závoj.
Kyselý ustalovač v pohodě stačí.
  • 0

#48 Szarlej

Szarlej

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationVšenory
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2010 - 22:28:17

nechci rejpat je to jen zvědavost.
:lol: :D 8-)

filmy skladuju v ledničce a ke konci lhůty uvedené na krabičce je někomu dám - ale snažím se aby mi nezbývaly.

často tady čtu že používáte dávno prošlé filmy, jakou to má příčinu? Úsporu peněz nebo vědecký výzkum?

Mno, co se mne týče, tak já se na prošlých filmech po x letech učím všechno znovu od začátku a dost mne to baví, když ze Svemy 100 s expirací 1993 dostanu koukatelný obrázek. A ty Svemy koupu v Rodinalu, resp.R09(1:50/15 minut, hodně kvedlat) a nedám na něj dopustit
Jinak díky vám všem, s klasikou se peru od listopadu a nebýt TK, tak bych dozajista častěji trpěl bušíc hlavou do zdi na konci slepé uličky.
  • 0

#49 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 31 březen 2010 - 06:42:07

Já nevím jestli je dobrý učit se na tak starých filmech.Nemáš kontrolu nad tím co je tvoje chyba a co způsobyl s filmem zub času.Teda dle mého nováčkovskýho názoru. :lol: :D
  • 0

#50 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 27 duben 2010 - 19:19:13

Hoj lidi, přečet jsem pár fór na tohle téma...
kamarádka mi dala:

8x Orwa NP15 - ročníku zpracování 92
7x Fomapan 100 - 96 (2 filmy 95)
4x HP5+ - 91
4x Fomadon N (negativní vývojka) - 2x výroba 87 a dvakrát 84
3x Neobrom Neotol - pozitivní vývojka - vyrobeny 94
3x Univerzální vývojku od Reprografie - zpracovat do 97
1x kyselý ustalovač od té Reprografie - taky zpracovat do 97

Máte prosím nějaké nápady jak zpracovat ty filmy??? Byly uskladněný ve sklepě, temno, relativně chlad, ale trochu vlhko...
Zajímalo by mě, jak moc třeba ty orwa nastavit citlivostí... Když jsou ISO 25, tak třeba tak ISO6??? Domapany by snad mohly jít i normálně na 100?? A Hp5+ to by snad taky mohlo jí klasicky na 400 ne?
Jinak já mám k dispozici pouze rodinal a ty vývojky co sjem dostal s filmy :-).

Snad mi poradíte, nechci to vyhodit ;-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních