Přejít na obsah


Fotka

Opálová žárovka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
364 odpovědí na toto téma

#251 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 4 březen 2014 - 21:45:44

Taky jsem uvažoval, že v Magnifaxu 4 (s kondenzorem) vyměním 150W za 75W a ptal jsem se v Bé foto na jejich žárovky 75W. Ale ty 75W mají menší průměr než 150W, což mě odradilo, protože mám obavu z horší rovnoměrnosti nasvícení. Tak jen tak a zároveň dotaz, zda někdo pozoroval s žárovkou o menším průměru nějaký problém.

Pořídil jsem si jí a v opemus 5 s kondenzorem není problém..


  • 0

#252 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 4 březen 2014 - 22:10:32

bodové zdroje v kondenzorovém zvětšováku,  to  byl  rukopis pobaltské fotografie druhé poloviny 70tých let.  mělo to něco do sebe :-) 


  • 0

#253 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 4 březen 2014 - 22:40:21

já jsem si koupil kdysi do magnifaxu 75w v befoto, myslím, že to byla značka philips..nerovnoměrný osvit...nyní mám zvětšovák nový kam patří 150w žárovka, bohužel na malý zvětšeniny je stále silná i přes matný sklo mezi žárovkou a negarvem....takže jedu přes tu křivou philipsku..jestli má někdo radu, kde koupit kvalitní 75W žárovku, nebo problém vyřešit jinak, dejte vědět...nejradši bych se zbavil i matovaného skla

 

..jinak ty krátký časy jsou způsobovaný prý citlivějšími papíry, ale nevím, co ne na tom pravdy.


  • 0

#254 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 4 březen 2014 - 22:42:15

..jinak ty krátký časy jsou způsobovaný prý citlivějšími papíry, ale nevím, co ne na tom pravdy.

hodně pravdy na tom je.  


  • 1

#255 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 5 březen 2014 - 00:13:16

Lukasi, definuj pojem "nerovnomerny osvit" :-) ... jako ze je nakrivo vlakno, nebo je to nevyvazeny v rozich? co je to zac, ten "novy" zvetsovak? ... 


  • 0

#256 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 5 březen 2014 - 08:42:31

mléčný žárovky nejsou zdaleka tak mléčný jako ty speciální do zvětšováku.

 

jinak lukáši, u béfoto by měli mít 75W opálový, nedávno jsem se ptal na 150W a nabídnul mi jen ty slabý, který jsem nechtěl...

kdybych pozorně četl :-D to je zvláštní s tím béfoto, skoro bych řekl, že ty co mi nabízel nebyly philips...

 

jo a pak mám tip na starý zásoby v jednom obchodě na libuši, ale nemůžu si vzpomenout na jméno, jezdím tam pro destilku, kterou mají stáčenou za 3kč/l, snad mi někdo oživí paměť, je to v ulici mílová.

 

edit:

http://www.filmet.cz/ google mi pomohl :grin:

 

tak tam je měli, ale jestli pořád, to nevim. pamatuju si, že mi o nich řekl, ale neměl cenu, řekl ať mu něco nabídnu...


Tento příspěvek byl upraven od jakub.jira: 5 březen 2014 - 09:37:28

  • 0

#257 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 5 březen 2014 - 13:21:00

Lukasi, definuj pojem "nerovnomerny osvit" :smile: ... jako ze je nakrivo vlakno, nebo je to nevyvazeny v rozich? co je to zac, ten "novy" zvetsovak? ... 

nerovnoměrný je osvit díky žárovce, proměřil jsem ho expozimetrem, ale je to vidět i okem a na fotkách je jedna strana vždycky tmavší..když dám 150W, tak se mi to zdá v poho, ale chtělo by to asi déle testovat déle...myslím, že je to způsobeno vláknem...nevím...

 

jinak novým zvětšovákem se chlubit nechci, ale myslím, že mi vydrží do konce života:)

 

jakube díky za typ, zrovna jsem přišel o zdroj destilky:/...tak tohle se bude hodit..a je doopravdy destilovaná? nebo osmóza? díky


  • 0

#258 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 5 březen 2014 - 14:49:06

imho to bude zmetek ... kdyz se do ty lampy podivas pres nejakej ND filtr / slunecni brejle / ocouzeny sklicko, mel by si videt jakous takous kresbu toho svetla a taky co je pod tim mlikem ... az a jestli pofrcis do toho filmetu, dej echo, bydlim asi pet minut odtamtud, vem tu philipsku, odzkousim, dame trebas nekde kafe a pokecame vklidu ... 


  • 0

#259 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 5 březen 2014 - 15:13:13

super...půjdu tam brzo...do pátku...potřebuju si namíchat nový smáčedlo..budeš mít čas? napadlo mě použít nějaký silnější matovaný sklo do šuplíku pro fitry..tím by se mi prodloužil osvit..


  • 0

#260 6

6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 březen 2014 - 15:59:17

Ja som si medzi hodiny a zvečšovák zapojil "káblovy stmievač žiarovky". V magnifaxe 4 mam 150w žiarovku a som stymto riešením spokojný.  Vždy si doladím intezitu tak aby som mal osvitový čas okolo 50s. Robil som na papiere 30x40 a nevidel som problém.


  • 1

#261 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 5 březen 2014 - 19:28:19

Ted jsem koukal na tu žárovku z Béfota. Není to Philips, na patici jsou napsané jen udaje o napětí a výkonu, na krabičce je napsáno Photo LUX pro zvětšovací přístroje 75W 240V. JE TAM NAPSÁNO, ŽE SE JEDNÁ O SPECIALNÍ ŽÁROVKU PRO FOTOGRAFICKÉ ÚČELY, NEVHODNOU PRO OSVĚTLENÍ DOMÁCNOSTI. (ikdyž to si tam můžou napsat co chtějí že... )


  • 0

#262 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 5 březen 2014 - 20:44:50

Ja som si medzi hodiny a zvečšovák zapojil "káblovy stmievač žiarovky". V magnifaxe 4 mam 150w žiarovku a som stymto riešením spokojný.  Vždy si doladím intezitu tak aby som mal osvitový čas okolo 50s. Robil som na papiere 30x40 a nevidel som problém.

wow! myslíš, že by toto mohlo stačit?? http://www.ikea.com/...ducts/40067965/


  • 0

#263 6

6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 březen 2014 - 09:20:54

 

Ja som si medzi hodiny a zvečšovák zapojil "káblovy stmievač žiarovky". V magnifaxe 4 mam 150w žiarovku a som stymto riešením spokojný.  Vždy si doladím intezitu tak aby som mal osvitový čas okolo 50s. Robil som na papiere 30x40 a nevidel som problém.

wow! myslíš, že by toto mohlo stačit?? http://www.ikea.com/...ducts/40067965/

 

Presne toto mam ale biele. 


  • 0

#264 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 březen 2014 - 12:26:27

Ted jsem koukal na tu žárovku z Béfota. Není to Philips, na patici jsou napsané jen udaje o napětí a výkonu, na krabičce je napsáno Photo LUX pro zvětšovací přístroje 75W 240V. JE TAM NAPSÁNO, ŽE SE JEDNÁ O SPECIALNÍ ŽÁROVKU PRO FOTOGRAFICKÉ ÚČELY, NEVHODNOU PRO OSVĚTLENÍ DOMÁCNOSTI. (ikdyž to si tam můžou napsat co chtějí že... )

Podle mne ono ani tak nejde, jestli je ta žárovka vyrobená pro fotogarfické účely tak, aby splňovala spešl požadavky fotografů (rozptýlení světla, životnost, velikost a stavr baňky, světelný tok ap.), ale je to důležité sdělení aby vůbec byla k dostání v krámu. Jen tak se asi prodejce (a výrobce) vyhne zákazu EU na žárovky, mléčné a vysokovatové zejména. Takže já osobě jsem rád, že někdo našel cestu jak ten nesmyslný zákaz EU obejít. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#265 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 6 březen 2014 - 12:41:51

 

Ted jsem koukal na tu žárovku z Béfota. Není to Philips, na patici jsou napsané jen udaje o napětí a výkonu, na krabičce je napsáno Photo LUX pro zvětšovací přístroje 75W 240V. JE TAM NAPSÁNO, ŽE SE JEDNÁ O SPECIALNÍ ŽÁROVKU PRO FOTOGRAFICKÉ ÚČELY, NEVHODNOU PRO OSVĚTLENÍ DOMÁCNOSTI. (ikdyž to si tam můžou napsat co chtějí že... )

Podle mne ono ani tak nejde, jestli je ta žárovka vyrobená pro fotogarfické účely tak, aby splňovala spešl požadavky fotografů (rozptýlení světla, životnost, velikost a stavr baňky, světelný tok ap.), ale je to důležité sdělení aby vůbec byla k dostání v krámu. Jen tak se asi prodejce (a výrobce) vyhne zákazu EU na žárovky, mléčné a vysokovatové zejména. Takže já osobě jsem rád, že někdo našel cestu jak ten nesmyslný zákaz EU obejít. Zdařec Luigi :shock:

 

No a to je právě to, co já nedokážu posoudit, zda je to právě nevhodnější lampa do zvětšováku, protože zatím jsem vykulenej úplně ze všeho :). Každopádně Ta věc s tím potenciometrem  co zmiňuje "6" na 150W opalovku taky není od věci.


  • 0

#266 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 6 březen 2014 - 18:52:27

 

 

. Každopádně Ta věc s tím potenciometrem  co zmiňuje "6" na 150W opalovku taky není od věci.

taký stmievač nemusí byť úplne vhodný lebo pri nižšom výkone žiarovky sa zmení jej farebné spektrum čo môže vadiť multigradačným papierom


  • 0

#267 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 6 březen 2014 - 20:34:36

aha, je to tak? povrdí někdo či vyvrátí?


  • 0

#268 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 březen 2014 - 21:17:25

před delším časem to tu někde bylo. Pokud si dobře pamatuju, tak závěr byl asi takový, že rozdíl je nepodstatný. Zní to i logicky, barevná teplota se podžhavením sice změní, ale ze spektra nic nevypadne, jen asi je "silnější" červená složka (resp. slabší krátké vlnové délky - a o to nám přeci jde, zeslabit modrou a zelenou). Je potřeba si to zkusit a kdyžtak stmívač nestojí majlant a dá se v případě nezdaru použít někde jinde v domácnosti.


  • 1

#269 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 6 březen 2014 - 21:19:18

to mě celkem zajímá, máme někdo nějakou literaturu pro začátečníky? asi by stačila Fyzika pro 6 ročník, což??


  • 0

#270 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 6 březen 2014 - 21:26:21

Pri papieroch s pevnou gradáciu to nemá žiadny vplyv to je jasné, pri multigradačných papieroch  ide  iba o zmenu pomeru modrej a zelenej farby, ktorá nemusí byť až taká veľká. Môže sa stať, že sa posunie gradácia čo nie je až takú problém doladiť. Ale učite to chce vyskúšať a závery robiť až potom.


  • 0

#271 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 březen 2014 - 22:46:05

to mě celkem zajímá, máme někdo nějakou literaturu pro začátečníky? asi by stačila Fyzika pro 6 ročník, což??

 

http://cs.wikipedia....ně_černé_těleso

a představuj si, že to vlákno je taky takový černý těleso a když do toho pereš menší příkon, tak je chladnější...


  • 0

#272 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 6 březen 2014 - 22:51:11

potřeboval bych spíš nějakou základní literaturu...základy optiky si už nepamatuji, žel


  • 0

#273 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 7 březen 2014 - 07:27:36

napíš mi mail nejde ti poslať SZ


  • 0

#274 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 7 březen 2014 - 10:23:05

lukas.erba@gmail.com už jsem si něco stáhl z netu, ale uvidíme, co pošleš:)


  • 0

#275 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 7 březen 2014 - 11:43:05

poslal som mail


  • 0

#276 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 listopad 2014 - 11:49:37

řeším elektronický spínač který by se zapojil mezi zásuvku, zvětšovák a spínací hodiny. Měl by za úkol spínat v nule,  zajistit šetrné postupné zvyšování napětí při rozsvěcování žárovky, stabilizovat napájecí napětí a zároveň snížit napětí z 230 V (někdy mám i 240 V) na bezpečnějších 210 V. Něco na způsob regulace co dávala Meopta do barevných hlav 4-ES. Moje stará opálovka je jen na 220 V tak jí chci prodloužit život v dnešní solární době. Nemáte doma nějaké zapojení nebo nápad jak to vyřešit?


  • 0

#277 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 listopad 2014 - 12:49:23

Mě zajímá, zda-li by šlo použít elektr. trafo určené pro halogenky. O stabilizaci nepochybuji. Pochybuji o kvalitě izolace.


  • 0

#278 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 12 listopad 2014 - 13:05:28

Nevim ktere trafo mate na mysli, ale ve skole pouzivame k hlavam meopta color 4 prave trafo urcene pro halogenky 12V, funguje to bez problemu. Vyresilo se to tak po velke spotrebe ukrutne drahych specialnich zarovek a nekolikerem selhani puvodniho integrovaneho trafa.


  • 0

#279 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 listopad 2014 - 13:40:01

Nemám na mysli trafo! Chci spínač v nule s pozvolným náběhem a regulací napětí a to vše na 220 V pro opálovou žárovku. Žádný halogen.


  • 0

#280 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 12 listopad 2014 - 13:46:31

otče, záleží jaká je uvedena hodnota výstupního napětí na štítku toho trafa, pokud je tam 220VAC můžeš ho použít pro klasickou žárovku. Pak taky záleží, pro jaký výkon je trafo určené. S pozvolným náběhem se dělají stmívače lustrů, opálová žárovka se snad dá ještě koupit, to mi přijde jako schůdnější řešení, sorry


  • 0

#281 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 12 listopad 2014 - 14:00:26

ještě možná zkusit dát do série s žárovkou varistor http://cs.wikipedia.org/wiki/Varistor , v práci je máme v napájení servopohonů, ale jestli to bude mít nějaký vliv na prodloužení životnosti žárovky pochybuju.


  • 0

#282 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 listopad 2014 - 14:32:14

Možná to beru moc poselsku, ale nějak se mi vytrácí význam postupného rozsvěcování žárovky ve zvětšováku ?? Jak potom stanovovat různé druhy a časy osvitu, to sem z toho labuť. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#283 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 listopad 2014 - 15:03:35

Pozvolné nemyslím v řádu sekund, ale třeba 3 sinusovek a to rozhodně nebude mít vliv na osvit.


  • 0

#284 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 listopad 2014 - 15:09:41

otče, záleží jaká je uvedena hodnota výstupního napětí na štítku toho trafa, pokud je tam 220VAC můžeš ho použít pro klasickou žárovku. Pak taky záleží, pro jaký výkon je trafo určené. S pozvolným náběhem se dělají stmívače lustrů, opálová žárovka se snad dá ještě koupit, to mi přijde jako schůdnější řešení, sorry

Trafo z 230 V na 220 V? Nemusím na to reagovat, že...


  • 1

#285 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 12 listopad 2014 - 15:37:13

Pozvolné nemyslím v řádu sekund, ale třeba 3 sinusovek a to rozhodně nebude mít vliv na osvit.

 

Pokud chceš aby spínač sepnul při průchodu nulou, nemůžeš k omezení amplitudy použít triak, protože už by si ho v průběhu půlvny nedokázal vypnout. V tomhle případě by myslím bylo schůdnější usměrnit, vyhladit a omezit zpět na 230V. Prodloužit dobu náběhu u stejnosměrného signálu už jde výrazně snadněji.


  • 0

#286 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 12 listopad 2014 - 17:02:38

Pozvolné nemyslím v řádu sekund, ale třeba 3 sinusovek a to rozhodně nebude mít vliv na osvit.

Tak to bych si raději na e-bay koupil 3 opálové žárovky za 500,- Kč. Ale proti gustu, žádný dyšputát. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#287 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 listopad 2014 - 18:23:09

Problém životnosti žárovky jsem dříve řešil také - odcházely jedna po druhé. Ne snad nekvalitou, ale v naší síti byl takový "neklid", že i elektrikáři z toho měli nervy v háji.

Vskutku, přiřazovali jakési odpory a žárovka se rozsvěcovala "pomalu". Tvrdili, že studené vlákno má velký odpor a když dostane ráz, snadněji prohoří. Bohužel, u zvětšováku to bylo téměř nepoužitelné... Když byla expozice nad 20-30 sec, tak to vcelku nevadilo, ale při kratších se špatně stanovovala správná doba osvitu.

Pozn.: používám expoziční "automat" od RHD, který pracuje s přesností na 1/12 stopy a v "libovolně krátkých časech". I v návodu k použití přístroje výrobce uvádí, že v měření času je zohledněn "náběh" svícení žárovky (tedy od zapnutí k dosažení plné svítivosti).


  • 0

#288 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 listopad 2014 - 18:33:20

A ještě drobnost: nepamatuji se, že bych měl kdy ve zvětšováku "pravou" opálovou žárovku. Používalo se to, co bylo a ke konci mé "éry Opemus" jsme používali jakousi "přežhavenou" žárovku o příkonu 250W (!), ale ovládanou stmívačem. Nápisy na žárovkách se sundávaly (pokud se dobře pamatuji) tuším akumulátorovou kyselinou (HCl).

Jistě, barevná teplota nebyla stejná (jiná barva světla při "mírně nažhaveném" a "do běla rozpáleném" vláknu), ale dělalo se na baryty s pevnou gradací, expozice se stavěly kolem minuty - m.j. proto, že clonit se muselo na málo kvalitních objektivech kolem 8-11. Při zhotovování velkých zvětšenin (30x40 a větších) nebyly expozice 1-5 minut žádnou výjimkou. 

Podle návodu v jakémsi radioamatérském článku jsem si zhotovil "pozitivní expozimetr", což vlastně žádný expozimetr nebyl, ale spíše komparátor. Po zhotovení "optimální" zvětšeniny se naměřilo v určitém místě světlo (jaké, to nebylo podstatné) a pak už se mohlo čarovat se zvětšením a clonou a stmívačem libovolně tak dlouho, až ve stejném měřeném místě dosáhla hladina osvětlení stejné hodnoty, což přístrojek oznámil zhasnutím diody. Fertig. (S časem manipulovat nešlo, ale ani to nebylo potřebné.) 


  • 0

#289 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 listopad 2014 - 20:01:01

Asi jde o omyl. Mám na mysli výměnu klasického trafa od Meopty za elektr. trafo používané k bodovkám např. ve stropě koupelny. Tyto bodovky jsou dnes nahrazovány novými s diodami. Původní trafo od bodovek nedokáže nastarovat diodové světlo. Proto je majitelé nabízejí v aukci. Mě zajímá, zda-li znáte nějaký důvod, proč toto trafo nejde použít k hlavě meopta. Dle mého soudu jde použít bez obav..


  • 0

#290 veverka07

veverka07

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 12 listopad 2014 - 20:06:54

Ano jde. Používám ho již více než rok a bez problémů.
  • 0

#291 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 12 listopad 2014 - 20:33:02

Oteccasu: ano pouzit bez problemu jde, jak jsem psal jiz vyse. Provozujem to na ctyrech zvetsovacich ve skole a jeden kolega to ma tak doma. Ale asi bych se pri jeho cene vykaslal na aukce a koupil nove se zarukou v nejblizsim elektru...


  • 0

#292 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 13 listopad 2014 - 09:10:18

Asi jde o omyl. Mám na mysli výměnu klasického trafa od Meopty za elektr. trafo používané k bodovkám např. ve stropě koupelny. Tyto bodovky jsou dnes nahrazovány novými s diodami. Původní trafo od bodovek nedokáže nastarovat diodové světlo. Proto je majitelé nabízejí v aukci. Mě zajímá, zda-li znáte nějaký důvod, proč toto trafo nejde použít k hlavě meopta. Dle mého soudu jde použít bez obav..

Mělo by jít použít bez obav. Může být rozdíl v tom, že to trafo k bodovkám bude mít delší náběh. Ke 100W halogence v Color 3 by mělo stačit např. TR105 z distribuce Panlux.

 

Ovšem původní dotaz zněl na omezení dnešních 230-240V na dřívějších 220V včetně náběhu - pro kondenzorovou hlavu s klasickou opálovou žárovkou, aby se prodloužila její životnost.


  • 0

#293 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 13 listopad 2014 - 10:42:39

Omlouvám se. Nechtěl jsem zakládat nové vlákno. A hlavně jsem měl obavu z dostatečné ochrany. Co se strká pod sádrokartón, nemusí vyhovovat zvětšováku. Jinak jsem plně přesvědčen že je lepší, než cokoliv jiného. 

 

A nyní k tématu žárovek.

Ano lze připojit žárovky do sítě s tím, že je lépe si přeměřit síť, zda-li je v síti 220 nebo až 240. V případě 240V by jsem raději zařadil vhodný odpor, popřípadě žárovku.. Odpor mohu zájemci zaslat. (tedy odpor elektrický. Odpor k práci, slušným cikorkám,digitalistům......nemám)


  • 0

#294 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 13 listopad 2014 - 11:36:22

A ještě drobnost: nepamatuji se, že bych měl kdy ve zvětšováku "pravou" opálovou žárovku.

Já jsem naopak skoro vždy pravé opálové žárovky používal a nakupoval. Mají "opálovější" sklo, většinou jsou mírně přežhavené (takže větší světelný výkon a menší životnost), nápis vždy někde dole na patici, kalibrovanější baňka atd. Proto jsem zde uváděl, že stačí hledat na e-bay, kde se jich stále objevuje dost. Například tady: http://www.ebay.de/i...72#ht_929wt_957

... a podobně i na německé e-bay, kde není problém cena dopravy. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#295 cupr

cupr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 listopad 2014 - 14:32:19

 

A ještě drobnost: nepamatuji se, že bych měl kdy ve zvětšováku "pravou" opálovou žárovku.

Já jsem naopak skoro vždy pravé opálové žárovky používal a nakupoval. Mají "opálovější" sklo, většinou jsou mírně přežhavené (takže větší světelný výkon a menší životnost), nápis vždy někde dole na patici, kalibrovanější baňka atd. Proto jsem zde uváděl, že stačí hledat na e-bay, kde se jich stále objevuje dost. Například tady: http://www.ebay.de/i...72#ht_929wt_957

... a podobně i na německé e-bay, kde není problém cena dopravy. Zdařec Luigi :shock:

 

Nemám pocit, že jsou na ebay žárovky zrovna levné :-). Za dvě žárovky 2 x 46 + poštovné 23 + 20 je pěkných 135 USD a to si ještě něco vezmou celníci a stát. Myslím, že dobře navržená ochrana se může dostat pod 500 Kč. 


  • 0

#296 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 13 listopad 2014 - 15:16:32

No, není to až tak žhavé a proto jsem psal že hledat a číhat na německé e-bay. Například tady je to už výrazně lepší http://www.ebay.de/i...=item20f01a0cad

... já jsem za cenu 22 E + 8 E poštovné koupil 4 ks opálovek 100W. A seš na 200 Kč za kvalitní žárovku, kterou Ti asi blbá noname žárovka s nějakým stmívačem nikdy nenahradí. Ale je to věc pohledu, chápu. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#297 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 listopad 2014 - 00:47:16

CUPR: píchni si do serie s žárovkou několik antiparalelně zapojenejch diod, třeba 1N5408 nebo BY-255, nebo něco podobnýho aspoň na 2 A. ono ti to napětí o pár voltů na každej pár (cca 0,82 V v případě BY-255) klesne...


  • 0

#298 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 listopad 2014 - 01:24:27

Cupr, nevím zda to řešit tady, nicméně budu něco podobného řešit sám. Zatím jsem chtěl jít cestou SSR relé ovládaného pulzy, které by jak sám píšeš spínalo v nule. Můj plán byl využít PLC a pwm regulaci, což nevím, zda pro tebe není příliš drahé.  (cca 3K za plc, 1K za SSR)  (pro mě jsou dostupné, jelikož automatizace je můj denní chléb a pár polorozbitých kusů mám v šuplíku) Mohl by to vyřešit i vcelku levný obvod z čítače typu 555. Napětí bych zachoval kvůli jednoduchosti na 240V protože strop energie si můžeš určit sám. 

 

Pokud chceš něco levného a primitivního, použil bych silnější žárovku než potřebuješ a pomocí diody pouštěl do žárovky např. jen kladnou půlvnu.


  • 0

#299 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 1 leden 2015 - 18:38:10

Opálové, ale aj žltozelené a červené žiarovky stále vyrába a predáva nemecká firma Dr.Fischer:

http://www.dr-fische...h=5&DBereich=52

 

Pre Dubrara: nepolepšil som sa, neučím sa, nevzdelávam sa, umriem hlúpy. Zas som si to celé neprečítal, iba som si pozrel linky, či to sem už niekto nedával. ;-)


  • 0

#300 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 únor 2015 - 21:18:50

Vím, že se jedná o rozměr žárovky v Opemusu a že se ty opálové moc nedají sehnat, ale jdou viz výše příspěvek (budiž mu země lehká). Dnes jsem narazil na toto:

http://www.ikea.com/...ducts/10266221/

Opálová LEDka, ale teda slabší. Nešlo by něco podobného i tak použít k nějakým slušným výsledkům?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních