Přejít na obsah

Fotka

Olympus OM - Zuiko objektivy

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#51 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2011 - 13:03:51

konvertorů pro OM mám několik, prošel mi na zkoušku rukama i Olympus 2X-A, určený výrobcem pro Zuika 100mm f/2.8, 135mm f/2.8, Zuiko 135mm f/3.5 , Zuiko 200mm f/4.0, Zuiko 200mm f/5.0 a zoom 100-200mm f/5.0. Takže jsem si jen v praxi ověřil to, co najdeš i v mnoha různých recenzích a fórech jako popsané zkušenosti a doporučení mnoha jiných zuikoholiků (a nejen nich, je to obecně platná vlastnost):
jakýkoli telekonvertor znásobí nedostatky objektivu, dokonce i toho, který je s konkrétním TC počítán do optické soustavy. Jakýkoli velmi dobrý objektiv nasazený na TC bude s velmi vysokou pravděpodobností na plně otevřenou clonu dávat o dost slabší výsledek, než bez TC (snížení kontrastu, ostrosti). Pro dosažení slušného výsledku musíš chtě nechtě zaclonit o 1 (ve vyjímečně lepším případě) až 2 (většinou) clonové hodnoty.
příklad: 2,8/100mm + 2xTC = 5,6/200mm, a jak známo, při světelnosti 5,6 (a horší) na běžné matnici 1-13 (mikrorastr+klín) už téměř nezaostříš, jak ostřicí klín, tak mikrorastr, bude černý jako bota. Proto v této (a horší) kombinaci je doporučena matnice 1-4, což je další investice navíc - za cenu srovnatelnou s cenou objektivu o 200mm ohnisku např. Vivitar (a mnoha dalších).
Abys s TC tedy dosáhl slušné kresby, viz příklad, zacloníš min. o 1EV = clona 8, lépe však o 2EV, tj. clona 11 (!). Moc světla pro dostatečně krátký čas ti teda nezbývá.
Lepší a podstatně levnější volbou je pořízení nedrahého teleobjektivu, který bude v mnoha případech opticky lepší než kombinace krajšího objektivu s 2xTC.
p.s.
Jestli chceš, zastav se pro TC na vyzkoušení - můžu poskytnout na výběr asi z 5 typů pro OM. :D
  • 0

#52 Jirinol

Jirinol
  • Guests

Publikováno 12 květen 2011 - 13:11:42

Jak praví berraneck - jako nouzovka ano, v tomto případě na vejlety moc objemu v kapse či tašce nezabere, ani váhy nepřidá, pro případy "lépe udělat nějakou fotku, než žádnou" je dobré to mít.
ovšem: výkonnostní rozdíl mezi lepším např. Kenko či Tamron 7/5 2xTC a orig. Olympus OM 2X-A není vůbec tak velký, jako rozdíl cenový.
Jsi-li sběratel OM Zuiko optiky, pak nebudu rozmlouvat - do rodiny ten kousek patří, nejsi-li, pak můžu poctivě říct, že než 135mm a TC, je mnohem lepší do terénu brát kvalitní zoom cca 100-200 (nebo 80-200, 70-210mm/3,5, nebo 2,8-4, nebo i jen 4)
Pokud chceš výhradně značkový OM Zuiko objektiv, osobně můžu doporučit Zuiko 85-250mm/5, sice je to docela kláda, ale s naprosto výbornými výsledky.
  • 0

#53 botas

botas

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 květen 2011 - 20:12:02

Punkomat, ahoj ako poslúchajú OM-ka ? Ten teleconventer neber, ďaleko lepšie riešenie je to čo Ti navrhol Jirinol, 85-250/5 dáva ďaleko lepšie výsledky. Osobná skúsenosť i keď doma už nezostalo z toho nič.
  • 0

#54 Punkomat

Punkomat

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 150

Publikováno 13 květen 2011 - 19:11:40

Díky za vaše info a rady. Toho,že tam dojde ke zhoršení kvality jsem se tak nějak obával.Nějak jsem ale nedomyslel ono posunutí minimální clony a když se přičte nutnost zaclonit,tak to opravdu asi nemá význam.Poohlédnu se tedy do budoucna spíše po normálním teleobjektivu.Jen ještě nevím jestli to bude zoom nebo pevné ohnisko.

Botas: Ahoj,omko šlape parádně,jsem spokojen.Jen by to chtělo více příležitostí k fotografování.
  • 0

#55 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 879 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 131

Publikováno 14 květen 2011 - 03:24:14

tak si kup zujko250/2 a můžeš vpohodě i telekonvertovat :)
  • 0

#56 Rimmer

Rimmer

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 24 červenec 2011 - 18:52:36

Přátelé, poraďte: užil bych sluneční clonu na 24/2.8, ale originál jsem viděl jen na eBay za poněkud sběratelské ceny, máte někdo vyzkoušeno, čím to nahradit? Pokud možno nasazovací, aby závit zůstal k dispozici pro polarizák :)
  • 0

#57 Jirinol

Jirinol
  • Guests

Publikováno 25 červenec 2011 - 11:06:58

Přátelé, poraďte: užil bych sluneční clonu na 24/2.8, ale originál jsem viděl jen na eBay za poněkud sběratelské ceny, máte někdo vyzkoušeno, čím to nahradit? Pokud možno nasazovací, aby závit zůstal k dispozici pro polarizák :twisted:

za 1) pro OM 24/2,8 je 49mm clona šroubovací. (tam, kde ses rozhlížel, se dá koupit neoriginál šroubovací plechová té správné šířky pro 24mm za cca 14babek.
za 2) ad nasazovací: a jak otáčíš polarizákem (CPL) utopeným pod clonou? pakliže používáš LPL, pak se neptám.
za 3) sice to není úplně košer, ale osvědčilo se mi na 24mm objektivu:
step-up ring 49-55mm, CPL 55mm, na něm našroubovaná sl.clona 55mm a pohodlným otáčením clony otáčím i polarizákem. Zeptáš-li se, proč do většího průměru, odpovídám: žádný problém s vinětací v rozích :lol:
  • 0

#58 otik

otik

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 298 příspěvků(y)
Reputace: 119

Publikováno 25 červenec 2011 - 12:28:55

jak píše Jirka, měl jsem 28/2,0 a s našroubovaným filtrem a na tom originál sluneční clonou vinětoval. Tak že redukce na větší průměr - filtr - a k tomu odpovídající sluneční clona - je řešení.
  • 0

#59 Rimmer

Rimmer

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 25 červenec 2011 - 12:33:49

Já se chci právě vyvarovat takových frankenstein-up-montáží, mám rád, že je to s běžnou optikou právě takové malinké, řekl bych až kapesní. Clonu ideálně collapsible gumovou - nemáte to někdo? :twisted:

Ten polarizák pod clonou by asi byl problém větší, než jsem zprvu docenil (dokážu si představit ten vodopád nadávek, až mi potřetí po sobě sklouzne prst a udělá flek na filtru), ale co takové ty clony s dírama pro dálkoměry, tam je místa dost. Nezkoušel to někdo?

Asi mi ale nakonec stejně nezbyde nic jiného než step-up.
  • 0

#60 Jirinol

Jirinol
  • Guests

Publikováno 25 červenec 2011 - 12:49:18

Já se chci právě vyvarovat takových frankenstein-up-montáží, mám rád, že je to s běžnou optikou právě takové malinké, řekl bych až kapesní. Clonu ideálně collapsible gumovou - nemáte to někdo? :lol:

Ten polarizák pod clonou by asi byl problém větší, než jsem zprvu docenil (dokážu si představit ten vodopád nadávek, až mi potřetí po sobě sklouzne prst a udělá flek na filtru), ale co takové ty clony s dírama pro dálkoměry, tam je místa dost. Nezkoušel to někdo?

Asi mi ale nakonec stejně nezbyde nic jiného než step-up.

Collapsible gumová shmade in china je zrovna pro tento objektiv (ohnisko) řešení k hounu (ani to dobře nevypadá).
Clona díravá, kterou si představuješ (vented hood typu Leica) je pro toto ohnisko - úhel rovněž nepoužitelná (mají válcový nebo dokonce kónický - uzavřený) tvar, pro ohniska 35-50mm, širší ani ťuk, byť nejsou tak moc hluboké, zakrylo by ti to nejen rohy, u 24mm i strany, navíc ty štěrbiny jsou tak úzké, že se tudyma nemáš šanci k filtru dostat. (mimochodem, vented hood prům. 49 Olympus, pro 35SP, je pomalu dražší, než celej ten aparát).
Step-up Ring o fous větší (vyzkoušeno 55mm jako nejmenší rozměr, který nedělá zlo, 52mm je pro tento zobrazovací úhel málo) a na něj montáž CPL a pak clony je řešení dokonce i nenápadné a estetické. Pak můžeš takto montovat na 24mm mělkou plechovou clonu pro 28mm bez toho, že by to vyzeralo ako anachronismus či voľačo veľmi čudné :twisted:
  • 0

#61 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 879 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín

Publikováno 25 červenec 2011 - 15:26:16

další argument pro 55mm filtry+clonu je ten, že je to další průměr zuiko krasavců - třeba 21/2, 35/2, 55/1,2 atd:)
  • 0

#62 Rimmer

Rimmer

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 25 červenec 2011 - 15:32:51

To mám teď ta všechna krásně barevná 49 mm sklíčka vyhodit? :lol:
A ještě začít kupovat nejvyšší Zuiko řadu, aby mi to velikostně ladilo a vůbec šlo k pleti? A za co si pak koupím chleba? To od vás není hezké, uvádět kolegu a sympatizanta takhle do záhuby. :twisted:
  • 0

#63 Janko

Janko

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 298 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 20

Publikováno 25 červenec 2011 - 18:55:42

To mám teď ta všechna krásně barevná 49 mm sklíčka vyhodit? :cry:

Pokud bys je měl vyhodit, mě by se hodily :twisted: :lol:
  • 0

#64 Jirinol

Jirinol
  • Guests

Publikováno 25 červenec 2011 - 20:10:47

To mám teď ta všechna krásně barevná 49 mm sklíčka vyhodit? :cry:
A ještě začít kupovat nejvyšší Zuiko řadu, aby mi to velikostně ladilo a vůbec šlo k pleti? A za co si pak koupím chleba? To od vás není hezké, uvádět kolegu a sympatizanta takhle do záhuby. :twisted:

a proč myslet na nejhorší? většina MC Rokkorů a prvních MD Rokkorů má 55 průměr závitu též :lol:
  • 0

#65 centos

centos

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationOstrava, Praha
Reputace: 2

Publikováno 26 červenec 2011 - 13:38:55

Můj 49mm závit u Rokkoru by taky rád nějaká vyhozená sklíčka :D
  • 0

#66 coffee

coffee

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2011 - 16:57:24

Celý jsem to nepročítal, ale taky jsem uživatel (OM4Ti).
Chtěl bych jen upozornit na tyhle stránky, jestli je někdo neukázal už přede mnou.

http://zuserver2.sta...esif/om-sif.htm
  • 0

#67 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 879 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín

Publikováno 24 srpen 2011 - 17:44:18

:)

http://www.temnakomo...=viewlink&cid=2
  • 0

#68 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 815

Publikováno 14 červenec 2017 - 08:27:15

Tak co,  Zuikoholici,    tu je  nějak už moc  dlouho  mrtvo!

Kdo si počká,  ten  se  dočká,   si  zrovna  už  pár dní opět po několikaleté pauze říkám. 

G.A.S.  mě  už  delší dobu netrápí,   spíš  pociťuji  stud,  že díky  nedostatku  času  jen sporadicky  beru  nějaký čudlík do ruky,  nabiju patronu s filmem a  něco  nacvakám. 

Vlastně jen chci veřejně poděkovat  šťastné náhodě  a zejména  jednomu  na TK se  občas  ještě vyskytujícímu  sympatickému  mladému muži  z  Bratislavy,   s blahořečením,  díky jemu  mi  do  skříňky  s OM čudlíky přibyl  asi poslední Zuiko objektiv,   po němž jsem  mnoho let  jen z dáli pošilhával:

ZUIKO AUTO-MACRO 50mm 1:2

A poté,  co jsem  jej nasadil na  OM tělíčko  i   (s odpuštěním)   E-  aparát pro  rychlé seznámení,   mohu jen potvrdit,  že jsem nešilhal zbytečně,  že  jeho  světem letící pověst  je  čistou pravdou:   je to  vynikající objektiv (což  už  jistě  TOFF a  mnozí jiní  dávno vědí). 

Mám obavu,  že  se  tento  kousek  stane  mou  "univerzální" padesátkou  pro  OM těla,   a  že  ostatní padiny  budou  zahálet. 

• 0

#69 Jorge

Jorge

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 238 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 14 červenec 2017 - 16:18:29

Chápu Jirinole Tvoje nadšení. Já ho mám asi rok a ještě jsem ho z foťáku nesundal. Poté co jsem si začal s Leicou měl jsem potíž používat Om-ka, pro rozdíl v optické kvalitě. Bylo ale zřejmé že Leica se na všechno nehodí. Tato padesátka se ale téměř vyrovná Summicronu 50 a hodně rychle jsem jí odpustil i její prostorovou výraznost.

• 0

#70 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 604 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 srpen 2017 - 20:20:52

a takové Zuiko 90/2 Macro :D

• 0

#71 Gorgi