Přejít na obsah


Fotka

Filtry pro multigradační papíry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#51 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 21 leden 2009 - 19:32:58

To, že pak většinou nemůžeš měnit clonu během práce bez odšroubování tě mrzet nemusí. Nastavíš optimální na kresbu objektivu, našroubuješ a zvětšuješ.


Ty ostříš při pracovní cloně?


Ostřím na zrno a tak mi to nevadí.
  • 0

#52 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2009 - 00:12:45

No já vím, že to nebude nijak kritický, zvlášť když pracovní clona je třeba jen jedna stopa... spíš jsem se pozastavil nad tím, že v tom nevidíš žádnej problém. Mně napadá třeba situace, kdy chci flešnout papír a potřebuju přivřít objektiv, nebo naopak vysvítit rámeček s otevřeným objektivem a tak. Prostě tu clonu používám docela často :-)
  • 0

#53 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2009 - 10:43:28

není nějaká cesta, kdy by se u krátké sady filtrů, třeba foma, dalo dosáhnout půl stupně? kooousek nějaký folie, co bych přiložil
za situace:
filtrace normální je málo
o jeden stupeň = filtrace tvrdá je hodně
potřebuju se dostat mezi :wink:
jak teď nefotím na fomu 100 a pohybuju se pořád v nějakých temných zákoutích, tak bych to užil
nebo se nevyhnu nový sadě filtrů? to bych celkem nerad, protože v bazarech nejsou a cena je mi dost vysoká 8-)
jen mi nepište o barevný hlavě, to už mám za sebou :D
ještě mě napadla změna teploty pozitivní vývojky, mám tam tetenal wariospeed, pokud jste to někdo zkoušel = měnit teplotu 17-25° C s žádanou mírnou změnou gradace, uvítám stručnej popis
rodina si žádá přítomnost doma, času málo, filmy se kupí, znáte to, mohl bych si to do dvou misek namíchat, ale každá hodina dobrá
  • 0

#54 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 leden 2009 - 10:49:38

Co split-grade? Nebude to sice stejné jako "mezistupeň" ale celkem dost podobné.

Nebo starší vývojka. Fakt ale je, že dělám taky s Wariospeed a vůbec se nechce opotřebovat :wink: !
  • 0

#55 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2009 - 11:14:13

Co split-grade? Nebude to sice stejné jako "mezistupeň" ale celkem dost podobné.

Nebo starší vývojka. Fakt ale je, že dělám taky s Wariospeed a vůbec se nechce opotřebovat :wink: !


jako že dáš i měkkej i tvrdej filtr a udělá se z toho gradačního "něco" jinýho?
to jsem zatím nezkoušel
odleželá vývojka - to bych mohl vyzkoušet
  • 0

#56 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 leden 2009 - 11:22:50

Co split-grade? Nebude to sice stejné jako "mezistupeň" ale celkem dost podobné.

Nebo starší vývojka. Fakt ale je, že dělám taky s Wariospeed a vůbec se nechce opotřebovat :D !


jako že dáš i měkkej i tvrdej filtr a udělá se z toho gradačního "něco" jinýho?
to jsem zatím nezkoušel
odleželá vývojka - to bych mohl vyzkoušet


Spíš dvojexpozici, měkkým a tvrdším filtrem (2+3, 1+4, dle požadavků na průběh kontrastu), je potřeba je dát do správného poměru a je to citlivé na rozhýbání zvětšováku, ikdyž mě to problém nikdy nedělalo (pokud jsem si místo šuplíku na filtry nevytáh podium s filmem :wink: ).
  • 0

#57 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 leden 2009 - 13:29:03

Osobně jsem velký skok mezi střední a tvrdou gradací u Fomafiltrů řešil přidáním ještě jednoho středního filtru, tzn. měl jsem tam tři. A jinak když se mi výsledek zdá trošičku míň kontrastní než chci, tak s papírem hejbu po celou dobu volání (nebo prostě víc než normálně) a potom už se mi většinou líbí. Platí to pro Foma Variant III matný.
  • 0

#58 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2009 - 14:43:48

Osobně jsem velký skok mezi střední a tvrdou gradací u Fomafiltrů řešil přidáním ještě jednoho středního filtru, tzn. měl jsem tam tři. A jinak když se mi výsledek zdá trošičku míň kontrastní než chci, tak s papírem hejbu po celou dobu volání (nebo prostě víc než normálně) a potom už se mi většinou líbí. Platí to pro Foma Variant III matný.


takže polopatózně: (možná se to bude hodit více kondenzoristům, než jenom mě)
2xM1 filtr = normální gradace
1xM2 filtr = tvrdá gradace

potřebuju se dostat mezi

takže vložím:
2xM1 a 1x M2?
nebo M2 (tvrdá) a k tomu jeden z těch světlých (teď nevím honem jak se značej)
abych zkoušel něco co jinýmu funguje a ne blbiny, jako ředit amaloco víc, než je zdrávo apod. :wink:
dvojitej osvit u reportážních obrázků se mi dělat nechce, je to takovej postup, co moc nemiluju, pořád se hejbá těma šuplíkama a vůbec...
  • 0

#59 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 leden 2009 - 16:06:27

...mezi se dostaneš vložením 3xM1. To samé můžeš udělat se žlutým, když chceš moc moc měkou a nebo s těmi purpurovými, když chceš ultra hrozně moc tvrdou gradaci. Můžeš prostě přidávat filtry té samé barvy, netřeba kombinovat barvy dohromady. Já používám jenom ten střed.
  • 0

#60 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 leden 2009 - 16:23:08

není nějaká cesta, kdy by se u krátké sady filtrů, třeba foma, dalo dosáhnout půl stupně? kooousek nějaký folie, co bych přiložil
za situace:
filtrace normální je málo
o jeden stupeň = filtrace tvrdá je hodně
potřebuju se dostat mezi :wink:
jak teď nefotím na fomu 100 a pohybuju se pořád v nějakých temných zákoutích, tak bych to užil
nebo se nevyhnu nový sadě filtrů? to bych celkem nerad, protože v bazarech nejsou a cena je mi dost vysoká 8-)
jen mi nepište o barevný hlavě, to už mám za sebou :D
ještě mě napadla změna teploty pozitivní vývojky, mám tam tetenal wariospeed, pokud jste to někdo zkoušel = měnit teplotu 17-25° C s žádanou mírnou změnou gradace, uvítám stručnej popis
rodina si žádá přítomnost doma, času málo, filmy se kupí, znáte to, mohl bych si to do dvou misek namíchat, ale každá hodina dobrá


A pohybem ve vývojce tam ten půlstupeň nedostaneš?
  • 0

#61 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2009 - 16:36:42

A pohybem ve vývojce tam ten půlstupeň nedostaneš?

vyzkouším!

...mezi se dostaneš vložením 3xM1. To samé můžeš udělat se žlutým, když chceš moc moc měkou a nebo s těmi purpurovými, když chceš ultra hrozně moc tvrdou gradaci. Můžeš prostě přidávat filtry té samé barvy, netřeba kombinovat barvy dohromady. Já používám jenom ten střed.

aha, jenže sada obsahuje jen 2xM1
  • 0

#62 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 leden 2009 - 17:00:24

..aha, tak jestli stačí M1 o rozměru 70x80mm, můžu ti ho poslat ve vobálce.
  • 0

#63 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2009 - 17:16:15

kdyby byl 12x12, tak jo, menší nestačí, ale dík
  • 0

#64 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 leden 2009 - 18:16:26

Zdravim, k MG. Pulstupne resim kinetikou volani a vyvojkou. Vcelku uspesne.
Trochu mimo, filtry mam, pouzivam prevazne na barvu. Ale sada filtru ma uz nejlepsi zasebou. Netusite kde koupit nove za rozumne penize? Nebo aspon bar. hlavu na Ophemus 5A? Jo, nemyslim MG filtry, ale paletu.....
  • 0

#65 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 28 leden 2009 - 09:42:24

Jestli jsem dobře pochopil, jde Ti o filtry pro barevný proces.
Agfácké či ORWO subtraktivní filtry za 330 až 380Kč za sadu najdeš zde: http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3
  • 0

#66 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 leden 2009 - 17:48:11

Jestli jsem dobře pochopil, jde Ti o filtry pro barevný proces.
Agfácké či ORWO subtraktivní filtry za 330 až 380Kč za sadu najdeš zde: http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3


Super. Děkuji za nasměrování.
  • 0

#67 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2009 - 02:18:17

Dneska se mi podařilo z ebaye koupit sadu Ilfordích filtrů pod objektiv zvětšováku, bratru za 21 liber i s poštovným (mimochodem, někdo se tam prodávajícího dotazem ptal, jestli by poslal i do ČR - pokud jste to byl někdo z tady z temnice, tak se omlouvám, že jsem je dotyčnému "vyfouknul") :)

Věci jako barevná hlava nebo filtry do šuplíku u mě nepřipadaj v úvahu, mám Magnifax 6.5x9 s kondenzorem, rok výroby 1957, takže takový novoty pro mě nejsou :D

Základ je mi jasnej. Začnu filtrem pro normální gradaci a zkouškama se dopracuju k filtru pro tu "správnou" gradaci. Je to pro mě ale pole neorané, dosud jsem vždy používal papíry s pevnou gradací, tož táži se vás kolegové (a kolegyně) temnokomorničtí, je něco, na co si jakožto začátečník v oblasti multigrade mám dát vyloženě pozor? :)
  • 0

#68 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 únor 2009 - 07:13:19

....pozor na to, snad jen že to ze začátku nepůjde možná tak dobře, jako s pevnou gradací.
  • 0

#69 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2009 - 20:52:54

Takze po par tydnech muzu zhodnotit ... vlastne jsem se po prvnich nesmelejch pokusech s filtrama a multigrejd papirama celkem szil :lol: a uz bez nich zivot moc neumim predstavit ... :cry:

Tak dve - tri hodiny jsem si hral, zkousel, laboroval a nakonec vylezla celkem slusna fotka. Napred mi prislo dobry uz jenom to, ze si ridim kontrast fotku od fotky jak potrebuju, mam jeden typ papiru ...

Nakonec jsem zkusil i trochu experimentovat a zkusil delenou filtraci dle informaci v clanku "Papiry s promennym kontrastem II." od Kodla ...

Mam se co ucit / zlepsovat, ale tohle mi prijde fakt moc prakticky :)
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 listopad 2015 - 22:05:37

dotaz:

co říkáte na možnost položit multigradační filtr, ten plastový-folie, 2 mm nad negativ na horní sklo zvětšovacího rámku  - položit, já si to vyzkouším, jen jestli touhle někdo nešel


  • 0

#71 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 27 srpen 2017 - 13:56:09

Zdravím, s dovolením využiju tohle vlákno pro můj (možná hloupý) dotaz - chystám se konečně na multigradační papíry, pořídil jsem si filtry od Fomy 8,9 x 8,9 cm k mému Opemus 6 a chci se zeptat, jestli upravené (zastřižené) filtry můžu vkládat rovnou do šuplíku na matnici, nebo mám matnici vyndat. Díky. Kuba


  • 0

#72 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 srpen 2017 - 15:38:57

Matnicu nevyberaj, ta je tam dobra z inych dovodov.
Predpokladam, ze mas kondenzorovu hlavu, a tam ta matnica funguje ako rozptylovac. Co ciastocne zvysuje komfort.
Casom prejdes na nieco ine, mozno az na hlavu Ilford Mutigrade.


  • 0

#73 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 27 srpen 2017 - 16:04:12

Díky. Jo jo, mám kondenzorovou hlavu. Takže filtr položím normálně na povrch matnice? Přemýšlím i o barevné hlavě Meopta Color 3, ale četl jsem tu i nějaké výhrady a návrat ke kondenzoru, tak nevím, jestli to zkoušet...


  • 0

#74 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 srpen 2017 - 17:54:45

Ano, poloz to tam. Rozmer filtra by mal byt primerany tomu suplicku.

Meocolor su hlavy za tu cenu. Myslim, ze trosku lepsie. Naozaj dobre hlavy od Durst su hodne drahe.

Fakt je, ze na zmenu kontrastu sa pouzivaju hlavy na to urcene, konkretne od Meopty to je Meograde.Pouzite su odlisne filtre od tych pre farebnu fotografiu, tie vedu k lesiemu vyuzitiu moznosti papiera s premenlivou gradaciou. Teda maximalny kontrast je vacsi, minimalny zas mensi, ako ked sa pouzivaju filtre a hlavy urcene pre farebnu fotografiu. Takze k farebnym hlavam je mozne mat vyhrady.
Na druhej strane, ked len trosku ovladas kuzlo vyvolavania negativov, dostanes sa do situacie, kedy potrebujes krajne hodnoty iba velmi ztazka. Preto si myslim, ze Meocolr III je pre zaciatok naozaj dobra volba.
My - machri, kazime papiere s pevnou gradaciou. Preco by sme robili veci jednoduchsie, ked pre nas cesta je ciel, vsak-ano.

 

Kedysi sa zmena kontrastu dosahovala aj zmenou pouzitej vyvojky. Jukni na Beer´s Developer. Podla miesania sa da dosiahnut desat stupnov gradacie na papieri oznacovanom ako N, alebo Contrast III.


  • 0

#75 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 27 srpen 2017 - 18:48:35

Díky moc. Vyzkouším filtry a uvidím, jak to půjde. Když tak časem pořídím tu barevnou hlavu... Zítra mi mají dorazit multigradační papíry Fomabrom variant 111, tak nevím, jestli jsem si nevzal moc velké sousto, když budu zkoušet poprvé multigradaci a zároveň baryty... Ale hrozně se na to těším :) 


  • 1

#76 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 28 srpen 2017 - 10:46:48

Díky moc. Vyzkouším filtry a uvidím, jak to půjde. Když tak časem pořídím tu barevnou hlavu... Zítra mi mají dorazit multigradační papíry Fomabrom variant 111, tak nevím, jestli jsem si nevzal moc velké sousto, když budu zkoušet poprvé multigradaci a zároveň baryty... Ale hrozně se na to těším :)

 

Že jsou to baryty, toho se neboj.  Je s tím jen více práce. Praní je delší a musí se buď leštit, nebo vypínat.


  • 0

#77 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 28 srpen 2017 - 13:31:15

Toho vypínání se právě trochu bojím, ale nechal jsem si uříznout ve sklenářství skla a zabrousit, koupil jsem snad tu správnou papírovou (slintací) pásku, tak to snad půjde :)


  • 0

#78 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 srpen 2017 - 14:30:35

James

Kolego, trochu mě rozveselujete! Když jsem začínal a poté dalších třicet let, žádné jiné než barytované papíry nebyly. A to, že jsou multigradační, je pro Vás jenom výhoda: nemusíte hrabat po krabicích C,S,N..., nemusíte kupovat povícero gradací v různých rozměrech.

Dejte se do toho  bude to jako když jste se učil jezdit na kole: ...já jsem blbec, jak je možné, že všichni jezdí a já padám?... Když se to naučíte: ...já jsem blbec, jak je možné, že jsem se to učil tak těžce, když je to tak jednoduché?...

Přeji úspěch!


  • 0

#79 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 srpen 2017 - 14:31:58

James

S tím vypínáním si nedělejte starosti! Jakmile se neučíte přiměřeně navlhčit pásku, v podstatě nemůžete mít problém...


  • 0

#80 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 28 srpen 2017 - 15:51:19

:) Díky za povzbuzení - no, když si vzpomenu na svoje úplně první zvětšování cca před rokem, tak myslím, že horší to nebude :)...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních