Přejít na obsah


Fotka

Úhel fotografického pohledu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
132 odpovědí na toto téma

#51 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 říjen 2008 - 15:34:16

jistě... a podle kamerového formátu už máme téměř kompletní profil. seminárka z psychoanalýzy k kapce.
  • 0

#52 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 7 říjen 2008 - 16:49:38

Ta nová je opravdu nějaká hubatá ;-)
PS: Koupit MTL 3 za 1500 Kč určitě nebyl dobrý nápad.
  • 0

#53 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 říjen 2008 - 17:08:58

Já jakmile vidím "ejakuláty", okamžitě vycouvám pryč... Možná je to ode mě hnusný, ale prostě to tak mám. Sorry.


Tyjo, docela hustý..... Ale docela to sedí. Holt ženskej úhel pohledu. A já řeším, proč se to ženě nelíbí ;-)
  • 0

#54 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 7 říjen 2008 - 17:50:23

velmi pomalu ho prohlubuju, tedy se snažím, si myslím, tedy ten můj úhel fotografickýho pohledu, a snad ani ne nějak krkolomně
  • 0

#55 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 7 říjen 2008 - 18:08:13

Ta nová je opravdu nějaká hubatá ;-)


no dovol:-D
já myslím, že mě budete mít rádi:-)
  • 0

#56 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 7 říjen 2008 - 18:36:49

Ta nová je opravdu nějaká hubatá ;-)


no dovol:-D
já myslím, že mě budete mít rádi:-)


Budeme. :-D
  • 0

#57 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 říjen 2008 - 20:02:56

janycta je oživením každého webu! to je fakt nářez to sledovat. už máš dvouočku a slivovicu? ;-)
  • 0

#58 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 7 říjen 2008 - 20:33:46

Janycta je zatial myslim maloformatnik... apson nie som sam ;-)
  • 0

#59 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:10:38

Mluvíš o tom tak, jako by tvůj pohled byl ten správný, ba skorem normový.


hah.... určitě je pro člověka normálnější běžný pohled cca 160-180 cm vysoké osoby nežli žirafí, sloní popřípadě žabí perspektiva, a v horším příkladě ještě nakloněná (s výjimkou lidí, co jsou 24h denně pod vlivem alkoholu, tam by se ty náklony daly opodstatnit, nebo u lidí, co mají jednu nohu delší - avšak i tehdy kognitivní funkce mozku v souhrnu zprostředkovávají "nenakloněné" vnímání prostoru).
takže asi tak.


ano, člověk si dokonce zvakne i na zrcadlově převrácené vidění. a to nejen dvouočkař. ale co z toho plyne? děti - a jsou to předpokládám lidé - považují za přirozenější perspektivu pohledu na lidskou postavu podhled. plyne z toho něco o přirozenosti, normálnosti? a co arabské průkazové fotografie... nebyl bych tak striktní a "přirozený"
  • 0

#60 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:38:41

ZATIAL maloformátnice?;-)

ježišmarjá, co bych si počala se středoformátem (a kdo by to moje cvakání financoval?:-))

:-D

btw, arabský průkazky vypadají jak...? o tom slyším poprvý... (což se mi tady stává vlastně furt - pomalu si zvykám:-D)
  • 0

#61 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:43:47

arabský průkazofky vypadaj "divně" páč jsou focený zblízka (tedy dokud je nepořizovaly mašiny na evropany ;-) ) - žádná 105tka (ala 85 - 120 či kolik se to ty portréťáky drží) - ale pěkně jak jsou zvyklí - blízká komunikační vzdálenost, fotka zblízka. ať se poznáme, ne ne?

no když na to přirozenej evropan kouká, to si pak musí říct, jak sú ti arabové vlezlí...
  • 0

#62 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:45:04

středoformát není dražší - kultivací šetří materiál a peníze.
  • 0

#63 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:46:30

mno a taky si řeknu "jsme to my Evropani ale studení čumáci":-)

a jsme:-)
  • 0

#64 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 7 říjen 2008 - 21:48:49

no však ;-) ani k pořádný fotce se nám shejbnout nechce.

a to SF si ještě promysli... a koukni do bazaru - vlčák tam nabízí něco zajímavýho taky.
  • 0

#65 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 říjen 2008 - 07:28:28

Má dva měsíce Prakticu, ja bych ji k sf nehnal...

Jinak k tématu - fotím tak jak mi to fotka vytane na mysl. Průměrně mezi 50-150cm. Nižší polohy rád používám na vodu, trávy atp. Říkám tomu pohled z očí psa, mám to moc rád i při pomyšlení mi mrazí v zádech. Rád jsem je používal i v lese, ale kamarádi mi to zakazují, páč se mi stromečky pak ještě víc kácejí :)
  • 0

#66 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 08:18:20

Žasnu, jak se každý téma dá snadno přeměnit na něco úplně jinýho. :-D Stačí k tomu 3 posty mimo téma a niť je přetržena. :-D

Jinak já používám netradiční úhly pohledu, když si myslím, že to posílí fotku a jsem v tom takovej, že je aktivně hledám, abych se o ně pokud možno obohatil i do budoucna a když nějakej najdu, tak nad ním špekuluju tak dlouho, až většinou o tu původní fotku přijdu :-) :D

Třeba takovej průhled přes záclonu může fotce (alespoň podle mýho soudu) přidat na neklidu:

Vložený obrázek

co myslíte?

Erik K: je dobře, že sem tyhle otázky pokládáš. Díky
  • 0

#67 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 říjen 2008 - 08:23:21

Sorry za dalsi OT, ale:
Fakt, že dané dílo je chráněným autorským dílem, se často signalizuje symbolem následovaným rokem a jménem autora. Tento symbol má však v Česku (i ve většině jiných zemí) pouze ryze informativní význam – dílo je plně chráněno i tehdy, není-li to na něm nijak uvedeno.
  • 0

#68 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2008 - 08:32:49

Ach jo!
Co je na té fotce netradičního v úhlu pohledu? Ti prostě foťák vypadl v momentě expozice z ruky.
Jako záměr je to slabé. Ten záhyb na hlavě toho chlapa je chyba kompoziční a zcela zjevná.
Z nálady a ze vztahů osob se na tu fotku nic nedostalo. Postava vpravo je nečitelná a proto tam nemá co dělat. Nepřináší žádnou informaci ani emoci.
Technicky by měla být i záclona ostrá (na první šup identifikovatelná).
Soráč, ale ta fotka je podle mého názoru velmi špatná.
  • 0

#69 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 08:33:30

Sorry za dalsi OT, ale:
Fakt, že dané dílo je chráněným autorským dílem, se často signalizuje symbolem následovaným rokem a jménem autora. Tento symbol má však v Česku (i ve většině jiných zemí) pouze ryze informativní význam – dílo je plně chráněno i tehdy, není-li to na něm nijak uvedeno.


Otázka uvedení mi přijde jako nepodstatný detail a klidně ho tam píšu. Stejně jako malíři, i já chci obrázek "podepsat", tj. minimálně na něj uvést rok a jméno. Je otázka, jestli bych si nemohl vymyslet u obrázků pro web estetičtější způsob ...
  • 0

#70 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 11:06:45

Bzencak: tedy ty mi davas ! :-D Já jsem sem tu fotku dal jako příspěvěk k diskusi spíš než jako nějaké "vrcholné dílo".

Každopádně díky ti za reakci, byť negativní. Následující neber jako nějakou chuť se dohadovat. Já beru, že se ti ta fotka nelíbí a jsem si jistej, že v tom nebudeš sám. Klidně snesu i představu, že by ji označila většina lidí jako kandidáta pro odpadkáč. Jde mi o to, porozumět do detailu té tvojí reakci tak, aby mě opravdu nějak obohatila.

Jinak přiznávám, že jsem ryzí amatér a nemám v tomto oboru žádné valné ambice. Fotografie je pro mě koníček, zábava a radost z vlastní tvorby (jestli se tomu tak dá říkat :-D ). Při fotografování se snažím přemýšlet o tom proč fotím, jak fotím a co a snažím se o vlastní cestu byť je možná trnitější než prostá nápodoba jiných autorů.

Jaký je tvůj vztah k fotografii?

Jinak níže jsou otázky, které mi z té reakce nejsou jasné:

- Ti prostě foťák vypadl v momentě expozice z ruky - tím myslíš, že se ti nelíbí úhel záběru a volil bys nějaký jiný? Pokud jo, tak jaký a proč? Pokud ne, tak proč mi podle tebe vypadl foťák?

- Ten záhyb na hlavě toho chlapa je chyba kompoziční a zcela zjevná. ... Postava vpravo je nečitelná a proto tam nemá co dělat - tomu nerozumím. Proč by měli být všechny postavy na snímku perfektně čitelné? Já význam té druhé postavy vidím v tom, že když si dva lidi zajdou na cigáro, tak je to většinou pohoda, pokec ... alespoň tak jsem ten snímek stavěl, to měla ta druhá postava vyjadřovat a proto jsem se ani nesnažil o nějakou její velkou čitelnost.

- Technicky by měla být i záclona ostrá - proč?

A propo, teď bez vztahu k tomu snímku. Jakým způsobem přiznáváte význam jednotlivým prvkům obrazu? Zvlášť když vezmu v potaz, že fotografie je vlastně subjektivní vyjádření autora pozorované subjektivním divákem ...
  • 0

#71 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 11:49:18

No prostě, když už enchat původní fotku, tak by bohatě stačil levej čtverec, že:-)...

nač tak dlouhý odstavce:-)

A kopyrajty jsou věc, která mě na úrovni amatérské fotografie rozesmává, necht' si to nikdo nebere osobně a necht' se nikdo neurazí:-D... 1. rozliško max většinou 800 x koliksi se dá prd pořádně zneužít (tisk, atd...), 2. jak už bylo napsáno, autorský práva klidně můžu uplatit i u nepodepsané fotky.

U mě na soukromým fotobločku mám nahoře upozornění, at' lidi na ty autorský práva berou ohled, ale jediný, co jsem kdy zaznamenala "nekalýho" bylo, že si nějaká pubert'čka sosla a nsledně "ročtverečkovala (rozuměj brutálně zvětšila, což se na mini rozlišení a mini objemu at samozřejmě pořádně podepsalo:-)) rozmatlanou západovku z dovolené:-D...

A jinak, musím-li někomu věnovat větší fotku, bývá to osoba důvěryhodná, ev. nějaká veřejná soutě ža jsem taky v klidu: mám přece negativy, u digitálu věnuju jedině jpegy, originál rawy mám jen pro sebe...
  • 0

#72 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 11:50:35

* s tím rozesmáváním jsem myslela značku kopyrajtu uvedenou přímo na fotce (blbě jsem to napsala)
  • 0

#73 Uumi

Uumi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
  • LocationSudety
Reputace: 2

Publikováno 8 říjen 2008 - 11:56:27

-

Já význam té druhé postavy vidím v tom, že když si dva lidi zajdou na cigáro, tak je to většinou pohoda, pokec ... alespoň tak jsem ten snímek stavěl, to měla ta druhá postava vyjadřovat a proto jsem se ani nesnažil o nějakou její velkou čitelnost.


Presne takhle jsem tu fotku ,,precetla,, ja. Mysim, ze myslenka je citelna velice dobre.
  • 0

#74 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 12:03:18

Janycta: Viem, že je neslušné sa pýtať u žien na vek, ale tvoje vyjadrovanie mi silne pripomýna rétoriku mojej dcéry / vysokoškoláčka / a jej spolužiakov keď sa bavia o fotke. Je to tu zmena pre mňa vítaná, mám rád iné pohlady na vec i keď vravím o sebe, že som silne konzervatívny.
Ináč k tomu uhlu pohladu - toto vôbec neriešim, odfotím fotku tak ako sa mi vidí, že to je najlepšie a nejak to dopadne. Ak sa mi páči, tak dobre, ak niekomu inému ešte lepšie a ak nikomu, nič sa nedeje.
  • 0

#75 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 12:12:34

Janycta: Viem, že je neslušné sa pýtať u žien na vek, ale tvoje vyjadrovanie mi silne pripomýna rétoriku mojej dcéry / vysokoškoláčka / a jej spolužiakov keď sa bavia o fotke. Je to tu zmena pre mňa vítaná, mám rád iné pohlady na vec i keď vravím o sebe, že som silne konzervatívny.


Jejda to má být lichotka, nebo se mám jakože naštvat?:-D
Je mi 26 a do školy už celkem dlouho nechodím, po matuře jsem šla pracovat. Připomněl jsi mi dobu, kdy jsem objevila, že existuje internet a přemýšlela, jakže vlastně budu do diskuzí všude možně psát: protože celkem hodně čtu, zvládla bych striktně spisovnou češtinu, ale je mi bližší se radši na neofic místech přibližovat psaní podobnýmu mé mluvené češtině, která je ale tady na netu víc "pražská", protože moravský koncovky hodně lidí blbě rozdejchává:-D:-).
  • 0

#76 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:01:25

Krajšiu časť obyvatelstva sa snažím nenaštvať, je to potom na tom svete krajšie, keď sa na nás ženy usmievajú. :lol: No s tou češtinou, či spisovnou alebo hovorovou, mi je to jedno. Rozumieť rozumiem obidvom i keď niektoré nárečové výrazy ma vedia dosť prekvapiť. Ak by som mohol požiadať, uprednostňujem hovorovú reč, je taká šťavnatejšia. Ináč pracoval som dosť dlho na Hanej a Olomouc mám ako mesto dosť rád.
  • 0

#77 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:05:23

Ahoj hedgi!
Jen výjimečně hodnotím fotky na internetu bez souhlasu autora. Ale ty jsi mě k tomu pod svou fotkou vyzval: "co myslíte?" Tak sem napsal co si o té fotce myslím. To je vše.
Jinak nedostatků je tam mnohem víc. Můžu to rozdělit na technické a umělecké. Technické jsou ty co se týkají expozice, ostření, zrnitosti, tonálního rozsahu ... Ale to je v tomto případě nepodstatné. Je to jen náhled na monitoru. To se dá prominout. Na papírové zvětšenině to bude doufám vypadat jinak.
Jako samostatná fotka je to i z toho estetického (uměleckého) pohledu špatné.
Ale k tvým otázkám: ÚHEL záběru je zcela obvyklý! Prostě jsi vyfotil dvě postavy zezadu. Není to žádný velký podhled ani nadhled. Jen si trochu zvedl objektiv vzhůru a tím jsi uřezal lidem půlku zad. To je neobvyklé, to jo. Ptám se proč? Jaký to má význam v celkovém sdělení? Proč má ta žena tak znetvořenou ruku s tou cigaretou? Ruka není tonálně oddělena od trupu a proto vypadá jako pahýl vyrůstající přímo z těla?
Jaký obrazový prvek (plocha v obraze) nese informaci o té pohodě o které se zmiňuješ v textu? Na to je tam málo obličeje s mimickou informací. Chybí gesto či výraz tváře ze které se to dá vyčíst. Většina diváků nekuřáků nemá zkušenost s pohodou a pokecem v okně? balkoně? louce? dvoře? Podle čeho to poznají? Á ta rozmazaná záclona. No jo já zapomněl.
Dešifrovat tento záběr dá hroznou fušku.
Ten tmavý sklad záclony dělá tomu chlápkovi vpravo z hlavy komín, čepec nebo je to snad oběšenec? Podle čeho mám poznat že mu je fajn a že si zašel zakouřit?
Co takhle udělat tu fotku ještě jednou. Oslov ty lidičky a dej je do té samé pozice a pootoč je do profilu a přiznej parapet balkonu a na něm kafíčko a cigaretku a přivřená víčka a blažené vyfukování dýmu a úsměv v obličeji toho druhého člověka při polknutí prvního doušku lahodné kávičky. Venku obláčky, sluníčko... rozevlátá záclona v letním vánku... Jak bys vizuálně přesvědčil diváka o parném létu? Nasaď jim ušanky :lol: !
  • 0

#78 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:08:02

Kdo má rád moje město, toho mám ráda já:lol:
Fotí se tu dobře...
  • 0

#79 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:12:47

BZENCAK: jsi můj člověk - urejpanej kritik jako já:lol:
Ale jinak si nemyslím, že by oslovováním těh lidí něco vytěžil, jestli to má něco do sebe, tak fakt, že je to nestrojený................
  • 0

#80 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:16:33

Janičko,
považuji se za velmi laskavého kritika! A s tím nestrojeným nemanipulovaným zobrazením na mě nechoď nebo se fakt steknu!
  • 0

#81 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:19:46

Škoda jen, že Bzencaku nebueš na srazu, to mě moc mrzí, tvé otázky k fotkám jsou vždy velmi výživné a takové očiotevírající....
  • 0

#82 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:21:19

urejpanej kritik může být přece furt laskavej:-), podle mě je neurejpanej kritik k ničemu:-)...
A proč by ses' vztekal? Na mě to prostě působí jako momentka "seděli a pokuřovali"...

Používej prosím smajly sem tam, páč takhle na dálku bez nich člověk těžko pozná nadsázku nebo jestli má vykřičníky brát vážně :lol:
  • 0

#83 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:26:02

Janycta: To je fajn, len už to neudeme ďalej rozvíjať, lebo mi polovička zakáže tento web :lol: .
  • 0

#84 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:34:57

co jsem tak koukal na bzenčákovu kritiku - nápadně to připomíná staré poctivé řemeslo, přesnou argumentaci a popis, něco jako se dá vyčíst ve starých knihách třeba od prof. šmoka
takové kritiky bych si vážil, jenom taková fotografa posune dál, názory typu líbí/nelíbí a dost nejsou nijak inspirativní
z jiného úhlu pohledu se jedná vlastně o věci neměřitelné a na každého jinak působící
  • 0

#85 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:37:06

Nesouhlasím:-), důležitý jsou i pocity....

správná kritika má obsahovat obojí, pro mě je třeba důležitý i poznat, jak to působí na lidi...

Nehledě na to, že blbou kompozici by měl jen trochu zkušenej fotofraf poznat i u sebe sám, pakliže ne, necht' zahodí fot'ák...:lol:
  • 0

#86 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:48:44

Hej lidi, asi jsem to ve své původní reakci na bzencakuv příspěvek nenapsal dost výrazně a proto to pro jistotu ještě jednou zopakuju:

Každopádně díky ti za reakci, byť negativní. Následující neber jako nějakou chuť se dohadovat. Já beru, že se ti ta fotka nelíbí

Dál už to nechám být. Přijde mi, že je ta diskuse zbytečně "napjatá" ...
  • 0

#87 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:52:17

To by bolo povaľujúcich sa foťákov. Ak sa pozerám na niektoré galérie na webe, tak ani do obchodu by nebolo treba ísť, stačilo by sa len pre takto povaľujúci sa foťák zohnúť. :lol: Ináč, dobrá kritika vždy môže pomôcť, na druhej strane, čo je dobrá kompozícia ? Videl som veľa fotiek, ktoré nespĺňali škatulku poučky dobrá kompozícia a fotka bola podľa mňa vynikajúca. Často porúša poučky napríklad A. Kratochvíl.
  • 0

#88 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 13:59:04

Mno, já si nemyslím, že by byla tahle diskuze nějak napjatá, vcelku normální výměna názorů, zdá se mi... necítím negativní atmosféru:-)

btw, "správná kompozice" - já se řídím jistým heslem, který to myslím vystihne výborně: "I porušování pravidel má svoje pravidla...":-)

čili, učebnicová kompozice je něco, co by měl umět popsat a vnýst do fotky každej fotograf, ALE současně by měl taky umět poznat, kdy je prima ta pravidla porušit... ale vlastně jde o porušování zdánlivý, každej pece známe pocit, kdy prostě CÍTÍME, že at' si autor okecává záměr jak chce, prostě to domrvil:-)... Ne vždycky je středovka chyba, ale taky se nedá rvát všude, atd., atd...

nemám ráda přesný škatulkování, miluju odvážný počiny, ale současně jsem hrozně ráda, že jsem jakožto divák celkem náročná a zdaleka ne všecko považuju za vyvedenej záměr, myslím, že vyslovenej cvak už zkrátka poznat dokážu:-)
  • 0

#89 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:02:43

botas:
Fakt? Tak to by mě zajímalo které? Nahoď sem nějaký příklad!
  • 0

#90 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:06:57

vždyť jsem říkal, že se to nedá změřit a na každýho to působí jinak
třeba já aktuálně snímky téměř neořezávám, prostě je mi líto toho kousku světa, co nebude na snímku - i když by si to snímek třeba zasloužil
souvisí to i s tím, že se tak snažím komponovat, hlavně ty čtverce, že jo
  • 0

#91 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:16:34

bzencak : Tak som otvoril jeho galériu a napr.
http://www.antoninkr...il.com/photos/2

Ďalších príkladov je podľa mňa veľa, či už v knihe Broken Dream ale hlavne v knihe Incognito. Ktoré sú to konkrétne Ti môžem dať príklad navečer, keď sa do nich pozriem doma.
  • 0

#92 Janycta

Janycta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:16:58

Taky se nutím neřezat, leda do čtverce, protože 1:1 nefotím:-), ona je to dobrá drezura, být k sobě přísnější, člověk si mnohem víc hlídá, co fotí:lol:
  • 0

#93 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:25:27

bzencak : Tak som otvoril jeho galériu a napr.
http://www.antoninkr...il.com/photos/2

Ďalších príkladov je podľa mňa veľa, či už v knihe Broken Dream ale hlavne v knihe Incognito. Ktoré sú to konkrétne Ti môžem dať príklad navečer, keď sa do nich pozriem doma.


Covece tady je kompozice tak skvele vyvazena, ze fakt nevim, co na tom beres nekompozicniho :)
  • 0

#94 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:42:07

Pavel-P: Tak neviem čo skôr. Tak napríklad polovičný človek vpravo, príliš posunutá tvár v ľavom rohu, ktorá by mala byť trochu vyššie aby balo kopozične v ideálnej polohe na fotke. Na druhej strane potom by to bola iná fotka a myslím, že nie lepšia. Táto ma oslovuje a nevadí mi ani ruka, ktorá vytŕča spoza toho človeka vľavo.
  • 0

#95 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 14:47:42

Pardon - ...bola kompozične ...
  • 0

#96 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2008 - 15:36:37

botas:
To je právě to co z toho dělá tu naléhavost! Kompoziční záměr je jasně čitelný a striktně se drží pravidel. To co je na té fotce dráždivé je to posunutí " v rámci pravidel" a hlavně "to" slouží námětu, není to náhoda! Naklonění horizontu je v souladu s očima toho vyčučence ! Nic není náhoda! Je to čitelný záměr! Rozostření v prvním plánu dodá prostor a nic se neztratí z čitelnosti emoce zobrazeného. Říznutej boreček ve středním (druhém) plánu je dostatečně čitelnej, tedy jeho obličej i s emocema. Jeho půlka něco říká o ceně tohoto člověka, o hodnotě jeho života? Pozadí, zadní (třetí) plán je se spoustou informací o zmaru na skládce odpadu ... Celkově to nelze považovat za negaci kompozičních pravidel. Spíše naopak dokládá to jejich moc!
  • 0

#97 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 říjen 2008 - 16:15:12

..se mi zda, ze to nejak moc resite :lol:

Bzencaku, pokud bych mel takhle koumat nad kazdou fotkou, nez ji cvaknu, tak nevyfotim vubec nic :(
Ale rozbor "po bitve" takhle urcite udelat jde. Akorat si vzdycky kladu otazku jestli to opravdu presne takhle autor v okamziku expozice zamyslel. Nakonec dochazim k tomu, ze nejaky hlavni prvek zamyslel predem (tady bych tipnul tu rovinu ostrosti vzadu), ale zbytek je spis takova nejaka intuice a fotografuv šém.

Taky jsem mel tendence to ze zacatku sveho marneho fotografickeho snazeni resit "do mrte" striktnim pristupem, ale nakonec jsem se na to vykaslal, protoze mi to neprinaselo uspokojeni a nebylo to snesitelne z casoveho hlediska.
Kazdopadne jestli jsou vysledky lepsi nyni, nevim :lol:

Abych se dostal k jadru pudla. Kazdou fotku stejne nakonec spolehlive ohodnoti jen cas.
  • 0

#98 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 8 říjen 2008 - 16:16:43

No tak, děti, nehádejte se, vždyť vy vůbec nevíte, podle čeho se pozná dobrá fotka, proto si pamatujte: Dobrá fotka se pozná podle toho, kdo je pod ní podepsaný. V tuto chvíli se mi připomíná jeden výrok mého oblíbeného malíře Renoira z jeho vrcholného období: "Jsem teď v situaci, že kdybych odstřihnul nohavice z kalhot, ve kterých jsem si omylem sednul na paletu, tak to můžu pdepsat a všichni se budou rozplývat jak je to dobré." Podobně to platí i u mnoha dnešních známých fotografů. Věřím, že kdyby se ten snímek lidí za záclonou objevil na výstavě někoho známého, všichni sednou na zadek, jak je to geniální :lol:
  • 0

#99 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2008 - 16:24:09

Vladiku máš pravdu! Autor to jistě zmáčknul s "nějakým" třeba i jiným záměrem. A ono to pak dopadlo jinak. Třeba právě takto. To se běžně děje, to jo. Ale ten výběr (pro veřejné použití) musí být proveden podle kompozičních pravidel. Všechno ostatní se musí vyhodit.
  • 0

#100 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 říjen 2008 - 17:40:28

bzencak : Musím uznať, že sa nad fotkami dosť zamýšlaš. S tvojími tvrdeniami by sa dalo ovšem polemizovať, ale túto fotku som dal do placu hlavne preto, že je to podľa mňa príklad kedy sú pravidlá kompozície porušované, prinajmenšom tie základné. Mohol by som dlho argumentovať, čo hovoria múdre knížky to však nie je podstatou fotenia. Nikde som nečítal, že je kompozične správne, aby s jedného človeka vytŕčal kúsok druhého. Až sa raz zadarí a stretneme sa tak si môžme svoje pohľady na fotku skonfrontovať / dopredu ovšem navrhujem pri nejakom dobrom moku - ja rád víno a ani slivovicou nepohrdnem /. Mám rád vecnú diskusiu. Ak sa mýlim a takto má vypadať správna kompozícia aj tak dobre, ja mám naozaj Kratochvíla rád.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních