Přejít na obsah


Fotka

Oprava flexaretu - otázka pro jemného mechanika


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
53 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 říjen 2008 - 13:01:03

Přišel jsem teď ke třem flexaretům. Asi si nechám jen jeden a zbytek pošlu dál, potíž je v tom, že jenom jeden je dokonale funkční(po menším zásahu - neotáčel se ten váleček co přes vede film a při tom ovládá počitadlo a uvolňuje aretaci spouště - to ale byla sranda). U zbylých dvou je to horší. Je to dvojka a čtverka, dvojku bych chtěl dát dopořádku z nich nejvíce, protože mi nejvíce vyhovuje svou jednoduchostí. Dvojce nefunguje závěrka - když ji natáhnu, po puštění natahovací páčky se hned spustí. Samospoušť je ,zdá se, taky kaput. Nejhorší ale je, že se té závěrce ani nemohu podívat na útroby. Objektiv a závěrka jsou vzadu uchyceny takovým závitovým kroužkem, se kterým nemohu hnout. Jsou v něm dva zářezy, asi na nějaký přípravek z plechu, asi bych věděl, jak by mohl vypadat, ale kvůli jednomu zásahu si ho nebudu nechávat dělat. Tlak šroubovákem byl neúspěšný, a uvoľňovat petrolejem mám strach - nechci jím napustit celou závěrku i s objektivem. Ta čtverka je na tom podobně. Totiž závěrka funguje, ale bež ohledu na nastavení pouze na jeden čas - odhadem 1/25vt., i když nastavím B. Navíc má nějaké posunité sotření, ale to už si seřídím. Nuže kolegové, kdo z vás je schopný mechanik a poradí mně, nešťastníkovi?
  • 0

#2 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 9 říjen 2008 - 18:14:13

.... Totiž závěrka funguje, ale bež ohledu na nastavení pouze na jeden čas - odhadem 1/25vt., i když nastavím B. Navíc má nějaké posunité sotření, ale to už si seřídím. Nuže kolegové, kdo z vás je schopný mechanik a poradí mně, nešťastníkovi?


Čoveče jestli jsi to nikdy nedělal, tak do opravy závěrky bych se být tebou nepouštěl, jestli to nechceš definitivně vodstřelit.
Zkusil bych to spíš třebas tady :
:) http://kulman.wz.cz/omne.php
  • 0

#3 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 9 říjen 2008 - 18:16:27

A co to dát opravit mechanikovi z Meopty ,který je z Rovenska pod Troskami.Měl jsem u něj Flexaret VI /závěrka/ a je levný.

anry
  • 0

#4 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 9 říjen 2008 - 18:21:17

Centrální závěrku jsem otevřenou měl - jenom ne tuhle. Konečně naučit se to musím. Asi mi nezbude, tež si ten přípravek na vymontování toho kroužku budu muset udělat - jinak se k tomu nedostanu.
  • 0

#5 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2008 - 20:40:13

A zkoušels klešte na ségrovky? Když je šikovně nabrousíš mělo by to jít.
A hlavně budeš mít univerzální přípravek. Takovy matice jsou v každym obektivu.
Hodně zdaru.
  • 0

#6 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 říjen 2008 - 21:27:07

Pokud se závěrka po natažení hned spustí sama od sebe, oprava je uplně jednoduchá. Je na 99,9% vyvlíká, nebo unavená pružinka na pojistce, která se odblokuje po zmáčknutí spouště. Na povolení pojistného kroužku objektivu sem používal kus plechu. Bude tam nejspíš i pojistný šroubek, který je třeba nejdřív vyšroubovat. Hlavně žádný strach. Starý foťáky sou jednoduchý, vždyť je museli vyrobit lidi ručně...
  • 0

#7 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2008 - 22:18:28

Musim doporucit servis pana Blazka -> Mel jsem u nej tri aparaty, z toho jeden byl flexa VIIa a naprosta spokojenost

odkaz -> http://www.fotoservis.ic.cz/
  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 říjen 2008 - 18:18:28

Děkuji všem za rady. Poté. co selhalo nasílí a dokonce i ještě větší násilí jsem dostal strach, že při dalším stupňování násilí by to odnesla čočka, tak jsem si z plechu vystřihl onen přípravek a pak šlo vše lehce. Kéž by bylo vše tak jednoduché...
  • 0

#9 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 listopad 2008 - 20:35:40

Musim doporucit servis pana Blazka -> Mel jsem u nej tri aparaty, z toho jeden byl flexa VIIa a naprosta spokojenost

odkaz -> http://www.fotoservis.ic.cz/


Pana Blazka muzu taky doporucit. Mel jsem u nej P6 a pak slapal jako hodinky. Ted mam u nej BX20.. tak uvidime.

Na Flexarete 3 (Prontor-S) mi nefunguji casy pod 25, cili 10,5,2,1
B uz funguje
nejsou zas nejak hrozne potrebne, tak to nebudu hrotit (davat nekam do opravy), ale zajimalo by mne, zda nekdo mate zkusenost s domaci opravou.
Zaverka se otevre, ale uz se dal nepohne(nezavre). jo a packa samospouste se taky sama nevraci.
  • 0

#10 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 listopad 2008 - 21:12:05

Asi tak cca 3 minuty práce netápajícího opraváře, pokud ovšem Flexaret nenavštívil někdo metodou pokus - omyl (zkracování "vytahaných" prožinek apod.)
  • 0

#11 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 prosinec 2008 - 21:07:51

Zkušení opraváři, když se potřebuji dostat ke cloně (u Flexaretu), předpokládám, že je to pomocí těch tří šroubků se zářezy na hlavičce. V případě, že ano, čím to rozděláváte? Mám sice sadu všelijakých speciálních nástavců, ale ani jeden nepasuje. Děláte si na to něco, nebo lze použít nějaké malé kleštičky na segrovky? A lze tam očekávat nějakou zradu, jako že lamely clony a nějaké pružinky vyskáčkou ven?:?
Ta clona se už nějakou dobu se otevírala příliš pomalu a teď už se neotevírá vůbec.
Vložený obrázek
  • 0

#12 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 11 prosinec 2008 - 22:14:07

Včera jsem, přiznám se, poprvé v životě vyměňoval kartuš u vanové baterie. I když jsem nakonec zjistil, že skoro o nic nešlo, dost váhám, jestli mi pocit vítězství stál za ten čas a námahu včetně cesty do obchodu, nejistoty nad kompatibilitou náhradního dílu, diletantskému strachu, jestli se něcio nestane karmě, když vypnu vodu, atd.
Má otázka směřuje asi podobným směrem - a) chcete si dokazovat, že to po Vaší akci nakonec třeba i bude opět nějak cvakat nebo
:? chcete s tím Flexaretem VII smysluplně a spolehlivě pracovat ?
Pokud je správně za bé, dovolím si event. nabídnout své služby. Na rozdíl od vanových baterií jsem podělaných Prestorů uzdravil podstatně více. Už jenom sladit polohu této závěrky a převodových táhel v těle sedmičky bývá někdy docela oříšek...Fakt nedoporučuju rozdělávat metodou pokus-omyl, opravdu to nestojí za tu následnou frustraci. Oproti jednoduším Compurům a i Metaxům je tam opravdu hodně prvků náchylných na dodrbání, pardon za ten výraz. A navíc tahle závěrka trpí určitými tradičními závadami, které je těžké rozpoznat. Když tak mi napište.
  • 0

#13 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 prosinec 2008 - 22:25:56

Pošli závěrku. Já Ti ji promažu a seřídím. Pokud bude něco praskléhé, tak náhradní díly Bohužel nemám.
  • 0

#14 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 prosinec 2008 - 00:19:01

já jo...ale pravda je, že většinou se bez nich obejdu. Jen občas nějaký ten ukroucený bajonet pro filtry nebo ulomený čudlík stavění časů atd.
  • 0

#15 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 prosinec 2008 - 16:26:58

Já clonu rozebíral u typu VI. a tam je tuším metax. Ono se to tak podstatně liší....?
Rozebrat jsem to musel. Clona šla vždycky hodně ztuha, ale jednoho dne se ty lamelky rozpadly a byl konec. Asi špatné sesazení již z výroby - tohle nebyla bazarovka :wink:
Rozebrat to šlo snadno, i když si již nepamatuju jak. Horší bylo to dát zpátky. Vždycky jsem pečlivě srovnal lamelky a když jsem přiblížil dekl, vlivem asi elektrostatiky všechny vyskákaly jako na povel ven. Strávil jsem nad tím tři dny marných pokusů. Nakonec se ale povedlo a clona funguje dodnes. Ale teď už bych asi na to neměl ty nervy :)
  • 0

#16 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 prosinec 2008 - 16:50:58

Já na ty planžety používám jednu tupou mírně zmagnetovanou pinzetu a dvě nezmagnetované a ostré. S tím nasazením máš pravdu. Jsem hrdej, že se mi to podařilo již na podruhý. Chce to trpělivost. ALE TA RADOST, když to chodí.
Ještě jedna rada. Neberte planžety ( clony ) do ruky. Nemusí, ale mohou chytit jemný rez z potu a pak jsou na vyhození. Neprat v lihu, ale v benzínu. Nemazat petrolejem!!!! Pokud nemám orig. olejíček, tak raději nemazat.nic.
  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 prosinec 2008 - 16:53:54

Ještě jsem zapoměl. Nejrychlejší smrt přivedete objektivu, když jej namažete silikonovým olejem. TEN NIKDY NEPOUŽÍVEJTE. SLEPNE PO NĚM OPTIKA.
  • 0

#18 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 1 únor 2010 - 12:31:52

Pokud se závěrka po natažení hned spustí sama od sebe, oprava je uplně jednoduchá. Je na 99,9% vyvlíká, nebo unavená pružinka na pojistce, která se odblokuje po zmáčknutí spouště. Na povolení pojistného kroužku objektivu sem používal kus plechu. Bude tam nejspíš i pojistný šroubek, který je třeba nejdřív vyšroubovat. Hlavně žádný strach. Starý foťáky sou jednoduchý, vždyť je museli vyrobit lidi ručně...


Ahoj mam Flexaret Va a zaverka se hned po natazeni sama spousti. Mam ji rozdelanou, ale nevim, ktera z pruzinek je ta spravna. Pruzinky vidim po rozdelani tri (pak uvnitr mechanismu jich je asi vic.)), mohl by prosim nekdo na obrazku udelat sipku k te, o kterou se jedna? ta ktera napina pojistku zaverky? Diky moc.

http://www.temnakomo...00201122731.jpg
  • 0

#19 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 1 únor 2010 - 19:47:38

Ještě takový malý poznatek: při natahování se závěrka trochu pootevře - nevíte, čim by to mohlo být?
  • 0

#20 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 1 únor 2010 - 21:10:07

Tak to vypadá, že vás ty moje otázky minuly, nicméně já vám napíši, čím to bylo.. Ona totiž není pružinka jako pružinka.. Pružinka podobná té, kterou máme v prupisce, má objektiv jen jednu - a ta byla vyháknutá :) Jinak to má spoustu takových "polopružinek" - ve tvaru písmene "Q". Nahrál bych vám tady i obrázek se šipkou, ale trochu se bojím, že se to zase zobrazí přes tři LCD čtrnáctipalcového noťasu.. Nicméně fotoaparát jsem vyčistil a snad i spravil.

Dobré světlo ;-)
  • 0

#21 martinmat

martinmat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 4

Publikováno 1 únor 2010 - 21:57:44

Mistři opraváři. Až to vše totálně zk..víte, dejte mi vědět. Já bych si to pak na náhradní díly vzal.
Díky
P.S. Už jen pokud použijete sadu šroubováků tzv. hodinářských z Bauxxx, tak naděláte víc škody.
  • 0

#22 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 únor 2010 - 21:11:10

Upozorňuji že závěrka je z vraku, co mám na orgány. Možná nebude v původním stavu ale pro ukázku možné závady to postačí.



http://www.youtube.com/watch?v=MhQIW6MAYXo
http://www.youtube.com/watch?v=PNBU5-iIBow
  • 0

#23 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 únor 2010 - 23:45:43

Tak tohle je super názorné :)

Nešlo by takhle nasnímat kompletní rozborku a sborku Flexarety.....? :wink: :D :D
  • 0

#24 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 3 únor 2010 - 09:21:48

026200, tak ta tva videa jsou super nazorna! po jejich shlednuti jsem zjistil, ze jsem to opravil uplne spatne - nasadil jsem tam jinou pruzinku, hned tu tlustejsi co je vedle.. zajimave je, ze to s ni taky funguje, jen nastaveni casu z 200 na 400 jde pomerne ztuha.
dneska vecer k tomu znovu zasednu a doufam, ze tentokrat uz to nebudu take nervy!!
diky moc .)
  • 0

#25 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 únor 2010 - 11:39:13

Tak tohle je super názorné :)

Nešlo by takhle nasnímat kompletní rozborku a sborku Flexarety.....? :D :D :D

Za tu sborku a rozborku se také přimlouvám. Sice je teď moje Fl VI u p. Blažka v servisu, ale chtěl vidět, jak funguje a jak se rozebírá. Co kdyby někdy náhodou. :wink:
  • 0

#26 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 únor 2010 - 11:40:24

chtěl BYCH vidět

pardon.
  • 0

#27 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 únor 2010 - 14:50:18

026200, tak ta tva videa jsou super nazorna! po jejich shlednuti jsem zjistil, ze jsem to opravil uplne spatne - nasadil jsem tam jinou pruzinku, hned tu tlustejsi co je vedle.. zajimave je, ze to s ni taky funguje, jen nastaveni casu z 200 na 400 jde pomerne ztuha.
dneska vecer k tomu znovu zasednu a doufam, ze tentokrat uz to nebudu take nervy!!
diky moc .)


Hlavně to neberte jako návod! Ta závěrka je vrak, možná tam i něco chybí nebo nemusí být původní a jistě se v ní už někdo vrtal předemnou. Chtěl sem hlavně ukázat funkci toho "kolíčku" co aretuje spoušť.
  • 0

#28 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 3 únor 2010 - 17:30:30

Upozorňuji že závěrka je z vraku, co mám na orgány. Možná nebude v původním stavu ale pro ukázku možné závady to postačí.



http://www.youtube.com/watch?v=MhQIW6MAYXo
http://www.youtube.com/watch?v=PNBU5-iIBow


Veliká pochvala.Výborná ukázka,pěkná zahnutá pinzeta.Z toho videa to pochopí každý aj dyž to nikdy neviděl.Třeba já :)
  • 0

#29 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 únor 2010 - 19:30:31

026200, tak ta tva videa jsou super nazorna! po jejich shlednuti jsem zjistil, ze jsem to opravil uplne spatne - nasadil jsem tam jinou pruzinku, hned tu tlustejsi co je vedle.. zajimave je, ze to s ni taky funguje, jen nastaveni casu z 200 na 400 jde pomerne ztuha.
dneska vecer k tomu znovu zasednu a doufam, ze tentokrat uz to nebudu take nervy!!
diky moc .)


Zatím to nechte tak jek to máte, ono to tak bude dobře i s tím horším chodem na 400. Vysvětlím pak proč ale dneska nestíhám, tak chvilku strpení.
  • 0

#30 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 3 únor 2010 - 21:14:10

tak a je to, nasadil jsem pruzinku presne jak je na videu a slape to jak hodinky! dokonce uz se lepsim v case rozebrani a slozeni - dneska za hodinku a pul hotovo :)
  • 0

#31 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 březen 2010 - 01:40:56

Jen na vlastní nebezpečí, tohle není návod, jen pár obrázků, které se můžou hodit. Jestli tam je chyba, tak dejte vědět. Každá Flexareta je jiná a některé už opravované, tak neručím za to, že to tak má zrovna být...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57
  • 0

#32 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 březen 2010 - 20:36:52

ještě jedna věc, pokud to není nutné, nerozebírejte mechanismus clony. Dát pak lamelky zase do kupy je megamrsk nervy drásající!
  • 0

#33 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 březen 2010 - 21:23:36

ještě jedna věc, pokud to není nutné, nerozebírejte mechanismus clony. Dát pak lamelky zase do kupy je megamrsk nervy drásající!

Díky za parádni fotky a video - za sebe můžu slíbit, že nebudu rozebírat na Flexe vůbec nic, ale konečně začínám trošku chápat, jak ta závěrka vlastně funguje.
  • 0

#34 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 18 březen 2010 - 14:28:47

Dotaz pro znalce - koupil jsem si Flexaret III s kličkou - stává se mi při přetáčení, že nepřetočí celé políčko, ale okraje snímků se překrývají - dá se to hlídat pomocí červeného okénka a jemným dootočením kličky, ale není to ono. Nevíte někdo co s tím, prosím.
  • 0

#35 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 březen 2010 - 11:09:47

ještě jedna věc, pokud to není nutné, nerozebírejte mechanismus clony. Dát pak lamelky zase do kupy je megamrsk nervy drásající!

To znám, už jsem to tu někde popisoval. Tři dny práce a nutno zcela odstranit statickou elektřinu ze špiček prstů :wink:
  • 0

#36 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 19 březen 2010 - 15:11:14

Dotaz pro znalce - koupil jsem si Flexaret III s kličkou - stává se mi při přetáčení, že nepřetočí celé políčko, ale okraje snímků se překrývají - dá se to hlídat pomocí červeného okénka a jemným dootočením kličky, ale není to ono. Nevíte někdo co s tím, prosím.


Mně to dělala (dělá?) Flexa IV, kterou jsem před nedávnem koupil. Nepravidelný mezery mezi snímky, některé se překrývaly. Zároveň blblo počítadlo. Je to spřažený, někdo tu psal, že je to nějaká unavená pružinka někde u počítadla, dá se prý promáznout. Já se s tím nemazlil, kvůli další závadě - tuhému zaostřování a nefunkční samospoušti jsem to celý dal servismanoj. Teď to má v parádě, prý do 300,- bych se měl vejít.
  • 0

#37 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 19 březen 2010 - 15:16:37

Dotaz pro znalce - koupil jsem si Flexaret III s kličkou - stává se mi při přetáčení, že nepřetočí celé políčko, ale okraje snímků se překrývají - dá se to hlídat pomocí červeného okénka a jemným dootočením kličky, ale není to ono. Nevíte někdo co s tím, prosím.


Mně to dělala (dělá?) Flexa IV, kterou jsem před nedávnem koupil. Nepravidelný mezery mezi snímky, některé se překrývaly. Zároveň blblo počítadlo. Je to spřažený, někdo tu psal, že je to nějaká unavená pružinka někde u počítadla, dá se prý promáznout. Já se s tím nemazlil, kvůli další závadě - tuhému zaostřování a nefunkční samospoušti jsem to celý dal servismanoj. Teď to má v parádě, prý do 300,- bych se měl vejít.

Mě dělala podobný kraviny VI. Mám pocit, že to tam je řešený trošku jinak. U té VI je počítadlo spřažené s rolničkou, která je u odvíjecí cívky.Ta rolnička prokluzovala a proto to počítadlo při odvíjení filmu necvakalo Nevím, jak u té IV, ale u III je počítadlo spřažené s navíjecí cívkou a když jsem koukal pod plech u té kličky, mám pocit, že tam občas přeskočí nějaký zoubek. nevím přesně. Počítadlo přeskočí hned na začátku chodu té kličky.
  • 0

#38 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2010 - 19:05:06

Nevíte někdo, jak od sebe rozkompletovat ozubené kolečko a rolničku (hřídelku, která s ním točí)? Na rolničce už mám omačkané gumičky, takže film s ní točí nepravidelně a nefunguje mi počítadlo. Mám to už měsíc u mechanika a nedaří se mu tu rolničku vyndat, to kolečko z toho nějde stazit, je to nějaký zarostlý. Novější typy už mají na hřídelce červíka, ale tahle IVa nic.
Vložený obrázek
  • 0

#39 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 31 březen 2010 - 20:17:55

Je tam opačný závit, ale je zbytečné to demontovat, zcela stačí promazat obě ložiska osiček event. ty gumy přetřít lihem
  • 0

#40 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2010 - 21:29:32

Jaká ložiská? A ty gumičky na hřídelce jsou už zároveň, možná kousek pod úroveň hřídelky. Myslíš, že jenom otření lihem pomůže?
  • 0

#41 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 duben 2010 - 13:50:41

Ty gumičky moc nevystupují. A opotřebovat by se mohly snad jen při zablokované hřídelce, dlouhodobě.
  • 0

#42 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 5 duben 2010 - 20:53:51

Takže spíš to nechat tak jak to je, otřít tím lihem, aby film po nich jen neklouzal a vyzkoušet. Asi to tomu mechanikoj od Forda seberu a zkusím tohle. A když ne, pošlu do Přerova zde opěvovanému opraváři. Měl jsem to udělat hned.
  • 0

#43 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 18 duben 2010 - 09:40:45

Tak nakonec se oprava FLEX. IVa mechanikovi podařila. Trvalo to sice měsíc (místo avizovaného týdne až 10 dní) ale:

- vyměněny gumičky na hřídelce
- seštelován transport
- počítadlo funguje
- ostření jde jak po másle
- časy fungují všechny (jestli přesně nevím, ale rozdíly mezi každými sousedními jsou)
- čistá optika
- čistá matnice (jen se mu při čištění vyčistily i narýsované čáry, takže je musel obnovit)
- vypulírovaný vzhled

A vše bratru za 450Kč

Je to nádhera, těším se na první svitky.
  • 0

#44 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 18 duben 2010 - 09:55:43

... jo, jenom samospoušť se nezdařilo rozchodit. Ale zase takovej narcis nejsem, abych se nějak často samofotil :roll: Přežiju to teda i bez ní.
  • 0

#45 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 duben 2010 - 13:45:36

Samospoušť jsem používal při focení ze stativu. Než se mi taky kousla :roll:
  • 0

#46 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 13 únor 2011 - 18:13:02

Upozorňuji že závěrka je z vraku, co mám na orgány. Možná nebude v původním stavu ale pro ukázku možné závady to postačí.



http://www.youtube.com/watch?v=MhQIW6MAYXo
http://www.youtube.com/watch?v=PNBU5-iIBow



Díky za názorná videa a obrázky. na mé flexaretě Va nefungují dlouhé časy od 1/4 dál, tak sháním informace. Můžu se zeptat co je to za závěrku na Vašich videích? Prontor SVS nebo Metax?


přidávám obrázky opravy závěrky Prontor SVS co jsem našel na flickru

http://www.flickr.com/photos/29504544@N08/sets/72157608683061389/with/3005459853/
  • 0

#47 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 únor 2011 - 20:59:03

Upozorňuji že závěrka je z vraku, co mám na orgány. Možná nebude v původním stavu ale pro ukázku možné závady to postačí.



http://www.youtube.com/watch?v=MhQIW6MAYXo
http://www.youtube.com/watch?v=PNBU5-iIBow



Díky za názorná videa a obrázky. na mé flexaretě Va nefungují dlouhé časy od 1/4 dál, tak sháním informace. Můžu se zeptat co je to za závěrku na Vašich videích? Prontor SVS nebo Metax?


přidávám obrázky opravy závěrky Prontor SVS co jsem našel na flickru

http://www.flickr.com/photos/29504544@N08/sets/72157608683061389/with/3005459853/

to je Metax
  • 0

#48 myruna

myruna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 únor 2011 - 19:56:41

Já na ty planžety používám jednu tupou mírně zmagnetovanou pinzetu a dvě nezmagnetované a ostré. S tím nasazením máš pravdu. Jsem hrdej, že se mi to podařilo již na podruhý. Chce to trpělivost. ALE TA RADOST, když to chodí.
Ještě jedna rada. Neberte planžety ( clony ) do ruky. Nemusí, ale mohou chytit jemný rez z potu a pak jsou na vyhození. Neprat v lihu, ale v benzínu. Nemazat petrolejem!!!! Pokud nemám orig. olejíček, tak raději nemazat.nic.


Zdravím, a plně souhlasím, jen si dovolím vlastní zkušenost : mazat pouze práškovým grafitem, jemným štětečkem rozetřít a zbytek pečlivě vyfoukat. Totéž u mechaniky závěrky. Bezvadně funguje tentýž postup na plátěné závěrky a vnitřní mechaniku fotoaparátu. Nic netuhne, nic nevzlíná, chodí dlouho brilantně.
A ještě k povolování kroužků a podobných částí objektivů a aparátů : bezvadně se mi osvědčily latexové rukavice díky jejich přilnavosti. Dá se v nich (bez rizika poškození) povolit a naopak utáhnout kdeco, je-li to jen trochu přístupné prstům (třeba onen kroužek u závěrky, bez nutnosti vyrábění přípravku). Používám je i na hrubou mechaniku s překvapujícím úspěchem, (olejový filtr auta v naprosto nepřístupném místě, a pod.).
  • 0

#49 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 15 únor 2011 - 20:13:07

Ja nevim, nejsem nijak zkuseny a uz vubec ne profesionalni fotomechanik, ale mazat lamely zaverky cimkoli mi prijde nepatricne. Nikdy jsem nevidel, ze by byly lamely originalne mazane cimkoli, tak proc bych je mel mazat?
Navic grafit sam o sobe bych nevidel jako idealni vzhledem k jeho povaze - supinky s jednim prevazujicim rozmerem. Muze paradoxne opotrebovavat mazane casti mechanicky. Ja osobne lamely pouze vycistim lekarenskym benzinem a nechavam byt.
  • 0

#50 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 4 březen 2011 - 19:40:02

Našel by se někdo, kdo by mi za rozumný peníz opravil Flexaret V? Byl nedávno servisovaný, ale po zkušenostech se mi nechce ho dávat stejnému člověku. Potřebuje pravděpodobně jen odmastit lamely závěrky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních