Přejít na obsah


Fotka

Pentax 6x7


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
383 odpovědí na toto téma

#351 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 22 červen 2017 - 07:26:51

Na AP6X7 jsem sehnal před časem i výborné sklo 4,5/75mm Pentax za 2300,-Kč a světe div se-ve Fotoškoda! Někdo na tento obchod zrovna nepěje chválu,já bych asi taky kupoval filmy jinde,ale je dobré občas prosvištět na netu jejich bazar,sem tam se něco šikne...Jo a abych nezapoměl,také jsem tam sehnal před léty 35mm širokáč na Mamču 645-ku /21mm na kinofilmu/ za směšných 2900,-Kč...Co se týká obecně AP6X7,nemůžu si vynachválit! Mám k tomu pět skel,používám tento formát na focení venku v krajině a pod...Do baťohu si beru většinou 55,105,165mm,někdy místo stopětašedesátky vezmu dvoustovku Takumar.Váhově to je celkem v klidu,stejně jezdím do krajiny autem,zaparkuju a jdu na to.Po menším okruhu tak cca do 3-5km se zase přesunu autem a nebo rovnou končím.Jsem spíš pomalejší typ na focení a vše raději více rozmýšlím,takže za půl dne udělám klidně jen pět záběrů.Motivy mám spíš vychozené a čekám na nejlepší světlo,takže spíš fotím po ránu nebo navečer,nevadí mi čekat u stativu s Pentaxem i dvě hodiny...mezitím koukám do mobilu,každý to máme nějak,že? Ale AP6X7 mohu jen doporučit!


  • 0

#352 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 červen 2017 - 13:03:33

Tak ať s tou chválou Pentaxu 6x7 nejste sám, přidám taky trochu do mlýna. Je to skutečně systém s velkým "S". Skel je k tomu přes 20 a pokryjí snad všechny možné aplikace (je k tomu mj. rybák, makro, shift, soft, 2 objektivy s centrálkou, 2 zoomy, zrcadlový objektiv, pouzdro na podmořskou fotografii). Navíc jsou ta skla čím dál levnější a zmiňované nejběžnější objektivy 75/4,5 (35mm na kinu) a 200/4 (100mm na kinu) dnes Japonci prodávají i pod 40 USD. Nepochybnou devizou je pohotovost focení, která je na formát 6x7 fantastická - nedovedu si představit, že bych hodinu pronásledoval děcka na momentní snímky třeba s Mamiyou. S Pentaxem to (sice s mokrým trikem) dám. Fotím teď s typem II (vyráběn cca 1998-2009) a tam je navíc příjemným překvapením priorita clony, selektivní měření expozice, dioptrická korekce a konečně grip na pravou ruku, který komfort focení ještě zvyšuje. Určitě jsou lepší foťáky, ale těžko bude nějaký takhle verzatilní (jestli takové slovo existuje) a bude nabízet takhle příznivý poměr mezi výsledky a vynaloženým úsilím.


  • 0

#353 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 31 říjen 2017 - 08:36:19

priatelia Pentaxisti,
skúšam kombináciu Pentax 200mm/4 (posledná verzia) + telekonvertor 2x (T6, čierny čiže starší). viz príloha.
stred je OK, ale kraje si nie som istý (je to vidieť hlavne v ľavom hornom rohu). jasné - vždy sa dá odrezať, navyše veľakrát je v rohoch iba obloha a podobne..navyše na tie moje cvaky 1x ročne..... 
 
otázka napriek všetkému je, či by mi pomohol novší, sivý (=drahší) telekonverter? máte niekto osobnú skúsenosť, nebodaj aj fotografiu? alebo ešte pricloniť?
vďaka!
 
(clona f11, čas 1/15, delta 100, ostrené "niekam na okno - pri tej vzdialenosti už to aj tak nevidím)
 
P.s. je mi jasné, že riešim hlúposti, to mi nemusíte pripomínať, ale občas sa aj také musí.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#354 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 31 říjen 2017 - 08:44:37

Ďurko,  tvé skléčko,  kameru ani  TC  jsem  nikdy v ruce nedržel.   Ovšem  mohu ti  sdělit  své dojmy z použití  jiných  (dá se říci,  že mnoha) telekonvertorů v kombinaci  s objektivy  na  kinofilm:    s  některými TC  jsem nebyl spokojen nikdy,  ač jsem je nasadil k  různým objektivům,   s některými  jakž takž  na středu obrazu s přicloněním o  2-3 kroky,   vyloženě  spokojen  pouze  s jedním TC  výrobcem  doporučeným pouze  ke  dvěma svým objektivům,  s přicloněním o  1 krok  na  středu,   o  2-3  kroky  v celém poli.  Ale  nikdy  nebyl  obraz  tak  ostrý a kontrastní,  jako  s  týmž  objektivem bez telekonvertoru.   Tudíž  pro mě  znamená  TC  jen a pouze a vyjímečně z nouze  cnost,  kdy  horší snímek je  lepší než žádný snímek. 


  • 0

#355 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 31 říjen 2017 - 08:52:18

Jirko, ďakujem - tvoje skúsenosti aj radu si cením, ja som s TC vlastne nikdy poriadne nefotil. asi to aj tak dopadne ako hovoríš: "z núdzecnosť". aj keď si dám tú prácu a skúsim ešte niečo nafotiť s priclonením na f11 / f16 /f22 aby som aspoň poznal limity.


  • 0

#356 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 31 říjen 2017 - 10:22:50

tu zkoušku se cloněním je asi potřeba udělat... jen když si uvědomím, že   F4 x TC2x = výsledná F8, a podobně F5,6x2=F11,2,   F8x2=F16,  F11x2=F22 atd.atd.,   s výslednou světelností  a  expozičními časy  žádná sláva,  tak to  chce  festovní stativ a bezvětří :-)

Já kdysi na  leteckém dnu používal  Tamron SP LDIF Ad2  80-200/2,8 + TC 1,4x nebo TC2x,  a na Ruzyni  T SP LDIF Ad2 400/4 + stejné konvertory,  to je vlastně jediná kombinace  dlouhého telete a TC,   která mi  vycházela.   (Určitě milovníci Nikonů či Canonů namítnou,  že lepší  jsou  Nikkory či  kanóny v tomto ohnisku,   proti tomu  ani neceknu,  ceknout si dovolím jen to,  že  statisíce na  tuto optiku nemám,  i kdybych měl,  tak nedám,  neb  jsem jen zuikoholik a rokkorholik  a  Ad2 objektivy nasazuji na jakékoli tělo SLR,  které ve své "sbírce" mám a  která  občas  s chutí používám (Contaxy či Nikon FA,  zejména  kvůli kratším expozičním časům, jež  Oly či  Minolty už nezvládají. 

vzorek:

http://lenstestjn.bl...adaptall-2.html

http://lenstestjn.bl...-model-65b.html


  • 0

#357 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 25 listopad 2017 - 21:34:53

Medzičasom som si namodeloval a vytlačil 35mm panorama kit (nechcelo sa mi dávať číňanovi 45 eur). Ešte dolaďujem model ale pôjde to.
/ fotky bohužial len mobilom, chyba mi tu Nikon 9000 :)

Přiložený soubor (y)


  • 2

#358 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 26 listopad 2017 - 12:00:32

super:)


  • 0

#359 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 29 prosinec 2017 - 20:10:59

Zdravím. Můj Pentax 6x7 při nízkých teplotách (5°C a méně) vynechává snímky. Jakoby se neotevřela závěrka. Poradí někdo komu ho dát vyčistit a promazat? Psal jsem panu Doležalovi, ale ten prý už tyto Pentaxe z nedostatku dílů nedělá...

Odesláno z mého Nexus 5X pomocí Tapatalk
  • 0

#360 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 29 prosinec 2017 - 22:38:51

Zdravím. Můj Pentax 6x7 při nízkých teplotách (5°C a méně) vynechává snímky. Jakoby se neotevřela závěrka. Poradí někdo komu ho dát vyčistit a promazat? Psal jsem panu Doležalovi, ale ten prý už tyto Pentaxe z nedostatku dílů nedělá...

Odesláno z mého Nexus 5X pomocí Tapatalk

Nebude to baterkami? Skusal si checknut, ci pri tej teplote vobec baterky rozvietia kontrolku?
Pentax 67 je hodne velky spotrebic, nezalezi na modeli. Posledny je tusim na dve 123-ky, co by malo stacit na akykolvek mraz, ale 4ks LR44 zvyknu pri nizkej teplote byt nepostacujuce.

Moja RB-cka foti aj za mrazu. To skor primrzaju prsty. A ked ostrim, nedycham.


  • 0

#361 JaKuBe

JaKuBe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 30 prosinec 2017 - 08:00:31

Baterka je v pohodě. Měl jsem tam čerstvou lithiovku. Závěrka cvakne, vše se zdá v pořádku, ale když jsem pak vyvolal film, některá políčka nebyla exponovaná, je na nich jen náznak světla z boku


  • 0

#362 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 srpen 2018 - 12:19:11

Pěkné pozdravení.

Protože mám svrbění (ale to už dlouho) na Pentax 67 a tohle vlákno jsem trochu prošel, nenarazil jsem na informaci, jak poznat kdy který objektiv byl vyrobený.

Odkaz na nějaký seznam výrobních čísel ? Nebo jak se v tom orientovat ? 

Třeba to tu někde je zmíněné, jsem ale slepák slepý.  Děkuji předem za osvětu.


  • 0

#363 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 3 srpen 2018 - 13:21:13

Podľa internetového folklóru sa zo sériových čísel vysomáriť nedá; ale podľa presného názvu sa dá zistiť aspoň rozsah rokov, kedy bol daný model vyrábaný: http://antiquecamera...x6x7lenses.html


  • 0

#364 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 srpen 2018 - 17:58:42

Asi to jde pouze přibližně. U starších objektivů se liší čísla poměrně dost, protože měly společnou řadu se závitovými Takumary na kinofilm. Novější už pokračují samy, takže čísla začínají na cca 84-87 ve velkém rozsahu roků. Uvedu pár příkladů pro orientaci. Super (ne SMC) Takumar 75 začíná na 36 a musí být cca do roku 1971. Různé SMC Takumary 105 jsem viděl ve velkém rozsahu přibližně od 40-50 do 85. Ten co začíná na 85 mám a už není thoriový, přestože má starý vzhledový design, zatímco ty s nižším číslem žloutnou a jsou radioaktivní. Nový design Pentax 67 2,4/105 má čísla zase o něco vyšší. SMC Pentax 6x7 4/45 má číslo 84 a SMC Pentax 67 4/200 85. Je to proto, že u 105 změnili design (SMC Takumar- SMC Pentax 6x7- SMC Pentax 67) rovnou na Pentax 67, ale později než třeba u té 200.

 

Poznámka: SMC u Takumarů je psáno celými slovy, u výrobních čísel píšu vždy jen první dvojčíslí.

 

Přibližné shrnutí: Zhruba po roce 1990 se už asi vyskytují pouze SMC Pentax 67 s výrobními čisly řekněme nad 86. A zhruba před rokem 1980 pouze SMC Takumary a mezi těmito roky se to postupně mění, ale řada čísel by měla být přibližně vzestupná. 


  • 0

#365 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 3 srpen 2018 - 19:20:10

Díky.

Viděl jsem i číslo začínající na 58. Takže to asi není vodítko, kterého se držet, pokud by k tomu nebyl nějaký seznam, jako to znám třeba u Zuika.

 

Ta tabulku z http://antiquecameras.net, co sem dal Halka, ta bude pro tohle asi dostatečná. Už jsem na ní koukal dříve, ale ne z pohledu ročníků výroby. Je pravda, že podle toho názvu objektivu a uvedeného roku v tabulce to je docela identifikovatelné.

Takže děkuji oběma   :)


  • 0

#366 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 srpen 2018 - 19:26:26

Číslo začínající na 58 je samozřejmě v pořádku, ale asi to nebude Pentax 67 ani Pentax 6x7, ale SMC Takumar, a pokud je to 105, bude thoriová.


  • 0

#367 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 3 srpen 2018 - 21:26:07

LuzJi: 

https://takumarguide...ield-guide.html

 

Prohledej tyto stránky a dopátráš se výsledku, tedy možná.

Ale asi bych se více zaměřil na výrobní čísla aparátů = rok výroby = zdokonalení v rámci modelu  ;)


  • 0

#368 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 srpen 2018 - 08:03:03

Díky, to je ta stránka, kde jsem četl o sdílení čísel se závitovými Takumary. Jinak ve svém prvním příspěvku jsem se vyjádřil nejasně. Ty počáteční čísla jsem myslel pouze jako příklady konkrétních kusů ve vztahu k modernizaci.


  • 0

#369 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 6 srpen 2018 - 17:38:58

Dalsi tip pro pentaxaky. Hlavne krakena a dalsi nocni (astro) fotografy. Jak je znamo, tak baterii v pentaxu neprospivaji dlouhe casy. Pentaxem lze ovsem exponovat dlouhe casy i bez baterie v pristroji! Nize popsany postup jsem odzkousel na mem Pentaxu 6x7, melo by to stejne fungovat i na 67, nikoliv vsak na 67II.

1) vyjmeme baterii
2) nastavime libovolny cas (nezalezi na tom)
3) zmackneme a drzime cudlik na predni strane (originalne urceny pro pripady zaseknuti zrcatka pri expozici s vybitou baterii)
4) zmackneme spoust
5) expozici ukoncime uvolnenim toho cudliku na predni strane

Jak proste :) Samozrejme je si dobre vyrobit nejaky udelator pro drzeni toho cudliku, napr. gumickou, zlate ceske rucicky urcite najdou i sofistikovanejsi metody, nabizi se moznost udelat drzak na dratenku apod. Takto lze exponovat treba celou noc bez rizika vybiti baterie v polovine expozice....

 

 

Tuhle jsem narazil na docela dobré udělátko pro držení toho čudlíku. Asi to ale znáte. https://www.sciencec...ax/battelim.htm


  • 0

#370 FilipSefcik

FilipSefcik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 srpen 2018 - 21:59:40

Zdravím všechny Pentaxisty

Rovnou k jádru pudla. Před měsícem a půl jsem u Škody koupil set AP6x7 se třemi objektivy a TTL hranolem. A po dvou filmech mi chcípla baterka. Tak jsem si říkal že asi bude špatná, tak jsem koupil (za nekřesťanských 130Kč) novou a ta zase vydržela 2 filmy. Tak jsem se uchýlil k návodu a tam píšou že baterka vydrží několik tisíc expozic.

Tak se ptám: myslíte že je to normální nebo ten hranol tak žere, nebo že je tam nějaká chyba v těle? Vím že by bylo nejlepší to dát do servisu, ale kvůli vysátému rozpočtu po jeho koupi se radši zeptám jestli někdo neměl stejný problém.

Za všechny rady, tipy i zkušenosti děkuji.

Světlu zdar!
  • 0

#371 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 srpen 2018 - 08:52:53

Obávám se, že to bude závada (v těle či hranolu). Jediné, co mě napadá, vyzkoušet, zda se hranol po nějakých 10-20 vteřinách sám vypne jak má. Ale i kdyby se nevypínal, šel by asi vypnout ručně. Nebo do odhalení závady vždy po focení vyndat baterku. Ale nespustit závěrku bez ní, protože pak by bylo nutno absolvovat proceduru se zamačkáváním nouzového tlačítka.


  • 0

#372 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 srpen 2018 - 08:59:03

Koupil jsi to v bazaru?

  Očividně závada byla už při prodeji. Já by jsem se snažil uplatnit půlroční záruku, na kterou mám nárok ze zákona. Tuto vadu nemuseli při výkupu odhalit.


  • 0

#373 FilipSefcik

FilipSefcik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2018 - 20:08:39

No kupoval jsem to u Škody...tam mají 14 dní což vydržela ta první baterka...ale kamarád mi půjčí neměřící hranol tak uvidím jak to bude fungovat s ním
  • 0

#374 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 12 srpen 2018 - 21:53:15

Reklamuj to.


  • 0

#375 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 srpen 2018 - 15:52:14

Drazí temnokomorníci! Nevíte jestli tomu první typu AP 6x7 vadí, nebo nevadí blesky, které se spouští napětím v řádech set voltů (např. Metz 45 CT1)?

Srdečné díky za posouzení.


  • 0

#376 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 14 srpen 2018 - 18:00:03

Drazí temnokomorníci! Nevíte jestli tomu první typu AP 6x7 vadí, nebo nevadí blesky, které se spouští napětím v řádech set voltů (např. Metz 45 CT1)?

Srdečné díky za posouzení.

Mám za to, že vzhledem k době produkce typu 6x7 bylo spínání blesku mechanické, tudíž pár set voltů by mu vadit nemělo. Vysoké napětí vadí při spínání polovodičem, typicky ošizeným kvůli výrobním nákladům, což je běžné u současných digi aparátů.


  • 0

#377 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 17 srpen 2018 - 11:55:31

Drazí temnokomorníci! Nevíte jestli tomu první typu AP 6x7 vadí, nebo nevadí blesky, které se spouští napětím v řádech set voltů (např. Metz 45 CT1)?

Srdečné díky za posouzení.

Nevadi.Kontakt je mechanicky u prvnich verzi.Sam jsem na nem mel nekolikrat exaktu.Uz si nepamatuji napeti,ale konektor kope hezky.U 67 II uz bych to neriskoval.Ten neznam,ale tam to uz asi bude elektronika.


  • 0

#378 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 srpen 2018 - 20:31:45

Děkuji za reakce. Někde na internetech jsem četl, že staršímu 6X7 nevadí nic do cca 200 volt, ale ten Metz tam pošle 600-800. Ona tam přeci jen nějaká ta elektronika je (měření světla, elektronicky řízená závěrka), tak nemůže to uškodit jim? Jestli jsem plácl nějaký nesmysl, tak je to proto, že jsem za celý svůj již nikoliv krátký život nepochopil princip elektřiny.


  • 0

#379 Oliver

Oliver

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 45

Publikováno 11 prosinec 2020 - 14:56:11

priatelia,

99% mojich snímok je komponovaná na výšku !

a pri váhe ap 6x7 je problém ho upevniť zboku na statív aby neklesol -asi to poznáte

a tak som si dal zhotoviť podľa môjho návrhu -nazývajú to L-Bracket

nerez hrúbky 4mm -telo je pevné, robustné, ťažké, povrch opieskovaný

pasuje výborne na ap 6x7, aj ap MX, aj ap SV

Přiložený soubor (y)


  • 2

#380 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2020 - 18:15:52

To vypadá šikovně, z jakého je to materiálu?


  • 0

#381 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 11 prosinec 2020 - 18:35:38

To vypadá šikovně, z jakého je to materiálu?

No veď je to tam napísané: nerez hrúbky 4mm.


  • 0

#382 Oliver

Oliver

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
Reputace: 45

Publikováno 11 prosinec 2020 - 18:54:18

Miro2:

nerez = nehrdzavejúca oceľ hrúbky 4mm


  • 0

#383 XMiDiX

XMiDiX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy
Reputace: 3

Publikováno 4 srpen 2021 - 19:11:00

Chtěl bych se zeptat, zda-li máte zkušenost s objektivem 135mm...zítra se jdu na něj podívat...nevím esli je to Pentax, Takumar.či něco jiného...Budu kupovat AP 67 s těmito skly: 90, 135 a 200mm. Tak se ptám jak to vidíte s tou 135mm...pokud se nepletu dělal se pouze Pentax nebo Takumar. Díky. Miloš

 

35mm – všechny generace kreslí docela blbě, objektiv nebyl nikdy přepočten od roku 1969
45mm – velmi slušná kresba u všech generací, začal se dělat v roce 1980
55mm – fantastický objektiv, ale až v poslední generaci, každá byla přepočítána, ten jediný správný se začal dělat v roce 1986
75mm – fantastický objektiv už od roku 1969, nebyl důvod k přepočtení optiky
90mm – lehce nadprůměrná kresba u všech generací
105mm – lehce nadprůměrná kresba u všech generací
200mm – velmi slušná kresba u generace, která se začala vyrábět v roce 1986
300mm – spíše podprůměrná kresba – nemám zkušenost s verzí ED
400mm – spíše podprůměrná kresba - nemám zkušenost s verzí ED
Konvertor 2X – starší generace je trochu lepší na vzdálenost okolo 10m, nový typ je výborný na nekonečnu – používám je hlavně s 200mm a výsledek na nekonečnu je o dost lepší než s originální 400mm
 


  • 0

#384 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 13 srpen 2021 - 08:55:40

Ohledně 135mm je docela dost informací tady: https://www.pentaxfo...mm-F4-Lens.html


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních