Přejít na obsah

Fotka

Pentax 6x7

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
360 odpovědí na toto téma

#351 pepafotograf

pepafotograf

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 698 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 260

Publikováno 22 červen 2017 - 07:26:51

Na AP6X7 jsem sehnal před časem i výborné sklo 4,5/75mm Pentax za 2300,-Kč a světe div se-ve Fotoškoda! Někdo na tento obchod zrovna nepěje chválu,já bych asi taky kupoval filmy jinde,ale je dobré občas prosvištět na netu jejich bazar,sem tam se něco šikne...Jo a abych nezapoměl,také jsem tam sehnal před léty 35mm širokáč na Mamču 645-ku /21mm na kinofilmu/ za směšných 2900,-Kč...Co se týká obecně AP6X7,nemůžu si vynachválit! Mám k tomu pět skel,používám tento formát na focení venku v krajině a pod...Do baťohu si beru většinou 55,105,165mm,někdy místo stopětašedesátky vezmu dvoustovku Takumar.Váhově to je celkem v klidu,stejně jezdím do krajiny autem,zaparkuju a jdu na to.Po menším okruhu tak cca do 3-5km se zase přesunu autem a nebo rovnou končím.Jsem spíš pomalejší typ na focení a vše raději více rozmýšlím,takže za půl dne udělám klidně jen pět záběrů.Motivy mám spíš vychozené a čekám na nejlepší světlo,takže spíš fotím po ránu nebo navečer,nevadí mi čekat u stativu s Pentaxem i dvě hodiny...mezitím koukám do mobilu,každý to máme nějak,že? Ale AP6X7 mohu jen doporučit!

• 0

#352 Druidena

Druidena

Nováček

• Předplatitel
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 červen 2017 - 13:03:33

Tak ať s tou chválou Pentaxu 6x7 nejste sám, přidám taky trochu do mlýna. Je to skutečně systém s velkým "S". Skel je k tomu přes 20 a pokryjí snad všechny možné aplikace (je k tomu mj. rybák, makro, shift, soft, 2 objektivy s centrálkou, 2 zoomy, zrcadlový objektiv, pouzdro na podmořskou fotografii). Navíc jsou ta skla čím dál levnější a zmiňované nejběžnější objektivy 75/4,5 (35mm na kinu) a 200/4 (100mm na kinu) dnes Japonci prodávají i pod 40 USD. Nepochybnou devizou je pohotovost focení, která je na formát 6x7 fantastická - nedovedu si představit, že bych hodinu pronásledoval děcka na momentní snímky třeba s Mamiyou. S Pentaxem to (sice s mokrým trikem) dám. Fotím teď s typem II (vyráběn cca 1998-2009) a tam je navíc příjemným překvapením priorita clony, selektivní měření expozice, dioptrická korekce a konečně grip na pravou ruku, který komfort focení ještě zvyšuje. Určitě jsou lepší foťáky, ale těžko bude nějaký takhle verzatilní (jestli takové slovo existuje) a bude nabízet takhle příznivý poměr mezi výsledky a vynaloženým úsilím.

• 0

#353 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 465 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 246

Publikováno 31 říjen 2017 - 08:36:19

priatelia Pentaxisti,
skúšam kombináciu Pentax 200mm/4 (posledná verzia) + telekonvertor 2x (T6, čierny čiže starší). viz príloha.
stred je OK, ale kraje si nie som istý (je to vidieť hlavne v ľavom hornom rohu). jasné - vždy sa dá odrezať, navyše veľakrát je v rohoch iba obloha a podobne..navyše na tie moje cvaky 1x ročne..... 

otázka napriek všetkému je, či by mi pomohol novší, sivý (=drahší) telekonverter? máte niekto osobnú skúsenosť, nebodaj aj fotografiu? alebo ešte pricloniť?
vďaka!

(clona f11, čas 1/15, delta 100, ostrené "niekam na okno - pri tej vzdialenosti už to aj tak nevidím)

P.s. je mi jasné, že riešim hlúposti, to mi nemusíte pripomínať, ale občas sa aj také musí.

Přiložený soubor (y)

• 0

#354 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 742 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 854

Publikováno 31 říjen 2017 - 08:44:37

Ďurko,  tvé skléčko,  kameru ani  TC  jsem  nikdy v ruce nedržel.   Ovšem  mohu ti  sdělit  své dojmy z použití  jiných  (dá se říci,  že mnoha) telekonvertorů v kombinaci  s objektivy  na  kinofilm:    s  některými TC  jsem nebyl spokojen nikdy,  ač jsem je nasadil k  různým objektivům,   s některými  jakž takž  na středu obrazu s přicloněním o  2-3 kroky,   vyloženě  spokojen  pouze  s jedním TC  výrobcem  doporučeným pouze  ke  dvěma svým objektivům,  s přicloněním o  1 krok  na  středu,   o  2-3  kroky  v celém poli.  Ale  nikdy  nebyl  obraz  tak  ostrý a kontrastní,  jako  s  týmž  objektivem bez telekonvertoru.   Tudíž  pro mě  znamená  TC  jen a pouze a vyjímečně z nouze  cnost,  kdy  horší snímek je  lepší než žádný snímek. 

• 0

#355 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 465 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK

Publikováno 31 říjen 2017 - 08:52:18

Jirko, ďakujem - tvoje skúsenosti aj radu si cením, ja som s TC vlastne nikdy poriadne nefotil. asi to aj tak dopadne ako hovoríš: "z núdzecnosť". aj keď si dám tú prácu a skúsim ešte niečo nafotiť s priclonením na f11 / f16 /f22 aby som aspoň poznal limity.

• 0

#356 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 742 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 854

Publikováno 31 říjen 2017 - 10:22:50

tu zkoušku se cloněním je asi potřeba udělat... jen když si uvědomím, že   F4 x TC2x = výsledná F8, a podobně F5,6x2=F11,2,   F8x2=F16,  F11x2=F22 atd.atd.,   s výslednou světelností  a  expozičními časy  žádná sláva,  tak to  chce  festovní stativ a bezvětří :-)

Já kdysi na  leteckém dnu používal  Tamron SP LDIF Ad2  80-200/2,8 + TC 1,4x nebo TC2x,  a na Ruzyni  T SP LDIF Ad2 400/4 + stejné konvertory,  to je vlastně jediná kombinace  dlouhého telete a TC,   která mi  vycházela.   (Určitě milovníci Nikonů či Canonů namítnou,  že lepší  jsou  Nikkory či  kanóny v tomto ohnisku,   proti tomu  ani neceknu,  ceknout si dovolím jen to,  že  statisíce na  tuto optiku nemám,  i kdybych měl,  tak nedám,  neb  jsem jen zuikoholik a rokkorholik  a  Ad2 objektivy nasazuji na jakékoli tělo SLR,  které ve své "sbírce" mám a  která  občas  s chutí používám (Contaxy či Nikon FA,  zejména  kvůli kratším expozičním časům, jež  Oly či  Minolty už nezvládají. 

vzorek:

http://lenstestjn.bl...adaptall-2.html

http://lenstestjn.bl...-model-65b.html

• 0

#357 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 465 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK

Publikováno 25 listopad 2017 - 21:34:53

Medzičasom som si namodeloval a vytlačil 35mm panorama kit (nechcelo sa mi dávať číňanovi 45 eur). Ešte dolaďujem model ale pôjde to.
/ fotky bohužial len mobilom, chyba mi tu Nikon 9000 :)

Přiložený soubor (y)

• 2

#358 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 369 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 79

Publikováno 26 listopad 2017 - 12:00:32

super:)

• 0

#359 JaKuBe

JaKuBe

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 29 prosinec 2017 - 20:10:59

Zdravím. Můj Pentax 6x7 při nízkých teplotách (5°C a méně) vynechává snímky. Jakoby se neotevřela závěrka. Poradí někdo komu ho dát vyčistit a promazat? Psal jsem panu Doležalovi, ale ten prý už tyto Pentaxe z nedostatku dílů nedělá...

Odesláno z mého Nexus 5X pomocí Tapatalk
  • 0

#360 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 054 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 631

Publikováno 29 prosinec 2017 - 22:38:51

Zdravím. Můj Pentax 6x7 při nízkých teplotách (5°C a méně) vynechává snímky. Jakoby se neotevřela závěrka. Poradí někdo komu ho dát vyčistit a promazat? Psal jsem panu Doležalovi, ale ten prý už tyto Pentaxe z nedostatku dílů nedělá...

Odesláno z mého Nexus 5X pomocí Tapatalk

Nebude to baterkami? Skusal si checknut, ci pri tej teplote vobec baterky rozvietia kontrolku?
Pentax 67 je hodne velky spotrebic, nezalezi na modeli. Posledny je tusim na dve 123-ky, co by malo stacit na akykolvek mraz, ale 4ks LR44 zvyknu pri nizkej teplote byt nepostacujuce.

Moja RB-cka foti aj za mrazu. To skor primrzaju prsty. A ked ostrim, nedycham.

• 0

#361 JaKuBe

JaKuBe

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationKlatovy
Reputace: 4

Publikováno 30 prosinec 2017 - 08:00:31

Baterka je v pohodě. Měl jsem tam čerstvou lithiovku. Závěrka cvakne, vše se zdá v pořádku, ale když jsem pak vyvolal film, některá políčka nebyla exponovaná, je na nich jen náznak světla z boku

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních