Přejít na obsah


Fotka

tipy Pentacon six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
437 odpovědí na toto téma

#401 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 květen 2015 - 07:43:16

Podľa obrázkov to vyzerá, že posuv je len pákou, a v prípade "nedotiahnutia" sa s pákou dotiahne, tak, ako keď sa zakladá film. Nemám to vyskúšané, ale už som sa s tým stretol.


  • 0

#402 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 09:57:39

Řekl bych, že posuv je prostě spodním točítkem, podobně jako u TLs, jen je to mnohem méně sofistikované.

Páka slouží pouze k nátahu závěrky.


  • 0

#403 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 květen 2015 - 10:24:10

Ne ne, jedná se v tomto případě jen o amatérskou úpravu - ale to co píśete - samostatný posuv točítkem dole - je verze P-six TLs pro policejní účely - registrační foto na formát 4x4 cm, dělaly se z negativů přímo kontakty. Proto tam musel být jinak a samostatně vyřešen ten posuv


  • 0

#404 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 květen 2015 - 10:58:24

třeba zde

http://aukro.cz/poli...5285924847.html


  • 0

#405 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 11:05:53

Jj, proto píšu jakou u TLs, ale mnohem méně sofistikovaněji, než u TLs (prostě volným točením, ne asi pomerně složitým, upraveným transportem zespoda)

Tak jestli ten posuv není řešen točítkem zespoda, ale pořád pákou, tak to není tak hezký :)

Takže vlastně, pokud to konečně správně chápu, je to jak píše pan sokolvideo - tedy prostě se na prasáka ten negativ natransportuje páčkou číslem na okýnko. To je blbý, to se mi nelíbí.

Myslel jsem, že je přendán "motýlek" pro zastrčení špulky zvrchu dolů a prostě lze dolním točítkem volně transportovat, jako střeba, dejme tomu, u dvojkový flexarety, nebo u standardky.

A to už jsem Vás chtěl "lámat" na tu úpravu, ač jsem podvědome tušil, že by se Vám nelíbila :)

No, už se mi nelíbí taky :)

Děkuji pánové za objasnění.


  • 0

#406 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 11:13:18

 

Znám jej, mám tu čest jej mít. Sixy jsou naprosto suprový foťáky a tento si myslím, že je natolik zajimavý, že je škoda s ním nekamarádit :)

Ten dotazovaný mi právě přišel jako dobrej brácha k TLs :). Ale to jsem se seknul trochu :)


  • 1

#407 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 květen 2015 - 12:29:12

HM, hlavně jde o to, že na to, aly u sixe spolehlivě fungoval transport, opravdu není nutno mu deflorovat záda


  • 0

#408 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 květen 2015 - 20:34:57

No, len taká poznámôčka, kúpil som telo P Sixu (k tým dvom, ktoré už mám) a pustil som sa do jeho prerábky na 6x4,5. Riešenie posuvu: kolieskom zo spodu a okienkom na zadnej stene (ako ten policajný), naťahovanie závierky ostane nerušené, ako ani nič ostatné.


  • 0

#409 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 květen 2015 - 20:39:47

P.S. Súhlasím s p.Vaitom, ale s tým policajným som sa ešte v reále nestretol, ani s ponukou na jeho predaj, a ja 6x6 nejak nemusím, ale 6x4,5 sa mi páči veľmi, mám tri F Standardky, a nakoľko má aj optiky na P Six 50,80,120, rád by som ich využíval, predsa len sú lepšie ako Belary, aj keď ich podanie je krásne a aj naďalej budem Flexy používať s radosťou.


  • 0

#410 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 8 květen 2015 - 20:49:43

Tak tu policejní verzi má Foto Škoda v Pze, ale to je trochu z ruky asi :-(
  • 0

#411 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 22:46:05

Tak ta policejní verze u škody je dost divná.

Jednak nemá označení TLs, ale pouze TL. Druhak TLs rozhodně není na formát 6x4.5 a vymaskovaný je to napevno, takže "možnost použití" je nesmysl.

Řekl bych, že přišli k něčemu takovýmu, jako linkuju výše, možná s maskou, ale prostě "domácí" přestavba. A protože to má okýnko, inzerují to jako policejní six

5000, pokud to není opravdovej TLs, je celkem dost.


  • 0

#412 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 22:48:00

No, len taká poznámôčka, kúpil som telo P Sixu (k tým dvom, ktoré už mám) a pustil som sa do jeho prerábky na 6x4,5. Riešenie posuvu: kolieskom zo spodu a okienkom na zadnej stene (ako ten policajný), naťahovanie závierky ostane nerušené, ako ani nič ostatné.

 

Přesně tak jsem myslel, že je udělaná úprava v linku z inzerátu


  • 0

#413 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 22:49:02

P.S. Súhlasím s p.Vaitom, ale s tým policajným som sa ešte v reále nestretol, ani s ponukou na jeho predaj, a ja 6x6 nejak nemusím, ale 6x4,5 sa mi páči veľmi, mám tri F Standardky, a nakoľko má aj optiky na P Six 50,80,120, rád by som ich využíval, predsa len sú lepšie ako Belary, aj keď ich podanie je krásne a aj naďalej budem Flexy používať s radosťou.

 

Policejní six ale není na 6x4.5. Je to (cca) 4x4.5.


  • 0

#414 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2015 - 23:15:24

https://www.flickr.c.../in/dateposted/


  • 0

#415 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 9 květen 2015 - 05:39:48

Já toho Sixe nezkoumal, jen jsem informoval :-)
  • 0

#416 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 květen 2015 - 09:17:07

Ja chcem ale 6x4,5, aby som využil celý zvitok na šírku, teda ten policajt by mi aj tak nevyhovoval.


  • 0

#417 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 květen 2015 - 13:38:25

Len taký dotaz. A bolo by problém u toho policajného Sixu rozšíriť tu vložku až na pôvodnú šírku?


  • 0

#418 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 květen 2015 - 19:38:41

Máš na mysli úpravu masky na výšku (myšleno vzhledem k aparátu),tak aby byl zpětně odmaskován celý prostor šachty?

To by asi šlo, nevidím důvod proč ne. Ale vznikla by dost blbá nudle. Taky je odmaskovaná matnice, takže by se muselo upravit i to.

 

Na šířku to upravovat nemá smysl, je to navázáno na transport (ten není volný, je přesn krokován, to okénko je tam snad je pro kontrolu začátku a konce konce filmu)

 

Úprava "obyčejného" sixe snad bude i snažší.

 

 

Hlavně ale teda je asi celkem škoda upravovat poměrně zajímavej a raritní foťák. Není jich mnoho, škoda zrušit další.


  • 0

#419 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 květen 2015 - 19:44:56

Já toho Sixe nezkoumal, jen jsem informoval :smile:

Jo, však nic ve zlým. Já to taky píšu pro info, kdyby  se někdo chtěl plácnout přes kapsu, aby si to přeci jen ověřil. Protože za ty koruny se dá pořídit nádhernej six s měřícím hranolem a ještě zbude.

Jestli je to fakt TLs, tak nic proti, cena myslím celkem slušná.


  • 0

#420 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 květen 2015 - 08:46:48

To bol len taký dotaz, TLs by som práve kvôli tej rarite nijak neupravoval.


  • 0

#421 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 květen 2015 - 19:46:00

Hm. Po skúške s 500mm sklom som zistil, že to nebude jednoduché :) Pri časoch 1/4-1/30  je to ozaj kritické... už som si myslel, že som pripravený na všetko, ale teľa na 6x6 ma vyviedlo z omylu. Všetko musí sedieť - poriadny statív (mám dreváka od Wolfa), hlava (integrovaná), uchytenie objektívu (nestačí dotiahnuť šroubovákom), drôtenka samozrejme.

A aj tak ostrosť nie je zaručená, teda aspoň u mňa. To bude v rukách.

 

Otázka:

- kamarát má Sixa s fajnou brzdou zrkadielka (po stranách také vidličky, na zrkadle protikusy - lyže, či ako to nazvať). Ja nie. A rozdiel naozaj cítiť. Je nejaká šanca, ako tomu pomôcť?

 

- viem o dvoch servismanoch (jeden Nemecko, druhý Británia), ktorí upravujú Six na predsklápanie zrkadla. Samozrejme, že im posielať nebudem (stálo by to 3x toľko čo Six:) ale rád by som sa s vami poradil: je to blbosť? Dá sa to? Neviete o niekom, kto by podobnú úpravu zvládol v československy hovoriacich krajinách?

 

Dík!


  • 1

#422 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 16 květen 2015 - 13:53:20

A jakou verzi Sixu máš? Já tu brzdu zrcadla mám na Praktisixu, TL i TLs. To se Ti v tom asi někdo nejspíše vrtal. Ale nějak nerozumím tomu, proč by to někdo dával pryč.


  • 0

#423 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 17 květen 2015 - 10:27:15

sepulnation, vďaka za otázku. pozrel som poriadne ešte raz a brzda samozrejme je na mieste. Neviem, čo som mal v očiach, keď som pozeral predtým / asi muchy. Tak dík, idem pátrať ďalej, prečo môj six mláti viac než kamošov. Závierka?
  • 0

#424 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 30 květen 2015 - 14:40:40

Čaute!
Tak mám tu Sixa bez brzdy. Fotky ako dôkaz :)
Je to tiež TL, čierny bajonet.

Prvý obrázok - brzda. Druhý bez brzdy.

Tak len, že existujú :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#425 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 30 květen 2015 - 16:45:22

Fajn, mám informácie, Marco Kröger z Nemecka mi napísal:
Two cameras from two different eras. The Six on the first picture also has got a such a device, but it is on the other side of the mirror. And it is constructed differently.And by the way: This is not a mirror brake. The official name for it is "Arreturklinke" (right picture) or "Haltefeder" (left pic, not visible here). It is not meant to slow down the mirror, but to keep it from flipping back and vignetting.

Voľne preložené:
Sú to aparáty z rôznej doby, obe to majú. Len jedna napravo, druhá naľavo a vyzerá to zakaždým inak.
Navyše, nejde o brzdu zrkadla ale o tzv. Arreturklinke alebo Haltefeder a hlavná funkcia je v zabránení zrkadla, odraziť sa späť a spôsobiť tieň na obrázku.
  • 1

#426 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 1 červen 2015 - 12:14:08

ďuroT: Velmi zajímavé, děkujeme za objasnění.

 

I když teda brzda u zrcátka moc nebrzdí, v Pentaconu jsou pak ještě dvě brzdy na dojezd pláten. Trochu jsem se o nich bavil s panem Maštalířem z foto Škoda a ten říkal, že jejich funkce je samozřejmě brzdící, ale také mají zajistit, aby druhé plátno po expozici neodskočilo a závěrka tak nezůstala částečně otevřena. Nastavení těchto brzd může mít asi nějaký vliv na zachvění foťáku v průběhu expozice, ale nedokážu změřit, jak velký. Nicméně brzda prvního plátna bude z tohoto pohledu důležitější, protože její tvrdý doraz může foťák rozklepat ve chvíli, kdy je závěrka otevřena (druhá lamela teprve dobíhá).


  • 1

#427 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 23 červenec 2015 - 19:41:10

Tak kamarád ma novou závadu na Sixu.. Pomalý zrcátko :-D To jsem ještě neslyšel.
  • 0

#428 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 leden 2018 - 10:13:23

Můžete mi poradit? Mám pěkná skla na Psix a teď se rozhoduji zda bude lepší Psix servisovaný u pana Blažka nebo funglovka Arax 60, čili vysprávka Kievu 6C. Měl někdo možnost srovnání?


  • 0

#429 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 31 leden 2018 - 11:35:44

Upřímně, nový foťák je nový foťák. Respektive "factory refurbished". Sixy jsou staré skoro 50 let. Servis se dá dělat, dokud jsou díly. Blažek už třeba nemá plátna závěrky. Záleží jaké máš kritéria. Jestli rozhoduje cena, je to asi jasné.


  • 0

#430 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 31 leden 2018 - 13:27:30

Mám 2 kamarády jejichž Kievy putují poměrně často mezi ČR a Ukrajinou z důvodu potřeby nějaké údržby. Takže spolehlivost je slabší. Já jsem si k P6TL a Praktisixu (u nejž jsem J. Blažka ukecal k výměně plátének, které jsem za mrzký peníz koupil na eBay) pořídil teď Mamiyu M645+redukci z P6. Sice to není čtvereček, ale zatím po jednom filmu :) spokojenost.


  • 0

#431 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 leden 2018 - 14:00:37

Děkuji za pomoc, vzhledem k tomu, že mám ještě nějaké tělo na díly, zůstanu asi u Psixe. Jinou variantu 6x6, kde bych mohl použít ty objektivy moc nevidím.


  • 0

#432 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 31 leden 2018 - 14:26:39

Varianta je ještě Pentax 6x7+redukce. Nebo Exakta 66.


  • 0

#433 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 leden 2018 - 15:15:18

Ještě jeden dotaz. Nevíte, kdo by předělal sixe tak, aby bylo natahování závěrky nezávislé na posunu filmu? Kvůli multiexpozici.


  • 0

#434 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 leden 2018 - 15:25:57

Redukcia existuje aj na Pentax 645, a ja na Mamyia RB RZ?


  • 0

#435 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 31 leden 2018 - 15:34:47

Barney,   posílám ti  SZ. 


  • 0

#436 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 31 leden 2018 - 15:36:46

Redukcia existuje aj na Pentax 645, a ja na Mamyia RB RZ?

Na Mamyie RB/RZ redukce asi nebude, nešlo by zaostřit nekonečno nebo by musela obsahovat optický člen. Vzdálenost bajonetu od filmu je na RB/RZ větší než u Sixe. A taky mají závěrku v objektivu...


  • 0

#437 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 31 leden 2018 - 15:42:46

Barney,  tak  SZ ti  nepošlu,  nemůžeš  přijímat nové zprávy,  asi máš  přeplněnou  schránku s  TK zprávami. 


  • 0

#438 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 31 leden 2018 - 15:43:07

napiš  mi  e-mail,   odpovím ti  tam. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních