Přejít na obsah


Fotka

Foťák s M42


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
83 odpovědí na toto téma

#1 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 leden 2009 - 12:11:27

Po přechodu z Prakticy na Pentaxe mi zbyly CZJ objektivy 35, 50 a 135, které je mi líto nechat zahálet ve vitríně. Jaký byste doporučili foťák s M42 závitem?
Redukci jsem zavrhl, nemám nervy na výměny PK a M42 objektivů v terénu a rád bych funkční automatickou clonu.

Chtěl bych něco (krásného) na občasné focení. Představoval bych si asi nějakého Pentax Spotmatica. Proti hovoří snad jen jeho přílišné stáří. Jak si stojí v porovnání třeba s MX?

S Prakticou jsem byl spokojený, vadil mi hledáček a hlavně horší tlumení zrcadla nebo závěrky. Po zjištění, že s Pentaxy udržím možná až dva časy navíc, skončila ve vitríně.
  • 0

#2 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 leden 2009 - 12:30:35

celkem vymakaný M42 měly Fujicy, občas se někde objeví
  • 0

#3 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 leden 2009 - 12:35:41

jednu 901 jsem nedávno viděl na aukru

viz. konec článku zde klikni
  • 0

#4 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2009 - 13:22:39

Spotmatika bych se nebál. Pan Doležal, co opravuje Pentaxy už hezkou řádku let, mi říkal, že mechanicky jsou mnohem poctivější než pozdější řady s bajonetem (zrovna MX uváděl jako příklad, kde to s miniaturizací už přehnali a daní za to je několik achillových pat - třeba konstrukce převíjecí páčky).
  • 0

#5 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 leden 2009 - 16:08:57

Mě by zajímaly výsledky z objektivů. Něco jsem se je natahal, ale v porovnání s nikony se mi zdály horší. Má někdo více zkušeností s různýmy objektivy různých značek, aby mohl potvrdit moji zkušenost?
Roman
  • 0

#6 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 leden 2009 - 16:24:55

no, řekl bych, že pověst CZJ převyšuje jejich skutečnou kvalitu...
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 16 leden 2009 - 17:25:40

no, řekl bych, že pověst CZJ převyšuje jejich skutečnou kvalitu...


Objektivy CZ Jena rozumej ve smyslu DDR jsou obcas dost precenovane, imho tezi s let predeslych kdy zde nic jineho poradneho nebylo. Nektere jsou super (Flektagon 50mm, Sonnar 180) ale oproti soucasne produkci nebo tehdejsi (Nikkory, Pentaxy...) ve vetsine neobstoji.
Muj nazor
  • 0

#8 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2009 - 20:48:57

pripajam sa ku frakcii velebiacej spotmatic. nedavno som sa ale hral ale s takymto ciernym bessaflexom a keby som fotil viac kino tak nanho asi uz setrim http://www.cameraque...voigtFlexTM.htm
  • 0

#9 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 leden 2009 - 20:55:30

no, řekl bych, že pověst CZJ převyšuje jejich skutečnou kvalitu...


On je trochu rozdíl v tom, když je cíleně vyhledáváš v bazarech, protože jsou podle někoho super a nejlepší, a mezi tím, když ti doma zbydou jako původnímu tazateli...

Jinak mám doma Sonnara 135/3.5 a pořád mám dojem, že to je jedno z nejlepších skel (rozhodně jedno z "nejpříjemnějších", co se týká obrazu), co mi kdy přošly rukama.
  • 0

#10 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 leden 2009 - 00:05:00

no, řekl bych, že pověst CZJ převyšuje jejich skutečnou kvalitu...


On je trochu rozdíl v tom, když je cíleně vyhledáváš v bazarech, protože jsou podle někoho super a nejlepší, a mezi tím, když ti doma zbydou jako původnímu tazateli...

Jinak mám doma Sonnara 135/3.5 a pořád mám dojem, že to je jedno z nejlepších skel (rozhodně jedno z "nejpříjemnějších", co se týká obrazu), co mi kdy přošly rukama.


jestli je koupíš, nebo ti zbydou .... nemá na obrazovou kvalitu vliv :lol:
  • 0

#11 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 leden 2009 - 00:16:26

no, řekl bych, že pověst CZJ převyšuje jejich skutečnou kvalitu...


On je trochu rozdíl v tom, když je cíleně vyhledáváš v bazarech, protože jsou podle někoho super a nejlepší, a mezi tím, když ti doma zbydou jako původnímu tazateli...

Jinak mám doma Sonnara 135/3.5 a pořád mám dojem, že to je jedno z nejlepších skel (rozhodně jedno z "nejpříjemnějších", co se týká obrazu), co mi kdy přošly rukama.


jestli je koupíš, nebo ti zbydou .... nemá na obrazovou kvalitu vliv :lol:


Na obrazovou kvalitu to nemá žádný vliv, ale obrovský vliv to má na použitelnost...
  • 0

#12 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2009 - 01:40:49

Kvalitu objektivů teď řešit nebudu. Určitě nebudou špatné a jestli budou horší nebo srovnatelné s Pentaxy je mi jedno (kdyby byly lepší, tak to by mi asi vadilo :lol: ). Mám je, prodávat je nebudu a rád bych si s nimi občas zafotil. Jinak srovnání s Pentaxy mě také zajímá. K tomuto účelu bych rád nějaký foťák do 1000kč s lepším hledáčkem a hlavně lépe utlumený než Praktika. Časy a XSYNC mě netrápí, měření stačí na úrovní Praktiky a žádné další funkce nepotřebuji. Asi bych možná i radši plně mechanický stroj. Foťák chci jen pro radost, takže by měl být hezký a mít duši. Z toho co znám, by vyhrál MX se závitem.

Nejvíce jsem uvažoval (uvažuji) o Spotmaticu, trochu mě odrazuje stáří, kdy bych očekával horší hledáček a možná trochu zastaralejší konstrukci, nevím co si myslet o měření. Spotmaticů je více typů a nějak se mi nepodařilo najít stránky se vzájemným porovnáním (Dimitrov má bohužel jen novější Pentaxy s bajonetem). Spolehlivosti se nebojím. Také bych uvítal nějaké zkušenosti, jak se s ním fotí.

Fujica je výrazně modernější, ale to nakonec nemusí být na škodu. Zatím jsem se nedostal hlubšímu průzkumu webu. Díky za tip. Máte ji někdo?

Bessaflex je zajímavý, ale přecí jen to není to, co hledám :lol:
  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 leden 2009 - 09:23:29

se spotmaticem se mi dělalo dobře - měření bylo nepřesné, měřil jsem externě - ono i když se nakalibruje nějakou korekcí může mít jinou odchylku při různé hladině osvětlení
hledáček dobrý, jen jsem obtížně ostřil s kratším než 50 mm sklem, ale měl jsem k tomu 35/2,8 se světelností f2 to bude hádám lepší, taky to může být očima, které by v tomhle případě radši zaostřovací klín...
utlumení zrcadla dobré
opustil jsem M42 a i tohle tělo poslal do světa před pár lety
tolik co si vybavím
  • 0

#14 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 leden 2009 - 18:28:38

Spotmatic je opravdu dobrá mašinka a musím i souhlasit s výše uvedeným o přeceňováním kvality NDR objektivů. Byly ve své době dobré, ale nic víc. Porovnával jsem si pro sebe jen tak Super Takumar 1,4/50 ještě verze bez SMC s Pancolarem 1,8/50 už s MC vrstvami. Obojí, (a teď prosím jen malé kameny) s adaptérem na Pentax K10D. Normální fotografie zahrady, žádný exaktní čárový test. Výsledek mě překvapil, čekal jsem od Zeisse víc. Do clony 5,6 (začal jsem porovnávat na cloně 2) byl Takumar zřetelně ostřejší a to hlavně v krajích. Od clony 8 rozdíl v podstatě nebyl patrný.
Jirka
  • 0

#15 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2009 - 20:55:57

Koukal jsem, že Spotmaticů je celá řada, přičemž základní parametry se zdají stejné. Odlišnosti jsem našel v baterkách. Některé typy měly rtuťové PX400, které se již nevyrábí. Ještě jsem nezjistil nic moc o Fujicách, ale Spotmatic získává v mé preferenci navrch. Na ebayi je spousta Fujic ST605. Jedna právě skončila za 13 GPB. Podle obrázku mě ale moc neoslovila.

Poslední dobou se mi tak nějak zdá, že hodně lidí CZJ objektivy shazuje nebo aspoň píše o jejich přeceňování. Nejde mi to moc dohromady s jinými nadšenými zprávami o výsledcích na DSLR a to dokonce i při použití CZJ pro PSIXe, kde bych výborné výsledky moc nečekal. Také mě asi před rokem šokovaly ceny na na ebayi, kdy CZJ stály i násobky toho co u nás. Třeba to byla jen náhoda, ale dost mě to zarazilo. V Anglii těžko neměli na výběr a přesto například Pentaxy jsou výrazně levnější než CZJ. Vysvětluji si to spíš tím, že u nich je exotický CZJ a u nás západní výrobci.

Já jsem měl moc rád Flektogona 35 a v podstatě hlavně kvůli němu bych chtěl foťák M42. Třeba je to z hlediska optiky blbost, ale mě se navíc líbí i mechanické provedení CZJ objektivů. Myslím, že se po nasazení na takový stroj jako je Spotmatic (jestli vyhraje) na mě zlobit nebudou.
  • 0

#16 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 leden 2009 - 23:15:39

No, ono to může být různé.Také možno vzít do úvahy, že těch Takumarů bylo nepochybně vyrobeno víc a tudíž jsou vcelku logicky dostupnější. Nemusel jsem mít dobrý kus, na druhou stranu, zvláště na vzpomínané Ebay, mi to často připadá jako takový kult či snobizmus - mít Zeisse. Obzvláště jsou naněj vysazeni za "velkou louží". A nemyslím, že by to bylo zrovna pro jeho vlastnosti. Jde možná i o to, že ne všichni si uvědomují, že oni ti výrobci byli vlastně dva. Německá optika či fotoaparáty jsou tam ceněny výše než třeba v Evropě. Na druhou stranu jsou na Ebay také ceněny výrazně víc než u nás sovětské objektivy. Zase, možná proto, že s nimi neměli osobní zkušenosti. Tím ale zrovna nechci říci, že zrovna ony byly úplně špatné. Vesměs jsou to kopie velmi zvučných značek. Když jste měli štěstí tak byly opticky výborné. Hlavně ty na dálkoměrech. Také jde velmi často rozdílné hodnocení - co už nevyhovuje mně, může být pro někoho jiného super. . . S německými objektivy, potažmo právě s Pancolarem jsem fotil cca 20 let a byl jsem spokojen, jen si dnes říkám, jestli to nebylo tím, že jsem nic jiného neměl. Měl jsem kdysi před tím i Zenita s Heliosem. Také to"fotilo", ale ten Pancolar byl výrazný krok k lepšímu výsledku - optickému. Také proto jsem si udělal ono srovnání, když jsem si z nostagie opět pořídil Prakticu. To, co jsem napsal výše je vlastně srovnání, tedy ne slova typu "mně kreslí super". Ano, ale dva stejné obrázky vedle sebe mají jinou vypovídací hodnotu. Kdysi kdesi na netu jsem narazil na srovnání objektivů Pentax a Zeiss, tedy aktuální produkce. Výsledky byly v podstatě stejné.
Jirka
  • 0

#17 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 leden 2009 - 12:53:46

K původnímu dotazu - nalézt vhodný fotoaparát M42 v dnešní době je naprosto nerealistické očekávání, hlavně z důvodu možných potíží se starým expozimetrem.
Já jsem podobnou situaci vyřešil tím, že jsem si na občasné použití M42 objektivů pořídil redukci M42-Pb, a objektivy používám na Praktice BX20, kterou mám už od roku 1990, zatím dokonale funkční a bez závad.
Měření funguje jen při pracovní cloně, automatická clona není k dispozici, ale na stativové focení se to z nouze použít dá.
M42 měla ještě i značka Chinon do modelu CE-3, ale to už bude taky starý model.
Jedinou šancí na nějaký model by bylo v případě, že by firma Cosina začla něco takového vyrábět. Jinak je to lepší dát do skříňky jako dekoraci.
Zásadní výhodu CZJ objektivů vidím v dokonalém provedení ostřícího mechanizmu, naprosto odolnému proti opotřebování, je to lepší kvalita než třeba Nikkory Ais. Jinak už ale žádné výhody nemají.
PL
  • 0

#18 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2009 - 02:13:22

Ze strojů se závitem M42 a expozimetry na dostupné baterky je tu např. Yashica TL Super nebo Fujica ST801. Teď nevím, ale myslím, že jediná Fujica na rtuťové baterky je ST701. Najít kus v pěkném použitelném stavu není sice úplně snadné, ale zdaleka ne nemožné. Nakonec je ale důležitější stav než značka nebo model, takže bych klidně šel do zachovalé Praktiky nebo Zenita (proč ne?). A co takový Ricoh Singlex bez měření, Revueflex SC 1 (Chinon CM-1) či nějaký Vivitar od Cosiny? Je jich dost a ne že ne. A proč nevzít jinak Spotmatika a nenechat si ho upravit (případně opravit), aby správně měřil s dnešními baterkami? To není jen dobrá investice, ale i dobrý skutek. Nebo se na měření ve foťáku vykašlat a koupit Digisix...
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 leden 2009 - 09:03:20

koupit Digisix...


no fuj :wink: navíc daleko lepší ve všech směrech je klasickej ručičkovej Sekonic L-208....
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2009 - 09:11:54

koupit Digisix...


no fuj :wink: navíc daleko lepší ve všech směrech je klasickej ručičkovej Sekonic L-208....

Jsem si ho vygooglil, to je dobrej mazel. :lol:
  • 0

#21 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2009 - 10:29:31

no fuj Wink navíc daleko lepší ve všech směrech je klasickej ručičkovej Sekonic L-208....


Esteticky vypadá stokrát líp, pravda, a má pokrokovou ručičku (jako můj Lunasix) namísto zpátečnického LCD displaye.
  • 0

#22 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2009 - 11:32:50

Ze strojů se závitem M42 a expozimetry na dostupné baterky je tu např. Yashica TL Super nebo Fujica ST801. Teď nevím, ale myslím, že jediná Fujica na rtuťové baterky je ST701. Najít kus v pěkném použitelném stavu není sice úplně snadné, ale zdaleka ne nemožné. Nakonec je ale důležitější stav než značka nebo model, takže bych klidně šel do zachovalé Praktiky nebo Zenita (proč ne?). A co takový Ricoh Singlex bez měření, Revueflex SC 1 (Chinon CM-1) či nějaký Vivitar od Cosiny? Je jich dost a ne že ne. A proč nevzít jinak Spotmatika a nenechat si ho upravit (případně opravit), aby správně měřil s dnešními baterkami? To není jen dobrá investice, ale i dobrý skutek. Nebo se na měření ve foťáku vykašlat a koupit Digisix...


Praktiku ne. Mám tři kousky (chcete je?). Líbí se mi, ale odstavil jsem je kvůli špatnému utlumení. Hledáček také nic moc. Psal jsem to výše.

Příležitostně (nemá to nejvyšší prioritu) hledám informace o Spotmaticích a Fujicách. Spotmatik beru jako krásný starý stroj, snad dostatečně propracovaný, aby se s ním dalo v dnešní době příjemně fotit. Přeci jen se ale obávám, aby nebyl příliš zastaralý. Včera jsem po nějaké době protáhl Pentax MX a to je skoro přesně to to bych chtěl (ale s M42). Krásné, jednoduché, prostě radost držet ho v ruce a k tomu je velice dobře použitelný i pro focení :wink:. Fujicy (nebo i jiné modernější SLR) beru jako technicky vyspělejší aparáty ale s menším kouzlem osobnosti. Procházel jsem weby a zatím mě příliš neoslovily. Jen mě velice zaujala zmínka o tom, že ST901 má snad nejlepší nebo nejsvětlejší (?) hledáček z M42 SLR. Technická vyspělost by u mě možná i mohla zvítězit nad krásou starého SP, ale technické vymoženosti typu digitální zobrazení času v hledáčku nebo Av mě spíše odrazují kvůli složitosti elektroniky. U těchto foťáků bych očekávaval lepší mechanickou konstrukci (snad ještě v té době nešizenou), lepší hledáček a určitě přesnější měření. Fujic ST605 je na ebayi hromada v podstatě zadarmo. Moc se mi ale nelíbí.

Uvítal bych nějakou osobní zkušenost se Spotmaticem a modernější SLR (Fujicou). Z technický popisů se to nedá vyčíst, to se dá jen zkusit. Zatím se kloním k poslednímu typu Spotmaticu, jestli se nepletu značí se Spotmatic II. Vyráběl se někdy do první poloviny 70-tých let, takže o tolik starší než MX není. Někde jsem dokonce zahlédl zmínku, že by měl být konstrukčně podobný vychvalovanému K2.

Lavicka: Možnost redukce jsem zavrhl. Automatickou clonu prostě vyžaduju. Od expozimetru nečekám zázraky. Přesnost na úrovni Praktiky by mi stačila. Je ale pravda, že u SP se obávám, aby nebyla horší. Každopádně s horším expozimetrem se smířím. Foťák chci k občasnému focení pro radost najčastěji asi na krajinky s Flektogonem.
  • 0

#23 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2009 - 11:58:11

Z toho co píšete je to myslím jasné: je Vám třeba Spotmatic F (to je ten poslední). Měly by to být velmi spolehlivé stroje, akorát mívají nefunkční expozimetry. Ohledně opravy měření bych kontaktoval pana Doležala. Bohužel, nemůžu sloužit se zkušenostmi z dlouhodobého používání žádného M42 těla. Ze Spotmatic systému co máme v rodině mám u sebe jenom Takumar 3.5/28. Dobré je, že u Spotmatiků nejsou problémy s používáním jiných než rtuťových baterií, protože jejich měření je nezávislé od napětí (mají bridge metering circuit, česky nevím).
  • 0

#24 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 leden 2009 - 12:15:52

měl jsem novější Fujicu s bajonetem STX-2n nebo jak se to jmenovalo. Pohodový a malý strojík. Měření přesné, tlumení OK, jen jedna vada... byl to jednodušší model s plátěnou závěrkou, a moc se tomu nechtělo pracovat v tuhých mrazech kolem -10st.
Bylo vidět, že fujica dělala M42, páč měli výborně vyřešenou redukci bajonet - M42, která plně využívala clonovu automatiku kolíčkového M42

..... no a pak přišly minolty XE-1 a XD-7... a fujica šla z domu :wink:
  • 0

#25 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2009 - 12:18:45

Myslel jsem, že poslední je SP II a F, že byl někde v prostřed.

U SP II jsem také našel zmínku, že má měření zapojené do můstku (to je ten bridge ...), takže není háklivý na napájecí napětí a lze bez problémů používat dnešní 1,5V články. Takže díky za potvrzení.

Nefunkční expozimetr by se mi tedy nelíbil. Dám si na to pozor.
  • 0

#26 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2009 - 12:49:05

Jestli moje zdroje nekecají, tak SP II je určitě starší než SP F (1971 a 1973). Pak je ještě Electro-Spotmatic ES-II, ale nemůžu najít kdy byl uveden na trh (asi taky 1973).
  • 0

#27 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 leden 2009 - 20:35:31

Měl jsem Spotmatic F s SMC 1,4/50 a ESII. Teprve když fotíte se Spotmatiky, zjistíte, jak jsou kvalitní objektivy a to i ty Zeiss.DDR. S Flektogonem 20 byla např. dost slušně udržitelná ještě i osmina a někdy i čtvrtina vteřiny, o čemž šlo u Praktik jen snít. Jedině mi pak vadívalo vyměňování skel, závit je dost nešikovný, jak si jednou zvyknete na bajonet, už se těžko vracíte zpět. Osobně si myslím, že Spotmatiky byly naprosto jedinečné stroje a to jsem spíš na Canony (staré FD)
  • 0

#28 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2009 - 12:32:35

Asi jsem se rozhodl dát přednost starému Spotmaticu před modernou.

frdrx: Máte pravdu, už jsem to našel.

Václav Vait: Ve skrytu duše doufám, že třeba se Spotmaticem se mi podaří využít plný potenciál mých CZJ. To co píšete o udržitelnosti časů je přesně to, co hledám (v mém případě sice ne 1/8s s 20 mm, ale spolehlivá 1/60s případně 1/30s s 50mm). Výměna M42 je otravná, ale jak jsem psal, chci to používat jen příležitostně a pro radost. Normálně používám bajonetové Pentaxy od MX po AF MZ5 resp. Z1.
  • 0

#29 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 únor 2009 - 13:17:33

No dobře, jsem tady s křížkem po funuse...
Z těchto krásných starých strojů si udržuji v provozu Pentax Spotmatic ES a Ricoh TLS 401. To druhé je méně známý stroj, masivní a spolehlivý, se dvěmi neobvyklými vlastnostmi - má možnost přepínat mezi bodovým a plošným měřením a má dva hledáčky, jeden shora jako klasická zrcadlovka a druhý zezadu jako zrcadlovka s hranolem. Ze sběratelských důvodů jej mám ve stříbrné i v černé verzi :)
  • 0

#30 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2009 - 14:04:36

Takže jsem se stal majitelem Pentaxu Spotmatic F. Ebay trochu zklamala, doufal jsem v cenu tak 700kč se základní padesátkou a nakonec jsem se dostal na 1000kč za samotné tělo. Asi Spotmaticy ještě nepatří do starého železa...

Foťák vypadá po kosmetické stránce moc hezky, jen má ohnutou spoušť (asi upadl ;) ) a špatné utlumení zrcátka. Zdá se, že vše funguje, jak má. Problém je s expozimetrem. Měří docela nesmysly. Normálně se zdá, že má asi tak 1EV chybu, ale vykazuje i známky různých nelinearit. Mezi některými časy to vypadá na změnu o 1.5 EV, 1/1000s je úplně nesmyslná (chvíli mi i připadalo, jestli není snímací poťák na kolečku časů pootočený o jeden čas).
Baterku jsem měnil.

Nemáte někdo po ruce nějaký postup, jak expozimetr seřídit?
Lze nějakým jednoduchým způsobem doma vyměnit tlumení zrcátka? Jaký je vhodný materiál?

S foťákem chci používat v podstatě výhradně objektivy CZJ, které mám. Žádné orig. M42 Pentaxy kupovat nechci. V závitu je hejble resp. dvě, které mají patrně s orig. objektivy snímat polohu clonového kroužku a nějak zpříjemnit měření. S CZJ je to ke zlosti, protože při nandavání a sundavání objektivu o něj zavází kolíček clony. Musím vždy objektiv přepnout na manuál, kolíček zatlačit (pružina ho v tomto případě nevrátí) a pak teprve šroubovat. Výměna je tedy ještě otravnější než na Praktice. Je mi to divné, protože na orig. objektivech by to mělo vadit taky. Dělám neco špatně, nebo to je normální?
  • 0

#31 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 leden 2010 - 02:36:57

chtel bych se zeptat majitelu Ricoh TLS 401 zda ma tento stroj nahled hloubky ostrosti a dale jak u nej funguje mereni expozice protoze z manualu me to neni nejak jasne
  • 0

#32 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2010 - 10:28:18

Mám dojem že Ricoh TLS 401 má měření TTL klasicky při pracovní cloně podobně jako Spotmatic - tudíž posuvem tlačítka vlevo vpředu na těle aktivuješ jak expozimetr, tak zacloníš - a máš současně náhled hloubky ostrosti.... měření buď váženým průměrem A nebo bodové S (přepínač vpravo pod natahovací páčkou). Zapnout měření musíš vždy tím čudlíkem vpředu vlevo, klasicky dorovnáváš jehlu na střed ohrádky v hledáčku. někde jsem tu v minulosti viděl poznámku o nepřesném měření Spotmaticu - je dobré asi i tady se podívat, jaké ve skutečnosti vykáže expozimetr odchylky při náhradě původní rtuťové baterky... a pokud možno hledat zdroj 1,35V, pokud člověk nechce dělat trvalý zásah do elektroniky. Fungují celkem bez problému zinc-air články do naslouchadel, nejsou ani tak drahé...
  • 0

#33 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 leden 2010 - 10:42:55

Tak, tak. TLS 401 mám dva kousky a oba měří docela dobře. Ono to z manuálu nemusí být jasné, pokud neznáš tento princip používání expozimetru. V té době byl tak běžný, že to ani moc nepopisovali. Jak si vezmeš reálný aparát do ruky, tak to rychle pochopíš.
U toho Spotmaticu bych se obával spíše chyby z důvodu závady (stárnutí) fotoodporu, než odchylky napětí baterie. To bývá problém i při opravě, nové fotoodpory mají jiné parametry a těžko se to přizpůsobuje.
  • 0

#34 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 leden 2010 - 13:14:41

z manualu sem pochopil ze se tim posuvnikem u objektivu zapina mereni ale nic o zacloneni :)

a ted me docvaklo ze sem se zapomel zeptat na nazor k hledacku zda je lepsi jak praktica ci nikoliv :D
  • 0

#35 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2010 - 13:32:54

z manualu sem pochopil ze se tim posuvnikem u objektivu zapina mereni ale nic o zacloneni :D

a ted me docvaklo ze sem se zapomel zeptat na nazor k hledacku zda je lepsi jak praktica ci nikoliv :D


nejlepší je podívat se do obou.... já měl Prakticu LLC a dobré oči kdysi, tak mi ani po léta ani nepřišlo, že je to šit, do té doby, než jsem dal k oku Nikkormat, Minoltu XE či Oly OM-1.... dnes, kdy jsem jako poloslepý zvyklý na velké a fajnově jasné hledáčky posledních manuálních minolt či OMek, tak když kouknu do Praktiky a digi, je to prašť jak uhoď , nevidím skoro nic :) a beztak na film fotím v posledních týdnech už jen potmě, kdy nevidím v hledáčku téměř nic, tak je mi to fuk -))
  • 0

#36 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 leden 2010 - 16:43:26

Tyhle foťáky jinak měřit neumí, než že napřed zacloní. Tělo nemá informaci o tom, jaká clona je na objektivu nastavená. To se objevilo poprvé až u Spotmaticu ES a F ve spojení se SMC objektivy.

Lepší jak u Prakticy hledáček je, ale tak dobrý jako Olympus OM-1 nebo Pentax LX zdaleka není.
  • 0

#37 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 leden 2010 - 16:45:19

a beztak na film fotím v posledních týdnech už jen potmě, kdy nevidím v hledáčku téměř nic, tak je mi to fuk -))

Foť Leicou nebo jiným dálkoměrem se slušným hledáčkem. V noci je tam toho vidět mnohem víc, než na jakékoliv zrcadlovce.
  • 0

#38 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 leden 2010 - 16:53:00

Hledáček Ricohu mi nepřijde moc dobrý, poměrně dobrý hledáček z foťáků M 42 má Chinon CS-4. Tento foťák má ale nepraktickou vlastnost, že téměř nelze použít 1/125, protože při ní mlátí tak, že jsou vždy zdvojené obrysy. Zkoušel jsem i jiný kus a bylo to totéž. Měl jsem i Fujicu 801, ta měla hledáček tmavší než Chinon, ale nemlátila jí závěrka a řekl bych, že hledáček byl lepší než u Ricoha.
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2010 - 17:07:38

Tyhle foťáky jinak měřit neumí, než že napřed zacloní. Tělo nemá informaci o tom, jaká clona je na objektivu nastavená. To se objevilo poprvé až u Spotmaticu ES a F ve spojení se SMC objektivy.


Omlouvám se za impertinenci, ale dovolím si poopravit: matně si pamatuji, že to byla poprvé Minolta SR-T101, která už(!) v roce 1966 přinesla TTL měření při plně otevřené cloně s objektivy MC ...
  • 0

#40 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 leden 2010 - 19:11:28

ja mam prakticu bc1 a rozmyslam nad redukciou M42>PB, predsa len m42 objektivov je tony a PB moc nie je..
mohol by mi niekto popisat ako sa s nou pracuje?

odhadujem ze je to tak ze musim mat drzat ten posuvnik c. 4 a az potom merat a exponovat..

ak je to tak, tak na to asi kaslem, pretoze ten posuvnik sa posuva HORE a a je to desne neergonomicke :-)

Vložený obrázek
  • 0

#41 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 leden 2010 - 21:11:10

S redukcí M42/Pb je to jednoduché - našroubuje se na konec objektivu s M42, a rázem je z toho objektiv s bajonetem, při nasazení na tělo jenom nefunguje páčka na přenos ovládání clony a clonový simulátor je nastaven napevno = fotoaparát má trvale zacloněno na nastavenou (pracovní) clonu a normálně měří, použitelné je to na statické motivy a podobně.
Já mám BX 20 - vypadá jinak, ale páčka na obrázku s BC1 je asi na zaclonění na pracovní clonu ke kontrole hloubky ostrosti. PL
  • 0

#42 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 leden 2010 - 22:52:53

aha takze to funguje tak ze, odclonim, mam svetlo v hladaciku a komponujem. potom zaclonim, hladacik stmavne, odmeram a exponujem? to tiez nie je vyhra :)
  • 0

#43 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 13 leden 2010 - 06:03:32

Není to výhra, ale dá se na to zvyknout. Stejně jsou ta nejlepší skla na M42 ta s přednastavenou clonou, kde tohle musíš dělat na každém foťáku. Po troše praxe je s tím člověk překvapivě rychlej.
  • 0

#44 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 leden 2010 - 16:16:00

Není to výhra, ale dá se na to zvyknout. Stejně jsou ta nejlepší skla na M42 ta s přednastavenou clonou, kde tohle musíš dělat na každém foťáku. Po troše praxe je s tím člověk překvapivě rychlej.


Jo a jěště bych k tomu dodal - po jedné blbé zkušenosti stejně v zimě pracuju s M42 sklama jen v tomhle manuál režimu. A to je potom Lydith třicítka s předvoličem clony najednou to nejpohotovější sklo. :-D
  • 0

#45 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 13 leden 2010 - 23:09:50

Není to výhra, ale dá se na to zvyknout. Stejně jsou ta nejlepší skla na M42 ta s přednastavenou clonou, kde tohle musíš dělat na každém foťáku. Po troše praxe je s tím člověk překvapivě rychlej.


Jo a jěště bych k tomu dodal - po jedné blbé zkušenosti stejně v zimě pracuju s M42 sklama jen v tomhle manuál režimu. A to je potom Lydith třicítka s předvoličem clony najednou to nejpohotovější sklo. :-)


Tak to já i v létě. Vlastně mám na M42 jenom jedno sklo, které vůbec ten automat má (dokonce nejde přepnout na manuál) a to jsem zasabotoval a zmanuálnil :!:
  • 0

#46 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 13 leden 2010 - 23:17:51

u te bc1 bych se zrovna mereni pri pracovni clone vubec nebal vzhledem k tomu ze ma v hledacku diody a ne rucicku ktera neni videt pri vetsi clone :-) :!:
  • 0

#47 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 leden 2010 - 23:20:13

Bez možnosti přepnout mám jen Flektogon 4/20, a ten leží ve skříni, protože 2,8/20 je menší a světelnější a navíc nemá na předním členu uprostřed škrábanec :-) Ovšem ten 4/20 má tak unavenou jednu pružinku mechanismu, že funguje jako manuál sám od sebe. :-) :!: Ale myslím, že už trochu utíkáme od tématu, přece jen to není "M42 skla".

P.S.:Že je to zasabotovaný sklo Helios/Pseudoimagon :-) ? Něco jsem na to téma objevil, hodím to do toho tématu.
  • 0

#48 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 14 leden 2010 - 00:02:55

Nene, ten má přepínač. Ale pak mám ještě novější a zachovalejší Helios (byl k vidění na posledním sezení ve Varně) a ten už je čistě automatický. A to se tomu Pentaxu vůbec nelíbá, takže se sabotovalo :-)
  • 0

#49 krtek1

krtek1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2012 - 17:37:27

Hledáček Ricohu mi nepřijde moc dobrý, poměrně dobrý hledáček z foťáků M 42 má Chinon CS-4. Tento foťák má ale nepraktickou vlastnost, že téměř nelze použít 1/125, protože při ní mlátí tak, že jsou vždy zdvojené obrysy. Zkoušel jsem i jiný kus a bylo to totéž. Měl jsem i Fujicu 801, ta měla hledáček tmavší než Chinon, ale nemlátila jí závěrka a řekl bych, že hledáček byl lepší než u Ricoha.


To je jistě zajímavá zkušenost na co si dát při koupi bacha. Ale rozhodně ne vlastnost, to můžu s klidným svědomím popřít nikoliv vyzkoušením někde v bazaru, ale více než 10-ti letým užíváním těla CHINON CS 4 s uchycením M42. Kupoval jsem jej kdysi u Pazdery z druhý ruky ve stavu "jako nový" spolu s objektivem 1,7/55. Na těle od té doby nebyla jedinná závada, kromně prasklé plastové kličky zpětného převíjení filmu do kazety, kterou jsem vyměni za kovovou z MAMIYA ZE 2 QUARTZ a je vše ok.
Závěrka i zrcadlo chodí měkce bez vibrací na všech časech, a to i zmíněná 1/125 se krerou fotím se Sonarem 3,5/135 naprosto bez problémů. Na tomto foťáku mám nejraději (kromně uchycení objektivu M42X1) že nemá žádný zbytečnosti, parádně jasnej a velkej hledáček ve kterým nic neruší (diody expozimetru jsou na okraji, nikoliv na matnici) a v případě nouze funguje vše i bez baterky(samozřejmě kromě měření expozice). Někdy chybí samospoušť, ale to lze snadno řešit Autoknipsem. Výdrž baterie v expozimetru je obdivuhodná, a to ikdyž jej sem-tam zapomenu vypnout.
Pokud někdo sháníte kvalitní, spolehlivý a tichý tělo s uchycením M42, za sebe CHINON CS 4 můžu jen a jen doporučit. Na procházky díky malým rozměrům a váze (je rozhodně menší než Praktica MTL, nebo zmíněnej Spotmatix) je to ideální společník.
  • 0

#50 krtek1

krtek1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 duben 2012 - 19:44:12

Teď jsem trochu hledal záložní tělo s uchycením objektivu M42x1, a padl mi do oka CHINON CE-3.
Oproti mnou oblíbenému CS-4 má několik užitečných vychytávek, jako např. páčku zaslepující hledáček proti vnikání falešného světla když není kamera u oka, samospoušť, korekci expozice, časovou automatiku, synchro čas 1/100 atp...

Chci se zeptat zda máte někdo přímo s tímto typem zkušenosti a případně jaká je s ním spokojenost / nespokojenost.

http://www.butkus.or...chinon_ce-3.pdf
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních