Přejít na obsah


Fotka

LOMO tank, dotaz


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
158 odpovědí na toto téma

#51 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 6 březen 2009 - 15:47:08

http://cgi.ebay.de/w...em=180332522986
  • 0

#52 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 17:31:04

nebojte se starych filmu:

Ale ja tu mam fomapan 17 DS8 2x10m nechal mi to tu kamarad, Datum vyroby unor 1978 je to k vyhozeni? Predpokladam ze ano.


Tuhle jsem se na toto tema bavil s kolegou, kterej aby dosahl ruzjech vad, kazu, efektu na filmu jakozdo soucast umeleckyho zameru, rikal ze se uz ani on nezabejva filmama, jejichz datum expirace je rok 1974 a mene. Tj. ten rocnik 1978 je asi tak hranicni, spis zalezi na tom, jak byl uskladnenej.

Kdyz uz ho mas... tak ho prozen kamerou, treba z toho neco bude :wink: ale spis to ber jako pokus...
  • 0

#53 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 17:32:04

Dík za zveřejnění tvého postupu, REDe. Zaujala mě ta doba osvitu 2 krát minutu, to je o dost dýl než FOMA doporučuje (2 krát 30 sek.). Má to nějaký zvláštní význam, nebo je to celkem fuk jak dloho na to svítíš?
Mě ty mé minulé neúspěchy furt vrtaly hlavou, tak jsem si natočil pokusný film, že se znovu pokusím. Vyvolával jsem to nadvakrát. Na půlku film jsem použil manganistanový bělič, na druhou dichroman, nedopadlo to uplně nejhůř, kupodivu s tím manganistanem docela v pohodě, nic se neodlouplo, žádné praskliny apod. se neobjevily. S tím dichromanem ale to bylo trochu horší, jakoby místy byl film míň vybělený, tudíž tak nějak trochu flekatý, ne moc, ale takhle to prostě mít nechci. Přemýšlím, jestli není chyba v nedostatečném vyplachování. Jak vlastně vyplachujete? Já napojím hadici ke kohoutku (mám tank lomo) a nechám téct vodu dovnitř a vytékat vrchem ven, ale nevím jestli je nutné k tomu ještě kroutit cívkou, nebo jestli ten proud vody samotný je dostatečný? popravdě řečeno jsem dost líný na to se nad tím hrbit a kroutit tyčkou...Každopádně jsem byl z toho zase trochu naštvaný. Za měsíc pojedu na dovču a rád bych si něco natočil, ale jestli to pak zase zmrvím, tak mě snad klepne... Ach jo, zlatý fomaservis...
  • 0

#54 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 17:33:48

taz: jj, ta Quartzka vyse je krasnej kousek ... :wink:
  • 0

#55 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 17:38:25

nebojte se starych filmu:

Ale ja tu mam fomapan 17 DS8 2x10m nechal mi to tu kamarad, Datum vyroby unor 1978 je to k vyhozeni? Predpokladam ze ano.


Tuhle jsem se na toto tema bavil s kolegou, kterej aby dosahl ruzjech vad, kazu, efektu na filmu jakozdo soucast umeleckyho zameru, rikal ze se uz ani on nezabejva filmama, jejichz datum expirace je rok 1974 a mene. Tj. ten rocnik 1978 je asi tak hranicni, spis zalezi na tom, jak byl uskladnenej.

Kdyz uz ho mas... tak ho prozen kamerou, treba z toho neco bude :) ale spis to ber jako pokus...


Ježiš vy jste magoři, já se furt marně snažím abych filmy měl vyvolané jako z fomy a vám jde o to aby byly co nejhnusnější? to je teda úchylárna... :wink:
  • 0

#56 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 17:49:50

Přemýšlím, jestli není chyba v nedostatečném vyplachování. Jak vlastně vyplachujete? Já napojím hadici ke kohoutku (mám tank lomo) a nechám téct vodu dovnitř a vytékat vrchem ven, ale nevím jestli je nutné k tomu ještě kroutit cívkou, nebo jestli ten proud vody samotný je dostatečný? popravdě řečeno jsem dost líný na to se nad tím hrbit a kroutit tyčkou...Každopádně jsem byl z toho zase trochu naštvaný.


Ten bělič musí všechen pryč. Já po běliči peru takto:

5x praní á 45 sekund:
- napustit vodu do tanku, intenzivně točit / kvedlat, to celé cca 45 sekund až minutu, vodu vylít, toto opakovat 5x
1x praní á 2 minuty:
- napustit vodu do tanku, nechat stát, ke konci dvou minut cca 10 sekund intenzivně točit

Obecně nemůžeš udělat chybu tím, že to budeš prát delší dobu, raději déle než méně.

Píšeš, že máš film "méně vybělený / flekatý", můžeš to prosím nějak rozvést? Pokud je na filmu žluto-hnědo-šedý flek v části obrazu, znamenalo by to, že je film nedostatečně vybělený (důvod - nedostatečný pohyb materiálu v bělící lázni, nedostatečná doba bělení či kombinace obojího).

Pokud je film místy světlejší, místy tmavší, mohl by být problém spíše v délce osvitu nebo i v nedostatečném praní viz výše.

Každopádně se toho neboj, to doladíme :wink: Než ale pojedeš na dovolenou, ještě si natoč a vyvolej pár testovacích cívek...
  • 0

#57 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 17:50:40

Ještě si musím rýpnout, že mě překvapuje, jak jste tady všichni odvaření z těch Quartzek. To jsou to podle vás tak skvělé stroje? Není to spíš trochu znouzectnost? zkrátka kazety jsou drahé nebo nedostupné, tak nezbývá nic jiného než natáčet na DS8. já ji teda mám taky (DS8 zoom) a nic hlučnějšího jsem v ruce neměl, jak to spustím hnes se všici otáčejí, co to jako tady tak řve... ale chápu, že záleží na exempláři, kvalita ruských věcí obecně je velice kolísavá....a těžká je jak kráva ta kamera, tahal jsem ji s sebou na Ukrajině po horách a řeknu vám, že už nikdy více... Co třebá říkate na české admiry? to je v podstatě to samé co quartz, ale jak krásně tiše předou :wink:
  • 0

#58 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 6 březen 2009 - 18:02:01

Konec na 37EUR to ten Canon vyjde levněji :arrow: A už se jen těšit, tak utery středa bude Quarzka doma :arrow:
  • 0

#59 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 18:04:14

Ty fleky jsou černo bílé, takové spíš šmouhy. Tak to asi bude tím vyplachováním... no budu muset ještě trochu trénovat... Každopádně, ještě jedno ponaučení mi z toho vyplynulo: rozhodně nikdy nepoužívat vývojku dvakrát po sobě, a to ani bez časové prodlevy, ta druhá vyvolaná půlka filmu má celá nahnědlý tón, ne že by to vadilo, ale když jsem ty půlky při promítání slepil, bylo to sakra poznat.
  • 0

#60 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 březen 2009 - 20:11:26

Ještě si musím rýpnout, že mě překvapuje, jak jste tady všichni odvaření z těch Quartzek :arrow:


no jo, jenze ta DS8-M je krasna, prekrasna :arrow:
  • 0

#61 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 6 březen 2009 - 20:32:08

Na aukru další Quarzka http://aukro.cz/item...yroba_ussr.html
  • 0

#62 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 23:04:27

Ještě si musím rýpnout, že mě překvapuje, jak jste tady všichni odvaření z těch Quartzek. To jsou to podle vás tak skvělé stroje? Není to spíš trochu znouzectnost? zkrátka kazety jsou drahé nebo nedostupné, tak nezbývá nic jiného než natáčet na DS8. já ji teda mám taky (DS8 zoom) a nic hlučnějšího jsem v ruce neměl, jak to spustím hnes se všici otáčejí, co to jako tady tak řve... ale chápu, že záleží na exempláři, kvalita ruských věcí obecně je velice kolísavá....a těžká je jak kráva ta kamera, tahal jsem ji s sebou na Ukrajině po horách a řeknu vám, že už nikdy více... Co třebá říkate na české admiry? to je v podstatě to samé co quartz, ale jak krásně tiše předou :arrow:


Jenom bych upřesnil, žetřeba kazety pro mě osobně jsou dostupné, řekl bych dostupnější než předražená špulka Fomapanu R100. 15m Tri-Xu v kazetě mě vyjde levněji.

Admiry asi nejsou špatný, souhlas. Ono je tom, co poznáš v životě jako první no a já... s Quartzkou vyrostl...
  • 0

#63 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2009 - 23:27:59

Ježiš vy jste magoři, já se furt marně snažím abych filmy měl vyvolané jako z fomy a vám jde o to aby byly co nejhnusnější? to je teda úchylárna... :arrow:


:arrow: :arrow: :roll: tak doslova to zase neber. Taky se snažím o maximální kvalitu, ale jsou prostě místa a situace, kdy nějaká ta typická filmová vada se ti spíš hodí než aby vadila ...
  • 0

#64 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 6 březen 2009 - 23:51:16

Tak to je dobrá zpráva, v tom případě bych asi zkusil některou z těch tebou doporučovaných kamer. Jak se přesně jmenuje ta kazeta? Zkusim to sehnat tady u nas v německu, taky by to nemuselo stat moc.
  • 0

#65 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 7 březen 2009 - 00:10:20

Ze států ta kazeta s TriXem vyjde na 14USD jak koukam, ale v DE je nevidim.
  • 0

#66 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 březen 2009 - 00:18:03

Tak to je dobrá zpráva, v tom případě bych asi zkusil některou z těch tebou doporučovaných kamer. Jak se přesně jmenuje ta kazeta? Zkusim to sehnat tady u nas v německu, taky by to nemuselo stat moc.


Spletl jsem se, omluva. Myslel jsem, ze DS8 Fomapan R100 10m civka stoji podstatne vic ... takze zbytecne kalim vodu. TriX sezenu za bratu cca 430 Kc v prepoctu v londynskem Silverprintu, jinak ho mivaj lidi v UK e-bay shopech za 11.50 liber ( nekdy i vcetne postoveho).

Jina vec je barevnej Kodak Ektachrome 64T. Da se sehnat v prepoctu za 315 - 340,- Kc, ... no jo, ja vim, jsou to 3.5 minuty filmu, neni to levny, ale.. nemuzu si pomoct :arrow:
  • 0

#67 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 7 březen 2009 - 01:44:12

no nevim kam ty ceny vysplhaji, ted byl ny aukru vydrazenej tank za 1800 a rozrezavacka filmu pres 300 :arrow:
  • 0

#68 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 7 březen 2009 - 08:23:37

, Zaujala mě ta doba osvitu 2 krát minutu, to je o dost dýl než FOMA doporučuje (2 krát 30 sek.). Má to nějaký zvláštní význam, nebo je to celkem fuk jak dloho na to svítíš?
. Jak vlastně vyplachujete? Já napojím hadici ke kohoutku (mám tank lomo) a nechám téct vodu dovnitř a vytékat vrchem ven, ale nevím jestli je nutné k tomu ještě kroutit cívkou, nebo jestli ten proud vody samotný je dostatečný?

osvit dělej to dle Fomy.
v tom běliči s tím toč
praní děláš dobře,ale pokud je bělič manganistan.nesmíš pouštět tu vodu prudce/proto ty praskliny/
teplota vody 16-20 st
bělič s dvojchromanem při praní vytéká žlutě zbarvená voda, když je čistá je to dobrý chce to 5min. prát
  • 0

#69 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 březen 2009 - 12:55:27

Prani po beleni je dulezite chce to proste opravdu vyprat.....ja to mam napojene a jeste s tim tocim......delam to treba i tak ze ten tank odklopim a pustim tu vodu primo do tanku z vrchu na civky a nechvam vytekat spodem....

a reexpozice ? 2x 1 minuta, 2x 30 sekund......je to uplne jedno....dulezite je ten film opravdu cely prosvitit takze klidne i minutu a pul z kazde strany........delej si to 2x 30 sekund a muze se ti stat ze se ti to cele neprosviti.........tady znamena vice mozna lepe nez mene......

zadne praskliny, zadne mapy.....je to ciste......


jinak quarzky jsou super proste......a hlavne jsou plno manualni.......
  • 0

#70 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 7 březen 2009 - 23:13:12

Jak to tady tak čtu, tak se do toho asi opravdu pustím. Jen tedy: Nemá někdo z vás, jak tu bylo zminováno, ještě na prodej nějaké ty prošlé zkušební filmy? Za 250 je to opravdu asi dost na to pokazit si to. Samozřejmě si mužu zkusit vyvolávat po částech, to je jasné. Ale i tak by to chtělo několikrát zkusit. Možno dobré by bylo s tou FOMOu začít.
  • 0

#71 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 březen 2009 - 15:41:47

Já bych se rád ještě zeptal k tomu vyvolání a návodu a množství. RED tady psal o vyvolání DS8 7,5 metru, návod na tank 850ml. Nejsem si ted jisty ktery mam ja, myslím, že na 15 metru filmu. To samozřejmě bude větší hrnec. Mám zanechat stejné množství vývojky? Koncentrace samozřejmě musí být stejná, ale jestli mám dát 825 ml když vyvolávám DS8 a nebo Super 8, resp. když vyvolávám ve větším tanku. (15m)
  • 0

#72 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 březen 2009 - 15:46:42

Otec ti posle nejake filmy, jestli teda jeste nejake ma....

a neboj se ho tam dat cely aspon se to naucis motat....a muzes predejit par neprijemnostem.....jakoze ti to treba vyskoci kdyz to budes moc utahovat ke konci....


Ne ja mam navod na 10 metru DS8 ...... to je kapacita quarzky......mam taky ten tank na 15 metru nebo kolik to je........mam ten samy hrnec co ty......jednohadickovy, veliky.......

na 10 nebo 15 metru ds8 ( 16mm ) je to tech 800 ml vyvojky (825 ml )
to je jedno jenom tam bude vic pasku.....

a na jenom super 8 mm musis dat myslim kolem 500 ml ? nevim ted bych kecal musel by sis to zkusit s obycejnou vodou...
  • 0

#73 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 8 březen 2009 - 16:13:33

Red:mám před sebou návod UPB 1a tam píšou.
jeden 8mm film v jedné vrstvě 0,85 l
16mm 1 l
dva 8mm nad sebou 1,3 l
dva 16mm nad sebou 1,8 l
jeden 8mm +jeden 16mm nad sebou 1,5 l

16mm/DS 8/
  • 0

#74 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 březen 2009 - 16:17:43

tak to je silene .......

Ja vyvolaval 16mm (ds8) v 800ml a byla vyvolana i perforace...nedohnapky to nemelo...

vrta mi to hlavou jdu neco zkusit...
  • 0

#75 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 březen 2009 - 16:24:50

Diky za náměty, až se do toho pustím, což doufám bude brzo, tak uvidíme jak to dopadne :) Já prostě zkusím tam dát co co píše RED. Mám asi stejný tank.
  • 0

#76 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 březen 2009 - 16:55:04

Ja bych se toho vubec nebal, ted jsem to zkousel a v 800 ml je civka 15m 16mm ponorena....
  • 0

#77 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2009 - 17:59:28

Ja bych se toho vubec nebal, ted jsem to zkousel a v 800 ml je civka 15m 16mm ponorena....


ty, REDe, v 800 ml je cívka ponořená. Ale pak musíš opatrně pootáčet, žádná zbrklost. Zkus si v prázdnym tanku s 800ml vody otočit rychle cívkou ... odstředivá síla ti chemii hodí od středu ke krajům ... a riskuješ, že okraje filmů nebudou vyvolaný ... neřikám, že to nejde... jen, pozor na to...
  • 0

#78 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 březen 2009 - 18:02:54

jo jo to vim sak taky s tim pekne pomalucku tocim, obcas zakvedlam... musis nato pamatovat...

temnokomornicina neni jak zednicina :D

ja radsi budu vyvolavat opatrne v 800 ml nez v litru chemie ale pak budu mit za ty penize o film mene.......jo my studenti setrime kde se da :)
  • 0

#79 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 březen 2009 - 16:05:49

Rád bych se zeptal na jeden detail k vyvolávání. Praní (které se opakuje několikrát za proces) děláte v tekoucí vodě z kohoutku a nebo taky v destilované vodě? Resp. jak zařídit, aby na filmu nezaschly mapy nebo jine blbe fleky? Díky.
  • 0

#80 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 březen 2009 - 16:10:08

a ještě mě napadla jedna drobnost. Když to ve tmě na ten tank navinu (což jsem se naučil, neměl by to být větší problém) a zavřu, pak muž mužu normálně rozsvítit, když to mám v tanku, ne?
  • 0

#81 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 10 březen 2009 - 16:48:27

Vodu ber z kohoutku.Destilku ne, to by si se nedoplatil.Na závěr procesu použit smáčedlo Fotonal od Fomy.

Pokud máš film ve vývojnici a vrchní víko zavřený,tak můžeš rozsvítit.
  • 0

#82 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 březen 2009 - 19:43:32

Díky za info, pujdu to ještě tento týden zkusit. Chtěl jsem dneska, ale v prodejně FOMA v Jungmannově ulici neměli ten kit! Ani vývojku, nic. A i tak tam byla o dost dražší než na stránkách FOMY. ZKusím z počátku ten kit, pak až to vychytám, tak zkusím se zaobírat tím, jak to sehnat levněji. Jinak navštěvujete někdo FOMAobchod v Jungmance? Ten pán mi tam dneska říkal, že tam normálně berou inverzní filmy a vyvolávají je! Asi to nedělá přímo FOMA ale s tím ukončením služby to asi nebude tak žhavý zase. Jen tak pro info.
  • 0

#83 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 10 březen 2009 - 19:53:31

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Tuhle ted drazim, vypada dobre.


Jak jsi spokojen?????

Já jsem ji taky dražil a pak jsem musel na chvilku zajít pomoc kámošoj a trochu jsem se zdržel a malá chvilka mi chyběla. Projel jsem aukci o 10 korun.
  • 0

#84 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 březen 2009 - 20:49:20

Jinak se chci ještě zeptat, všech kteří s FOMA kitem dělali. Kolik filmů v něm jste schopni vyvolat? RED tady doporučoval 75ml vývojky. Té je v kitu jak velké množství? 250ml jenom? Tzn, že bych s tím mohl udělat jen 3 filmy? To je dost bída. Jeden film za 150Kč? To nevychází o tolik levněji. Nebo se mýlím a je tam více vývojky?
  • 0

#85 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 10 březen 2009 - 20:57:19

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Tuhle ted drazim, vypada dobre.


Jak jsi spokojen?????

Já jsem ji taky dražil a pak jsem musel na chvilku zajít pomoc kámošoj a trochu jsem se zdržel a malá chvilka mi chyběla. Projel jsem aukci o 10 korun.


Otče zatím nijak, pořád ji nemám doma. Ale těším se :) Ta tvá mě mrzí.
  • 0

#86 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 březen 2009 - 08:22:33

Ne je tam 250 ml.....proto je to 3 kusy na kit :-).........

proto rikam ze je levneji si koupit fomadon lqr zvlast, FomaFix zvlast a hned si nekde uplne jinde.........ale to jsem psal uz vyse


z kitem je dobre zacit......nic vic......
  • 0

#87 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 březen 2009 - 08:47:23

Pánové mě by docela zajímalo, jak jste došli ktej naší 8čce. Já jsem získal kameru po otci. Ležela a ležela, tak jsem ji zvednul a prokousával se. A jsem rád. Kdo má malý děti a má je na 8mm kšandě, tak ví o čem mluvim.
Otec
  • 0

#88 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 11 březen 2009 - 09:26:17

Osobně podezřívám místní komunitu, že mě tím nakazila. A možná v tom sehrála svou roli i dětská touha hrát si s "dospělými" hračkami ale tu osmičku co jsme měli doma nechtěli pětiletému půjčit :-)

Kamera však ještě ani nepřišla (cekam ji kazdy den) a neprotahl jsem tim ani film, tak možná ještě mám šanci na záchranu :)
  • 0

#89 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 březen 2009 - 10:35:20

Ja jsem filmarem uz dobrych 5 let....

ale tocil jsem zatim jenom na digitalni media....

veskere filmove materialy jsem ale studoval pro surovinu, treba skripta z LONDON FILM ACADEMY jsou ciste na super 16mm.

pak me zaujal tady jeden nas mistni projekt toceny na 16mm...kdo by si ho chtel stahnout, odkaz nize......a v tom sem mohl konecne vyuzit vsechny sve zkusenosti z filmu ktere u digitalniho projektu nevyuzijete....

OBED 16mm

rozpocet na surovinu cinil cca 10 tisic....

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek

sesel jsem se s tim tvurcem a zacal nejak resit co se da vsechno dneska natacet.....

Mel jsem tuseni o nejake existenci 8mm pasku, ale netusil jsem ze je to jeste v dnesni dobre mozne......tak jsem se do toho pustil.....koupil kameru, promitacku, pak schanel tank a nasel tohle forum......a uz to frcelo......

a jelikoz se forum venuje take klasicke fotografii a jeji technice tak jsem tu zustal.......protoze klasicky robim a fotim uz od dob davnych....

...zalozil s vama tady sekci super 8mm....a zbytek znate (-:...budu tady s vama dychat dokud budete mit chut :-)

WDX
  • 0

#90 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 březen 2009 - 10:58:16

Dobří lidé. Našla by se nějaká dobrá duše, co by mi namíchala a zaslala za nějakej peníz řádnej hlt běliče a čističe? By jsem to zkusil.
Ách jó, už v tom zasejc lítám.

Ten tank(válec) na 16ku, má cenu na něm přemejšlet??? Bude to bedna rozměru cca 0.5 x 0,5 x 1m. Samozřejmě po namotání filmu a uzavření poklopu světlotěsná.
  • 0

#91 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 březen 2009 - 11:13:39

Otce tento tyden toho mam dosti moc......ale jestli bys pockal tak bych ti poslal cerstvou sirovku bud s dichromanem nebo s manganistanem........a nejkay ten roztok cistice......jeste bych ti napsal
  • 0

#92 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2009 - 15:08:01

Dobří lidé. Našla by se nějaká dobrá duše, co by mi namíchala a zaslala za nějakej peníz řádnej hlt běliče a čističe? By jsem to zkusil.
Ách jó, už v tom zasejc lítám.

Ten tank(válec) na 16ku, má cenu na něm přemejšlet??? Bude to bedna rozměru cca 0.5 x 0,5 x 1m. Samozřejmě po namotání filmu a uzavření poklopu světlotěsná.


jestli chceš, mohu ti přivézt dvoulázňovou inverzní sadu z anglie kterou používám já. Obsahuje vývojku (používá se jako první i druhá), kombinovanej bělič/ustalovač/čistič. Případně z toho můžeš použít jenom ten kombinovanej bělič/ustalovač/čistič, a jako vývojku použít svoji oblíbenou...

Mám doma v zásobě tři balíčky, jeden bych ti přenechal...
  • 0

#93 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2009 - 15:18:15

Pánové mě by docela zajímalo, jak jste došli ktej naší 8čce. Já jsem získal kameru po otci. Ležela a ležela, tak jsem ji zvednul a prokousával se. A jsem rád. Kdo má malý děti a má je na 8mm kšandě, tak ví o čem mluvim.
Otec


Táta točil rodinné dokumenty a místní dobové věci na osmičku. Jakmile jsem trochu vyrostl, začal mi kameru půjčovat, až jsem v tom eventuálně pokračoval já. Někdy kolem roku 1994 - 1995 jsme s tím přestali, ... a někdy kolem roku 2003 nebo 2004 jsem se k filmování na osmičku zase vrátil ... proč? ...

Mezitím jsem točil na videokameru, bylo to dobrý, ale něco tomu pořád chybělo. Atmosféra. Pak jsem taky přišel na to, že moje rozhodnutí archivovat věci z Hi8 video formátu na S-VHS (kterej si na VHS videu nepřehraju) byla pěkná volovina. Abych se na ty archivní věci dnes podíval, musel bych sehnat funční S-VHS video ... a na úkor ztráty kvality pokud možno překopírovat.

V porovnání s tím ... nejstarší rodinné super 8 filmy nám ležely doma ve skříni přes 30 let. Oprášil jsem promítačku, vyměnil žárovku, vytáhl plátno a ... bez ztráty kvality, obraz pořád stejně dobrej.

To mě přivedlo k přesvědčení, že film je film a je potřeba na něj točit.

Jinak podobně jako RED, k tomu ještě fotím / temnokomorničím taky od mala ... a taky jsem s tím na dlouhou dobu přestal, ... a díky místním temnokomorníkům jsem se k tomu počátkem letošního roku zase vrátil :)
  • 0

#94 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2009 - 15:19:33

jo... a o tom válci na volání 16tky má určitě cenu přemejšlet ...
  • 0

#95 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 březen 2009 - 18:10:54

ja se podivam tam do kulturniho domu......jestli je ve funkcnim stavu....

sneku jsem na tom podobne, taky nebyt tady temne a takovych temnoknezniku jako jsem ja, tak uz mozna doma temnou nemam...
  • 0

#96 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 12 březen 2009 - 00:21:35

Já mám doma docela hodně historických rodinných materiálů na 8mm po dědečkovi a babičce. Zůstalo mi to doma protože rodiče si to nebrali když se odstěhovali. A já jsem rád. Občas si něco pouštím, dokonce i já jako malej jsem tam i když je to jen jedna cívka. Filmy jsou sice přepsané na VHS, ale upřímně řečeno kvalita to není nic moc! Přemýšlím o novém self přepisu do HDV, ale až budu mít potřebný equipment. Ale zpět k tomu, co mě přivedlo. Táta o tom často mluvil, že na to jeho rodiče kdysi točili a že ty filmy jsou, atd. Měli jsme doma dokonce historickou kameru Eumig ze 40. let, ale koncem 90. let jsem nikde filmy nesehnal. Pak mi někdo v roce 2001 řekl, že se to prý zase dělá! Tak jsem si to našel, sehnal a na tu starou 8mm kameru jsem pokusně něco natočil. U Pazdery jsem si koupil Meolux2 (protože naše stará promítačka ze 40. let měla asi 30 let už spálenej motor :) a proto se taky na to už v 80. letech netočilo) a dělal experimenty. Pak jsem se dozvěděl o Super 8 a sehnal quartzku a dělal nějaké pokusy, atd. Dokonce jsem měl roztočený (2002) nějaký film, ale selhala mi ta quartzka, tak jsem to na nějakou dobu zanechal. Nějakou jednu cívku jsem natočil v roce 2006 a pak jsem se k tomu se vší parádou vrátil až v loni (2008) v květnu, kdy jsem to rozjel ve velkém stylul Pořízení kamer na kazety, objednávání přes Ebay. Pořízení Eumig zvukového projektou, sbírání hraných filmů na Super 8 (zvukových) kterých mám ve sbírce poměrně už dost a pak taky pořízení projektoru na 16mm, zakoupení kamery na 16mm, sbírání hraných filmů či seriálů na 16mm. Koníčem ve velkém stylu! A teď díky temnakomora.cz se vrhnu i do toho self-processingu a snad i barevného a zase to pořádně rozjedu, co jsme za poslední měsíce zanedbal :)))
  • 0

#97 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 12 březen 2009 - 02:21:23

Dneska jsem si koupil ten FOMA kit. Mam jeden drobny dotaz, hlavne na REDa ale klidne i dalsi. Vse podle navodu chapu, ale je tam napsano, ze je to na vyvolani dvou (!!!) 8mm filmu!!! To opravdu to ale cenove vychazi stejne jako nechat si to udelat! REDe, pises, ze se udela lazen v podstate na 3 filmy, ale toho dilu B2 (4X0,5g) je tam opravdu jenom na dva filmy. Jak to resit?
  • 0

#98 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 12 březen 2009 - 02:36:43

A jetšě drobnost. REDe, jak máš psáno smáčedlo. Co používáš za smáčedlo? Pokud je skutečně výsledek lepší, tak bych to asi měl udělat také.
  • 0

#99 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 12 březen 2009 - 08:22:20

V tom navode mas napsano ze VYVOJKU a Smacedlo pouzit max 1x

Ale belic a cistic klidne 2x takze ten nevylit... !!!

Smacedlo je obycejny FOTONAL od FOMY...ale bacha na koncentraci, radsi mene nez vice...pak zustanou fleky a je to spise na skodu...
  • 0

#100 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 12 březen 2009 - 10:36:31

A je tedy možné ho nepoužít vubec? V tom setu není. V návodu FOMY je navíc plsáno že nakonec opláchnout destilovanou vodou. Možná že tím se mi tam neudělají fleky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních