Přejít na obsah

Fotka

Kava a citron na vyvolanie filmu

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
158 odpovědí na toto téma

#151 pepafotograf

pepafotograf

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 694 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 258

Publikováno 4 srpen 2017 - 07:45:17

bez kometáře...

• 0

#152 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 614 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 830

Publikováno 4 srpen 2017 - 08:59:45

Duuri, Resolut:   možná hledáte ekologii,  ale  zapomínáte na  vyvolávač,  obsažený v naprosté většině  těchto  eco-pro komerčních vývojek (protože  dnes  v  US, Kanadě  i  v EU  je  vše, co je  označeno EKO,  velice in a  lidi to kupují, i když to bývá  sakra předraženo, a  vše,  co jako EKO či zelené reklamu,  z trhu mizí).

dosti jedu: vyvolávač, který obvykle dnes ani v MSDS uváděn u  komerčních vývojek nebývá, je fenidon (dnes  asi B) či dimezone S.   Takže se  vrátíme k  mnoha vývojkám  i  tu  na  TK popsaným,  fungujícím na principu superaditivity fenidonu a askorbanu, pokud  je  v  msds napsána  kyselina askorbová, l-askorbová a najdete tam i byť špetku uhličitanu sodného (většinou v těch práškových) či  draselného (v tekutých koncentrátech kvůli lepší rozpustitelnosti), je to opět  o askorbanu,  a  vlastně i  ke  kodaku  xtol  atd.atd.     Koukněte do bzenčákových článků,  který to před lety docela  systematicky  testoval a psal zde o tom.  

Já mám osobní zkušenost  velmi dobrou s  orig. xtolem,  je mnoho těch, kteří  úspěšně  používají mnohá léta  tzv. mytol a  mnoho dalších,  co  používají rádi a úspěšně  tyto  tzv. vitaminové vývojky negativní i pozitivní,  míchaných doma dle mnoha  veřejně dostupných receptů  i  kupovaných,  ať už je výrobcem a prodejcem kdokoli.    Ti dva hlavní US  "výrobci" a  prodejci  nedělají nic jiného,  než  že  pod  svou značkou naváží, namíchají a  prodávají  leccos z  dnes již patentově nechráněných a  dříve již  veřejně publikovaných  receptů,   dříve se  čestně přiznali,  co je vlastně obsahem sáčku či lahve,  dnes  už  leccos označí jen jako  "ECO developer"   a  schluss.   Nemám důvod si  myslet,  že  by  ty  ECO friendly  vývojky od  U.S.  či  E.U.  výrobců nefungovaly,   kdyby  byly špatné, neprodávaly by se,   a nemám důvod si myslet,  že výsledky by byly  moc  odlišné  od  XTOLu  či jeho klonů. 

Výjimkou je  asi pan Moersch,   který  vyrábí hodně dle svých vlastních,  mnohdy unikátních receptur - týká se zejména pozitivního procesu.  Nakolik  jsou  jeho negativní vývojky více či méně původní,  netroufám si odhadnout,  ani  nechci, neb  asi odvádí dobrou práci,  dle  ohlasů, které má jak od  publika,  tak  fotografů, kteří u něj nakupují.  A u negativních vývojek se  nedá tak moc kouzlit  jako  u pozitivních (kde je pořád ještě díky  různorodým reakcím různých papírů na různé vývojky co objevovat :-) ).  

p.s.  pokud  vám někomu chybí askorban sodný,   není problém,  vemte dostupnou kyselinu askorbovou a zažívací sodu (bikarbonu) a  použijte přepočet molárních hmotností pro přesnou náhradu. 

pomůcka:

https://en.wikipedia...odium_ascorbate

http://www.lenntech....-calculator.htm

• 3

#153 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 614 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 4 srpen 2017 - 09:04:25

sakra,  odklepl jsem a nepřečetli si po sobě.   Promiňte,  tisková oprava: 

část první věty: 

"a  vše,  co jako EKO či zelené reklamu,  z trhu mizí"   

má správně znít:

"a  vše,  co jako EKO či zelené reklamu nemá,  z trhu mizí"

v části druhé  věty:

"je fenidon (dnes  asi B) či dimezone S"

nahraďte  šklebící se  žlutý ksicht   písmenem B,   správné znění:

"je fenidon (dnes  asi B ), či dimezone S"

• 0

#154 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 314 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 74

Publikováno 4 srpen 2017 - 10:31:02

@jirin_ol  dakujem za vycerpavajucu odpoved :)

• 0

#155 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 614 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 4 srpen 2017 - 10:39:08

ano,  vyčerpala mě pro dnešek :-D  

• 0

#156 cilaman

cilaman

Nováček

• Předplatitel
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 45

Publikováno 4 srpen 2017 - 15:48:57

Nevím jestli předmětem,ale já osobně mám v plánu dále používat nesmrtelnou kombinaci Tri-x400+D76,žádný kafenol,tol,nal+pomeranče a jiné hovadiny a pokračovat v obsahové stránce fotografií,nikoliv formalistické...Tak jako vědci konečně objevili a světe div se,že nejlepší potravou pro kojence je-mateřské mléko,tak i u mě převládá názor,že nejlepší pro mé věci bude i nadále vývojka a ustalovač,přesněji řečeno-některé vývojky prověřené desítky léty...A nyní si jdu po ránu zalít ranní kávu,protože vývojku nepiju!

Poznámka na konec,bylo tady už na temné spousty lidí,i "nejvyšších" typu Milana Červenky,alias Krakena a byli tu docela dlouho.A dnes? Milan mi prostě říkal-víš,já jsem to pověsil na hřebík,už nefotím!!! Tak dlouho laboroval,vymýšlel vymyšlené,až mu na jeho vlastní tvorbu prostě nezbyl čas...

Príspevok presne podľa hesla "čo nevyhovuje mne, to si nezaslúži žiť" ... Jak smutné ... každému niečo vyhovuje, každý má svoje obľúbené kombinácie ale prečo hneď odsudzovať niečo alternatívne? Veď Vás nikto nenúti kafenol používať. Zoberte si, že by sa týmto merítkom na nás pozerali digitálisti... skončili by sme s tým, že napríklad "ja v kúpelni nevyvolávam filmy, ja sa v kúpelni kúpem a umývam. Mne stačí môj fulframe a photoshop"... Keď nepočítam ničím neprispievajúcich komerčných hipsterov, ktorí sa rozhodli, že LOMO bude in, tak analógová fotografia dávno nie je mainstream a preto musím povedať : "Ďakujem za každého človeka ktorý skúša a experimentuje alebo sa snaží obnoviť nejaký ten alternatívny proces". Je smutné, že aj v rámci tejto komunity sa navzájom odrádzame od rozvoja okrajových technológií a postupov. Pozor, nehovorím o prípade, keď niekto niečo vyskúša a následne upozorní ďalšieho kolegu, že to proste nefunguje ... to je ale iná story.

TriX-400 s D76d (v modifikácii jirin_ol) mám naozaj rád, no zároveň sa učím mokrý koloidný proces ... Budiž, asi skonštatujete, že kyselinu octovú používate skôr na tlačenku ako do vývojky ale to ma asi neodradí učiť sa túto historickú techniku aj naďalej....

• 4

#157 Lubajs

Lubajs

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 srpen 2017 - 16:37:03

..... Budiž, asi skonštatujete, že kyselinu octovú používate skôr na tlačenku..............

Zlatá slova, furt jsem přemýšlel, co bude dnes k večeři... naštěstí jsem kouknul na Temnou.. :-P :-P

• 0

#158 pepafotograf

pepafotograf

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 694 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 258

Publikováno 5 srpen 2017 - 05:27:34

Asi jsme se nepochopili.Vůbec mi nevadí alternativní přístup kolegů temnokomorníků,klidně ať laborují když je to baví.Spíš se obávám,že nějak ty výsledky nejsou v porovnání s digitálisty tak nějak obecně vidět.Fotografických výstav je spousta,ale klasické fotografie na nich člověk nevidí...Mě to právě připadá,že se pořád jen experimentuje a experimentuje a mnohdy objevuje objevené a na autorskou tvorbu není už čas.Po dlouhé době jsem objevil výbornou autorskou výstavu Antonína Kostky z Brumova-Bylnice.Asi tohoto tvůrce není potřeba představovat.To prostě byla pastva pro oči! Klasické vzorně vyzvětšované fotografie jednotného rukopisu,brilantní techniky a to prostě byla paráda! Tento pán to dělá už od roku 1975,temnou tady zná,ale nepřispívá,říká že na to nemá čas-že raději jde na jedno a nebo za svítání vstupuje se svým Pentacon sixem do horské krajiny...ty výsledky jsou potom vidět na výstavách.Kolik je takových podobných tady? A nebo jinak-proč nejsme nikde moc vidět? Pamatuji dobu,kdy se tady dělal kalendář Temné a bylo na to dost času,ve finále když šlo do tuhého nebyli lidi schopni poslat tři!!! fotografie na papíře 18x24...to byly sáhodlouhé diskuse proč se to nedalo stihnout atd,nakonec kalendář vyšel,ale příští ročník se už nekonal...Mě se prostě zdá a nebudu asi sám,že nejsme,bohužel nejsme nějak výrazněji vidět na výstavních panelech po celé ČR,a opravdu toho sjezdím po republice docela dost...A nebo možná-i cesta může být cíl! Přeji všem Dobré Světlo a hezký víkend!

• 2

#159 duuri

duuri

Nováček

• Předplatitel
  • 314 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 74

Publikováno 5 srpen 2017 - 13:22:33

Nuz aj taketo pribehy pise zivot. Chvalabohu kazdy to vidime inak.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních