Přejít na obsah


Fotka

PYROCAT - HD, negativní vývojka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
209 odpovědí na toto téma

#201 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 březen 2020 - 17:58:55

přerušuju vodou, sušim normálně pověšeno, za růžek kolíčkem, ale problém je jenom u toho pyroprocesu. Taky mi dochází, že nejsem schopnej určit, jestli ty trhliny vznikají při volání, nebo pak při sušení, nebo při delším skladování... Trochu sem doufal, že najdu někoho s podobnou zkušeností, takhle halt povedu osamělý boj. To už by se pak daly ty zkušenostě porovnat a byla by šance chytit toho červíka rovnou za správnou nohu...


  • 0

#202 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 10 březen 2020 - 18:10:04

Tak to je potom tazko hladat, ked robis vsetko spravne ... :(


  • 0

#203 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 březen 2020 - 07:34:38

Dovolím si jednu spekulaci: 

Pyrovody  (jak pyrogallol, tak pyrokatechin)  utvrzují želatinu (a ji taky lépe barví),  pokud  obsahují   méně než 2g siřičitanu sodného (či draselného) v litru roztoku. Vzpomínám,  jak jsem před 45 lety měl některé kinofilmové negativy (zdůrazňuji - pouze  některé,  které měly zřejmě tlustší vrstvu emulze  než  v té době začínající slabovrstvé Ilfordy FP3 a HP4) po vyvolání ve vývojce obsahující docela značnou dávku pyrokatechinu s povrchem  silně připomínajícím reliéf - zřejmě po usušení různá tloušťka  emulze s obrazem  silně a slabě osvíceným,   na hranách  světelných přechodů byl tento reliéf krásně patrný pouhým okem.  Na moderních, současných slabovrstvých filmech  po návratu k vývojkám obsahujícím pyrokatechin  už to nevídám.  

A tak mě napadá,  zdali to nesouvisí  s  tloušťkou želatinové emulze na  těch  velkých planech,   high accutance pyrovývojka  by to teoreticky mohla dělat.   Otázka, na kterou si neumím odpovědět:   je to  jen  hrana ostrého přechodu světlo-stín a  různé tlouštky emulze více či méně osvětlené a  tedy vyvolané a utvrzené - může být  dáno  různou nasákavostí a  poté vypratelností více či méně utvrzené v ploše negativu,  nebo je emulze opravdu potrhaná? 


  • 0

#204 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 11 březen 2020 - 08:49:59

Dovolím si jednu spekulaci: 

Pyrovody  (jak pyrogallol, tak pyrokatechin)  utvrzují želatinu (a ji taky lépe barví),  pokud  obsahují   méně než 2g siřičitanu sodného (či draselného) v litru roztoku. Vzpomínám,  jak jsem před 45 lety měl některé kinofilmové negativy (zdůrazňuji - pouze  některé,  které měly zřejmě tlustší vrstvu emulze  než  v té době začínající slabovrstvé Ilfordy FP3 a HP4) po vyvolání ve vývojce obsahující docela značnou dávku pyrokatechinu s povrchem  silně připomínajícím reliéf - zřejmě po usušení různá tloušťka  emulze s obrazem  silně a slabě osvíceným,   na hranách  světelných přechodů byl tento reliéf krásně patrný pouhým okem.  Na moderních, současných slabovrstvých filmech  po návratu k vývojkám obsahujícím pyrokatechin  už to nevídám.  

A tak mě napadá,  zdali to nesouvisí  s  tloušťkou želatinové emulze na  těch  velkých planech,   high accutance pyrovývojka  by to teoreticky mohla dělat.   Otázka, na kterou si neumím odpovědět:   je to  jen  hrana ostrého přechodu světlo-stín a  různé tlouštky emulze více či méně osvětlené a  tedy vyvolané a utvrzené - může být  dáno  různou nasákavostí a  poté vypratelností více či méně utvrzené v ploše negativu,  nebo je emulze opravdu potrhaná? 

Relief vidno na vsetkych filmoch, ktore som kedy vyvolal v 510Pyro, PyrocatHD a Tanol. Na vsetkych. Svitkace, kinofilmy, T-Maxy, Tri-Xy, FP4-ky, Delty, HP5-ky. A praskliny som zatial nevidel. Ale pohladam nejakych zastupcov a prezriem ich, ci sa medzicasom nieco nevyskytol.


  • 0

#205 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 11 březen 2020 - 09:59:25

Tak hoši, díky za vstupy. Už mi něco díky vám se rýsuje. Dám sem ještě skeny, jestli u nich někoho nic nenapadne. Zde celková fotka: https://standulin.ra...#bratislava.jpg - je to vidět v levém dolním rohu... a zde potom výřez: https://standulin.ra...islavavyrez.jpg

 

(fotka není moc povedená, kdyby někdo to místo poznal a měl odsud lepší fotku, moc rád se poučím)


  • 0

#206 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 17 březen 2020 - 00:23:32

Hranový jev? (se to jmenovalo tak nějak jako funkce přenosu modulace) To ale dělá Rodinal, proto působí ostře.

Pod mikroskopem je želatina utržená ? To by se pak vysvětlilo lokálním utvrzením.

Na kinu, ani svitkáčích jsem to u sebe nenašel, škoda, moc pěkná porucha.


  • 0

#207 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 únor 2022 - 23:57:08

Zkoušel jste někdo namíchat "A" z pyrocatu v propylenglykolu? Teď je prima dostupnej, tak proč to nezkusit.


  • 0

#208 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 13 únor 2022 - 13:33:33

Áno, dávnejšie som to skúšal, funguje to bez problémov, vývojka vydržala namiešaná minimálne rok (presné záznamy si žiaľ nevediem). Spočiatku som bol dosť opatrný, keď som dlhší čas nevyvolával, spravil som skúšku na koniec filmu, ale nikdy som s tým nemal problém. Miešal som vždy 100ml (pri mojom tempe to vydržalo dlho; skúšal som popritom aj iné vývojky) a skladoval v poloprázdnych čiernych plastových nádobách, bez zástreku alebo guličiek. 


  • 0

#209 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 leden 2023 - 21:13:46

Damy a panove
Mam dotaz.
Chci si namichat pyrocat HD, zasekl jsem se na pyrosiricitanu sodnem. Mohu ho nahradit draselnym?
Dekuji
Mira
  • 0

#210 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 leden 2023 - 21:50:39

Tak už to mám: pyrosiřičitan sodný = disiřičitan sodný. Ten mám.

Děkuji za pomoc. :)

Míra


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních