Přejít na obsah


Fotka

PYROCAT - HD, negativní vývojka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
209 odpovědí na toto téma

#101 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 8 únor 2014 - 17:52:37

Dá se nahradit pyrosiřičitan sodný dithioničitanem sodným?
Nedá.
pyrosiřičitan sodný je správně Disiřičitan sodný se vzorcem Na2S2O5 [1]
dithioničitan sodný je Na2S2O4 [2]
  • 0

#102 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 8 únor 2014 - 18:25:11

Díky za odpověď. Jenom ještě chci upozornit na to, že prodejci chemie mají na stránkách blbostě. Respektive speciélně Chevas. Když jdete na odkaz z googlu na dotaz "pyrosiřičitan sodný" na Chevas v dolní půlce první stránky, hodí vás to k nim na správnou chemikálii. Pakliže ale použijete interní vyhledávač na jejich stránkách, najde to tu dithioničitou potvoru . Čili trochu past a objednáte blbě, jako se to stalo mě. Na druhou stranu vám ty věci rozvážeji klidně na 10 dkg, maji snadno fenidon i teďka pyrokatechin, tedy docela dobrej zdroj, čili to nezatracuji...


  • 0

#103 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 9 únor 2014 - 20:13:10

Až si někdo na www.chevas.cz koupíte 100g pyrokatechinu za 1011,56 Kč nebo 50g kodalku za 1331 Kč, dejte vědět. Bude jasné, kdo bere analog vážně, případně od koho je možné si půjčovat peníze :)


  • 0

#104 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 9 únor 2014 - 20:17:32

Až si někdo na www.chevas.cz koupíte 100g pyrokatechinu za 1011,56 Kč nebo 50g kodalku za 1331 Kč, dejte vědět. Bude jasné, kdo bere analog vážně, případně od koho je možné si půjčovat peníze :)

Cože! To je šílené. :shock:  :shock:  :shock: 

Snad už by to spíš patřilo do vlákna Také máte rádi když z vás dělají blbce.


  • 0

#105 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 9 únor 2014 - 22:14:03

Je to v Praze a mám to blízko, ale rozhodně bych třeba ten pyrokatechin tam nekupoval... jediný, na co se to dá doporučit je ten fenidon, kterej se blbě shání a kterýho stačí opravdu malounko... a nebo na borax a podobný věci, to maji docela rozumně. Připadalo mi, že prostě to malý balení je prima. Ovšem po tej záměně mě to štvou teda pěkně

 

 Ale teďka nabízí kluk na Aukru spoustu chemie a to nový a levně. Je to v kategorii temná komora... nebo tady link přímo na něj.


  • 0

#106 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 12 březen 2014 - 18:53:48

Jakou barvu má tato vývojka po naředění 1:1:100?


  • 0

#107 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 březen 2014 - 20:35:24

svetla zlutohneda, po volani zoxidovana je tmave hneda


  • 0

#108 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 13 březen 2014 - 05:10:33

Díky.


  • 0

#109 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 7 září 2015 - 17:18:30

Ako je to prosim Vás s tým typom ustalovača po spracovaní filmu v HDčku?

Ako sa to správa s použitím klasiky od FOMA kyslý ustalovač...

 

Vďaka.


  • 0

#110 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 8 září 2015 - 09:29:31

Kyselej ustalovač ti požere pyrozávoj, čili smeješ ten hlavní oučinek. Najdi si tu návod na TF2, nebo si kup Ilfordí Rapidfixer - ten funguje dobře. Fomáckej ustalovač ne-e


  • 0

#111 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 září 2015 - 09:51:39

velmi zjednodušeně:  

 

ustalovače lze rozdělit  na  dvě  zásadní skupiny:    "klasické ustalovače"   a  "rychloustalovače"

 

"klasické"  dělíme na  kyselé, neutrální a zásadité.  Doba ustalování je obvykle u filmů  8-10 min při 20st.C (u  filmů s plochými krystaly i déle).

 

Hlavní účinnou látkou  v "klasických kyselých" je  thiosíran sodný,  pomocnou látkou  konzervant (siřičitan sodný)  a  pro okyselení pyrosiřičitan sodný/draselný.   Jak siřičitan,  tak pyrosiřičitan mají kromě  jiného tu vlastnost,  že  do  jisté míry  (závislé na koncentraci,  délce působení a teplotě)  umí odbarvit  emulzi  charakteristicky  obarvenou pyrogallolem či pyrokatechinem.  Z tohoto důvodu  není  tento ustalovač v procesu s "pyrovývojkami"
vůbec doporučen.

Neutrální (plain fixer) obsahují jen thiosíran sodný  a siřičitan sodný .  Pro eliminaci  nebezpečí odbarvení emulze  po použití "pyrovod" čím méně siřičitanu sodného,  tím lépe  (cca 15 g/l  max.),  siřičitan lze  úplně vynechat.  Tento ustalovač  ovšem nemá takovou životnost jako kyselý,  a  celkovou dobu ustálení je dobré  mírně prodloužit. 

Zásadité  obsahují  kromě thiosíranu sodného a siřičitanu sodného i zásadu,  tj. kodalk (metaboritan sodný).  Tyto jsou rovněž  bezpečné pro "pyrovody". 

 

"rychloustalovače"  obsahují jako hlavní účinnou látku  thiosíran amonný,   který je  v rychlosti působení účinnější jako thiosíran sodný,   proto celková doba ustalování je  kratší, pro filmy obvykle  cca 5 minut při 20st.C.   dále  podobě jako u "klasických"  rozdělení na kyselé a zásadité. Nejbezpečnější pro barvu emulze po "pyrovodě" je  zásaditý.  

 

Doporučení v nouzi:

máš-li  foma  kyselý ustalovač  ještě nerozdělaný v roztoku,   můžeš  si  neutrální klasický ustalovač připravit  jednoduše  tak,  že  rozpustíš ve vodě pouze  obsah  většího sáčku,   obsah  malého sáčku  rozpouštět nebudeš.    Pak si akorát hlídej  jeho životnost,  určitě nebude možné ho skladovat v lahvi  pro opakované použití  tak  dlouho,  jako kyselý.  


  • 0

#112 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 září 2015 - 12:49:37

Jen doplním, že pyrosiřičitan i siřičitan přispívají k odbarvení antihalačky a isolárních barviv z emulze.

Už to tu asi někde je, ale pro zopakování TF-2 z Foma ustalovače:

Thiosíran.....................180g (ten větší pytlík v balení ustalovače)

Siřičitan sodný bezv.....11g

Kodalk...............................7,2g

voda do .......................720ml


  • 0

#113 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 září 2015 - 16:33:57

Ďakujem pekne všetkým za podrobné sformulovanie problematiky vhodného ustalovača k PYRO vývojkám.

 

Určite tento príspevok bude užitočný aj iným "temným alchymistom" v tejto sekcii,lebo sa väčšinou písalo čisto len o pyro vodách a skúsenostiach, ustalovače boli len náznakom upomenuté, ale ak tu už niekto toto podrobne prebral v inom vlákne,tak som sa mýlil.

 

Ja som v podstate pochopil z tejto debaty, že kysle pôsobiaci ustalovač nebude vhodný ako další proces k pyro vývojke.

Jeden člen sa tu aj zmienil, že foma rapid fixer je bez problému (či je ten vhodný ?)...tak som bol z toho zmiešaný...,preto som ustalovač vytiahol ako prioritu.

 

Použije sa TF2ka alebo ILFORD rapid..nebudem určite experimentovať.

 

Thank you!


  • 0

#114 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 8 září 2015 - 17:18:49

Jestli někdo zmínil, že Fomí ustalovač je v pohodě, tak prostě neví, o co jde. Mám pocit, že sem to tu taky někde zahlídnul. Jde o to, že ten ustalovač to samozřejmě ustálí, ale taky rozpustí ten pyrozávoj, kvůl kterýmu se pyrovody používaji. Vyvolanej negativ v Pyro HD je takovej do hněda. Když ho ustálíš v kyselém ustalovači, tak to vypadá jako normální negativ (ale drobet tvrdší), čili pokud nevíš, o co při pyrovodě jde, budeš mít pocit, že je vše v pořádku...


  • 0

#115 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 září 2015 - 17:27:47

Jestli někdo zmínil, že Fomí ustalovač je v pohodě, tak prostě neví, o co jde. Mám pocit, že sem to tu taky někde zahlídnul. Jde o to, že ten ustalovač to samozřejmě ustálí, ale taky rozpustí ten pyrozávoj, kvůl kterýmu se pyrovody používaji. Vyvolanej negativ v Pyro HD je takovej do hněda. Když ho ustálíš v kyselém ustalovači, tak to vypadá jako normální negativ (ale drobet tvrdší), čili pokud nevíš, o co při pyrovodě jde, budeš mít pocit, že je vše v pořádku...

Ešte som pyro vodu neskúšal, ale už mám spísané chemikálie do zriadeného pivničného labáku, a určite to HDčko skúsim, len sa bojím, ako to bude vyzerať cez sken, videl som na niektorom zahraničnom fóre, že tie skany sú také ako keby s nádychom červene, hnede atd...no ale to už neviem,či to boli skeny z papiera zámerne vyvolané s odtieňom,alebo negatív. Som zvedavý ako to skener podá.


  • 0

#116 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 září 2015 - 09:22:49

Sken z CB filmov by som osobne robil ako CB. Vysledok je potom neutralny. Ale keby sa aj skenoval farebne a vyberal sa ten najostrejsi kanal (POZOR: MUSI BYT VYPNUTE ICE), da sa jednym trojhmatom vysledok "zciernobielnit" ( [CTRL][ALT][U] ) v znamom programe na kurvenie fotografii.

Ked niekto prezentuje farebny sken z pyrovyvolavania, chce sa podelit o tu odlisnost, ktoru toto vyvolavanie da vo vysledku. Zo zelenkaveho negativu je potom pri prevode cervenkasty vysledok ...

Ale ked zalozis negativ do zvacsovaka, a pod neho das CB papier, moze mat negativ aj lilavu farbu, fotografia bude rovnako CB, ako z filmu z ineho typu vyvolavania.

Pri MG papieroch farebny zavoj navyse napomaha pri riadeni stmosti.

Kazdopadne, nakup chemikalii zavazuje k dlhodobejsiemu vyuzivaniu tohto sposobu, pretoze minimalne nakupne mnozstva su fakt hodne velke.

Nech uz je ro ale akokolvek, urcite ta to nezrujnuje. Ked by som zacinal este raz, skusil by som co najjednoduchsi predpis -nieco moderne: Pyrocat HD a 510Pyro sa daju namiesat do organickeho solventu a tak sa vlastne zabezpeci zivotnost navzdy.

Aj ked su popisane predpisy vsade mozne, rad prevediem uskaliami prveho miesania. Treba si ale nasporit cca 100€, iba vaha totiz bude stat najmenej 20€. Nejaka ta kadicka a teplomer a dve reagencne nadoby s velkym zavitom a vrchnakom na teploty cez 100°C.


  • 0

#117 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 září 2015 - 13:03:54

Možná existují nějaké speciální, ale běžné filmové skenery žádné zvláštní funkce pro ČB skenování nemají. Film se prosvěcuje stejně jako barevný třemi barevnými složkami a ze sejmutých dat se obslužným softwarem vybere buď jen jedna barevná složka (obvykle dává nejlepší výsledky zelená) nebo směs všech barev. 


  • 0

#118 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 9 září 2015 - 17:18:33

Tak. Čímž se dostáváme k tomu, že Pyronegativ se prostě nedá skenovat tak, aby bylo vidět to, proč se koupe v pyrovodě bych řekl. Smysl má až papyrus pozitivus. Ale asi by to chtělo sem dát nějakej sken negativu v barvě, aby bylo elévům jasno, jak to má vypadat. Protože sem fakt zažil člověka, kterej to koupal v kyselym ustalovači a vůbec netušil, že dělá chybu... A i se divil, proč že tam má bejt závoj, když závoj je přece špatně. Možná to bylo i tady někde na foru, nepamatuju se... 


  • 0

#119 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 9 září 2015 - 17:57:13

Uz to tu je

http://www.temnakomo...yro-vývojky-r31


  • 0

#120 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 10 září 2015 - 11:16:46

jo, já ten článek znám (je super), ale mám pocit, že to zabarvení není moc zřetelný... asi to fakt bude problém naskenovat, zkusím, jestli by to nešlo třeba vyfotit.


  • 0

#121 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 10 září 2015 - 13:05:12

Naskenovat to jít musí. Akorát se to po převedení do ČB bude chovat jinak než na fotopapíru. Hustota hnědého závoje je sice proporcionální k hustotě stříbrného obrazu, ale jelikož fotopapír reaguje hlavně na modré spektrum světla, je účinek hnědé "masky" jiný než účinek stříbrného obrazu.

 

Zbarvení vytváří část výsledné hustoty a tak dělá zrno stříbrného obrazu méně patrným, zvyšuje hranovou ostrost a pomáhá lépe odstupňovat tonalitu ve světlech.

 

Mimo to hnědé zbarvení utvrzuje želatinu i během vyvolávání a brání tak výměně vývojky v exponovaných částech. Proto asi fungovaly vyrovnávací pyrokatechinové vývojky s menším množstvím siřičitanu i v době, kdy se používal kyselý ustalovač (Herrman) a skvrny se neřešily.

 

Na Unblinking Eye je podrobný článek od Sandyho Kinga.

http://unblinkingeye.../PCat/pcat.html


  • 0

#122 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 listopad 2015 - 17:42:40

Ahoj všem, byl by prosím někdo od té dobroty a prodal půl litru namíchané pyrocat na test a update o tom,kde bych případně sehnal chemku? Linky ve vláknu zdá se již nejsou aktuální a na netu mi vyskakuje jedna a ta samá firma,která nemá nic skladem:-(
  • 0

#123 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 10 listopad 2015 - 22:28:30

Půl litru na test? 

To je při základním ředění na 50 litrů vývojky, zhruba 90 filmů, to se utestuješ. A dá se ředit i víc.


  • 0

#124 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 listopad 2015 - 22:30:21

Promiň:-)špatně poptáno:-)půl litru již ředěného samozřejmě:-)
  • 0

#125 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 10 listopad 2015 - 22:35:30

Bacha, ředěný to má životnost v minutách. Odměřit, naředit a okamžitě volat. Podezírám jí, že při těch mejch homeopatickejch koncentracích dřív chcípne, než to stihne převolat.


  • 0

#126 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 10 listopad 2015 - 22:37:25

Četl jsem,že je to na chvilku...prosím kde sehnat potřebné přísady?hledal jsem,ale bez úspěchu bohužel.
  • 0

#127 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 10 listopad 2015 - 22:39:11

A kdyby někdo té dobroty byl, tak se k objednávce / koupi rád přidám (lokalita Praha a okolí).

 

pyrovodu mám v rozvojovém plánu někdy na jaro 2016... Případně mám jemnou váhu (příležitostně barvím peří a srst pro rybáře muškaře) a asi bych to dovedl namíchat, ale necítím se na investici do všech potřebných surovin


  • 0

#128 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 listopad 2015 - 08:16:21

pyrovodu mám míchat pro jednoho kolegu  (bobře,  promiň zpoždění),    kdo se chce přidat,  je vítán  (ať to babrání s vážením má význam)


  • 0

#129 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 11 listopad 2015 - 10:48:09

 

pyrovodu mám míchat pro jednoho kolegu  (bobře,  promiň zpoždění),    kdo se chce přidat,  je vítán  (ať to babrání s vážením má význam)

Když je to takhle, tak bych se také přidal, jestli na mě zbude :)

 


  • 0

#130 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 listopad 2015 - 12:12:21

Kdo má zájem,  pište mi na e-mail uvedený v mých příspěvcích pod čarou, konkrétní přání s nickem na TK a svými kontaktními údaji, příp. tel.číslem, ať to mám pohromadě.


  • 0

#131 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 11 listopad 2015 - 13:46:28

OK - nabídku bych rád také využil, už jsem Ti (jirin_ol) napsal mail, snad dorazí. Ahoj Luigi :shock:


  • 0

#132 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 listopad 2015 - 12:25:05

zájemcům o Pyrocat HD:

pro ty, kteří  si  přijdou pro lahvičky osobně,   to mohu (až mi přijdou objednané těsnicí HDPE lahvičky) namíchat. 

pro ty, kteří osobně nemohou,  navrhuji  navážit a zatavit potřebné ingredience do sáčků,  nálevy si připravíte sami v destilované vodě.  


  • 1

#133 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 16 listopad 2015 - 07:11:27

Již připravený  pyrocat HD  (2 litry)   nechám do zítřka  odstát,   zítra nacvakám nějaký film a vyzkouším,  jestli  vůbec  funguje,   a pak  je možno přijít si s lahvičkou odlít (lékovky 100/250ml už nemám,  na nákup v lékárně nyní nejsou děngy),  uhličitan  draselný pak odvážím a zatavím do  sáčku  podle toho, kolik A si  budete odnášet  v lahvičce. 


  • 0

#134 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 listopad 2015 - 22:38:06

pyrocat HD funguje  náramně,  double-x  mi z toho vylezl moc  pěkný.   zásada navážena, zatavena v sáčcích,   můžete si  přijít,  do  chtěl.   Kontakt  e-mail nebo telefon,  pokud již proběhla korespondence a telefonní číslo jsem vám svěřil. 


  • 0

#135 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 21 listopad 2015 - 22:21:45

Kyselej ustalovač ti požere pyrozávoj, čili smeješ ten hlavní oučinek. Najdi si tu návod na TF2, nebo si kup Ilfordí Rapidfixer - ten funguje dobře. Fomáckej ustalovač ne-e

Standuline  a ostatní experti na PyroHD - když nemám TF2 a nemám Inlford RapidFixer, ale mám poměrně dost Tetenalu SuperfixPlus rychloustalovače, bude to také stejně fungovat? Podle datashetu TT jde o rychloustalovač s dobou ustalování negaticu 2-4 minuty, což si myslím odpovídá stejnému chemickému základu jako Ilford Rapidfixer. Díky předem za odpovědi Luigi :shock:


  • 0

#136 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 22 listopad 2015 - 08:38:51

Změř pH pracovního roztoku ustalovače.  Pokud je pH > 7, tak pyro zabarvení mazat nebude.


  • 0

#137 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 22 listopad 2015 - 15:45:17

OK-díky- namíchám - změřím -vyzkouším- dám vědět. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#138 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 24 listopad 2015 - 21:53:30

Tímto bych rád veřejně vznesl dík kolegovi jirin_ol.
Nejen, ze mi namíchal Pyrocat za cenu menší než mírnou, ale ještě navíc k němu přidal balík praktických rad a ušetřil mě (snad ;-)) řady zklamání a slepých uliček.
Díky!
  • 0

#139 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 24 listopad 2015 - 21:54:16

Tak jsem provedl, co jsem slíbil. Namíchal rychloustalovač Tetenal SuperfixPlus 1:7 (doporučené ředění) a změřil Ph - no a průšvih, s Pyro jsem v pérdeli. Kolik myslíte že to péHá bylo? Já doufal, že když je to rychloustalovač, tak to bude stejné jako Ilford RapidFixer a dle rady výše naměřím 7,00 a více. No a bylo to 4,23 !! Takže tudy cesta pro mě nevede. Až se dostanu k Pyro vodám, tak holt TF2 nebo s nějakým kamarádem vyměním tetenal za Ilford. Tož tak, je to info i pro ostatní. Jen by mě zajímalo, kolik tedy Ph má ten RapidFixer. Má fakt víc jak 7?? Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#140 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 24 listopad 2015 - 22:10:40

Na to se dá  odpovědět jen  veršem: 

Rychlo,  rapid,  superfix, 

hovno z toho, kurňafix. 


  • 1

#141 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 listopad 2015 - 22:17:32

Ty luigi, objednej si thiosíran sodný, míchej pět polévkových lžic na litr a můžeš ustalovat hnedle medle.


  • 0

#142 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 24 listopad 2015 - 22:24:02

Myslím,že tu dříve psal někdo ve vlákně,že Ilford má 6,5, ale lze použít. Koukal jsem teď na obal a nikde o Ph zmínka není,tak leda ještě jestli na webu v produktovém listě?
  • 0

#143 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 24 listopad 2015 - 23:04:50

Jo, už jsem to našel v datasheetu - Ilford píše, že Ph je 5,5. To je zajímavé - a funguje, sviňák i pro Pyro! Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#144 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 listopad 2015 - 00:34:02

Na to se dá  odpovědět jen  veršem: 

Rychlo,  rapid,  superfix, 

hovno z toho, kurňafix. 

Sakriš, ten má ale střevo ...


  • 0

#145 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 prosinec 2015 - 07:40:19

na koho jsem ještě zapomněl?   kdo si ještě má vyzvedávat či  komu dlužím balík? 


  • 0

#146 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 27 prosinec 2015 - 12:35:00

Konečně jsem udělal volací zkoušku na plan Foma 100 a něco tam je. Hurá po mnoha měsících konečně funkční vývojka...
7,5-8 min při 22°C v misce se jeví dost použitelně...

Pěkně jsem si vše připravil, uspal dítě a šel volat. Naštěstí už asi minutu před koncem času ve vývojce mi došlo, že ten připravený kyselý přerušovač použít nemůžu :-)
  • 0

#147 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2016 - 17:35:02

Neviem či to dávam do dobrej témy... Ak nie zmažte.
Chcel by som vyskúšať namiešať pyro HD vývojku no niektoré chemikálie sa velmi ťažko na slovensku zháňajú.
Vedel by mi niekto poskytnúť pár gramov fenidonu a pyrokatechinu? Bol by som velmi vďačný...
Nechcem to samozrejme zadarmo.
  • 0

#148 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 12 březen 2016 - 18:04:41

Odkial si, priatel moj?


  • 0

#149 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2016 - 18:17:12

Odkial si, priatel moj?


Som z LV.
  • 0

#150 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 12 březen 2016 - 19:29:21

 

Odkial si, priatel moj?


Som z LV.

 

Oj, daleko ... posli mi sukromnu spravu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních