Přejít na obsah


Fotka

Navolání HP5 na 6400


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
53 odpovědí na toto téma

#51 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 červenec 2009 - 21:28:06

von je ten předpis vůbec nějakej divnej....

nahrazení 2g boraxu směsí 3g boraxu + 3,5g kys. boritý doporučuje už Kulhánek kvůli dosažení jemnějšího zrna.
na rozdíl od D-76 jsou 2g metolu nahrazeny 0,2g fenidonu, což je v podstatě "standardní náhrada" pro MQ vývojky při zachování superaditivity.
1g bromidu je evidentně vzatejch z ID-68.
0,02g benztriazolu je vzhledem k přítomnosti bromidu tak trochu nepochopitelná věc, protože v PQ vývojkách jsou tyhle látky vzájemně nahraditelný (akorát je pro náhradu potřeba použít jiný množství).
navíc jsou poměry fenidonu k hydrochinonu shodný s D-76 namísto podobnosti s ID-68, která je historickym předchůdcem microphenu a která sama je obrovskym vylepšenim oproti D-76 - zde by krok zpět k nejvýrazněji superaditivnímu poměru byla zjevná blbost. mi to celý přijde jenom jako PQ varianta D-76 s kompenzovanym pH a trošku nižší aktivitou a zrnitostí....

stejně tak předpis na perceptol je kravina, ten ilford taky nikdy neuveřejnil - tenhle "fake perceptol" s chloridem sodnym je mimoto poměrně známej z americkejch fór. a má do opravdovýho perceptolu dost daleko.

pokud si mícháš svoje vlastní vývojky, tak bych ti fakt doporučil zkusit FX-4 nebo FX-15. mimo reálnýho nárůstu citlivosti to oboje vykreslí mnohem brilantněji a ostřeji zrno, než D-76 / Majkrofen s jejich "rozmejvacim" efektem.
  • 0

#52 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2009 - 11:51:09

Tu D76 si nasazuju sám podle toho recepisu co mám na webu a nemůžu si to vynachválit. Časy seděj i pro navolávání a v porovnání s kupovanou mě ani na velkých zvětšeninách nepřišel rozdíl.

Ohledně toho microphenu: ten si kupuju balenej u Šádeho nebo ve FOMEI. Ale kluci ve škole i onen ten microphen nasazovali. Nevím jestli měli můj, nebo jinej recept. Z toho, že si neztěžovali usuzuju že se moc výsledkem nelišil. Nic méně u tý D-76 udělám srovnávací testy na průsvitkovejch přechoďácích (kvuli porovnání kontrastu) a na testu rozlišení (kvuli zrnu) nechce se mi věřit že by kupovaná D76 byla znatelně jiná.
A u toho microphenu mi to je jedno. Ten kupuju ve FOMEI za naprosto směšně symbolickou cenu.

Tu FX-4 teda v září odzkouším, jak se bude chovat při PUSH na 6400. Pak dám vědět. :-)
  • 0

#53 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 červenec 2009 - 15:56:42

No s tou Rtutí to není moc sranda. Kovová rtuť je vcelku neškodná. Ta dokonce ani moc neublíží když jí pozřeš. Ale problém jsou ty páry a hlavně organický sloučeniny. Pokud tohle naprosto nutně nepotřebujete, nedělejte to. Jinak kvrdlat netřeba, lepší je, když je tam nějaké proudění nejlépe teplého vzduchu. 48hodin je tak akorát.
Ale jednak teploměry s rtutí se už v ČR nekoupí, druhak je problém likvidovat rtuť. Pokud to má být pro opakované použití, je třeba to nějak skladovat a neotrávit sebe a rodinu. BTW rtuť se kumuluje v organizmu, těžko (spíš vůbec) se nodbourává. Otrava hrozí i při menší dlouhodobé expozici.
  • 0

#54 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 červenec 2009 - 15:59:19

u D-76 z původního receptu především silně závisí na čistotě siřičitanu, pokud nemáš hodně čistej siřičitan, projeví se to nižšim využitím citlivosti (vlastní zkušenost) o čemž psal už Kulhánek v čb. fotografii. proto se doporučuje samotnej borax nahradit boraxem s kys. boritou.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních