Přejít na obsah

Fotka

obsluha Mamiya RZ67

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
80 odpovědí na toto téma

#51 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 33

Publikováno 19 březen 2016 - 19:22:04

Jo to zní logicky a asi jsem si to tak i vysvětlil, ale co mě naštvalo, že nemají záda pro II. červenou značku u čísla snímku po exponování, na to jsem si moc zvykl, tak časem kdyby se někdo našel na výměnu za záda na I, tak bych asi vyměnil. :-)

• 0

#52 Nimrod

Nimrod

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 048 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 173

Publikováno 19 březen 2016 - 19:53:14

a fakt to nemají? já ji mám třeba na jedněch zad z rb67 rozbitou, na zbylých funguje

• 0

#53 bourvil

bourvil

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 19 březen 2016 - 20:20:01

Možná, že mají, akorát se jaksi nějak dostane pod kotouček s čísly. Mám takhle dvoje záda na RB67 PRO SD a na jedněch to bylo přesně takto - stačí odšroubovat vršek zad a třeba pinzetou červenou značku dát opět nad kotouček na správné místo - je z pružné červené folie. Jiná věc co mě překvapila, je že obě záda jsou 120 ale jedny mají kotouček s čísly až do 20 i když po desátém snímku správně odvinou do konce pásu...

• 0

#54 Runner

Runner

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 20 březen 2016 - 10:09:10

a fakt to nemají? já ji mám třeba na jedněch zad z rb67 rozbitou, na zbylých funguje

Tuto kazetu mám taky. Nemá to červenou značku nad číslem jako klasický starý záda. A Taky by to mohlo mít 16 políček namísto 15. ale to je už detail

• 0

#55 Runner

Runner

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2016 - 10:13:17

Takže malinké oživení si dovolím, jak jsem uvedl jinde pořídil jsem si záda 645 na RZ II a mám RZ I. Záda fungují, jen jsem zmaten- normální nasazení fotím na Vertikál, tedy na výšku, ale matnice je nastavena na 6x7 podélně a když ty záda otočím na Horizont (na šířku), tak na matnici 6x7 se mi vysunou ty planžetky na výšku (takže obráceně. Dělám něco blbě, nebo na to jen musím myslet s tím, že na matnici nemám ani žádné čáry na expozici 645. Nebo existuje nějaká jiná matnice, kde bych to viděl a ne si to jen myslel (expozici), díky moc matadoři mamiyácký.

Je na to takový kovový přípravek :

http://www.bhphotovi...4_5_Format.html

• 0

#56 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 20 březen 2016 - 10:17:31

Ok děkuji, časem až bude nějaká příležitost, tak je asi vyměním, ale jsou úplně nová, tak mi určitě chvilku vydrží a třeba si zvyknu je mít na výšku a vlastně fotit na šířku :-)

• 0

#57 Runner

Runner

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 20 březen 2016 - 10:28:03

No tak jestli je nějaký starší typ zad 645 teda nevím. Na 67 ta značka je. na 645 mi to nevadí. pokud jsou nová, tak bych to neměnil.

• 0

#58 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 23 březen 2016 - 16:57:25

Chci poprosit, máte někdo onu masku na oměření a já si ji vystříhnu ze čtvrtky. Nikde jsem nenašel přesné rozměry a anglicky neumím. Děkuji.

• 0

#59 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 913 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 138

Publikováno 23 březen 2016 - 17:38:39

formát snímku je 56x42 mm, zbytek už myslím zvládneš podle matnice a LEDek, ni?

• 0

#60 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 13

Publikováno 23 březen 2016 - 18:55:22

Maska na RB (600 dpi scan) je tady: http://www.fpl.cz/fb/rb67_645.png
Myslim si, ze mam nekde i masku pro RZ - zkusim se vecer podivat.
  • 0

#61 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 23 březen 2016 - 21:19:46

Mám to, děkuji http://in6x7.com/mam...iewfinder-mask/

• 0

#62 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 18 říjen 2017 - 14:45:17

Tak opět malinkaté oživení, jelikož jsem blbec navštívil sraz a před tím nikdy diáky nedělal a  docela se mi to líbí, mám dotaz, na zdejší mamiyáky. Máte někdo záda 6x6 na rz, alespoň na půjčení, popř. vyměním za 220, nebo i něco doplatím, díky :-) magorismus je to...

• 0

#63 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 18 říjen 2017 - 16:45:00

V Brne je muzu pujcit.

• 0

#64 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 18 říjen 2017 - 16:50:51

Díky moc za nabídku, leč do Brna to  mám drobet z ruky, ale vím o tom, že bych nakonec jel na tu výstavu karavanů do metropole Moravy? :mrgreen:

• 0

#65 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 21 listopad 2017 - 13:34:35

Jak to tak čtu, tak to vypadá, že si tady jen tak špekuluju, ale nee snažím se pomaličku dorozšiřovat systém, po jakém objektivu byste sáhli maje 50, 90, 250 a chtěli nějaký ten střed a měli jen na jeden (prozatím) na jaře letím na Maltu a z hlediska kvality optiky abych nesáhl vedle, ceny v čechách jsou v takovém rozsahu, že nevím co je akorát, např. 140 macro od 4000,- do 9900,- nedělali se dva druhy? Jaká je 360mm na divokou přírodu? Děkuji velice za cenné rady.

• 0

#66 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 913 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 138

Publikováno 21 listopad 2017 - 15:26:33

me2de nešpekuluj a kup si rači mrazák a hromadu filmů ;)

já bych volil šifta či rovnou tilt/shift adaptér a 75ku shortbarel

• 0

#67 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 21 listopad 2017 - 16:24:25

Jako vetsina RB/RZ skel i Macro 140 existovalo ve dvou variantach - starsi Mamiya Sekor Z 140/4.5 a nova Mamiya Macro M 140/4.5 M/L-A: http://www.fpl.cz/li..._f45_Macro.pdf

A ten tilt/shift adapter je opravdu fajn vec: http://www.fpl.cz/ts..._rzm75mm_ts.jpg http://www.fpl.cz/tst/rzm75mm_ts2.jpg

http://www.fpl.cz/li...trol_System.pdf

http://www.fpl.cz/li...rrel_Lenses.pdf

http://www.fpl.cz/li...apter_NI701.pdf

http://www.fpl.cz/li...pacer_NA703.pdf

• 1

#68 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 21 listopad 2017 - 16:25:28

Oops. Odkaz na prvni obrazek ma byt: http://www.fpl.cz/tst/rzm75mm_ts.jpg

• 0

#69 arfsoul

arfsoul

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 19

Publikováno 21 listopad 2017 - 17:08:48

Jen bych upozornil ze T/S adapter si moc nerozumi s levym gripem, aspon ne tim elektronickym.  Pri maximalnim naklonu to do sebe narazi..

• 0

#70 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 21 listopad 2017 - 17:30:30

S tim T/S adapterem se spise predpoklada foceni ze stativu, takze to neni zasadni problem.

• 0

#71 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 21 listopad 2017 - 19:05:07

oooo převelice děkuji, pro mě nové info a chápu, že tedy bych rozšířil možnosti všech 3 objektivů, a je k tomu nutné asi mít i ten Ground Glas adapter, je to se mi bude zase blbě shánět... a jinak to umí co, náklony chápu a směrem dopředu něco jako mezikroužek? Neumím anglicky a google mi z toho udělal absolutně nesrozumitelnou hatlamatilku. Mám co študovat, díky moc, grip stejně nemám a ani nechci.

• 0

#72 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 21 listopad 2017 - 19:18:53

Tak jsem jen tak zběžně jukl na ebay a ona potvůrka je dost drahá, asi bych se potřeboval o tom pobavit s někým, prostě o tom pokecat, koho by to nezabilo prosím do sz o číslo zítra zavolám :-)

• 0

#73 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 21 listopad 2017 - 20:26:37

Ten "mezikrouzek" jenom kompenzuje tloustku T/S adapteru, takze se s nim pak daji ta short barell skla pouzit bez T/S uplne normalnim zpusobem.
Ground glass jsem neprisel na chut - ale fotim s tim digitalne, tak nemam problem s postupem tak trosku pokus/omyl.
  • 0

#74 arfsoul

arfsoul

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 23 listopad 2017 - 13:58:47

S tim T/S adapterem se spise predpoklada foceni ze stativu, takze to neni zasadni problem.

To sice ano, ale nevim proc bych musel sundavat z rz67 grip kdyz ji chci dat na stativ a pouzit T/S :-) Kazdopadne je vhodne zminit ze problem se projevi jen pri zaostreni na nekonecno.

• 0

#75 arfsoul

arfsoul

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 23 listopad 2017 - 14:02:29

Nikde jsem se nedocetl proc bych mel pouzivat groundglass, kdyz pouzivam T/S. Dochazi pri pouziti T/S ke "zkresleni", tzn. ze se neda rozumne zaostrit pres zrcadlo + sachtu? Mam T/S asi mesic a zatim jsem nafotil jen par FP-100c obrazku, cili na kontrolu presneho zaostreni jeste nedoslo. Dekuji za informace!

• 0

#76 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 24 listopad 2017 - 09:21:01

A ještě jeden dotaz, chtěl bych na zvěř a ftáky něco delšího, jaká jsou sklíčka 360 a 500 a snebo stačí a chtěl bych praktické rady 1,4 konverter, bo z 250 vlastně dostanu cca.tu 360 a z 360 bych měl 500 za méně korunek , ale jde o to zda by i kvalita šla o hodně dolů, díky moc 

• 0

#77 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 592 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 822

Publikováno 24 listopad 2017 - 12:12:17

Medvěde,   z vlastní dávné zkušenosti: 

na SF  (tedy s Psixem,  který je  o  hodně lehčí než  RB),    párkrát byl za mlada (a že jsem byl  jinoch fyzicky zdatný  jako  Boryš)   na lovu kamzíků,  svišťů a  jiné  skalní havěti,    zpočátku s 300 sklem,   když jsem zjistil, že to nestačí ani náhodou,  tak s 500mm  rourou.   Sedřenej jsem byl jako  kůň.   A  v komoře zjistil,  že  při  velmi  nízkém % snímků,  ze kterých se  jakž takž dalo něco zvětšit,  ještě k tomu  se značnými  výřezy,   jsem byl  pěkný vůl,  že jsem na tohle  SF  použil a  utratil majlant za svitky.   

Takže za mě:   na  ptáčky,  jeleně,  medvědě  a podobnou havěť  zlatej finančně míň náročnej kinofilm s rychlou závěrkou a dlouhými  skly (u mě 300/400 a 500zrcadlo), příp. i s  použitelným TC u skel s velkou světelností,   (a teď mě třeba ukamenujte)  třeba i digi se slušným podáním  i  na  menším kropu. 

Na rozdíl od hříbku  na lesní havěť neposedí,  na rozdíl od atletů na hřišti,  motorek a aut na okruhu  neběhá  ve stejné stopě  několikrát po sobě,  tak  odpad z filmu  bývá  citelný.

V každém případě držím palce,   vyčkat  si  líhnutí a krmení káňat  v hnízdech na těch nejvyšších stromech je  fajn zábava, když  člověk  nemá nudou do  čeho píchnout :-D

• 0

#78 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 24 listopad 2017 - 15:05:25

arfsoul: To dalsi spojeni sroubem navic moc neprispiva k tuhosti soustavy, takze bych se tomu radeji vyhnul. Ostatne puvodni gripy pro RB a RZ ani nemely stativovy zavit - ten se objevil az u GL 701 (RB Pro SD) a L-Grip holderu (RZ Pro II) a nema prostor pro "guide pins".

Ja jsem ground glass zkusil a za idealnich podminek (dobre svetlo) mi to prislo prijemnejsi nez finder (sachtu nepouzivam). Ale opruz s prehazovanim byl prilis velky, tak jsem se na to vykaslal.

Me2d: Jako nejdelsi sklo pro TC 1.4 doporucovala Mamiya 180mm. A jinak bych podepsal, komentar, ktery k tomu dal jirin_ol.

• 0

#79 Me2d

Me2d

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice

Publikováno 24 listopad 2017 - 19:08:27

:mrgreen: dík

• 0

#80 crazy41

crazy41

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 17

Publikováno 4 prosinec 2017 - 15:49:02

Mozno pohlad inym smerom ale na krajinu by som sa pozrel po 65mm. Robili sa 2 verzie: 65mm F4 W a 65mm F4 L-A s plavajucou cockou, da sa bez problemu rozoznat, pretoze ma na tele otocny prstenec. S tou prvou starsiou skusenosti nemam, L-A uz nejake roky mam a je to vyborny objektiv. Je to samozrejme otazka osobnej preferencie ale mne toto onhisko na 67 sadlo. Cena za peknejsi kus okolo 7 tis no rozhodne za tie peniaze stoji. 

PS: Ak by to niekoho zaujimalo, tu je kompletny zoznam objektivov pre RZ: https://bioinformati...a_RZ_lenses.htm

• 0

#81 FPL

FPL

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 164 příspěvků(y)
  • LocationBrno

Publikováno 5 prosinec 2017 - 22:55:13

To zakladni rozliseni "starych" a "novych" verzi skel je Sekor Z vs. Mamiya M (a vetsinou to odpovida verzi Sekor C a Sekor K/L pro RB).
  • 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních