Přejít na obsah


Fotka

Kazy při zpracování negativu - bílé "tečky"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
114 odpovědí na toto téma

#51 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 30 květen 2012 - 07:35:49

mám ešte jeden ten ilford pan f plus z tej várky, čo mám teraz založený, asi ho skúsim vybrať von a spracovať a potom uvidíme, ale nemyslím, žeby to bolo filmom, ale aspoň sa budem mať isto, lebo ak budem na to cvakať a výsledok bude rovnaký, tak by ma prekotilo :)
  • 0

#52 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 30 květen 2012 - 07:40:33

A akože ako si doteraz narábal s tými negatívmy?!?!?? Nehovor, že si to stočil nepostrihané do ruličky a pichol do pytlíku? Nie?!

Nepodliehaj panike - možno je to naozaj prach. Daj urobiť kontrolný sken... Ale ten ocot by som asi inde ako do šalátu asi fakt nedával... :)


Som to hodil pred monitor na biely podklad, keďže žiari dobre a pozeral som ten negatív cez obrátený objektív a je to aj na negatíve a prach to nebude, takže panika bohužiaľ asi je.....
  • 0

#53 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 4 červen 2012 - 07:33:37

Ahojte, ten druhý Ilford Pan F Plus, čo som doexponoval má presne takú istú štruktúru ako ten prvý, o ktorom som tu písal, tak ja nechápem.

Vyvolával som v Ilford Perceptole 1+1 10min.30s pri 20stupňoch, minútu som prednamáčal vodou s vodovodu, potom vývojka na začiatku 10x preklopenie a potom každú minútu 4x preklopenie, prerušenie dvoma nálevmi destilovanej vody za stáleho preklápania, na to ustalovač Fomafix 3min, pranie vodou z vodovodu o teplote 20 stupňov 10min a nakoniec zmáčadlo Fotonal 2min, nemám pocit, žeby som niekde urobil chybu alebo ak áno tak mi povedzte prosím kde.

Začínám mať podozrenie, že problém bude nejaký hlbší alebo žeby nejaká divná šarža filmov? Po expirácii nie sú alebo mám iba paranoju a ten Pan F Plus takto vychádza?

Nemám to ešte naskenované, ale predpokladám podľa toho, čo som videl na negatíve, že to bude rovnaké, ako to, čo som tu dával kúsok nižšie ako crop 100% časť budovy a časť oblohy.
  • 0

#54 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 4 červen 2012 - 09:03:07

ešte pre istotu pridávam sem na porovnanie z tej istej rolky, normálna expozícia 1/4s a dlhá expozícia 2min. 30s

Přiložený soubor (y)


  • 0

#55 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 červen 2012 - 09:03:09

Včera sme mali s milosomm chvíľu debatu, skenli sme ten negatív a problém skenovania to nebude, je to negatíve. Milos ma naviedol smerom, ku ktorému som sa tak začal už pomaly uberať, že problém možno nebude len vo filme alebo v procese ale v optike. Problém filmu a procesu si vylúčim. Podaroval mi iný Pan F Plus a inú vývojku, takže test prebehne a uvidíme, ale zaujímavá bude aj iná vec, ktorú určite otestujem.

Na tieto dlhé expozície som použil filter Hitech 3,0 ND Pro Stop. Viem, že keď tento filter bol uvedený na trh, tak veľa užívateľov s digi foťákmi malo s ním veľké problémy, lebo im robil na fotkách výrazne červené alebo ružové farebné posuny (v angličtine color cast). Problém definovali ako ten, že filter blokuje 10 EV viditeľného svetla, ale infra zložku takmer vôbec neblokuje a na čip potom dopadá menej viditeľného svetla, ale infra zložka ma takmer pôvodnú intenzitu a všetci dobre vieme, že digitálne čipy sú veľmi citlivé na infra svetla, samozrejme s ohľadom na kvalitu IR cut filtra resp. low pass filtre pred samotným senzorom. Tento problém sa v Hitechu resp. Formatte dosť riešil, kvôli nespokojnosti fotografov, lebo červená sa zle vyvažovala na bielu atď, tak Hitech nejakým spôsobom upravil filter a začal vyrábať novú verziu, ktorá robí modrý nádych na fotkách, ktorý sa lepšie vyvažuje alebo lepšie odstraňuje, presne neviem, ale viem, že ta zmena bola k dobrému a dosť ľudí ten filter začalo používať k spokojnosti. Mrknite link tu:

http://www.dannylint...10-stop-review/

V Hitechu existuje aj verzia standard neutral density filter (denzita max 2,4 - 8stop), ktoré blokujú viditeľné svetlo, ale infra prepúšťajú (čo vlastne pôvodne robil aj Hitech Pro Stop 10stop). Tieto filtre spôsobujú na digi kamerách pri vyšších densitách, hovorí sa, že to začína niekde pri 0,9 červené alebo ružové zafarbenia (dosť častý jav aj pri používaní silných prechodových graduálnych ND filtrov 0,9 alebo 1,2, prípadne pri ich kombinovaní). Asi by bolo zaujímavé kúpiť silné štandard ND a otestovať to. Neviem presne ako sa tu bude chovať na filme, ale keďže spektrálna senzitivita pan F plus končí pri 650nm, tak by neblokovanie IR zložky snáď nemal byť problém.
  • 0

#56 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 červen 2012 - 09:09:01

Milosovim samozrjme za veľmi pekne ďakujem za ochotu, veľmi príjemný človek.
  • 0

#57 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 červen 2012 - 09:20:40

Hitech 3,0 ND Pro Stop možno aj nejakým spôsobom vychádzal zo štandard ND filtrov, len bol urobený na 10 stop, možno už na začiatku robil modrý nádych a štandardné robili červený color cast. Ale to je viacmenej teraz jedno, podstatné je, že v predajnej verzii teraz, robí na digi čipoch modrý nádych ako je na nižšie uvedenom linku.

Neviem, akým spôsobom by sa toto prejavilo na filme alebo či nádych vznikne len na digi čipoch, ale na zamyslenie resp. vyskúšanie to asi je. Nepodarilo sa mi nájsť nejaké dáta k tomuto filtru, nejakú spektrálnu krivku alebo tak, zatiaľ.
  • 0

#58 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 5 červen 2012 - 09:32:46

Zaujímavé môže byť celkom toto, je to test prechodového Hitech filtra densita 1,2. V tmavej časti filtra vidieť pekne ako to pri cca 660nm začína púšťať svetlo tohto spektra. Predpokladám, že pôvodná verzia štandard ND filtrov je robená podobným spôsobom, iba je to silnejšia density, možno sa však mýlim.

http://www.google.sk...29,r:1,s:0,i:69


Sensitivita pan F plusu začína niekde cca 370nm a končí cca 650nm
  • 0

#59 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 6 červen 2012 - 11:57:10

Včera som našiel na nete nejaké obrázky, sú to dlhé expozície na Ilford Delta 100, tá časť oblohy sa trocha podobá na to, čo som dostal z Pan F Plus, vcelku zaujímavé, škoda, že tu niekto nefotí takto dlhé expozície.

http://photo.net/pho...7421653&size=lg
  • 0

#60 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 7 červen 2012 - 14:24:35

Hoj transporti
Zkusil bych se zaměřit na proces vyvolávání filmu.
Pokud předmáčíš a mezi vyvoláváním a ustalováním ještě dáváš další lázeň, tak už je emulze hoodně nacucaná a tím pádem náchylná na mechanické poškození (ke kterému ve vývojnici samozřejmě nedochází). Možná se jedná o film, který je na to citlivý a prostě z něho pár zrníček fotovrstvy "vymyješ".

Zkus vyvolat půlku filmu úplně prasácky...tzn. nepředmáčej, nedávej tam žádnou mezilázeň, ale rovnou po vývojce nalij ustalovač, při vyvolávání omez pohyb na minimum a s propíráním to ber taky sportovně. Uvidíš, třeba budeš mít po problémech.

Další půlku filmu dej vyvolat nějakému černokomorníkovi poblíž a snad bude ve věci jasno

Dobré světlo všem

btw. na těch budovách s máznutýma mrakama něco bude :smile:))
  • 0

#61 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 7 červen 2012 - 18:53:54

Niečo podobné sa chystám odskúšať, lebo mi to fakt nejde do hlavy. V prípade tohto obrázku som ale túto rolku nepredmáčaval.

Chcem sa Vás ale opýtať, či by takéto niečo mohlo vzniknúť zlou expozíciou??

Hoj transporti
Zkusil bych se zaměřit na proces vyvolávání filmu.
Pokud předmáčíš a mezi vyvoláváním a ustalováním ještě dáváš další lázeň, tak už je emulze hoodně nacucaná a tím pádem náchylná na mechanické poškození (ke kterému ve vývojnici samozřejmě nedochází). Možná se jedná o film, který je na to citlivý a prostě z něho pár zrníček fotovrstvy "vymyješ".

Zkus vyvolat půlku filmu úplně prasácky...tzn. nepředmáčej, nedávej tam žádnou mezilázeň, ale rovnou po vývojce nalij ustalovač, při vyvolávání omez pohyb na minimum a s propíráním to ber taky sportovně. Uvidíš, třeba budeš mít po problémech.

Další půlku filmu dej vyvolat nějakému černokomorníkovi poblíž a snad bude ve věci jasno

Dobré světlo všem

btw. na těch budovách s máznutýma mrakama něco bude :smile:))


  • 0

#62 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 7 červen 2012 - 19:03:22

Akurát to nesedí s tým, čo som čítal v pdfku pre Pan

PAN F Plus is very robust
in processing and will tolerate less than ideal processing
conditions. Also it will not contaminate the processing
chemicals.

FIXING
After development, rinse the film in water and fix in ILFORD
UNIVERSAL Rapid fixer (1+3) 2– 4 minutes at 68°F. If ILFORD
FIX HARDENER* is added to the fixer, fix for 4 minutes at
68°F. A hardener is recommended only when processing
at high temperatures (above 86°F) or in a roller transport
processor.

WASHING
When a non-hardening fixer such as UNIVERSAL has been
used, wash the film in running water for 5–10 minutes at a
temperature within ±10°F of the processing temperature.
For spiral tank use when a non-hardening fixer has been
used, the following method of washing is recommended.
This method of washing is faster, uses less water yet still
gives negatives of archival permanence.
1. Process the film in a spiral tank.
2. Fix it using ILFORD UNIVERSAL Rapid fixer.
3. After fixing, fill the tank with water at the same temperature
as the processing solutions, and invert it five times.
4. Drain the water away and refill. Invert the tank ten times.
5. Drain and refill it for the third time and invert the tank
twenty times. Drain the water away.
When a hardening fixer has been used, wash the film in
running water for 15–20 minutes at a temperature within
±10°F of the processing temperature. Use of a hardening
fixer makes the film more difficult to wash and is therefore
not recommended.
A final rinse in water to which ILFOTOL Wetting Agent
(1+200) has been added will aid rapid and uniform drying.
  • 0

#63 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 7 červen 2012 - 19:14:06

máchal jsem pana ef hodinu jen ve vývojce, tím to nebude
  • 0

#64 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 7 červen 2012 - 19:24:14

Fakt neviem, čo by to mohlo byť, Ilford doporučuje EI 25 a Perceptol 1+1 a aj čas som dal podľa tabuľky. Preklápanie skoro to isté akurát na začiatku 8x namiesto 4x.

Neviete niekto aké pH má ten ich rapid fixer zarobený od Ilfordu. Fomafix ma cca 5,4.

máchal jsem pana ef hodinu jen ve vývojce, tím to nebude


  • 0

#65 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 7 červen 2012 - 19:51:29

Fakt neviem, čo by to mohlo byť, Ilford doporučuje EI 25 a Perceptol 1+1 a aj čas som dal podľa tabuľky. Preklápanie skoro to isté akurát na začiatku 8x namiesto 4x.

Neviete niekto aké pH má ten ich rapid fixer zarobený od Ilfordu. Fomafix ma cca 5,4.


máchal jsem pana ef hodinu jen ve vývojce, tím to nebude


Ja som nad tým dumal ešte potom ako sme spolu telefonovali a čo by som robil inak ako si urobil je nasledovné:

- nerobil by som prednamáčanie
- práškové vývojky si riedim deň vopred a nechávam ich uležať
- stock neskladujem v ľadničke ale iba v tme v najchladnejšej časti bytu
- prerušujem Fomacitrom 30 sekúnd
- periem 10 minút kaskádovou čarovnou hadičkou
- zmáčadlo po praní jemne čochtám v tanku 60 sekúnd
- okrem pracej vody je všetko destilka

Napriek tomu si myslím, že odchýlky v spracovaní, ktoré robíš by nemali mať nijako fatálny dopad a sú v rámci tolerancie. Asi...
  • 0

#66 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 7 červen 2012 - 19:57:24

Ahoj Peter, mohla by tento efekt spôsobiť zlá expozícia??

Konkrétne tento film som ale nepredmáčal. Perceptol 1+1 išiel priamo na film.
Vývojka bola zarobená dlhšie, ale asi iba mesiac, skladovaná v chladničke.
Periem vodou z vodovodu do stredového stĺpika.

Ešte som sa chcel opýtať. Ilford doporučuje na začiatku procesu iba 4x prevrátiť tank, nie je to málo??? a potom v každej začatej minúte zas 4x. Prevracal som na začiatku 8x a potom po minúte 4x
  • 0

#67 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 7 červen 2012 - 20:13:15

Posledný film z tejto várky som vyvolal v ID11 1+1, cvakaný presne ako tie predošlé na EI 25, iba dva obrázky som tam mal a ten posledný z inej várky som fotil ako EI50 a vyvolal v ID11 1+1, niekoľko cvakov som urobil, nemám to ešte naskenované, ale chystám sa s tým k Vladovi a potom uvidím, čo bude nasledovať, možno ma toto niekam posunie.
  • 0

#68 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 7 červen 2012 - 20:35:20

Ahoj Peter, mohla by tento efekt spôsobiť zlá expozícia??

Konkrétne tento film som ale nepredmáčal. Perceptol 1+1 išiel priamo na film.
Vývojka bola zarobená dlhšie, ale asi iba mesiac, skladovaná v chladničke.
Periem vodou z vodovodu do stredového stĺpika.

Ešte som sa chcel opýtať. Ilford doporučuje na začiatku procesu iba 4x prevrátiť tank, nie je to málo??? a potom v každej začatej minúte zas 4x. Prevracal som na začiatku 8x a potom po minúte 4x


Väčšinou preklápam počas celej prvej minúty a potom každých 30 sekúnd 2x - zdá sa mi to potom také chrumkavejšie. Preklápanie je o osobných preferenciách čo sa týka kontrastu. Každý si nájde svoj grif...

To skladovanie v chladničke - neviem. Nemám s tým skúsenosť. Nikdy som to nerobil a bál by som sa, že v noci keď ma chytí sahara, tak by som ju omylom rozospatý vypil ;) Bojím sa, že by sa mi tam v tom chlade zase niečo vyzrážalo. Neviem. Nech napíše niekto kto to skúšal...
  • 0

#69 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 7 červen 2012 - 22:00:52

OK, dám inú otázku.

A nie je to náhodou tak, že to zrno narastie tým, že expozičný čas sa pohybuje v minútach?? Na oblohe dochádza k zmenách pohybujú sa svetlé mraky a potom modrá obloha a zrná sú stále osvetlované. Nie je toto príčinou nárastu zrna a hlavne oblasti oblohy?
  • 0

#70 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 červen 2012 - 07:05:05

Expozicí to podle mě být nemůže.

Kdysi dávno se mi párkrát stalo, že jsem měl v emulzi "výpadky" (díry), ale konkrétní důvod se mi nepodařilo najít.
Koupil jsem jinou vývojnici (Super 4 systém od nějaké anglické firmy...ta skleróza), přestal předmáčet, začal kontrolovat teplotu vypírací vody a už se tento problém neobjevil.

Těžko říct, jestli je to postupem vyvolávání, nebo si narazil na zmetkový film..... proto sem psal, ať půlku filmu vyvoláš sám a druhou půlku toho samého filmu dej na vyvolání někomu jinému.

Jinak můžu popsat svůj proces...
K vývojce - 99procent vyvolávám v ID11 stock, 20stCelsia. Stock uskladňuju v pokojové teplotě. Lednici bych určitě nedoporučoval. Teplotní šoky obecně nemusí dělat chemii dobře. Jinak rozdělávám litr stocku do dvou půllitrovek. Nejdřív pětkrát vyvolávám v prvním půllitru, pak vždy odliju 100ml a doliju to "čerstvým" stockem ze druhé půllitrovky a dvakrát vyvolávám, pak zase doliju 100ml.
Překlápím velice jemně. prvních 30 sekund nepřetržitě a pak 10 sekund každé započaté minuty. Překlápím velice pomalu, žádné hrkání. Za těch 10 sekund stihnu převrátit tak dvakrát. Negativy jsou kryté tak, že mi to vyhovuje jak pro sken, tak pro mokrý proces. Kontrast můžu vždy dodatečně nahonit.
Po vyvolání liju rovnou ustalovač a nechávám ho tam dvojnásobek doby ... tj 6 minut.
Pak středovým trnem naliju jednu vypírací vodu ... liju to tam přímo z vodovodu, teplotu už kontroluju jen rukou. Liju pomalu, žádný veliký proud. Do další nádoby doliju novou vodu a dál už peru "pumpovací" metodou. v prvním kole 20x, pak vylít.....nalít čerstvou vodu a v dalším kroku pumpnout 40x, pak 60,80.
Na závěr smáčedlo do převařené odstáté vody ... tam to nechám cca 3 minuty, pak pověsit. Tady mám ale sám problém s kinofilmama. Někdy mi na nich zůstávají po zaschnutí šmouhy, tak počítám, že až budu prát další kino, tak po smáčedle přidám ještě jednu lázeň v destilce
  • 0

#71 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 červen 2012 - 07:49:25

Nečetl jsem to tu celé ale stala se mi podobná věc. Při praní z vodovodu je třeba dávat pozor na vodní kámen.
Jednou jsem chtěl prát rychle a pustil jsem z kohoutku pořádnou salvu do vývojnice, tím se uvolnilo plno malého bordelu z trubek.
Než peru nechám cca 20s odtéct na plné kule pak až do vývojnice. Asi žádná novinka ale pokoumej i tuto možnost
  • 0

#72 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 8 červen 2012 - 08:48:13

Na závěr smáčedlo do převařené odstáté vody ... tam to nechám cca 3 minuty, pak pověsit. Tady mám ale sám problém s kinofilmama. Někdy mi na nich zůstávají po zaschnutí šmouhy, tak počítám, že až budu prát další kino, tak po smáčedle přidám ještě jednu lázeň v destilce


dovol malou poznámku: dle mého názoru lázeň ve smáčedle 3 minuty je moc dlouhá, stačí 30-60s nejvýš. Smáčedlo je tu od toho, aby se snížilo povrchové napětí vody a tato stekla z filmu beze zbytku, bez zasychajících kapek a čůrků a šmouh po nich zůstávajících. Důležité je dodržet předepsanou koncentraci smáčedla - nedávat zbytečně víc. Pokud uděláš po smáčedle ještě jednu lázeň jako oplach, eliminuješ účinky smáčedla a kapky a čůrky na filmu zůstanou díky povrchovému napětí čisté i destilované vody.
  • 0

#73 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 červen 2012 - 09:17:32

Díky za radu Jirko.
Na kinofilm dělám čím dál míň a tak sem šmouhy neřešil ... u svitků s tím problém nemám
Smáčedlo dávám podle doporučení výrobce (Je to nějakej Ilford, dávám 3ml na 600ml vody, ale příjde mi to zbytečně moc).
Jinak mi není jasný co na filmu vlastně udělá tu šmouhu....posledních pět lázní je jen voda, takže chemie je snad vypraná dostatečně. Pak už by to bylo jedině to smáčedlo, nebo nějaký bordel ve vodě.

Takže na příští kinofilm dám polovinu smáčedla a místo odstáté převařené dám destilku...se uvidí


Na závěr smáčedlo do převařené odstáté vody ... tam to nechám cca 3 minuty, pak pověsit. Tady mám ale sám problém s kinofilmama. Někdy mi na nich zůstávají po zaschnutí šmouhy, tak počítám, že až budu prát další kino, tak po smáčedle přidám ještě jednu lázeň v destilce


dovol malou poznámku: dle mého názoru lázeň ve smáčedle 3 minuty je moc dlouhá, stačí 30-60s nejvýš. Smáčedlo je tu od toho, aby se snížilo povrchové napětí vody a tato stekla z filmu beze zbytku, bez zasychajících kapek a čůrků a šmouh po nich zůstávajících. Důležité je dodržet předepsanou koncentraci smáčedla - nedávat zbytečně víc. Pokud uděláš po smáčedle ještě jednu lázeň jako oplach, eliminuješ účinky smáčedla a kapky a čůrky na filmu zůstanou díky povrchovému napětí čisté i destilované vody.


  • 0

#74 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 8 červen 2012 - 16:50:18

tak toto to asi nebude, voda z kohútika je síce tvrdá, ale ja ňou temperujem roztoky, takže už pred samotným vyvolávaním tečie dobrých 10 min z kohútika.

Nečetl jsem to tu celé ale stala se mi podobná věc. Při praní z vodovodu je třeba dávat pozor na vodní kámen.
Jednou jsem chtěl prát rychle a pustil jsem z kohoutku pořádnou salvu do vývojnice, tím se uvolnilo plno malého bordelu z trubek.
Než peru nechám cca 20s odtéct na plné kule pak až do vývojnice. Asi žádná novinka ale pokoumej i tuto možnost


  • 0

#75 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 8 červen 2012 - 16:55:47

no nič, Pan F Plus je založený, teraz kúpený inde, čiže je to z inej šarže, pôjdem do extrému a použijem na vypratie zmäkčenú vodu, šupnem to bez predmáčania do ID11 1+1 ako EI 50 a uvidíme

skladovanie v chladničke si myslím, že by nemalo robiť problém, pretože vyvolávam 1+1 a vývojku mám rozdelenú na 4x250ml, takže vytiahnem vždy len jednu 250ml a necham postáť na pokojovú teplotu a potom ju temperujem, takže teplotný šok riadny nezažíva a toto sa deje iba raz vlastne, to by som ako problém ja osobne určite nevidel, chemikálie v labáku sme vždy skladovali v chladničke.
  • 0

#76 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 9 červen 2012 - 08:20:45

Tak som sa dočítal na internete, že pri dlhých expozíciach aj niekoľko minút či desiatok minút by nemalo dochádzať k nárastu zrna, ževraj toto by práve mala byť devíza filmu oproti digi, kde sa čip pri dlhých expozíciach nejak zahrieva a rastie potom šum.

OK, dám inú otázku.

A nie je to náhodou tak, že to zrno narastie tým, že expozičný čas sa pohybuje v minútach?? Na oblohe dochádza k zmenách pohybujú sa svetlé mraky a potom modrá obloha a zrná sú stále osvetlované. Nie je toto príčinou nárastu zrna a hlavne oblasti oblohy?


  • 0

#77 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 9 červen 2012 - 13:43:04

Tak som bol dat skenovat este rolku vyvolanu v perceptole 1 plus 1 a ze sa to tomu panovi javi ako otlaceny kryci papier na filme, problem skenovania ani vyvolavania to podla neho nebude.
  • 0

#78 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 9 červen 2012 - 14:03:56

Na inej rolke z tej istej sarze fotenej rovnako ale volanej v ID11 1 plus 1 je to tiez, postup volania bol rovnaky ale vyvojka bola zmenena.
  • 0

#79 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 červen 2012 - 10:39:36

a udělal jsi na ty negativy aspoň jeden snímek stejného motivu bez filtru, s normálním exp. časem? Pro vyloučení vlivu filtru a dlouhé expozice.
  • 0

#80 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 červen 2012 - 17:38:02

Ahoj Jenda,

dnes som testoval inú rolku Pan F od iného predajcu s inou expiračnou dobou a fotil som dva motívy. Urobil som expozičné varianty: krátku expozíciu bez filtru, dlhú expozíciu s filtrom ND, dlhú s ND plus orange. To isté na druhom motíve a aj niekoľko expozičných variant bracketing pri krátkej expozícii bez filtrov, aby som vylúčil aj prípadne expozíciu a nárast zrna nesprávnou expozíciou. Výsledky budem mať večer. Vykúpal som to v Perceptole 1+1, no presoak, EI 25, 10min. (na začiatku 12x preklopenie cca 30s a potom tri preklopenia na začiatku každej minúty), prerušenie destilovanou vodou 2 nálevy po 30s za neustáleho preklápania, ustálenie Foma Fomafix 3min. 30s (10x preklopenie a potom 3x preklopenie na začiatku každej minúty), namočenie Fotonal 1min.

Negatív sa suší, večer sa bude skenovať, tak som sám veľmi zvedavý, kam ma toto posunie.

a udělal jsi na ty negativy aspoň jeden snímek stejného motivu bez filtru, s normálním exp. časem? Pro vyloučení vlivu filtru a dlouhé expozice.


  • 0

#81 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 červen 2012 - 23:33:25

Kvalita tých skenov nie je tip top, ale na porovnanie by to malo stačiť, sú to cropy z originálnych skenov:

dlhé expozície
1. EI 25, ID11 1+1 8min 30s, tretia rolka Pan F+
2. EI 25, Perceptol 1+1 10min, štvrtá rolka Pan F+, rolka od iného predajcu s inou dobou expirácie

čo Vy na to, mne to pripadá ako dosť rozdiel medzi tou štruktúrou oblohy a vody, tú štruktúru ako na obrázku č.1. som videl aj na druhej aj prvej rolke, ktoré som kupoval spolu a volal som ich v Perceptole 1+1, spôsob volania som nijak výrazne nemenil.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   274,84K   66 Počet stažení
  • Přiložený soubor  2.jpg   253,81K   67 Počet stažení

  • 0

#82 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 11 červen 2012 - 06:55:41

Ahoj možná jsem úplně vedle, ale bílá tečka není že by něco chybělo, ale spíš že něco přebývá ne? Mně to přijde jako odněkud utržená emulze, znovu přilepená. Zkusil bych pořádně vydrbat vývojnici včetně spirály. Jen nevím proč je to přitáhováno k obloze a podobným velkým stejnotonovým plochám.. Nejspíš je to zařízeno magicky.
  • 0

#83 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červen 2012 - 07:23:31

Podmienky pri fotení včera neboli presne, čo by som chcel, kontrast oblohy bol veľmi slabý, bolo pochmúrne, čo nie je totožné s tým, čo mám na fotkách, kde som ten problém riešil, ale myslím, že to na porovnanie stačí.

Dnes ráno som ten včerajší negatív hodil pred monitor na bielu plochu a pozrel to poriadne lupou a žiadnu štruktúru ako na tých predošlých rolkách som nevidel. Obloha aj voda je na negatíve hladká, čo na predošlých rolkách vidím po lupou voľným okom, že ta štruktúra je zrnitá, rozdrobená, nekonzistentná - ťažko sa to presne píše, to treba vidieť na vlastné oči. Porovnával som aj zábery bez filtrov aj s filtrami a takmer žiadny rozdiel v štruktúre som nebadal, plochy sú hladké.

Na základe tohto sa prikláňam k tomu, že problém asi bol v samotnom filme alebo v skladovaní filmu. Ak sa niekto chce podujať na potvrdenie môjho výsledku, tak nech si kúpi rolku Pan F+ v jednej nemenovanej predajni foto na Palackého ul. v Bratislave. Možno je to všeobecný problém a problém nastal ešte pred tým, než filmy prišli do predaja, neviem. Alebo je fakt problém u mňa v spracovaní, ale toto si nemyslím a podľa poslednej rolky to je veľmi málo pravdepodobné.

Bolo by zaujímavé také porovnanie, expirácia tých filmov je 2014, teraz neviem presne mesiac, asi apríl.
  • 0

#84 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červen 2012 - 07:38:10

Prípadne, ak by sa našiel niekto ochotný, tak mu dotknuté negatívy môžem poslať poštou, nech sa na ne pozrie odborným okom pod lupou alebo inak. Názor niekoho zbehlého je vždy dobrá vec.
  • 0

#85 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 11 červen 2012 - 09:29:06

Co zkusit popsat problém samotným Ilfordům? Ti by mohli poradit.
  • 0

#86 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červen 2012 - 09:39:55

ver, že túto možnosť som využil, aj keď som od nej moc nečakal, lebo premenných je veľa, zatiaľ som odpoveď nedostal a to som to posielal už niekedy minulý týždeň, takže už to nejakých pár dni pracovných je.

asi to s promtnosťou moc vážne neberú, alebo sa nemajú čas ani chuť zaoberať nejakými blbosťami, čo fotil nejaký chlapík zo Slovenska na ich film :)

Co zkusit popsat problém samotným Ilfordům? Ti by mohli poradit.


  • 0

#87 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červen 2012 - 15:38:16

tak, aby som Ilforďákom nekrivdil, dnes som dostal odpoveď, musím si ju ešte pozrieť...
  • 0

#88 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červen 2012 - 18:13:54

Tak mi napísali, že výstup, čo som im poslal určite nie je ani pri dlhých expozíciach z tohto filmu normálny, že zrno resp. štruktúra je mimo toho, čo by z toho filmu malo vychádzať.

Že podľa môjho popisu sú podmienky vyvolávania takmer ideálne a nemali by viesť k takémuto výstupu. Podľa nich sa mám zamerať na film resp. podmienky skladovania a skúsiť vylúčiť iné vplyvy. Doporučili mi, aby som si kúpil inú rolku filmu a otestoval to a ak budú problémy trvať, aby som im poslal ukážky a batch number týchto filmov a oni sa na pozrú, ale že za 12 rokov výroby nikdy nezaznamenali a nemajú vedomosť takéhoto problému priamo z fabriky. Podľa ich predbežného odhadu sa môže jednať o zlé skladovanie filmu, ale stopercentne to potvrdiť nevedia, lebo je tu veľa faktorov, ktoré na výsledok vplývajú.
  • 0

#89 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 červen 2012 - 19:59:16

no to koukám, netušil jsem, že se dá ilford film až tak špatně skladovat s znehodnotit ještě před expirací! :cool:

podobný chomáčky mi vznikly při skoro roční prodlevě mezi exponováním a vyvoláním; na jednom filmu jsem přitom měl snímky jak staré, tak i nové a ty nové byly normální, staré expozice byly se shlukama. Udělaly to dvě různé vývojky nezávisle na sobě (jedna byla DK-20, druhou si nevybavuju, určitě jsem o tom ale někde psal komentář i s ukázkama).

sice to stálo nemalé úsilí, finance a pár promarněných fotomomentů, ale odhalil jsi chybu která nebyla na tvojí straně. To si zaslouží oslavu! :???:
  • 0

#90 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 11 červen 2012 - 20:03:53

ešte jedno porovnanie, z tohto mi príde, že to fakt bolo tým filmom, ešte otestujem inú rolku od predajcu, kde som kúpil tú poslednú a uvidím

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  test1.jpg   373,85K   66 Počet stažení

  • 0

#91 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 červen 2012 - 15:55:55

to skutečně vypadá na vliv skladování.
nicméně nějak mi to z tý diskuze neni jasný - jedná se o kinofilm a nebo svitek? to by hodně napovědělo.

ty první struktury skutečně vypadaj jak retikulace.

poslední poznámku bych měl, a to sice že ten film málo ustaluješ. ustalovač nutně potřebuje k 100% funkci nepřetržité míchání (nebo alespoň velice časté), takže zamíchat s tím 10x na začátku každý minuty po dobu 3 minut je fakt málo.
sám používám ilford rapid fixer (v 5 l balení je levnej) a ustaluju 5 minut s tím, že tankem překlápím neustále (cca každejch 5 s překlopím). a prodlužuju ustalovací čas tak, že ke konci kapacity pro jistotu ustaluju 10 minut.
  • 0

#92 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 12 červen 2012 - 17:08:53

je to zvitok, retikulacia spôsobená zmenou teploty roztokov to určite nie je, tu môžem stopercentne vylúčiť, k tomu ustaľovaniu, je to možné rád sa poučím od ostatných ako to robia, ja som postupoval podľa návodu od ilfordu k Pan F+, kde píšu na začiatku preklápať 4krát a potom každú minútu 4x, tak doporučujú aj vyvolávať (pri vyvolávaní som ale robil na začiatku 10x a potom 4x každú minútu, preklápam pomaly, nič besné....)
  • 0

#93 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 červen 2012 - 18:36:56

však v pořádku, vyvolávací kinetika 4x klopit během 10 s každou minutu je zcela OK, jenom pro USTALOVÁNÍ to fakt nestačí ani omylem.
pro zvídavé čtenáře: http://photo.net/bla...ng-forum/007dXZ
  • 0

#94 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 13 červen 2012 - 20:57:52

naštudujem, aplikujem, diky za radu
  • 0

#95 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 21 červen 2012 - 20:06:40

Dnes som vyskúšal vo Viedni na dlhé expozície Ilford Delta 100, fotil som ako EI 50, spracovával som presne ako Ilford Pan F+ v Perceptole 1+1, negatív už je suchý. Omrkol som ho pod lupou a obloha je krásna "hladká", taká akú som čakal, žiadne chuchvalce. Som zvedavý na výsledky po naskenovaní, ale myslím, že z nich budem mať radosť.
  • 0

#96 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 22 červen 2012 - 16:52:50

Takto som si predstavoval výsledok, keď som začal fotiť takéto niečo na BW negatív :mrgreen:

Ilford Delta 100, EI 50, Perceptol 1+1, orange filter + hitech 3,0 ND Pro Stop, clona f8, čas 2min. 36s, priamo zo skeneru, žiadny postproces, iba zmenšené na 800x600. Tomuto hovorím správny výsledok z kvalitného filmu.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#97 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 23 červen 2012 - 16:08:51

Takto som si predstavoval výsledok, keď som začal fotiť takéto niečo na BW negatív :mrgreen: Ilford Delta 100, EI 50, Perceptol 1+1, orange filter + hitech 3,0 ND Pro Stop, clona f8, čas 2min. 36s, priamo zo skeneru, žiadny postproces, iba zmenšené na 800x600. Tomuto hovorím správny výsledok z kvalitného filmu.

Máš to pěkné a dle mého oka i bez "bílých teček", či jiných vad ve zpracování negativu
Takže kongratulejšn
  • 0

#98 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 23 červen 2012 - 19:39:05

ďakujem ti, chcel som napraviť ten nezdar s tým Pan F Plusom a podarilo sa, chem sa takému foteniu venovať a naozaj som nemohol uveriť, že ten predošlý výsledok by z toho filmu mohol byť normálny, som rád, že som vytrval a dostal sa tam, kde som chcel, Ilford delta je trochu iná ako ten Pan F Plus, ale ten výsledok z nej je pekný.
  • 0

#99 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 24 červen 2012 - 07:50:38

som chcel ešte k tomu výsledku, keď som porovnával Pan F+ a tu Deltu po skenovaní, všetko je rovnaká technika, rovnaký skener, rovnaká vývojka Perceptol 1+1 tak hranovou ostrosťou mi príde ten Pan F+ proti tej Delte lepší, neviem, či aj Vy máte takú skúsenost, možno iná vývojka na tej Delte by to spravila ešte ostrejšie, ale výsledok je pekný už teraz.
  • 0

#100 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 24 červen 2012 - 08:20:27

Já jsem hlavně rád, že jsi vydržel, analyticky prozkoumal problém a zvolil úspěšné řešení, nezahodil film po prvním neúspěchu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních