Přejít na obsah


Fotka

FOMA 200


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
430 odpovědí na toto téma

#351 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 2 říjen 2020 - 20:07:28

 

Taky ale psal, že to máte poslat do Fomy ... :smile:

 

 

Otec času říká, že si za to můžeme sami, že máme mít čistý přístroje. Mně se to moc nezdá. Každopádně to vypadá, že je to typická Foma 200 záležitost...

 

To by bylo samozřejmě nejlepší, pokud bych chtěl novej film v důsledku reklamace nebo pokud bych chtěl vědět, v čem je problém. Jednou podrápaný snímky mi ale ve Fomě nespraví a pokud fungujou například Foma 100 a 400 bez problémů, spokojím se s nima. Od Fomy stejně čekám, že mi řeknou buď že je chyba ve filmu a tudíž s tím musím příště počítat, nebo že můj přístroj je na ty dvoustovky vysazenej a škrábe je a tudíž s tím musím taky příště počítat. Mimochodem, mám Fomu rád, každopádně nic ve zlým


  • 0

#352 PavelT

PavelT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 9

Publikováno 7 leden 2021 - 18:24:53

Nejdřív všechny pozdravím a poděkuju za web a fórum, jsem tu nový a našel jsem tady spoustu zajímavých rad a nápadů. Vrátil jsem se k focení na film po asi 20 letech, zatím si hraju s čb filmy a vyvolávám si je jako kdysi (Foma LQN, R-09), další fázi zatím přenechávám skeneru (Epson V600 Photo - vím, že na kinofilm nic moc). Bohužel jsem asi velice brzo narazil na zde zmiňovaný problém svitků Foma 200. Jak ve starém Voigtlanderu 6x9 tak teď ve Flexaretě mám "telegrafní dráty" a u Flexarety na jednom místě pravděpodobně i poškozenou emulzi. Nevím co s tím, je to film koupený teď v prosinci u Škody, exp. 6/2023. Dost mě to mrzí, ještě zkouším Fomu 100 jestli to bude lepší, doufám že ano. Jinak bych musel přejít na západní filmy, což se mi zatím nechce. Vím, že mi s Fomou asi neporadíte (kromě rady přejít na Ilford apod), ale stále doufám že se s tím nějak popasují a problémy vyřeší, jsem rád že Foma stále existuje. S kinofilmem problémy celkem nejsou, občas možná drobná vada emulze, ale ta se dá případně snadno vyretušovat.

Pro informaci, fotím na Asahi Pentax Spotmatic + Takumar 50/1,4 + Takumar super multi coated 28/3,5 (skvělý foťák i skla), Flexaret IV, Voigtlander sklopka 9x12, Zorki 3C i jiné Zorki a taky plastová "novinka" z Aukra za 300,- Canon 1000F + Sigma 35-80. 

Nemáte někdo aktuální informace z Fomy ? A je tohle opravdu stejný problém se  svitkem F200 jako u ostatních fotografů nebo dělám něco špatně?  A ještě jednu díky za nápady a informace. 

 

img076c

  • 0

#353 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 7 leden 2021 - 19:09:37

Úplně to samý co máme my, ty samý vady. Prostě Foma 200. Hlavně že ve Škodě mi tenkrát říkali že Foma už to vyřešila. Njn, ani po 12 letech furt ne :-(
  • 0

#354 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 7 leden 2021 - 21:39:12

FOMA 200 - svitek jsem nikdy nefotila, Kinofilm mám připraven na vyzkoušení tak pak napíši zda bylo vše OK.

 

jinak 100vka ve svitku absolutně OK, ani v kinu neměla žádné problémy.

 

 

a co za nekvalitou stojí ať napíší kolegové co mají čerstvější informace-)))


  • 1

#355 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 leden 2021 - 08:11:38

Pred asi dvema tydny jsem vyvolaval Fomapan 200 a mel jsem uplne stejne telegrafni draty. Slo ale o prvni zkousku Flexaretu, u nejz jsem cistil zaverku. Ta sice funguje na vsechny casy perfektne, ale az po zjisteni dratu a precteni fora o Fomapanu 200 jsem se dozvedel o doporuceni zkontrolovat i rolnicky. No a samozrejme hned dve na mem Flexaretu byly uplne zatuhle, ze se vubec netocily. Tak jsem to vycistil, promazal a zkusim Fomapan 200 znovu, zda se to zlepsi. Kontroloval jsem jeste jine Flexarety, ktere mam a u nich byla taky zasekla alespon jedna rolnicka. Na nich jsem vzdycky fotil Fomapan 100 a draty se nikdy neobjevily. Navzdory zaseknute rolnicce. Takze bud je ta 200 s draty uz z vyroby a nebo je proste choulostivejsi.


  • 2

#356 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 112 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 8 leden 2021 - 08:32:25

Pred asi dvema tydny jsem vyvolaval Fomapan 200 a mel jsem uplne stejne telegrafni draty. Slo ale o prvni zkousku Flexaretu, u nejz jsem cistil zaverku. Ta sice funguje na vsechny casy perfektne, ale az po zjisteni dratu a precteni fora o Fomapanu 200 jsem se dozvedel o doporuceni zkontrolovat i rolnicky. No a samozrejme hned dve na mem Flexaretu byly uplne zatuhle, ze se vubec netocily. Tak jsem to vycistil, promazal a zkusim Fomapan 200 znovu, zda se to zlepsi. Kontroloval jsem jeste jine Flexarety, ktere mam a u nich byla taky zasekla alespon jedna rolnicka. Na nich jsem vzdycky fotil Fomapan 100 a draty se nikdy neobjevily. Navzdory zaseknute rolnicce. Takze bud je ta 200 s draty uz z vyroby a nebo je proste choulostivejsi.

Mě by zajímalo, proč byl za tento příspěvek dán mínusový bod. Může se dotyčný přiznat? Jen článek doplním, že rolničky přeleštíme pohybem napříč osou rolničky, tedy směrem, jak jde film.


  • 4

#357 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 8 leden 2021 - 11:59:01

Jsem rád, že vidím, že F200 je pořád stejná bída a Foma s tím možná vůbec nikdy nic neudělal. Nejsem rád proto, že bych Fomě přál smůlu - právě naopak, její F100 a F400 miluju a používám takřka výhradně a chci aby vyráběla dál - ale jsem rád proto, že můj odhad někdy před těmi 10 lety, že tomuhle materiálu se do budoucna raději vyhnu, byl správný. A to mám pořád v mrazáku jeden svitek (exp 6/2015, ale bral jsem tehdy trojbalení, přičemž ty dva měly dráty, chyby v emulzi atd - prostě všechny ty již slavné aspekty dvoustovky).


  • 0

#358 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 8 leden 2021 - 16:00:50

Já jsem zase rád, že kupuju Kodak a Ilford.....
  • 0

#359 PavelT

PavelT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 9

Publikováno 8 leden 2021 - 18:54:59

Díky za komenty, ale rolničky mi jdou naprosto volně a počítadlo na Flexaretě - včetně mezer mezi políčky - funguje správně. Zkusím je ještě přeleštit, ale svitku  Foma 200 se teď asi vyhnu. Zítra vyvolám dnes dofocený svitek Foma 100 z Flexarety a uvidím.


  • 0

#360 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 9 leden 2021 - 16:28:01

 

Pred asi dvema tydny jsem vyvolaval Fomapan 200 a mel jsem uplne stejne telegrafni draty. Slo ale o prvni zkousku Flexaretu, u nejz jsem cistil zaverku. Ta sice funguje na vsechny casy perfektne, ale az po zjisteni dratu a precteni fora o Fomapanu 200 jsem se dozvedel o doporuceni zkontrolovat i rolnicky. No a samozrejme hned dve na mem Flexaretu byly uplne zatuhle, ze se vubec netocily. Tak jsem to vycistil, promazal a zkusim Fomapan 200 znovu, zda se to zlepsi. Kontroloval jsem jeste jine Flexarety, ktere mam a u nich byla taky zasekla alespon jedna rolnicka. Na nich jsem vzdycky fotil Fomapan 100 a draty se nikdy neobjevily. Navzdory zaseknute rolnicce. Takze bud je ta 200 s draty uz z vyroby a nebo je proste choulostivejsi.

Mě by zajímalo, proč byl za tento příspěvek dán mínusový bod. Může se dotyčný přiznat? Jen článek doplním, že rolničky přeleštíme pohybem napříč osou rolničky, tedy směrem, jak jde film.

 

 

Ahoj Romane zkoušel jsi FOMU 200 na Pentaxu 645? jde mi o zadní vozík a motání svitku.....našla jsem ještě jeden F 200 svitek tak jej vyfotím.

 

děkuji za zodpovězení dotazu. D.


  • 0

#361 PavelT

PavelT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 9

Publikováno 14 leden 2021 - 20:45:44

Mám ještě zprávu z reklamace ve Fomě, kupodivu mi odpověděli a musím uznat, že se snaží, aspoň v mém případě. Vlastně jsem po přečtení tohoto vlákna ani nečekal, že se mi někdo ozve. Poslal jsem jim asi před týdnem popis problému, skeny a čísla šarže, nabízel jsem do obálky i některá políčka, ani to nechtěli. Asi už to dobře znají. Z Fomy mi pošlou jiné filmy, s jinou citlivostí, v emailu je dokonce uvedeno vyjádření odborníka ohledně problémů s emulzí. Požádal jsem je zdali tady to vyjádření mohu zveřejnit, pokud mi to dovolí tak ho sem překopíruji. Ale aspoň to na mě nedělá dojem, že se to snaží ututlat a třebas se jednou dočkáme se svitkem 200 nějakého pokroku. Jo, a tu dráhu ještě přeleštím, ale určitě ne smirkovým papírem.


  • 0

#362 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 leden 2021 - 17:14:27

Je to až úsměvné. Se svitky Foma 200 jsem řešil stejný problém před cca 25+ lety. Tenkrát ještě po "staru". Nabídli mě nové svitky... co bych vyprávěl, nafocená svítání v pralesích, po nocích v promočeném spacáku, a desítky našlapaných kilometrů, mě to nevrátilo. Zařízl jsem je. S "Ilford Panem" bylo veseleji.


  • 0

#363 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 leden 2021 - 18:15:50

Tohle je teda zábavné vlákno :) Já se ke svitku vrátil po letech až nedávno, takže tu Fomu nemám tak zmapovanou, spíš kinofilm 200. Tam zatím spokojenost. Ale teď bych rád nakoupil více svitků.

 

Tak si říkám, máte někdo vyzkoušenou nějakou aktuální šarži? Abych nezaplakal nad dvacítkou zpackaných filmů... 

 

Ta dvoustovka je pro mě ideální. Nejsem zvyklý experimentovat s citlivostí a tohle je ideální do každého počasí. Se světleným objektivem se na to dá fotit prakticky kdekoliv a při horším na středním formátu zase většina věcí venku a většinou potřebuju dost clonit... 


  • 0

#364 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 leden 2021 - 18:49:57

Tak nevím, no. Chtěl jsem svým příspěvkem demonstrovat, že problémy s tímto filmem se netáhnou pouze 10 let (viz vlákno), ale v podstatě od samého počátku. Pokud se za celou historii těchto excesů nedokázala firma poučit a zjednat nápravu, případně výrobu tedy zrušit, nezasluhuje si pozornost. Přes to se neustále objevují další dobrodruzi, co si to olíznutí namrzlého zábradlí neodpustí... :D
  • 4

#365 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 15 leden 2021 - 19:20:47

Jak praví KIM. Ruce pryč, je to sázka do loterie. V kinu budiž, ale se svitkem neblahé zkušenosti od 100 do 400. Asi jsem smolař a tahám si furt Černý Petry. Další zdejší přispěvatelé ti řeknou, že s nimi nemají sebemenší problém. Pak přijdou rady, že si máš ve foťáku přebrousit to či ono. Nikdy víc!
  • 0

#366 PavelT

PavelT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 9

Publikováno 15 leden 2021 - 20:28:43

Na vážnou práci Fomu fakt ne, rozhodně ne svitek 200, 100 není špatná, 400 jsem zatím nezkoušel. Dvě fotky na F 100 jsem nahrál do své galerie, ty polotóny se mi líbí. Já to mám většinou na testování starých foťáků co si teď pořizuji nebo na hraní, na to mi to stačí. Ale pokud bych měl fotit něco, co už nebude šance vyfotit znovu (cestování, svatby atd), tak bych si rozhodně připlatil. Smutné je, že ve 21. století to není schopná Foma odladit tak, aby to fungovalo alespoň trochu normálně. Zkusím Ilford, kdysi v kinofilmu (FP4, HP5)  to byla fantazie proti celému východnímu bloku. Každopádně díky za vlákno a spoustu jiných nápadů a návodů. A dobré světlo.


  • 0

#367 Frankiess

Frankiess

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 3

Publikováno 15 leden 2021 - 20:38:10

Mno třeba ve Fomě nevěří v světlou budoucnost filmu a spoustu temnokomorníků :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#368 PBlue

PBlue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2021 - 21:08:37

Sázka do loterie ve svitku za mě 200-vku poměrně dobře vystihuje. Založil jsem ji za poslední 3 roky 4x - zpravidla kupovanou krátce před použitím (nemůžu si odpustit experimentování :-) ). První byla dobrá, druhá dráty, třetí dráty a výpadky v emulzi. Poslední, kupovaná na podzim a focená na přelomu roku mi vyšla pěkně až na první políčko s drátem v 1/3 :-(. Na druhou stranu se mi stalo už i u HP5-ky (cca. přelom roku 2017/18), že byla vada na filmu. Jednalo se o černé čáry na negativu, jak kdyby se lokálně přejelo náhodným pohybem po filmu něčím jako laserovým ukazovátkem. Nejdříve jsem to připisoval vadnému těsnění fotoaparátu (v té době ještě trochu nováček ve středním formátu). Po přetěsnění to bylo i na dalším filmu ze stejné šarže (byly kupovány společně) a od té doby "ťuk ťuk" zatím bez problémů. Zpět k té F200, v kinu jsem zkoušel jen asi 2x a tam bez problémů. F100 jsem použil už mnohokrát a zatím se mi stalo jen jednou, že byly výpadky v emulzi, v kinu vždy super s pro mě pěkným zrnem (R09) pro zvětšeniny do 13x18. F400 je v kinu na můj vkus trochu moc zrnitá, ale ve svitku jsem s ní celkem spokojen.


  • 0

#369 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 16 leden 2021 - 09:02:47

Foma má potíže s polevem již tradičně. Díry v emulzi svitku také znám už od 90. let. Je možné, že jejich stávající technologie prostě lepší výsledek neumožňuje a obnova technologie by byla neúnosně drahá.

Někde jsem četl, že neustálé problémy s polevem byly jedním z důvodů pro zastavení výroby barevných filmů, tak udělali v 90. letech z nouze ctnost a vyprofilovali se jako „černobílá“ firma.

Asi je pro Fomu výhodnější občasnému neodbytnému kverulantovi poslat zdarma pár filmů, než ten problém skutečně technicky vyřešit.


  • 3

#370 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 16 leden 2021 - 14:06:03

Foma miva problemy, to ano, ale porad je to “value for money” .. jako napr. Branik 0,5l za 8,90 CZK. 100 a 400@320 je na domaci cvakani akoratni material! Pro profesionalni praci zrejme moc neni, ale to tady z nas asi dela malokdo nebo zridkakdy, ze. Chcete mit vetsi jistotu?.. priplatte si.

pozn.: v poslednich 2 letech me zradily 2 filmy - Fomapan 100 - reklamovano, dostal jsem omluvu, nove svitky a radu, jak vadu ex post opravit (coz opravdu fungovalo)... a Kodak Ektar 100 - vyreklamoval jsem leda tak **vno!

co tak ctu, tak vidim, ze Foma ma 25 let problemy s kontrolou jakosti nekterych vyrobku, ale zaroven 25 let dobrou uroven reseni reklamaci a komunikace se zakazniky, coz u nich (po zkusenosti s Kodakem) cenim! Na Kodak samozrejme fotim dal, ale nuti me zejmena fakt, ze uz ma v barevnem negativu v podstate monopol! Vcera Fuji oznamilo konec PRO400H.. :( v tomto kontextu mi ohrnovani nosu nad Fomou pripada uz trochu jako rozmazlenost.
  • 2

#371 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 112 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 16 leden 2021 - 14:43:36

O Fomě 200 toho bylo zde napsáno tolik, že vytisknout příspěvky a nechat je sešít by zabralo na poličce tolik místa jak Ottuv slovník naučný. Přitom by stačilo jen prolistovat několik prvních stránek, neb dál se vše opakuje. Shrnul by jsem to nejdůležitější. 

 

1, film už od začátku díky své konstrukci na svitku má náchylný poslední polev na mechanické poškození. S tím nic nezměníme a Foma se dost snaží jej řešit, ale zatím bez úspěchu. Uvědomme si, že prakticky vývoj byl zastaven a odborníci pomalu odchází do důchodu. Vývoj obstarávají zbylí pracovníci pověřenými i jinými úkoly. Mohu říct, že Foma je držena na zájmu lidí o fabriku. Kdo byl se mnou na exkurzi, tak ví jak to u nich běží. 

 

2, Film nepatří do Flexarety. Nemá rád hubené rolničky o kterých opisuje tak velký úhel. I když zase na druhou stranu to každá flexaretka nedělá. Jedna z možných závad, na kterou jsem nedávno přišel je tuhé odvíjení cívky s filmem. O tom se zde ještě nepsalo. 

 

3, Film je uplně jiné koncepce, než Foma 100 a Foma400 (Foma800). 

 

4, Foma 200 je dost oblíbená ve formátu kino a planu. 

 

5, Podélné čáry ve výrobě by musely být dlouhé několik metrů, což je dáno technologií průběhů podložky strojem. 

 

6, Drobné výpadky emulze způsobené polevem poznáte podle poměrně ostré hrany oné díry. Jinak je způsobena při vyvolávání. 

    Bacha na rozpuštění chemikálií. Filtrujete ji. Jak mícháte roztoky? Jakou máte vodu?

 

Kdo byl na podzimním setkání v Krkonoších a zažil onu cca 6ti hodinovou přednášku pana Krejčího z Fomy, tak zná problematiku i výrobky z Fomy dostatečně. Kdo je nespokojen, nechť si kupuje jiný film. Tamtamy z Fomy bušily, že dojde o drobné zdražení. Asi 3%. Přitom bude stále Foma nejlepší v poměru cena/ užitné vlastnosti. Foma dodává do mnoha zemí. Myslím, že říkali, že více jak 95% jde do USA, kde si film velmi oblíbily. Dále dost toho odebírá Ćína a další. Do Čech se dostane jen tak malé množství, že se divím, že jsou krabičky tisknuté v češtině. Pokud bude i nadále takový tlak na špatnou produkci, tak se může stát, že Foma přestane dodávat filmy na náš trh, aby si nekazila jméno firmy. Tím samozřejmě nechci strašit, ale byznys je byznys. 

    Foma nemá už doma žádné dodavatele!!!! Vše musí nakupovat venku. Je tak malá firma, že prakticky neustále hledají kvalitní dodavatele materiálu. Také jsem se dozvěděl, že želatina už nemá takové vlastnosti, jak měla kdysi. Možná více vyhovuje novým technologiím. To nevíme. 

  Psal jsem, že už nechci dělat setkání pro temnou. Občas mám cukání zapomenout na neduhy a vstoupit do stejné řeky. Asi by bylo zajímavé uspořádat pro nováčky další setkání s panem Krejčím.  Ten nám přislíbil účast na zimním setkání zasejc v Adršpachu a tak bychom mohli něco připravit. Má dost starostí s přípravou výstavy 100 let Fomy.( mimo běžné pracovní povinnosti). Tak uvidíme co a jak. 

 Jen pro doplnění. Poláci mají ve velké oblibě materiál z Fomy a používají jej nejen soukromě, ale i na školách a to nejen fotografických, ale i filmových. Proto měly snahu rozšířit dobré jméno a podvědomí o Fomě i mezi běžné lidi v běžném tisku, na internetu atd. Foma jim vysvětlila, že Poláci mají oproti světu tak malý odběr, že nemá cenu věnovat žádné úsilí. Vždyť papíry a filmy 100,200,400 mají zanedbatelnou produkci oproti ve světě velmi uznávaných rengenových filmů. 

 

Máte-li podezření, že film je opravdu vadný z výroby, popřípadě, kde je chyba, tak mi film pošlete a já jej nechám prozkoumat. Fomě je jednodužší poslat další film a nezdržovat se reklamací. Což určitě uznáte, když věří, že většina vad je na straně fotografa. 

 

Nebo mi pošlete Fexičku a já Vám ji vyleštím a seřídím cestu filmu, jak to jen při tak starém přístroji jde. 

 

Máte-li opravdu zkušenosti s Fomou 200, tak mi doplňte další body. Nechť se uzavře, popřípadě omezí ty dokola stejné řeči.

 

" Fotím dobře

  Fotím rád

  Fotím na Fomu"


  • 5

#372 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 16 leden 2021 - 15:20:31

Ja neviem, nepisalo sa to tu uz davnejsie, ze Foma 200/120 je hakliva na ohyb, prave preto niektore aparaty sposobuju "draty" a niektore nie?
Alebo je to hoax?


  • 0

#373 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 16 leden 2021 - 19:22:19

...

Kdo byl na podzimním setkání v Krkonoších a zažil onu cca 6ti hodinovou přednášku pana Krejčího z Fomy, tak zná problematiku i výrobky z Fomy dostatečně....
 

O tom to možná je: pár vyvolených někde v Krkonoších mělo možnost dostat vynikající informace z první ruky. Nahráli jste to někdo nebo sepsali? Mě by to FAKT ZAJÍMALO, ale nemám čas / možnosti někam jet na sraz (ostatně ani nepatřím ke zdejší "stálé gardě" žejo).

 

Jinak správně píšeš, komu nevyhovuje, nechť se zařídí jinak. Já přesně tohle udělal, místo F200 (v kinu je FAKT SKVĚLÁ!) používám svitkovou Fomu 100 nebo Fomu 400. Takže jsem nikdy nebyl zahořklý a mstivý. Foma ode mě má za ty roky odhadem pár malých desítek tisíc Kč za materiály a chemii a nechci na tom nic měnit, protože jako stovku, tak čtyřstovku miluju.


  • 1

#374 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 16 leden 2021 - 19:51:00

Já mám Fomu taky rád. Svou přízeň dělím spravedlivě mezi Ilfordpan a Fomapan, podle toho, na co mám zrovna chuť. Teď právě fotím na Fpan 200. Nepotřebuji fotit na fajnové filmy, protože ani moje focení není žádné fajnové. Vlastně bych se cítil i trochu nepatřičně, kdybych měl ve foťáku fajnový film. Film má nějaké nedostatky, je dobré o nich vědět, mluvit o nich, mít názor. To je v pořádku. Na mém vztahu k Fomě to ale nic nemění, mám ji rád.


  • 2

#375 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 112 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 16 leden 2021 - 21:00:09

 

...

Kdo byl na podzimním setkání v Krkonoších a zažil onu cca 6ti hodinovou přednášku pana Krejčího z Fomy, tak zná problematiku i výrobky z Fomy dostatečně....
 

O tom to možná je: pár vyvolených někde v Krkonoších mělo možnost dostat vynikající informace z první ruky. Nahráli jste to někdo nebo sepsali? Mě by to FAKT ZAJÍMALO, ale nemám čas / možnosti někam jet na sraz (ostatně ani nepatřím ke zdejší "stálé gardě" žejo).

 

Jinak správně píšeš, komu nevyhovuje, nechť se zařídí jinak. Já přesně tohle udělal, místo F200 (v kinu je FAKT SKVĚLÁ!) používám svitkovou Fomu 100 nebo Fomu 400. Takže jsem nikdy nebyl zahořklý a mstivý. Foma ode mě má za ty roky odhadem pár malých desítek tisíc Kč za materiály a chemii a nechci na tom nic měnit, protože jako stovku, tak čtyřstovku miluju.

 

Bohužel ne vždy všechno vyjde. Z přednášky měl být výstup jak obrazový, tak zvukový. Ten měl být sestříhán a dán na internet. Jenže to jaksi nedopadlo. ---- Veliká škoda. Mnohé by se vysvětlilo. 


  • 0

#376 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 16 leden 2021 - 21:10:19

...Vlastně bych se cítil i trochu nepatřičně, kdybych měl ve foťáku fajnový film....

Hele já to mám vlastně přesně tak. Klidně bych mohl fotit pořád na T-Maxy či Velvie, ale mě by to prostě přišlo jako přílišné plýtvání. A navíc mám fakt rád to podání, co mají Fomapany. Jasně, HP5+ či TriX jsem taky používal a tu a tam je vytáhnu i dnes a jsou to super materiály. Ale prostě moc hogo fogo na to, aby se z nich stala každodenní věc. Otupilo by to smysly.
 


  • 0

#377 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 17 leden 2021 - 09:52:08

Ono to porovnání Foma - Kodak, Ilford je jako suchý chleba a chleba s šunkou. Suchým se taky najíš, ale nepochutnáš si.
  • 0

#378 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 17 leden 2021 - 10:42:04

Ono to porovnání Foma - Kodak, Ilford je jako suchý chleba a chleba s šunkou. Suchým se taky najíš, ale nepochutnáš si.

 

Dislike nebudu dávat, ale s tím já osobně nesouhlasím.

Svým charakterem mi jak F100 tak F400 velmi sedí - typ zrna, tonalita. Jediným negativem je občasná kvalitativní vada (fotím pouze středoformát). Pro některé až skoro hereticky bych řekl, že mi osobně se F100 líbí více než FP4+.

Ale je to o osobních preferencích.

 

(jen na doplnění kontextu - doposud byl mnou nejvíce používaným svitkem Tri-X, což se pomalu začne měnit kvůli nákladům)


  • 0

#379 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 leden 2021 - 09:29:58

Ani mne to zatracovanie Fomy celkom nesedí. Vyskúšal som aj Ilford aj Kodak a vždy som sa vrátil k Fome. Nemám zas toho vyfotené za tých 7 rokov extra veľa, ale svitok F100 a F400 je pre mňa podaním najlepší materiál, teraz míňam F200 plany a nie je s nimi žiadny problém. Pár svitkov od Ilfordu čo mám už je tuším aj expirovaných, nejak nevedia nájsť cestu do môjho foťáku :-) A za tých 7 rokov som mal dva vadné svitky od Ilfordu a jeden od Fomy.


  • 0

#380 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 leden 2021 - 11:13:35

Celý život robím s Fomou, či už 100 a v poslednej dobe aj 400, či už v kine alebo zvitku a nikdy som nemal väčšie problémy. S 200 som robil pokusy, keď ju začala Foma robiť, a akosi sme si nesadli, tak od vtedy s ňou nerobím, a nechýba mi.

100 fotím ako dvestovku a je fajn. Ostatné filmy som samozrejme taktiež vyskúšal, asi všetko, čo u nás bolo k mání, ale ako hovorí dodo, vždy som sa vrátil k Fome. Možno je to už po tých rokoch blbý zvyk, ale čo už? Ďakujme Bohom, že ju máme! A nech ešte dlho medzi nami vydrží.


  • 1

#381 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -13

Publikováno 19 leden 2021 - 17:19:15

Celý život?Ty už nežiješ?A co dětství?To si fotil od narození?

Celý život robím s Fomou, či už 100 a v poslednej dobe aj 400, či už v kine alebo zvitku a nikdy som nemal väčšie problémy. S 200 som robil pokusy, keď ju začala Foma robiť, a akosi sme si nesadli, tak od vtedy s ňou nerobím, a nechýba mi.

100 fotím ako dvestovku a je fajn. Ostatné filmy som samozrejme taktiež vyskúšal, asi všetko, čo u nás bolo k mání, ale ako hovorí dodo, vždy som sa vrátil k Fome. Možno je to už po tých rokoch blbý zvyk, ale čo už? Ďakujme Bohom, že ju máme! A nech ešte dlho medzi nami vydrží.


  • -1

#382 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 leden 2021 - 17:44:47

Tak někdo dostane těsně po narození do úst bradavku rodičky, jiný do ruky foťák se založenoým Fomapanem, no. Prozíraví porodníci! ;)
Jinak tedy - svitky od Fomy už se nekroutí jak paragraf? A celuloid už nema modre nebo šedé zabarvení
  • 0

#383 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 19 leden 2021 - 18:15:24

Co sem ládoval naposled Fomu do vývojnice tak se mi na ní líbilo že byla krásně rovná oproti třeba zakroucenýmu T-Maxu. Jak 320,tak 400 a 100.
  • 0

#384 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 19 leden 2021 - 18:21:46

........
Jinak tedy - svitky od Fomy už se nekroutí jak paragraf? A celuloid už nema modre nebo šedé zabarvení

Svitek Foma100 motaný z metráže (oteccasu) je krásně, někdy až moc, rovný. Na cívce se nemá čas zkroutit  ;-)

Případné zbarvení podložky může být asi rozličné s použitím té které vývojky, ustalovače. Ale třeba ve srovnání s Acrosem tam rozdíl nevidím. 


  • 0

#385 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 leden 2021 - 18:25:41

Tak jestli to platí i pro klasický svitek-nemetráž, chválim. Alespoň v něčem se zlepšili. Ty mé z poloviny devadesátek jsou stále do oblouku...
  • 0

#386 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 19 leden 2021 - 18:34:06

Pár rokov dozadu som natrafil na chlapíka, ktorý predával kinofilmy Foma, 100-200-400 kazety aj metráže... S Fomou som dovtedy moc nerobil, to čo som čítal o Fome ma odradzálo... Cena bola fajn, tak som skúsil niečo, prvý film bol F100, volal som to v D76d_j od Jirinola... Povzbudilo ma to, kúpil som od neho F400 - to isté ako s F100... tak som skúsil aj F200 - paráda !!!  

No a po tom, čo mám od Jirinola k dispozícii jeho verziu FV-33 tak už ani neviem čo všetko mám v mraziaku, lebo či F100, či 200 či 400 v tej vývojke vychádza tak perfektne že nefotím na nič iné ako na Fomu - kino samozrejme, svitok tiež Foma ale to je o inom :)

Pridávam sa k tomu čo napísal sokolvideo: Foma ? Díky, že ju máme !!!   


  • 0

#387 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 leden 2021 - 18:34:39

Jo hold Luboszzi, celý "fotografický" život, teda niečo viac ako 40 rokov, aj keď prvý zvitok som držal v ruke niekedy okolo roku 1965.


  • 0

#388 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 leden 2021 - 19:00:59

Já sem taky rád že Foma je. Jinak by ten koníček byl dražší. A taky díky bohu za 8mm filmy. REDovi se povedlo i "vyřešit" dírkatou emulzi u R100. Inu, chtělo to upravit recepturu dichromanového běliče (dle ORWO833) a zkrátit dobu bělení z 5 na jen 2 minuty. Škoda že na to nijak nereagovala sama Foma, ale RED na to musel přijít sám. Ale tak co bychom chtěli, za ty prachy. Stačí že ji máme :) a je na co fotit.


  • 0

#389 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 leden 2021 - 19:33:12

Monsieur Kim, Foma je min posledních 15 let jeden z nejrovnějších čb filmů ve svitku ever! A Fomapan 100 s tou modrou podložkou byl právě naprosto nejrovnější!

 

btw. včera vyšel test Fomy 400 od "Nahého fotografa" (resp. srovnání s Trixem) - narozdíl od nás je ten typos z USA vůči Fomě emočně nazaujatý. Fér komentáře, jediný fakap je podle něj rating toho filmu jako ISO 400, přičemž on jej vyhodnotil jako ISO 250. Což je fůrt půl EV od mého předsudku 320 ASA :/


  • 2

#390 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 leden 2021 - 21:57:29

Bezva, tak si to shrňme:
Někdy v roce 2005 vyřešila Foma problém kroucením.
Někdy v roce 2012 vyřešila Foma problém se zabarvenou podložkou.
Tak chápu ódy, vzhledem k ceně a jisté dávce, nám vlastního a jinde už zmíněného, vlastenectví. ;)
Tak zbývá ješgě vyřešit problém s tou dvoustovkou, o které je vlákno. :D
...
Osobně fotím v drtivé většině 8:2 na PanF+, ten se nedá nahradit ničím.
  • 0

#391 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 leden 2021 - 21:58:44

... ach jo, zase ty prsty... :/
  • 0

#392 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -13

Publikováno 19 leden 2021 - 23:46:13

A když nemá mama mlíko tak dostane flašku a někomu to vydrží do konce života :)  :D .Jak říká Lujzi zbarvení je podle typu vývojky některá to dělá.

Tak někdo dostane těsně po narození do úst bradavku rodičky, jiný do ruky foťák se založenoým Fomapanem, no. Prozíraví porodníci! ;)
Jinak tedy - svitky od Fomy už se nekroutí jak paragraf? A celuloid už nema modre nebo šedé zabarvení


  • 0

#393 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 leden 2021 - 11:24:51

Zbarvení podložky (nezaměňovat s antihalačkou) je u negativu je záměr. Jednak spolupracuje s antihalačkou, druhak zajišťuje, aby kinofilm při zakládání nefungoval jako světlovod. Čirost podložky je podstatná u inverze.

K té citlivosti: Ono je to vidět i v tech. listu, že nominální citlivost dosáhnou při strmosti kolem 0,75. Osobně měřím na poloviční citlivost a volám na nižší strmost.

Foma je fajn, jsem rád, že ji máme.


  • 0

#394 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 20 leden 2021 - 11:28:27

Zbarvení podložky (nezaměňovat s antihalačkou) je u negativu je záměr. Jednak spolupracuje s antihalačkou, druhak zajišťuje, aby kinofilm při zakládání nefungoval jako světlovod.

KIM měl na mysli ale svitek. V minulosti svitky od Fomy zůstaly i po dokolém vyprání v modrozeleném odstínu, teď už nejspíš pozžívají jinou podložku. Kinofilmy byly víceméně čiré.


  • 0

#395 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 20 leden 2021 - 11:44:06

... taky se nedaly bez nervů a čůrků potu narvat do cívky Plastimatky. Příliš měkká a kroutivá podložka.

No, to už je zřejmě taky historie, nebo dali všichni Plastimatky dětem na hraní a koupili si imperialistické vývojnice. ;)

Snad až budu někdy, za pár let, potřebovat čtyřstovku (zatím mám plný mrazák Delty - exp. 2004 - ta bude asi vypadat), tak zkusím tedy Fomu, no.


  • 0

#396 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 leden 2021 - 12:20:19

KIM měl na mysli ale svitek. V minulosti svitky od Fomy zůstaly i po dokolém vyprání v modrozeleném odstínu, teď už nejspíš pozžívají jinou podložku. Kinofilmy byly víceméně čiré.

 

 

Ano, byla pouze u svitku. Je to cca 5 let, kdy se ta modrá podložka přestala objevovat. Ale byla nejlepší! Parádně tuhá, rovná - skvěle se s ní pracovalo. Ten modrý odstín mi nikdy nečinil žádný problém jak u zvětšování, tak u skenování.

 

Mám dojem, že někdy v té době Foma změnila i ten krycí pás - z černého přešli na ty současné bílé, což byla pro fotografy pracující s aparáty se zadním indikačním okénkem, asi hodně zásadní pozitivní změna. Zároveň se přestaly vodlepovat (a přilepovat do aparátu) ty pitomé samolepící pásky na zajištění exponované rolky.


  • 0

#397 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 639 příspěvků(y)
Reputace: -13

Publikováno 20 leden 2021 - 12:34:47

Z červeného přešla na černý a pak na bílý.Ty červený se dělali ve východním bloku.Na tu černou tam jeden čas dávali tvrdý pásy a po otevření se pás rozmotal a vůbec nešel stáhnout.

KIM měl na mysli ale svitek. V minulosti svitky od Fomy zůstaly i po dokolém vyprání v modrozeleném odstínu, teď už nejspíš pozžívají jinou podložku. Kinofilmy byly víceméně čiré.

 

 

Ano, byla pouze u svitku. Je to cca 5 let, kdy se ta modrá podložka přestala objevovat. Ale byla nejlepší! Parádně tuhá, rovná - skvěle se s ní pracovalo. Ten modrý odstín mi nikdy nečinil žádný problém jak u zvětšování, tak u skenování.

 

Mám dojem, že někdy v té době Foma změnila i ten krycí pás - z černého přešli na ty současné bílé, což byla pro fotografy pracující s aparáty se zadním indikačním okénkem, asi hodně zásadní pozitivní změna. Zároveň se přestaly vodlepovat (a přilepovat do aparátu) ty pitomé samolepící pásky na zajištění exponované rolky.

 


  • 0

#398 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 20 leden 2021 - 12:56:59

 

KIM měl na mysli ale svitek. V minulosti svitky od Fomy zůstaly i po dokolém vyprání v modrozeleném odstínu, teď už nejspíš pozžívají jinou podložku. Kinofilmy byly víceméně čiré.

 

 

Ano, byla pouze u svitku. Je to cca 5 let, kdy se ta modrá podložka přestala objevovat. Ale byla nejlepší! Parádně tuhá, rovná - skvěle se s ní pracovalo. Ten modrý odstín mi nikdy nečinil žádný problém jak u zvětšování, tak u skenování.

 

Mám dojem, že někdy v té době Foma změnila i ten krycí pás - z černého přešli na ty současné bílé, což byla pro fotografy pracující s aparáty se zadním indikačním okénkem, asi hodně zásadní pozitivní změna. Zároveň se přestaly vodlepovat (a přilepovat do aparátu) ty pitomé samolepící pásky na zajištění exponované rolky.

 

Ano, byla rovná, dobře se s tím pracovalo, to souhlasím.

Cože? Už tam není ta dementní samolepka, co se mi pokaždé přilepila na přítlačnou destičku Rolleiflexu? :-o To bych mohl stovce a čtyřstovce dát další šanci. :-)


  • 0

#399 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 leden 2021 - 13:22:51

samolepka tam furt je, což se mi oproti slintací pásky taky nelíbí... ale už teda nějak vyřešili to odlepování a přichytávání ve foťáku.

Kdysi mi to udělaly tak 2 ze 3 svitků a dneska už podle mě fakt žádný (a to střídám tak 7 aparátů vč Rollei).


  • 0

#400 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 20 leden 2021 - 13:33:25


Snad až budu někdy, za pár let, potřebovat čtyřstovku (zatím mám plný mrazák Delty - exp. 2004 - ta bude asi vypadat),

Kime,  přeji ti,   abys  nedopadl  jako já...   svitky Delta 400  exp.2010 zamražené ihned po nákupu v r.2010   hodí se  toliko k lomografickému umění,   neboť překypují  fleky z  barev krycího papíru připomínající dvojexpozici s mramorovou podlahou a  čísly všelikými   v obraze jak duchy se  vynořujícími.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních