Přejít na obsah


Fotka

Praktica vs. Olympus


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#51 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 říjen 2009 - 01:45:52


Mám doma teď tělo OM-2n, které chci prodat (drobné poškození skla hledáčku, ani mě to ale problém nedělá, mám ale jiný lepší kus :D ). Pokud by byl zájem, mohl bych Ti ho nezávazně na nějaký čas půjčit, abys to vyzkoušel - jak zde řečeno - ohmatal.


to LuzJi ... to je teda jen tělo bez objektivu?

Na vlákně "Banskoštiavnický štiavnatý bazárek" se podívej co mám v úmyslu prodat. Je tam i nějaký objektiv, takže by sis to mohl půjčit i s tím ...
Dneska (pátek) v poledne odjíždím a budu až v pondělí, takže to zatím rozmysli. A pokud máš možnost, že by Ti to někdo dovezl z Bánské, tak to mohu vzít sebou.
  • 0

#52 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 říjen 2009 - 08:20:10

Já začnu "odzadu".
Pořídil jsem několik M42 skel s tím, že je budu používat na DSLR. Skel mám asi 20 a ani je nestačím vyzkoušet - není čas. S jedním sklem mi došel i foťák (praktica MTL5) a tak sem se dostal ke kinofilmu.
Praktika je hlučná, poruchová (nejede mi počítadlo snímků) a kope...ale je to mechanický foťák, kde se nepokazí žádná elektronika (krom expozimetru). Dál jsem pořídil Asahi Pentax Spotmatic - nádherný strojek. Oproti Praktice posun kupředu. Po čase se ale objevila chybka na závěrce -> oprava by vyšla na cca 1000,- (za což se dají sehnat dvě těla z ebay).

Na celý M42 jsem tedy dočasně zanevřel a šel jsem do Olympusu (OM10 s manuál adaptérem). Pěkný foťáček, nádherný hledáček, slušná skla, legendární spolehlivost, atd,atd. Zatím jsem jím prohnal 2 negativy, ale musím říct, že mě obrazový výstup trochu zklamal. Je až moc dokonalý, bez divočin v bokehu a OOFL - je to prostě moderní sklo, které ztratilo svůj "charakter" (Něco jako moderní skla u DSLR, která kreslí "korektně", ale ztrácejí osobnost). U M42 skel je pěkná právě ta jejich nedokonalost "originalita". Postupně ve mě zraje rozhodnutí, že nechám opravit Spotmatica a vrátím se k M42.

Co sem tím vším chtěl říct? Pokud jsi na startovní čáře a nemáš žádná skla, tak jdi do Olympusu - nezklame tě. Až budeš vědět co chceš a budeš mít něco nafoceno, pořiď nějaké starší M42 sklo (Tessar, Triotar, Biotar, Helios, Industar, ...) a v bazáru si za pár šušňů vyber funkční tělo - třeba tu Prakticu. Uvidíš, že tyhle starý skla mají něco do sebe.
  • 0

#53 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 říjen 2009 - 08:49:58

K tomu rozhodování mezi OM-1 a OM-2, tak z hlediska výstupu je to víceméně jedno, na oboje bude stejný objektiv:-) OM-1 je čistě mechanická záležitost, která má jeden háček a tím jsou baterie, které je obtížné sehnat, popřípadě se musí sehnat redukce na ty běžné, co se normálně prodávají, jinak neměří přesně, ale to se týká pouze vestavěného expozimetru, závěrka je mechanická. OM-2 používá stnadardní alkalické baterie, které se nechají koupit všude. Má automatiku s předvolbou clony i plný manuál, závěrka je elektronická s autodynamickým řízením, či jak to nazývají:D Mechanicky tam tuším funguje jen 1/60, ale to si nejsem jistý, nikdy jsem to nezkoušel. Ale co doporučuji v každém případě je koupit a vyměnit těsnění, asi za cca 10USD se prodává celá sada včetně podložek na tlumení zrcátka, návodu a takové šikovné tyčinky na odstranění původního těsnění z drážek. Jde to nalézt na e-bay. S M42 adaptérem mám takové ne zrovna dobré zkušenosti, mám CZJ 80/1,8 s M42, nejde zaostřit na nekonečno, respektive se musí trochu povyšroubovat objektiv aby to šlo a trochu to mění i ohniskovou vzdálenost, podle porovnání je z 80 asi tak 100. Ale jak se tady píše, OM je srdeční záležitost:-)
  • 0

#54 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 říjen 2009 - 09:15:36

No pokud chcete přehledně sesumírovaný informace o Olýcích OM, tak je to všechno na paladixu. Už žádné míty a polopravdy, ne? :D

http://www.paladix.c...-1-a-om-1n.html
v levém menu je soupis všech typů
  • 0

#55 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 říjen 2009 - 09:41:46

Jo, jo, jako mnozí tady doporučím opět OM - kdo někdy viděl OMka co s nima fotí Josef Koudelka, nezapochybuje o tom, co tenhle foťák vydrží - obvzlášť jeden kousek má úžasně jetej skoro všude až na kov. No a Zuika - to je už kult.
K hlučnosti a kopání Prakticy asi tolik - mám tři těla L řady a každý se chová (chovalo) úplně jinak. Nejlíp mi vycházela "pozdější" LB (ne ze začátku výroby), co ji otec kupoval jako novou - chovala se celkově "slušně" - celkem tichá, celkem málo kopala, a to je přitom nejobyčejnější z těch co mám, bez měkkých dorazů atd. Nejvíc kope a řve MTL 5B, kupovaná v minulým tisíciletí jako náhrada za LB - snad na to má vliv upadající morálky zaměstnanců VEB Pentacon. Navíc má z mě neznámých důvodů na pohled menší hledáček (zobrazená plocha je stejná, ale obraz se jeví výrazně menší).Na té mám prakticky na pevno dvacítkovej Flektogon, a to je jedinej důvod, proč ji občas používám.Na kino už skoro nefotím a když už, tak na mazlíka dálkoměrnýho Olympus 35 SP (a zase jsme u Zuika a Olympusů)

Závěr - i mezi Prakticama se najdou dobrý kousky, ale proč trávit drahocenný čas hledáním, když tu jsou jiné systémy? :D
  • 0

#56 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 říjen 2009 - 10:09:06

.....Na té mám prakticky na pevno dvacítkovej Flektogon, a to je jedinej důvod, proč ji občas používám.Na kino už skoro nefotím a když už, tak na mazlíka dálkoměrnýho Olympus 35 SP (a zase jsme u Zuika a Olympusů)


Taky jsem byl z důvodů objektivů při prodeji MTL5 váhavej - Flektogon 20/4 a pro mě především Flektogon 35/2,4 - to myslím nijak moc za jinými dobrými skly nepokulhává. A k tomu Sonnar 180/2,8 a SMC Takumar 50/1,4 a hned je to na vážkách, zda se těch objektivů kvůli tělu zbavovat.
Ještě je mám vesměs doma (teď vzadějc) skovaný ...
  • 0

#57 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 říjen 2009 - 11:22:21

Trochu mimo téma, ale Sonnar 180/2.8 na M42? To se vyrábělo? Znám jen Sonnar 135/3.5. Jinak slušný objektivy to jsou, vo tom žádná, ale s "moderníma" sklama to asi nemá cenu srovnávat ...každý umí něco trochu jinýho
  • 0

#58 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 říjen 2009 - 11:37:45

Trochu mimo téma, ale Sonnar 180/2.8 na M42? To se vyrábělo? Znám jen Sonnar 135/3.5. Jinak slušný objektivy to jsou, vo tom žádná, ale s "moderníma" sklama to asi nemá cenu srovnávat ...každý umí něco trochu jinýho

Jojo, Sonar 180 pro SF - ale mám na něm redukci ... :D
  • 0

#59 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 říjen 2009 - 12:21:50

2.8/180 sonnar se 100% vyráběl na exakta bajonet (mam doma olympijskou verzi) a dělal se i na M42. špatný sklo to neni, když člověk pomine, že je to velký asi jako odpadkovej koš.

a s tim flektogonem 2.4/35 to chápu, mno, to sklo má vopravdu charakter.
  • 0

#60 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 říjen 2009 - 17:35:07

hledal jsem nejakou klasickou zrcadlovku na kino ( moc se v typech neorientuju) ale podle mě není lehký vybrat plně manuální tělo...OM 10 se prodává bez manuálního adaptéru, Nikon ( např f70,80) se mě taky nezamlouvá, pže na něho nejdou starší manuální objektivy... taky nevím co si mám přídit. NEchci poloautomat ani automat ale plný manuál u kterýho by fungovalo měření světla...
  • 0

#61 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 11 říjen 2009 - 17:56:52

No, právě na eBay se válí kupa OM-1, což jsou úplné manuály, jestli se nemýlím. Furt se mi tam při vyhledávání pletou, já bych chtěl OM-2. Těch tam zase tolik není. Mrkni tam.
  • 0

#62 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 11 říjen 2009 - 17:57:29

hledal jsem nejakou klasickou zrcadlovku na kino ( moc se v typech neorientuju) ale podle mě není lehký vybrat plně manuální tělo...OM 10 se prodává bez manuálního adaptéru, Nikon ( např f70,80) se mě taky nezamlouvá, pže na něho nejdou starší manuální objektivy... taky nevím co si mám přídit. NEchci poloautomat ani automat ale plný manuál u kterýho by fungovalo měření světla...

Jediné čisté a mechanické, bez baterek pracující, jsou OM-1, OM-1n, pro bohaté a náročné OM-3, OM-3Ti. To je tak u Olympusu všechno. U ostatních značek ten výběr nebude o mnoho větší.
  • 0

#63 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 18 říjen 2009 - 17:42:29

to LuzJi:
jakpak to vypadá s platností té tvé nabídky k zapůjčení OM-2 a objektivu? Ještě je nabídka platná, nebo už je vše fuč? Psal jsem ti mejla, ale bez odezvy ... tak se omlouvám ostatním, že tu řeším již skoro soukromou věc.
  • 0

#64 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 18 říjen 2009 - 18:34:43

to LuzJi:
jakpak to vypadá s platností té tvé nabídky k zapůjčení OM-2 a objektivu? Ještě je nabídka platná, nebo už je vše fuč? Psal jsem ti mejla, ale bez odezvy ... tak se omlouvám ostatním, že tu řeším již skoro soukromou věc.

Odpovídal jsem 11.10., asi se to někam zatoulalo ... posílám ještě jednou, tak si to ohlídej nebo se mi ozvi třeba přes ICQ ...
  • 0

#65 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 18 říjen 2009 - 19:33:57

Jo, měl jsem tě ve spamu, sorry :wink: Poslal jsem ti odpověď.
  • 0

#66 zemekf

zemekf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 říjen 2009 - 23:59:39

Já mevím, pro mě vývoj skončil AE-1čkou
od mašiny chcu, aby mi do toho nekecala
  • 0

#67 Ladap

Ladap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 říjen 2009 - 16:16:20

Malej hezkej foťáček je Pentax MX, nevím o lepším. Olympusy se mi ale zatím vyzkoušet nepovedlo. Nikony se mi taky celkem líbí, ale nějak to pro mě není ono :(
  • 0

#68 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 říjen 2009 - 16:23:16

a co říkáte na Nikon FM nebo FG mají je ted v Brně na Mendláku ( cena kolem 3000 cz bez obj.)
  • 0

#69 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 říjen 2009 - 18:39:52

Na Aukru je pěkná OM2 s objektivy 28/3,5 a 50/1,4 za 4500Kč. Za 5000 to nikdo nechtěl a tak je to za 4500 a zítra v 11 aukce končí. Zájemce zatím žádný.
  • 0

#70 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 říjen 2009 - 18:59:38

Asi se boji toho malicko radiaktivniho skla 50/1,4 :-o
  • 0

#71 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 říjen 2009 - 22:08:52

Nikon FG bych asi vynechal, pokud se nemýlím, je to nejnižší třída Nikonu z oněch dob. FM, pokud je v pěkném stavu, už je lepší nápad, je to fajn tělo. 3000 jsou možná kapánek moc - ale záleží hlavně na stavu. Z Nikonů bych bral asi hlavně F3HP a FM2(n).
  • 0

#72 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 říjen 2009 - 15:07:19

Kdo by chtěl OM-2N, u které nejspíše jsou vybité baterie, podle popisu, tak tady je docela slušná cena, ale chce to rychle!
http://cgi.ebay.com/...=item1e58b1e56a
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních