Přejít na obsah


Fotka

Kam na něco o videu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
83 odpovědí na toto téma

#1 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 11:30:01

Přátelé, podařilo se mi nepodlehnout zdejímu osmičkovýmu šílenství a nepořídil jsem si osmičku. Ale červíček hlodal a hlodal, a když jsem na aukru onehdá potkal fullsize VHS Panasonic NV-M5, tak šel se mnou (díky ToFFe). Protože kamera ale nechodila jak měla, udělal jsem směnný obchod s jedním sběratelem a získal plně funkčního o pár let mladšího bratříčka (NV-M10), samozřejmě taky na velkou VHS kazetu.

A protože jsem v natáčení nepříliš sběhlej, ptám se zkušenějších, protože se tu určitě vyskytujou - existuje někde něco jako TK, akorát že pro video? Nechci si hrát s FUllHD a podobnejma digitálníma vymyšlenostma, tahle poloprofi analogová mašinka má úplně jinej "look" a třeba se díky tomu časem dostanu k echtovní filmový surovině (ne že by mne to nelákalo), ale zatím by to pro mne byla ztráta času, peněz i materiálu.

Rád bych točil na VHS, následně zdigitalzoval a stříhal v PC (na to už tu techniku mám od dřívávějc), rád bych někde nasával zkušenosti a "dovzdělal se" i v téhle oblasti. Kam se podívat?

Pokud by to i v "pokecu" bylo moc OT, tak to někdo, prosím, smažte.
  • 0

#2 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 prosinec 2009 - 14:00:13

dost mě překvapuuje že se tu píše o videu. pokud nechcete používat film, no ano, video je jednodušší, nic proti tomu tak proč ne moderní digitání kameru s vysokým rozlišením?

myslím že jsem k digitální fotografii i videu celkem tolerantní, používám analogový fotoaparát, kameru Admiru 8 IIa, Admiru 16 A1, ale také digitální video Panasonic TM300.

Nevím jestli nejsem cvok že používám drahý černobílý Fomapan R a trápím se s komplikovaným vyvoláváním, ale VHS, to je mrtvola zcela nepochybně.
  • 0

#3 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 14:12:48

Pro mne je drobná výhoda v tom, že tu kameru mám doma (zamiloval jsem se do ní kdysi, když jsem měl možnost si jí půjčit na nějakou akci, tenkrát v ceně menšího rodinného domku a po letech jsem jí potkaů za pár stovek, tak šla se mnou).

Digitální video mně nebere, je to jednak moc "dokonalý", druhak mi to z té VHS připadá o hodně lidštější a míň sterilní. No a když se to naučím na videu, třeba to časem použiju, až budu ničit ty filmové nudle. Zatím to fakt je akorát tak ztráta materiálu.

Takže proto. Nechtěl jsem zde vzbuzovat polemiky, jestli film, analog, nebo digitál, spíš jen nakopnout, kde se dá najít něco zajímavýho ke čtení z této mírně odlehlé oblasti.
  • 0

#4 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 prosinec 2009 - 14:24:05

Promiňte, nechci vám hanět kamerku když se vám líbí. jen si myslím: zatím co analogová fotografie má svoje opodstatnění, o mých filmových kamerách nebo vaší VHS se s digitálisty hádat nemůžu.

Jsou to jenom hračky. Ale proč by si člověk nemohl hrát. Snad jenom 16 mm není hračka, ale zase ta cena cívky filmu!

U nás v době VHS moc knížek nevycházelo, ale pokud se prokoušete němčinou, koupíte u nich v bazarech literatury spoustu a skoro zadarmo.

Zrovna včera, na adventních trzích v Drážďanech jsem koupil dvě knížky o Exaktách, jednu o Mentoru, jednu o Pentaconsixu, Einhornův Flexaret v češtině a Paul Wolf: Moje zkušenosti s Leikou. Po 1 Euru ale že jsem jich koupil 6 dali mi to celkem za 5, nikdo to už nekupuje a taková je to krása.
  • 0

#5 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 14:47:53

Ale to je jasné, co se týká technické kvality, pak je jak klasická, tak současná digitální technika někde jinde.

Dost možná bych tu moderní pořídil, ale jednak nevím, do jaké míry to má pro mne cenu (abych na tom nakonec nenatočil kus jen jednpu ročně dovolený a rodinu pod stromečkem), druhak mašina, srovnatelná (protikou, světelností, vybavením) s tou mou VHS je za cc 150k, na to jsem ještě pořád "málo nadšenej nadšenec" :)

On ten můj Panasonic není úplně amatérskej kus, bězně byly v regionálních studiích atd., na webu jsem našel jednu olepenou nálepkama Sport1 a druhou tuším SkyOne, když to vezmu do důsledku, tak pro mně je takovýhle strojovny škoda :-)
  • 0

#6 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 14:50:17

Jinak jsem měl na mysli jednak literaturu (ona bude dost obecná), druhak nějaké webové hnízdo podobných kvalit, jako je TK.
  • 0

#7 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 14:59:02

Nooooo ne ze bych chtel kazit radost, ale ta kamera nataci v podstatne horsi kvalite nez mobilni telefony. Jakakoliv DV nebo dokonce MPEG-4 kamera ji dnes nakoe zadnici, o HD kamerach vubec nemluve, to je o nekolik trid vyse.

Je to obycejny analogovy zaznam na VHS, coz znamena 576 radek obrazu, a navic jeste prokladanych. Realne rozliseni obrazu je cca 240 radek, tedy mizerie.

Zpracovani v pocitaci je celkem slozite, zarizeni na zpracovani analogoveho videa se cca 10 let nedela, nejjednodussi moznost jak takovehle video dostat do pocitace je pripojit kameru k DVD rekorderu a nahrat to na DVD.

Ve srovnani s filmovou kamerou je to ovsem hrozna kvalita, navic prokladany obraz, ktery lze korektne prehrat pouze na stare CRT televizi - v dnesni dobe LCD a Plasma TV ponekud k nicemu............
  • 0

#8 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:27:24

Že zrovna na TK mně někdo bude přesvědčovat o zastaralosti a překonanosti jakéhokoli technického zařízení, to bych fakt nečekal... Mimochodem, kterej že to telefon s MPEG4 má světelnost 1:1.2 a tomu odpovídající DOF?

Číst parametry umím, obraz jsem z toho viděl, zdigitalizovanej ho mám, stříhat se to dá - víc nechci.

Takže díky, dozvěděl jsem se, co jsem potřeboval (že jsem blb) a prosím admina o smáznutí celého vlákna, bylo podnětné.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:33:10

Že zrovna na TK mně někdo bude přesvědčovat o zastaralosti a překonanosti jakéhokoli technického zařízení, to bych fakt nečekal... Mimochodem, kterej že to telefon s MPEG4 má světelnost 1:1.2 a tomu odpovídající DOF?

Číst parametry umím, obraz jsem z toho viděl, zdigitalizovanej ho mám, stříhat se to dá - víc nechci.

Takže díky, dozvěděl jsem se, co jsem potřeboval (že jsem blb) a prosím admina o smáznutí celého vlákna, bylo podnětné.

Jelikož nemám (narozdíl od předřečníků) problém s pochopením psaného textu, zkusil jsem aspoň něco googlit. zatím jsem nebyl moc úspěšný, našel jsem jen toto:
http://www.vhsequipment.com/
  • 0

#10 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:34:45

Zpracovanim videa se zivim 15 let, napsal jsem o tom nekolik knih a stovky clanku. A o pouzite technice a technologii se hadat nehodlam.

Svetelny objektiv je jedina vyhoda tehle kamery, zbytek - prokladany obraz, 400.000 CCD, zaznam na VHS, pouze kompozitni videovystup - znacne snizuje pouzitelnost celeho zarizeni. Telefon sice nema svetelny objektiv, ale zase nema snimac x rozlisenim 384x240 bodu. A v kvalite obrazu tenhle 15 let stary zazrak dnes prekona naprosto cokoliv.

K tomu pouziti v televizi by se sluselo dodat, ze s vynalezem DVcamu se tyhle veci hromadne vyrazovali, dneska cela sestava (tzn kufr, dokumentace, externi zdroje) stoji u Pazdery 800 Kc a lezi to tam pekne dlouho.
  • 0

#11 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:40:48

Zpracovanim videa se zivim 15 let, napsal jsem o tom nekolik knih a stovky clanku. A o pouzite technice a technologii se hadat nehodlam.

Svetelny objektiv je jedina vyhoda tehle kamery, zbytek - prokladany obraz, 400.000 CCD, zaznam na VHS, pouze kompozitni videovystup - znacne snizuje pouzitelnost celeho zarizeni. Telefon sice nema svetelny objektiv, ale zase nema snimac x rozlisenim 384x240 bodu. A v kvalite obrazu tenhle 15 let stary zazrak dnes prekona naprosto cokoliv.

K tomu pouziti v televizi by se sluselo dodat, ze s vynalezem DVcamu se tyhle veci hromadne vyrazovali, dneska cela sestava (tzn kufr, dokumentace, externi zdroje) stoji u Pazdery 800 Kc a lezi to tam pekne dlouho.


Dozvěděli jsme se, že se živíš zpracováním videa, že tomu asi rozumíš a jak jsou VHS na prd. Ovšem z hlediska původního dotazu je přínos roven 0. Pochop, že bitovod nestojí o přesvědčování, že je něco lepší nebo horší. chtěl poradit, kam se obrátit pro informace spojené s VHS. Ty tady jen rozjíšdíš plané debaty.
  • 0

#12 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:42:50

Pokud se tyka dikusi, tak me dneska napada uz jedine tvfreak.cz

Diskusni fora na Mageu, Usenetu a podobne byla zrusena co si pamatuju nekdy v roce 2002.

Kdyby nekdo chtel takovouhle kameru do sbirky (pouzitelna moc neni), myslim ze bych tu nekde vyhrabal dva Sonaky, ale nejsou na VHS, ale na Hi8cku. Je to o neco mensi nez tyhle Panasoniky.
  • 0

#13 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:46:25

Jake informace spojene s VHS ? Nejak porad nechapu, v cem by mel byt problem a v cem se ta kamera lisi od jakekoliv jine videokamery.

Budto chce diskusi o nataceni videa s profi kamerama, ano, takove existuji, ale tam se diskutuje uz jen o HD profi kamerach (treba Canony).

Nebo chce diskusi o videu, ano, takove taky existuji, ale tam se zase resi co koupit za kameru do 5000 Kc a jak ji pripojit k pocitaci. Takovy ekvivalent digi foto diskuzi.

Jak co nejkvalitneji prenest zaznam do pocitace jsem uz psal, pres stolni DVD rekorder.
  • 0

#14 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:48:19

Navic zacinam mit podezreni, ze za chvili poletime s tema kamerama i s diskusi kamsi do ...........
  • 0

#15 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:48:34

Zpracovanim videa se zivim 15 let, napsal jsem o tom nekolik knih a stovky clanku. A o pouzite technice a technologii se hadat nehodlam.

Svetelny objektiv je jedina vyhoda tehle kamery, zbytek - prokladany obraz, 400.000 CCD, zaznam na VHS, pouze kompozitni videovystup - znacne snizuje pouzitelnost celeho zarizeni. Telefon sice nema svetelny objektiv, ale zase nema snimac x rozlisenim 384x240 bodu. A v kvalite obrazu tenhle 15 let stary zazrak dnes prekona naprosto cokoliv.

K tomu pouziti v televizi by se sluselo dodat, ze s vynalezem DVcamu se tyhle veci hromadne vyrazovali, dneska cela sestava (tzn kufr, dokumentace, externi zdroje) stoji u Pazdery 800 Kc a lezi to tam pekne dlouho.


Aha, tak teď si budu muset vysypat na hlavu celej popelník, ty jsi TEN Beránek? Tak to jsem si tě nějak nespojil, to se velice omlouvám - vím, co jsi dělal i co jsi napsal, včetně seriálů na CDR atd. No to jsem zase ze sebe jednou udělal vola, sorry :)

Fakt si myslíš, že je konina tohle použít na tréning nějakého základního zvládnutí techniky? Na DV parametrů, které by se mi líbily, prostě nemám a hned tak mít nebudu (a zatím asi ani mít nechci), nechci na tom dělat celovečerní film. I u osmičky je i to učení drobátko finančně nákladnější, když si vezmu, že deset minut materiálu bude stát čtyřikrát víc, než mě stála ta kamera (aukro, 199Kč plus doprava), o okamžitém náhledu asi není třeba mluvit.

Já to vidím tak, že se mi buď hejbací obrázky zalíbí a pak zainvestuju, nebo ne - a pak půjde celá kamera do vitríny.
  • 0

#16 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:56:05

Jen doplním - mám nejasný dojem, že i u videa jde o zvládnutí techniky snímání, kompozice, práci se světlem atd., steně jako u fotoaparátů. Diskusní fóra jsem sice nějaká našel, ale jak píšeš - řeší se tam jen a pouze technické věci, tahle umí tohle, tahle neumí tohle, ale vlastnímu filmu se nevěnuje zřejmě vůbec nikdo...
  • 0

#17 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:56:44

Jojo, presne ten :) Ale sel bych o tech kamerach diskutovat nekam jinam, trebas na Skype. Tady nejspis dostaneme vylagos, uz to citim jak tahle diskuse zacina mizet :-)

Na uceni ta kamera dobra je, jenze ten vysledek se dost slozite prezentuje. Je potreba vysledek prevest na neprokladany obraz, takze me z toho pada 720x576/50. Nejjednodussi digitalizace a nejkvalitnejsi je pres DVD rekoder - zapojit kameru, nastavit nejvyssi kvalitu a nahravat.

Presne o te kvalite jsme uz s kolegou nekolikrat uvazovali, tehle kamer mame dohromady asi 5 - kdyby slo nahradit ten puvodni snimac necim lepsim, bylo by to perfektni.
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 16:00:47

Ta technika snimani je podle me nejpodobnejsi filmove kamere - pouziti stativu, nutnost slunecni clony a podobne veci.

Takze nejaka kniha o filmovani na 16mm film, ale podle me uplne nejlepsi jsou instruktazni videa pro filmare.
  • 0

#19 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 16:05:59

Kdyby byl zajem, muzu nekam nahrat jak vypada zdigitalizovane video z VHS kamery.
  • 0

#20 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 16:07:47

Ta technika snimani je podle me nejpodobnejsi filmove kamere - pouziti stativu, nutnost slunecni clony a podobne veci.

Takze nejaka kniha o filmovani na 16mm film, ale podle me uplne nejlepsi jsou instruktazni videa pro filmare.


Díky, tak téhle odpovědi jsem se v podstatě chtěl dobrat :D Informace o 16mm filmu se už budou hledat podstatně lépe, ono se s tím v podstatě bude asi pracovat stejně (blbě), jsou to obojí velký a těžký mrchy.
  • 0

#21 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 16:12:56

Tady nejsme v nemecke armade, kde se da naucit vsechno z prirucek :D

Skusil bych youtube, tam jsou obcas velmi zajimave materialy

Ovsem prvni bych skusil jestli ta kamera funguje - vypalene pixely na snimaci, funkcnost mechaniky - musi nahrat kazetu od zacatku do konce, prehat bez dropoutu, a ty data tam musi byt jeste za par dni (vypada to sice divne, ale uz jsem videl par kamer ktere nahravaly tak ze druhy den tam ta nahravka uz skoro nebyla)
  • 0

#22 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 16:31:14

http://www.uloz.to/3247796/video.mpg

Tady je ukazka, je to nahravane z VHS kamery (nejaky Panasonic nekdy z roku 1995) primo na stolnim DVD rekorderu (Philips - kvalita HQ)
  • 0

#23 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 17:23:33

Bitovode....toz zalezi co hledas....jestli se chces priucit neco o filmarine a nebo jenom suse blabolit ze mam 1235xy a je lepsi nez 1234xxx....a mozna si porovnavat ocasy....

Pokud hledas neco k tomu prvnimu...

Na internetu toho u nas na vychode moc neni....spise by ses mel mrknout na zapad....takze trocha te anglictiny popripade nemciny.....ale co se tyka na internety stejne tam ti diskuze nikdy nejsou takove jake chces.....precejenom je to i tak u nas ze...viz vyse (-:

Kazdpadne zabrouzdal bych trochu do literatury.....u nas v Cestine najdes par zajimavych knizek z famu....treba ze strihove skladby adpod...ale jsou to vetsinou dlouhe odstavce a dlouhe povidani....no co se da delat....
nebo ponekud z jineho soudku jsou knizky z Cpress a podobnych nakladatelstvi....jako treba "VELKA KNIHA DIGITALNIHO VIDEA" apod....taky jsem tam moc veci nenasel potrebnymi....mozna se nekomu libi ale mi moc na chut neprijdou....mam rad knihy kde je praxe a ne povidani.....

Ale existuje mnoho zahranicnich publikaci ktere jsou vice nez vyborne.....plne obrazku a nakresu....treba knizecka "Cinematic Motion" paradni "obrazkova" kniha co se tyka pohybu a prace z kamerou....nebo kniha filmovych konvenci "Cinematic Storytelling" taky velice prijemny kousek....vlastnim celkem dost takovych knizek...takze bych ti je popripade mohl nejak prevest do internetove-podoby aby sis mohl pocist....Ale teky skripta treba z Londynske Filmove Akademie....cely takovy filmmaking kurz to je.....taky vytecne...Take knihy o strihove skladbe a podobne....

Nevim co presne bys potreboval tak se treba trosku rozepis a muzu ti nejak pomoct.....
  • 0

#24 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 17:29:35

V tech knihach jsou informace, co lidi zajimaji a ptaji se na ne - me to muzes verit, ja je pisu :D :D :-)

99 lidi ze 100 se zepta na neco technickeho - jakou kameru, co ma mit, jak pripojit, jak strihat, jak udelat DVD - a pouze naproste minimum, jeden ze sta, se zepta na to jak ma filmovat.

Natocit home video umi dneska kazdy a je jim uplne fuk, ze sermuji kamerou zleva doprava, jezdi tam a zase zpatky, toci zem, klepu s tim, nataci za chuze/v aute a podobne.

Bohuzel dnesni amaterske kamery stoji za pendrek - stabilizci to nema (elektronicka stabilizace = zadna stabilizace) a jakmile je trochu tma tak je cerno.
  • 0

#25 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 17:31:56

Proto jenom jeden clovek ze 100 natoci film co za neco stoji....protoze ho nezajima na co toci ale co toci....
  • 0

#26 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 17:53:32

Bingo! To je to, co mne zajímá, celkem věřím tomu, že když budu mít nápad, trochu praxe a zkušeností, tak natočím krátké video i tím telefonem. Třeba na youtube je tu a tam pár amatérských videí k vidění, ale člověk se spíš dozví, čím to bylo točené (a to bflm-123HD mně zas až tak dalece nezajímá), než to, jak to bylo točené.

Pro normálního člověka, co s k vánocům nadělí HD kameru (mimochodem - nemám a ani moje příbuzenstvo nemá ani HD TV, a dokonce ani plazmovou či LCD 100cm obrazovku, zlatej PAL, a VHS videa si u nás furt ještě pořádně neodpočinuly :D ), je asi důležitější, že má spostu blikátek a čudlíků, co v životě nepoužije, ale už se nedozví, ani to, jak si ke kameře stoupnout, aby udržel klidnej obraz, že zoom je fajn tlačítko, ale zoomovat každý tři vteřiny od jednoho konce do druhýho trochu postrádá smysl a tak podobně. Ono je to úplně stejný, jak s těma foťákama - 90% lidi vidí marketingový kecy o rozlišení a 700-násobným zoomu a pak s tím nafotí tři tisíce úplně stejnejch fotek na dovolený na pláži a odloží to (v horším případě ukazuje návštěvám).

Já bych se rád dostal o chlup dál, tak hledám informace nikoli o technice, co je v kameře, ale o technice točení, co je v hlavě a rukách. Věřím tomu, že idea na ten celovečerák po zvádnutí nějakých základů přijde sama :D
  • 0

#27 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 17:57:48

Pro zacatek....jestli uz mas nejaky zaklad tak mozna ani nemusis....treba Nova skola amaterskeho filmu....od Rehorka....je tam vazba zaberu, velikost, zakladni priklady strihu atd....ale takovy knizek je mraky....staci projit i Antikvariat....muzu ti treba kdyztak neco i teda naskenovat.....

Jde vzdycky o to jestli tocis rodine video a nebo film ze....

Takze takove ty zakladni filmove prvky apod.....
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2009 - 17:58:34

Bingo! To je to, co mne zajímá, celkem věřím tomu, že když budu mít nápad, trochu praxe a zkušeností, tak natočím krátké video i tím telefonem. Třeba na youtube je tu a tam pár amatérských videí k vidění, ale člověk se spíš dozví, čím to bylo točené (a to bflm-123HD mně zas až tak dalece nezajímá), než to, jak to bylo točené.

Pro normálního člověka, co s k vánocům nadělí HD kameru (mimochodem - nemám a ani moje příbuzenstvo nemá ani HD TV, a dokonce ani plazmovou či LCD 100cm obrazovku, zlatej PAL, a VHS videa si u nás furt ještě pořádně neodpočinuly :D ), je asi důležitější, že má spostu blikátek a čudlíků, co v životě nepoužije, ale už se nedozví, ani to, jak si ke kameře stoupnout, aby udržel klidnej obraz, že zoom je fajn tlačítko, ale zoomovat každý tři vteřiny od jednoho konce do druhýho trochu postrádá smysl a tak podobně. Ono je to úplně stejný, jak s těma foťákama - 90% lidi vidí marketingový kecy o rozlišení a 700-násobným zoomu a pak s tím nafotí tři tisíce úplně stejnejch fotek na dovolený na pláži a odloží to (v horším případě ukazuje návštěvám).

Já bych se rád dostal o chlup dál, tak hledám informace nikoli o technice, co je v kameře, ale o technice točení, co je v hlavě a rukách. Věřím tomu, že idea na ten celovečerák po zvádnutí nějakých základů přijde sama :D

Na ČT nedávno běžel seriál, jak točit video pro začátečníky. Pár dílů jsem viděl a nebylo to špatné. Třeba to bude online. Název si ale nepamatuju.
  • 0

#29 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:00:40

Popripade bych mohl treba v Osmickove sekci....jakozto ze to patri do filmariny.....zalozit temata jako Strihova Skladba, Kamera a pod....a nejake zaklady tam rozepsat.....

Kdyz uz by to mozna bylo trosku k veci....jelikoz se mi zda ze se tady posledni dobou na foru spise porovnavaji ocasy nez fotky....teda pardon "FOTOAPARATY" (-:
  • 0

#30 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:01:18

Tak jsem ti chtěl bitovode pomoct konkrétně, ale nějak to nemůžu najít - měl jsem tady jednu vyloženě vhodnou knihu (tuším zrovna právě "od toho Beránka" :D ), kterou bych ti s čistým svědomím doporučil, posloužila mi docela dobře, když jsem někdy kolem roku 1999 s videem určitou dobu nahradil focení. Bylo to něco vě smyslu "začínáme s digitálním videem", ale přesný název si prostě nevybavím - možná Petr? Bylo to každopádně obecnější, zdaleka ne jen o digivideu, podstatné bylo právě to, na co se teď ptáš, tedy to následné zpracování...

Jinak moje osobní amatérské zkušenosti jsou asi následovné:
Zaprvé pokud to fakt myslíš vážně, tak bych asi fakt tu starou VHS hodil do koše, kvalita na VHS nic moc a navíc si to dál "zmrvíš" při digitalizaci, asi těžko budeš mít nějaký profi převodník a přehnání přes nějaký levný TV tuner s Video IN se pozná. Za pár šupů seženeš starší kameru MiniDV nebo Digital8, kde máš výstup AVI DV1 rovnou do firewire, takže děláš opravdu na datech z kamery a ne na něčem zhoršeném ještě než jsi začal.
Zadruhé počítej s tím, že jedním z předpokladů k filmování je určité "oprostění se" od fotografických návyků jak při snímání, tak pak při zpracování - je opravdu dost jiná oblast a v ten rozdíl je v praxi daleko větší, než bys čekal. Sám si s tím teď zas po čase malinko hraju (mám takovou tu DSLR, jejíž název je tady na TK největší možné tabu), ale opět se mi potvrzuje to výše uvedené - představa, že to budeš dělat "jen tak lehce" vedle focení je opravdu nereálná, musíš se na to prostě soustředit.
Nechci tě od toho nějak odrazovat, je to velmi zajímavá oblast, ale jednoduché to fakt není. Pokud se dostanu tento týden na fotopivo, tak to můžeme probrat i osobně.
  • 0

#31 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:03:01

Je to tak Filmarina je uplne jina Drina :D
  • 0

#32 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:10:14

Na ČT nedávno běžel seriál, jak točit video pro začátečníky. Pár dílů jsem viděl a nebylo to špatné. Třeba to bude online. Název si ale nepamatuju.

Tady je jeden z dilu.
  • 0

#33 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:12:31

Tak moment - ono je dovoleno priznat vlastnictvi digitalni zrcadlovky, ktera umi natacet video ? Co si ted o tobe lidi pomysli, ted abys radsi nevychazel :D

Nazev knihy je "Digitalni video v praxi", ale je to venovano technicke casti - jak nahravky zpracovat, ne jak je natacet.

Byl jsem v antikvariatech v Delnicke a u Masarykova nadrazi, o filmovani tam toho meli dost.
  • 0

#34 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:13:57

Nazev knihy je "Digitalni video v praxi", ale je to venovano technicke casti - jak nahravky zpracovat, ne jak je natacet.


Jo, na 90% je to ono, ten název je mi povědomý.
  • 0

#35 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:23:42

Že to jednoduché není, to je mi jasné, sice jsou lidi, co zvládaj hodně oborů naplno, ale já fakt nejsem Da Vinci. U fotografie jsem se dostal do místa, kde sám nevím, jak dál a i když jsem se tomu věnoval v podstatě od dětství a posledních cca deset let hodně intenzivně, mám nějakej útlum a skoro bych řekl, že mě přestává bavit, ale to snad zase časem přejde. No a než to přejde, tak bych si chtěl zkusit ty hejbací vobrázky, třeba m to něco zpětně přinese i pro fotografii.

Na úrovni homevideo (zoom sem, švenk, zoom tam a to celé ad zblblibitum) jsem se už s kamerou potkal (takže jí umím zapnout, vypnout, vyndat kazetu a najít zoom), ale chybí mi k tomu něco omáčky kolem. I v té fotografii se přece jen líp pracuje, když se člvěk ponoří do teorie a nechá si to trochu nasáknout pod kůži.

Takže jestli by to REDa nějak neobtěžovalo, mně osobně by se nějaký úvod do střihové skladby a souvisejících oborů moc líbil (na tu "Novou školu" kouknu a vyplením zase nějakej antikvariát), předpokládám, že tyhle základy by bylo prospěšné i osmičkářům.
  • 0

#36 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:26:09

Takze zaciname :D

http://www.actioncut.com

Asi 15 hodin tutorialu na strih a filmovani na DVD

http://shootyourfilm.com

http://www.filmtools...corder-dvd.html

http://filmmakeriq.c...ategory/general

http://www.amacom.cz/jak-natacet/7r/

http://underfilm.cz/


A nakonec sup s vysledkem v lete na festival filmu ve Zruci nad Sazavou
  • 0

#37 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:32:41

Toz ja teda skusim neco sesmolit ..... najdu si nato cas
  • 0

#38 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:42:04

Takze zaciname :D

http://www.actioncut.com

Asi 15 hodin tutorialu na strih a filmovani na DVD

http://shootyourfilm.com

http://www.filmtools...corder-dvd.html

http://filmmakeriq.c...ategory/general

http://www.amacom.cz/jak-natacet/7r/

http://underfilm.cz/


A nakonec sup s vysledkem v lete na festival filmu ve Zruci nad Sazavou


Uf uf, díky, to je dobré čtení na dlouhé zimní večery, ponořím se do toho.

RED: Budu ti velmi zavázán - a myslím, že ti nebudu sám...
  • 0

#39 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:55:50

A už teď mám jeden poznatek, kterej jsem se nikde nedočetl, i když je zásadní a měl by ho každej novopečenej kameroamatér vědět - když se mi nevejde do záběru motiv, není problém otočit kameru na výšku. Problém je, až když chci přesvědčit diváky, aby si otočili televizi :D Holt foťák je foťák...
  • 0

#40 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 18:59:37

Toz otocit kameru :-) ted si me dostal....

Existuji prave velikosti zaberu a taky mame ruzne objektivy ne :D Jak uz bylo receno vyse....tohle neni fotografovani ale filmarina :D
  • 0

#41 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:00:42

A už teď mám jeden poznatek, kterej jsem se nikde nedočetl, i když je zásadní a měl by ho každej novopečenej kameroamatér vědět - když se mi nevejde do záběru motiv, není problém otočit kameru na výšku. Problém je, až když chci přesvědčit diváky, aby si otočili televizi :D Holt foťák je foťák...


Jen tak naokraj - podobných "šikulů" je asi dost a proto řada střihových programů funkci "otočit" má. Přirozeně to není to pravé, jaksi budou po stranách černé pruhy, ale pokud bys podobný zkrat zažil, případně točil něco, kde by k záběru na výšku byl fakt zásadní důvod, tak se to dá vyřešit...
  • 0

#42 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:02:50

Toz otocit kameru :D ted si me dostal....

Ono u té velké VHS či profikamery tě to nenapadne, ale u různých videosekvencí v kompaktních foťácích či mobilech to asi napadne kdekoho - právě proto byly leckde zařazeny ty mnou zmíněné funkce pro otočení...
  • 0

#43 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:03:21

Aby clovek kroutil jeste hlavu (-: To by musel byt silene avatngardni projekt :D
  • 0

#44 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:05:42

Pozor - NIKDY NENATACET NA VYSKU

Neexistuje zpusob jak otocit korektne obraz o 90% !

Vzhuru nohama problem neni
  • 0

#45 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:11:08

U fotografie jsem se dostal do místa, kde sám nevím, jak dál a i když jsem se tomu věnoval v podstatě od dětství a posledních cca deset let hodně intenzivně, mám nějakej útlum a skoro bych řekl, že mě přestává bavit, ale to snad zase časem přejde. No a než to přejde, tak bych si chtěl zkusit ty hejbací vobrázky, třeba m to něco zpětně přinese i pro fotografii.


Tohle znám moc dobře a chápu tě - u mě to s tím videm bylo před lety něco podobného. Nicméně dnes s odstupem si myslím, že pro novou motivaci je lepší si buď dát prostě třeba rok pauzu anebo zkusit ve focení jiný obor, to video je dost drsná změna...
  • 0

#46 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:11:17

Toz nikdy nikdy....

nekde by se to mozna hodilo (ci ja vim silene videoklipy apod....) ja to teda jakoze osobne nikdy neudelal a urcite to neni bezne...a urcite ne v nejakem "normalnim" filmu ze....a pro zacatecnika uz vubec ne....
  • 0

#47 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:12:49

Nejde o to ze by se to hodilo nebo nehodilo, ale ze je to technicky neproveditelne.............

U digitalnicho fotoaparatu nebo nove MPEG-4 kamerky ano, ale v zadnem pripade u zarizeni pracujiciho v PALu.
  • 0

#48 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:14:57

Zase ta technika (-:
  • 0

#49 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:17:15

Pozor - NIKDY NENATACET NA VYSKU

Neexistuje zpusob jak otocit korektne obraz o 90% !

Vzhuru nohama problem neni


Takhle - ony jsou tyhle funkce míněny spíš pro BFU, který to zblbne, ne pro seriózní práci.
Jinak si ale myslím, že ztrátové to otočení bude jen u klasické kamery se záznamem v prokládaném režimu, u nějakého digikompaktu v MJPEG by to snad principiálně jít mělo bez ztráty, ne?
  • 0

#50 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 6 prosinec 2009 - 19:18:10

Nejde o to ze by se to hodilo nebo nehodilo, ale ze je to technicky neproveditelne.............

U digitalnicho fotoaparatu nebo nove MPEG-4 kamerky ano, ale v zadnem pripade u zarizeni pracujiciho v PALu.


Haha, předběhl jsi odpovědí mou otázku :D
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních