Přejít na obsah


Fotka

PSix/Exakta převíjení filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#51 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:25:18

Z hlediska existence preci nezalezi na tom, jestli je to oficialni nebo neoficialni verze, aktivita nekolika zamestnancu, specialni objednavka na zakazku nebo neci prestavba. Kolik takovych kusu existuje se tezko odhaduje.

No když si takhle udělám podobnej bastl(a že tohle je bastl), nebudu to přece vydávat za verzi. To je prostě úplnej nesmysl. Chtělo by to trošku soudnosti před napsáním příspěvku.


souhlas!
trosku mi to nedalo, veskere verze jsou zde :
klik
pekne jsou fotky te TLs, asi byla pouzivana staticky porad na jednom miste s jednim nastavenim vzdalenosti, ma zakryty hledacek.

Chybi uz tam pouze subverze Petra22. ;)
  • 0

#52 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:28:03

No když si takhle udělám podobnej bastl(a že tohle je bastl), nebudu to přece vydávat za verzi. To je prostě úplnej nesmysl. Chtělo by to trošku soudnosti před napsáním příspěvku.


No a jak se má definovat pojem verze? Zrovna u těch "lidodemo" foťáků se najde docela dost případů, kdy něco bylo upraveno způsobem, který z dnešního pohledu vypadá jako "bastl", ale přitom šlo o nějakou "oficiální" malosériovou úpravu - třeba zrovna něco jako dílny nějakého ministerstva atd., ale kupodivu občas i přímo od původního výrobce... Někdy se podaří najít hodnověrné dokumenty o tom, kde a proč to vzniklo, někdy bohužel ne a pak lze jen odhadovat, zda je to jediný kus upravený domácím kutilem anebo nějak "formalizovaná" úprava - a záleží na tom až tak moc?
  • 0

#53 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:28:04

Odkdy se vyznam slova verze vztahuje pouze na tovarni vyrobky ?

I kdybych si ten jeden kus upravil sam, porad se jedna o verzi. Kolik kusu existuje a kdo je vytvoril v tomhle pripade zjistit nelze.


;)
vcelku zajimava teze :D
dobre - pro tebe - rekneme oficialni verze, protoze pak muzes za verze oznacit skoro vsechno.
  • 0

#54 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:31:20


No když si takhle udělám podobnej bastl(a že tohle je bastl), nebudu to přece vydávat za verzi. To je prostě úplnej nesmysl. Chtělo by to trošku soudnosti před napsáním příspěvku.


No a jak se má definovat pojem verze? Zrovna u těch "lidodemo" foťáků se najde docela dost případů, kdy něco bylo upraveno způsobem, který z dnešního pohledu vypadá jako "bastl", ale přitom šlo o nějakou "oficiální" malosériovou úpravu - třeba zrovna něco jako dílny nějakého ministerstva atd., ale kupodivu občas i přímo od původního výrobce... Někdy se podaří najít hodnověrné dokumenty o tom, kde a proč to vzniklo, někdy bohužel ne a pak lze jen odhadovat, zda je to jediný kus upravený domácím kutilem anebo nějak "formalizovaná" úprava - a záleží na tom až tak moc?


mas samozrejme pravdu, ale kdyz nekdo napise ze existuje krom 6x6 verze i 6x4,5 a 6x7 - o te 6x7 neni nikde ani zminka a nakonec se ukaze, ze je to pouze jeden propilovanej kus tak me to proste prijde divny. Spoustu lidi zajima historie firem, pocet typu atd.. a tohle muze byt dost zavadejici ;)
  • 0

#55 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:32:34

Ja bych pouzil vyraz "oficialni verze" nebo "tovarni verze".

Vyznam slova "verze" je "rozdilny od originalu", co se vztahuje na vsechny upravy - tovarni, servisni nebo domaci. Upravu na jiny format povazuji za dost velkou zmenu proti originalu.

U mnoha aparatu jsou ruzne upravy (male serioe nebo jednotlive kusy) treba dost cenene. I kdyz Pentacon Six to nejspis nebude ;)

Stejne tak za verzi povazuji Six s rucnim pretacenim filmu koleckem (a okynkem vzadu), ktera byla hromadne vytvarena ruznymi servisy z normalnich Sixu.
  • 0

#56 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:35:26

Prave to ze existuje jeden kus nelze nijak dokazat - treba nekteremu zamestnanci ruplo v hlave a vyrobil jich desitky ? Treba je to TLs bez te masky ?

Zajimave na tom je ze ten 6x7 otvor neni soumerny, vypada to ze je posunuty k jedne strane (pri pohledu zepredu je jasne proc, neni tam misto). Asi do toho skusim dat film a uvidim jak to foti a jak si to autor predstavoval.
  • 0

#57 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 18:41:50

Jsou i divnejsi veci - tohle sklo je take upravene na Six (ta roura ma na druhem konci standardni bajonet). Sedi dokonce i ostreni.

Vložený obrázek
  • 0

#58 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 prosinec 2009 - 19:09:40

To je kouzelný ;) Jakpak to fotí?
  • 0

#59 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 19:13:33

A jak se s tím ostří?
  • 0

#60 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 19:40:40

Ta packa zboku slouzi k vysouvani objektivu z tubusu. Prstencem se nastavuje clona. Ma celkem dost lamel ;)

Vložený obrázek[/img]
  • 0

#61 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 19:45:54

No tak to je výborné, to by se mi taky líbilo. Já myslel, že ta páčka je spojená s clonovým kroužkem, takhle je to jasné.
  • 0

#62 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 19:48:18

No tak to je výborné, to by se mi taky líbilo. Já myslel, že ta páčka je spojená s clonovým kroužkem, takhle je to jasné.


Po něčem takovém koukám, rád bych udělal nějakej "srandatilt" (i když o něco rozumnější konstrukce, než je gumový zvon na WC) pro Sixe a M645, tohle by na to bylo ideální sklo.
  • 0

#63 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 prosinec 2009 - 20:09:39

Neco jako toto ? ;) Objektiv ze zvetsovaku je presne to co je treba (to predchozi je nejaky historicky VF objektiv 180mm F 3,5)

Vložený obrázek
  • 0

#64 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2009 - 20:33:30

Jo, něco takového, tohle je ale drobet hardcore, já bych rád něco trochu odlehčenějšího. Mám to v hlavě, ale předpokládám, že ten správný impuls přijde, až projdu kolem nějakého vetešnictví, kde budou mít právě nějaké hostorické sklo se šnekem, do té doby to v té hlavě asi zůstane - už tak tam mám těch ptákovin v pořadí dost a dost. To bych pomalu zaměstnal jednu vývojovou laboratoř na dodělávání těch nápadů, ať už je to focení, auta, počítače, muzika, radioamatéřina... no je toho prostě hodně, na všechno bych musel žít ještě tak sto let, nebejt línej a dvakrát vyhrát první ve sportce ;)
  • 0

#65 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:17:19

Ptal jsem se v Drážďanech a dověděl jsem se tohle. V Pentaconu měli pro rok 1990 připravenu novou verzi Psixu, s elektrickým přenosem mezi objektivy a hranolem a „modernějším“ vzhledem. Jenže vzhledem k politickým změnám, majetkovým tahanicím atd. se to dělalo pro nového vlastníka už pod názvem Exakta 66. Přesto že se aparát vyráběl jenom pár měsíců, existuje verze 1, tj. původní tělo Psixu polepené a s kontakty a verze 2 ještě se zvětšenou plochou matnice.

Opravil jsem kolegovi Psix a zjistil jsem:
1) přesto že v opravně mu účtovali vždycky vyčištění, promazání a seřízení a snad to i dělali, byl vnitřek úplně suchý. To je právě rozdíl mezi vazelínou eBay a kvalitní mrazuvzdornou a nevysychající vazelínou od Leiky.
2) V NDR se snažili šetřit suroviny z dovozu ale doma měli jen hliník a hnědé uhlí. Žádné zlacené kontakty, žádné kvalitní pružné a pevné slitiny. Dneska „opraváři“ to nešťastné unavené perko jenom přihnou, to nemůže vydržet. Udělal jsem několik součástek nových a pořádně.
3) Vyzkoušel jsem to ve včerejším mrazu, chodilo to a mezery mezi políčky jsou stejnoměrné, snad to bude fungovat.
4) Neodstranil jsem ale zásadní konstrukční vlastnost, odměrnou osičku s drobnými zoubky. Nechtěl jsem dělat na cizím foťáku neprověřené pokusy. Půjčuju si občas Psix, protože mám Rodenstock Imagon 200 bez závěrky a s bajonetem Psix, tak si někdy koupím tělo Pentaconsixu TL a budu na něm dělat pokusy a výzkumy.
  • 0

#66 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:38:00

1) přesto že v opravně mu účtovali vždycky vyčištění, promazání a seřízení a snad to i dělali, byl vnitřek úplně suchý. To je právě rozdíl mezi vazelínou eBay a kvalitní mrazuvzdornou a nevysychající vazelínou od Leiky.


No, pokud to bylo "jen" suché, tak to není o blbé vazelíně, ale spíš o tom, že se na to opravář vykašlal a ač to účtoval, tak to nenamazal buď vůbec anebo jen velmi symbolicky. Pokud by totiž použil nějakou "sračkovou" vazelínu, tak by se tam musely najít zbytky zatuhlého maziva, což by bylo mimochodem na opravu ještě horší, než když tam nedali nic, ale to asi není omluva :o
  • 0

#67 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2009 - 13:31:03

ale ne, samosebou že tam zbytky jsou. jenže třeba v ruských aparátech bývá spousta zatuhlé vazelíny, ale někdy vazelína jaksi vysublimuje, to je tenhle případ. nejedná se ani o žádné "sračkové" vazelíny, jsou to normální vazelíny, jenom ta "1. jakost" je těžko k sehnání.

mám nějaké součástky, především na leiky, vzácnost po starém opravářovi. U Leicy Kaltefest byla dokonce místo vazelíny miniaturní ložiska. pár jich mám, možná že je použiju na tom zamýšleném "Superpraktisixu".

zrovna tak plátýnka, je možné že jsou na eBay, to neznám, jenže ta kvalitní, tenoučká a přitom pevná, ta tam asi nejsou.
  • 0

#68 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 březen 2017 - 15:12:57

Trochu oživím toto vlákno... mám dva Sixy, oba šlapou, prošly rekostrukcí či údržbou. Jeden má tlačítko spouště hladce ploché, tedy myslím, že to byl vyroben krátce před skončením výroby. Nicméně...táta má taky Sixe, kterého nepoužil cca 20 let. Tak jsem si ho půjčil, jak se bude po té době odložení chovat. A nekecám vám, vše bez problémů. Tak nevím, co to měl za verzi :-D

 

Jirka


  • 0

#69 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 19 březen 2017 - 17:56:07

Trochu oživím toto vlákno... mám dva Sixy, oba šlapou, prošly rekostrukcí či údržbou. Jeden má tlačítko spouště hladce ploché, tedy myslím, že to byl vyroben krátce před skončením výroby. Nicméně...táta má taky Sixe, kterého nepoužil cca 20 let. Tak jsem si ho půjčil, jak se bude po té době odložení chovat. A nekecám vám, vše bez problémů. Tak nevím, co to měl za verzi :grin:

 

Jirka

 

Já mám taky Sixe po tátovi a ač už tu není téměř čtyřicet let, tak Six chodil stále dobře. Což mě může dosvědčit Mahonny, který jej měl určitou dobu půjčený.  Vzpomínám, že kdysi, když fotografoval s Tarasem Kuščinským, tak si nechával od někoho, koho mu Taras doporučil , Sixe odmašťovat. Proto, aby nezamrzávala závěrka. Nevím, zda od té doby běhá "na sucho" , ale nejsem přílišným zastáncem pravidelné údržby. Dokud něco běhá tak do toho nezasahuji. :-)


  • 1

#70 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 20 březen 2017 - 18:19:28

No, já toho od táty vím o servisu Sixe pramálo, neboť dle jeho slov s ním nikdy problém neměl. Tedy z toho vycházím :-D Pokud to tak je, asi má fakt kliku :-)


  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 březen 2017 - 18:54:28

Mám Pentacona Six Tl 6x4,5. Dotaz, je to bastl alebo verzia. Prerobil som si ho sám. :-P


  • 0

#72 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 20 březen 2017 - 19:29:34

Ano. Byly verze 6x4,5, ale jen pro speciální účely. Jde to udělat i doma.


  • 0

#73 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 březen 2017 - 17:01:01

Ak som to dokázal ja, tak asi áno. Len mechaniku fotoaparátu som zveril p.Vaitovým zlatým ručičkám, lebo do toho som sa nemal odvahu pustiť. Funguje to 100%, len ešte musím trošku zlepšiť navýjanie, lebo to čo som urobil sa mi nepáči. Ináč OK.


  • 0

#74 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 21 březen 2017 - 21:35:21

No, já toho od táty vím o servisu Sixe pramálo, neboť dle jeho slov s ním nikdy problém neměl. Tedy z toho vycházím :grin: Pokud to tak je, asi má fakt kliku :smile:

 

Já to vím taky jen proto, že jsem si nemohl nechat ujít být Tarasovi téměř na dotyk ruky :-) On fotil nějaké reklamní fotky pro náš podnik a táta pro ně taky něco občas dělal a tak nám to vedoucí propagace zařídil :-)


  • 1

#75 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 5 červen 2020 - 16:06:59

Zdravím, mám problém.
 
Založil jsem do P-sixu film (metráž AIR200 35mm s redukcí) a podle návodu pro by-pass při překrývání snímků zmáčknul spoušť (a držel) a natahoval převíjecí páčku. Bohužel jsem nepustil spoušť v pravou chvíli

 

a držel jí po celou dobu natahovaní až k dorazu. Když jsem dorazil, tak se ozvalo cvaknutí.
No a teď nejde pohybovat natahovací páčkou.
 
Je nějaký trik, jak to odseknout, nebo jsem v prd3li a Psix musí k lékaři?

 

No, rovnou si odpovím, protože dole na konci článku je napsáno:

Když jste trubka a stane se Vám to co je popsáno výše, tak stačí:

1, sundat objektiv

2, opatrně a lehce zatlačit na zrcadlo (ze spoda směrem nahoru k šachtě), aby zapadlo do správné polohy.

3, opraveno

 

:mrgreen:


  • 0

#76 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 5 červen 2020 - 17:21:15

Držet spoušť stisknutou až do konce ničemu nevadí, akorát je potřeba ji pustit nejpozději před "souvratí" resp. před zpětným pohybem páčky. No a co teď? Páčka se vrátila nazpět nebo se blokla v natažené pozici? Závěrka zůstala natažená? Zrcadlo je kde? Pokud se závěrka pomalu vrátila směram zpět při zpětném pohybu natahování a zrcadlo zůstalo dole, tak je třeba zrcadlo vypustit - žádný tlak, ale opatrné odblokovat zachytávač zrcátka, pozor, dost blbě se to hledá, ale jde to. To by mělo pomoct. Kdyź tak napište SZ a můžu se na to mrknout.


  • 0

#77 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 5 červen 2020 - 21:34:30

Zrcadlo zůstalo cca. 4mm pod horní hranou u šachty. Opatrné dotlačení nahoru vše vyřešilo.
 
Film jsem vyndal, zacvaknul zrcadlo, znovu vložil film.  Potom jsem si hlídal včasné puštění spouště a najel pomocí natahovací páčky a exponování na snímek č.0. Vše proběhlo OK.
 
Teď otestuju posun filmu s převíjením se zmáčknutou spouští jestli se nebudou snímky překrývat u neperfo filmu AIR200 z kazety do kazety.
Na svitek mi můj P-Six udělá 13 snímků, když založím film cca. 10mm před značku. Ale u neperfo metráže se asi hůř odvaluje osička, která se do svitku celkem fest zarejvá zoubkama do filmu. Takže výsledek mám nepřekryté snímky cca. 35mm. Zajímavé je, že se rozestupy postupně umoudřovaly a konec už nebyl překrytý - neperfo 35mm.
 
Začátek filmu - 2 snímek:
tk_01ngjwp.jpg

Konec filmu už bez překryvu:
tk_02qrj9c.jpg

 

Jsou to spojený 2 snímky na hulváta, protože přefocuju pro náhledy na duplikátoru na 35mm filmy.

Taky musím identifikovat kde mi vznikají nechutné tel.dráty. Cvaknu 2-3 snímky, vyvolám, potom kousek filmu vytáhnutý z kazetky, kousek filmu z otevřený kazetky (vypáčím víčko), kousek z metráže. Doufám, že problém bude v tý kazetě do který se to navíjí. Mám kazetky z fotolabu. Měly by bejt jednou použitý, ale třeba se tam dostal nějakej sajrat. To sem ale nepatří.


  • 0

#78 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 červen 2020 - 08:34:58

Fajn. Nic nezkazíte, když dolnímu čepu té odméřovací rolničky věnujete kapičku olejíčku. Za ty telegrafní dráty podle mne Six nemůže, hledal bych jinde. Pokud by je způsoboval aparát, tak by nebyly tak křivolaké. Na zkoušení transportu staćí i jen krycí pás, důležitá je šířka filmu. A 13 obrázků dělá běžně každý Six TL


  • 0

#79 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 6 červen 2020 - 10:23:58

Co se dratu tyka, tak telo za to nemuze. Svitek je ok.

K tomu oleji, jaky nejlepe pouzit? Neco co se jmenuje kostni olej c.x ? Nebo uplne jine mazivo?
  • 0

#80 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 červen 2020 - 10:49:34

Ano, ideálně kostní (= hodinářský) olej, ale může být i běžný strojní, hlavně jen tu kapičku...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních