Přejít na obsah


Fotka

Opět pár otázek od začátečníka (vyvolání filmu)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
150 odpovědí na toto téma

#1 revoltego

revoltego

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 08:39:16

Zdravím Vás pánové a dámy :o

Jakožto nováček v tomhle oboru,bych na vás měl pár otázek,které jsem nenašel nikde na fóru ani v jiných článcích, a budu jen rád když někdo ochotně poradí ,)

Pro začátek jsem se vybavil jen pro vyvolání čern.negativu.
Fotím převážně na kodak t-max 400,neopan 400,a delta 400 jak na kinofilm tak na svitek. Fotím už déle na film,ale dlouho jsem se bránil vyvolání filmu v domácích podmínkách. Ale cena a dlouhé čekací doby,mě překecali :o

Takže jsem si zakoupil:
vývojnici PLASTIMAT na dva kinofilmy
vývojku ILFORD-11 1l(v prášku)
přerušovač ILFORD ILFOSTOP
ustalovač ILFORD RAPID FIXER
smáčedlo AMALOCO

Už jsem přečetl kopu článku a témat zde na těchto stránkách,ale přesto mám ještě pár otázek, možná zbytečných :) ale pro klid duše důležitých :)

1. z vývojky udělám 1l stocku ale při vývoji použiji v plastimatu při vyvolávání svitku pouze 500ml,tzn.že po ukončení vyvolávání použitou vývojku mohu znovu nalít a promíchat s tím neposkvrněným zbytkem vývojky,nebo si ji mám slejt do jiné flašky?

2. smáčedlo AMALOCO - máte někdo osvědčené ředění tohoto smáčedla na litr vody? v návodu se píše 2-5ml na 1l,ale po přečtení pár témat zde na fóru jsem z toho dost tumpachovej,neboli každý říká něco jiného,ale jak jsem se dočetl,tak je to celkem dost důležité.

3. Pracuje někdo s těmito filmy ( t-max 400,neopan 400,a delta 400) a napsal by mi osvědčený recept na vyvolání s moji nakoupenou chemii?přeci jenom bych nerad pokazil hned první film, i když mi je jasný že si to musím jednou vyzkoušet.... hledal jsem hledal,ale většinou se tu točí jakákoliv jiná vývojka než zrovna ID-11 :) je mi jasný, že ilford bude asi nejdražší, ale pro začátečníka se mi zda nejednoduší a ta cena není zas tak hrozná. Opět aby si někdo nemyslel, že jsem línej hledat,ano hledal jsem, ale přesto zrovna o téhle chemii a filmech se moc nemluví,tak mě případně omluvte.

4. Ten přerušovač a ustalovač se taky nemusím bát používat několikrát za sebou?
Na skladování chemie jsem si prozatím sehnal tmavé 1,5l PETky do minerálek.

5. při navíjení svitku 120 na cívku plastimatu,musím odstřihnout zaváděcí papír? neboli jak hodně,možná stupidní otázka, ale vždy jsem přišel už k hotovému svitku z labu a nyní jsem z toho paf :D

6. a poslední dotaz: zkoušel jsem si několikrát nanečisto zavést film do cívky od plastimatu,ale není mi moc jasné jak šetrně ten film po vyvolání vyndat, v návodu se píše,rozevřít cívku na vodorovné ploše a opatrně vyjmout, ale jakmile tohle udělám,tak mi vystřeli hned z drážek a stočí se do sebe :D což hádám, je špatně,nebo to nevadí? nemůže se nějakým způsobem o sebe poškrábat?

Tak tolik z mých amatérských otázek :-) díky vám všem trpělivým předem a přeji krásný svátky
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 09:02:35

1. Naleješ zpátky a promícháš. Nebo použiješ ředění 1+1(nebo 1+3) a po použití vyleješ.
2. Použij dávkování doporučené výrobcem. K odměření se hodí injekční stříkačka na 10ml.
3. Čas pro vyvolání najdeš na digitaltruth.com nebo přímo výrobce má uvedeno na krabičce. Případně je tady sekce "ke stažení", kde jsou datasheety k jednotlivým filmům. Doporučit ti může každý něco jiného, protože každý má jinak vyladěný kompletní proces - rozdíly jsou třeba ve zdroji světla zvětšováku=tomu se přizpůsobí volání negativu. Pro začátek prostě použij výrobcem doporučenou kombinaci.
4. Přerušovač bych vylil. Ale já buď nepřerušuju vůbec nebo čistou vodou. Ustalovač má vydatnost na několik filmů, je to uvedeno v návodu. Většinou to je 10-15 filmů na 1l pracovního roztoku. Jak otestovat vydatnost, to si tu už najdeš, řešilo se to několikrát.
5. Krycí papír je k filmu přilepen papírovou páskou. Nic nestříháš, ale opatrně papír odlepíš.
6. Mokrý film by ti z drážek vystřelit neměl. Ale i tak bych v tom neviděl problém.

Pro začátek doporučuju to nepřehánět s překlápěním. To bývá častá chyba v začátku, film je pak moc kontrastní. Překlápět první půlminutu a pak 4x na začátku každé minuty. Překlápět zvolna ne "šejkovat".
hodně zdaru.
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 prosinec 2009 - 09:59:20

jo a dobře si tu chvíli pamatuj, poněvadž volat prvně film je jako jít prvně do školy, do tanečních, na rande ....
---------
jinak obecně se doporučuje nechat namíchané práškové vývojky alespon 12 hodin odležet (tedy ten stock) před prvním použitím
ale v případě prvního volání bych to nechal hodinu a dal se do práce
taky opakovaně používané chemikálie (stock, ustalovač) je dobré občas přefiltrovat a v případě vývojky zastříknout např. tetenal protectan plynem
kolegové občas používají i plyn do zapalovačů, ale tenhle "originál" od škody vydrží doma dlouho co si vybereš je tvoje věc
  • 0

#4 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 20 prosinec 2009 - 10:42:56

jo a dobře si tu chvíli pamatuj, poněvadž volat prvně film je jako jít prvně do školy, do tanečních, na rande ....


Naprostý souhlas! :o
  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 prosinec 2009 - 11:31:35

Ještě poznámku k bodu 4/ - já obvykle odlepuji lepenku od svitku, ne od papíru. Jestli to dělám špatně, nevím.
Jde to dobře, ale nesmí se na to spěchat, ze začátku se mi podařilo několikrát film natrhnout. Když si ohnu růžek svitku s lepenkou, obvykle se při tom ten růžek od lepenky odlepí a potom to jde od sebe snadno oddělit.
  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 prosinec 2009 - 11:35:01

Ještě poznámku k bodu 4/ - já obvykle odlepuji lepenku od svitku, ne od papíru. Jestli to dělám špatně, nevím.
Jde to dobře, ale nesmí se na to spěchat, ze začátku se mi podařilo několikrát film natrhnout. Když si ohnu růžek svitku s lepenkou, obvykle se při tom ten růžek od lepenky odlepí a potom to jde od sebe snadno oddělit.

Jéé - pardon za chybku v číslíčkách - poznámka je k bodu č. 5 !!
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 11:57:16

Ještě poznámku k bodu 4/ - já obvykle odlepuji lepenku od svitku, ne od papíru. Jestli to dělám špatně, nevím.
Jde to dobře, ale nesmí se na to spěchat, ze začátku se mi podařilo několikrát film natrhnout. Když si ohnu růžek svitku s lepenkou, obvykle se při tom ten růžek od lepenky odlepí a potom to jde od sebe snadno oddělit.

Jo, taky to dělám takto. Blbě jsem to napsal. prostě odlepit tu pásku z filmu.
  • 0

#8 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2009 - 11:58:02

Rad tu bude hodně, do toho se nebudu pouštět. Ale když už používáte drahé filmy a chemii koupil bych si místo vývojnice Plastimat taky drahou vývojnici JOBO. Ušetříte si trápení.
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:02:29

Film (svitek) od krycího papíru už padesát let trhám - polovina zůstane na filmu, polovina na papíru. Nikdy jsem s tím neměl problém.
Po vyvolání (ustálení, vyprání...) popadnu konec a "násilím" jej vytočím z vývonice (netahám z drážky opačně, než jsem nasouval, ale v jedné ruce držím konec, druhou rukou popadnu středovou trubku a táhnu rukama "od sebe").
Litrovka PETka na vývojku stačí, nemusíte ji pak tolik mačkat (vypudit stlačením vzduch - podle mě je to lepší, než Protectan). Bílá stačí bohatě, pokud se bojíte světla, strčte do odpadkového pytlíku. Flašku označte! Dost lidí si už na chemikáliích z PET lahví pochutnalo...
Se smáčedlem se nese... - do poslední prací vody ve zcela naplněné otevřené vývojnici šoupněte 1ml smáčedla (stačí, ne více! Amaloco mám vyzkoušené na 500 filmech, vím tudíž, o čem mluvím). Cívkou "pumpujte" cca 2 minuty (je to lepší, než stání bez pohybu) ALE POD HLADINOU roztoku. Jinak roztok hodně napění a pěna bude po filmu vandrovat. Po smáčedle uchopte film za konce, postavte jej "na hranu" (jako byste si jej chtěl prohlédnout "proti světlu") a jednu ruku zvedněte tak, aby film byl skloněný proti horizontu cca 45st. Tekutina sjede k okraji a po cca 1/2 minutě film zavěste.
Ustalovač vydrží dost (cca 10 filmů), ale je nadmíru důležité při ustalování překlápět. První filmy se (např. ve Fomafixu nebo jiném "rychloustalovači") ustálí bleskurychle - už po minutě mizí bělavý "zákal" a tudíž dvě minuty stačí, u dalších se ustalovací doba prodlužuje. Je známo, že emulze s plochými krystaly (T, sigma ...) se ustalují neochotněji, než "klasické". Prodlužte u nich ustalování o cca 30-50%. Spec. Deltám svědčí nejlépe čerstvý ustalovač a časté překlápění.
Ať se Vám daří!
  • 0

#10 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:22:03

čistě za mne:
materiál - přerušovač a smíčedlo jsou vyhozené peníze

1. já mám vývojky (když zrovna nepožívám rodinal což je většinou) v půllitrových flaškách a vyklopím to tam celé (uvažuju že si pořídím 0.6 a 0.4l - plastimatka je na 350 a 550ml, tak by to bylo akorát)

2. smáčedlo 3-4 kapky jaru do litru a hotovo

3. TMAX400 a NEO400 jsou moje momentálně hlavní filmy, podle digitaltruth to docela pasuje

4. přerušovač je na jedno použití(voda s trochou kys.citronové), ustalvač mám namíchaný v půllitrovce a klopím ho tam taktéž celý a dělá si čárky na flašku - po 6-8 filměch vylét

5. utrhni tu izolepu, pak se ti bude líp sundávat z filmu

6. odcvakni horní díl cívky a vytáhni to za jeden konec kolmo vzůru a pověs - nestihne se ti zkroutit

tolik za mne jako telátko milované...
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:46:05

obecně všechny lázně, včetně přerušení a smáčedla, dále pozitivní chemii používej podle doporučení výrobce - na experimenty typu dva měsíce stará pozitivní vývojka, nebo nahrazení něčeho doporučeného něčím jiným z kuchyně je času dost - to neuteče
  • 0

#12 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 20 prosinec 2009 - 13:18:06

Dovolim si nseouhlasit s ypresem ze prerusovac a smacedlo jsou vyhozene penize, mozna ten ilfostop je zbytecne drahy luxus a staci fomacitro, ale kazdopadne to vyhozene penize nejsou. To amaloco pouzivam uz jakou dobu a zadny problem, zkousel jsem i fomu (z donuceni) a nebylo to ono...a ted k dotazum :o

1. Ano, slejes to zase zpet. Ale doporucil bych to redit a pak rovnou vylevat, budes mit konstatni vysledky, vyvojka bude vzdycky cista... A pokud si koupis 5L baleni (jeden litr stoji 150 a pet litru 380, tady neni o cem :o tak te to taky nezruinuje.

2. Ja vzdycky strcim prst do te lahvicky aby se mi namocil od smacedla a ten pak strcim do stredniho koliku v plastimatce :D

3. Delam deltu ctyrstovku podle casu na digitaltruth a vychazi to hezky..

4. Mno, ja si sehnal pullitrove petky at nemusim porad odmerovat toho pul litra, proste to tam naleju cele :) Ano, nekolikrat muzes v pohode, ja toho pul litru vetsinou pouziju tak na pet filmu, pak micham nove.

5. Zacnes odmotavat ten papir, pak na tebe vykoukne (ve tme :D) film, ten zacnes navijet a az dojdes na konec tak odlepis papir od filmu a papir zahodis :)

6. Delam to tak, jo zkrouti se do sebe, ale pak proste vemu za jeden konec a zvednu ho a on se rozlepi, s zadnyma skrabancema jsem se nesetkal :)
  • 0

#13 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 20 prosinec 2009 - 13:49:12

Rad tu bude hodně, do toho se nebudu pouštět. Ale když už používáte drahé filmy a chemii koupil bych si místo vývojnice Plastimat taky drahou vývojnici JOBO. Ušetříte si trápení.

Ja uz v plastimatce vyvolal spoustu delt v ilfordi chemii (coz neni zrovna nejlevnejsi zalezitost :o ) a nemam s ni nejaky problem, do civek jdou filmy jak po masle a pokud se clovek nauci spravne davat tesneni, tak ani netece.

Jeste k tomu prerusovaci. Vetsina komercnich ma tu vlastnost, ze kdyz je vycerpana tak zmeni barvu. Fomacky na modrou, ten ilfordi na fialovou. Ale k teto hranici by ses snad ani nemel dostat :o
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:09:22

Pokud přerušovač (ať již v negativním nebo pozitivním procesu), pak velmi spolehlivý a nadmíru levný je 1-2% roztok kyseliny citronové. Bohatě stačí potravinářská (v kdekterém supermarketu či drogerii), pokud děláte více, napiště si do www.vinarskepotreby.cz, kde dostanete kyselinu citronovou ve velmi dobré kvalitě a opravdu za pakatel. Půllitr dvouprocentního (jednoprocentního) roztoku Vás bude stát 80(40) halířků.
To se dá, ne?!
  • 0

#15 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:12:06

přesně tak, citronovka je ověřená, zcela naškodná, účinná a levná.
  • 0

#16 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:17:30

pánové, Ilfostop je sice dražší, ale když si to rozpočítáte..tak je to zanedbatelné..
  • 0

#17 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 prosinec 2009 - 15:42:45

1- 2% roztok kyselina cironové poznáš tak, že je kyselý asik jak ogarky, prostě to nasypeš do vody, koštneš a je to.
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:16:31

1- 2% roztok kyselina cironové poznáš tak, že je kyselý asik jak ogarky, prostě to nasypeš do vody, koštneš a je to.


šumperský ryzlink jako přerušovač funguje taky 100% a chutná podobně.

nevím, jak je to s jarem dnes - kdysi to byl čistý saponát - smáčedlo - bez aromatických a ruce změkčujících sajrajtů, voda slítla z filmu krásně, stačilo jen cvrnknout do š'nůry, na němž visel, dnes už jsem opatrný, zdali kapat jar?

Kdysi jsem měl tank Paterson system 4 na 5 kino nebo 3 svitky, (2 l) nádhera, bleskurychlé hladké nasoukání filmů do suchých i mokrých cívek.... Teď, při zmrtvýchvstání, sprostě zuřím u plastimatky, a to vypadala jako nová a byl jsem přesvědčován, že to je jak Jobo...prdlajs... cívky jsem vypucoval už vším možným, ale prostě to není ono....
  • 0

#19 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 20 prosinec 2009 - 16:47:02

Jirinol: Jar bych uz nedoporucoval, kdosi od nas to zkousel a dopadlo to celkem tragicky, uz to neni jen saponat... S tema civkama u plastimatky to chce vybrat takove, do kterych to jde dobre, jsou kusy kam to vklouzne jak nic a pak takove do kterych to nedostanes ani za nic...
  • 0

#20 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:05:00

Prerušovač v pohode 2% roztok kyseliny citrónovej, ktorú kupujem v potravinách(samozrejme čistá kyselina bez cukru :-)).
Zmáčadlo si myslím že vôbec nie je zbytočná vec.
Používam už asi rok Ilford Ilfotol a je to super. Zarábam v demineralizovanej vode v pomere 1:200(Na liter vody 5 ml zmáčadla).
Mal som na začiatku aj Fomu Fotonal, ale tem mi robil viac škody ako úžitku. Odkedy mám Ilforda, na filme nemám ani jednu zaschnutú kvapku. :-)
  • 0

#21 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 17:07:10

Co sa té Plastimatice téče, tak mám dvě. Tu, co mám na čb filmy, tak ta je hlůpá, de to tam špatně nasoukat, ze začátku je to fajn, ale pak je ten film jakoby bržděn, dycky musím obě cívky jakoby povolitm jak se to drží tema zobáčkama, a pak pokračovat, ale po dlouhém usílí tam vleze. Zato druhou, kterou používám na barvu, tak ten film tam vklózne jak do mamy. Rozdíl jeden je. Ta špatná má cívky takové tvrdé, jakoby z plexiskla, dycky se bojím, abych nezlomil ten zajišťovací bazmekt. No ale ta druhá má cívky také měkké, pružné, matně bílé, ta je parádní. O JOBO jsem uvažoval, ale eném kvůli barvě, abych mohl volat třeba 5 filmů naráz, ale jinak s Plastimatem spokojenost, netečou, jak se často píše, apod.
Tak tak nějak.
Hlavně doporučuji naučit se používat stejné časy, stejné teploty, stejné překlápění. Samozřejmě v závislosti Push-Pull. Pomůže ti to pro standardizaci procesu a třeba při hledání chyb. Ty časy a teploty si piš i na trezorky, do kterých budeš filmy ukládat. Na experimenty je dost času. Sám si volám a zvětšuju přes (kino, svitek) rok a půl a stále zatím používám FOMA 100,200,400, Fomadon Excel, Fomacitro, Fomafix a Fotonal a vystačím si s tím.
  • 0

#22 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 20 prosinec 2009 - 18:05:40

1- 2% roztok kyselina cironové poznáš tak, že je kyselý asik jak ogarky, prostě to nasypeš do vody, koštneš a je to.


šumperský ryzlink jako přerušovač funguje taky 100% a chutná podobně.

nevím, jak je to s jarem dnes - kdysi to byl čistý saponát - smáčedlo - bez aromatických a ruce změkčujících sajrajtů, voda slítla z filmu krásně, stačilo jen cvrnknout do š'nůry, na němž visel, dnes už jsem opatrný, zdali kapat jar?

Kdysi jsem měl tank Paterson system 4 na 5 kino nebo 3 svitky, (2 l) nádhera, bleskurychlé hladké nasoukání filmů do suchých i mokrých cívek.... Teď, při zmrtvýchvstání, sprostě zuřím u plastimatky, a to vypadala jako nová a byl jsem přesvědčován, že to je jak Jobo...prdlajs... cívky jsem vypucoval už vším možným, ale prostě to není ono....


jojo, taky se mi ta platimatka moc nelíbí, koupil jsem si i nějaký starý jobo, taky nic moc, zatim se mi nejvíc osvědčila stará vývojnice plastik, taková bakelitová, na aukru jsem teď koupil další za padesát korun.
akorát nesmim osičku nechat ve vodě, nabobtná a nejde to pak složit:-D
  • 0

#23 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:07:21

zdravim,

ja sa pridam kedze fotim len na delty a pouzivam tu drahu ilford chemiu ;) okrem prerusovaca, to su aj podla mna vyhodene peniaze. ako prerusovac stara dobra kyselina citronova bez vitaminu :), sypem to do vody tak dlho pokial sa mi to nezda dostatocne kysle :). zmacadlo ilfotol mam tiez, riedim tak od oka, kapanek tam toho capnem a vymacam film a vysusim. zatial ziaden problem. id11 si s deltou rozumie, preklapam prvu minutu a potom desat sekund na zaciatku kazdej minuty, takto mi to zatial vychadza. ustalujem okolo troch minut v ilfofixe, lebo niekde som cital, ze "obycajne" ustalovace nevedia riadne ustalit tie ploche krystali co ma delta. nefiem, ak ma niekto ine skusenosti rad sa dozviem nieco nove.

a plastimat, hehe, kazdy na to nadava, ale ja som s nou este nemal problem. dokonca aj do mokrej cievky mi to ide v pohodke, par krat som vyvolaval 4 filmy na dvakrat a musel som do mokrej :O :D. mozno mala rada, ak vam to do tej plastimatky nejde ja to riesim noznicami, pred navynutim pretiahnem koniec filmu medzi palcom a tupou stranou noznic, cim sa ten koniec trosku natoci do smeru kadial pojde po cievke a mam to, bez problemov.

tak vela stastie ;)
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:21:06

tomas.kontakt:
Foto Škoda: Ilford Ilfostop 500ml - 256,- Kč (na okraj - je to opět kyselina citronová!), doporučené ředění 1:19.
Tudíž: 10 litrů pracovního roztoku = 20 půllitrových "dávek" k přerušení např. svitku v Jobo vývojnici.
Takže: 256 : 20 = 12,80 Kč
V porovnání s "volnou" kyselinou citronovou, kde jedna "dávka" stojí kolem 80 haléřů, je Ilfostop 16x dražší !!!
Abychom se dostali na stejnou cenu, musel bych přerušit v jednom půllitru 16 filmů - A TO NEUDĚLÁM ANI NÁHODOU, NA TO SI SVÝCH NEGATIVŮ PŘÍLIŠ CENÍM! :oops:
Nebo jsem počítal špatně?
P.S. Vývojka mě stojí na jeden film cca 3,- Kč a za přerušovač bych dal 12,- Kč .... ???
Lakotný nejsem, ale raději si koupím za ušetřený peníz film, svačinu, pleskačku ankahólu, čekuládu, hafanům pochoutku a tak.
  • 0

#25 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:21:36

No s tou Plastimatkou je to, jak jsem psal, že do některé to ide do jiné neide. Jám mám zrovna obě a obě používám.
No s tím vytahováním já to dělám takto: Do levé ruky vemu za cívku s tím pevným (větším) středem a položím na plocho. Do pravé chytnu tu druhou, povolím a opatrně vytáhnu a odložím. Potém chytnu film za konec a pomalu jednou rukou dělám takový pohyb, že ji odtáčím jakoby v rovině, zároveň ale zvedám vzhůru a mezi palcem, ukazováčkem a prostředníčkem zároveň točím koncem filmu v jeho ose tak, aby se nestáčel do té dlouhé ruličky. No tak nějak.
  • 0

#26 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:35:06

Do vývojnic Plastimat se dělalo několik typů tvarových a několik materiálových.
Bez kuliček, s kuličkami, s "tvrdým" vstupem do drážky, "s vůlí" mezi oběma polovinami cívky, bez "vůle", s U profilem drážky, s V profilem se zaobleným "dnem" drážky.
Velkým problémem byla kvalita forem, do kterých se lisovalo. Některé cívky byly tak nepřesné, že po zakoupení vzal fotograf skalpel a použitý film bez zastřižených růžků, ten pomalu soukal do cívky a kde se rohy zarazily o "loukotě" cívky, pižlal a pižlal... Kdo to uměl a měl dostatek trpělivosti, dokázal vyrobit cívku, která "po filmu doslova dychtila". Někdy se ale vyplatilo cívku rovnou po rozbalení hodit do koše.
Já sám jsem používal cívky z plexiskla (křehké, snadno poškoditelné, nepřesné), makrolonu (daleko lepší - jedinou "vadou" byla kvalita lisování), polypropylenu (?) kterým se říkalo "teflonové" nebo "silonové"- to byly ty mléčně bílé (vcelku dobré - zase nepřesné).
Pokud někdo žije v představě, že všechny cívky JOBO jsou výtečné, pak se mýlí! Ty prapůvodní byly dobré, ty makrolonové úplně na prdlajs, nynější bílé jak které... Mám jednu, do které film sice dostanu, ale vždycky si říkám, zda mi to za ty nervy stojí...
  • 0

#27 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:28:49

Mám 3 vývojnice Plastimat. Po nekončiacej chvále som si zo zvedavosti zakúpil vývojnicu JOBO UNI 1520. Prvých asi 5-10 filmov som bol z nej unesený, fil išiel do cievky ako po masle. Po asi desiatom filme sa začali JOBO cievky správať presne ako Plastimatky a rovnako aj celý tank pokvapkáva. Čiže zakúpenie JOBA asi nie je vždy výhra.
  • 0

#28 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 prosinec 2009 - 20:31:24

A ešte jedna vec ma napadla. Keďže som bol na Plastimatky zvyknutý, mal som s Jobom jeden nepríjemný zážitok.
Pri používaní Plastimatky som ju preklápal tak, že som ju chytil v mieste závitu, kde sa spája nádoba s víkom, a preklápal som tak.
Zo zvyku som toto isté spravil s Jobom. A čo sa mi nestalo. Vývojnica sa mi rozletela v ruke nakoľko som si neuvedomil, že Jobo nemá závit ale len zacvakávanie. :oops:
  • 0

#29 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 prosinec 2009 - 21:03:37

Před každým vyvoláváním si profoukám cívku pár minut teplým vzduchem, třeba fénem (pozor, ne moc zblízka). Stačí trocha vlhkosti někde v drážce a je problém, ať už je to Jobo nebo Plastimat.
Určitě se vyplatí si před prvními pokusy nacvičit to zavádění do cívky potmě už s nějakým hotovým filmem (nějakým nedůležitým, při tom se samozřejmě ochmatá).
A taky není špatné si připravit někde po ruce kyblík s vodou stejné teploty jako vývojka a pokud už to při zasouvání začne drhnout, tak místo nervózního "boje" je lepší to celé ponořit do kyblíku a pod vodou ten film zajede naprosto bez problémů. A máte to i s přednamočením:-) Ne vážně, filmu se nic nestane a ušetříte si nervy.
  • 0

#30 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2009 - 09:25:48

ja jsem delal nedavno prvni svitek, vybalil jsem ho z kryciho papiru, odstrihnul rozky a zacal soukat do civky, film se na konci skrouti zase do rulicky tim se mi zbytek lepidla prilepil na emulzi 12tyho snimku, tak bacha na to:-)
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 prosinec 2009 - 09:29:49

Pokud někdo žije v představě, že všechny cívky JOBO jsou výtečné, pak se mýlí! Ty prapůvodní byly dobré, ty makrolonové úplně na prdlajs, nynější bílé jak které... Mám jednu, do které film sice dostanu, ale vždycky si říkám, zda mi to za ty nervy stojí...

já jsem si pořád říkal, soudruzi z eneser přece nemohli udělat chybu a udělali :roll: , mám celkem pět druhů cívek jobo a jen s jedním jsem spokojený - někde ze sedmdesátých let, trochu mu šlape na paty ta současná varianta, ale z ní mi zase kvůli zaobleným náběhům párkrát vypadl film ( no to je asi rukama... ale stejně)
dám sem pak snímek když byste narazili na staré jobo muže se náhled hodit
  • 0

#32 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 prosinec 2009 - 09:38:26

ja som sa ucil nasukavat film na kamaratovej plastimatke a bol to horor. ked som potom kupil nejake stare jobo a vyskusal ho, tak som az nechcel verit ze to moze ist az tak lahko.... bez problemov mi isiel aj kinofilm aj 120.
  • 0

#33 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 prosinec 2009 - 10:14:35

dá se docela dobře fotit na fomu a vyvolávat v plastimatce, vždyť dlouho ani nic jiného nebylo. jen jsem si myslel když Revoltego používá jen ty nejdražší filmy a chemii, že by se s tím lépe popasovala vývojnice Jobo.

Já používám vývojnici Kindermann, to je zase úplně jiný systém. Škoda že už se nevyrábí.
  • 0

#34 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 21 prosinec 2009 - 10:15:32

já mám dvě platimatky s dvěma cívkama.
neteče ani jedna, ale dycky jedna cívka je naprosto debilní
  • 0

#35 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 21 prosinec 2009 - 11:28:24

Popravdě pokud jde o vyvolání svitkového filmu, tak je takřka dokonalá historická socialistická vývojnice "Inverza". Je to nějaký předchůdce Plastimatky, má ale podstatně masivnější cívky s kuličkovým systémem - do ní svitky lezou prakticky samy (paradoxně kinofilm tam jde spíš podprůměrně, ač jsou ty "kuličky" dělány kvůli němu). Tahle stará vývojnice z hlediska zakládání válcuje nejen Plastimatku (tam je to jasné K.O. vítězství), ale i Jobo, tam není rozdíl tak dramatický, nicméně cítit je. Bohužel těsností je dost náladová, ale i přes to ji používám docela rád.

Pokud vyvolávám kinofilm, tak je z mých vývojnic zcela jednoznačným vítězem (s náskokem) Jobo, druhá je asi Plastimatka (ale fakt s odstupem), ta Inverza je na tom zhruba podobně. U svitku ale ta "historická" Inverza fakt boduje :roll:
  • 0

#36 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2009 - 12:10:53

a mozeme premenovat tuto temu na

PLASTIMAT vs. JOBO

:D :D :D
  • 0

#37 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 12:17:19

a mozeme premenovat tuto temu na

PLASTIMAT vs. JOBO

:roll: :( :(


v tom případě navrhuji rozšířit na Plastimat vs. JOBO vs. PATERSON :D :D :D
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 prosinec 2009 - 12:34:42

Jobo vyžaduje dodržení nekolika "zásad", aby nekapala:
1. Víko nasadit zcela vodorovně, nesmí být našikmo.
2. Víko dotlačit.
3. Palci zatlačit "stahovací červenou objímku" na doraz, otočit o 180st a palci opět zatlačit objímku.
4. Víčko (červené) je dobře navlhčit prstem vodou a stejně tak místo, kam se bude nasazovat - jinak jde špatně nasadit. Já je nenasazuji "shora dolů", ale jaksi ho "naklopím" ze strany a dotlačím.
5. Když to celé budete dělat v chladu, půjde všechno hůře. Zvláště červený plast se chová úplně jinak při 15, 20 nebo 30stC.
6. Před nasunováním filmu do drážek bych zkusil to, co bylo napsáno dříve (skalpel, starý film...)
  • 0

#39 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 12:58:19

Zdravíčko,já mám plastimatky 2,a obě lehce tečou ,ale nevadími to byly za babku a vyvolat film jde,jen prostě vyvolávám nad miskama,a potom ji prostě umeju ,toď vše.Ted si domloouvám další dvě,a věřím že opět potečou,ale netrápí mne to ,za litr halůzkovej jobo nekoupím tak co řešit??
  • 0

#40 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 21 prosinec 2009 - 13:11:16

Zdravíčko,já mám plastimatky 2,a obě lehce tečou ,ale nevadími to byly za babku a vyvolat film jde,jen prostě vyvolávám nad miskama,a potom ji prostě umeju ,toď vše.


Já ti řeknu proč to řešit - až budeš dělat s nějakým procesem s víc škodilou chemií (nebo se ti na něco projeví alegie), tak pak tě najednou tečení vývojnice začne zajímat až moc rychle :roll: Já třeba ani nemám problém s mnou užívanými látkami na BW, ale u procesu C41 tedy ukápnutí na ruku docela vnímám - pokud jsem to nucen dělat víc tekoucí vývojnicí, tak je to o neustálém mytí a ruce pěkně zrasované, skoro uvažuji o gumových rukavicích...
Jinak mě to taky tolik netrápí, to zdravotní hledisko ale prostě ignorovat nemůžeš (teda můžeš, ale fakt to není chytré - alergie se mohou projevit teprve s odstupem) :(
  • 0

#41 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 13:36:19

... skoro uvažuji o gumových rukavicích...
Jinak mě to taky tolik netrápí, to zdravotní hledisko ale prostě ignorovat nemůžeš ...

jo.... proto jsem si zrovna objednal vyšetřovací rukavice odolné chemikáliím. Raději dát 1,50 za rukavice než běhat po doktorech a za každé vyšetření solit.... to jen ekonomické hledisko .... zdravotní problémy jsou potvora, to už není o penězích...
  • 0

#42 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 21 prosinec 2009 - 13:40:51

... skoro uvažuji o gumových rukavicích...
Jinak mě to taky tolik netrápí, to zdravotní hledisko ale prostě ignorovat nemůžeš ...

jo.... proto jsem si zrovna objednal vyšetřovací rukavice odolné chemikáliím. Raději dát 1,50 za rukavice než běhat po doktorech a za každé vyšetření solit.... to jen ekonomické hledisko .... zdravotní problémy jsou potvora, to už není o penězích...


No právě, podceňovat to není rozumné... Jenže zrovna u vyvolání filmu bys v případě, že vývojnice neteče při aspoň minimální šikovnosti vlastně vůbec nemusel přijít s chemií do styku a používat rukavice jen pro to, že vývojnice neplní dobře svou funkci mě z principu trochu štve :roll:
  • 0

#43 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 13:59:24

[quote=
No právě, podceňovat to není rozumné... Jenže zrovna u vyvolání filmu bys v případě, že vývojnice neteče při aspoň minimální šikovnosti vlastně vůbec nemusel přijít s chemií do styku a používat rukavice jen pro to, že vývojnice neplní dobře svou funkci mě z principu trochu štve ]

proto mě dnes mrzí, že jsem o staré dobré Patersony přišel. Starší plastimatka cáká. Nová plastimatka občas teče, občas cvrnká. A pěkně mě brnká na nervy při navíjení. Nedá se nic dělat, kupuji znovu Patersony... nikdy jsem s nimi neměl problémy, netekly, cívky se nešpinily, po 12 letech provozu byly pořád jako nové, zasouvání filmu za sucha, za mokra, opakované plnění - kino, svitek, šumafuk, bez jediného zadrhnutí a bez pomoci prsty... když mi jednou ten velký 2litr křápl na zem a prasknul, obandážoval jsem jej laminátem a sloužil dál....
  • 0

#44 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 prosinec 2009 - 17:12:42

Teda, fakt nechápu, co máte proti Plastimatkam, pokud je vní těsnění, pokud víčko zamáčknu, neteče. Film do cívek jde normálně, jedno jestli do mokrých nebo suchých. JOBO jsem zkoušel, nenašel jsem nic, proč bych si ho měl pořídit. Buďto mám štěstí, nebo nevím. Jo Plastik mě s..l měrou větší než velkou, ale už není. Sice jsem klidnej, ale po jednom zážitku šel ze 3tího patra na beton.....
  • 0

#45 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 17:14:37

Zdravíčko,já mám plastimatky 2,a obě lehce tečou ,ale nevadími to byly za babku a vyvolat film jde,jen prostě vyvolávám nad miskama,a potom ji prostě umeju ,toď vše.


Já ti řeknu proč to řešit - až budeš dělat s nějakým procesem s víc škodilou chemií (nebo se ti na něco projeví alegie), tak pak tě najednou tečení vývojnice začne zajímat až moc rychle :( Já třeba ani nemám problém s mnou užívanými látkami na BW, ale u procesu C41 tedy ukápnutí na ruku docela vnímám - pokud jsem to nucen dělat víc tekoucí vývojnicí, tak je to o neustálém mytí a ruce pěkně zrasované, skoro uvažuji o gumových rukavicích...
Jinak mě to taky tolik netrápí, to zdravotní hledisko ale prostě ignorovat nemůžeš (teda můžeš, ale fakt to není chytré - alergie se mohou projevit teprve s odstupem) :(


No jasně že se bavíme o černotě a 3-4 svitcích jednou za 14 dní,a ne o každodení práci,mě stačí uchopit mou tekoucí plastimatku za hrubý široký okraj víka a mužu točit a překlápětdle libosti a jsem suchý .Ted se chystám udělat si plastimatku na alespon 3 svitky :roll:)
  • 0

#46 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 17:20:38

Ted se chystám udělat si plastimatku na alespon 3 svitky :roll:)

Čoveče, to už bych fakt asi pořešil nějakým starším Jobem 1000(např. jobo 1336). Peněz to nestojí a je to fakt řešení. Byla teď na paladixu za 800,- ale dá se určitě levněji sehnat.
  • 0

#47 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 prosinec 2009 - 17:32:41


Ted se chystám udělat si plastimatku na alespon 3 svitky :roll:)

Čoveče, to už bych fakt asi pořešil nějakým starším Jobem 1000(např. jobo 1336). Peněz to nestojí a je to fakt řešení. Byla teď na paladixu za 800,- ale dá se určitě levněji sehnat.


No to by se dalo souhlasit. Ona je fajn, ale věnovat čas jakékoliv úpravě mě přijde jako plýtvání tím nejdražším, to jest časem. Jenom když si vezmu dvě hodiny "levnějšího, tedy pracovního času" zaplatí se to. To nemluvě o tom, že volného času si cením výrazně více.......
  • 0

#48 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 prosinec 2009 - 18:08:08

tak ked sa to uz zvrhlo na jobo vs plastimat, ja mam AP a zatial z toho nevytiekla ani kvapka :roll:
tuk tuk tuk na drevo
  • 0

#49 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 prosinec 2009 - 18:44:19

A just nee 800 je pro mne ted dost peněz to si raději budu 2 hodiny hrát ve sklepě.
  • 0

#50 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 prosinec 2009 - 00:27:52

cívka jobo oblíbená - všechno jde správně, nalezl jsem jich pět v tanku jobo pro pět kinofilmů (používal jsem je i v plastimatkách po úpravě trnu na menší průměr):

Vložený obrázek

cívka druhá které bych se vyhnul (s kolíky) - vypadá stejně, ale po bedlivém zkoumání zjistíte, že je střed z jiného plastu a prakticky nejde dvě části cívky po vyvolání a vyprání filmu rozdělit od sebe - pokaždé máte strach, že je roztrhnete vejpůl, jak to jde těžko, měl jsem jich celkem šest a všechny stejné - možná pomůže skalpel a strouhat, ale neupravoval jsem je, nýbrž poslal dál (dvě ještě mám):


Vložený obrázek

cívky co jsou v nových tancích - aktuálně v prodeji jsou dobré - jen pozor na náběh - film může při nešetrné manipulaci vypadnout - to u starých typů nehrozí
jinak si myslím, že stačí ouplně každý světlotěsný tank, co jde překlápět a houby záleží na tom, kterej to je a jestli tečečineteče :D
když bych teda nezohlednil ten vliv na kůži temnokomorníka
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních