Přejít na obsah


Fotka

Ilford Surveillance filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
848 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 prosinec 2009 - 08:01:47

Co jsou konkrétně zač ty filmy 400P3 a 400P4? Čím se liší od HP5?
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 08:15:23

ptáš se stejně, jako já, když jsem jej objevil. Informace jsem hledal obtížně a dlouho, ale nakonec dostal nezávisle od několika staromilců, kteří se digitálu dosud úspěšně brání a se kterými jsem v kontaktu už delší dobu (GB, USA): Surveillance je metráž dělaná pro provozovatele bankovních kamerových systémů a dopravních kamer (fotící radary, focení přejezdů křitovatek na červenou apod.) hlavně do zemí, kde soudy bez problémů jako důkaz berou negativ, nikoli digitální zdroj, a tam, kde digitál nezvládá protisvětla, slabé umělé osvětlení apod a vysoké expoziční rozdíly ve scéně. V současnosti se dělají u Ilfordu, v Kodaku a Maco, Maco dokonce v několika verzích lišících se spektrální citlivostí a podložkou.
K Ilfordům: Emulze vychází z HP5+, rozšířená spektrální citlivost směrem k infračervenému pásmu kvůli požadavku na maximální rozlišení detailů ve smíšeném a umělém osvětlení, P3 i P4 mají běžnou acetátovou podložku (P3 v návinu 30,5m o fousek slabší než P4, kde se mi zdá totožná jako konfekční HP5+), Barva stejná jako u konfekční HP5+
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 prosinec 2009 - 08:30:17

Hm, zajímavé. Nechci otravovat, ale mohl bych se ještě zeptat, kde najdu informace k obdobným produktům kodaku a hlavně maca, když už byly zmíněny? Chci být zase o něco chytřejší.
  • 0

#4 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 11 prosinec 2009 - 08:33:39

Zdravím,

na výstavě jsem byl a fotografii viděl. Musím říci, že je chtělo by se říci na dané podmínky úžasná. Ale ono to není na dané podmínky. Z kontextu člověk vytuší, že to muselo být za mizerných světelných podmínek, nicméně podle tonality se to odhadnout nedá.
Na vernisáži jsem materiál odmítl, protože jsem se nechtěl zabývat kinofilmem (už tak je můj rozptyl až dost veliký) nicméně červíček hlodá.

Jinak mezi námi vítám tohoto zkušeného praktika ČB fotografie a radím sobě i ostatním, poslouchejme pozorně co tento fotograf říká.
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 08:38:12

Kodak i Maco má datasheety na svých stránkách, Ilford taktéž, i když ne tak podrobné. vygoogluj, nebo později večer sem dám linky. Ten PET film, co mám zrovna založen a doufám, že stihnu v noci vyvolat, mám potvrzený přímo od pana Schroedera, vyvolává se stejně jako Rollei Retro 400s (což je vlastně nadprodukce zakázkového surveillance filmu prodávaná v konfekci). Někde jsem objevil i datasheet Ilfordu Surveillance, spektrální křivka je velmi podobná. Vzorky: (p.s. tady jsem stáhl tonalitu hodně dolů, abych ulil detail ve stínech)
  • 0

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 12:36:46

jak to bude fungovat s rodinalem, jsem taky zvědav, ale o tom budou vědět více ti, kdo dnes HP5+ vyvolávají běžně. Ilfordy jsem kdysi dávno vyvolával kdysi jen v Hyphenu, Microphenu, D-76, ale nejvíc v Atomalu, ale to byla asi ještě jiná vrstva než u Plusu... a jelikož se filmu vracím po dlouhých letech, tak to poznávání mě teprve čeká :-P
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 prosinec 2009 - 16:20:55

Měl bych zájem buď o P3, nebo patrně ještě lépe ten Aviphot, ideálně pokud bude 30,5 m.

Uf, tak se přece offtopicu nevyhnu :-D (tazatel není předplatitelem).
Agfa Aviphot se sice koupit dá (např. u firmy Knok) , ale k ničemu by ti nebyl. Řeže se totiž na speciální formáty pro snímkovací přístroje. Pro běžné fotografické účely tyto filmy dodává fa Maco Photo Product pod značkou Rollei, a to takto:
Agfa Aviphot 80S = Rollei Retro 80S
Agfa Aviphot Pan 200 = Rollei Superpan 200
Agfa Aviphot 400S = Rollei Retro 400S
Všechny tyto filmy se dodávají i v metráži 30,5m. Bohužel u nás se, pokud vím, neprodávají. Dají se objednat ze zahraničí, mně se nejlépe osvědčilo z Polska. Cena 30,5m balení se pohybuje okolo 800Kč (bez dopravy).
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:02:20

Zdravím,

na výstavě jsem byl a fotografii viděl. Musím říci, že je chtělo by se říci na dané podmínky úžasná. Ale ono to není na dané podmínky. Z kontextu člověk vytuší, že to muselo být za mizerných světelných podmínek, nicméně podle tonality se to odhadnout nedá.
Na vernisáži jsem materiál odmítl, protože jsem se nechtěl zabývat kinofilmem (už tak je můj rozptyl až dost veliký) nicméně červíček hlodá.

Jinak mezi námi vítám tohoto zkušeného praktika ČB fotografie a radím sobě i ostatním, poslouchejme pozorně co tento fotograf říká.



Děkuji srdečně za uvítání, na výstavě jsme si potřásli pravicí jen letmo, jsem rád, že tě potkávám. S tím pozorným posloucháním bych nepřeháněl, s letícím časem poznávám, že vím a umím čím dál míň :-D
  • 0

#9 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:07:19

jirinol: já když jsem byl vloni na praxi v ABS ČR, tak jsem vždycky přestupoval na Budějovické a tam je fotolab kde si to přímo sami volají a tam jsem si nabral kazetek až to pěkné není a všechny vypadají v pořádku a z každé kus trčí.

* ty staré filmy měly jiné kazetky? mám tu totiž od jednho člověka kazetku s kinofilmem, jestli bych se nepokusil mu to vyvolat, ale takovou kazetu jsem vživotě neviděl.
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:11:06

Měl bych zájem buď o P3, nebo patrně ještě lépe ten Aviphot, ideálně pokud bude 30,5 m.

Uf, tak se přece offtopicu nevyhnu :-D (tazatel není předplatitelem).
Agfa Aviphot se sice koupit dá (např. u firmy Knok) , ale k ničemu by ti nebyl. Řeže se totiž na speciální formáty pro snímkovací přístroje. Pro běžné fotografické účely tyto filmy dodává fa Maco Photo Product pod značkou Rollei, a to takto:
Agfa Aviphot 80S = Rollei Retro 80S
Agfa Aviphot Pan 200 = Rollei Superpan 200
Agfa Aviphot 400S = Rollei Retro 400S
Všechny tyto filmy se dodávají i v metráži 30,5m. Bohužel u nás se, pokud vím, neprodávají. Dají se objednat ze zahraničí, mně se nejlépe osvědčilo z Polska. Cena 30,5m balení se pohybuje okolo 800Kč (bez dopravy).



Nechci předbíhat, jen si dovolím vrátit tok myšlenek k tomu, o co skutečně půjde:
http://www.mahn.net/...AHN/PET400e.pdf
http://macodirect.de...170m-p-348.html
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:23:56

Ogaři, tuž ste hodní jak sviňa, ale ty emerické manuály nepřečtu z čehož sa domnívám, že film asi není určený pro blby jako su já.
Aji tak sa zeptám jak blb. Problém s navíjáním filmu nemám, mám doma navíječku a svojého časa sem si motal filmy.
Včilkaj mi docházajú adoxy 400 a řeším na co budu hňápat se svojím himatikem. Su zvyklý na filmy Trix a HP5, to zvládám vyvolat.

Dalo by sa tedyk řéct, že je to film, kerým sa to dá nahradit a vyvolávat stejně jako klasická HP5?
Co je to "rozšířená spektrální citlivost směrem k infračervenému pásmu". S teho su jalový jak sviňa, a nerozumím temu vůbec nic.

Tož tak.
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:38:21

Ogaři, tuž ste hodní jak sviňa, ale ty emerické manuály nepřečtu z čehož sa domnívám, že film asi není určený pro blby jako su já.
Aji tak sa zeptám jak blb. Problém s navíjáním filmu nemám, mám doma navíječku a svojého časa sem si motal filmy.
Včilkaj mi docházajú adoxy 400 a řeším na co budu hňápat se svojím himatikem. Su zvyklý na filmy Trix a HP5, to zvládám vyvolat.

Dalo by sa tedyk řéct, že je to film, kerým sa to dá nahradit a vyvolávat stejně jako klasická HP5?
Co je to "rozšířená spektrální citlivost směrem k infračervenému pásmu". S teho su jalový jak sviňa, a nerozumím temu vůbec nic.

Tož tak.


Konečně někdo, komu rozumím i já :-D

Jestli jsi zvyklý na ADOX CHM400 (HP5 nasoukaná do kazet před lety v EFKE), budeš asi v klidu. Nastříháš, vyvoláš +- pár procent ze základního času a najdeš si, co tvému oku lahodí, jistě.

a pokud jsi milovníkem himaticu, tak věz, že jsi narazil na milovníka rokkorů -))) p.s. nejen OM, ale i SRT,XE,XD,XG jsou miláčci k zulíbání
:-)
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:47:26

jirinol: já když jsem byl vloni na praxi v ABS ČR, tak jsem vždycky přestupoval na Budějovické a tam je fotolab kde si to přímo sami volají a tam jsem si nabral kazetek až to pěkné není a všechny vypadají v pořádku a z každé kus trčí.

* ty staré filmy měly jiné kazetky? mám tu totiž od jednho člověka kazetku s kinofilmem, jestli bych se nepokusil mu to vyvolat, ale takovou kazetu jsem vživotě neviděl.


v 70tých letech, kdy jsem začínal, měly plechové kazety jen filmy Ilford a Kodak (a tuším z těch občas na vánoce dostupných akorát Forte, Tura a Agfa). Kdežto my uvědomělí, na té pokrokovější straně plotu, podporováni uměním soudruhů z NDR, jsme měli krabičky hezky plastové, s bajonetovým nebo šroubovacím vrchním víčkem, které se daly tak dlouho fajnově otvírat, plnit a zase zavírat, dokud si člověk nezkuňďabil plyš ve štěrbině nebo na tu kazetku nešlápl. A já vůl jsem jich při stěhování před lety odvezl do sběráku celou bednu...
  • 0

#14 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 prosinec 2009 - 17:50:53

Jirinolku, ogaro zlatý, poslúchaj, v prvej řádě děkuju za rychlosť, v druhej řadě ťa vítám ne temnej.
A včilkaj k tym filmom. Ono já su trúba jak sviňa, tak to potřebuju tak nejak po lopatě (su zedník). Čili film Ilford 400P3 je v podstatovi HP5, nebo s podobnú charekteristikú, kerývá vyvolám plus - mínut tak jak HP5, ve svojém oblíbené Instant mytolu (Xtol). Neměl by vadit PUSH na 800. Na fotografování v knajpách z himatikem (při umělém světlovi beze fleša) by měl bat vzhledom k temu co si psál stejný, nebo lepčí jak HP5.

Jirinolku, dalo by sa to řéct aji takto?
  • 0

#15 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 21:38:18

Jirinolku, ogaro zlatý, poslúchaj, v prvej řádě děkuju za rychlosť, v druhej řadě ťa vítám ne temnej.
A včilkaj k tym filmom. Ono já su trúba jak sviňa, tak to potřebuju tak nejak po lopatě (su zedník). Čili film Ilford 400P3 je v podstatovi HP5, nebo s podobnú charekteristikú, kerývá vyvolám plus - mínut tak jak HP5, ve svojém oblíbené Instant mytolu (Xtol). Neměl by vadit PUSH na 800. Na fotografování v knajpách z himatikem (při umělém světlovi beze fleša) by měl bat vzhledom k temu co si psál stejný, nebo lepčí jak HP5.

Jirinolku, dalo by sa to řéct aji takto?


Nejhorší jsou ty svině, co ze sebe dělají trouby, takže tuto otázku vynecháme :lol: . Já když jsem si v datasheetu ilfordu přečetl, že to snese +- 33EV, tak jsem do toho šel naostro, jestli si jen angláni nehoněj triko. Nějaká moudra jsem vyčetl tak porůznu, a jelikož patřím mezi ty, co rádi pletou z ho... bič, tak jsem jeden film naexponoval na 3200, druhý na 1600, když jsem soukal do cívky tanku ten první, tak se mi samozřejmě rozsvítila kontrolka na bojleru, který jsem zapomněl jističem vypnout a bylo vymalováno, přesto jsem ho vyvolal a zjistil, že pod tím svinským závojem přesto něco je - ale jsem líný se tím dál zabývat, abych to skenoval a snažil se z toho udělat něco koukatelného. ten druhý, exponovaný na 1600, jsem na radu jedné dobré duše dal do stocku XTOLU ohřátého na 24, vylouhoval ho necelých 8 minut, s kverláním půlku podle obvyklé rutiny, druhou půlku jen 3xpřeklopit po 6.minutě, a je to tam. až moc. takže věřím tomu, že xtol s ním funguje dobře. Přiště zkusím 1+1... a dál si třeba budu hrát, dokud nejajdu jistotu, že to můžu dělat i se 3 promilema v krvi. Já nemůžu říct, jestli je ten film lepší nebo horší než co jiného - nové filmy vůbec ještě neznám, vývojky taky ne, když náhodou udělám po řadě sra.ek fotku, tak se raduji, když mi šmakuje. 15 let pauzy je znát, ten vlak, co mi ujel, je někde v nedohlednu a já se ani nepokouším ho dohnat, mě bude stačit, když si půjdu procházkou po pražcích a budu se přitom v klidu rozhlížet :wink: První, co jsem po letech hledal, bylo něco podobného jako býval starý Ilford HP5, zkusil Pan400, pak jsem se přimotal k ADOXu CHM400, a hledal, kde to stejné koupit co nejlevněji, tak jsem po tom filmu šel cíleně, až se mi zadařilo ho najít. takže asi 2,5 roku nakukování po inzercích všude možně, nejen na eBay.
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2009 - 21:42:28

přečetl, že to snese +- 33EV, tak jsem do toho šel naostro, jestli si jen angláni nehoněj triko.


Omlouvám se, samozřejmě že +-33EV je pitomost, překlep.....

správně by asi mělo znít +-3EV :wink:
  • 0

#17 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 14 prosinec 2009 - 19:39:27

dostal jsem dobrou zprávu: "na poště mi to nechtějí vzít, balík má 58,5 kg, takže zítra to vyzvedne UPS" takže své drahé polovičky a pozůstalé pomalu připravujte na veselé vánoce. :evil:


to vpadá, že se otevírá druhý kolo objednávek:-D

no já se teď akorát připravuju na namotávání, zejtra to nafotim a chystám se to vyvolat v tom D-76 podle rady:)
  • 0

#18 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 prosinec 2009 - 19:53:17

to vpadá, že se otevírá druhý kolo objednávek:-D

no já se teď akorát připravuju na namotávání, zejtra to nafotim a chystám se to vyvolat v tom D-76 podle rady:)


ad 1) - určitě, váhat nemůžu, o vánocích už by nemuselo být.

ad 2) - zcela jistě bych jako první krok udělal zkoušky na malých kouscích, přeci jen každý je asi zvyklý na tu "svoji" densitu, kontrast, šťávičku a zrníčko...
  • 0

#19 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 14 prosinec 2009 - 21:07:50


to vpadá, že se otevírá druhý kolo objednávek:-D

no já se teď akorát připravuju na namotávání, zejtra to nafotim a chystám se to vyvolat v tom D-76 podle rady:)


ad 1) - určitě, váhat nemůžu, o vánocích už by nemuselo být.

ad 2) - zcela jistě bych jako první krok udělal zkoušky na malých kouscích, přeci jen každý je asi zvyklý na tu "svoji" densitu, kontrast, šťávičku a zrníčko...


jj, asi to tak udělám, už jsem to namíchal, nemoh jsem najít dost velkej hrnec:-D
  • 0

#20 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 prosinec 2009 - 13:10:56

jo a postřehy k tomu filmu (ilf P3), včera když jsem ho motal, tak jsem si všimnul, že má hodně tenkou podložku, ale vypadá v pohodě, dneska to vyvolám a snad sem dám skeny...


Tenčí podložku P3 má, ano, už jsem na to upozorňoval v úvodu popisu - neměřil jsem ani nebudu, ale podle informací z Harmanu i odjinud, které se mi podařilo přes dobré duše získat, 30,5m P3 mohla mít 70, 80 i 100microm, podle zakázkové objednávky (kvůli velikosti zásobníků různých kamer) 17m P4 125microm. P4 je na omak stejně tuhá jako HP5. P3 i P4 se mi skenují slušně, žádné problémy s kroucením, rozostřením krajů, v rámečku Minolty Dual Scan je to OK, předpokládám, že i na Coolscanu to bude v pořádku též. V rámečku bez příček (např. flatbed C 8400F) se zkroutí asi každý film, zase díky rozptýlenému světlu průsvitu je všechno s ostrostí, rozlišením a zrnkem jinak...
  • 0

#21 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 15 prosinec 2009 - 21:35:02

Tenčí podložka je výborná, dá se tam do kazety bez škrábání naládovat o 10-12 snímků víc - to je při reportáži cenné. Takto to bylo i s Polypanem 50.
  • 0

#22 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 15 prosinec 2009 - 21:37:54

Tenčí podložka je výborná, dá se tam do kazety bez škrábání naládovat o 10-12 snímků víc - to je při reportáži cenné. Takto to bylo i s Polypanem 50.



jojo, taky se i to líbí, teď mi to tu visí a čekám až budu moct udělat aspoň sken:)
ale okometricky to vypadá moc moc dobře:)
  • 0

#23 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 prosinec 2009 - 21:45:42

Tenčí podložka je výborná, dá se tam do kazety bez škrábání naládovat o 10-12 snímků víc - to je při reportáži cenné. Takto to bylo i s Polypanem 50.


možná někoho z vás rozesměji, přesto se zeptám: jak bych to potom nasoukal dejme tomu do plastimatky? do Patersona S4 hladce vkouzlo tak 42-43 snímků, a konec, co si tak pamatuji.
  • 0

#24 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 15 prosinec 2009 - 22:09:37

Dá se! Pokud bylo nutný, volal jsem to v misce, s částečnou "inspekcí" zel. světla (i bez pinakryptol. zeleně!). Tak jsem ostatně nejen svitek, ale i kino kdysi v koupelně začínal volat... Moc příjemné vidět, jak z mléčného na zadní straně provolávají světla... :roll:
  • 0

#25 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 15 prosinec 2009 - 23:07:37

tak tady je sken, voláno v D-76 stock 8,25 minuty(kompenzace pro malej tank).

http://jakubjira.wor...091215-0010.jpg

vypadá to moc dobře, ten sken je samozřejmě orientační, na papíře to teprve bude krásný:-)
  • 0

#26 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 prosinec 2009 - 23:31:24

v tomto případě by to spíš sneslo nechat v negativu a přibrat i perforaci, asi by to bylo popisnější :-)
  • 0

#27 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 16 prosinec 2009 - 06:50:52

v tomto případě by to spíš sneslo nechat v negativu a přibrat i perforaci, asi by to bylo popisnější :-)


moc by to toho neřeklo, nemá to popsaný kraje u perforace...
  • 0

#28 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 prosinec 2009 - 08:07:18

v tomto případě by to spíš sneslo nechat v negativu a přibrat i perforaci, asi by to bylo popisnější :-)


moc by to toho neřeklo, nemá to popsaný kraje u perforace...


jo, to jsem vám asi vlastně předem neřekl: filmy nesoucí ve svém obchodním označení SURVEILLANCE NEMAJÍ ŽÁDNÉ ZNAČENÍ na perforaci - ten prostor vyhrazen osvitu údajů o datu, čase, čísle kamery apod., které tam ty mrchy kamery instalované u dopravních radarů, křižovatek, bankovních sejfů atd. ... mě taková fotka na památku z rakouska stála docela pěknou sumičku, neukecal jsem to.

Jakube, vypadá to hodně dobře.

Prosím všechny, kteří už budou mít nafoceno, o zaslání vzorku syrového skenu jednoho polička s expozičními údaji, údaji o vyvolání (včetně teploty), použitém scanneru. Rád bych časem sestavil jednoduchou tabulečku o ověřeném vyvolání. Nemusí být celý obraz, stačí proužek na výšku (24mm) o šířce cca 200 bodů, ze středu políčka, ve 100% v orig. rozlišení, co váš scanner umí. Dík
Děkuji.
  • 0

#29 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 17 prosinec 2009 - 19:49:14

možná trošku mimo téma rozhovoru, kterej tady teď probíhá, ale před chvílií jsem ten film zvětšoval a chci vás trošku navnadit.
jako nemám moc přehled o filmech, ale tohle se asi nedá moc srovnávat s tim, co jsem doteď viděl, v dobrým smyslu samo.
až to uschne, tak sem dám sken.
moc moc dobrý:)
  • 0

#30 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 17 prosinec 2009 - 21:34:13

tak tady je sken

http://jakubjira.wor...091217-0001.jpg

no je to paráda, mám to na RC, ale říkal jsem si, že to byste nebrali vážně, tak jsem to nakonec udělal na starej baryt Forte, co mi našel táta v kumbále, je to skoro dvacet let prošlý, ale přesto jsou na tom fotky krásnější než na novym RC, no nic. já jdu ustalovat další fotku co mi tam plave...
  • 0

#31 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 prosinec 2009 - 22:13:08

tak toto je možná odpověď na plociho (i zde nevyslovenou, alébrž o pár dní předtím mnou mnoha jiným lidem kladenou) otázku ze dne 11.12., z 8:01. U prvního, druhého i dalšího skenu, co mi Jakub poslal, jsem sobě i jemu kladl otázku, kde je to ilfordí zrno? a otázka zůstává i u této zvětšeniny, tohle není "zásluha" skenu negativu na plochém skeneru. ... mimochodem, oči a knír toho hafana mě docela zaujaly...
  • 0

#32 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 17 prosinec 2009 - 22:20:56

tak toto je možná odpověď na plociho (i zde nevyslovenou, alébrž o pár dní předtím mnou mnoha jiným lidem kladenou) otázku ze dne 11.12., z 8:01. U prvního, druhého i dalšího skenu, co mi Jakub poslal, jsem sobě i jemu kladl otázku, kde je to ilfordí zrno? a otázka zůstává i u této zvětšeniny, tohle není "zásluha" skenu negativu na plochém skeneru. ... mimochodem, oči a knír toho hafana mě docela zaujaly...


no zrno tam neni(papíry 13x18-na nich by mohlo bejt něco už vidět), je to zvláštní, galerii tady mám fotku, kterou jsem dělal na PAN 400 a volal v rodinalu 1+80 a to zrno je tam brutální, tady proste neni nic, je to úplně čistý a přesto docela i ostrý.
taky jsem přemejšlel jak z toho udělat hrubozrnější film:-D
zkusim rodinal, každopádně s vysunutym zvětšovákem naplno(nevim jak moc velkej výřez to udělá, mám axomat 5) tam to zrno pořád skoro neni vidět, zejtra sem ještě přidám sken s tim větším výřezem.
  • 0

#33 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 17 prosinec 2009 - 22:28:56

Neni zrno... to neni dobry....tesim se az ja stvorim sve pokusy....bo kde neni zrno neni ani fotka....

uz ted to vidim min na 800ASA a D-76 1+0
  • 0

#34 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 17 prosinec 2009 - 22:36:47

Neni zrno... to neni dobry....tesim se az ja stvorim sve pokusy....bo kde neni zrno neni ani fotka....

uz ted to vidim min na 800ASA a D-76 1+0



tohle je 400ASA a D-76 stock
  • 0

#35 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 prosinec 2009 - 22:44:26

Jakube, Rede, možná to není potřeba dramatizovat. já jsem na to byl upozorněn zvenčí, že s D76 nebo ID11 ve stocku , exponované na 400-800 a vyvolávané na nižší kontrast (krátce) to bude mít nevýrazné jemné zrno a méně výraznou hranovou ostrost, ale přitom s dobrým rozlišením detailů ve světlech a stínech (na skenu máš kresbu ve světlech, tady ne), což je potřeba právě při snímkování SPZtek a obličejů řidičů přejíždějících křižovatky na červenou. a pak následovala rada, která vlastně kopíruje už stará známé pravdy - 1:1 nebo 1:2, lepší gradace v odstínech šedi, mnohem vyšší ostrost zrna, atd.
Kinofilm HP5 a ORWO R09 mi dohromady nikdy moc nešly - zrno hrubé, nepravidelné, rozsypané hrany. Rozdíly mezi orig. Rodinalem, Rod.New, a dalšími jeho imitacemi, neznám, neměl jsem nikdy tu čest. Zato když jsem vyvolával HP5 v A49 1:1, byla to mňamka.
Pokusím se někam dát kus syrového skenu snímku z noční ulice, podojeno EI1600 v Xtolu stock 24st.C těsně pod 8min, s relativně energickým kvedláním. dám sem odkaz. Je to naprosto něco jiného, než vylezlo tobě.
  • 0

#36 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 prosinec 2009 - 18:27:20

Krakene, tak to su rád. jestlipak to přišlo už i Redovi?
první dávka už je rozebraná, dnes jsem si potřásl pravicí s dalšími sympatickými mladíky temnokomorníky.

tady je to, na co čumím jak vyvoraná myš, jak takové rozdíly v zrnitosti na témže filmu mohou vylézt, tak jsem docela zvědavý, jak to vyleze z vývojky ostatním, resp. v kombinaci s jinou vývojkou, převoláním apod...

http://resize.like.c...400vsEi1600.jpg

jelikož tady to asi za pár dní smáznou a já nemám stránky, kam to píchnout v této velikosti, můžete to někdo stáhnout a dát to na trvalejší link? díky moc.

J.
  • 0

#37 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 18 prosinec 2009 - 20:08:24

http://jakubjira.wor...400vsei1600.jpg

tady je ten sken ještě jednou u mě na stránkách, myslim, že tady vydrží:-)
  • 0

#38 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 20 prosinec 2009 - 10:33:51

jo a postřehy k tomu filmu (ilf P3), včera když jsem ho motal, tak jsem si všimnul, že má hodně tenkou podložku, ale vypadá v pohodě, dneska to vyvolám a snad sem dám skeny...

Změřeno: P3 z první zásilky je silný 85 um. Pro porovnání, HP5+ je silný 125um.



jojo, je to sice abstraktní údaj, ale rozdíl to je, ale s filmem se pracuje dobře, sice je krapet živější když ho cpu do zvětšováku a skeneru, ale dá se to zvládnout, teď ho pushuju na 800, tak až dofotim, přidám do tý srovnávací fotky další sken:)
  • 0

#39 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 prosinec 2009 - 18:35:23

No hezký...
:-)
jak tak koukám, tak po HP5+ se jen zaprášilo...

pokud bude zájem ještě o 135/35 kazety HP5+, napište to sem i s počty kusů, pokusím se ještě přiobjednat, jestli něco zbylo...

Jsem ti říkal, abys jich objednal 1000 :-)

Mám vyvolaný P3 @400 v Rollei RHS 1+9. Okometricky vypadá normálně, sken bude až se dostanu ke skeneru (po Novém roce).
Další plánovaný test: P3 @320 ve SPUR HRX.
  • 0

#40 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:37:46

Re: Jsem ti říkal, abys jich objednal 1000
** to jo, ale to se nevešlo už do toho balíku, co přišel s filmy, :oops:

Re: Mám vyvolaný P3 @400 v Rollei RHS 1+9. Okometricky vypadá normálně, sken bude až se dostanu ke skeneru (po Novém roce).
Další plánovaný test: P3 @320 ve SPUR HRX.

** mám dojem, že to budeš mít až moc dokonalé...
Mrkni na Flickr, tam je jeden šílenec, co právě na těchto filmech zkouší různé nahodilé nápady - jako vyvolávat v čůránkách a podobně
:-)
  • 0

#41 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 20 prosinec 2009 - 19:46:03

jako vyvolávat v čůránkách a podobně :oops:


ano, všiml jsem si toho včera, líbilo se mi složení vývojky:
washing soda, espresso, borax, vitamin C, peppermint and green tea and urine :-) jdu to zkusit :lol:
  • 0

#42 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 20 prosinec 2009 - 21:14:06

A jak se ta vývojka jmenuje ? CHCANKOTOL ? :oops:
  • 0

#43 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 20 prosinec 2009 - 21:18:20

A jak se ta vývojka jmenuje ? CHCANKOTOL ? :oops:


Možná by nebylo špatné zhotovit koncentrát: vše, co je v receptu, zkonzumovat a potom vyloučit. Podle použitého výstupního otvoru, a tedy i konzistence, snad ještě rozředit. Silnější nátury použijí rovnou stock.
  • 0

#44 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 prosinec 2009 - 07:29:49

Další plánovaný test: P3 @320 ve SPUR HRX.
** mám dojem, že to budeš mít až moc dokonalé...

Dokonalost je moje úchylka. Nejednou jsem na ni dojel...

Mrkni na Flickr, tam je jeden šílenec, co právě na těchto filmech zkouší různé nahodilé nápady - jako vyvolávat v čůránkách a podobně :roll:

To je ale hnus, velebnosti!
  • 0

#45 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 prosinec 2009 - 17:47:40

nafotit, vyvolat, naskenovat a porovnat si ty P3 a P4 surveillance filmy oproti HP5+.

Prozatimní testy ukazují, že P3 se chová natolik podobně jako HP5+, že není třeba nic moc testovat, lze využít všech nahromaděných zkušeností s HP5+.
  • 0

#46 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 prosinec 2009 - 18:46:12

Díky Dubraro, mnoho práce mi to ušetří, vyvolám to jako HP5 a uvidím.
  • 0

#47 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 prosinec 2009 - 18:48:21

Jo ještě jedna věc mě zarazila, že v metráži není středová cívka pro vsunutí do navíječky. Použil jsem svoji, jen byl pakec převíjet těch 30 m filmu.
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2009 - 19:19:38

Jo ještě jedna věc mě zarazila, že v metráži není středová cívka pro vsunutí do navíječky. Použil jsem svoji, jen byl pakec převíjet těch 30 m filmu.


jj, ten smotek je navinutý dost natěsno, aby se to vešlo do dopravních kamer se zásobníkem s trnem pro 17m filmu normální tloušťky, tak špulka tam ani není. :lol:

možná blbost, ale přesto si dovolím technickou poznámku:: střed smotku v případě, že není na cívce, ale nechá se jen volně motat na trnu navíječky, se ošoupe nejvýš v délce cca 4-5 cm, to je podle mě akorát délka zaváděcího kousku ponechaného trčet z kazety, a když si člověk pro jistotu u té 1 kazety z 20 poznačí, že má vynechat 1. snímek, tak možná žádný problém :wink:
  • 0

#49 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 25 prosinec 2009 - 19:51:36

Jirinol,
dík za mail, odpísal som!

Ostatným: keby bolo treba spraviť nejaké aspoň technicky-orientačné porovnanie materiálov (a stačil by filmový sken), môžem sa do toho pustiť. mám Minoltu 5400 (celkom slušný stroj) a so skenmi mi to ide (dúfam, že zatiaľ) lepšie, než volanie a experimenty s vývojkami.

takisto viem zavesiť aj fotky na hosting.

keby sa dohodlo viac "testerov", poštou by mi mohli poslať polička.

a možno je blbosť a prajem iba pekné a kľudné sviatky :lol:

Ď.
  • 0

#50 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 25 prosinec 2009 - 23:09:27

přidávám další test. maco surveillance 400
voláno v R09 1+50 11min. 20 st.
exponováno na iso 400

nikon FM2, nikkor AF 35/2

http://jakubjira.wor...091225-0032.jpg


no pobralo to neuvěřitelnej kontrast, myslim, že příště jde na stand....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních