Přejít na obsah


Fotka

Ilford Surveillance filmy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
848 odpovědí na toto téma

#101 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2010 - 06:33:20

Jirinl:
Zaujalo mě, jak lepíš nový film na kus z cívky čouhající - kromě jisté praxe... čím se to lepí, aby to fakt drželo?? Zatím oužívám staré swemy a orwo, ale ty kovové jsou bytelnější, a jak přesně popsal dubraro, dá se to odnímání víčka nacvičit, zas to tam pak dobře drží a nešroubuje se to, jako u těch plastových...
Jinak P3 či P4 stále překvapují! Ty poslední z OM 4 byly se základním objektivem? :)


ad 1: metráži skosím krátce ostré rožky - pak vlezou naprosto hladce podsunuté pod trčící kousek filmu do štěrbiny, stačí jen 1-2 mm, srovnám a z rubové strany přelepím čtverečkem cca 2x2cm pevné malířské maskovací pásky - cca 6-7mm na trčícím filmu, zbytek na novém. pak lehce zastrčit do kazety oba juž spojené, a už to jde navíjet. pro mě je to mnohem pohodlnější a rychlejší než rozdělávání kazety. rozdělávací kazety jdou rychleji, jasně.. pokud už je bajonet plastové kazety vyžmýkaný, tak proti náhodnému otevření aretuji opět úzkým kouskem lepicí pásky - tentokrát černé, plastové elektrikářské.
otvírání plechových kazet nemám rád, trvá mi to relativně dlouho a není zaručeno nepoškození a těsnost.
pozn. u filmů v kazetách Kodak je potřeba být pečlivý - původní velmi pevná a silná lepicí páska, kterou je přilepen film k cívce, trčí dost daleko ven z kazety, na zbytku filmu zbývá jen cca 4-5mm filmu, na který se dá nová lepicí páska přilepit, aniž by šla přes původní lepicí pásku (na té totiž nová lep.páska moc nedrží a pak se při zasunutí do kazety může srolovat a odlepit). Nicméně i na tom kousku cca. 4-5mm ta maskovací páska drží dobře - pro jistotu do těchto kazet dávám lepení zdvojené - není to moc silné a drží fest.
Jak už jsem psal, na prvních 3 ještě jen rukou potmě plněných kazetách jsem testoval pevnost tím, že jsem na konci filmu převíjecí páčkou zabral fest... z kazety jsem to nevytrhnul, ale u P3 a P4 jsem potrhal perforaci zubatou hřídelkou posuvu, u Maca nic, příliš hrubou sílu jsem nechtěl aplikovat, abych nepoškodil foťák...

ad.2: u snímků silvestrovských prvních pár záklaďák OM 1,4/50mm (končí dvojportrétem u Casina) zbytek Sigma superwide 24mm/2,8 (podle mě jediný, který se optickou kvalitou přibližuje OM 24/2,8) jen malinká zajímavost: - toto je za chůze 1/60s.
Vložený obrázek
  • 0

#102 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2010 - 08:02:21

další vzorek fotky na Ilford P3, vyvoláno ve Foma Excel, autorem je paní Jindra Hrnčířová.

http://nd02.galerie.....jpg?1262813569
  • 0

#103 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 7 leden 2010 - 08:43:40

Jirinolku, ogaro, ten obrázek od paní Hrnčířové, jak je to exponováno, vyvoláno, formát? Docela mě udivuje to zrno?!
  • 0

#104 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2010 - 08:49:34

Jirinolku, ogaro, ten obrázek od paní Hrnčířové, jak je to exponováno, vyvoláno, formát? Docela mě udivuje to zrno?!


Krakenku, detaily vzniku neznám, vidím jen to, co ty. Všimni si, že zrno filmu v kontrastní a ostré kresbě kmene vpravo nevidíš, kdežto v rozostřené měkké partii obrazu to není už zrno vrstvy... Sám ze svých pokusů s postprocesem čb scanu negativu a jeho zmenšováním vím jen to, že ho můžu chtěně či nechtěně potlačit či znásilnit - v závislosti na metodě zmenšování, doostřování, posuvem hejblátek a tak.... zvětšenina na papíře vždy vypadá podstatně jinak. 8-)
  • 0

#105 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2010 - 14:05:15

další vzorek fotky na Ilford P3, vyvoláno ve Foma Excel, autorem je paní Jindra Hrnčířová.

http://nd02.galerie.....jpg?1262813569


už mám podrobnosti: EI 1600, Fomadon Excel, 23-24 st.C, 8,5 minut, standardní kverlání.

Dubraro, víceméně to potvrzuje můj pokus s XTOLem.

pro krakenka: pak je to měkké zrníčko v přechodech a plochách na scanu negativu vysvětleno 8-)
  • 0

#106 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 7 leden 2010 - 19:13:06

Jirinolku, ogaro hodný, děkuju moc za vysvětlenú, vidím to jako krásnú mňamku ten film.

Už mám dva exponované na 800 zkusím to prohnat Instant Mytolem :cry:

Dám vědět.
  • 0

#107 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 leden 2010 - 19:46:56

Tak švarný ogaro,
jak s P3 = 800 v Mytolu (stock) ?? Už to máš suché? :)
  • 0

#108 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2010 - 11:11:35

8-O Krakenku su zvědavý na tvoje sněhové závěje odborně nafocené a vyvolané..... douvám, že vyvoláváš a nekoupeš se někde ve venkovním bazénu...
  • 0

#109 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 10 leden 2010 - 22:44:41

Jirinl:
Zaujalo mě, jak lepíš nový film na kus z cívky čouhající - kromě jisté praxe... čím se to lepí, aby to fakt drželo?? Zatím oužívám staré swemy a orwo, ale ty kovové jsou bytelnější, a jak přesně popsal dubraro, dá se to odnímání víčka nacvičit, zas to tam pak dobře drží a nešroubuje se to, jako u těch plastových...
Jinak P3 či P4 stále překvapují! Ty poslední z OM 4 byly se základním objektivem? :D


sice to není otázka na mě, ale přesto odpovím:)
musí se to lepit ideálně z obou stran, já na to používám samolepící arch A4, koupil jsem je ve škole v papíráku za pět kaček jeden a vždycky si odstřihnu.
ale pak už sametkou prochází dot velkej kus a je třeba to vyndavat z foťáku aspoň v šeru.
právě jsem byl volat maco 400 ptc a kvůli netěsnící kazetě(svema) mám na filmu první fotky závojovatý...
  • 0

#110 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 23:32:37

jakube, faj, že jsi odpověděl, jen mám dojem, že otázka zněla mírmě jinak.... :D
  • 0

#111 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 10 leden 2010 - 23:39:26

jakube, faj, že jsi odpověděl, jen mám dojem, že otázka zněla mírmě jinak.... :D


já mám pocit, že jsem odpověděl k věci, když jsem navíjel do kazety, ze který čouhal kousek filmu, tak jsem z obou stran uchytil film malým proužkem toho samolepícího archu, to drží jak přibitý.

jinak když lepim do svem a otevřenejch kazet od novějších filmů (zatim všechny adoxy, na který jsem fotil měly odnímatlný víčka - opravdu lehce)
tak to dělám tak, že si ustřihnu proužek delší a omotám ho kolem cívky, takže je film uchycenej zase z obou stran.

jo a jak jsem koukal na to maco, exponoval jsem to na 800 a volal 9 minut v R09 1+25, tak to vypadá podle oka mo dobře, zejtra se podívám an scany a doufám, že brzo testnu v komoře:)
  • 0

#112 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 leden 2010 - 00:22:37

aha, Jakube, pak je to jiná technologie, než jaké se dopouštím u použitých neotevřených kazet já... neb pokud nový film podsunu pod trčící kousek původního filmu do kazety, tak nelze lepit jaksi oboustranně - pouze jen z rubové strany filmu.... promiň, že jsem se nevyjádřil dost jasně :D
  • 0

#113 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 leden 2010 - 00:24:50

aha, Jakube, pak je to jiná technologie, než jaké se dopouštím u použitých neotevřených kazet já... neb pokud nový film podsunu pod trčící kousek původního filmu do kazety, tak nelze lepit jaksi oboustranně - pouze jen z rubové strany filmu.... promiň, že jsem se nevyjádřil dost jasně :D
  • 0

#114 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 11 leden 2010 - 01:12:11

Tak díky oběma příspěvkům budu zkoušet kombinovat - tj. otevřít ocelovou kazetu (to se daří, ale nesmí se víčko moc pokrčit) a nalepit to třeba oboustranně dovnitř nebo omotat kolem - to je učitě nejspolehlivější..
A možná, vzhledem k tomu, že P3 je tenčí půjde použít i super lepivá "zahradní páska!... Nevím, jestli by to malířská udržela... To jsem raději ještě nezkoušel... Ale Jirinol ji používá, takže možná s větší plochou to půjde...
  • 0

#115 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 leden 2010 - 07:59:04

Tak díky oběma příspěvkům budu zkoušet kombinovat - tj. otevřít ocelovou kazetu (to se daří, ale nesmí se víčko moc pokrčit) a nalepit to třeba oboustranně dovnitř nebo omotat kolem - to je učitě nejspolehlivější..
A možná, vzhledem k tomu, že P3 je tenčí půjde použít i super lepivá "zahradní páska!... Nevím, jestli by to malířská udržela... To jsem raději ještě nezkoušel... Ale Jirinol ji používá, takže možná s větší plochou to půjde...


určitě jsou rozdíly mezi kvalitou malířských maskovacích pásek také, takže i tam je fajn vybrat si takovou, která má vysokou lepivost i pevnost v tahu. já používám starou, kterou mám doma v dost tlusté špulce, 5cm šíře, nemá označení výrobce (pouze na papírové špulce uvnitř šikmo tištěno červené "masking tape". je mnohem pevnější než většina maskovacích pásek, které jsou v nejmenovaných obchodech "od špendlíku až po lokomotivu" za pár haléřů.
  • 0

#116 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 11 leden 2010 - 11:25:02

No jde o to, aby to nebyla obyčejná izolepa, je tenká a špatně se s ní !spolupracuje" - kroutí se a až moc lepí... Zkusím zahradní! Zatím jsem skutečně přes píšek s ostrými hranami nehtem "vyřezával" jazýček, ale P3 je dost "tuhá." Změním technologii.
  • 0

#117 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 leden 2010 - 11:31:05

Zase pár slov ke zpracování. Tentokrát jsem zkoušel Ilford P4 a Maco P.E.T. ve spojení s jednou z nejlepších (a nejdražších) vývojek Tetenal Emofin.

Ilford P4 a Tetenal Emofin
Ilford P4, 400ASA, Emofin 6,5+6,5 min, 20°C, 2-3 překlopení jednou za minutu. Použil jsem doporučený čas pro HP5+ a přidal 20%.
Sešel ze zde měkký film, vyrovnávací vývojka a rozptýlené světlo, takže snímky na negativu vypadají jako "šedivky". Ale je tam všechno, stači jen trochu přitvrdit v pozitivním procesu. Hustota negativu přiměřená. Zrno trochu větší, než bych očekával. Vzhledově vypadá nevyvolaný film jako jiné běžné černobílé filmy. Tloušťka filmu je 110um. Podložka má dosti silné šedomodré zbarvení (ale světlejší než P3), podobné jako kinofilmy Foma. Vyvolaný film se dost kroutí.

MACO P.E.T. 400 a Tetenal Emofin
Maco P.E.T. 400, 400ASA, Emofin 9+9 min, 20°C, intenzivní překlápění - cca každých 10-15 sekund. Použil jsem osvědčený postup pro Rollei Retro 400S.
Film samotný bude zřejmě dosti kontrastní, spojení s vyrovnávajícím Emofinem mu výborně sedí. Negativ je přiměřeně krytý a kontrastní, na pohled až brilantní. Zrno jemné. Nevyvolaný film má hnědorůžovou barvu, připomíná barevný negativ. Tloušťka je 115um. Podložka je téměř čirá s jemným růžovým nádechem. Vůbec se nekroutí. Tento film má (na rozdíl od P3 a P4) v perforaci indexové značky každého snímku a půlsnímku, na opačné straně je značen MACO PTC 400. Správný název filmu je pravděpodobně MACO P.E.T. 400. Označení PT4017 znamená druh balení - perforovaný, 17m bez středovky.
  • 0

#118 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 leden 2010 - 11:49:39

Ilford 400P3 v Xtol+Rodinal
ze 2 různých zdrojů, které uváděly míchání Xtolu a Rodinalu, jsem si řekl, že zkusím kompromis:
v sobotním pozdním, velmi šedém a díky drobnému sněžení velmi měkkém a světlem nevýrazném odpoledni jsem se dopustil několika rychlých cvaků stejné scény na Pan400-Ei400, HP5+ Ei800 a P3 Ei800,
namíchal 100ml stocku XTOLu + 400ml vody, do toho cvrnknul 4ml Agfa Rodinalu a volal při 22 - 23 st.C. P3 oproti HP5+ poněkud víc krytá, kupodivu. Naskenováno jest Minoltou Dual scan III AF2840 , zrno přijatelně jemné a pravidelné, velmi ostré, všechny detaily ve stínech i světlech čitelné. Kontrast negativu spíš nízký, scanner si s tím poradil hravě, bez ořezaných světel a stínů, stačilo poté v PP 16bit.TIFF jemně doladit do plných stínů a světel na křivkách a mým subjektivním pohledem je to koukatelné.
  • 0

#119 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 leden 2010 - 16:22:44

Ilford 400P3 v Xtol+Rodinal
namíchal 100ml stocku XTOLu + 400ml vody, do toho cvrnknul 4ml Agfa Rodinalu a volal při 22 - 23 st.C.

Jaký byl čas?
  • 0

#120 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 16:56:34

volal jsem různě po kouskách, exp. na 400 společně s Pan400, exp.na 400 společně s HP5+, exp. na 800 společně s HP5+, exp. na 800 samostatně, časy od 13 do 17 min. pak jen tak pro prču xtol 100ml+300ml voda a 4ml rodinal Ei800 a 16 min, to bylo až moc kryté. kontrast spíš dost nízký, ve skenu je vše. Otázka je, co na to pak zvětšovák.... byl to z mé strany takový hokus pokus s plácnutím z okna, že si netroufám to ukazovat...
  • 0

#121 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 21:46:31

Hlasim P3@1600, volano v Rodinalu 1+25 @ 12 minut, teplota 20.5 stupne, rotacne; pokusy vetsinou za tmy ve meste. Negativ pekne kryty, kontrast podle oka na papir gradace 2 - 1.5 (kontakty delam na RC papir Ilford MG IV RC, volano v Ilford Multigrade 1+9), behem zitrka nebo pozitri snad udelam alespon kontakty - dam vedet jak to dopadlo.

Jiri - kazdopadne dekuju, je to krasnej material!
  • 0

#122 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2010 - 22:09:32

Tentokrát jsem zkoušel Ilford P4 a Maco P.E.T. ve spojení s jednou z nejlepších (a nejdražších) vývojek Tetenal Emofin.

MACO P.E.T. 400 a Tetenal Emofin
Maco P.E.T. 400, 400ASA, Emofin 9+9 min, 20°C, intenzivní překlápění - cca každých 10-15 sekund. Použil jsem osvědčený postup pro Rollei Retro 400S.
Film samotný bude zřejmě dosti kontrastní, spojení s vyrovnávajícím Emofinem mu výborně sedí. Negativ je přiměřeně krytý a kontrastní, na pohled až brilantní. Zrno jemné. Nevyvolaný film má hnědorůžovou barvu, připomíná barevný negativ. Tloušťka je 115um. Podložka je téměř čirá s jemným růžovým nádechem. Vůbec se nekroutí. Tento film má (na rozdíl od P3 a P4) v perforaci indexové značky každého snímku a půlsnímku, na opačné straně je značen MACO PTC 400. Správný název filmu je pravděpodobně MACO P.E.T. 400. Označení PT4017 znamená druh balení - perforovaný, 17m bez středovky.


Dubraro, díky za vzorky, co jsi mi poslal. Málem mě vypadly oči z důlku... MACO. nádhera, tonalita, detail, ostrost, prostě paráda. Má Tetenal Emofin něco společného s Diafine?
  • 0

#123 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 00:13:56

Hlasim P3@1600, volano v Rodinalu 1+25 @ 12 minut, ... atd...
je to krasnej material!


Šneku, já děkuji těm v jednom starém britském městečku, kde to vymysleli... a tomu pánovi, který se rozhodli to nevyhodit a poslat to sem.

A jak se tak probírám nočními fotkami, co jsem s tím před pár dny nacvakal, tak jihnu... film tak laskavý ke světlu a k lidem jsem předtím ještě nikdy v OMku naládovánj neměl.

baví mě to.

Jsem hodně zvědav na tvé fotky.
J.
  • 0

#124 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 leden 2010 - 00:23:19

to bude tím, že do OM-ka nevleze pořádná plachta.... od 9x12 výše :)
  • 0

#125 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 leden 2010 - 08:19:14

Má Tetenal Emofin něco společného s Diafine?

Má společné to, že je to dvoulázňová vyrovnávací vývojka.
Emofin vyrábí německá firma Tetenal. Diafine se vyrábí v USA, nevím kdo je výrobce, snad fa BKA.
Obě vývojky jsou dost drahé, Emofin je asi 2x dražší než Diafine. Diafine jsem nikdy nezkoušel, myslím že se t.č. u nás ani neprodává. Emofin stojí asi 500Kč za 1+1litr.
Psalo se o tom na Temné zde http://www.temnakomo...=article&sid=36
  • 0

#126 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 leden 2010 - 10:57:42

Hlasim P3@1600, volano v Rodinalu 1+25 @ 12 minut, teplota 20.5 stupne, rotacne

Děkuji za hlášení, přidáno, zveřejněno. Rozumím tomu dobře, že "rotačně" znamená rotační tank, neboli procesor, neboli časté míchání?
  • 0

#127 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 15 leden 2010 - 07:55:28

dobré ráno, konečně jsem se dostal ke skeneru, mám tady další test

http://jakubjira.wor...100115-0003.jpg


P3 @ 400 RO9 1+25 5minut, 20st.,
na papíře foma RC s normální gradací, zvětšovák jsem vytáhnul nejvýš jak to šlo. podle oka byl slabějc krytej, ve skeneru to vypadalo příšerně, ale ten čas, řek bych pro zvětšování sedí.
  • 0

#128 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2010 - 10:02:40

Hlasim P3@1600, volano v Rodinalu 1+25 @ 12 minut, teplota 20.5 stupne, rotacne

Děkuji za hlášení, přidáno, zveřejněno. Rozumím tomu dobře, že "rotačně" znamená rotační tank, neboli procesor, neboli časté míchání?


ano rozumis dobre, upresnuji a omlouvam se za nepresnost: rotacne znamena v JOBO CPE-2, na "pomalou" rychlost (tj. na stupen 1)
  • 0

#129 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 13:54:04

dámy či pánové, kteří již vyzkoušeli P3, P4 a Maco Surveillance a nezveřejnili zde své výsledky, nechcete se, prosím, podělit o svoji zkušenost? Díky :?
  • 0

#130 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2010 - 04:01:39

Moje pokusy s Ilford Survellance P3 zde

Fotografováno aparátem Yashica Minister D, film exponován na ISO1600, volán rotačně (Jobo CPE2, pomalá rychlost) v Rodinalu 1+25 o teplotě 20 stupnů Celsia po dobu 12 minut.

Scanováno z negativu (scanovat se teprve samo-učím, tak prosím buďte tolerantní) na scaneru Epson Perfection V200 Photo v rozlišení 2400 DPI. U některých obrázků ořez, post-scanovací úpravy povětšinou minimální, přidán rámeček a obrázky zmenšeny na cca 1280 x 9xx.

Pokud budu mít chuť a náladu, ještě možná pár obrázků přidám.

:wink:
  • 0

#131 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 28 leden 2010 - 12:29:13

Tož tak taky přispěju dvěma trapnými pokusy z testovacího filmu . Jak můžete najít v popisech na devianu , voláno v míchané ID 11 , 1:0 stock , 9:30 minut . Zvětšováno na prošlé fomabromy 112 v tvrdé gradaci . Omluvte prosím mapy nevěrohodného podání tónu na papíře , stále bojuji s kroutivostí barytů a jejich následným scanováním :wink: .
Doporučení pro příští volání filmu : ředění vývojky 1:2, nebo 1:3 pro jemnější zrno a prodloužit volání o 5% , negativ nebyl zcela ideálně krytý .

http://kony2807.devi...-test-152033141
http://kony2807.devi...-test-152033141
  • 0

#132 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2010 - 14:57:56

vidím pokus jeden, ale dvakrát. neměl jsi to převolané nebo zbytečně tvrdý papír?
  • 0

#133 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 28 leden 2010 - 15:39:11

Pardon , chyba mezi počítačem a židli :( .
Druhej test : http://kony2807.devi...-test-152033275
Převoláno - snažím se to nějak rozumně upravit , ale na bromy si teprve zvykám , co se gradace týče , s tím nemohu pohnout , mám 500ks 12x17 papírů , vše v pevné C gradaci a sem vděčnej , že je na co zvětšovat ...
Rád se nechám poučit v SZ :( .
  • 0

#134 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2010 - 15:51:41

zkus se podívat do té tabulky s již ověřenými vyvolávacími časy. ta kočka se mi zdá ulitá, kafemlejnek už trochu lepší. Když jsem vyvolal P3 i P4 v neředěném stocku a nepřevolal jej, vyšel negativ dost měkký, s velmi měkce prokreslenými stíny i světly.
  • 0

#135 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 leden 2010 - 10:25:41

Mám tady výsledky další série testů.

Ilford P4 @400
R09 1+25; 20°C; 7 minut

Kryté tak akorát, podle očekávání hrubší zrno. Na pozitivu by to nemuselo vypadat špatně. Čekal jsem při tak koncentrované vývojce kontrastnější negativ, ale je stále poměrně měkký.

Ilford HP5+ @800
Ilford LC-29 1+19; 20°C; 9,5 minuty

Kryté dobře, zrno jsem u této (drahé) vývojky čekal jemnější, jako obvykle měkký negativ.

Ilford P3 @800
DS-10 stock; 20°C; 12 minut

Pěkně prokreslené, zrno relativně jemné, jako obvykle měkký negativ.

MACO P.E.T. @400
DS-10 stock; 20°C; 13 minut

Po zkušenostech s Rollei Retro 400S jsem se obával použití vývojky s kys. askorbovou, ale dopadlo to nad očekávání dobře. Přiměřeně kryté, přiměřeně kontrastní, pěkně prokreslené, jemné zrno.
  • 0

#136 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2010 - 11:38:37

teď jsem se podíval v majlu na vzorky, děkuji. Moc zajímavé srovnání.
  • 0

#137 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 31 leden 2010 - 00:16:09

Zdravim, sestra po me chtela nejaky film na foceni na plese, tak jsem ji namotal kus te P4, nastavil na fotaku ISO 1600 a sla :) volal jsem to pak v ID11 1+1, 30min, preklapeni dynamicky, 20st. Co z toho vyslo prikaldam niz, moc kryte to nebylo, spis hodne malo. Skenovano na Nikonu Coolscan 9000ED, krouti se to naprosto priserne.
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#138 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 únor 2010 - 21:21:05

První dojem z P3 a Hermana : ten film je opravdu Trottelfest ! A je pevnější, než běžné kinofilmy, nešel mi po namotání přetrhnout, muselsem rozebírat kazetu. Přestože působí mechanicky měkkce až hadroidně,namotává se do spirály v pohodě.
  • 0

#139 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2010 - 21:29:00

První dojem z Maco PTC400 Surveillance a xtol 100+300 + 4ml Rodinal, 22st. :

Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#140 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2010 - 22:01:32

ještě jak je to se zrnitostí:
Maco PTC400, vyvoláno viz výše
scan negativu, 2820DPI


Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#141 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2010 - 10:09:43

První dojem z Maco PTC400 Surveillance a xtol 100+300 + 4ml Rodinal, 22st. :

To vypadá moc dobře. Jaký byl čas, abych to mohl zapsat?
  • 0

#142 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 8 únor 2010 - 10:19:25

Ahojte!

Tak som už aj ja vyfotil svoju prvú P4ku, a vyzerá fajn - volaná v Rodinale.
Do vlákna o HP5 som dal dotaz, rád by som sa spýtaj aj vás:

rád by som HP5 + metráže volal v niečom tekutom, ekonomickom, konfekčnom, ideálne od Ilfordu - nemali by ste tip?

Bežné reportáže na EI 400/200, formát do 24x30, na push asi budem používať DD-X, potreboval by som niečo lacnejšie, na častejšie fotenie, existuje také dačo?

Dík!

Ď.
  • 0

#143 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 únor 2010 - 10:24:39

Xtol :-)
  • 0

#144 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 8 únor 2010 - 10:32:03

nó, takú radu som už dostal, takže na tom niečo bude, ale X-tol je voda? :-)

Ď.
  • 0

#145 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 únor 2010 - 10:49:13

xtol má děsnou tonalitu

myslim, že ekonomickej silně koncentrovanej zmetek je (pokud vynechám bramboro-zrnnej Rodinal) Kodak HC-110 a jeho přibližnej ekvivalent Ilford LC29...
  • 0

#146 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 únor 2010 - 11:01:47

Je to voda, používá se jako jednorázovka s ředěním až 1:3, pokud je čerstvý. Starý max do 1:1. Tonalita je věc vkusu. Používá ho tady dost lidí, včetně jeho míchaných klonů jako Mytol a podobně. Životnost dva roky a více, při použití kvalitní destilky
  • 0

#147 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 8 únor 2010 - 11:06:52

cuba, Lukáš,
dík (aj za trpezlivosť)!
Ď.
  • 0

#148 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 únor 2010 - 11:08:59

První dojem z Maco PTC400 Surveillance a xtol 100+300 + 4ml Rodinal, 22st. :

To vypadá moc dobře. Jaký byl čas, abych to mohl zapsat?


abych ti pravdu řekl, tak čas jsem zrovna u posledních dvou filmů, což byl Maco, nezměřil. :-) jaksi jsem zapomněl zapnout stopky, až jsem si toho všimnul, uplynul nějaký čas.... takže odhadem 14-16 minut? asi zbytečně moc jsem překlápěl, je to docela kontrastní - nízké slunce a světlý žlutooranž. filtr z roku raz dva, ani nevím jeho potřebnou EVkorekci, a bohužel Oly35SP nemá měření za filtrem, takže to byla taková sázka do loterie, což je u mě obvyklé. Léta prošlá FP4+ mi takto vykoupaná vyšla dost pěkně, s jemným ostrým pravidelným zrníčkem, což se bude moc fajn zvětšovat, při 23st. a stejném ředění, 13 minut.

takže tohle do tabulky bych nedával, není přesně dávkovaný čas. Zajímala mě tonalita při této filtraci a hlavně spektrální citlivost toho filmu. Vypadá to, že do červené to je natažené dost, kryté je to slušně a jak vidno, sluncem líznuté scény jsou kryté až moc. Zvětšovák to prosvítí určitě, já neměl včera trpělivost skenovat 8mi průchody.
  • 0

#149 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 8 únor 2010 - 11:12:51

No s tou životností I-Mytolu to nebude tak skvělé - lehce či více zežloutne a je k nepoužití již po pár měsících... I v destilce vlivem složení probíhají oxidační procesy... No a jaká je, co je to "kvalitní" destilka - jak ji poznám? Jedině snad podle měrného odporu - ale to firmy běžně neuvádí, jak moc je jejich destilát zbavený iontů...
A je znám poznatek Pentaxisty a dalších, že zejména se starší vývojkou v ředění 1:3 NE pracovat ! Trvanlivost je určitě nejslabší místo I-Mytolu, při jinak velmi dobrých parametrech dalších...
  • 0

#150 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 únor 2010 - 11:25:35

Ohledně životnosti jsem mluvil o origiálním Xtolu. U vývojky kterou si míchám doma životnost neřeším, páč si míchnu tolik, co v dohledné době spotřebuji.
Kvalitní destiku si vyžebrávám v laboratoři
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních