Přejít na obsah


Fotka

problémy s expozicí v interiéru


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
149 odpovědí na toto téma

#51 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 leden 2010 - 21:11:17

víš, ten externí expozimetr ti tu nakonec doporučí každý. nejde o dva tábory, ale o dva přístupy - já mám za to, že potřebuješ nejdříve dostat alespoň jeden solidní negativ, abys poznal, kdy je matrix v koncích. nakonec ten externí má skoro každej u sebe :-)

FE nevím co má, každopádně! matrix modelů jako je f75 je co se týče automatiky o něčem jiném. přeju zdar! a to vyvolání si nech ukázat. uvidíš že to bude inspirativní!


promiň, nerozumím formulaci "měl bys dostat aspoň jeden solidní negativ, abys poznal, kde je matrix v koncích"

mám si to vykládat jako "měl bys naexponovat aspoň jeden negativ správně, abys poznal, že matrix to nezvládne"? to moc nechápu, nedává mi to smysl, leda že by to znamenalo "měl bys naexponovat aspon jeden negativ správně pomocí ručního expozimetru, abys viděl rozdíl oproti těm nepodařenejm expozicím s matrixem" , no stejně to nechápu


Většina negativu bude správně a jenom pár políček, která nafotíš v nějakých vypečených podmínkách, bude mimo mísu. Tohle ti pomůže odhalit, kde používat beze strachu automat a kde mozek.
  • 0

#52 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 21:13:10

No já bych to dokonce naváhal označit za plýtvání materiálem. :-) Vyvolat film slušně není až taková a zvládne to každý. Ale to už ti na FA.cz napsal tolik lidí, stejně jako ostatní dobře míněné rady. Ty sis z toho nevzal nic a divíš se, že na tebe tam byli "oškliví". Podepisuju se pod to, co napsal prema.
Prostuduj, ale skutečně prostuduj si zdejší fórum.



plýtvání materiálem nechat si udělat zvětšeniny? to nechápu taky, leda že to je drahý, to bych chápal

a co se týká rad, že sjem si z toho nic nevzal, to nechzápu, fotím na film teprve pár měsíců a nezdá se mi, že by šlo o to, kdo první doma udělá temnou komoru a kdo první prostuduje jakou knihu, nejde snad o závody, je to koníček a já mám jen omezený čas

a fotit na film, nechat si ho vyvolat a následně skenovat doma snad není zločin, dělá to tak spousta lidí, já jsem samozřejmě ochotnej se nechat poučit, ale na FA jsem dostal spíš vynadáno a nedávalo to moc smysl, na Deltu 3200 fotím když je k tomu příležitost pořád a není s tím problém - na focení kamarádů v hospodách to snad stačí - můžu ukázat výsledky, jsou to prostě fotky z hospod jakejch na světě jsou tuny
  • 0

#53 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 leden 2010 - 21:16:14

pokud bys mel zajem o rucni zpracovani a na perfektni urovni, zkus kontaktovat Karla Koutskeho, kam se hrabe Fotoskoda :-)
  • 0

#54 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 21:25:51

Tak jsem vás všechny zase trochu mystifikoval, ale to neznamená ,že rady, co jste mi dali, nejsou pro mě cenný.

Sorry, ale dnes jsem se pořádně díval na ty negativy na světle tak, abych viděl pozitiv. Koukal jsem na ten negativ z kavárny s tím problematickým světlem, kde jsem bodově měřil s F 75 a dávalo mi to tak krátký časy. Dostal jsem tehdy skeny, který byly bez kontrastu. Teď jsem si prohlížel svoje různý negativy a asi pochopil, který vypadá dobře exponovaný a který ne. Je tam jasně vidět, kdy negativ je skoro jen světlo a kdy jsou tam krásně vykreslený tmavý a světlý místa, prostě je to vidět, co je pod a co nad ideálem expozice. Tak ta kavárna je naprosto v pohodě exponovaná, jestli to můžu posoudit s ohledem na další moje negativy, který jsou většinou přes. Dal jsem to do vlastního skeneru a i na skeneru je to uplně v pohodě, takže tam jsem asi exponoval správně. Ještě kouknu na tu první kavárnu, kde to bylo s tím FE a měření na střed. Tam to bude asi špatný.
  • 0

#55 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 21:28:56

pokud bys mel zajem o rucni zpracovani a na perfektni urovni, zkus kontaktovat Karla Koutskeho, kam se hrabe Fotoskoda :-)


díky za tip, určitě to zkusím využít, pár fotek by za to snad stálo
  • 0

#56 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 21:34:11

Ryunin: Ahoj na temnej. Už si doexperimentoval s tou Deltou 3200 ? Nebudem opakovať čo som Ti už povedal na FA a čo Ti radia druhý. Na tvoju otázku je ťažko odpovedať, lebo nie sú presne dané podmienky fotenia.
Na otázku :"je focení v interiéru na film hned u okna, kde je dost kontrastní světlo, opravdu na film oříšek a s digitálem je to hračka?" Pre film to nie je problém, treba to vedieť a preto študuj.
Ešte jedna poznámka - tu nevznikajú tábory, len Ti jednotlivý členovia povedia čo si myslia a čo preferujú. Nie je to tak - len toto je správna cesta a to ostatné je..... Tých možností je veľa, tak ako s tým filmom. Môžeš ho rôzne naexponovať, vyvolať a nazväčšovať. Je krásne, že každá s tých ciest môže byť správna, je to len na preferencii daného fotografa. Ja na tomto fóre takmer len čítam a čítaj aj Ty - obohatí Ťa to.


No to je demokratický názor, mě se taky nezdá, že by byla jen jedna cesta, já se snažím nějak zorientovat v těch různých pohledech na fotografii a najít to, co mi dává smysl a co vidím jako podstatný pro to, k čemu vůbec fotím, proč fotím.
  • 0

#57 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 leden 2010 - 21:43:39

víš, ten externí expozimetr ti tu nakonec doporučí každý. nejde o dva tábory, ale o dva přístupy - já mám za to, že potřebuješ nejdříve dostat alespoň jeden solidní negativ, abys poznal, kdy je matrix v koncích. nakonec ten externí má skoro každej u sebe :-)

FE nevím co má, každopádně! matrix modelů jako je f75 je co se týče automatiky o něčem jiném. přeju zdar! a to vyvolání si nech ukázat. uvidíš že to bude inspirativní!


promiň, nerozumím formulaci "měl bys dostat aspoň jeden solidní negativ, abys poznal, kde je matrix v koncích"

mám si to vykládat jako "měl bys naexponovat aspoň jeden negativ správně, abys poznal, že matrix to nezvládne"? to moc nechápu, nedává mi to smysl, leda že by to znamenalo "měl bys naexponovat aspon jeden negativ správně pomocí ručního expozimetru, abys viděl rozdíl oproti těm nepodařenejm expozicím s matrixem" , no stejně to nechápu


Většina negativu bude správně a jenom pár políček, která nafotíš v nějakých vypečených podmínkách, bude mimo mísu. Tohle ti pomůže odhalit, kde používat beze strachu automat a kde mozek.


uf, ano. přesně tak. rád bych sám někdy tak přesně formuloval své myšlenky.

nicméně co jsem uvedl bylo již jen rozvinutím toho, co jsem psal prve. můj dojem z tvého úvodního příspěvku byl takový, že je výsledkem otřesena tvá důvěra ve film. proto mi přišlo důležité mít nejprve nějaký solidní negativ (takovej, kterej nedá ani laboratořím moc možností ho úplně zprasit) - abys viděl, co dokáže např. triX s "pouhým" matrixem. a následně začal těchto možostí využívat.

přeju mnoho zdaru. že film zvládne hodně moc je prokázané. nenech se znechutit prvotními kotrmelci. třeba i potom seznáš, že film není cesta pro tebe, bude to však rozhodnutí mnohem kvalifikovanější.
  • 0

#58 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 12 leden 2010 - 21:44:39

musíš hodně číst a vstřebávat ionformace, nepřijde to samo, tady na fóru je tak moc užitečnejch informací, že když jsem to ze začátku procházel, úplně mi to stačilo k tomu abych doma vyvolal film sám a poznal, jak je vyvolanej.
když teď nějakou dobu vydržíš a budeš studovat, tak jsme se ti tady už dva nabídli, že ti poradíme, ale musíš mít aspoň základní znalosti, naučit se, co tvůj foťák umí, hlavně dokonale zvládnout nastavení, pokud budeš používat tu F75, která předpokládám bude celkem vyspělá.

http://browse.devian...r=9&q=by:cweeks

tohle je zbytek článků, který mi hodně pomohly, ne všechny budou pro tebe užitečný, ale v každym z nich se aspoň trochu píše o expozici a o věcech, který jsou důležitý, aby jsi měl dobrý výsledky.

třeba jsem s tam dozvěděl, že rozdíl mezi stínem a světlem je ve dne obvykle dva expoziční stupně, samozřejmě ne moc hlubokym stínem, no a od tý doby kdyýž jdu ulicema a přecházim ze světla do stín, pokaždý cvakám přepínačem časů o tyhle dva stupňe, a nevěřil bys jak to ušetří čas.
a pokud ještě můžu poradit, vezmi si ten digitál, nastav tam manuál a pečlivě sleduj expozimetr, co měří a snaž se sám nastavit expozici podle citu a kontroluj, jestli ses trefil.
  • 0

#59 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 leden 2010 - 23:08:57

kdo co a jakube, díky

že bych vzdal film a vrátil se definitivně k digitálu - to nečekám

sice hodně lidí říká, že ditigál dokáže napodobit přesně film, ale proč to mám napodobovat, když to můžu dělat přímo na film? a co se týká těch, kterým jde o kvalitu a je jim jedno, jak k ní dojdou, jestli s filmem nebo ditigálem , to je jich volba

přinejhorším budu dělat technicky průměrný fotky na film (viz děti, co jsem fotil ve škole a jsou na mým webu v kategorii Kids, to podle mě nejsou nepovedený fotky a v těch podmínkách nevím, jestli by se z toho na tri X dalo víc vytřískat, a takovýhle fotky mě budou bavit mnohem víc než co bych fotil líp technicky na digitál

jinými slovy já jsem spíš příjemně překvapen, že těch problémů s filmem není tolik a že si můžu libovolně přidávat postupně nároky na sebe a na technickou úroveň, kterou dosáhnu

musím říct, že nebejt toho roku s digitálem kdy jsem si vyzkoušel, jestli by mě vůbec bavilo fotit a co a jestli by mě takový fotky uspokojovaly, bez toho bych se asi s filmem nepohl z místa, ten digitál mě hezky nakopl

:)
  • 0

#60 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 13 leden 2010 - 06:32:47

že bych vzdal film a vrátil se definitivně k digitálu - to nečekám


to proboha ne, já jsem to myslel tak, že digitálem je to focení zadarmo, a naučíš se aspoň přibližně odhadnou časy pro tvojí clonu a citlivost, když vylezu ven tak si nastavim odhadem čas, rychle mrknu do hledáčku a vim, že mámsprávně nastaveno a když budu chtít udělat fotku, tak stačí zaostřit a cvaknout:) to mě naučil digitál, na kterym jsem používal manuální skla, neměřil expozimetr, tak jsem se to prostě naučil odhadovat.
  • 0

#61 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 13 leden 2010 - 07:51:20

kdo co a jakube, díky

že bych vzdal film a vrátil se definitivně k digitálu - to nečekám

sice hodně lidí říká, že ditigál dokáže napodobit přesně film, ale proč to mám napodobovat, když to můžu dělat přímo na film? a co se týká těch, kterým jde o kvalitu a je jim jedno, jak k ní dojdou, jestli s filmem nebo ditigálem , to je jich volba

přinejhorším budu dělat technicky průměrný fotky na film (viz děti, co jsem fotil ve škole a jsou na mým webu v kategorii Kids, to podle mě nejsou nepovedený fotky a v těch podmínkách nevím, jestli by se z toho na tri X dalo víc vytřískat, a takovýhle fotky mě budou bavit mnohem víc než co bych fotil líp technicky na digitál


Polož si poctivě jednu nepříjemnou otázku naprosto natvrdo: "Není náhodou to focení na film spíš jen póza?". Víš, já docela chápu ty ortodoxní lidi z TK, že je upoutal analog do jisté míry kvůli tomu procesu, sám sice fotím více na digi, ale třeba moment vytažení vlastnoručně vyvolaného filmu z vývojnice mi taky dělá vyloženě dobře - přiznávám.
Ale nechat si celý proces na film udělat od Škody, tedy opět velmi natvrdo řečeno do toho vložit ještě méně úsilí než do focení s DSLR a pak tvrdit, že tě to baví více se mi opravdu jeví spíš jako určitá póza, aby se mohlo tvrdit, "jé jsem borec, dělám poctivě analogově" - jenže neděláš... :) .

Je mi naprosto jasné, že se ti tento příspěvek vůbec nebude líbit, ale zkus se kriticky podívat na to, co jsi před tím psal v tom threadu ty sám - opravdu ti to nepřipadá jako poněkud divné?
  • 0

#62 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 08:17:38

ryunin:
nezlob se ale já ty tvoje příspěvky čtu s údivem a tvoje problémy nechápu.

klasickou fotografii se lze učit pořád, dělat si sám doma barevné fotky, zvláštní fotografické techniky, historické postupy jako bromolejotisk, vlastní míchání vývojek z chemikálií, usilovat o naprosto dokonalé fotky velikých formátů a hlavně fotit tak aby snímky měly nějakou formu a obsah není jednoduché.

Jenže vývojnice stojí pár stovek, vybavení černobílé temné komory seženeš levně, možná zadarmo a naučit se vyvolat černobílý film v konfekční vývojce a udělat pod zvětšovákem technicky přijatelnou fotku se naučí průměrný amatér za jedno odpoledne.

Pokud nosíš černobílý film do drogerie a divíš se že to špatně dopadlo tak foť barevně na digitál, ten umějí zpracovat líp. A pokud z důvodu který nechápu chceš fotit na film, kup si prošlý fomapan a ušetříš. pro tebe je TriX Panu škoda.
  • 0

#63 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 10:15:50

ty poslední příspěvky mi přijdou, jako by fotografie byla náboženství a ne zábava - dělám na film fotky, za který bych se měl stydět? dělají moje fotky na film lidem radost? to jsou pro mě důležitější otázky než to, kdo můj film vyvolá - nepotřebuju, abych byl přijat do nějaký sekty lidí, kteří považujou TriX a vyvolání doma za posvátné, nedotknutelné věci, pro mě hlavní smysl fotografie je fotografie samotná, na kterou se koukám a na kterou koukaj ostatní - moje fotofrafie mají vyjadřovat můj vztah ke světu, krásu světa, bolest světa, krásu ženy, duši ženy, duši dětí, ne to, jestli jsou dělaný s takovým nebo makovým zrnem, filmem, to jsou věci, který vnímaj jen fotografové a já je taky začínám vnímat a vyžadovat, takže protože postupně se moje nároky na technickou kvalitu zvyšujou, postupně voím čím dál kvalitnější objektivy a mám čím dál specifičtější nároky na celej technickej proces -samozřejmě začátečník nemá o technický kvalitě ponětí, proto ani nemůže mít konkrétní nároky - ale jak se učím o focení, postupně odmítám věci, který pro mě osobně, což je subjektivní, vypadají špatně - ale fotografie je pro mě především a nakonec estetická záležitost - to, že v ruce držím FE a ne D5000 je jen příjemný doprovodný prvek, ne cíl, cíl je ta fotka samotná a věřte, skoro nikoho nezajímá, kdo to vyvolal a na co to fotil a fotografujeme pro lidi, ne pro omezený okruh fotografů, kteří lpí na nějakých konkrétních tradičních postupech
  • 0

#64 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 10:23:25

původně ses ptal proč máš blbě exponované a příliš kontrastní fotky, na to ti tu lidé odpovídají.

pokud chceš jenom ujistit že to děláš výborně, tvoje fotky jsou vynikající a postup správný tak jó: děláš to výborně, tvoje fotky jsou vynikající a postup správný. Pochvala nic nestojí.
:wink:
  • 0

#65 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 13 leden 2010 - 10:24:49

přátelé.... já budu psát také příspěvek, který se asi nebude líbit.

póza? sand. je to tak špatná motivace fotografovat analogově? nevím.

co mě tady přijde často jako póza je ona... přísnost lidí, co maj "jasno" pan kkellner se diví problémům. což zapomněl, jak jsme se tu divili jeho otázkám

"Nikony vůbec neznám o objektivech nic nevím. Chtěl bych nějaký AF objektiv 135, 180 nebo 200 mm, nejspíš bazarový, raději AF Nikkor ale i cizí. "

anžto "hledám levný pevný super nikon, zn. fotím vše" a kolik času a trpělivé píle věnoval fabius odpovědi.

stále považuje takové otázky za rozumně položené?

co nám naznačuje tomashr tím, že dokola opakuje že fotí převážně na digi? co je to za informaci?

taky nejsem uplně nadšenej z těch dotazů kolegy tady. ale proč má "odnést" to, že je padesátej, kterej začíná? že už tu jsou někteří unavení z odpovědí na stále stejné otázky? já tu nevidím dva přístupy k exponování. ale k vedení nového adepta komorníka. jedni chtějí trpělivě opečovávat květinku a být smířen s případným neúspěchem. druzí chtějí hodit květinku na mráz a jen ti nejlepší zvostanou. osobně si myslím, že nepříjemná atmosféra ještě nikoho pro věc nenadchla.
  • 0

#66 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 13 leden 2010 - 10:29:44

ryunin,
presne ako píše kkelner.
na pôvodnú otázku sa ti dostalo (kopec) odpovedí, v zásade - ešte sa niečo douč o meraní, a skús volať doma, je to lepšie ako v labe.

neviem, prečo sa stále brániš domnelým (!) útokom.

(možno ti bude zrozumiteľnejší nasledujúci príklad:
hypotetická otázka: mám profi DSLR, fotím na automatiku do jpeg, nemám prekreslené ...., čo s tým? sám musíš uznať, že odpoveď je - nauč sa používať manuál, a nefoť do jpg. to ti tu v podstate aj všetci poradili - naštudoavť meranie a volať doma).

Ď.[/b]
  • 0

#67 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 10:40:38

to ryunin:
nemíchal bych se do těchto debat, nepovažuji se za natolik zkušeného, abych fundovaně odpovídal na tvé otázky, takže jen ze zvědavosti čtu toto vlákno z pozice nezúčastněného pozorovatele. Dost mi to připomíná jednoho, co se zaregistroval na jednom fotoserveru, začal přátelskými dotazy, a postupně na dobře míněné rady čím dál ostřeji odpovídal a později už docela agresivně napadal všechny, kteří mu skočili na tuto taktiku, že jsou zaujatí a hrozní machři a že mu ubližují a nechápou a blablabla. Tvoje úvodní zvídavost je sice hezká, ovšem víc mi připadá, že se možná nudíš a docela se bavíš manipulováním účastníků virtuálních rozhovorů. Promiň, velmi rád bych se mýlil. Jestli se opravdu mýlím, omlouvám se - popsal jsem pouze svůj dojem z řádků a písmenek. :-) :wink:
  • 0

#68 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 leden 2010 - 10:53:40

předem se omlouvám, že se tu zamýcham do již tak vypjaté atmosféry, ale... ušetřeme si navzájem nervy, prosím.

původní tazatel by měl především a hlavně vzít foťák, další film, _nechat digitál doma (víc foťáků - víc problémů), nastavit ten metrix a jít fotit do tej kavárny. a zkusit i další režimy a hlavně _udělat si poznámky_ na co a jak měřil. a pak ať to klidně plivne vyvolat do labu.
pak je důležitý, aby se mrknul na negativy a porovnal obsaženou informaci na negativu s tím, jakým způsobem měřil expozici.
z toho už se dá poznat, jestli metrix zvládne aj takovou scénu, a jestli náhodou neni lepší měřit na osvětlenou část bodově a přidat +2 EV korekci.
taky se dá poznat, jestli budou všechny políčka převolaný (tzn. příliš kontrastní).

do tej doby bude nejlepší, když sem nebude nic psát, protože (a za to se omlouvám) řečma se nikdy nic nevyřešilo a ani nevyřeší. chce to fotit, fotit, fotit, fotit. ne nadarmo mi známej řekl, že člověk si vyvolá tak 50 filmů, než ten proces jakžtakž dostane do ruky. no - von měl pravdu. ne, že by všechny předcházející filmy byly na vyhození, ale jistota tam nebyla. celá fotografie je především o praxi.

proto vás prosím, Romane, nafoťte ještě jeden film (udělat 36 fotek během jednoho posezení v kavárně je legrace), nechte jej vyvolat a potom budeme zkoumat výsledky. jestli to bude stát za prd, tak holt nezbude, než naučit se filmy volat doma, jestli to bude ok - minimálně já vás s tím nebudu trápit.

tip poslední - jestli jste z Prahy (jak jsem pochopil), má smysl nechat si filmy vyvolávat u pana Oty Horského www.fotooto.cz - má poměrně dobře odladěný proces a dá se s ním dohodnout v podstatě všechno možný.
  • 0

#69 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 11:58:12

Souhlas s tomashr.
Pro ostatní, kteří nejsou v obraze, doporučuju pročtení např. tohoto. Opravdu už mi přijde, že jde o nemístnou legraci.
  • 0

#70 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 12:16:08

Souhlas s tomashr.
Pro ostatní, kteří nejsou v obraze, doporučuju pročtení např. tohoto. Opravdu už mi přijde, že jde o nemístnou legraci.


jasne uz to chapu :-) Pan je postizenej dusevni poruchou, a to v obou pripadech - at uz si z nas legraci dela nebo nedela. Pokud by mel dotycny zajem, mohu zajistit lecbu na prominentni psychiatricke lecebne v Havl. Brode. :wink:

Vsimnete si, jak se nam sem opet po delsi dobe stahuji podezrela individua, napred LKM pod novou prezdivkou, no a ted tohle...
  • 0

#71 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 12:23:58

Diky Notorie za bezvadne poobedove cteni :) Jinak já bych na něj možná nebyl až tak přísnej. Prostě je střelenej a hned do všeho nadšenej. Když si vzpomenu na sebe, či na Yprese :))))
  • 0

#72 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 12:53:04

tak už se to tu zase zvrhlo

no nic, tak já tu končím, děkuju těm, co odpovídali k věci
  • 0

#73 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 12:53:37

notorie, BINGO ;-)
  • 0

#74 ryunin

ryunin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 696 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 12:56:24

ještě k těm lidem, co nemají zapotřebí se tu předvádět a míchat psychologii s problematikou expozice a vyvolávání filmů, s těmi zůstanu v soukromým kontaktu
  • 0

#75 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 13:10:46

dramatickou tecku sis mohl odpustit, a to ze nebudeme v kontaktu mne naprosto netrapi! howgh. uzavrena kapitola. hodne stesti a dobre svetlo!
  • 0

#76 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 13:13:39

Dal bych si pivo. Moc mě chutná Svijanská jedenáctka, ale dobře natočenej a vychlazenej Staropramen by taky nebyl k zahození. Už abych byl doma....
  • 0

#77 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 13:17:24

Snad mě neukamenujete, když řeknu, že i ten Zlatopramen v plastový láhvi není vůbec špatnej!
  • 0

#78 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 13:23:52

Pavle, jistěže...v plastový lahvi se dá dobře táhnout na provázku za kánoí, řeka ho kráááásně vychladí...v břišánku to pak šplouchá, hlavička se povznáší....
  • 0

#79 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 13:24:04

Dal bych si pivo. Moc mě chutná Svijanská jedenáctka, ale dobře natočenej a vychlazenej Staropramen by taky nebyl k zahození. Už abych byl doma....


jaj! svijanska 11tka! tu ja tez moc rad ;-)
  • 0

#80 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 13:28:29

Já doma nejraději svijanskou třináctku. Po dobrém obědě je to ráj na zemi..
  • 0

#81 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 13:31:48

Šneku a kde v Londýně točej Svijany?? To už i kapitalisti přišli na to co je dobrý??
Já myslel, že angláni pijou jen takový ty bezpěnný výluhy z vývěvy.
  • 0

#82 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 13:34:10

kdoco
kkellner se diví problémům. což zapomněl, jak jsme se tu divili jeho otázkám "Nikony vůbec neznám o objektivech nic nevím. Chtěl bych nějaký AF objektiv 135, 180 nebo 200 mm, nejspíš bazarový, raději AF Nikkor ale i cizí. "

A co vám bylo divného na mé otázce?

Měl jsem KIev a objektivy Contax a Kiev znám.

Měl jsem pak 20 let Asahi Pentax Spotmatic F, objektivy se závitem znám, mohu poradit jaké objektivy jsou nejlepší a jaké levné jsou taky dobré, co vlastně existuje a co bývá v bazarech.

Synovec mi prodal za rozumnou cenu dva roky starý Nikon se záklaďákem, Nikon jsem nikdy neměl a synovec který Nikony zná nebydlí v Česku zeptal jsem se tady co je mezi Nikonisty populární, považované za kvalitní a co se vyskytuje. To je tak blbá otázka?

Nic jsem se tady nedověděl ale již řečený synovec mi dal k vánocům MF Nikkor 3.5/135, sehnal jsem si prospekty na objektivy, knížku o Nikonu a sešel jsem se v Nové Nekázance s lidmi kteří s Nikonem fotí, tak se vás už na nic neptám.
  • 0

#83 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 13 leden 2010 - 13:41:48

ak si sa nič nedozvedel ani z toho, čo tam písal Fabius, tak potom asi bude chyba v prijímači..
  • 0

#84 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 13:58:07

Já doma nejraději svijanskou třináctku. Po dobrém obědě je to ráj na zemi..


Pavle, a zkousel jsi nekdy svatecni patnactku? to je potom supec! ;-)
  • 0

#85 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 13:59:35

Šneku a kde v Londýně točej Svijany?? To už i kapitalisti přišli na to co je dobrý??
Já myslel, že angláni pijou jen takový ty bezpěnný výluhy z vývěvy.


no, normalne Svijanu tocej v Londyne U Sneka v garazi ;-)) vzdycky si basicku az dve privezu. Anglanum to radeji moc nenabizim, jednak by mi to vypili a druhak je to pro ne skoda :D
  • 0

#86 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 14:04:21

Šneku a kde v Londýně točej Svijany?? To už i kapitalisti přišli na to co je dobrý??
Já myslel, že angláni pijou jen takový ty bezpěnný výluhy z vývěvy.


no, normalne Svijanu tocej v Londyne U Sneka v garazi ;-)) vzdycky si basicku az dve privezu. Anglanum to radeji moc nenabizim, jednak by mi to vypili a druhak je to pro ne skoda :D


Aha tak to potom jo. :)

Třináctka je dobrá ...a i ta patnáctka nebo šestnácka....ale to už není na takový hromadný pití. To je jen na vychutnání.
Jinak svinskejch desítek vypiju odpoledne na zahradě klidně osm... :D
  • 0

#87 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 leden 2010 - 14:10:33

všimli jste si, že rostou jak houby po dešti pivně speciální prodejny?
radost pohledět, tedy popít různá piva - nemyslím ty cizí, ale naše
a taky máme v hradci speciálku na sýry
radost bydlet ve východočeský metropoli
  • 0

#88 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 13 leden 2010 - 14:17:35

Mě to nedá a přece jen napíšu ještě jednu konstruktivní poznámku přímo k tématu...
Podle mě pro lidi, kteří analog spíš jen tak zkouší a nechtějí si dělat plnohodnotnou komoru vůbec není od věci zvážit použití filmu Ilford XP2, nebo podobného, prostě BW film, ale založený na technologii barevných negativů pro zpracování procesem C41.
Má to totiž několik výhod. Zaprvé není problém se zpracováním - C41 je standardizovaný proces a tak není rozdíl mezi domácím a "komerčním". Dále jsou tyto filmy expozičně extrémně pružné a tolerují to, že člověk ještě nemá až tak jasno v měření expozice. Další věc naopak ocení i zkušený fotograf - lépe se skenují, například díky možnosti použít ICE a nastavení pro barevné filmy vůbec. Kvalita je přitom velmi slušná - malá zrnitost, tonální podání taky OK.
Problémy se taky najdou, třeba jak tu někdo zmiňoval tu obvykle mírně zabarvenou podložku, což komplikuje filtraci při dělání klasických zvětšenin na multigrade papíry, ovšem v tématu se bavíme o někom, kdo komoru sám dělat vyloženě nechce...
Chápu, že vyloženě ortodoxní temnokomorníci si podobný film asi nevyberou, nicméně pro nové, zatím nevyhraněné ,zájemce to nemusí být špatná varianta ;-)
  • 0

#89 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 13 leden 2010 - 14:19:46

Svijany nejsou zlé, čepují je u nás na kolejích v klubu trias, tak už jsem jich vypil opravdu dost :D . Ale s ČH se to nedá srovnat ;-)
  • 0

#90 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 14:25:16

Sedí tu vedle mě nový kolega ze slovenska a chudák byl hodně překvapený, jak moc piva se u nás pije a jak moc se o něm mluví :) To on nezná, oni jedou v kořalce :) Po firemní oslavě nám oznámil, že tolik piva, co jsme schopní vypít za večer oni pijí celý rok. Ale zase prý tolik kořalky, co my vypijeme za celý rok, oni vypijí za večer :)
  • 0

#91 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 14:27:02

RHx: Jo to je dost dobrej trend. V Jičíně je speciálka na Postřižinská piva...a v Nové Pace na Novopacká piva, v Lomnici nad Popelkou je Svijanská nápojka...jezdím rád na výlety do těchto míst.. ;-) V Čechách je holt kráááásně....

Tomashr: Jeden tenhle film se mi válí doma, páč mi ho někdo daroval. S filmem asi problém nebude, spíš nevím jak by dopadly "černobílý" fotky v podání většiny maloměstských digošlabů...
  • 0

#92 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 14:28:25

Šneku a kde v Londýně točej Svijany?? To už i kapitalisti přišli na to co je dobrý??
Já myslel, že angláni pijou jen takový ty bezpěnný výluhy z vývěvy.


no, normalne Svijanu tocej v Londyne U Sneka v garazi ;-)) vzdycky si basicku az dve privezu. Anglanum to radeji moc nenabizim, jednak by mi to vypili a druhak je to pro ne skoda :D


Tak mi řekni proč bydlíš v tom Londoně, když si tam Svijany musíš vozit z Česka.... že vona v tom bude nějaká ženská??? :) :D :D
  • 0

#93 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 14:30:28

Ploci co je to ČH??
  • 0

#94 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 13 leden 2010 - 14:42:20

Ploci co je to ČH??


To bude určitě:

Vložený obrázek
  • 0

#95 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 14:58:28

prowler:

nevím co psal fabius, nevím co je fabius, někdo psal že dobrý je MF 3.5/135 ale ten už jsem měl v té době slíbený k vánocům, už mě to nezajímalo.

vaše reakce mi připadaly spíš: blbec, má Nikon F6 a nerozumí tomu a já Mistr na něj nemám prachy. No nic si z toho nedělejte, jste mladí, až vám doroste synovec třeba bude taky profík a taky vám levně nechá svůj foťák. Už je to pár týdnů co jsem se zeptal, už vám to nemusí tolik ležet v hlavě a v žaludku.

Když mi dosluhoval Pentax začal jsem koukat u Pazdery a Škody a vím přesně po čem. Po zachovalé Leice M4-P se Sumicronem 2/50 a 2/90 nebo Nikonu FM-2 s MF Nikkorem 1.4/50 a 2.5/105.

Ale když mi příbuzný nechal nový F6 levněji než by stála stará Leica u Pazdery koupil jsem ten. I když o AF objektivech jsem nic nevěděl. teď už to vím, ale ani člověk který fotí 40 let nemůže vědět všecko.
  • 0

#96 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 15:01:49

Tak mi řekni proč bydlíš v tom Londoně, když si tam Svijany musíš vozit z Česka.... že vona v tom bude nějaká ženská??? :D :D :D


já to mám tak. jsem založením člověk kočovnej. žít jinde jsem si chtěl zkusit jako výzvu. ženská v tom není, teda vlastně, ženu jsem si přestěhoval s sebou z ČR :D navíc miluju přírodu ve skotsku a walesu, chci si to prochodit ...

jinak staropramen se tu koupit dá, v rozumnejch hospodach ho i čepujou. sem tam je k vidění i plzeň :) no a přinejhorším v tescu lahové ...

nicméně teď jste mě kluci přivedli na myšlenku... ještě to promyslím, ale asi zavolám na obchodní oddělení do svijanského pivovaru, jestli by neměli zájem o exportéra do UK ;-)
  • 0

#97 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 15:09:39

Jinak svinskejch desítek vypiju odpoledne na zahradě klidně osm... :D


a nemáš potom problém ... po těch osmi desítkách... s expozicí v interiéru? ;-)
  • 0

#98 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 13 leden 2010 - 15:15:30

Ploci co je to ČH??


Vložený obrázek
  • 0

#99 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 13 leden 2010 - 15:16:29

prowler:

nevím co psal fabius, nevím co je fabius, někdo psal že dobrý je MF 3.5/135 ale ten už jsem měl v té době slíbený k vánocům, už mě to nezajímalo.

vaše reakce mi připadaly spíš: blbec, má Nikon F6 a nerozumí tomu a já Mistr na něj nemám prachy. No nic si z toho nedělejte, jste mladí, až vám doroste synovec třeba bude taky profík a taky vám levně nechá svůj foťák. Už je to pár týdnů co jsem se zeptal, už vám to nemusí tolik ležet v hlavě a v žaludku.

Když mi dosluhoval Pentax začal jsem koukat u Pazdery a Škody a vím přesně po čem. Po zachovalé Leice M4-P se Sumicronem 2/50 a 2/90 nebo Nikonu FM-2 s MF Nikkorem 1.4/50 a 2.5/105.

Ale když mi příbuzný nechal nový F6 levněji než by stála stará Leica u Pazdery koupil jsem ten. I když o AF objektivech jsem nic nevěděl. teď už to vím, ale ani člověk který fotí 40 let nemůže vědět všecko.



pardon. příběh je to dojemnej, ale všichni jsme tu diskusi četli. vy jste věděl přesně co chcete, ale krom Vás to nikdo dlouho nemohl pochopit. pak už Vás to, jak píšete nezajímalo a to samo už mi přijde jako nevděk třeba tomu fabiovi, na něhož jste už úplně zapomněl. ono míchat jakousi submisivní pozici a vzápětí útok neni moc šikovná strategie. F6 Vám ze srdce přeje myslím každý tady. místní závist tak jak jsem se s ní měl možnost setkat býva přející a dobrácká ;-)
  • 0

#100 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 leden 2010 - 15:27:15

Mno, když si vzpomenu na aukci Jobo Liftu kterej vyhrál Bitovod, tak jsem tu dobráckost musel jako hodně hledat .))))
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních