Přejít na obsah


Fotka

Kde je chyba, prosím o radu...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#1 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 10:16:13

Ahoj, jsem nováček a tohle jsou moje první fotky. Bohužel tam jsou podivné skvrny a divná mlha. Poradíte mi prosím, co jsem udělal špatně?

Negativní proces: Je to film HP5 400 ISO, vyvolával jsem v Ilfordu Microphen 1+0 na 6:30, přerušoval jsem v octové vodě (1:3 ředěno), ustaloval ve Fomapanu-P 10 minut a následně 60 sekund ve smáčedle od Fomy. Mám vývojnici, která když se překlopí, tak z ní všechno teče, a je tam taková hřídelka, za kterou se točí tam a zpátky - asi víte co myslím:-) Otáčel jsem asi tak jednou dvakrát za minutu.

Pozitivní proces: Používal jsem opět vývojku Microphen, přerušoval jsem v octové vodě a ustaloval opět ve Fomapanu 10 minut.

Všechny roztoky jsem připravoval z obyčejné vody z vodovodu, kromě smáčedla.

Moc děkuju! Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#2 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 leden 2010 - 10:27:47

Microphen jako pozitivni vyvojka? Hm hm.

Ty skeny to jsou skeny pozitivu (predpokladam) nebo negativu? Kdyz se podivate na negativy jsou na nich take znatelne tyto mapy?
Jaky jste pouzil pozitivni papir? Nebylo s nim treba spatne zachazeno? To same plati pro film. Jak jste film pral? V jake vode - teplota, z kohoutku? Jak dlouho?
Jeste nam to trochu popiste.
  • 0

#3 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 leden 2010 - 10:34:27

Pokud to jsou scany papiru, což asi jsou... tak by to mohlo být Microphenem jako pozitivní vývojky (málo ředěné a tudíž dost rychlé) s kombinaci pomalého nebo počástech ponořeného papíru, tomu by odpovidal ten přechod, tedy jeho tvar. Jinak tedy by si to zasloužilo odpovědi na Vladikovy otázky.
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 leden 2010 - 10:39:07

1) máš to v blbym vlákně
2) v pozitivním procesu se používaj jiný vývojky, než v negativnim

až odstraníš závadu číslo 2, pak se vrať a ukaž výsledky .)
ps světlost papíru v pozitivnim procesu řídíš pouze a jedině dobou osvitu, vyvoláváš papíry vždy stejně dlouho (povětšinou kolem 1,5 minuty pro RC papíry).
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 leden 2010 - 10:42:27

joa a ještě pár věcí:
ten microphen stock, co jsi použil na ty papíry, raději rovnou vylej, bo ti jinak nebude sedět aktivita pro další filmy
v negativnim procesu se vykašli na přerušování octem a přerušuj jenom vodou - ušetříš si trable do budoucna.
  • 0

#6 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 leden 2010 - 10:43:11

No po prečítaní tvojho príspevku som trošku zmätený.
1.) Neviem ako sa dá ustaľovať vo Fomapane ? Fomapan je film.
2.) Microphen nie je pozitívna vývojka. Na pozitív sa používava na Fomatol LQN, Ilford Multigrade, Fomatol H, ...
3.) Ako zmáčadlo nepoužívam už dlhšiu dobu Fotonal. Spraví viac škody ako úžitku.
4.) Veľká časť tých vecí na filme sú podľa mňa škrabance a prach na negatíve a ostatné mi pripadajú ako bublinky pri vyvolávaní.
5.) Jedna otázka. Vypral si ten film po ustálení vo vode ?
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 leden 2010 - 10:46:14

A prosím příště do správné sekce :wink:
  • 0

#8 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 11:06:51

to vyzera, ze to nemas poriadne ustalene a osvetlil si to.
Mne sa v rotacnej vyvojnici malokedy nieco vyvolalo rovnomerne, by som to radsej nepouzival. A ked, tak to vzdy ked to treba preklopit premiesaj rucne v tme. Robil som to bezne so zvitkami. Zhasnes, otvoris, premiesas (pohybes cievkou s filmom hore-dole, zavries. Ale musis mat serioznu tmu po zhasnuti :wink:.
  • 0

#9 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 11:11:15

hmm...

tak tie divne biele skvrny (ako vlakna a pod, pokial myslis toto) to bude zrejme zaprasenym negativom vo zvacsovaku tak stetec a vycistit negativ a tiez aj medzi sklami v kazete (ak ich mas). ta divna "mlha", tak ako pise ToFF. to sa stava ak papier prilis dlho ponaras do vyvojky v miske. jednoducho cast papiera ktora je uz vo vyvojke sa uz vyvolava a neponorena cast este ee, par krat sa mi to stalo a bolo to to iste ako na tych skenoch. este by to mohlo byt silnym cervenym svetlom, ale to by na kazdom papiery mal byt podobny obrazec. to sa mi tiez stalo ked som mal papier pod zvacsovakom (neexponoval som) prilis dlho tak sa mi na papier premietol ram maskovacieho ramiku (svetlo mam z boku, uz to je poriesene :) ), ale ako hovorim, kazdy papier by mal mat rovnaky obrazec, tak sa skor priklanam k pomalemu topeniu papiera do vyvojky.

co sa tyka microphenu pre papiere, hmm, mno preco nie, princip je skoro ten isty, ale nerobi to zrejme nikto, lebo dobabrat si vyvojku na film sajrajtom z papiera je NEROZUM ;) zrejme ten microphen pracuje az prilis rychlo a tym padom nestihas utopit papier. ked mozem poradit, fotis na ilford, pouzivas microphen tak si zozen litrik multigrade-u a mas po starostiach (riedenie 1:4 je fajn aj ekonomicky aj kontrolou nad procesom).

na ocot sa vykad, prerusujem kyselinou citronovou (tak od chuti ;)) 10-20 sekund.

takto: na papiere (len RC)
multigrade 1:4, 90 sekund
prerusenie: tak od srdca 15 sekund v citronke od caju (podla chuti) ;)
ilfofix: 120 sekund
pranie: tecuca voda ~ 10-15 minut
sampon na papiere nepouzivam :O ;)

tak skusaj a neskor sa pochval ake mas vysledky :)

ps: na tvojich fotak mi nejak chyba CIERNA a BIELA :( ja ceeeemm skutocnu ciernu na kazdej fotke :(
  • 0

#10 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 11:19:16

oprava

ten multigrade je 1:9

ts ts ts, zase som za debila :D
  • 0

#11 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 leden 2010 - 11:26:50

Ten Mulitigrade je 1:9. Z litra koncentrátu máš 10 litrov vývojky. Trvanlivosť rozrobeného koncentrátu ako sa tu už riešilo je rok v pohode, niekto dokonca písal že ho mal otvorený 2 roky a tiež v pohode.
  • 0

#12 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 17:55:20

Tu je tolko problémov, že neviem kde začať... hm..
  • 0

#13 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2010 - 17:56:50

špina, závoj, denzita...
  • 0

#14 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 18:40:54

No po prečítaní tvojho príspevku som trošku zmätený.

3.) Ako zmáčadlo nepoužívam už dlhšiu dobu Fotonal. Spraví viac škody ako úžitku.


co je zle na fotonale?
  • 0

#15 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 13 leden 2010 - 19:14:48

Tu rotační vývojnici se asi snaž co nejdříve vyměnit za překlápěcí. Doteď jsem vyvolával taky v rotační bakelitce a není to ono. kvedlal (myslim kvedlal jako že kvedlal celkem zuřivě sem tam, nahoru dolů) jak je zvykem 30s na začátku a pak 10s v každé minutě a ještě jsem z toho nedostal kontrastní negativ... prostě se to tam asi nemá šanci pořádně promíchat, nebo byla chyba někde jinde. Ale já jsem taky teprve na začátku samého začátku ladění procesu tak moje rady ber s rezervou :)
PS: Už jsem si obstaral klasickou překlápěcí plastimatku tak snad odstraním jednen z mnoha nedostatků v celém vyvolávání :D
  • 0

#16 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 leden 2010 - 20:40:20

No po prečítaní tvojho príspevku som trošku zmätený.

3.) Ako zmáčadlo nepoužívam už dlhšiu dobu Fotonal. Spraví viac škody ako úžitku.


co je zle na fotonale?


Vykúšaj Ilford Ilfotol a sám pochopíš.
Pri používaní Fotonalu mi ostávali na filme po uschnutí akoby také fľaky. Pripadalo mi to ako keď uschne obyčajná Jar. Nieviem teda ale myslím že ten fotonal je vážne len nejaký "jarový" prípravok. Netvrdím že Ilfotol je niečo viac ale s ním sa mi pracuje perfektne a na filme mi nikdy nič po uschnutí neostáva.
  • 0

#17 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 13 leden 2010 - 22:17:57

Tu rotační vývojnici se asi snaž co nejdříve vyměnit za překlápěcí. Doteď jsem vyvolával taky v rotační bakelitce a není to ono. kvedlal (myslim kvedlal jako že kvedlal celkem zuřivě sem tam, nahoru dolů) jak je zvykem 30s na začátku a pak 10s v každé minutě a ještě jsem z toho nedostal kontrastní negativ... prostě se to tam asi nemá šanci pořádně promíchat, nebo byla chyba někde jinde. Ale já jsem taky teprve na začátku samého začátku ladění procesu tak moje rady ber s rezervou :-)
PS: Už jsem si obstaral klasickou překlápěcí plastimatku tak snad odstraním jednen z mnoha nedostatků v celém vyvolávání :!:


Je možné, že díky tomu se mi nepodařilo udělat kontrastní negativ u HP5 PLUS 400ISO ? Mi se ty negativy zádly nějaké mdlé, ale myslel jsem si, že to je větším formátem negativu. Snad to nějak doženu při osvitu papíru...
  • 0

#18 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 13 leden 2010 - 22:57:32

Možné to je, ale příčin může být víc. Pokud jsem to zde od pokročilejších temnokomorníků správně pochopil, tak to chce eliminovat jednu možnou příčinu po druhé a sledovat výsledek, a tak postupně eliminuji :-) , ale jak říkám, jsem na začátku...
  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 13 leden 2010 - 23:00:23

špina, závoj, denzita...


Co to je denzita?
  • 0

#20 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 13 leden 2010 - 23:04:55

Toliko ochotných reakcí a chybí vyjádření či upřesnění tazatele, ach jo :-)
  • 0

#21 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 leden 2010 - 23:08:48

No po prečítaní tvojho príspevku som trošku zmätený.

3.) Ako zmáčadlo nepoužívam už dlhšiu dobu Fotonal. Spraví viac škody ako úžitku.


co je zle na fotonale?


Vykúšaj Ilford Ilfotol a sám pochopíš.
Pri používaní Fotonalu mi ostávali na filme po uschnutí akoby také fľaky. Pripadalo mi to ako keď uschne obyčajná Jar. Nieviem teda ale myslím že ten fotonal je vážne len nejaký "jarový" prípravok. Netvrdím že Ilfotol je niečo viac ale s ním sa mi pracuje perfektne a na filme mi nikdy nič po uschnutí neostáva.


a vyskusam teda, je to sice dost drahsie ako jar z fomy, ale zas, vydrzi mi to par rokov :-) ... fomatol dam mame na riad :!:
  • 0

#22 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 leden 2010 - 00:28:08

No po prečítaní tvojho príspevku som trošku zmätený.

3.) Ako zmáčadlo nepoužívam už dlhšiu dobu Fotonal. Spraví viac škody ako úžitku.


co je zle na fotonale?


Vykúšaj Ilford Ilfotol a sám pochopíš.
Pri používaní Fotonalu mi ostávali na filme po uschnutí akoby také fľaky. Pripadalo mi to ako keď uschne obyčajná Jar. Nieviem teda ale myslím že ten fotonal je vážne len nejaký "jarový" prípravok. Netvrdím že Ilfotol je niečo viac ale s ním sa mi pracuje perfektne a na filme mi nikdy nič po uschnutí neostáva.


a vyskusam teda, je to sice dost drahsie ako jar z fomy, ale zas, vydrzi mi to par rokov :D ... fomatol dam mame na riad :-)


Fomatol je vývojka, to jej na riad nedávaj. :D Daj jej radsej ten Fotonal.
Inak čo sa ceny týka tak to nie je vôbec také zlé. Litrová fľaša stojí cca. 13 EUR. Na kinofilm mi stačí pol litra vody so zmáčadlom. Riedi sa to 1:200 takže na toho pol litra potrebuješ 2,5ml. Jedna fľaša ti vydrží ten v pohode na 400 filmov a jeden film teda asi na 3 centy.
  • 0

#23 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 leden 2010 - 00:33:41

Keď tak teraz pozerám na tie dve fotky napadla ma jedna vec. Tie divnéprechody máš aj na negatíve alebo len na pozitíve ?
Nemal si ti náhodou málo vývojky vo vývojnici ?
Teda ja som na začiatku svojej "kariéry" tiež pokusoval s HP5+ a Microphen. Postupoval som presne podľa rád od výrobcu vývojky a všetko bolo v poriadku.
Používal som preklápaciu plastimatku. Preklápal som 4x na začiatku každej minúty(cca. 10 sekúnd ako uvádza výrobca) a negatívy boli v poriadku.
  • 0

#24 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 leden 2010 - 00:53:27

Hm takže než hledat, kde je chyba, udělej to znovu takto:

1) kup si překlápěcí plastimatku - ta točící je hrozná, prakticky nemáš kontrolu nad promícháváním. pokud chceš mermomocí vyvolávat v ní, toč častěji. a přečti si manuál.
2) nevím, odkud jsi a jak tvrdou vodu máte, ale rozmíchej to v destilce nebo aspoň vodu převař/přefiltruj před mícháním roztoků z ní
3) přečti si manuál. u všeho je přibalený.
4) po ustálení se film vypírá tekoucí vodou(~15minut dělám já) a pak teprve aplikuju destilku se smáčedlem. a ano, ilford ilfotol je lepčí a stojí na litr stejně. a přečti si manuál
5) pozitivní vývojku si kup Ilford Multigrejd. přečti si manuál. namíchej buď v destilce nebo v převařené/filtrované vode. vyvolej fotky.
  • 0

#25 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 leden 2010 - 09:02:03

Je možné, že díky tomu se mi nepodařilo udělat kontrastní negativ u HP5 PLUS 400ISO ? Mi se ty negativy zádly nějaké mdlé, ale myslel jsem si, že to je větším formátem negativu. Snad to nějak doženu při osvitu papíru...

HP5+, exponovaný a vyvolaný na 400ASA, je vždy měkký. Skutečná citlivost toho filmu je pravděpodobně vyšší, takže na 400ASA je vlastně přeexponovaný a podvolaný. Díky tomu má ovšem taky jemné zrno. Neboj, v pozitivním procesu se to snadno dožene.
  • 0

#26 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 14 leden 2010 - 10:47:52

Nechci chytračit, ale překlápěcí plastik má své přednosti - pokud zrovna vlastníme kousek se starší cívkou(bakelitovou) lépe se do ní zakládá film. A vyvolávat se dá potmě, s otevřenou vývojnicí, místo překlápění vytahovat cívku a vkládat ji nazpět.
  • 0

#27 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 leden 2010 - 12:03:17

Děkuju za informace všem. Omlouvám se, že se ozývám až teď, vůbec jsem nečekal takovou diskuzi:-)
Doplňuju tedy, že skeny jsou z pozitivu. Mapy na negativech nejsou, ale jsou tam vidět podivné skvrny. Pozitivní papír jsem použil FOMASPEED. Film jsem pral 10 minut pod tekoucí vodou a potom jsem 1 minutu smáčel ve FOTONALu.

Už jsem takhle vyvolával jednou a opět - mlha, bílé skvrny a podivné neexistující siluety:-(


Microphen jako pozitivni vyvojka? Hm hm.

Ty skeny to jsou skeny pozitivu (predpokladam) nebo negativu? Kdyz se podivate na negativy jsou na nich take znatelne tyto mapy?
Jaky jste pouzil pozitivni papir? Nebylo s nim treba spatne zachazeno? To same plati pro film. Jak jste film pral? V jake vode - teplota, z kohoutku? Jak dlouho?
Jeste nam to trochu popiste.


  • 0

#28 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 leden 2010 - 12:25:11

Ták ogaro!!! Vyměň pozitivní vývojku, např. zmiňoavný Ilford Multigrade, papír naexponuj tak aby ti to v ní leželo minimálně 60-90 sec a bude to rychtyku.
  • 0

#29 indan

indan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 leden 2010 - 12:48:40

Ty ohraničené přechody mezi světlejší a tmavší částí zjevně mají původ v "podtrženém" vyvolávání.Jak psali předřečníci postupné namáčení papíru,krátké vyvolání a je to... Nenapsal jsi jak dlouho jsi papíry vyvolával.Ale předpokládám že jsi je vytáhnul hned jak se ti zdály dost.Bílé fleky jsou od prachu a nečistot - štětec, foukačku a čistit, čistit...
  • 0

#30 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 14 leden 2010 - 21:37:45

Vykúšaj Ilford Ilfotol a sám pochopíš.
Pri používaní Fotonalu mi ostávali na filme po uschnutí akoby také fľaky. Pripadalo mi to ako keď uschne obyčajná Jar. Nieviem teda ale myslím že ten fotonal je vážne len nejaký "jarový" prípravok. Netvrdím že Ilfotol je niečo viac ale s ním sa mi pracuje perfektne a na filme mi nikdy nič po uschnutí neostáva.


Když jsem začínal,tak jsem měl taky problém s fleky na filmu.Chyba nebyla ve fotonalu,ale v jeho dávkování.Možná to u toho ilfordu tak nevadí,když tam toho nakotíš víc.Fotonal začne dělat fleky když se dá víc než 2,5-3ml/0,5L vody.To mám vyzkoušené,ale u těchto českých výrobků může být každá lahvička originál :)
  • 0

#31 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 leden 2010 - 22:00:08

Vykúšaj Ilford Ilfotol a sám pochopíš.
Pri používaní Fotonalu mi ostávali na filme po uschnutí akoby také fľaky. Pripadalo mi to ako keď uschne obyčajná Jar. Nieviem teda ale myslím že ten fotonal je vážne len nejaký "jarový" prípravok. Netvrdím že Ilfotol je niečo viac ale s ním sa mi pracuje perfektne a na filme mi nikdy nič po uschnutí neostáva.


Když jsem začínal,tak jsem měl taky problém s fleky na filmu.Chyba nebyla ve fotonalu,ale v jeho dávkování.Možná to u toho ilfordu tak nevadí,když tam toho nakotíš víc.Fotonal začne dělat fleky když se dá víc než 2,5-3ml/0,5L vody.To mám vyzkoušené,ale u těchto českých výrobků může být každá lahvička originál :)


V dávkovaní problém nebol. ja všetko merám presne. Fotonal injekčnou striekačkou.
  • 0

#32 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 leden 2010 - 23:03:10

u fotonalu platí zásadně čím míň, tím líp. teda až do určitý hranice, žejo. ale dávkování zhruba poloviny než doporučuje výrobce mi řpišlo úplně idální. než jsem přešel na amaloco.
  • 0

#33 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2010 - 11:00:32

Ahoj a jak? Existuje na to nějaká tabulka? Dík moc

Ták ogaro!!! Vyměň pozitivní vývojku, např. zmiňoavný Ilford Multigrade, papír naexponuj tak aby ti to v ní leželo minimálně 60-90 sec a bude to rychtyku.


  • 0

#34 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 leden 2010 - 11:12:35

Ahoj a jak? Existuje na to nějaká tabulka? Dík moc

Ták ogaro!!! Vyměň pozitivní vývojku, např. zmiňoavný Ilford Multigrade, papír naexponuj tak aby ti to v ní leželo minimálně 60-90 sec a bude to rychtyku.


Musíš si spraviť prúžkovú slúšku aby si zistil expozičný čas potrebný na správny osvit papiera.
Spravíš to takto:
Na zväčšovacom objektíve si nastav clonu, ktorá by bala byť cca. 2 clony od minimálnej clony. Takže ak máš objektív s minimálnou clonou 4,5, tak nastav 8 - 11.
Zvolíš si výrez vytiahnutím zväčšováku na požadovanú výšku a zaostríš si.
Vezmeš si kúsok zväčšovacieho papiera a nejaký karón čím ho dokážeš celý prekryť. Celý papier prekryješ tak, aby ostal nezakrytý ina malý prúžok. Ten osvitneš povedzme časom 3 sekundy. Zase papier zakryješ a odokryješ druhý malý prúžok a ten exponuječ časom 5 sekúnd, ...
Takto si naexponuješ celý papier a korektne ho vyvoláš: pozitívna vývojka, prerušovať, ustaľovač. Na svetle si potom pozrieš prúžok, ktorý je najlepší, teda ani tmavý ani bledý a týmto časom exponuješ výslednú zväčšeninu.
Ale asi najskôr by som ti radil zájsť do knižnice a požičať si nejakú knižku.
Z vlastných skúseností odporúčam Zdenek Tomášek: Vyvolávám a zvětšuji sám. Je to tam všetko krásne a zrozumiteľne popísané.
  • 0

#35 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 leden 2010 - 11:15:03

A hlavne pri vyvolávaní tej prúžkovej skúšky to nechaj vo vývojke tých 60-90 sekúnd. Nevyťahuj to skôr ani keby čo bolo, nič by si nezistil.
  • 0

#36 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 leden 2010 - 11:21:49

Aj tak mám ale taký dojem, že problém je v negatíve a jeho vyvolaní. Podľa mňa by si na tie fotky mal asi zobrať papier tvrdej gradácie, aby si z toho niečo vymačkol. S normálnou gradáciou toho asi moc nespravíš.
  • 0

#37 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2010 - 11:27:19

A jaký papír bys doporučil?

Aj tak mám ale taký dojem, že problém je v negatíve a jeho vyvolaní. Podľa mňa by si na tie fotky mal asi zobrať papier tvrdej gradácie, aby si z toho niečo vymačkol. S normálnou gradáciou toho asi moc nespravíš.


  • 0

#38 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 leden 2010 - 11:36:33

No najlepší máš multigradačný a farebné filtre. Ja používam Fomabrom Variant 111.
Ale ak nemáš výbavu na právu s multigradačnými filtrami tak potom papier s označením C. Je to tvrdá gradácia. Ale skús najprv aj ten čo máš. Sprav si tú prúžkovú skúšku a uvidíš, čo to povie. Ak to bude stále takého zašedivené, skús ten papier s tvrdou gradáciou. Mal by si z toho dostať viac kontrastu.
  • 0

#39 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 leden 2010 - 13:55:43

ja som tiez na prvy krat mal fotky sedive, samozrejme som to tahal skoro z vyvojky ... na druhy krat uz boli pekne ciernobiele :wink: ... treba to tam nechat lezat radsej dlhsie ako kratsie
  • 0

#40 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 prosinec 2010 - 04:06:19

když si na Fomabrom Variant III 111 svítím žlutozeleným světlem, tak dělám chybu?
když něco dělám na tenhle papír, tak mi to všechno vychází v lepším případě tmavé,většinou úplně černé
Magnifax bez filtrů. přes Anaret 105/4,5 v Fotol-M posílený jetou GD-L 1+3

jinak postřeh - FOTOL-M ač deklaruje studenou černou, tak s Fomatonem 132 si rozumí nádherně do modro zeleno tepla
  • 0

#41 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 prosinec 2010 - 05:34:01

no tak ypresu
baže jo
postřeh - modrá a zelená jsou studené barvy
:-)
du spat
  • 0

#42 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 15 prosinec 2010 - 07:08:00

když si na Fomabrom Variant III 111 svítím žlutozeleným světlem, tak dělám chybu?

mrkni do datasheetu k těm papírům

Osvětlení temné komory
FOMABROM VARIANT III je ortochromaticky senzibilizovaný fotopapír, proto je
nutné při práci s ním používat bezpečné osvětlení odlišné od běžných černobílých
papírů. Plně vyhovují tmavě červené filtry pro ortochromatické materiály, např.
Kodak GBX-2, Ilford 906, Agfa R1 ve spojení se žárovkou 15 W, výbojka Sodium
Vapor apod. Lze použít i uživatelsky komfortnější světelné zdroje s oranžovými LED
diodami, popř. oranžovými filtry, avšak s bezpečným pásmem propustnosti vlnových
délek nad 610 nm. Vzhledem k vysoké citlivosti vystavujte materiál ochrannému
osvětlení jen po dobu nezbytně nutnou pro manipulaci.

Proto jsem sháněl tu červenou folii v bazárku. Cokoli nad 620 nm.
  • 0

#43 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 15 prosinec 2010 - 11:22:59

Jednoznačne červené osvetlenie !
Ja dokonca používam v komore 2 lampy, jedna 15W a druhá až 40W. Obidve tmavočervené a žiadny problém. Zväčšujem len na Fomabrom Variant 111 a 112. ;)
  • 0

#44 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 prosinec 2010 - 11:51:19

upozorňuji, že to (žárova), co se zdá býti červená, nemusí být červená, nýbrž oražová a multigrade tmavnou a tmavnou... ;)

(žlutozelená je tímpádem jasná, že)
  • 0

#45 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 15 prosinec 2010 - 12:01:44

Žárovka Narva fotoorange MG papíry závojuje spolehlivě, kdysi jsem to otestoval na cca 50ti papírech. Tudy ne, přátelé. ;)
  • 0

#46 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 15 prosinec 2010 - 12:12:50

Žárovka Narva fotoorange MG papíry závojuje spolehlivě, kdysi jsem to otestoval na cca 50ti papírech. Tudy ne, přátelé. ;)

Já si na Ypresovo doporučení sehnal červenou mlhovku z náklaďáku a včera ji z půl metru zkoušel na MG RC a závojuje jako prase. Naštěstí máme v práci červenou průhlednou pásku na balení krabic,tak přes to nalepím tak 2 vrstvy a světlo dám odrazem přes strop a zkusím znova. Výhodou je, že je na 12 V a utáhne to zdroj z PC. Původní světlo byla červená žárovka na 230 u stropu a protože vypínač nebyl, tak jsem ji zhasínal pootočením v objímce. Člověk má ty ruce furt mokrý :) a tak jsem pokročil na bezpečnější level. :D
  • 0

#47 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 15 prosinec 2010 - 12:27:17

Tilberiene, tak si k tomu 12V zdroji kup jeden segment z červeného led pásku, já mám v komoře 30 LEDek a nic mi nezávojuje, přitom světla jak na slunku ;)
  • 0

#48 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 15 prosinec 2010 - 12:36:40

Tilberiene, tak si k tomu 12V zdroji kup jeden segment z červeného led pásku, já mám v komoře 30 LEDek a nic mi nezávojuje, přitom světla jak na slunku ;)

Já měl v první verzi cca 20 červených ledek různě rozvěšených po komoře, ale byly to takový bludičky, pak obyčejnou žárovku nastříkanou červeně, ta byla dobrá, ale praskla a tak jsem si přivezl od otce klasickou starou červenou žárovku, ta je v pohodě, ale děsím se toho, co bude, až prdne. Chtěl jsem řešení na obyčejnou čirou žárovku, nejlépe na nějaké bezp. napětí a nejlépe za děkuji. Ta mlhovka byla za cigára a navíc má hezkej držáček, jen ho přidělat na zeď. Ještě ji zkusím olepit tou červenou páskou a odrazem o ten strop, by to mohlo být akorát. Každopádně děkuji za radu. Pokud se nezadaří, jdu do toho pásku. Kde si ho kupoval?
  • 0

#49 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 prosinec 2010 - 12:48:15

Ýpresu, kdybys chtěl bezp. světlo, tak dej vědět, mám staré a nepoužívám ho, od té doby co mi Vaňúrek udělal bezpečné červené slunce to komory.

Tož tak.
  • 0

#50 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 prosinec 2010 - 12:53:01

Mám dvě červené led s vyšší svítivostí vlepené do těchto hodin: http://www.ikea.com/...oducts/70098989
Osvětlení víc než dostatečné a navíc vím kolik je :)

Jinak se tedy nestačím divit. Máte vybavení za desetitisíce a řešíte posrané světlo za pár kaček. Něco šmelit za cigára, tahat lampy za náklaďáku, spravovat staré aladinky, proč? Ledky jsou osvědčené a stojí pár korun. I z baterek pojedete týdny. Jinak nezapomeňte, že i sebebezpečnější světlo je váš nepřítel, proto ho mějte v komoře opravdu jen hraniční množství. Ono to prostě trochu ovlivňuje ať chcete nebo ne....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních