Přejít na obsah


Fotka

Cíl určuje prostředky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#51 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 2 září 2010 - 15:47:51

U mně to mělo vývoj jednak tematický - tedy nejprve si ujasnit, co mne zajímá a druhak materiální - tedy co mám. Začínal jsem Flexaretou 7a, ale po pár letech jsem přešel na kinofilm, klasický Canon Ftb. Měl jsem k němu tři objektivy: 28, 50 a 100mm Macro. Pak jsem plepšil na Canon F-1, který mám dosud a spolu s tátou, taky skalním canonistou, jsme vybudovali sbírku objektivů od superširokoúhlé 14mm až po zrcadlové pětikilo, celkem pětatřicet čoček. A pak jsem si všim, že stejně fotím jen několika: svoje věci pětatřicítkou a stovkou, práci pro noviny, svatby, koncerty atd téměř výhradně pětaosmdesátkou. Nikdy jsem nechápal, proč si fotografové pro živé focení tolik vychvalujou dálkoměry, zrcadlovky mi vždycky přišla mnohem praktičtější a pohotovější.
Časem jsem si uvědomil, že to, co fotím nejvíc, není úplně oblast pro kinofilm a dal jsem se na 6x6 a později na 4x5".
A dneska? Jednou za čas je mi líto mého Canona a tak do něj dám film a pak nevim co s nim. Jednou za čas vytáhnu velkej formát a poctivě s ním pracuju. Ale Rolleiflexe nepustim z ruky a fotim s nim vlastně všechno. Dneska nejvíc fotím rodinu, děti a i když je možná rollei na tohle pomalejší, je mi předbressonovská živá fotografie natolik blízká, že mi to za to stojí.
Takže když to shrnu, mám to jasný: zkoušel jsem kdeco a kdečím a skončil jsem u toho, co se mi osvědčilo nejlíp: jeden aparát, jeden film, jedna vývojka a tu a tam krok stranou.
  • 0

#52 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 15 září 2010 - 07:11:10

Kolem desátýho roku života mi tatínek věnoval svého stařičkého Ljubitele 2 (mám ho dodnes, i když nefunguje). Potom sem ho nějak odložil do skříně a pozapoměl na něj - hanby mi, to sem neudělal během několika let žádnou fotografii. Zhruba ve dvaceti letech jsem si koupil v bazaru Zenita fotopušku, ale víceméně jsem ten objektiv Tair 3s použil asi na pět snímků, jinak na Zenita dávám sklíčka 50 a 135. Na vejšce jsem si koupil (opět v bazaru) Flexaret Vb, protože je to česká legenda a hlavně 6x6. V součastnosti mám těch Flexaretů asi 18 (různé modely od II po VII v různých kombinacích objektiv - závěrka), ale uchvátil mě Kiev 80. Když někam jedeme, tak ho s sebou i přes protesty přítelkyně beru. No a na denní nošení v batohu mám Zorkij 4. Uvažoval jsem docela nedávno o zakoupení moderní kinofilmové zrcadlovky, ale nejsem rozhodnut, ta česko-sovětská produkce + DDR objektivy mě oslovuje.
  • 0

#53 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 září 2010 - 07:20:51

Taky jsem měl nedávno velké nutkání zakoupit moderní zrcadlo.Dlouho jsem přemýšlel,ale připadá mi že je focení s tímto strojem málo tvůrčí.Připadá mi tak trochu digitální a digtál už jeden mám,tudíž jsem zůstal u těch zorkijů,flexaretů,ricohů.....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních