Přejít na obsah


Fotka

Vyhody stredoformatu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
97 odpovědí na toto téma

#51 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 únor 2010 - 16:40:42

Přičemž chci vidět někoho, kdo zvládne kino snáze a lépe než svitek. Ne nadarmo se vždy doporučovávalo začít s větším přístrojem, alespoň 6x6.


No snáze ne, zvládnout se dá. Nutno ještě podotknout, že pokud chci (což většinou chci) udělat pořádnou fotku v rozumným formátu (24x30 nebo lépe 30x40) tak na kinu ať dělám co chci, musím fotit na slušnej ISO 100 film, nedejbože když budu chtít výřez. Na 6x9 je mi to vcelku fuk, ISO 400 není problém. Nemusím řešit jemnozrné vývojky, atd. A co si budem vyprávět, zvětšovací objektiv za 10kKč na SF taky netřeba.
Ano SF neskenuji, nebo maximálně na deskáči kvůli náhledům, stejně jako VF, ale tam už radši udělám kontakt.
  • 0

#52 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 2 únor 2010 - 16:52:28

no pokud jde u velikosti formátu o zrno, tak je to o vkusu a chuti - já teď ujíždím na zrnu - takže jsem po dlooouhý době uklidil Bronicu a vytáhl dálkoměr. Nacpal do něj fomu 400 a máchám v R09 s trošku větším kvedláním..
Za měsíc mě to zase pustí a s chutí vytáhnu SF a nacpu fomou 100
Ono je to u mě fakt hodně o náladě, co se mi zrovna chce. Ovšem své fotománie si bez SF nedokážu představit. SF není ovšem jen o zrnu, ale i o tom "jiném" podání. Svitek je prostě svitek ;)
  • 0

#53 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 únor 2010 - 17:08:14

no pokud jde u velikosti formátu o zrno, tak je to o vkusu a chuti - já teď ujíždím na zrnu - takže jsem po dlooouhý době uklidil Bronicu a vytáhl dálkoměr. Nacpal do něj fomu 400 a máchám v R09 s trošku větším kvedláním..
Za měsíc mě to zase pustí a s chutí vytáhnu SF a nacpu fomou 100
Ono je to u mě fakt hodně o náladě, co se mi zrovna chce. Ovšem své fotománie si bez SF nedokážu představit. SF není ovšem jen o zrnu, ale i o tom "jiném" podání. Svitek je prostě svitek ;)


Ale ano, můj přízpěvek byl jako i=i+1, tedy vše před plus tohle. Jsou věci, kde zrno přímo vyžaduju a rozhodně není problém ho vyrobit i na svitku. Ale třeba dost nemůžu zapomenout na svatbu (né že bych to fotil, jen jsem to kdysi slíbil) kde jsem musel jít na ISO800, tedy PAN400 a push. A hodně mě zrno štvalo. Prostě brutalita. Na SF bych to řešit nemusel..... Nebo dovolená, kde jsem měl poslední film, ISO400, bylo to akorát. A pak z toho "mydlil" fotku 50x60, sice vyvoláno jemnozrně, ale pro kino to je dost i na slušnej 100ce. Prostě ta výhoda tam je.
  • 0

#54 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 2 únor 2010 - 17:23:05

Přičemž chci vidět někoho, kdo zvládne kino snáze a lépe než svitek. Ne nadarmo se vždy doporučovávalo začít s větším přístrojem, alespoň 6x6.

Uvidime se na srazu ;)


Podstatné je slovíčko snáze. Že je to možné obecně lépe, to už jsem také viděl(a obdivoval schopmosti komornické...).
  • 0

#55 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 2 únor 2010 - 17:26:43

Přičemž chci vidět někoho, kdo zvládne kino snáze a lépe než svitek. Ne nadarmo se vždy doporučovávalo začít s větším přístrojem, alespoň 6x6.

Zrovna nedávno jsem po létech otevřel brožůrku zděděnou po tátovi : Alfredo Ornano - Technika negativního procesu, rok vydání 1948. Pravda od té doby se kinofilm a celý jeho proces vypiplal a to srovnání by Alfredo možná dnes napsal trochu jinak, ale přece - hned v úvodu, v přehledu materiálu píše :

Malé negativy na kinofilmu se musí silně zvětšovat, proto jejich vyvolávání vyžaduje velké pozornosti a péče. Malý formát se tedy nehodí pro začátečníka bez dostatečných zkušeností s většími filmy, které nejsou na chyby procesu zdaleka tolik citlivé.
  • 0

#56 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 únor 2010 - 21:19:29

Já to vidím tak, že je štěstí, že těch možností je tolik a můžeme si vybrat. Já mám rád kino, protože se dobře nosí a je docela pohotové a taky mám rád Mamiji RZ67 protože je to super foťák s obrovskou matnicí a dobrejma sklama a z toho svitku se dobře dělá a je to takový jiný, a teď ještě koketuju s VF kamerou, protože ta mamije je prostě na lidi a já bych sem tam zkusil cvaknout i něco jinýho na co není takovej spěch.
  • 0

#57 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 3 únor 2010 - 13:30:57

Ono to souvisí i s konstrukcí objektivů...


Ad první část o prostoru a formátu - souvisí to prostě s tím, že pro stejnou hloubku ostrosti je třeba u většího formátu víc clonit - souvisí to s disproporcí v růstu ohniskové vzdálenosti a kritéria hloubky ostrosti (zhruba to je s druhou mocninou). Symetričnost a nesymetričnost na to má taky vliv, a není nezanedbatelnej, ač se o tom obvykle moc nemluví. (Už jsme to zrovna spolu jednou řešili v nějakým vláknu o "hloubce zaostření" či jak jsme to tehdy česky nazvali anglický "Depth of Focus".)

Ad druhá část a původní dotaz - velikost aparátů mi až tak nevadí, spíš to, že filmů musím tahat úměrně víc špulek v báglu a padne na ně víc peněz. Ale jinak už nastupují samá pozitiva a sociální jistoty...A touha po větším formátu...Rozhodující zátěží v batohu při výletech u mě zatím stejně tvoří voda k pití a DDR stativ-dřevák :)
  • 0

#58 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2010 - 15:38:01

Tessar :
Zvětšovat ze svitkového filmu taky může být poměrně opruz - film leží mezi dvěma sklíčky a můžou se dělat Newtonovy kroužky, z tohoto důvodu jsem se zbavil Magnifaxu a pořídil Axomat,

nechcel som komentovat,ale predsa : newtonove kruhy, ak aj, kupit od Dursta a narezat do Magnifaxu a je dozivotny pokoj.. LEN ak by ste pou
ziwali wlhku antistaticku utierku, mohli by vyskocit..

K TEME : Ljubitel 6x6 , hm treba si uvedomit, ze to ma len na hranie, wzhladom k jeho kvalite.. A svitkovy film ma ine denzitometricke wlastnosti ako kinofilm, okrem optickych.. /napr. hlbka ostrosti pri portretoch/
6x6 je celkovo tema na dlho...
  • 0

#59 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2010 - 21:47:23

Tak prudkou reakci na pošlapané bábovičky jsem nečekal... Je to skoro lepší než zmínit se na fóru dVou Widlí o Lancii a Ferrari :)
  • 0

#60 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 4 únor 2010 - 15:33:36

Tak prudkou reakci na pošlapané bábovičky jsem nečekal... Je to skoro lepší než zmínit se na fóru dVou Widlí o Lancii a Ferrari :wink:


Spis mi prijde, ze ty jsi to napsal (at jiz chtene ci nechtene) tak, aby jsi vyvolal flame :)
  • 0

#61 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 6 leden 2011 - 22:54:53

Dneska jsem vyrazil se známým do Prahy a oba jsme si vzalý i foťák, já půjčenou Minolt Hi-Matic, známý Mamiyu 7... Během kecání jsme narazili i na to, že jsem si teď pořídil Yashicu Electro a známý byl hrozně překvapený, že jsem si nepořídil střední formát. Docela mne to překvapilo, protože maximum velikosti fotek o jakých tak nějak obvykle uvažuju je něco kolem 30x20... Je při tomto rozměru fotek a focení na ČB negativ (krajina event dokument) opravdu tak velký rozdíl v kvalitě výstupu? Docela by mne zajímal názor zkušenějších členů... Teda ne že bych chtěl středoformát kupovat, spíš jsem jen zvědavý a rád zjistím zkušnosti ostatních.

Lukáš


přesunul jsem to z důvodu dupolicity
  • 0

#62 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 leden 2011 - 00:12:24

Asi bude stačit přečíst si toto vlákno, jen k tomu podotknu takovou maličkost(spíš zopakuji) - zvětšenina 20X30 z kina v dobré kvalitě není problém, já sám jsem kino zavrhoval, poté však, co jsem dík kolegům zde z TK viděl možnosti kina, jsem se soustředil na to se s ním sám naučit - a nyní zvládnu v tomto formátu zvětšeninu, která není horší, než má zvětšenina z 6x9. Jenže co mě to stojí sraní...(pánové prominou, dámy jsou zvyklé). Takže za sebe si dovolím říci, že pokud nepotřebuješ extrémní pohotovost, je středoformát neporovnatelně lepší pro pohodlí které poskytuje, pro množství chyb, které odpustí.

A dost už mého žvanění, jdu se učit na zítřejší zkoušku z myslivosti(kdo nespí, ať mi drží od sedmi palce).
  • 0

#63 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 7 leden 2011 - 00:21:32

Ja osobne odkeby som kúpil Flexaretu a hlavne Pentacon Six, som kinofilm ani nevyvolával. Neviem, tak nejako som si naň zvykol a výsledky sa mi veľmi páčia. Mám taký dojem, a možno je to blbosť, že mi z toho Pentaconu lezú "lahšie" pekné(alebo použiteľné) fotky ako z Canonu EOS 30 s elkovým objektívom. :-D
  • 0

#64 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 7 leden 2011 - 11:55:28

Kazdy format ma sve vyhody a sve nevyhody - dulezite je spravne volit. Tedy volit motiv pro format a format pro motiv. Ja stredoformatem fotim asi nejcasteji, mam rolleie. Ta nemoznost stridat objektivy je podle meho nazoru velikou vyhodou:nuti totiz cloveka tvoriveji premyslet, pecliveji komponovat. Navic ten ctverec je jaksi neynamicky format, soustredeny, klidny a otevira tedy jakousi zvlastni moznost vhledu do tematu;aspon tak to vidim ja. Krom toho dve ze zde uvedenych nevyhod rollei slusne resi: paralaxu sprazenym posuvem ramecku na matnici a ostreni do jednoho metru predsadkovymi cockami. Neni to samozrejme uplne rovnocenne pohledu a moznostem kinofilmove zrcadlovky (to je asi nejuzitecnejsi a nejuniversalnejsi konstrukce fotaku vubec), ale problem to resi dostatecne. Ale jsme opet u volby tematu a formatu.
A jeste k tem objektivum: ke kinofilmu jich mam asi petatricet, ale devadesta procent fotek udelam jedinym, tech deset procent dalsima dvema. Na velky format mam tri a realne pouzivam jeden. Jak rikal Komensky: vyber veci nemnoho, nebot mnohost rozptyluje a nemnohost soustreduje, ale vyber ty nejlepsi, nebot jedno nejlepsi vyda za mnoho mene dobrych. A jinej chatrej pan rekl, ze v omezeni se pozna mistr. Ne, ze bych se snad citil mistrem, ale zkusenost mne naucila, ze trochu toho dobrovolneho omezeni cloveku jen prospiva.
  • 0

#65 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2011 - 12:15:12

Kazdy format ma sve vyhody a sve nevyhody - dulezite je spravne volit. Tedy volit motiv pro format a format pro motiv. Ja stredoformatem fotim asi nejcasteji, mam rolleie. Ta nemoznost stridat objektivy je podle meho nazoru velikou vyhodou:nuti totiz cloveka tvoriveji premyslet, pecliveji komponovat. Navic ten ctverec je jaksi neynamicky format, soustredeny, klidny a otevira tedy jakousi zvlastni moznost vhledu do tematu;aspon tak to vidim ja. Krom toho dve ze zde uvedenych nevyhod rollei slusne resi: paralaxu sprazenym posuvem ramecku na matnici a ostreni do jednoho metru predsadkovymi cockami. Neni to samozrejme uplne rovnocenne pohledu a moznostem kinofilmove zrcadlovky (to je asi nejuzitecnejsi a nejuniversalnejsi konstrukce fotaku vubec), ale problem to resi dostatecne. Ale jsme opet u volby tematu a formatu.
A jeste k tem objektivum: ke kinofilmu jich mam asi petatricet, ale devadesta procent fotek udelam jedinym, tech deset procent dalsima dvema. Na velky format mam tri a realne pouzivam jeden. Jak rikal Komensky: vyber veci nemnoho, nebot mnohost rozptyluje a nemnohost soustreduje, ale vyber ty nejlepsi, nebot jedno nejlepsi vyda za mnoho mene dobrych. A jinej chatrej pan rekl, ze v omezeni se pozna mistr. Ne, ze bych se snad citil mistrem, ale zkusenost mne naucila, ze trochu toho dobrovolneho omezeni cloveku jen prospiva.

Pod toto se můžu podepsat. :oops:
  • 0

#66 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 leden 2011 - 18:05:35

Taktak, jak acherbar neřeší vývojky(:lol), tak s ním souhlasím, píše velmi rozumně.
  • 0

#67 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 leden 2011 - 18:09:27

Oprava: ( :wink: )
  • 0

#68 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 leden 2011 - 19:15:19

:wink: 25 let nedělám na nic jiného,než na 6x7-neměnil bych!
  • 0

#69 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 leden 2011 - 19:48:34

:wink: Jinak dobrý den,nebo spíš večer,jsem tady na Temný už nějakou dobu,ale až teď to na mě nějak přišlo... Vložený obrázek
  • 0

#70 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 leden 2011 - 19:53:23

Á, Rožnov. Prý u vás otevřeli nový pivovar, ale ještě jsem neměl čas dojet, vyzkoušet a středoformátově dokumentovat(ať to není OT), tak by mě zajímalo, jaké to jejich píví je.
  • 0

#71 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 leden 2011 - 19:57:13

:wink: No je to pravda-dokonce se v tom pivu dá i koupat! Spojili to i s pivními lázněmi :-D :D :D ale ještě jsem na to taky Mamiyopentax nenasadil...nějak v tom už zase plavu... :D
  • 0

#72 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 8 leden 2011 - 08:06:35

Hmmm, to je výzva - temnokomornická návštěva pivovaru :-)
  • 0

#73 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 leden 2011 - 10:58:45

No jen abyste se v těch sklepeních moc nenaexponovali :-) :? :lol:
  • 0

#74 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 8 leden 2011 - 15:55:54

:-) Pravda,pravda vše s rozumem,jinak bych se podepsal pod to,co výše napsal achernar...já začínal s kinem,záhy přibyla dvouočka 6x6 nejmenované značky a právě ta nemožnost měnit skla člověka vyhraní a donutí přemýšlet nad každým záběrem,komponovat to jen pomocí toho jednoho ohniska...dnes používám kino jen do Horizonu 202,vše ostatní dělán na 6x7,teď jsem sehnal lahůdkovou záležitost-kazetu 6x8 do Erbéčka,tak se na to těším.Pro mě je velkou výhodou středoformátu možnost udělat "pouze" 10 záběrů 6x7,kino je na mě moc dlouhý...pravda měl bych už i konečně dofotit ten film v Horizonu! Možnost střídání kazet v Erbéčku pro mě osobně je jedna z hlavních předností a výhod středoformátu,ty ostatní bych už jen opakoval co už výše bylo popsáno,pro Mamiyaky jen poznámečku-u Miloty v Hradci mají pořád ještě skla z poctivého kovu a skla za směšný peníz :? :lol: :lol: a to tak směšný,že až si to ti co to neví prohlédnou ceník,tak určitě to psychicky nevydrží a podlehnou....a to vše nové se zárukou!
  • 0

#75 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 8 leden 2011 - 17:57:17

:? dvouočka 6x6 nejmenované značky a právě ta nemožnost měnit skla člověka vyhraní a donutí přemýšlet nad každým záběrem,komponovat to jen pomocí toho jednoho ohniska.Pro mě je velkou výhodou středoformátu možnost udělat "pouze" 10 záběrů 6x7,kino je na mě moc dlouhý.

A s tímto bezvýhrad souhlasím.ke kinu jsem nachvilku odbočil od TLR,ale hned po třech filmech jsem se vrátil k TLR a z toho jeden jsem rozdupal ve vývojnici na záchodě při navlékání :-) .Kinofoťák už jen leží na poličce a občas ho dám dětem,ať s ním zapozují.
Pro možnost výměny skel jsem si pořídil AP6x7 a hlavně i těch 12 políček bylo na mě moc...snad bude do konce života vystarané :lol:
  • 0

#76 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 8 leden 2011 - 18:06:29

:-) Tak s Asahi 6x7 určitě! Dají se s ním i zatloukat hřebíky,utlouct zloděje atd...Je to takový "víceúčelový" stroj na všechno a je asi nesmrtelný... :? Jinak jeden kdo by ho také chtěl mají ještě za dobrou cenu a ve stavu jako "skoronový" ve Fotografia Praha na jejich stránkách.A také umí dělat hezké negativy! :lol:
  • 0

#77 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 8 leden 2011 - 18:41:43

Viděl jsem je tam,ale chtěl jsem od nich koupit pouze šachtu,protože šachta je šachta a nechtěli mi ji samostatně prodat :? šachta prostě neodmyslitelně ke středoformátu patří.To je další důvod,proč ho mít :-)
  • 0

#78 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 8 leden 2011 - 18:45:16

:-) Tak s Asahi 6x7 určitě! Dají se s ním i zatloukat hřebíky,utlouct zloděje atd...Je to takový "víceúčelový" stroj na všechno a je asi nesmrtelný...


Tak s tím mým to už někdo zkoušel a od té doby je v hranolu takový pěkný obrázek...vypadá jak kdyby to přejelo auto :?
  • 0

#79 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 8 leden 2011 - 18:47:07

Miluji velkoformát, protože si ze scénou můžu dělat cokolik, nastavovat vše jak si představuji/potřebuju a výsledný dojem je závislý jen na mých schopnostech...
Miluji Rolleiflexe, protože mě nic takovýho neumožňuje a neroptyluje mě při focení technika...

Bohousek
  • 0

#80 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 8 leden 2011 - 20:35:47

To bych taky podepsal: kinofilm je strasidelne dlouhej, vetsinou udelam nejakou fotku, na kterou se tesim, a zbytek rychle doflakam pitomostma, abych to mohl vyvolat. A nebo mam ten film ve fotaku tak dlouho, ze uz nevim, co je to za film. Jako ted v horizontu i v canonu, snad plus-x, Buh sud.
  • 0

#81 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2011 - 22:03:14

tak na tohle si stěžovat nemůžu, díky tomu zásobování, co už rok provádím, mám neustále v tašce a po kapsách dostatek kazet s kousky cca 12-18 snímků, což mi vyhovuje. A v pohotovosti mám furt v tašce malý dálkoměr a slr s maličkým širokým sklem, což je pro tento účel ideální. fakt je ten, že se nemůžu nějak domotat k odeslání rolleicordu na servis, to je můj jediný sf, který se jako pohotovostní oko dá furt s sebou nosit....
  • 0

#82 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 leden 2011 - 08:20:59

:-P Asi bude záležet i na tématu,kdo "jede" ulici,reportáž a jiné "vše co se hejbá,tak nebude na tohle vytahovat Erbéčko se stativem,ale použije kinofilm,někdy i AP67,protože na to že je to "krásná železná obluda",je někdy i pohotová.Kdo jede akt,portréty,krajinu tak podle mě by se měl poohlédnout po nějakém středoformátu,pro začátek třeba i dvouočku jako je Flexaret,to dnes nic moc nestojí,SF se dobře zvětšuje,a kdo dělá krajinu a používá filmy typu Acros od Fuji,nebo Ilfordpan plus tak není lepší volby... :D :lol: :lol: Tak samozřejmě že i s kinofilmem lze jít ven "za krásami vlasti" ale dnes už není přeci problém sehnat nějaký SF za dobrou cenu-i v případě že se jedná o jednookou zrcadlovku typu Zenza,Mamiya...Pokud vím a cítím to,že chci dělat "klasiku" a není to jen poblouznění na 14 dní,tak doporučuji všem,aby se dobrali ke SF... :lol: Je to můj názor,který jsem sám sobě ani po téměř 30 letech focení na široký film nevyvrátil! :lol: :lol: :lol: Všechno chce svoje,takže rychlost,pohyb-kinofilm,to ostatní pokud možno SF :lol:
  • 0

#83 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 leden 2011 - 11:01:48

:lol: No je to pravda-dokonce se v tom pivu dá i koupat!


To mi pripomina tu povidku od Simka a Grossmanna, kde otec kupoval svetlou desitku a pote, co se v ni vykoupala cela rodina, pozval sousedy na cernou dvanactku :lol:
  • 0

#84 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 9 leden 2011 - 12:27:01

:lol: Asi bude záležet i na tématu,kdo "jede" ulici,reportáž a jiné "vše co se hejbá,tak nebude na tohle vytahovat Erbéčko se stativem,ale použije kinofilm,někdy i AP67,protože na to že je to "krásná železná obluda",je někdy i pohotová.Kdo jede akt,portréty,krajinu tak podle mě by se měl poohlédnout po nějakém středoformátu,pro začátek třeba i dvouočku jako je Flexaret,to dnes nic moc nestojí,SF se dobře zvětšuje,a kdo dělá krajinu a používá filmy typu Acros od Fuji,nebo Ilfordpan plus tak není lepší volby... :lol: :( :lol: Tak samozřejmě že i s kinofilmem lze jít ven "za krásami vlasti" ale dnes už není přeci problém sehnat nějaký SF za dobrou cenu-i v případě že se jedná o jednookou zrcadlovku typu Zenza,Mamiya...Pokud vím a cítím to,že chci dělat "klasiku" a není to jen poblouznění na 14 dní,tak doporučuji všem,aby se dobrali ke SF... :lol: Je to můj názor,který jsem sám sobě ani po téměř 30 letech focení na široký film nevyvrátil! :lol: :lol: :lol: Všechno chce svoje,takže rychlost,pohyb-kinofilm,to ostatní pokud možno SF :lol:


jen malá oprava.AP67 není železná obluda,ale mosazná obluda.Má krásných pohotovostních 2410g s harnolem a 55mm sklem.ideálka na street :lol:
  • 0

#85 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 9 leden 2011 - 13:04:28

Tak na okraj - když jsem v minulosti dělal fotky v komoře, tak fotky 30x40cm z Pentaxu focené se špičkovými skly vycházely mi proti Flexaretě prakticky vždy lépe a ostřeji, středoformát "vyhrál" jen v zrnu (které ale obvykle nijak nevadilo), jinak to nebyl žádný zázrak.
Bronica ETR už dopadla znatelně lépe, každopádně ale nemohu souhlasit s tím, že zvětšování z kinofilmu je nějak pracnější a středoformát vyhraje vždy - vyhraje jen v případě, že jsou snímky pořízeny na přístroji a optice podobné kvalitativní třídy jako u kinofilmu!
  • 0

#86 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 leden 2011 - 18:18:51

:lol: S tím souhlasím,záleží ale hodně i na filmu,volání a tak...Taras Kuščynskyj dělal spoustu věcí kinofilmem,byly z toho krásné zvětšeniny,ale tenkrát prostě nebyla jiná alternativa-kdo chtěl publikovat,tak musel fotit alespoň na 6x6cm,tiskárny menší předlohy ignorovali! Zárověň trochu "komicky" působil takový Antonín Bahenský,který na olympiádě tuším že to byl Montreál 76,fotil s AP67 a sotva začal,už neměl film...Jeho západní kolegové na to s údivem koukali,oni už dávno dodávali do tiskáren kinofilm...Jinak s těmi skly je to pravda a i taková Mamiya RB67 dodává-la,skla KL,které jsou ostré jako břitva! Starší verze Sekor-dost dobrý,ale KL verzím se to nevyrovná... :lol: Dnes je ale jednooký středoformát dostupnější než před 15-20 lety,kdy jen širokáč na Erbéčko Sekor 4/50mm stál kolem 25 000,-Kč a dnes se toho válí po bazarech kila! Takže kdo chce zkusit středoformát na delší dobu,ne jen těch 14 dní,tak je skvělá možnost...Dříve prostě byla jediná možnost,dostupná rodinnému rozpočtu kvalitnější kinofilm,jako třeba ten Pentax+jedno dvě solidní skla.I tak to ale byla ještě začátkem 90.let záležitost tak na 10-15 000,- :( :lol: :lol: Digitální doba má i jedno pozitivum-slevnila nám všechno co zavání analogem,a to je velký přínos!
  • 0

#87 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 leden 2011 - 18:22:34

:lol: Ještě k tomu AP6X7,jasně-je mosaznej,ale ten můj ještě není "jetej" a tak ho mám pořád ještě celý černý! :lol: Ale viděl jsem i dost "oholenejch" strojů,ale to nevadí,mnohdy fotí bez jediného problému!
  • 0

#88 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 9 leden 2011 - 19:26:15

Já mám nejspíš první rok výroby bez MLU a kdysi byl asi černý.Stává se z něj zlatá mašinka :lol:
S cenou toho mamiya příslušenstvím je to pravda.
Taky souhlasím,že fotky focené lubitelem 166 asi nebudou lepší než třeba s pentaxu ES a nějakého takumaru 50/1.4,což je i dnešní dobu perfektní sklo.
Mě jen přijde složitější udělat s kina nějakou "povedenou" zvětšeninu.U toho středoformátu si myslím,že je to jednodušší a já sem lenoch.
  • 0

#89 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 leden 2011 - 19:41:42

:lol: Bez MLU,hm to je tedy už fakt veterán-a klobouk dolů,že i po 40letech je provozuschopný! To se o dnešních bakelitoelektrických hračkách asi nebude za 10 let dát říct! Mimochodem-dnes byla vernisáž 26 bienale- Interfotoklub Vsetín a tam se mluvilo pouze o těch fotkách jako takových,nikdo tam moc techniku neřešil....Jak říkal Sudek-Hudba hraje! :lol:
  • 0

#90 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 leden 2011 - 22:22:51

Já věděl, že sem na něco zapoměl, a to sem tu vernisáž měl napsanú v kalendáři!!! Doprdele!!!
  • 0

#91 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 leden 2011 - 22:23:36

Pepo, jen tak mimochodem, co R9 v Rožnově, nechodíš tam?
  • 0

#92 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 10 leden 2011 - 05:17:41

:wink: Zdravím Krakena! No fakt to bylo dobré ten Vsetín,jezdím pravidelně od r.1986 :evil: R9 znám a vedoucí je můj spolužák ze základky,tak asi by se mohlo dát tam i vstoupit,ale oni snad kromě Jardy Poláška všichni používají ten čip...Jasně o tom to není,nebo jenom o tom ale mě by tak "páslo" udělat nějakou středoformátnickou skupinu,že by třeba F120? :lol: :lol: :lol: Jinak tě Krakenku poprosím,abys tady vyslovil svůj postřeh na tu mosaz a železo AP6X7,protože jsem kdesi četl,že jej máš a tak asi budeš též "středoformátník",takže "Světu Mír"!!! :lol: :lol: :lol:
  • 0

#93 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2011 - 20:52:46

Moja krásná pentaxí 67, je hodně jetá, masazí v rohoch oplývající, často zřejmě užívaná místo fotbalové meruny o čemž svědčí i pohled na hranol. Moje skléčka sú krásně škrábané, celé hliníkovo ošúpané, ale kreslijú dobře a celkovo su spokojený jak sviňa. Za nic bych nemněénil. Možu řéct, že sem sa po dlúhé době dopátral teho správného foťáka a ani v hlúbi mojej prašivej duše sem nezašilhal po iném. Tak zme si na sebe zvykli, že už bych asi ani iný nechtél.
Nevím jak je starý, ale MLU má, ale ten profík od kterého sem ho onehdá kupoval říkal, že s ním dvacet rokú proháňal asik 6 svitku denně bez servisu. Sám sem si říkal, že bych ho poslal nekam na kontrolu, ale je to tak drahé, že sem si to rozmyslel.

Tož tak.
  • 0

#94 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 11 leden 2011 - 07:13:00

:( Tak to ten můj má tedy hodně co dohánět! :-) Tak nevím co s ním ve Fotografii Praha dělali,ale fotbal s ním asi nehráli a nejspíš s ním naopak ani nefotografovali-protože je ještě celý černý,asi jím neprošlo skoro nic,takže by mi mohl vydržet ještě tak 30.let...to už ale asi já nevydržím! Amen.... :lol: Kdo by ještě jeden chtěl,tak tam ještě jeden mají za osmičku! Tělo+záklaďák+měřící hranol....
  • 0

#95 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 leden 2011 - 08:04:35

můžete sem hodit odkaz na stránky Fotografie Praha? Nějak je nemůžu najít :(
  • 0

#96 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 11 leden 2011 - 08:06:49

http://www.fotoinfo....bazar/eshop.php
  • 0

#97 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 leden 2011 - 12:05:03

Koukam ze ty sety za osmicku jim tam porad zustaly

Tela s sachtou v perfektnim stavu (vypadaji nepouzitite) za 2600 Kc zmizely behem nekolika minut :twisted:
  • 0

#98 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 11 leden 2011 - 17:57:31

Moja krásná pentaxí 67, je hodně jetá, masazí v rohoch oplývající, často zřejmě užívaná místo fotbalové meruny o čemž svědčí i pohled na hranol. Moje skléčka sú krásně škrábané, celé hliníkovo ošúpané, ale kreslijú dobře a celkovo su spokojený jak sviňa. Za nic bych nemněénil. Možu řéct, že sem sa po dlúhé době dopátral teho správného foťáka a ani v hlúbi mojej prašivej duše sem nezašilhal po iném. Tak zme si na sebe zvykli, že už bych asi ani iný nechtél.
Nevím jak je starý, ale MLU má, ale ten profík od kterého sem ho onehdá kupoval říkal, že s ním dvacet rokú proháňal asik 6 svitku denně bez servisu. Sám sem si říkal, že bych ho poslal nekam na kontrolu, ale je to tak drahé, že sem si to rozmyslel.

Tož tak.


ahoj.Nekde sem našél stránku,kde sa opravovali na AP67 měřéní.Tzn.ten utrhnutý řetízek,kerý říká hranolu jaků tam dáváš clonu(špatné pořadí nasazovaní skla a měř.hranolu) a jediné seřízení celého byla kontrola roviny bajonetu a filmu a změření této vzdálenosti mikrometrem.
Možu ti to nájít,ale myslím je to zbytečné zkůšat,protože je to prostě pentax.
Pár poznatků.Když sem to dotáhl dom a udělál první cvak,tak sa moja zděsila,lesti sa to nerozbilo :twisted: .Navíc dyž sem to pošťávál luďom do ruk málokdo měl odvahu zdělat objektiv,prý ať to neurve,že to ide těžéj než na kinu,nebo digošu ;-)
Systém je to betelný,ale ty hranole podcenili :? .Měli do teho skla dat kari síť,nebo neco.Sa včíl mosím dívat přes pavučinu.
Možem byt rádi,že je to z téj mosaze a né z nejaké šedé litiny nebo nedaj bože hliníku ;)
Funkcama to třeba neoplývá,ale já to nemám na chválení.Před sůsedama vytahnu dycky digitál aby záviděli,že to blýská aj v pravé poledně a hned sa to dá prohlédnůt a to stačí.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních