Přejít na obsah

Fotka

Quarz DS8-3

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
53 odpovědí na toto téma

#51 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 832 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 133

Publikováno 21 březen 2020 - 17:54:48

Já mám šroub kovový a trn samotný je z plastu. Pak mám ještě jednu DS8-3, starší verzi a ta ho má kovový jako ta tvoje. Přiznávám, že u té druhé mi ta kovová verze povolit nešla.

• 0

#52 Ivanovicz

Ivanovicz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 9

Publikováno 21 březen 2020 - 18:40:21

No co se dá dělat. Asi je to stářím zatuhlé.

No a když už mám kameru otevřenou, chtěl bych vyřešit další závadu - obraz v hledáčku je vůči obrazu na filmu posunutý doprava, a to celkem o dost - pravý okraj pole hledáčku už zasahuje do vinětace objektivu. Tak jsem to vepředu rozdělal, viz foto.

Žádný prvek tam povolený není, nemá vůli. I když do okuláru nahoře jsem nelezl, takže jak je to v něm, netuším.

Kostrukce je následovná - ten zoom není klasický zoomový objektiv, ale v podstatě zoomovací hyperfokální předsádka. Za ním je hranol, oddělující část světla bokem. Za hranolem směrem k filmu je asi 4čočkový pevnoohniskový objektiv, zaostřený na nekonečno.

To znamená, že světlo pro hledáček, odkloněné hranolem, musí být v části, kterou jsem nazval "optický tunel", také zpracováno optikou o stejné mohutnosti jako ten pevnoohniskový objektiv a promítnuto na "matnici" s mikroprizmatickým rastrem. A pak už to přes zrcátko jde do okuláru.

Přiložený soubor  Hledáček Quarz DS8-3.jpg   69,99K   1 Počet staženíPřiložený soubor  Hranol Quarz DS8-3.jpg   56,01K   0 Počet stažení

Kde je příčina stranového posunutí obrazu v hledáčku, zatím jistě nevím, ale myslím si, že na vině bude pootočený hranol - je to vidět na druhé fotce. Zcela evidentně není v optické ose hledáčkové cesty. Vlivem pootočení možná hranol odebírá jinou část obrazového pole, než jde na film. Ale třeba se pletu, nevím. Jinak by jedině mohl být šejdrem "optický tunel".

Optika okuláru být šejdrem nemůže. Když jsem totiž hýbal zrcátkem, obraz se pohyboval, ale celý i s černým rámečkem. V rámci rámečku se neměnil. To znamená, že z "optického tunelu" jde už hotový zarámovaný obraz. Tudíž chyba bude v něm nebo v poloze hranolu.

Tubus s hranolem se mi povolit nedaří, abych mohl jím otočit. Povolení těch 3 šroubků kolem hranolu je neúčinné. Kde to má "povolovátka", netuším.

• 0

#53 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 832 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 133

Publikováno 21 březen 2020 - 18:49:02

Můj názor je, že to je tím hranolem nakřivo. Jinak tady máš pár fotek, možná tě to posune dál. 

https://uloz.to/file...ds8-3-fotky-zip

Celá ta optická soustava drží na té přední desce a v ni jsou 3 oválné otvory, takže to musí jít pootočit.

• 0

#54 Ivanovicz

Ivanovicz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 9

Publikováno 21 březen 2020 - 23:10:27

Díky převelice, ty fotky mi dost pomohly. Už jsem to sjustoval. Teď jsem pouze zvědav, jak se mi pohnula rovina zaostření.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních