Přejít na obsah


Fotka

Začátečník


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
83 odpovědí na toto téma

#1 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 březen 2010 - 13:16:04

Zdravim,
chtěl bych vás poprosit o radu. Zdědil jsem po otci fototechniku a fotolaboratoř, ale bohužel mi nestačil všechno vysvětlit. Základní dovednosti už chápu ale chtěl bych se zeptat jakou pro začátek použít pozitivní vývojku a ustalovač (a značku). A přerušovací lázen (voda??)je mezi vývojkou a ustalovačem? Dál nevim jak dlouho prát různé formáty 12x24..30x40... a jak moc důležité je prát?
Děkuju moc za odpovědi, a omluvte tyto triviální otázky ale jsem začátečník amatér.
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 březen 2010 - 13:22:13

podívej třeba
sem
jinak pro úplnej začátek je lepší oslovit někoho v místě bydliště aby ukázal základy
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 březen 2010 - 13:25:36

Vítám Tě na TK.cz. Radim už to dobře nastínil, tak přidám jen pár odkazů.

Série článků Klasikova školka:
http://www.temnakomo...e=article&sid=4

pak něco z fóra, většinou podobné dotazy jako Ty.
http://www.temnakomo...iewtopic&t=2433
http://www.temnakomo...iewtopic&t=1336
http://www.temnakomo...iewtopic&t=1019
http://www.temnakomo...viewtopic&t=988
Pak taky články na www.paladix.cz
Hodně zdaru! :(
  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 1 březen 2010 - 13:29:05

Ahoj, například...

pozitivní vývojka FOMA FOMATOL LQN
ustalovač FOMA FOMAFIX
přerušovací lázeň stačí voda, mezi vývojkou a ustalovačem..ano
podložky RC stačí pořádně opláchnou pod tekoucí vodou
baryt-papírové podložky se perou hodinu za občasné výměny lázně
toto platí pro jakýkoliv formát
  • 0

#5 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 9 březen 2010 - 13:29:11

Ahoj, například...

pozitivní vývojka FOMA FOMATOL LQN
ustalovač FOMA FOMAFIX
přerušovací lázeň stačí voda, mezi vývojkou a ustalovačem..ano
podložky RC stačí pořádně opláchnou pod tekoucí vodou
baryt-papírové podložky se perou hodinu za občasné výměny lázně
toto platí pro jakýkoliv formát


Ahojky, prosímtě s tím Fomafixem se chová stejně v pozitivu i v negativu, se neředí odlišně?
Jsme zvyklá na kys. ustal. FOMA, kde jsem míchala na 1 litr pro papíry a na film 0,75 pro filmy, dle návodu. Papíry i filmy jsem ustalovala 15 min. Dodnes žádný problém.
Jinak jaké máte zkušenosti se starší chemií, mám tu jeden balíček kys. ustalovače z roku 97, bude to nějaký velký problém?
  • 0

#6 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2010 - 13:53:00

Ředí se stejně, jenom z hlediska bezpečnosti se u filmu častějc mění za nový. Používám půl litru naředěného roztoku 1:5 na osm kinofilmů nebo čtyři svitky. Použitý potom nevyleju, ale procedůru s ním zopakuju ještě jednou s tím, že půl času se starým a zbytek s novým.
  • 0

#7 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2010 - 14:14:31

Používám půl litru naředěného roztoku 1:5 na osm kinofilmů nebo čtyři svitky.

Proc ta disproporce kinofilm vs. svitek - plocha negativu (v cm2) je prakticky totozna...
  • 0

#8 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 9 březen 2010 - 15:28:46

Jinak jaké máte zkušenosti se starší chemií, mám tu jeden balíček kys. ustalovače z roku 97, bude to nějaký velký problém?


Neměl by být žádný problém.
  • 0

#9 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2010 - 15:30:35

Používám půl litru naředěného roztoku 1:5 na osm kinofilmů nebo čtyři svitky.

Proc ta disproporce kinofilm vs. svitek - plocha negativu (v cm2) je prakticky totozna...

Aha :), svitek mě přišel okometricky větší. Když je to matematicky skro stejné, tak jak je každému po chuti...
  • 0

#10 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 březen 2010 - 15:30:59

Ředí se stejně, jenom z hlediska bezpečnosti se u filmu častějc mění za nový. Používám půl litru naředěného roztoku 1:5 na osm kinofilmů nebo čtyři svitky. Použitý potom nevyleju, ale procedůru s ním zopakuju ještě jednou s tím, že půl času se starým a zbytek s novým.


Kinofilm, svitek a film 8x10 palcu maji stejnou plochu. Plus minus.
  • 0

#11 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 9 březen 2010 - 16:04:03

A když budu s Fomafixem klasicky ustalovat jak jsem zvyklá 15 min? To je asi blbost, co?
Na láhvi je psáno při 20 stup. 3min. To se mi zdá málo. Tak je pravda, že vodu mám o tak cca 4 stupínky chladnější, takže by snad nemuselo uškodit 15min. ustalování...?
  • 0

#12 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2010 - 16:06:03

A když budu s Fomafixem klasicky ustalovat jak jsem zvyklá 15 min? To je asi blbost, co?
Na láhvi je psáno při 20 stup. 3min. To se mi zdá málo. Tak je pravda, že vodu mám o tak cca 4 stupínky chladnější, takže by snad nemuselo uškodit 15min. ustalování...?


15 je zbytocne vela, ale neuskodi
  • 0

#13 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2010 - 16:19:29

Na láhvi je psáno při 20 stup. 3min. To se mi zdá málo. Tak je pravda, že vodu mám o tak cca 4 stupínky chladnější, takže by snad nemuselo uškodit 15min. ustalování...?

Teplota lázní vývojka, přerušení, ustalovač by měla být stejná. Pokud film vyvoláš ve dvaceti a přerušíš-ustálíš skokem v patnácti, může se Ti třeba vyloupat emulze nebo nějakou jinou neplechu to může dělat. Při dodržení dvaceti stupňů stačí ustalovat cca osm minut. U Trixů prej radši víc...brzy okusím :)
  • 0

#14 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 9 březen 2010 - 16:27:35


Na láhvi je psáno při 20 stup. 3min. To se mi zdá málo. Tak je pravda, že vodu mám o tak cca 4 stupínky chladnější, takže by snad nemuselo uškodit 15min. ustalování...?

Teplota lázní vývojka, přerušení, ustalovač by měla být stejná. Pokud film vyvoláš ve dvaceti a přerušíš-ustálíš skokem v patnácti, může se Ti třeba vyloupat emulze nebo nějakou jinou neplechu to může dělat. Při dodržení dvaceti stupňů stačí ustalovat cca osm minut. U Trixů prej radši víc...brzy okusím :)


Musím se naučit začít měřit teplotu:) Vím jen, že když pustím studenou u nás z kohoutku a nechám ji odtéct, tak je o dost chladnější...
Jak to děláte vy odborníci, to máte nějaký ohřívač, který vám tu teplotu udržuje? A měříte vždy nebo odhadem? :)
  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2010 - 16:44:16

Ideálně rtuťový teploměr. Napustíš si kbelík vody o teplotě třeba dvacet stupňů, kontroluješ teploměrem. Nádoby s vývojkou a ustalovačema ponoříš do kbelíku a necháš hodinu temperovat. Zkontroluješ teploměrem, když je málo-necháš déle. Vodu na přerušení máš v kýblu, třikrát čtyřikrát vypláchnu vývojnici, chvilku jí tam nechám. Ustálíš. Prací vodu pustím na ruku a pákovou baterií kroutím, aby nebyla ledová ale zase ne teplá, prostě akorát. Dá se změřit. Potom nasadím kaskádu JOBO a peru pět minut.
  • 0

#16 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 březen 2010 - 16:57:56

Teda hodinu bych necekal. Ja napustim do umyvadla varici vodu a do ni dam prerusovac s ustalovacem a micham. Zacne to rychle stoupat, na 19 to vytahnu a pak presne natemperuju vyvojku. Cely odhadem 5 minut. Vam netece tepla voda, Otiku?
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 březen 2010 - 16:59:44

Jak to děláte vy odborníci, to máte nějaký ohřívač, který vám tu teplotu udržuje? A měříte vždy nebo odhadem? :)


čerstvá kohoutková má u nás ze studně 4,5°C :-)
mě se moc osvědčilo - hlavně v zimním období- ohřívat roztoky v mikrovlnce v otevřené nádobě těsně před použitím - ustalovač dám třeba o dva stupně víc a během volání mi akorát "dojde" ke dvaceti, taky třeba tank s filmem lehce vezmu zvenku fénem, když má o pět stupňů míň než potřebuju atd...chce to jen trochu zkušenosti, hraje v tom roli teplota v komoře
hodinu temperovat bych nezvládl :)

teplou vodu v komoře nemám, tak když připravuju temperovací lázeň, tak naleju do lavoru studenou kohoutkovou a teplou z rychlovarný konvice, rychleji zamíchám a za minutu mám požadovanou teplotu přilitím té či oné
teploty se snažím dodržovat co nejpřesněji,
ještě tip - když ti během volání začne tank chladnout (tedy vývojka) vezmi do obou dlaní a tyto k tanku přitiskni - začne se zase ohřívat
  • 0

#18 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2010 - 17:17:27

..teplá teče :-), když mě tak baví ráchat se v kýbli s tou vývojnicí. Pěkně jí vyleju, zas jí tam šoupnu, bublinky utikaj. Jinak když chci tenhle proces absolvovat, tak si čas udělám. Za světla napustím připravím, jdu dělat něco jiného, večer vyvolám.
  • 0

#19 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 9 březen 2010 - 17:23:27

Uff, no jakmile je nějaká změna, než na co jsem se automaticky naučila, jsem z toho nervózní, nejsem zdatná v měření, počítání... Jsem si teď pořídila Microphen a Fomafix a jsem z toho nervózní, nevím jestli nepoužiji raději ten starý kys. ustalovač:-) Brrr:)
  • 0

#20 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 10 březen 2010 - 13:18:16

Ahoj Kanecku,
dovolím si přidat pár tipů: když dáš láhve s chemií do vytopené místnosti, vytemperuje se za pár hodin sama (ráno vyndám lahev, až přijdu z práce je ohřáto), v paneláku je pak spíš třeba chladit. Když najdeš místo s 20 stupni, je vyhráno.Samozřejmě pozor, aby se toho někdo nenapil. Teploměr se dá levně pořídit akvaristický, nebo na koupání dětí, je dobrý si porovnat jak měří a na případnou odchylku si zvyknout.
Na dobu ustalování je snadnej test, do kádinky (čistej kelímek od jogurtu funguje taky) odliješ trochu ustalovače (tak decku, po pokusu vrátíš do lahve) do toho hodíš odstřižek filmu,mícháš a stopujš, za jak dlouho zprůhlední. Tenhle čas vynásobíš 3krát a máš dobu ustalování. Dodržuj rytmus míchání. Pokud si čas zapamatuješ, poznáš, kdy ti ustalovač začíná slábnout. Takhle testuju po ustálení, aby šlo situaci zachránit před otevřením vývojnice.
S rychloustalovačem jsem skončil, smrdí a mám na něj trochu kožní reakci, pokračuju s TF2 a kyselým.
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 březen 2010 - 13:33:27

A když budu s Fomafixem klasicky ustalovat jak jsem zvyklá 15 min? To je asi blbost, co?
Na láhvi je psáno při 20 stup. 3min. To se mi zdá málo. Tak je pravda, že vodu mám o tak cca 4 stupínky chladnější, takže by snad nemuselo uškodit 15min. ustalování...?


15 je zbytocne vela, ale neuskodi


Uškodí, v drobných nuancích, ale uškodí!!!

Klasický ustalovač stačí na papíry 6 minut, když je čerstvý, 12 minut když už sotva leze.

Rozdíl mezi klasickým uslalovačem (kyselým) a fomafixem ( rychloustalovačem) je v oné rychlosti díky použití thiosíranu amonného u rychloustalovače.
Staří praktici a fotografové ho nemají rádi, já taky ne, dělal mi malinkaté, sotva viditelné mapy na pozitivech. Od té doby co používám klasický kyselý, mám klid.
Teplota se měří teploměrem a není z přesnosti třeba dělat kovbojku.

Tož tak.
  • 0

#22 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 29 březen 2010 - 17:23:12

Nechci zakládát nové téma když nazev tohoto je přesny :). Prosím Vás, ted o víkendu jsme poprve vyvolaval fotky takže mam pár dotazu. Zvětšoval jsem na Baryt Fomabrom 111. Ve vývojce Foma LQN v redení 1+7. Doby osvitu jsem daval nekde kolem 2-6 vterin vetsinou vsak tak 2-3 vterin pri clone 16. Chci se zeptat zda používáte casy podobné protože vetsinou jsem cetl o casech 15 sec a podobne ? Proužkovku jsem nedělal. Chápu dobre že cim dýl osvítím tím rychleji mi to vyleze ve vyvojce ? Protože se mi povedlo parkrat nezaclonit objektiv a ve vývojce papír byl cernej behem par vterin. Nebo třeba redit vyvojku min nez je doporuceno? Děkuji moc za odpověď.....
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 17:28:16

Nechci zakládát nové téma když nazev tohoto je přesny :). Prosím Vás, ted o víkendu jsme poprve vyvolaval fotky takže mam pár dotazu. Zvětšoval jsem na Baryt Fomabrom 111. Ve vývojce Foma LQN v redení 1+7. Doby osvitu jsem daval nekde kolem 2-6 vterin vetsinou vsak tak 2-3 vterin pri clone 16. Chci se zeptat zda používáte casy podobné protože vetsinou jsem cetl o casech 15 sec a podobne ? Proužkovku jsem nedělal. Chápu dobre že cim dýl osvítím tím rychleji mi to vyleze ve vyvojce ? Protože se mi povedlo parkrat nezaclonit objektiv a ve vývojce papír byl cernej behem par vterin. Nebo třeba redit vyvojku min nez je doporuceno? Děkuji moc za odpověď.....

1. ředění vývojky nech, je to podle návodu, mělo by to být ok.
2. papír ve vývojce necháváme tak dlouho dokud neskončí vyvolávání. RC papíry při 20°C minimálně 1,5min. Baryty aspoň 3 min, lépe 5minut.
3. 2-3 vteřiny při cloně 16 je dost málo. Ale nepíšeš, jaký to je formát, jaká je žárovka. A taky jak vypadá negativ. Není moc řídký(průhledný)?
  • 0

#24 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 březen 2010 - 18:00:25

Tak tak. Jaký formát papíru? Jaký zvětšovák resp. jaká žárovka v něm?
  • 0

#25 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 29 březen 2010 - 18:14:11

1. ředění vývojky nech, je to podle návodu, mělo by to být ok.
2. papír ve vývojce necháváme tak dlouho dokud neskončí vyvolávání. RC papíry při 20°C minimálně 1,5min. Baryty aspoň 3 min, lépe 5minut.
3. 2-3 vteřiny při cloně 16 je dost málo. Ale nepíšeš, jaký to je formát, jaká je žárovka. A taky jak vypadá negativ. Není moc řídký(průhledný)


Slo o fotky 12x12cm, řárovka Germany G7 150W, negativ byl muj první volaný. Slo o Hp5 na 4OO volanou v rodinalu 1+25 dle navodu 6 min a překlápění každých prvnich deset sekund minuty. Tady je fotka filmu a fotek, nijak jinak to do pc nedostanu :).

http://leteckaposta.cz/390828077

Díky za pomoc
  • 0

#26 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 18:21:03

Slo o fotky 12x12cm, řárovka Germany G7 150W, negativ byl muj první volaný. Slo o Hp5 na 4OO volanou v rodinalu 1+25 dle navodu 6 min a překlápění každých prvnich deset sekund minuty. Tady je fotka filmu a fotek, nijak jinak to do pc nedostanu :).
Díky za pomoc

Negativ se mi jeví ok. Ale jestli jsi zvětšoval ze svitku 80-kou objektivem a 150W žárovkou na pevnou gradaci(bez filtrace) rozměr 12x12, tak by to možná mohlo i sedět.
  • 0

#27 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:26:05

Asi takhle. Při kondenzoru, normálním negativu, 111N foma papírech, zvětšenině 13x18 vychází čas cca 17s při colně 5.6 a normálně pracující vývojce, negativ kino. Pokud to má být z 6x6, 12x12 vychází někde kolem 13s (plus mínus, netuším, takhle malý věci z SF nevyrábím......).
Pokud jsou to časy řádově 5s a méně. Máš tam kondenzor? Máš tam matnici? Na jakou clonu pracuješ? Pokud na 2.8, je to OK. Jen to není úplně vhodné. Jaká je vývojka? Dle dotazu tuším, že něco konvenčního, Uni nebo něco podobného. Nějaké vývojky chtějí menší osvit, neb lépe využijí citlivost.
Proužkovku vřele doporučuji. Sice to většinou nedělám, ale dost fotek jsem zvětšoval, většinou se trefím. Což si myslím, není zrovna postup pro začátečníka......
  • 0

#28 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:27:57



Slo o fotky 12x12cm, řárovka Germany G7 150W, negativ byl muj první volaný. Slo o Hp5 na 4OO volanou v rodinalu 1+25 dle navodu 6 min a překlápění každých prvnich deset sekund minuty. Tady je fotka filmu a fotek, nijak jinak to do pc nedostanu :wink:.
Díky za pomoc

Negativ se mi jeví ok. Ale jestli jsi zvětšoval ze svitku 80-kou objektivem a 150W žárovkou na pevnou gradaci(bez filtrace) rozměr 12x12, tak by to možná mohlo i sedět.


A na plnou díru...... Na 2.8, možná i na 5.6 by to mohlo sedět. Ale podle scanu těžko říct.
  • 0

#29 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:30:04

Při cloně 16 (to je dost zvěrstvo) je chyba jinde. Informace o cloně jsem přehlédnul.......
  • 0

#30 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 29 březen 2010 - 18:30:11

Negativ se mi jeví ok. Ale jestli jsi zvětšoval ze svitku 80-kou objektivem a 150W žárovkou na pevnou gradaci(bez filtrace) rozměr 12x12, tak by to možná mohlo i sedět.


ano 80kou a žádné filtry jsem nepoužíval, jeste dotaz co me napada ta misticka u zvetsovaku jak je na ni objektiv ma byt dovnitr nebo ven :wink:, vim ze sem to tu už cetl ale nemohu to najit .

Ted jsem totiž musel tahat fotky z vyvojky a rychle je dat prerusit a ustalit aby neztmavli moc. Takže osvicení delat tak, že když pak hodím papír do vyvojky tak po 3-5 minutach bude baryt plne vyvolan a vic už se vyvolavat nebude ? A na vetších formatech se časy tedy prodlužují.

Jestě jednou diky za pomoc, z prvního volaní filmu jsem plný nadsení a focení na SF také .)
  • 0

#31 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:31:46


Negativ se mi jeví ok. Ale jestli jsi zvětšoval ze svitku 80-kou objektivem a 150W žárovkou na pevnou gradaci(bez filtrace) rozměr 12x12, tak by to možná mohlo i sedět.


ano 80kou a žádné filtry jsem nepoužíval, jeste dotaz co me napada ta misticka u zvetsovaku jak je na ni objektiv ma byt dovnitr nebo ven :wink:, vim ze sem to tu už cetl ale nemohu to najit .

Ted jsem totiž musel tahat fotky z vyvojky a rychle je dat prerusit a ustalit aby neztmavli moc. Takže osvicení delat tak, že když pak hodím papír do vyvojky tak po 3-5 minutach bude baryt plne vyvolan a vic už se vyvolavat nebude ? A na vetších formatech se časy tedy prodlužují.

Jestě jednou diky za pomoc, z prvního volaní filmu jsem plný nadsení a focení na SF také .)


To je ovšem špatně. Tonalita dostane na zadnici. Jako když ve fotoobchodě dorovnám fotku evidentně špatně exponovanou.
  • 0

#32 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 18:32:58

Při cloně 16 (to je dost zvěrstvo) je chyba jinde. Informace o cloně jsem přehlédnul.......

No já bych to viděl na tu žárovku. Jestli ona to není nějaká obyč. mléčná, ta bývá řidčí než klasická opálka. Z toho označení nic moc nepoznám.
  • 0

#33 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:34:39

Tedy udělej si proužkovku, ale chyba bude jinde. Pokud krátíš volání fotek, jsou blbě exponovaný. Pokud tohle děláš při cloně 16 a času 5s, je to špatně.
  • 0

#34 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:36:32

Stejně tak to může být absence kondenzoru, matnice, špatnýho negativu. Těžko říct, ze scanu negativu se pozná houby. Co někdo v okolí???
  • 0

#35 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 18:45:57

Při cloně 16 (to je dost zvěrstvo) je chyba jinde. Informace o cloně jsem přehlédnul.......

No já bych to viděl na tu žárovku. Jestli ona to není nějaká obyč. mléčná, ta bývá řidčí než klasická opálka. Z toho označení nic moc nepoznám.


No být může, ale kdo do zvětšováku dá obyč mléčnou žárovku? Né že by to nešlo, ale nutno kalibrovat proces znovu. Pokud to je moc zlý, přijdou na řadu ND fltry. Při pevné gradaci klidně i barevný. Ale musí se to zkušet, pak psaní kamkoliv nepomůže, že?
  • 0

#36 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 březen 2010 - 18:46:48

Dívej Honzíku, film vypadá O.K.

Určitě by se ale nemělo stávat, že bys vytahoval fotku z vývojku předčasně, aby ti neztmavla, to ne, to pokazí tonalitu, jak tady někdo zmiňoval.
Papír ti musí krásně ve vývojce dojet. A měl by v ní ležet aspoň již zmiňované 3 minutky - pro barytový papír. Pokud to tmavme brzo, nepouště na něj tolik světla sniž ještě dobu osvitu, tak aby krásně dojel ve vývojce, bez toho aby ti ztmavl jak bota.
ještě jedna věc se tu neprobírala, jak máš teplou vývojku?

Ve filmu bych problém neviděl.

Problém by skutečně mohl být:

1) žárovka
2) teplota vývojky
3) zvětšovák - matnice
- kondenzor

Co se týká toho kalíšku, tak pokud zaostříš, tak to neřeš.

Ještě si neuvedl co máš za zvětšovák, jestli kondenzor nebo barevnou hlavu, druh a tak. Takže povídej.
  • 0

#37 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 29 březen 2010 - 20:28:57

Dívej Honzíku, film vypadá O.K.

Určitě by se ale nemělo stávat, že bys vytahoval fotku z vývojku předčasně, aby ti neztmavla, to ne, to pokazí tonalitu, jak tady někdo zmiňoval.
Papír ti musí krásně ve vývojce dojet. A měl by v ní ležet aspoň již zmiňované 3 minutky - pro barytový papír. Pokud to tmavme brzo, nepouště na něj tolik světla sniž ještě dobu osvitu, tak aby krásně dojel ve vývojce, bez toho aby ti ztmavl jak bota.
ještě jedna věc se tu neprobírala, jak máš teplou vývojku?

Ve filmu bych problém neviděl.

Problém by skutečně mohl být:

1) žárovka
2) teplota vývojky
3) zvětšovák - matnice
- kondenzor

Co se týká toho kalíšku, tak pokud zaostříš, tak to neřeš.

Ještě si neuvedl co máš za zvětšovák, jestli kondenzor nebo barevnou hlavu, druh a tak. Takže povídej.



1) žárovka se jmenuje DR.FISHER PHOTOLAMP Germany G7 150W
2) pri začátku práce jsem ji chladila na 20 C, ale je pravda ze v koupelce jsem se skoro pekl tak je možne že se přihřala.
3) zvětšovák mam Opemus 5a s nebarevnou hlavou, a nad kondenzorem (velka lupa) je uchycený sklíčko (predpokladam že to je matice)

Nemohu posoudit ten negativ, protože jsem poridil novou dvouočku a k ní i expozimetr který jsem porovnal s měřením jednooké yashicy a to pri merení dopadajícího odpovídalo, takže negativ by měl byt snad dobrý, pri volaní jsem s drzel predepsaneho postupu ... na SF jsem fotil poprvé a meření s expozimetrem byla taky premiera, jsem ve fázi oťukavaní :wink: ....

Zkusím, jak jen mi cas dovolí , udělat proužkovky. Takže pro format 12x12 by osvit mel trvat neco kolem 10s s tím, že to nechám koupat tri minutky.

Děkuju za Vase odpovedi ...
  • 0

#38 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 20:33:57

Dívej Honzíku, film vypadá O.K.

Určitě by se ale nemělo stávat, že bys vytahoval fotku z vývojku předčasně, aby ti neztmavla, to ne, to pokazí tonalitu, jak tady někdo zmiňoval.
Papír ti musí krásně ve vývojce dojet. A měl by v ní ležet aspoň již zmiňované 3 minutky - pro barytový papír. Pokud to tmavme brzo, nepouště na něj tolik světla sniž ještě dobu osvitu, tak aby krásně dojel ve vývojce, bez toho aby ti ztmavl jak bota.
ještě jedna věc se tu neprobírala, jak máš teplou vývojku?

Ve filmu bych problém neviděl.

Problém by skutečně mohl být:

1) žárovka
2) teplota vývojky
3) zvětšovák - matnice
- kondenzor

Co se týká toho kalíšku, tak pokud zaostříš, tak to neřeš.

Ještě si neuvedl co máš za zvětšovák, jestli kondenzor nebo barevnou hlavu, druh a tak. Takže povídej.



1) žárovka se jmenuje DR.FISHER PHOTOLAMP Germany G7 150W
2) pri začátku práce jsem ji chladila na 20 C, ale je pravda ze v koupelce jsem se skoro pekl tak je možne že se přihřala.
3) zvětšovák mam Opemus 5a s nebarevnou hlavou, a nad kondenzorem (velka lupa) je uchycený sklíčko (predpokladam že to je matice)

Nemohu posoudit ten negativ, protože jsem poridil novou dvouočku a k ní i expozimetr který jsem porovnal s měřením jednooké yashicy a to pri merení dopadajícího odpovídalo, takže negativ by měl byt snad dobrý, pri volaní jsem s drzel predepsaneho postupu ... na SF jsem fotil poprvé a meření s expozimetrem byla taky premiera, jsem ve fázi oťukavaní :wink: ....

Zkusím, jak jen mi cas dovolí , udělat proužkovky. Takže pro format 12x12 by osvit mel trvat neco kolem 10s s tím, že to nechám koupat tri minutky.

Děkuju za Vase odpovedi ...


No zvětšovák stejnej, teoreticky (většinou zvětšuji větší fornát....) bys měl být jinde. Docela rád bych viděl ten negativ...... Jinak mě to přijde tak cca 2ev mimo....
  • 0

#39 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2010 - 20:41:12

Dívej Honzíku, film vypadá O.K.

Určitě by se ale nemělo stávat, že bys vytahoval fotku z vývojku předčasně, aby ti neztmavla, to ne, to pokazí tonalitu, jak tady někdo zmiňoval.
Papír ti musí krásně ve vývojce dojet. A měl by v ní ležet aspoň již zmiňované 3 minutky - pro barytový papír. Pokud to tmavme brzo, nepouště na něj tolik světla sniž ještě dobu osvitu, tak aby krásně dojel ve vývojce, bez toho aby ti ztmavl jak bota.
ještě jedna věc se tu neprobírala, jak máš teplou vývojku?

Ve filmu bych problém neviděl.

Problém by skutečně mohl být:

1) žárovka
2) teplota vývojky
3) zvětšovák - matnice
- kondenzor

Co se týká toho kalíšku, tak pokud zaostříš, tak to neřeš.

Ještě si neuvedl co máš za zvětšovák, jestli kondenzor nebo barevnou hlavu, druh a tak. Takže povídej.



1) žárovka se jmenuje DR.FISHER PHOTOLAMP Germany G7 150W
2) pri začátku práce jsem ji chladila na 20 C, ale je pravda ze v koupelce jsem se skoro pekl tak je možne že se přihřala.
3) zvětšovák mam Opemus 5a s nebarevnou hlavou, a nad kondenzorem (velka lupa) je uchycený sklíčko (predpokladam že to je matice)

Nemohu posoudit ten negativ, protože jsem poridil novou dvouočku a k ní i expozimetr který jsem porovnal s měřením jednooké yashicy a to pri merení dopadajícího odpovídalo, takže negativ by měl byt snad dobrý, pri volaní jsem s drzel predepsaneho postupu ... na SF jsem fotil poprvé a meření s expozimetrem byla taky premiera, jsem ve fázi oťukavaní :wink: ....

Zkusím, jak jen mi cas dovolí , udělat proužkovky. Takže pro format 12x12 by osvit mel trvat neco kolem 10s s tím, že to nechám koupat tri minutky.

Děkuju za Vase odpovedi ...

U papíru končí volání, když je vyvoláno. nelze převolat. Pokud volám kratší dobu než 2 min u RC a cca 4 min u Barytu, je to špatně. Vyvolání končí, když papír dále netmavne.
  • 0

#40 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 29 březen 2010 - 20:43:47

Pomuže nějak k "posouzení " když par políček negativu necham naskenovat treba v Praze u Škody?
  • 0

#41 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 20:49:57

No zvětšovák stejnej, teoreticky (většinou zvětšuji větší fornát....) bys měl být jinde. Docela rád bych viděl ten negativ...... Jinak mě to přijde tak cca 2ev mimo....

Mrkni na jeden z těch odkazů, je tam ten negativ proti světlu. Zdá se být ok, i mocný Kraken tak soudí. viz pár příspěvků výše.
  • 0

#42 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 březen 2010 - 09:12:26

U papíru končí volání, když je vyvoláno. nelze převolat. Pokud volám kratší dobu než 2 min u RC a cca 4 min u Barytu, je to špatně. Vyvolání končí, když papír dále netmavne.


U normálních kombinací to není tak úplně pravda - pokračuje to pořád, akorát móóóóóc pomalu. A u čehokoliv v GD-L to není pravda vůbec, v tom se dá při dostatečné době vyvolat do černa i neexponovaný papír.
  • 0

#43 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2010 - 11:24:18

U papíru končí volání, když je vyvoláno. nelze převolat. Pokud volám kratší dobu než 2 min u RC a cca 4 min u Barytu, je to špatně. Vyvolání končí, když papír dále netmavne.


U normálních kombinací to není tak úplně pravda - pokračuje to pořád, akorát móóóóóc pomalu. A u čehokoliv v GD-L to není pravda vůbec, v tom se dá při dostatečné době vyvolat do černa i neexponovaný papír.


GDLka jede do nekonecna?
To by som zas nerad, ja tam tie papiere macham tak od oka, radsej dlhsie ako kratsie, baryt 3 minuty, ale hocikedy aj 5 mozno aj viac ... pruser?
  • 0

#44 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 březen 2010 - 12:04:52

Pokud chceš udělat třeba 5 naprosto identických zvětšenin, tak to bez stopek opravdu průser je.
  • 0

#45 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 březen 2010 - 14:26:22

Pokud chceš udělat třeba 5 naprosto identických zvětšenin, tak to bez stopek opravdu průser je.


No není to až tak pravda. Dle mé zkušenosti, baryt máchanej 3 min a 5 min není rozdíl. Baryt nechávám ve vývojce tak dlouho, jak se druhej ustaluje. Ano GDL umí papír hodně začernit. Občas jí podezřívám, že po pár hodinách by byl černej i neosvícenej papír. ;-) Jinak moje oblíbená (vesměs již jediná) pozitivní vývojka je univerzálka plus lžička metolu. Ale taky poslední dobou koketuju s Rodinalem.
  • 0

#46 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 březen 2010 - 14:27:27


No zvětšovák stejnej, teoreticky (většinou zvětšuji větší fornát....) bys měl být jinde. Docela rád bych viděl ten negativ...... Jinak mě to přijde tak cca 2ev mimo....

Mrkni na jeden z těch odkazů, je tam ten negativ proti světlu. Zdá se být ok, i mocný Kraken tak soudí. viz pár příspěvků výše.


No to vypadá dobře. Ale netroufnu si soudit, pokud ho nemám v ruce.
  • 0

#47 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 červen 2010 - 17:52:29

Děkuji moc za rady! Už jsem vyzkoušel pár fotek a moc mě to baví. Některé fotky se povedly a mám z nich radost, dělal jsem jenom malé formáty, ale hrozně rád bych si chtěl zkusit velké formáty tak 30x40, zarámovat si je a pověsit na zeď. Myslim si, že je to pracnější, mohli byzte mi říct nějaké zkušenosti a rady? Protože každá zkažená fotka stojí už dost peněz na tenhle formát. Jak dlouho osvicovat? A když chci dělat na tenhle formát proužkovou zkoušku, tak stačí to dělat na malym formátu při stejný gradaci nebo musim přímo na tom velkym formátu?
  • 0

#48 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 červen 2010 - 18:39:16

Dělám to tak, že jeden papír z balíčku obětuji (roztrhám na malý) na proužkovky. Pokud máš i malý papíry stejného emulzního čísla (!), trhat netřeba. Proužkovku dělám na místě fotky, které mě zajímá (třeba pleťovka a po opláchnutí a usušení (klidně fénem) porovnávám s meší kopií se kterou jsem spokojenej. Pak jde první pokus na velký papír, spravidla něco zbodnu, tak další...... Dej si pozor na nastavení a zaostření zvětšováku, větší formát míň odpouští. S gradací je to trochu slovo do pranice, se zvětšením fotka mírně měkne. (Kdo nevěří, ať si zkusí z jednoho negativu udělat jak fotku do občanky, tak 30*40, zábava na celej večer)
Snad jsem Tě neodradil, vesele do pokusů!
  • 0

#49 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 červen 2010 - 00:13:49

...se zvětšením fotka mírně měkne. (Kdo nevěří, ať si zkusí z jednoho negativu udělat jak fotku do občanky, tak 30*40, zábava na celej večer)...

Tak tohoto jevu jsem si všiml také. Nicméně mě napadlo, jestli to nemůže způsobovat nižší kvalita objektivu od Meopty. Obraz sice dává ostrý a pokrytí snímku dobré, ale přeci jen se mluví také o přenosu kontrastu a to bohužel nemám s čím porovnat.
  • 0

#50 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 červen 2010 - 08:55:15

po usušení fénem mi foma vychází trochu brilantnější, než pak volně napnutá, ta zkoužka se bude mírně lišit - možná by pomohlo papír sušit z druhý strany

někdy to u menších obrázků dělám záměrně, napnu na sklo, nechám zavadnout a pak vezmu fénem - je třeba experimentovat, správná síla fénu, vzdálenost apod. - dostane to jinačí povrch
ale obecně po různých testech se mi jeví jako nejlepší klasické napínání na skle emulzí nahoru a pomalé schnutí při nižší teplotě, co na tom uspěchat že ano
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních