Přejít na obsah


Fotka

Skenování fotek - jak na to?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
164 odpovědí na toto téma

#1 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2010 - 12:30:12

Ahoj,
dnes jsem se v práci pokusil naskenovat výsledek mého pobytu v temné komoře a digitální podoba není nejlepší. Jsou tam různé kazy, pruhy atd. Sklo jsem utřel, tak nevím, kde je problém.

Mám dvě varianty:
- buď si koupím skener - máte někdo tip na skener fotek tak do 5000?
- nebo jsem něco špatně nastavil a skenuje mi to blbě?

Dík a těším se, až vám konečně ukážu výsledky (na jejichž výrobě jste se většinou podíleli a děkuju za pomoc;)

David - nováček
  • 0

#2 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2010 - 12:48:58

Asi si koupím Epson V300, na svoji cenu je dost kvalitní a výborné recenze.

Ahoj,
dnes jsem se v práci pokusil naskenovat výsledek mého pobytu v temné komoře a digitální podoba není nejlepší. Jsou tam různé kazy, pruhy atd. Sklo jsem utřel, tak nevím, kde je problém.

Mám dvě varianty:
- buď si koupím skener - máte někdo tip na skener fotek tak do 5000?
- nebo jsem něco špatně nastavil a skenuje mi to blbě?

Dík a těším se, až vám konečně ukážu výsledky (na jejichž výrobě jste se většinou podíleli a děkuju za pomoc;)

David - nováček


  • 0

#3 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 březen 2010 - 12:49:35

no je několik důvodů, proč by ti to nemělo vyjít dobře, jeden z nich je, že můžeš používat špatnej software. na skenování mám vuescan a rozhodně jsem s ním spokojenej. ty pruhy a čmouhy se ti ukazujou jen na zmenšeným obrázku nebo i když to prohlížíš v reálný velikosti?
může to bejt způsobený displejem počítače, když naskenuješ třeba stránku z časopisu a rozlišení souboru bude větší, než rozlišení displeje, tak tam vlivem zmenšení obrázku můžou vzniknout takový interference.

jinak ten skener, do 5 tisíc je canon 8800F, sám ho používám a jsem spokojenej(mám ho, protože na něm skenuju právě i fotky.
ale pak se taky dají koupit dedikovaný skenery, který jsou levný a výstupy mají možná lepší, než ten můj canon, myslim, že je to značka plustek a dokonce jsem ho myslim viděl na alze, z lidí tady ho má ryunin.

http://www.alza.cz/p...400-d158022.htm

tady je odkaz na něj


chce to přečíst recenze a kouknout na nějaký obrázky z toho, můžu ti vzorek z toho mýho scanneru poslat na mail;-)
  • 0

#4 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2010 - 13:13:52

Ty pruhy jsou na velkým obrázku. Jakoby se tam odrážely "vnitřnosti" skeneru, zdá se mi..
Ale koukal jsem na web a zdá se, že Epson V300 by mohl stačit.:roll:
Umí to skenovat i filmy i fotky..
Máte s ním někdo zkušnosti?

no je několik důvodů, proč by ti to nemělo vyjít dobře, jeden z nich je, že můžeš používat špatnej software. na skenování mám vuescan a rozhodně jsem s ním spokojenej. ty pruhy a čmouhy se ti ukazujou jen na zmenšeným obrázku nebo i když to prohlížíš v reálný velikosti?
může to bejt způsobený displejem počítače, když naskenuješ třeba stránku z časopisu a rozlišení souboru bude větší, než rozlišení displeje, tak tam vlivem zmenšení obrázku můžou vzniknout takový interference.

jinak ten skener, do 5 tisíc je canon 8800F, sám ho používám a jsem spokojenej(mám ho, protože na něm skenuju právě i fotky.
ale pak se taky dají koupit dedikovaný skenery, který jsou levný a výstupy mají možná lepší, než ten můj canon, myslim, že je to značka plustek a dokonce jsem ho myslim viděl na alze, z lidí tady ho má ryunin.

http://www.alza.cz/p...400-d158022.htm

tady je odkaz na něj


chce to přečíst recenze a kouknout na nějaký obrázky z toho, můžu ti vzorek z toho mýho scanneru poslat na mail;-)


  • 0

#5 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 březen 2010 - 15:41:49

Ty pruhy jsou na velkým obrázku. Jakoby se tam odrážely "vnitřnosti" skeneru, zdá se mi..
Ale koukal jsem na web a zdá se, že Epson V300 by mohl stačit.;-)
Umí to skenovat i filmy i fotky..
Máte s ním někdo zkušnosti?

no je několik důvodů, proč by ti to nemělo vyjít dobře, jeden z nich je, že můžeš používat špatnej software. na skenování mám vuescan a rozhodně jsem s ním spokojenej. ty pruhy a čmouhy se ti ukazujou jen na zmenšeným obrázku nebo i když to prohlížíš v reálný velikosti?
může to bejt způsobený displejem počítače, když naskenuješ třeba stránku z časopisu a rozlišení souboru bude větší, než rozlišení displeje, tak tam vlivem zmenšení obrázku můžou vzniknout takový interference.

jinak ten skener, do 5 tisíc je canon 8800F, sám ho používám a jsem spokojenej(mám ho, protože na něm skenuju právě i fotky.
ale pak se taky dají koupit dedikovaný skenery, který jsou levný a výstupy mají možná lepší, než ten můj canon, myslim, že je to značka plustek a dokonce jsem ho myslim viděl na alze, z lidí tady ho má ryunin.

http://www.alza.cz/p...400-d158022.htm

tady je odkaz na něj


chce to přečíst recenze a kouknout na nějaký obrázky z toho, můžu ti vzorek z toho mýho scanneru poslat na mail;-)


já jsem se tak zběžně na ten epson podíval a přijde mi, že má málo míst na negativ, myslim to tak, že se tam vejde najednou snad jen pět políček, jestli jsem dobře viděl, na kvalitu pěli v recenzích(aspoň v těch pár krátkejch co jsem čet) chválu. určitě to nebude špatnej kousek, ale jak řikám, na canonu mám v držáku místo na dvanáct políček a někdy ve vzdálený budoucnosti až se k tomu dokopu, mám i rámečky na střední formát:)
ale epson je levnější a jestli ti nevadí, že budeš castějc otvírat a vyměňovat proužky filmu, tak to bude asi dobrá volba;-)
  • 0

#6 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 8 březen 2010 - 20:07:28

Epson V300 umí najednou 6 políček, takže přehazuješ jen 6x během skenu. takovej V500 umí sice 2x6 políček, ale držák je měkčí a tak je tam výrazně vyšší riziko newtonových kroužků (s oběma skenery mám osobní zkušenost!). a přiznejme si, když uschne film, tak ho člověk chce hned narvat do skeneru a ne čekat několik dnů, dokud se pod tíhnou mnoha knih film trochu nesrovná, nebo ho násilně ohýbat do protisměru. V300 není žádnej zázrak, není to Dimage 5400, nebo to Nikon 9000 apod. stojí 2200Kč a za tu cenu nabízí asi nepřekonatelný poměr cena/kvalita.

PS: já mám V300 cca 11 měsíců, nicméně uvažuju o něčem lepším/vhodnějším (přímo filmovej scanner, V300 je jakožto scanner běžných rozměrů na můj malý stůl příliš velký, takže ač jsem s ním spokojen, musím ho furt odpojovat a uklízet půlku stolu, abych jej mohl použít). Takže kdybys V300 chtěl a nevadila i "pouze" zbývající 13měsíční záruka (u alafcompu), můžu ti svůj V300 v plně funkčním neopotřebovaném stavu nabídnout za 1700Kč + poštovné. Klidně ti udělám detailní fotky a vystavím aukci na aukru, kde mám 100% hodnocení po 120 aukcích, ať máš jistotu, případně pokus si odněkud zblízka, tak osobně v Plzni také není problém. To už nechám na tobě.
  • 0

#7 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 březen 2010 - 00:03:59

trochu OT: Ja jsem asi blbej, ale proste nemam v nastevni moznost vyberu negativu. Je tam jen cernobila fotografie, barevna fotografie a pak takove ty blbosti jako noviny atd. Nikde tam taky neni moznost vybrat mezi deskou scaneru a filmovou hlavou. Mam Canon 8800F. Jsem slepej ja, nebo to tam nemam? Poradite pripadne jak a kde to nastavit? Mam aktualni verzi v cestine, zatim trial. Vrele diky! :-P
  • 0

#8 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 březen 2010 - 00:56:22

Ogaři a umí ten epsonův V300 i formát 6x7, čučím na ty rámečky a nejak sa mi to nezdá.
  • 0

#9 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 9 březen 2010 - 07:59:54

trochu OT: Ja jsem asi blbej, ale proste nemam v nastevni moznost vyberu negativu. Je tam jen cernobila fotografie, barevna fotografie a pak takove ty blbosti jako noviny atd. Nikde tam taky neni moznost vybrat mezi deskou scaneru a filmovou hlavou. Mam Canon 8800F. Jsem slepej ja, nebo to tam nemam? Poradite pripadne jak a kde to nastavit? Mam aktualni verzi v cestine, zatim trial. Vrele diky! :-P



protože ses zatim dostal jen do tý základní nabídky, pod touhle roletkou je možnost použít ovladač skeneru, po stisknutí na tebe vypadne další okno a bude tam tolik možností, že se t zatočí hlava:)
ale jinak opravdu důrazně doporučuju sehnat si vuescan, tenhle software je sice fajn, ale výsledky má nic moc...
  • 0

#10 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 březen 2010 - 10:07:43

Ogaři a umí ten epsonův V300 i formát 6x7, čučím na ty rámečky a nejak sa mi to nezdá.


no ja si myslim ze neumi 120 film vubec, ten drzak je jen na 35mm a diaky v ramecku :-P
  • 0

#11 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 9 březen 2010 - 10:13:27

V300 umí jen 35mm
  • 0

#12 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 březen 2010 - 16:26:05

Kuba Jira: Tyjo ja ti nevim, bud jsem slepej, nebo to tam nemam kde vybrat :)

Tady je screen:
http://www.vitkocian...escan-vstup.png
  • 0

#13 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 9 březen 2010 - 16:38:58

zvláštní:
Vložený obrázek
  • 0

#14 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 březen 2010 - 17:22:11

no zkusim se podivat po starsi verzi
  • 0

#15 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 březen 2010 - 17:37:50

stahl jsem tu patnactku co mas ty a je to to same v blede modrem. Neni tam nic z toho... :-)
  • 0

#16 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 9 březen 2010 - 19:04:07

koca : poslal jsem ti SZ

jinak s tim módem skenování, není možný, že máš problém s ovladačem skeneru?
já vim, že mi tenhle trouba skenoval v pohodě jen když jsem nainstloval všechen ten balast, co jsem dostal na přiloženym CD. v opačným případě mi to hlásilo neustále nějaký problémy...
  • 0

#17 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 9 březen 2010 - 19:09:01

tak jest:

The following Canon scanners are supported on Windows and Mac OS X, but first need the Canon scanner drivers to be installed:
...
# 8800F
...
  • 0

#18 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 9 březen 2010 - 19:27:37

Jste mně předběhli... :-)
  • 0

#19 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 březen 2010 - 20:28:36

Tak teď to začínám řešit taky - CanoScann 8800F - nejsa tedy přítel digitalizace, ale náhledy a odesílání virtuálně musím bohužel vyřešit...
Takže jsem pochopil správně, že mám nainstalovat jen původní dodaný canon softwear místo "cizího" vuescanu???
Pak ještě budu mít otázku, zda toto vše k tomu dodávané j dostatečně dobré k archivaci? Jde mi o jednoudché pojmenování - očíslování filmu - negativu, nejlépe podle zvoleného časového klíče a čísla obrázku - tedy rychle dohledat...
Lze to řešit dobře i tímto dodávaným softwearem, nebo je nutné skenovat tedy původním a ůarchivaci" řešit dále i jinak?
Díky za zkušenosti pro antidigitálního donucence... :-)
  • 0

#20 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 9 březen 2010 - 20:33:52

no, já rozhodně nejsem pro senování pomocí dodanejch programů, psal jsem, že mi skenování běží hladce jen tehdy, když to z toho CD nechám všechno nainstalovat, pak smažu zástupce z plochy, nainstaluju vuescan a používám ho. programy ke skeneru beru jako nutný zlo pro jeho správný fungování, možná je to volovina, ale vždycky když jsem se pokoušel o uživatelský nainstalování jen částí z toho CD, tak mi to nešlo správně

pojmenování bych řešil nějakym programem, kterej se dá v podtatě kdekoliv sehnat, k JPEGu se dá i uložit poznámka do exifu a tak, na to jsou specializovaný programy a některý jsou zdarma. sám žádnej nepoužívám
  • 0

#21 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 9 březen 2010 - 20:38:41

nejen exif, ale i iptc. jinak ano, jde o to nainstalvoat ovladače ke skeneru, pak by měl vuescan umět skener obsloužit (holt nemá ed hamrick tenhle model hacklej, aby měl vuescan ovladač na něj přímo v sobě).
  • 0

#22 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 březen 2010 - 20:40:39

Tedy díky - jedno je mi teď jisté, "balík" tedy mám nainstalovat a pak zkusit případně něco dalšího!
:-)
  • 0

#23 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 9 březen 2010 - 20:42:01

Tedy díky - jedno je mi teď jisté, "balík" tedy mám nainstalovat a pak zkusit případně něco dalšího!
:-)



bude to nejlepší, já občas ty programy z toho použiju, málokdy, ale třeba převod textu funguje relativně spolehlivě, chce to opravy, ale je to rychlejší než přepisování:)
  • 0

#24 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 9 březen 2010 - 21:38:13

No to s tím textem mě potěšilo, že jsem to zjistil, to už je pokročilá funkce, než všechno přepisovat. Holt digitální diferencování, na něco je 0-1 určitě dobrý a šetří čas!
  • 0

#25 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 09:43:03

tak jsem si tu V300 koupil a tady jsou nějaké ochutnávky:-) Myslím, že je to dobrej skener, předčil moje očkávání. Posílám skeny z filmu, ne z fotek.
Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#26 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 15:01:25

Uh, pardon, asi sem moc není zvykem vkládat fotky, nebo jo?

[quote name="David_zw"]tak jsem si tu V300 koupil a tady jsou nějaké ochutnávky:-) Myslím, že je to dobrej skener, předčil moje očkávání. Posílám skeny z filmu, ne z fotek.
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2010 - 15:12:43

V klidu :) davej fotek kolik hrdlo raci :)
  • 0

#28 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 10 březen 2010 - 22:54:38

Já pořídil Canoscan 8800F a nelituju. Cpu do toho jak kino, tak svitek a ze všeho jakýsi obrázek dostanu.

Vřele doporučuju nainstalovat vícero prográmků pro skenování. Momentálně zkouším VueScan a Silverfast. Každý je dobrý na něco jiného a bohužel nemůžu říct, že z obou programů dostanu stejné výsledky.
Praxe je taková, že pokud nedokážu vymáčknout uspokojivý výsledek z Vuescanu (někdy je problém s jemnými přechody u pushovaných negativů (např. 400 @ 1600)), tak zapínám Silverfast, který si s touhle věcí poradí lépe.

Oba tyhle programy mají podobné možnosti nastavení (histogram, křivky, atd.), ale každý dává trochu jiný výsledek.

Ve finál jsem došel k tomu, že pokud chci udělat opravdu dobrý scan (nemyslím rychlý náhled v 1200dpi 8b jpg), tak musím přejít minimálně do 16b hloubky (tiff) a tam se pak dostávám na obludné velikostí souborů (jedna fotka třeba 60MB) a strávím nad naskenováním a vyvážením takového snímku moc času. Takže se oklikou vracím zpět k začátku - Skenování negativů je dobrá věc - pro pořízení náhledů. Na to pak stačí dodaný SW, který dokonce automaticky vybere orámování snímků a naskenuje automaticky (vpodstatě stisknutím jednoho tlačítka) 10 políček kinofilmu a 4 políčka 6x4.5 svitku. Kvalitnější skenování je časově velice náročné a výsledky jsou rozporuplné. Obraz totiž vyladíte na vašem zobrazovači, ale na ostatních monitorech je vše zase jinak (např. jsou šílené rozdíly v zobrazování na CRT a LCD). Navíc jsou zde vždy problémy se zachycením dynamického rozsahu filmu v digitální podobě (na běžné 8b jpg rovnou zapomeňte), kde pokud chcete slušný výsledek, tak musíte počítat s obludnými velikostmi souborů. Otázka je, co pak s takovým výsledkem dělat... Už se těším na konec zimy, kdy zase budu moct zasmradit nevytápěný sklep vývojkou a ustalovačem
  • 0

#29 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 10 březen 2010 - 23:27:57

Výsledná fotografie by hlavně měla skončit na papíru :-) pak má význam se s tím babrat. V komoře výroba jedné slušné fotky většího formátu netrvá o nic méně. Kdo spěchá, ten musí digitalizovat kompletně.

VueScan se umí poprat dobře i s jemnými přechody ale než člověk přijde na správné řešení, tak to dá práci. Jeho nastavení dávají mnoho možností, že se v nich snadno zabloudí. Například pokud se zadají automatické úrovně u BW filmu, tak výsledek je tvrdý i když se posune černý a bílý bod. Jak se to ale jednou povede, tak už je vše snazší a v editoru je to pak šup šup.
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 březen 2010 - 00:04:46

proto je nejlepsim resenim ve vuescanu vse uplne vse vypnout, nastavit co nejvyssi bitovou hloubku a pak si vse dodelat v editoru...
  • 0

#31 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 11 březen 2010 - 00:29:40

proto je nejlepsim resenim ve vuescanu vse uplne vse vypnout, nastavit co nejvyssi bitovou hloubku a pak si vse dodelat v editoru...


Jak kdy, když není negativ úplně košér, tak z toho může vylézt dost zdrclý histogram a při roztažení v něm evidentně chybí odstíny. Odborníci (mezi ty se tedy opravdu nepočítám) tvrdí, že je výhodnější hrubé nastavení provést už při snímání. Zajímavé by mohlo být i scanování do RAWu, ale k tomu jsem se ještě nedostal.
Nicméně výsledek by měl být docela šedivka a tu pak dotvořit v editoru. K tomuhle jsem se dopracoval po nějakých třech letech laborování. Ale vím, že to ještě hodně laborování potřebuje. :-)
  • 0

#32 katkamach

katkamach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 březen 2010 - 18:19:01

Nedavno jsem cetla tady na temne, ze existuje navod pro program VueScan.. Nevite o nem nekdo neco?
  • 0

#33 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2010 - 18:23:28

návod je tady
  • 0

#34 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2010 - 18:32:20

mezi námi děvčaty - pokud ovládáš jakýkoli standardně dobrý grafický editor - fotokrám apod. a znáš význam obecně platné terminologie, tak nastavení skenování v tomto prográmku (i jiných) je vcelku intuitivní a snadné, krůček po krůžku, a po pár zkouškách, co a co jak funguje, je to brnkačka. Osobně mám nejlepší zkušenost s výsledky na různých scannerech (a různými skenovacími programy - různě se tváří, ale funkce jsou prakticky všude obdobné a podobně pracující), pokud si už v přípravě skenu nastavíš histogram tak nějak do optimálního rozložení, a mírně ubereš kontrast, abys neodřezávala ze světel a stínů. Neškodí u scannerů, které nejsou schopny prosvítit a vykreslit slušně hodně hustý a kontrastní negativ při nastavení "BW negative film", zkusit to obráceně, takovýto snímek skenovat s nastavením "slide" - ať už čb, nebo barvu, většinou to funguje dobře, skenovat do 16bit tiffu a profilu adobe RGB, pak to ve fotokrámu inverzí překlopit a jen doladit.... dobré pořízení přeji.
  • 0

#35 Marpen

Marpen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2010 - 20:29:16

Zdravím,
pokud jde o filmové skeny, souhlasím s tím, že je určitě dobré udělat při skenování základní zásahy a pak dopracovat v editoru. Stejně tak je někdy dobrý zmiňovaný postup skenování čb negativu jako pozitivu.
Pokud jde o software, pracuju se Silver Fastem a skener Epson V750Pro. Za dost důležitou považuju možnost jeho kalibrace (dělám vždycky před "větším" skenováním, jinak po měsíci). A o kalibraci monitoru se asi zmiňovat nemusím...
Po pár letech skenování mám občas pocit, že teď už je to ono... a za 10 minut vím, že nic nevím...
BTW, komoru mi to stejně nenahradí:wink: a zrovna teď se pokouším rozběhat Durst Pictochrom Plus AF... Ale Magnifax bude svítit dál:-).
M.
Jen na ukázku, sken z FP4:
www.mjstudio.cz/uk/F&Ch_n.jpg
nebo stovky Acrossu:
www.mjstudio.cz/uk/10.jpg
  • 0

#36 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 duben 2010 - 19:10:49

Zdravím
Uvažuji o koupi epson perfection photo v300, chtěl bych skener používat nejspíše pouze pro webové rozlišení a celkově k digitalizaci(pouze kinofilm). Chtěl bych se zeptat jestli by nějaký majitel tohoto scaneru nebyl ochoten někam nahrát nějaký sken ve větším rozlišení, nejlépe černobílého filmu, třeba 400. Byl bych opravdu moc vděčný..

Vím že tu jsou nějaké skeny z tohoto přístroje, ale přci jenom v malém rozlišení, na kterém toho moc nevidím.

kdyby kdyžtak někdo napsal i nějaké své zkušenosti, poznatky budu moc rád, ale spíše bych fakt chtěl ten větší sken.

předem moc díky, zdraví Pepa
  • 0

#37 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 15 červen 2010 - 13:27:52

Pánové mám dotaz. Ty scanery od epsonu vypadají celkem dobře. Já mám canon 8800F a scanuje v pohodě, nicméně mám s ním jeden problém a to je software. Hlavě jde o ořez. Ten původní nescanuje vůbec špatně, ale hrozně si vymýšlí ořez fotek. Vetšinou mám problém s tím, aby mi nascanoval čtverec jako čtverec...ty zásahy jsou občas dost velké a dost zásadní a nemůžu ho přesvědčit, aby je nedělal, jelikož tam není žádné nastavení softwaru. Taky se mi nelíbí docela úzké vedení filmu u SF držáku. Jelikož mi Kiev dělá snímky maličko nakřivo (vychýlení cca půl milimetru) a asi o milimetr níž, tak automaticky tím "super" držákem tuto oblast ztrácím a je z toho paskvil. Silverfast se mi nelíbí ze dvou důvodů. Zaprvé mi neustále padá a občas zakousne celý scaner (hlava bliká a nic nedělá, musím ho odpojit od PC), za druhé se mi nelíbí to nutné nastavování značek a druhů filmů a z toho plynoucí problém v ignoraci některých filmů (ilford PAN 400 asi neexistuje). VueScan mi v 64b win7 prostě nenabízí scanování negativu.

Proto má otázka zní: Má epson lépe vyřešené držáky a software tak, aby třeba nascanoval i přesah okolo samotného snímku (často vídané části popisu filmu atp.)?

Vřelé díky za odpovědi a poznatky :)
  • 0

#38 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 červen 2010 - 13:47:33

Koca,
narýchlo (z práce):
Má epson ...

Nemá.
Mám V750 Pro a držiaky des a bes (plast, vôle a orezy krajov). Včera som prvýkrat použil 2 ks AN skla na sebe, a fungovalo fajn (domorobo riešenie). Používam Vuescan (Xp).

Odporúčam 3rd party držiaky, viz:
better scanning

Ukážka skenu z "AN skiel", aj na 1600 dpi rozlíšenie fajn, treba sa len trafiť do správnej hrúbky skla.

orez
  • 0

#39 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 červen 2010 - 14:20:15

Za sebe muzu vyrazne doporucit skenovat do rawu (resp. NEFu), clovek ma pak mnohem sirsi moznosti odladeni fotek. Co se tyce skeneru samotnych, tak ploche skenery jsou na kinofilm celkem peklo (ovsem na plany paradni vec...) a protoze ja jedu prevazne kino tak jsem poridil za 8tis. nikon coolscan IV s automatickym podavacem a to je uz jina liga...
  • 0

#40 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 15 červen 2010 - 16:22:16

co si budeme povídat, já jedu hlavně středo a to je dost nákladné ve vyšší třídě scanerů. Ale když o tom tak přemýšlím, ty AN skla, pokud by se udělaly na stejnou výšku, by mohly být dobré řešení, což? :)
  • 0

#41 mip

mip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2010 - 05:58:24

Ahoj, potřeboval bych taky jednu radu. Mám epson 750pro a rád bych
zkusil fluidní skenování. Jen se nemůžu dopátrat kde pořídit u nás ten
fluidní roztok. Lze to něčím nahradit?? Líh, petrolej atd. ?
  • 0

#42 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 červen 2010 - 06:43:36

Koupil jsem si par let zpet Epson 750pro, prodejci uvadeli ze dostanes adapter na mokre skenovani na pozadani. Poslal jsem vsechny doklady ktery chteli a Epson CZ mi po par urgencich napsal ze akce uz skoncila. Pritom o zadnou akci neslo a i v jinych statech to takhle fungovalo. Na muj dotaz kde si to teda mam koupit neodpovedeli vubec....
  • 0

#43 mip

mip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2010 - 07:32:29

Já jsem ho koupil je to tak dva měsíce, rámeček poslal epson bez problémů do tří neděl jsem ho měl doma. Tak to zkus ještě jednou,
podle mne to musí poslat. Na můj dotaz proč to k tomu nedodávají na přímo mi odpověděli, že se bojí aby to prodejci neprodávali bokem.
(Jinak bokem se samodřejmě koupit dá, chtějí za to kolem 3.000,-)
  • 0

#44 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 červen 2010 - 09:29:53

To si delas srandu. Komu jsi posilal doklady???
  • 0

#45 mip

mip

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2010 - 10:02:05

... 'registrace' se dá udělat telefonem na "800 142 052" (budou chtít sér. číslo skeneru + daňový doklad.
  • 0

#46 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 16 červen 2010 - 12:10:47

ještě se chlapi zeptám na jednu věc. Kde se dají koupit AN skla? Mají to obyčejní sklenáři? Nebo musím do specializovaného krámu (který v Olomouci opět nebude, jak je dobrým zvykem). Zařízne mi někdo případně zakoupené sklo nějakého standardního rozměru na mnou požadovaný? Teď jsem v jiném zdejším fóru (http://www.temnakomo...&t=76&view=next) vyčetl zajímavý postup: Silnější průhledná fólie a nahoru sklo/AN sklo. To by možná bylo úplně nejjednodušší a nejlepší řešení, což?
  • 0

#47 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 červen 2010 - 12:30:04

Koca,
skúsil by som sklo, aké objavili chalani z vlákna o AN do zväčšováku - tuším Satin (k dostaniu v sklenárstve). Mám taký pocit, že AN väčších rozmerov a lepších optických vlastností asi nebude ľahké a lacné zohnať.

Bál by som sa možno straty kvality - predsalen "obyčajné" sklo nemusí mať ideálne vlastnosti (planparalelnosť / zafarbenie atď).

Pri Epsone 750 je snímač hore, tzn. na môj konkrétny príklad (negatív 6x9, ale planfilm = silnejšia podložka) som ho priklápať nemusel. Stačilo mi teda akékoľvek obyčajné sklo, ktoré lampa odspodu presvieti, na neho iba položím film.

Asi by som si na tvojom mieste posvietil na tie "custom" držiaky z Betterscanning?

Ď.
  • 0

#48 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 16 červen 2010 - 12:37:45

jj, ty drzaky se mi sice libi, ale nelibi se mi jejich cena :lol: Nicmene to mozna bude nejelpsi reseni, no :lol:
  • 0

#49 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 16 červen 2010 - 17:35:41

ještě jednu otázku budu mít. Nevíte někdo, proč, když vuescan najde můj Canon 8800F, tak přesto, že je podporovaný, se mi ztratí nabídky na scan filmu? Tahle jeho "vlastnost" mě opravdu irituje :) Mám Win7 64b.
  • 0

#50 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 16 červen 2010 - 20:00:00

Note that the transparency adapter won't work on 64-bit Windows because VueScan uses the WIA interface with Windows x64 and WIA doesn't support transparency adapters.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních