Přejít na obsah


Fotka

Foťák na kinofilm na focení portrétů?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
84 odpovědí na toto téma

#1 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 16:03:21

Chci si koupit nějaký dobrý fotooaparát na focení ČB portrétů na kinofilm.

Teď používám Zenit TTL a mám pocit, že to není úplně to pravé - např nastavení hodnot ISO a závěrky je dost...omezené.

S čím byste fotili portréty? Díval jsem se na nějaké diskuze,ale celkem se to zvrhlo ve prospěch středoformátu. Proč středoformát a ne kinofilm? A když kinofilm, tak jakej foťák?:roll:
  • 0

#2 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 10 březen 2010 - 16:21:20

já bych na portréty vzal rozhodně středoformát!

jinak v předstředoformátové éře jsem portrétoval s Pentaxem ME a MEsuper.

důležité jsou především objektivy - na portréty se mi dlouhodobě osvědčila sestava 50/1.9 - 80/2.8 - 135/2.8 - 180/2.8
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 10 březen 2010 - 16:24:48

Hodně otázek najednou. Portrétní sklo je tuším okolo 80mm. Asi by jsem si ho pořídil a dál fotil Zenitem. Jestli je funkční.
  • 0

#4 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 březen 2010 - 16:25:37

dobrou manuální zrcadlovku, co ti dobře padne do ruky, má jemnou spoušť, klidný chod při expozici, výborný hledáček a matnici a seženeš na ní požadované ohnisko
mohla by mít bodový měření, ale není podmínkou
ovšem kterou konkrétně si musíš osahat sám - nejlíp v rámci srazů s kolegy
  • 0

#5 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2010 - 16:40:36

No to je otázkou vkusu. Používám EOS50, vpodstatě mi vyhovuje ve všech směrech. Ocenil bych lepší matnici, ale dá se. Co se skel týká, 50ku, 80ku, mám, na portréty (tedy pokud se budeme bavit o obličeji) je 50ka dost široká. 80ku používám často, častěji 135ku. Ideálně by mě seděla světelná 105ka, ale nemám. Delší ohniska výmečně. A to skoro výhradně 200/2.8.
Ale ten zenit není zlej, stím se fotit dá více než slušně.
  • 0

#6 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 16:51:35

Kdyz jsem si tak v duchu prochazel tech par mych portretu, ktere bych neoznacil za uplne nepovedene, tak jsem dospel k zaveru, ze dulezitejsi nez format negativu, fotoaparat a potazmo objektiv, je komunikace s fotografovanym a tak nejak celkova atmosfera.

Pokud se nebavime o studiovem portretu (kteryzto vubec neumim a nedelam), tak mam nejradeji zakladni objektiv se slusnou svetelnosti, protoze do obrazu rad zahrnuju i naznak okolniho prostredi, ktere tomu doda kontext. Ostrim (jak mi to muj chaby zrak umoznuje) na zornicky + clonim tak aby se mi do DOF vesly pokud mozno obe oci. Jestli bude ostra/neostra brada me netrapi. Ale pro kazdeho to muze fungovat (a asi i funguje) jinak :roll:
  • 0

#7 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 10 březen 2010 - 17:17:25

Tělo dle chuti a pohodlí...
no a objektiv dle toho, co považuješ za "portrét" .. obličej, občankovky, nebo tam patří i ramena, nebo půl těla, celá postava zasazená do prostředí?

no a pak dle toho, co trochu píše zorkiman.. "vztah k modelu" .. máš tendenci se na modely "lepit" (takže např 35mm obj.) nebo potřebuješ odstup?

osobně si myslím, že kvalitní padesátka nic nezkazí.
  • 0

#8 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 18:11:45

máš tendenci se na modely "lepit" (takže např 35mm obj.) nebo potřebuješ odstup?


35mm se na portréty nehodí, svádí k moc malému odstupu a z toho má pak dotyčná vosoba baňatej nos, květákový uši a bradu jako z Cařihradu. 50 už celkem nic nezkazí, optimum je řekněme 75 - 100 mm.
Na toho Zenita by měly být běžně k sehnání portrétní objektivy s M42 z NDR, bohužel jejich ceny jsou v poměru ke kvalitě značně absurdní, pokud na ně člověk náhodou nenatrefí ve vetešárně (měl jsem takhle funglnágl novej Orestor 100/2,8 za 200 Kč, ale stejně jsem z něj žádnou radost neměl, neb to byl klumprt).
Pro začátek doporučuju počkat na zataženou oblohu, nacpat do Zenita film 27 DIN (aby člověka nes...o, že továryšči nedali časy delší než 1/30), z ruky vyfotit jeden film, vyvolat ho měkce, tím se celkem nic zkazit nedá. Může se zkusit i žlutý filtr, nejsou pak tak vidět pupínky, znamínka aj.

Hlavně ale bacha, ať vosobě nekoukaj z hlavy žádný větve, ploty atd. :roll:
  • 0

#9 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 březen 2010 - 18:26:11

máš tendenci se na modely "lepit" (takže např 35mm obj.) nebo potřebuješ odstup?


35mm se na portréty nehodí, svádí k moc malému odstupu a z toho má pak dotyčná vosoba baňatej nos, květákový uši a bradu jako z Cařihradu. 50 už celkem nic nezkazí, optimum je řekněme 75 - 100 mm.
Na toho Zenita by měly být běžně k sehnání portrétní objektivy s M42 z NDR, bohužel jejich ceny jsou v poměru ke kvalitě značně absurdní, pokud na ně člověk náhodou nenatrefí ve vetešárně (měl jsem takhle funglnágl novej Orestor 100/2,8 za 200 Kč, ale stejně jsem z něj žádnou radost neměl, neb to byl klumprt).
Pro začátek doporučuju počkat na zataženou oblohu, nacpat do Zenita film 27 DIN (aby člověka nes...o, že továryšči nedali časy delší než 1/30), z ruky vyfotit jeden film, vyvolat ho měkce, tím se celkem nic zkazit nedá. Může se zkusit i žlutý filtr, nejsou pak tak vidět pupínky, znamínka aj.

Hlavně ale bacha, ať vosobě nekoukaj z hlavy žádný větve, ploty atd. :roll:

já bych naopak 35mm doporučil...je to sklo na všechno! Z výsledné fotografie je cítit kontakt s modelem. Mluvím o portrétu i s postavou zasazeného do prostredí..takové portréty mam nejradeji :)
  • 0

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 březen 2010 - 20:40:34

Chci si koupit nějaký dobrý fotooaparát na focení ČB portrétů na kinofilm.

Teď používám Zenit TTL a mám pocit, že to není úplně to pravé - např nastavení hodnot ISO a závěrky je dost...omezené.

S čím byste fotili portréty? Díval jsem se na nějaké diskuze,ale celkem se to zvrhlo ve prospěch středoformátu. Proč středoformát a ne kinofilm? A když kinofilm, tak jakej foťák?:D


Najdi si na webu nějaký portrét, který by jsi chtěl případně dělat, sem vlož odkaz na snímek a pak se dá konkrétně mluvit.
  • 0

#11 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 březen 2010 - 20:44:08

a mne dlhe ohnisko na portrety nejako nepasuje, to su take zabery na obciansky preukaz ... pouzivam 28 a 50 vyhradne ... :D
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2010 - 21:24:29

Pravdu ma nojgi. Dokud nebudeme vedet jak, co, kdy a koho chces fotit, budou veskere rady uplne liche...
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 březen 2010 - 21:27:10

Mimochodem moc nechapu, jak myslis to, ze nastaveni ISA a zaverky je omezene...
  • 0

#14 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 březen 2010 - 21:38:46

Mimochodem moc nechapu, jak myslis to, ze nastaveni ISA a zaverky je omezene...


Ma pravdu - nastaveni citlivosti je ve starsi norme GOST (takze vychazi v DINech desetinna cisla, coz ale nevadi, protoze to mereni stoji stejne za starou backoru) a casy jsou tam 1/500, 1/250, 1/125, 1/60, 1/30 (jeste jsem nevidel kus, kde by to nefungovalo jako Bcko) a B.
  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 březen 2010 - 21:39:31

Mimochodem moc nechapu, jak myslis to, ze nastaveni ISA a zaverky je omezene...


Tomu zase rozumím já :D Začínal jsem se Zenith 3M. Časy závěrky B, 1/30, 1/60, 1/125/, 1/250 a 1/500. Expozimetr to nemělo, takže měřit externím. Do kolika měří verze TTL netuším, ale portrét nikam neuteče, takže se dá změřit externím expozimetrem a u portrétu to ani jinak nedělám. Změří se přesně dopadající světlo.
  • 0

#16 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 březen 2010 - 23:33:56

máš tendenci se na modely "lepit" (takže např 35mm obj.) nebo potřebuješ odstup?


35mm se na portréty nehodí, svádí k moc malému odstupu a z toho má pak dotyčná vosoba baňatej nos, květákový uši a bradu jako z Cařihradu. 50 už celkem nic nezkazí, optimum je řekněme 75 - 100 mm.


35mm se hodí na všechno, tečka.
  • 0

#17 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 07:37:57

Mně 1/30 na Zenitu TTL funguje normálně, expozimetr taky měří normálně, DIN 21, 24, 27 se dá nastavit v mezipolohách a 35 mm se na portréty jednoduše nehodí, lepší bude základní objektiv, páč Helios má stejně 58 mm a ne 50.
Taky tečka.
  • 0

#18 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 11 březen 2010 - 08:26:28

máš tendenci se na modely "lepit" (takže např 35mm obj.) nebo potřebuješ odstup?


35mm se na portréty nehodí, svádí k moc malému odstupu a z toho má pak dotyčná vosoba baňatej nos, květákový uši a bradu jako z Cařihradu. 50 už celkem nic nezkazí, optimum je řekněme 75 - 100 mm.


35mm se hodí na všechno, tečka.



Mně 1/30 na Zenitu TTL funguje normálně, expozimetr taky měří normálně, DIN 21, 24, 27 se dá nastavit v mezipolohách a 35 mm se na portréty jednoduše nehodí, lepší bude základní objektiv, páč Helios má stejně 58 mm a ne 50.
Taky tečka.


Žerte se a perte se :-) To je právě o tom co chci vyfotografovat, zda bystu či detail tváře nebo i okolí kde daný člověk pracuje žije..atd. Další věc jak má vypadat.

Antonín Kratochvíl - širokáč
http://aphotofolio.c...-D5-550x329.jpg

August Sander - taky něco širšího
http://www.metmuseum.../ASA3_8_1.L.jpg

Yousuf Karsh - delší ohnisko
http://2008.photomon...amera Press.jpg
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 březen 2010 - 08:34:23

u klasickýho portrétu v klasickym slova smyslu bych pod 30cm ohniska nešel... :-)
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 08:42:37

u klasickýho portrétu v klasickym slova smyslu bych pod 30cm ohniska nešel... :-)

No tak nějak. Pokud je na objektivu napsáno Heliar, Telexenar, Telearton nebo dokonce Berthiot Eidoscope No.2... :roll: Tak je to v pořádku..:-)
  • 0

#21 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 březen 2010 - 08:46:34

u klasickýho portrétu v klasickym slova smyslu bych pod 30cm ohniska nešel... :-)

No tak nějak. Pokud je na objektivu napsáno Heliar, Telexenar, Telearton nebo dokonce Berthiot Eidoscope No.2... :roll: Tak je to v pořádku..:-)


samozřejmě, to je přece mimo diskusi, že ano
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 08:50:28

to jsem předpokládal, že pře, jaké ohnisko pro portrét, bude živá.... je každého autora věcí, jak portrét pojme, možné je všechno, od 24mm při kontaktním pouličním portrétu až po 135mm (či 200mm a delší pro paparazzi :-) ). Samozřejmě vyšší světelnost a slušný měkký bokeh s ostrou kresbou dovolí větší tvůrčí volnost :roll:
já osobně si vybírám mezi 1,8/35mm, 1,2/50 nebo 58mm, 2/85mm, 2,5/100mm a 2,3/135mm.
mám ještě pár zoom objektivů, které i pro portrét jsou velmi zajímavé, ovšem díky hmotnosti a rozměrům je s nimi cvakání portrétů trochu obtížnější a méně nenápadné.
pro nejlepší podání perspektivy a laskavé vůči objektu jsou fajn ohniska mezi 75 až 105mm, ale samo, to je jen můj soukromý názor. :-)
  • 0

#23 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 09:10:27

Mám objektivy 28, 58, a 135. Nejhezčí portréty mi vyšly s tou 135kou, protože se mi líbí, když je malá hloubka ostrosti. Na druhou stranu ta fotka širokáčem, co je vložena výše je taky moc hezká.

Takže z vaší diskuze to vypadá, že je to otázka spíše objektivu a ne foťáku, chápu to správně?
dík


to jsem předpokládal, že pře, jaké ohnisko pro portrét, bude živá.... je každého autora věcí, jak portrét pojme, možné je všechno, od 24mm při kontaktním pouličním portrétu až po 135mm (či 200mm a delší pro paparazzi :-) ). Samozřejmě vyšší světelnost a slušný měkký bokeh s ostrou kresbou dovolí větší tvůrčí volnost :roll:
já osobně si vybírám mezi 1,8/35mm, 1,2/50 nebo 58mm, 2/85mm, 2,5/100mm a 2,3/135mm.
mám ještě pár zoom objektivů, které i pro portrét jsou velmi zajímavé, ovšem díky hmotnosti a rozměrům je s nimi cvakání portrétů trochu obtížnější a méně nenápadné.
pro nejlepší podání perspektivy a laskavé vůči objektu jsou fajn ohniska mezi 75 až 105mm, ale samo, to je jen můj soukromý názor. :-)


  • 0

#24 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 09:25:07

... to vypadá, že je to otázka spíše objektivu a ne foťáku, chápu to správně?
dík


je to otázka hlavně toho, co je mezi foťákem a zemí, co a jak vidí a chce, jaký objektiv a foťák jak využije. Foťák jako takový je věc takřka nevýznamná, důležitější je objektiv a co skrz něj vidíš. :-)
  • 0

#25 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 09:35:23

nojo, ale středoformátí foťák dělá jiný fotky než kinofilmí. Lepší fo%táky můžou nastavit více expozičních časů, ISO atd. Můj Zenítek toho moc neumí, i když fotky z něho lezou dobrý. Mám problém ale se zaostřováním. Nemůžu často přesně poznat, na co mám nejvíce zaostřeno:-(

Doporučili byste nějaký případně středoformátový foťák? Tak nějak do 5000.. Bromica by byla asi fajn, ale nemám 20 táců:roll:

... to vypadá, že je to otázka spíše objektivu a ne foťáku, chápu to správně?
dík


je to otázka hlavně toho, co je mezi foťákem a zemí, co a jak vidí a chce, jaký objektiv a foťák jak využije. Foťák jako takový je věc takřka nevýznamná, důležitější je objektiv a co skrz něj vidíš. :-)


  • 0

#26 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 březen 2010 - 09:45:47

portréty sou různý a někdy hrůzný. vobecně je portrét širokáčem něco jako trochu zajmavost a exotika, případně samostatnej žánr hraničící spíš s reportáží, strýtem apod. deformovanej ksicht nikoho portrétovanýho až na vyjímky prostě moc nenadchne

přiměřenej vodstup, vodstranění nepěknýho zkreslení a hlavně malou dof nabízej naproti tomu hlavně ty telata, zvlášť u kina, který tě zajmá a kde to může nahradit (částečně) podobnej efekt u větších formátů

jak pravil neznámej kolega na apugu na dotaz, jaký sou hlavní výhody velkýho formátu - sou tři: nízká hloubka ostrosti, nízká hloubka ostrosti, nízká hloubka ostrosti. tož tak :-)
  • 0

#27 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 březen 2010 - 10:20:54

nojo, ale středoformátí foťák dělá jiný fotky než kinofilmí. Lepší fo%táky můžou nastavit více expozičních časů, ISO atd. Můj Zenítek toho moc neumí, i když fotky z něho lezou dobrý. Mám problém ale se zaostřováním. Nemůžu často přesně poznat, na co mám nejvíce zaostřeno:-(

Doporučili byste nějaký případně středoformátový foťák? Tak nějak do 5000.. Bromica by byla asi fajn, ale nemám 20 táců:-)

téměř cokoliv východní provenience toto splňuje - PSIX a jeho klony nebo KIEV88 by tomu mohly slušně vyhovovat.
  • 0

#28 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 11 březen 2010 - 10:32:02

Takže z vaší diskuze to vypadá, že je to otázka spíše objektivu a ne foťáku, chápu to správně?

Foťák je držák filmu. Kromě toho v něm bývá závěrka, což je docela šikovná věc, a obvykle jě na něm i nějak připevněn objetiv. Ten teprve kreslí výsledný obraz. Důležité je aby objektiv nakreslil to co chceš, ale to už je na tobě.
Píšeš, že nejhezčí portréty se ti povedly 135kou, takže sis nakonec odpověděl sám a správně :-)
Já fotím obličej padesátkou, protože nic delšího momentálně nemám, a chtěl bych na to asi 105mm nebo 80mm. Kratší ohniska jsou spíš na "zasazení portrétu do prostředí", kdy třeba 35kou naležato vyfotím celou postavu a ve zbytku sníkmu je to prostředí (něco jako ten kuchař). Ale chce to s citem.
  • 0

#29 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 10:49:31

Pardon, co to je PSIX? Dík a omlouvám se za neznalost, byvše nováčkem:-)


nojo, ale středoformátí foťák dělá jiný fotky než kinofilmí. Lepší fo%táky můžou nastavit více expozičních časů, ISO atd. Můj Zenítek toho moc neumí, i když fotky z něho lezou dobrý. Mám problém ale se zaostřováním. Nemůžu často přesně poznat, na co mám nejvíce zaostřeno:-(

Doporučili byste nějaký případně středoformátový foťák? Tak nějak do 5000.. Bromica by byla asi fajn, ale nemám 20 táců:-)

téměř cokoliv východní provenience toto splňuje - PSIX a jeho klony nebo KIEV88 by tomu mohly slušně vyhovovat.


  • 0

#30 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 březen 2010 - 10:52:04

Pardon, co to je PSIX? Dík a omlouvám se za neznalost, byvše nováčkem:-)

PentaconSix, PraktiSIX, Praktika66, Kiev6C
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 10:54:07

Pardon, co to je PSIX? Dík a omlouvám se za neznalost, byvše nováčkem:-)

PSIX nebo taky Pentacon SIX(use Google ;)) je "pomsta východoněmeckého lidu"(J.Saudek). Je to SF zrcadlovka. Patří k němu sada zajímavých skel Carl Zeiss Jena, některé z nich dokážou vyloudit opravdu krásné obrázky-portréty(Biometar 120, Sonnar 180). Samotné tělo je ovšem nechvalně známo poruchovostí a choulostivostí. :-)
A přátelé: tady žádný flame(hádka) ohledně SIX je/není poruchový. :-) :roll: 8-)
  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2010 - 10:56:26

legendární východoněmecký přístroj si jistě zaslouží i řádné vyobrazení :-)

Vložený obrázek
  • 0

#33 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 11:30:59

Ten Penatacon jsem viděl u Blažka za 1900 i s hranolem. Šli byste do toho? Nehrozí riziko, že to tělo bude třeba nějak poškozené a já to nepoznám? anebo ten pán má solidní věci? U Blažka ve Vodičkově na mě působí vždycky příjemně a seriozně, takže... A ta cena dobrý?



legendární východoněmecký přístroj si jistě zaslouží i řádné vyobrazení :-)

Vložený obrázek


  • 0

#34 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 11:38:06

Ten Penatacon jsem viděl u Blažka za 1900 i s hranolem. Šli byste do toho? Nehrozí riziko, že to tělo bude třeba nějak poškozené a já to nepoznám? anebo ten pán má solidní věci? U Blažka ve Vodičkově na mě působí vždycky příjemně a seriozně, takže... A ta cena dobrý?

Hrozí. :-)
Závada č. 1: posuv filmu. Políčka se překrývají. To bez filmu nevyzkoušíš. Dá se nechat seřídit, opravit. 300,- - 1000,-
Závada č. 2: závěrka, nechodí některé časy(1/125). To poznáš i bez filmu. Dá se nechat seřídit, vyčistit, namazat. 300, - 500,-
Závada č. 3: clona u DDR objektivů poměrně často přestane fungovat, je potřeba ji nechat vyčistit. Dá se poznat taktéž bez filmu. Cca 300,- za vyčištění.
Doporučuju si počíst místní fórum, k SIxům už tady toho bude. Taky doporučuju prostudovat www.pentaconsix.com. Taky máme zde TK.cz návod na založení filmu do Sixe.

p.s. kdybych měl onehdá zkušenosti, co mám dneska, přišetřil bych nějakej groš a koupil Pentax 6x7.

p.s.2: Blažek ve Vodičkově ulici? Není to mýlka? Nebo mi něco uniklo? Znám Fotoškoda a Fotopazdera.
  • 0

#35 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 březen 2010 - 11:44:48

ve fotografii praha nabízejí teď Pentax 6x7 za necelou pětku, ale musíš si k tomu dosehnat sklo (cca 3000)
  • 0

#36 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 11 březen 2010 - 11:46:31

Nerad bych urazil stastne majitele P6, ale pokud nema k tomuto stroji nostalgicky vztah, bral bych ho spis jako zdroj objektivu k nejake 645...
Prece jenom me ten koncept prijde uz trosku zastaralej, pri dnesnich cenach podstatne mladsi fototechniky uz bych ho moc nedoporucoval.
Navic me proste nesedne do ruky!!

Jinak bych rekl, ze v principu je jedno, co vyberes, dival bych se nato, aby to melo velmi svetlou/dobrou matnici, nekupoval bych autofokus a abys z toho fotaku mel dobrej pocit, kdyz ho poprvni vezmes do ruky...
A asi hlavne, abys zaplatil objektivy...

Obcas se na portret hodi 35mm, obcas 200mm, ale kdyz tam bude neco kolem 80-105, obvykle neudelas chybu. Svetelne objektivy!

Bohousek
  • 0

#37 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2010 - 11:47:29

hlavně tohle myší nevyřešíš, nemá valného smyslu vybírat další a další kamery - porovnávat six a mamiyu atd. bez toho abys je viděl a měl v ruce, řekni co by sis rád ošmatal, kde bydlíš a někdo z okolí se najde co to bude mít, pokecáte, popijete a budeš mít jasněj

když teorie, tak obecně něco ohledně portrétu je tady to temný vlákno:
odkaz
  • 0

#38 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 11:48:19

A ještě něco přímo k tématu:
Pokud bych dneska začínal s omezeným rozpočtem(cca 6000,-).
Varianta kinofilm:
Canon FD AE-1(A-1) + FD85/1.8. Tělo oproti Zenitu má až obří jasný hledáček, v tomto patří ke špičce mezi SLR. Skla na FD jsou levná(až na výjimky), zbyde i něco na materiál.

Varianta SF:
Flexaret, Yashica MAT(nebo D s Yashinonem), Minolta Autocord, starý Rolleiflex(Rolleicord). Nechat seřídit, vyměnit matnici atd..a zbyde i na materiál.
Případně přišetřit a koupit už zmíněný Pentax 6x7. Nedávno se prodával ve fotoinfo.cz za směšné ceny.
  • 0

#39 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 březen 2010 - 11:49:29

Safra ftáci. Co pořád máte proti hentomu Psixu. Já jej mám mraky let a filmů jsem jím projel, že by se s nimi dala oblepit zeměkoule a pořád šlape bez újmy na kvalitě.
Posun filmů se dá naštelovat horní vačkou, co na ni dosedá natahovací páčka. Pak je dobrý po natažení vrátit páčku palcem zpět, nikoliv frajersky pustit.
A skla na sixe?? Jsou prostě famózní. Moje nejoblíbenější sklo je 120tka. Nadělal jsem s ní mraky portrétů.
  • 0

#40 David_zw

David_zw

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 11:56:55

Rád, po čem se mám tedy dívat? Rovnou tam dneska zajdu.
Spolehlivý a kvalitní středoformát do 5000...

Pentax 645 se prodává za 12.000:-( a ten 6x7 bude asi taky drahej nebo nie?


hlavně tohle myší nevyřešíš, nemá valného smyslu vybírat další a další kamery - porovnávat six a mamiyu atd. bez toho abys je viděl a měl v ruce, řekni co by sis rád ošmatal, kde bydlíš a někdo z okolí se najde co to bude mít, pokecáte, popijete a budeš mít jasněj

když teorie, tak obecně něco ohledně portrétu je tady to temný vlákno:
odkaz


  • 0

#41 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 březen 2010 - 12:18:20

Moje portrétní sestava. Z tohoto je zřejmé, že doporučuju středoformát a delší sklíčko. V mém případě Takumar 200/f4.

Vložený obrázek
  • 0

#42 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 13:32:50

tohle je moje kinofilmová portrétní sestava:

Vložený obrázek

Vložený obrázek

:) :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

#43 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 13:33:36

p.s. o fajnové hloubce ostrosti není třeba asi diskutovat :)
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 březen 2010 - 13:34:02

S rozpočtem 5000 na středoformát rovnou zapomeň.

(do bazaru jsem teď dal jedno pěkné OMko, abych si rovnou přihřál polívčičku. Na to tu najdeš jen chválu o tom nepochybuju :)
  • 0

#45 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 březen 2010 - 13:37:21

Tedy myslel jsem na středoformát s výměnnými skly, ale nevím jestli by zrovna tobě hodilo nějaké TLR.

Jinak když si tu kucí měřej piňoury, tak se taky přidám...
Já se o portréty snažím s tímto :)
Vložený obrázek
  • 0

#46 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 březen 2010 - 13:41:53

tohle je moje kinofilmová portrétní sestava:
"2 velké obrázky"


Už vím, kdo nafotil teho premiéra na tej Sicílii, sardíniji, či kde to bylo:-)
  • 0

#47 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 13:48:53

Rád, po čem se mám tedy dívat? Rovnou tam dneska zajdu.
Spolehlivý a kvalitní středoformát do 5000...

Za 5000 bych se vykaslal na stredoformat a poridil nejaky rozumny set v kinofilmu - pokud zbudou nejaky kacky (a pokud uz nemas) bych poridil vybaveni na temnokomorniceni a piloval jak dostat maxim na trase negativ > papirova fotka.
Pokud trvas na SF, tak bych zvazil system Mamiya M645 - ceny priznive, skla velmi dobra, moznost pouzivat objektivy pro PSIX (treba uz zmineny Biometar 120/2,8), s hranolem prace hodne blizka kinofilmove zrcadlovce...
  • 0

#48 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 11 březen 2010 - 13:54:01

Tedy myslel jsem na středoformát s výměnnými skly, ale nevím jestli by zrovna tobě hodilo nějaké TLR.

Jinak když si tu kucí měřej piňoury, tak se taky přidám...
Já se o portréty snažím s tímto :D
Vložený obrázek


fuuuj to je ale osklivej fotak :)

trochu se to zvrhlo od kina ke stredoformatu, zda se. Pokud se mohu primluvit, tak take za Pentacon Six. Zacinal jsem s nim, a je to skvely fotak, je-li stesti na dobry kus a ma kvalitni peci, pan Mastalir u Skody ho pripadne umi seridit.

Jinak ja osobne mam radsi portrety na 35mm u kina - i kdyz to Verito a Eidoscope, hmmm :D
  • 0

#49 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 březen 2010 - 14:01:59

to je jasný to oemko vede, s padesátkou uděláš portréty pěkný a ještě ti zbyde dost peněz na flexaretu od škody se zárukou
a je to
  • 0

#50 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 14:08:31

původní dotaz byl na potrét s kinem. zůstanu u země jako člověk žijící v české kotlině s kapsou hlubokou a děravou, takže i jako dřív, i dnes bych našel několik velmi rozumných a cenově příznivých variant, například: Minolta řady XG (dají se koupit v cenách 20-50 USD i s 1,7/50mm sklem), k tomu Rokkor 2,5/100mm (70-120USD podle verze a stavu) nebo 2/85mm (180-250USD) (1,7/85 dražší), nebo velmi levný Rokkor 2,8/135mm. Podstatně levnější variantou je OM101 s manual adaptérem a 1,8 nebo 2/50mm a k tomu velmi levný a opticky výborný 70-210mm/3,5, tohle se v kompletu při troše štěstí dá koupit do 1600-1800 Kč.
výhoda středoformátu pro portrét je kresba, výhoda kina je dost podstatně menší hmotnost a rozměry - nebolí z toho ruce.

TLR má zase neoddiskutovatelnou výhodu v tom, že při focení portrétu standartním 80mm sklem z podhledu to dá vyniknout vyvinutým přednostem potrtétovaných dam, neboli předkusu, jak se říkalo u nás na znojemi.... :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních