Přejít na obsah


Fotka

Microphen + Ilford Delta 400


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
64 odpovědí na toto téma

#51 westernboy

westernboy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2010 - 19:34:48

Ilford Delta 400 jsem zkoušel nejprve v Tetenalu Ultrafin Plus přesně podle dodané tabulky. Vyvolání výborné a protože je to koncentrát tak i ekonomicky výhodné (lze nevylévat a jen prodloužit následné vyvolávání).
Ale poté jsem ale zkoušel s kolegou vyvolávat v A49 od Calbe a už u něj zůstanu. Ideální kombinace pro následné velké zvětšení.
Vyvolávám 12 minut při 20 stupních v koncentraci 1+1 s překlápením : První minuta stálé překlápění, poté 3x každých 30 sekund.
  • 0

#52 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 18 duben 2010 - 22:25:29

Tak to budu zase máchat v R09, jakým časem by jste deltu 400 volali?
  • 0

#53 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 19 duben 2010 - 05:30:49

Přesně tak. Sice nemám rád tmavé negativy, ale přesně ty mohou dělat spoustu problémů scanerům. Dokonce mě tohle spíš utvrzuje v tom, žes vyvolala špatným časem, správnou kinetikou. Rozhodně počkej na zvětšeninu. Ono je asi hodně těžký říct, jestli je chyba ve volání, expozici, nebo scaneru, když člověk nemá v ruce ten negativ...... Obecně bych na první pokusy doporučil nějakej klasickej film, né T-krystaly. Oni jsou dost náchylný na chyby. Jak si např kompenzovala čas volání pro tuhle teplotu? Ono to u Delty má smysl. Klasický film by to pravděpodobně vstřebal.


Čas jsem nechala stejný dle návodu, ale když nad tím tak uvažuji, tak většinou to dělám tak, že až mi začne pípat stopovač, tak rozšrubovávám tank a vylévám, že by to bylo v tom? :-/ Jinak jsem se teplotu snažila vyrovnat tak, že jsem uchopila tank do dlaní...

Počítáš s tím,že po vylití vývojka stále pracuje na filmu až do přerušení? :roll:
  • 0

#54 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 19 duben 2010 - 07:27:28

Trošku jsem s tím počítala, ale nevím, jak velký má vliv na film pár sekund prodloužení. Jednoduše na to nejsem zvyklá, nevím jak je to možné v R09 se mi toto nedělo... :-/
  • 0

#55 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 19 duben 2010 - 07:53:05

Pár sekund určitě ne :cry:
  • 0

#56 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 19 duben 2010 - 08:10:44

Teď zkusím nechat stejný čas jako u sedmého filmu... Místo 11minut dám těch 10min. 24sek., s tím, že vylévat už budu při desáté minutě...
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 duben 2010 - 08:49:27

Tak to budu zase máchat v R09, jakým časem by jste deltu 400 volali?

tu kombinaci osobně neznám, ale přijde mi to jako cesta z temnot ke světlým zítřkům

Teď zkusím nechat stejný čas jako u sedmého filmu... Místo 11minut dám těch 10min. 24sek., s tím, že vylévat už budu při desáté minutě...


dobře si na to pamatuju, není nic horšího, než v okamžiku ostření a expozice myslet na to, že netuším, jak vyvolání dopadne
sedmý film dopadl špatně, podle toho co chceš ubrat na osmém to hádám bude stejné
obětoval bych napůl vyčerpaný microphen sběrnému dvoru a použil koncentrát a pokud ho máš vyzkoušený a fungovalo to, tím líp

jinak dle mého je jedno, jaký přesně používáš rytmus nalití, vylití atd vzhledem k uplynutí volacího času - pokud to funguje a budeš to dělat pořád stejně
já to dělám tak, že naleju a pak zapnu stopky
vylévám a někdy v tu chvíli stopky ukážou konec volacího času - ale jestli tady pohneš deset vteřin sem, deset tam, tak při volání kolem deseti minut to vliv nemá
něco jiného je např. neopan 1600 co se volá asi 3 a půl minuty, tam si dávám pozor, poněvadž to je doslova sprinterské volání v microphenu
  • 0

#58 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 duben 2010 - 09:10:10

ja teda prodluzovani nikdy moc neresil. Rozhodne ne o deset procent na kazdy film. Treba ted jsem volal FP4+ na jmenovitou v Mircophenu stock, byl to jeho treti, nebo ctvrty film, volal jsem misto 8 minut 8:10 a vysledek byl akorat. Kdyz jsem delal na fomu, tak jsem prodluzoval az od takoveho pateho filmu a o dost malo (vetsinou v ramci jednotek az desitek sekund). A bylo to taky v pohode :cry:


koukám do vlákna a pes je zakopán asi zde
vývojka pracuje skorostejně - zřejmě se vyčerpává pomaleji než dle tabulek a to přidávání času negativy devastuje
  • 0

#59 Kanecek

Kanecek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 19 duben 2010 - 09:44:54

ja teda prodluzovani nikdy moc neresil. Rozhodne ne o deset procent na kazdy film. Treba ted jsem volal FP4+ na jmenovitou v Mircophenu stock, byl to jeho treti, nebo ctvrty film, volal jsem misto 8 minut 8:10 a vysledek byl akorat. Kdyz jsem delal na fomu, tak jsem prodluzoval az od takoveho pateho filmu a o dost malo (vetsinou v ramci jednotek az desitek sekund). A bylo to taky v pohode :cry:


koukám do vlákna a pes je zakopán asi zde
vývojka pracuje skorostejně - zřejmě se vyčerpává pomaleji než dle tabulek a to přidávání času negativy devastuje



Zřejmě měl Koca pravdu... S tím prodlužováním to nebude až tak horké... Teď jsem dovyvolala ten 8. film a je zase tmavý, ale je to lepší než ten 6. film.. To byla černota... Tak přemýšlím na kolik bych měla ubrat času, aby mi ten 9. film konečně vyšel... Ponakupovala jsem si už předtím více balení (tuším 2) microphenu, tak bych ho chtěla využít do budoucna...
Jinak teď jsem překlápěla každou minutu jednou, teplota 19. stup :?
  • 0

#60 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 duben 2010 - 09:46:51

ja teda prodluzovani nikdy moc neresil. Rozhodne ne o deset procent na kazdy film. Treba ted jsem volal FP4+ na jmenovitou v Mircophenu stock, byl to jeho treti, nebo ctvrty film, volal jsem misto 8 minut 8:10 a vysledek byl akorat. Kdyz jsem delal na fomu, tak jsem prodluzoval az od takoveho pateho filmu a o dost malo (vetsinou v ramci jednotek az desitek sekund). A bylo to taky v pohode :cry:


koukám do vlákna a pes je zakopán asi zde
vývojka pracuje skorostejně - zřejmě se vyčerpává pomaleji než dle tabulek a to přidávání času negativy devastuje


Tak treba túto vec zistiť.
Zobrať kúsok filmu, hodiť do vývojky a počítať čas.
  • 0

#61 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 19 duben 2010 - 10:07:24

Ja tomu ale aj tak nerozumiem. Vyvolával som v Microphene a vždy som čas predlžoval o 10% a všetko bolo OK.
Nie je chyba niekde inde - expozícia ? Preexponované ? Nastavená zlá citlivosť na foťáku ? ... ?
  • 0

#62 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 duben 2010 - 10:37:18

Zřejmě měl Koca pravdu... S tím prodlužováním to nebude až tak horké... Teď jsem dovyvolala ten 8. film a je zase tmavý, ale je to lepší než ten 6. film.. To byla černota... Tak přemýšlím na kolik bych měla ubrat času, aby mi ten 9. film konečně vyšel... Ponakupovala jsem si už předtím více balení (tuším 2) microphenu, tak bych ho chtěla využít do budoucna...
Jinak teď jsem překlápěla každou minutu jednou, teplota 19. stup :cry:

těžko to řešit na dálku prášková vývojka se nekazí, dělej chvíli s koncentráty a až z negativu poznáš, pře/podexpozici a pře/podvolání tak se k němu vrať
tahle dovednost je základ pro hýbání s volacím časem, nebo kinetikou
  • 0

#63 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 duben 2010 - 14:15:10

boha jeho, jenom tu deltu 400 neprzněte rodinalem....

btw výrobce (ilford) microphen přímo _nedoporučuje_ ředit, a ví, proč to dělá.
  • 0

#64 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 19 duben 2010 - 14:34:28

boha jeho, jenom tu deltu 400 neprzněte rodinalem....


Souhlasím, také nedoporučuji, pokud není záměrem zrno jak rozvařené brambory ...
  • 0

#65 westernboy

westernboy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2010 - 22:16:39

Ilford Delta je moderní film (jiná emulze-jiné krystaly) a jako takový vyžaduje moderní vývojku, pokud tedy není z nějakého důvodu schválně žádoucí dostat zrnitý film nebo jinak posunuté jevy na filmu. Zkoušel jsem kdysi vyvolat Deltu v Liquidu (určená na starší typy s klasickou emulzí)
a film sice vyšel....ale byl jak upečený..shluky zrn, ztráta kontrastu ap.
Takže mám nakonec vyzkoušené tři druhy vývojek, jak už jsem psal výše dvě konfekční (A49 a Ultrafin Plus) a pak pro milovníky vlastní výroby vývojku FX1 (je v receptářích) v ředění 1:9.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních