Přejít na obsah


Fotka

Proč fotit s VF kamerou


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
184 odpovědí na toto téma

Anketa: Používáte VF kameru? Co považujete za její hlavní výhodu? (82 uživatel(ů) vložilo hlas)

Používáte VF kameru? Co považujete za její hlavní výhodu?

  1. Používám VF - bezzrnný obraz (vzhledem ke kinofilmu ;-) ) (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  2. Používám VF - možnosti pohybu standart - tilt, shift.... (2 hlasy [16.67%])

    Procento hlasů: 16.67%

  3. Používám VF - obrovské množství detailů (1 hlasy [8.33%])

    Procento hlasů: 8.33%

  4. Používám VF - něco jiného (5 hlasy [41.67%])

    Procento hlasů: 41.67%

  5. Nepoužívám VF - obrovské množství detailů (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  6. Nepoužívám VF - možnosti pohybu standart - tilt, shift.... (3 hlasy [25.00%])

    Procento hlasů: 25.00%

  7. Nepoužívám VF - bezzrnný obraz (vzhledem ke kinofilmu ;-) ) (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  8. Nepoužívám VF - něco jiného (1 hlasy [8.33%])

    Procento hlasů: 8.33%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 17 březen 2010 - 21:00:38

VF fotografie má řadu výhod, které nakonec u spousty lidí převládnou nad nevýhodami, a tito lidé si následně VF kameru pořídí a začnou ji i používat.
Pořídit si VF kameru a pak bojovat s planfilmy ale asi není rozhodnutí, který by člověk udělal během minuty.

Chtěl bych tu udělat malinkou anketku mezi lidmi, kteří VF kameru mají a těmi, kteří o ní někdy třeba jen uvažovali.
Zajímá mě, co je pro koho nejdůležitější výhoda VF.

Musel jsem zkombinovat dvě otázky do jedné, protože nevím, jak bych vytvořil dvouptázkouvou anketu. Odpovědi jsou kartézský součin Ano/Ne na první otázku a variace možností k druhé otázce.

1. Používáte VF kameru? Ano/Ne
2. Co považujete za její největší přednost oproti jiným kamerám?. Pokud nefotíte na VF, co si představujete jako její největší výhodu?

Pokud si nejvíce považujete jiných předností, pište třeba do odpovědí.

VF zdar! T.[/b]
  • 0

#2 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 17 březen 2010 - 21:41:17

Takže: Vleklý formát ... i tak by se dal nazvat. Je to velké zklidnění. Člověk se naučí nad snímkem přemýšlet. Nestřílí od boku. Ani to nejde. Dokonce se mi stalo, že jsem byl tak zklidněný, že mi při tom všem rozbalování, komponování a měření začalo utíkat sluníčko z kompozice :-) Podotýkám ranní..to je potvůrka rychlá.
Dokonce ten velký formát mě naučil, že když dělám s dvouočkou, tak použiju tak 4políčka a zbytek nechávám na jindy. Takže bych potřeboval tak čtyřsnímkové svitky...jiní pláčí po čtyřiadvaceti :wink:

A pak ty možnosti pohybů jsou fajn.
A jak taky říkal Sudek...mám to těžké v terénu, ale lehčí v komoře.
I když o tom by se dalo polemizovat..ale na to už se mistra nezeptáme.
  • 1

#3 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 17 březen 2010 - 21:42:38

Ahoj,
ja som "VF" iba v malom, Graflex 6x9 (ale do anketky sa rád zapojím, ak môžem).

takže:

1. Asi áno
2. Hlavný dôvod bol kombinácia matnice, kvalitných objektívov (vymeniteľné, symetrická konštrukcia, celková kvalita, možnosť vysokých clon), relatívnej kompaktnosti a formátu 6x9. Iné riešenie som nenašiel.

Drobné pohyby sú iba výhodou, a fotím na rolku.

Ď.
  • 0

#4 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 březen 2010 - 21:45:26

Můj důvod je až trapný, nemusím čekat až dofotím celý pás filmu. Fotím málo a třeba kino bylo pro mě nekonečný.
  • 2

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2010 - 21:49:27

Je to tak. Veeeliké zkidnění. U mě to zklidnění šlo až tak daleko, že jsem za poslední půlrok nevyfotil nic! :wink:
  • 0

#6 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 17 březen 2010 - 21:53:51

Já osobně VF ještě nemám, a nejpravděpodobněji si ho pořídím kvůli těm možnostem shiftů a tiltů apod. Mít možnost položit rovinu zaostření do celkem velkého rozsahu směrů, spolu se shiftem - to mě láká asi nejvíc.

Jak to, Davide, ulehčuje práci v komoře? Vyvolat planfilm je podle mě o dost težší než svitek, ale je faktm že jsem to ještě nikdy nevyvolával...

Ono pak taky udělat zvětšeninu asi není úplně trivka, pokud teda člověk nechce produkovat jenom kontakty....
  • 0

#7 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 17 březen 2010 - 22:04:26

2. Hlavný dôvod bol kombinácia matnice, kvalitných objektívov (vymeniteľné, symetrická konštrukcia, celková kvalita, možnosť vysokých clon), relatívnej kompaktnosti a formátu 6x9. Iné riešenie som nenašiel.

Drobné pohyby sú iba výhodou, a fotím na rolku.

Ď.


No, rolkazeta - s tou taky počítám, protože 6x9 jsem ještě schopnej zvětšovat. V současnosti dělám s Maminou 6x7 a třeba ty detaily už jsou hodně pěkný i na zvětšenině 50x60...

Fotit na 8x10 - to stojí každej snímek kilo... ne že bych chtěl škrtit na fotkách, ale tohle mi přijde opravdu dost...
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 březen 2010 - 22:05:28

Můj důvod je až trapný, nemusím čekat až dofotím celý pás filmu. Fotím málo a třeba kino bylo pro mě nekonečný.


Někdy to taky nefunguje, v neděli jsem vyvolával plany ze soboty + jeden co jsem exponoval posledního ledna (čili měsíc a půl starej). Holt občas se mi podaří cvaknout jenom jediný planík za delší dobu a plnit celej tank se mi kvuli tomu nechce (s miskama mi to nikdy nešlo).

Jako zásadní výhodu vidím pro sebe možnosti pohybů, pak individuální zpracování (většinou se mi ale stejně filmy sejdou stejný, maximálně 2 skupiny), pak jemnost a množství detailů. To ale případ od případu může být naopak zdrojem rozčarování (ta jemnozrnnost), protože na větších zvětšeninách se dost nemilosrdně vokážou všechny chybičky operátora ve formě nepřesného zaostření, hlavně rohy snímku mi utíkaj, pak špičky stromů...

A sklidnění při práci jsem nezaznamenal, naopak s gustem si skoro vždycky zanadávám (a to si všichni myslej kdovíjak nejsem slušnej), protože mi všecho padá na zem, sluníčko a mraky utíkají, vítr fouká, je mi zima nebo vedro... ale pocit uspokojení tenhle adrenalinovej sport přináší a to je hlavní :wink:.

Vyvolat planfilm je s vybavením rutina. Potřeba je akorát zachovat čistotu ve všech fázích manipulace především s neexponovaným filmem (prach se pak na fotce objeví jako černé smítko), no a když zvětšuješ z velkýho filmu, tak máš malej poměr zvětšení (třeba jenom 2.5x proti 5x ze svitku atd), a tam se ledasco schová, navíc máš obrovskej prostor pro úpravy sytosti a kontrastu, vzhledem k velkýmu množství informací.
  • 0

#9 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 17 březen 2010 - 22:10:19

Není to lehčí volání než svitek, ale řekl bych, že stejné.
I miskách se dá a nebo rotačně.
Nejlíp se zpracovává šest 9x12 nebo 4x5 v tanku.
To je pak úplně stejné jako svitek.
  • 0

#10 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 17 březen 2010 - 22:16:21

hajekto:
V současnosti dělám s Maminou 6x7

Ja som mal tiež (+65mm sklo), ale zásadný nedostatok pre mňa bolo komponovanie v hľadáčiku ("nevidelo mi to" a kompozícia nebola presná), a to, že často fotím v priamom protisvetle a Mamča mi robila nepekné 5uholníkové prasátka, ktoré som nemal možnosť kontrolovať.

VF sklá (mám Grandagon) a matnica vyzerá byť to správne riešenie (klop klop, ešte som vyfotil iba pár zvitkov).

Ď.
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 březen 2010 - 22:17:08

Muj duvod je teprve trapny. Protoze musim.
  • 0

#12 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 17 březen 2010 - 22:18:34

Muj duvod je teprve trapny. Protoze musim.


když musíš, tak musíš. To se nedá nic dělat :wink:
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 březen 2010 - 22:41:05

Hezke tema!

Me duvody -
1. Svoboda! Diky pohybum si s obrazem muzu dovolit temer vse. Nemusim premyslet o nejakem padani, nemusim hopsat se stativem o centimetry....
2. Sklidneni - Pod jeptiskou je zcela jiny svet, jina dimenze, jiny cas. Jsem zbrklon a tohle mi hrozne pomaha.
3. Zpracovani - velky format se mi velmi dobre zpracovava, velmi dobre zvetsuje.
4. Kouzlo kontaktni kopie - mekke, zaroven ostre, tonalita - nirvana
5. A kdyz uz to musi bejt, i ty detaily potesi :)

Kazdopadne tyhle skvele plusy jsou vyvazene tim silenym prenasenim a kupou jinych starosti :) Neni to pro kazdeho, nicmene kdyz to milujes, neni co resit :)
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 březen 2010 - 22:45:27

Jo a mam takovy pocit, ze cim vetsi format, tim vic fotim tak nejak doopravdy :)
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 březen 2010 - 22:47:08

Jo a mam takovy pocit, ze cim vetsi format, tim vic fotim tak nejak doopravdy :wink:

Ta slova by by se měla někde zarámovat!
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2010 - 22:49:35

Je to tak. Veeeliké zkidnění. U mě to zklidnění šlo až tak daleko, že jsem za poslední půlrok nevyfotil nic! :wink:

Ještě abych to doplnil. :-) Co jsem tak zatím pokusničil s VF, v podstatě jsem přišel na to, že nevím co fotit. Nějak najednou nenacházím nic, co by stálo za to plesknout to na planfilm. Jo a většinou si něco zapomenu vzít sebou. Drátěnku, lupu...Jojo, zklidnění...:-)
Jinak souhlas s předřečníkama. Mně se teda hlavně líbí kontakty, to je fakt maso..
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 březen 2010 - 22:52:29

Jo a mam takovy pocit, ze cim vetsi format, tim vic fotim tak nejak doopravdy :)

Ta slova by by se měla někde zarámovat!


Ok, dam si to jako podpis, kdyz jinak nedas :)
  • 0

#18 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 17 březen 2010 - 23:00:46

Přivezete někdo na sraz do Rajnochovic nějaké ukázky kontaktů? Třeba ze 4x5 nebo 8x10...
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 březen 2010 - 23:01:51

Budou tam, vzdycky tam jsou. Jen bacha, prave proto jsou srazy tak moc nebezpecny :)
  • 0

#20 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 17 březen 2010 - 23:09:25

Budou tam, vzdycky tam jsou. Jen bacha, prave proto jsou srazy tak moc nebezpecny :)


rozumim... :lol:

já se tomu v zásadě nebráním... prodám mamču... koupím měch..

k těm přednostem ještě - anketa ukazuje velký důraz na ty standarty.

Na architekturu, která celá stojí povětšinou v pravých úhlech a svislicích, je asi shift základ... ovšem musím říct, že některý fotky pak vypadají dost nepřirozeně - asi tady platí "všeho s mírou", že.

Swing - na proostření stěny ze strany.. třeba u oken to musí bejt paráda...

U přírodnin bych asi zase nejlíp uplatnil tilt - položit rovinu zaostření na zem..

A shift je asi ještě k nezaplacení u panoramat, kde chci rovnej horizont a nechci ho mít uprostřed snímku...
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 březen 2010 - 23:16:40

Pokud to bude jen trochu mozne, mamcu neprodavej. vf vsude proste nevemes...
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 březen 2010 - 23:18:43

já moc na ty otázky odpovídat nemůžu, pro mě, jako dějového spíše fotografa je vf zatím na pokusy, ale když jsem šel do komory s tím, že nebudu zvětšovat, ále budu kopírovat, tak se mi šlo po dvoře i nakonec pracovalo úplně jinak, těžko to popsat
no a abych mohl tím mým jediným sklem co mám fotografovat lidi aj sebe, budu dělat už druhou, tentokrát plechovou, padací ztrátovou závěrku která se ovládá vzduchem až na deset metrů, ale jsme zas v technice
ano, očekávám jakýs záchvat euforický až sebe vyfotografuju tou novou závěrkou která je zatím jen ve stavu vypálených polotovarů nastříkaných černou barvou
no a pohled na kontaktní kopii - je to jinej obrázek uvidíš na prvním srazu s harmonikáři
a je z tebou konec
  • 0

#23 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 17 březen 2010 - 23:42:39

3. Zpracovani - velky format se mi velmi dobre zpracovava, velmi dobre zvetsuje.


Pavle, jakej formát fotíš a zvětšuješ? A čím? 4x5 se ještě vejde do Magnitaruse, ale obluda to je strašná... 8x10 se snad dá zvětšovat tak akorát Meotarem...?
  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 březen 2010 - 00:00:20

Fotim na 6x7 a 4x5. Na zvetsovani jsem si koupil zvetsovak Jobo 7415. Ma to primo multigradacni hlavu a prace s nim je velmi dobra. Kupoval jsem ho, protoze je levnejsi nez Durst, ac si saha na jeho kvality. Tedy konkretne si myslim, ze je nekde mezi Durstem 1000 a 1200. Magnitarus je takovy... no obrovsky, neohrabany a hlavne obrovsky... Kupoval jsem ho pres Ebay z nemecka, dovezl vlastnim autem. Pokud bys chtel take neco podobneho, modernejsiho, nevim jak ted, ale v dobe kdy jsem to porizoval ceny takovychto zvetsovaku zacinaly mezi 10-15cti tisici. Kazdopadne se to dle meho urcite vyplati, dela se s tim skvele, moc kompromisu tam neexistuje. Ja si vetsinu VF vybavy poridil na splatky, stejny postup bych doporucoval i tobe. Nekam sem na temnou jsem psal takovou kalkulaci, na kolik takove VF realne vyjde a je to dost kotel. Proto bych si dnes asi pujcil dvakrat tolik a koupil vse najednou v nejakem setu, na Ebay takove obcas byvaji. Tim se dost usetri a clovek muze zacit okamzite pracovat. O zvetsovani 8x10 moc nepremyslej. To delaji jen silenci :) Chce to spis ten kontakt, ale zase musim rict, ze kontakt neni univerzalni vec. Nektere veci to zvetseni potrebuji... Z 4x5 se zvetsuje skvele...
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 březen 2010 - 00:05:15

Jo a jestli to mas hlavne na krajinu, primo bych ti doporucil tu Linhofku co je ted na Paladixu. Vsichni tu zname majitele a je to peclivka. Proste postupuj zpusobem - chci kontaktovat - 8x10, chci zvetsovat - 4x5 ci krapet vic. A pak se jen rozhodnout chci sklopku nebo chci kardan. Sklopka je delana na prenaseni, ale je v urcitych vecech omezena. Kardan je neomezeny, ale bez uprav se moc nosit neda.. A pak jeste drevo (krasa) nebo kov (odolnost).... Hodne stesti .)
  • 0

#26 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 18 březen 2010 - 00:23:35

Jo a jestli to mas hlavne na krajinu, primo bych ti doporucil tu Linhofku co je ted na Paladixu. Vsichni tu zname majitele a je to peclivka. Proste postupuj zpusobem - chci kontaktovat - 8x10, chci zvetsovat - 4x5 ci krapet vic. A pak se jen rozhodnout chci sklopku nebo chci kardan. Sklopka je delana na prenaseni, ale je v urcitych vecech omezena. Kardan je neomezeny, ale bez uprav se moc nosit neda.. A pak jeste drevo (krasa) nebo kov (odolnost).... Hodne stesti .)


tohle?
http://www.paladix.c...php?adid=115094
No, to je moc zajímavý, domluvím si rande... díky za doporučení!
  • 0

#27 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 březen 2010 - 01:03:48

jak prosté milý watsone:
1) depth of field
2) depth of field
3) depth of field
  • 0

#28 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 březen 2010 - 01:31:58

Mno, mne osobne prijdou ty tvy tri body spis jako prokleti :)
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 březen 2010 - 01:44:01

no tak jistě - svý tresty si každej vybíráme sám, že ano :lol:
  • 0

#30 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 18 březen 2010 - 03:36:41

protože reich
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2010 - 08:29:13

protože reich

To je kezky napsáno. :lol:
  • 0

#32 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 18 březen 2010 - 08:49:30

Pokud to bude jen trochu mozne, mamcu neprodavej. vf vsude proste nevemes...


S tím souhlas. I s kinofilmem se můžež "sklidnit". Vše je hlavně o přístupu fotografa, dokonalém seznámení s používaným přístrojem a fotografickým viděním.

Výhody a nevýhody jsou zde asi dokonale popsané. S VF si můžeš ze začátku hrát a zjistíš, že ani za hodinu to není na matnici ono (moc koleček na štelování) :lol: Po dokonalém seznámení už to zase bude rutina a více o vidění fotografované věci než zda mám nastavit to a to. Když tuhle páčku povolím co se stane? To už pak si řekneš chci to a to vyfotografovat tak musím nastavit tak a tak.

Jen taková vsuvka:
VF byl vždy hodně o ceně. Dnes je výbava v uvozovkách "za hubičku" jen ten materiál je stále drahý a pokud se bude vyrábět dál bude stále dražší. Fotografování není jen o jednom dokonalém snímku, ale o soustavné práci na tématech. Vše sme pořídili, zvládli jsme to, ale tím to nekončí. Pokud chceš zvětšovat jsou tu další investice do objektivů, zvětšováků, tanků, cívek..atd.

Nejsem zatracovatelem této techniky ba naopak obdivovatelem, ale nevím zda byla finanční stránka zmíněna. To, že taháš kila na zádech je asi jasné (kamera, objektivy, kazety, stativ + bižu (drátěnky, černý hadr, filtry, svačina...atd).

Pokud jsem neodradil tak hodně štestí, dobré světlo a budu se těšit na nějakou výstavu.

P.P.S. To jen pro odlechčení. Laik ti může říci, že bych chtěl nějaký konkrétní snímek zvětšit, ale už nepochopí proč to z negativu 8x10 klasickou chemickou cestou nějak nejde :) (příhoda kolegy)
  • 0

#33 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 18 březen 2010 - 10:42:07

Vážení kolegové, před mnoha lety by mne ani ve snu nenapadlo, že budu
vlastnit nádherného Bi-ka 4x5in. Když jsem jej před lety se srdcem skoro
v krku třesoucíma se rukama sestavil a vrazil na stativ, tančil bych samou
radostí jak Indián kolem totemu! Zpětně lituji toho, že jsem zmíněný krok
neučinil již před mnoha a mnoha lety. Pokud se v dnešní době někdo nově
rozhoduje o koupi fotografického přístroje a jeho cílem je prožít si radost z
technicky dokonalé autorské fotografie, doporučím pouze velkoformát. Již
pomalu končí doba, kdy se ještě občas objeví cenově dostupný fotoaparát
v dokonalém stavu. V dobách minulých jsme hleděli na tu nádheru pouze
na Interkamerách, jako na kosmickou techniku z jiné planety. Erik
  • 0

#34 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 18 březen 2010 - 10:44:00

jak prosté milý watsone:
1) depth of field
2) depth of field
3) depth of field


Neumím si to teď uvědomit, s větším formátem se hloubka pole ostrosti zvětšuje nebo naopak? Je s VF kamerou snazší pořídit snímek s minimální hloukou ostrosti nebo je to naopak náročnější na světelnost objektivu, a mnohem lépe se dělají hodně hluboko proostřené fotky? (když pominu pohyby standart)
  • 0

#35 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 březen 2010 - 10:52:45

Cim vetsi format, tim mensi hloubka ostrosti. Kdyz tedy nevyuzijes ruznych naklonu, budes muset clonit jako prase. Vezmeme si treba portret s delsim sklem na 4x5 - pouzijeme 360mm. Kdyz budes od fotografovaneho dva metry a zaclonis na 16, hloubka ostrosti je 8.1 cm. A to neni mnoho, pratele :)
  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 březen 2010 - 11:13:26

... A to neni mnoho, pratele :lol:

a to je dobře nebo špatně?
:)
  • 0

#37 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 březen 2010 - 11:18:47

... A to neni mnoho, pratele :)

a to je dobře nebo špatně?
:)

to je přece idividuální, podle vkusu toho kterého soudruha či soudružky :lol:

Je na místě zmínit i to, že pro použití náklonů je třeba mít rovněž vhodné sklo - s patřičným kruhem.
  • 0

#38 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 18 březen 2010 - 11:37:43

Vážení kolegové, pro případné zájemce o VF vybavení zasílám úvodní část
z VF workshopu, zobrazující kondiční test odolnosti VF fotografa pro práci
v plenéru. :) Erik
  • 0

#39 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 18 březen 2010 - 11:40:37

Úvodní kondiční test pro zájemce o práci s velkoformátovou kamerou:
  • 0

#40 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 18 březen 2010 - 11:46:36

Vážení kolegové, "vot těchnika" spolu s kriticky nízkou hladinou vodky.... Vložený obrázek
  • 0

#41 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2010 - 12:58:55

Cim vetsi format, tim mensi hloubka ostrosti.


dovolím si maličkou úvahu:
nikoli Cim vetsi format, tim mensi hloubka ostrosti,
ale:
čím větší ohnisková vzdálenost, tím menší hloubka ostrosti.
Čím větší formát negativu, tím menší poměr zvětšení pro výsledný pozitiv (a relace velikosti rozptylového kroužku k rozměru negativu). Čím menší poměr zmenšení, tím milosrdnější, jemnější, fajnovější rozdíl kresby v ideální hloubce ostrosti a mimo ni, proto ta nádherná plasticita fotek z velkého formátu, taktéž jemnější, detailnější kresba, podání polotónů, prostě mňam....
  • 0

#42 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 březen 2010 - 13:01:05

Já beru práci se svým 18x24 strojkem jako zajímavý a mimořádně osvěžující doplněk k převážně užívanému SF . Co se týče pohybů je třeba si opravdu uvědomit, že k pohybu předkem je třeba adekvátně větší kruh skla a pohyb zadkem zase zkresluje, což nemusí být vždy vítané . Co se týče DOF, vždy jsem byl ze SF zvyklý málo clonit a ostřit vcelku dost na blízko / clonu 8 prakticky nevyužívám a vyšší clony už jsou pro mne zcela mimo / , takže na DOF v řádu maximálně pár cm jsem naprosto zvyklý. Problém je spíše v tom, že u SF takováto DOF nemusí být vzhledem k její nepřetržité kontrole až do okamžiku expozice nijak zvláště problematická, zatímco u VF je třeba vložit kazetu a vytáhnout šíbr. Když děláte statickou věc, tak je to jedno,ale u lidí to je problém. Onehdá jsem dělal portrét v přirozeném prostředí z cca 1,5 m objektivem 360 mm při cloně 5,6 / pokud chcete dělat lidi bez blesků, pouze se stávajícím modulovaným světlem v interiéru a používáte 100 iso filmy, tak vám stejně výrazně větší clonění nehrozí / a abych tuhle věc vůbec mohl zrealizovat, musel jsem pro dotyčného použít opěrku hlavy , která je osobou zakrytá a není samozřejmě jakkoliv vidět . Výborná věcička, fotografovaný si může pohodlně , bez nějakého zvláštního soustředění sednout , opře se a klidně se s vámi může bavit. Vy pak máte jistotu, že zaostření v řádech mm bude korektní a navíc velmi zvýšíte pravděpodobnost, že nebude koukat jako výr. Na proostřování celých scén jsem nikdy nebyl.
  • 0

#43 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 18 březen 2010 - 13:40:55

já jsem teda VF pískle, ale můj důvod je jednoduchý - pro to kouzlo!

popravdě řečeno, kolikrát přemýšlím jestli jsem si neměl radši pořídit fíldku protože pohyby standart stejně téměř nepoužívám a tahat ten kardan taky nebude žádný med.
mám ho už od prosince, ale teprve teď se mi podařilo osadit objektiv do destičky a taky musím ještě pořešit přepravu protože vzít batoh na záda a kardan za tyčku do ruky moc košér asi nebude...
takže po třech měsícíh nemám ani jednu fotku, pohraju si s ním když dojedu obtýden dom a to je zatím tak nějak všechno.

ale holt za to kouzlo a za ten mikrosvět pod tmavězelenou osuškou z ikei to stojí.
  • 0

#44 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 18 březen 2010 - 13:41:37

jak prosté milý watsone:
1) depth of field
2) depth of field
3) depth of field


Neumím si to teď uvědomit, s větším formátem se hloubka pole ostrosti zvětšuje nebo naopak? Je s VF kamerou snazší pořídit snímek s minimální hloukou ostrosti nebo je to naopak náročnější na světelnost objektivu, a mnohem lépe se dělají hodně hluboko proostřené fotky? (když pominu pohyby standart)


Právě naopak uděláš proostřenou fotografií od pár centimetrů až do nekonečna díky posunu standart. Jedna z obrovských výhod.

Hodně zjednodušená ukázka Scheimpflugova pravidla. V opavě vydali malinkou, ale dobrou příručku o VF zaměřenou na Sinara.
http://www.profifoto...inar/sinar.html
  • 0

#45 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 březen 2010 - 13:44:04

jak prosté milý watsone:
1) depth of field
2) depth of field
3) depth of field


Neumím si to teď uvědomit, s větším formátem se hloubka pole ostrosti zvětšuje nebo naopak? Je s VF kamerou snazší pořídit snímek s minimální hloukou ostrosti nebo je to naopak náročnější na světelnost objektivu, a mnohem lépe se dělají hodně hluboko proostřené fotky? (když pominu pohyby standart)


Hajekto: Ogaro, mysím si s tych tvojich posledních řádků, že bys měl spěšej první tak nejak sednút, nalét si nečeho dobrého a zapřemýšlat.
Pak se zvednút, a s rozmyslem vzít patřičné knihy a číst.
Zbrklost není pro VF vhodná.
  • 0

#46 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 březen 2010 - 14:21:55

říkal jsem si, že si letos budu každý měsíc odkládat ze svého brigádnického studentského platu 500kč na VF... ale nějak se mi to nedaří.. vždycky za to koupím nějaké svitky nebo chemii :)

VF chci používat kvůli:
- jeho kouzlu, kvůli samotnému magickému procesu okolo něj
- nízkým DOF a možností pracovat s ní nakláněním
- specifickému podání prostoru
- kolodiu
  • 0

#47 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 18 březen 2010 - 15:39:38

VF chci používat kvůli:
- jeho kouzlu, kvůli samotnému magickému procesu okolo něj
- nízkým DOF a možností pracovat s ní nakláněním
- specifickému podání prostoru
- kolodiu


Může mi někdo vysvětlit magické slovo "specifické podání prostoru"?

Objektiv je v podstatě jako každý jiný. Přiznám možnost náklonů jako výhodu a velikost negativu - malé zvětšení nebo žádné, tím pádem dokonalá kresba objektivu a bohaté polotóny. Kontakt však může být i ze 6x9 byť prťavonký. Z těchto úvah mi vychází, že prostor vychází z použitého ohniska a ne z kamery.
  • 0

#48 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 18 březen 2010 - 16:18:55

protože reich


Bingo! :)
  • 0

#49 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 březen 2010 - 18:35:28

Může mi někdo vysvětlit magické slovo "specifické podání prostoru"?

Objektiv je v podstatě jako každý jiný. Přiznám možnost náklonů jako výhodu a velikost negativu - malé zvětšení nebo žádné, tím pádem dokonalá kresba objektivu a bohaté polotóny. Kontakt však může být i ze 6x9 byť prťavonký. Z těchto úvah mi vychází, že prostor vychází z použitého ohniska a ne z kamery.


ok.. můj názor je ten, že při vyšším formátu se sníží DOF s tím, že stejnou hloubku jsi sice schopný dosáhnout i na menší formát, ale za použití většího ohniska, které při určité vzdálenosti fokusu hodně "přitahuje" pozadí.. prostě perspektiva (prostorový dojem) z fotky je jaxi zkreslený. toto se podle mě redukuje právě použitím většího fotmátu negativu.

OT:
bohužel nejsem vzdělaný v biotechnických parametrech lidského oka... zajímalo my mě třeba, k čemu (fotmátu/ohnisku) by se dalo přirovnat právě přirozené lidské vidění.
  • 0

#50 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 18 březen 2010 - 19:57:21


Může mi někdo vysvětlit magické slovo "specifické podání prostoru"?

Objektiv je v podstatě jako každý jiný. Přiznám možnost náklonů jako výhodu a velikost negativu - malé zvětšení nebo žádné, tím pádem dokonalá kresba objektivu a bohaté polotóny. Kontakt však může být i ze 6x9 byť prťavonký. Z těchto úvah mi vychází, že prostor vychází z použitého ohniska a ne z kamery.


ok.. můj názor je ten, že při vyšším formátu se sníží DOF s tím, že stejnou hloubku jsi sice schopný dosáhnout i na menší formát, ale za použití většího ohniska, které při určité vzdálenosti fokusu hodně "přitahuje" pozadí.. prostě perspektiva (prostorový dojem) z fotky je jaxi zkreslený. toto se podle mě redukuje právě použitím většího fotmátu negativu.

OT:
bohužel nejsem vzdělaný v biotechnických parametrech lidského oka... zajímalo my mě třeba, k čemu (fotmátu/ohnisku) by se dalo přirovnat právě přirozené lidské vidění.


Ano, čím větší ohnisko, tím menší hloubka ostrosti, ale jak si sám uvedl platí obecně a ne jen u VF. Tedy i na kinu, středním formátu dosáhnu rozostřeného pozadí bez velkých problémů.

150mm na VF, SF, MF je pořád ohnisko 150mm. Tedy stále stejná hloubka ostrosti. Přepočet ohnisek (to co vidím v hledáčku) je u SF, VF, MF jiný. Tady jde už spíš o to co fotografuji a co chci, aby bylo na fotografii vidět.


OT:
Mám dojem, že je to cca 50mm na kinofilmu, proto základní ohnisko.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních