Přejít na obsah


Fotka

Co mne těší...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6607 odpovědí na toto téma

#6401 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 11 červenec 2022 - 13:34:37

Já bych jen podotkl, že ten prvorepublikový Windisch není zdaleka tak moc o archaismech (ty to jen tak pěkně dotvářejí), ale je v mnoha ohledech poučný i pro zcela praktické dnešní focení (třeba i digitálem, byť přirozeně k analogu to sedí lépe). On tam hodně pracuje s kolegy, kteří fotili na tu dobu velmi moderně Leikou (byť rozebírá i větší formáty), má tam i leccos z akčního focení (které by ani dnes nebudilo žádný posměch) a tak... Třeba to focení "nakvap" s přednastavenou vzdáleností pro cvaknutí v hloubce ostrosti se hodí leckdy i dnes a tam je vysvětlené opravdu perfekně.

Ilustrační fotky jsou mimochodem tištěny v daleko větší kvalitě, než zvládl bolševik v novějších vydáních - docela symptomatické :-(

 

Přiložený soubor  IMG_2973.JPEG   209,05K   6 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2974.JPEG   286,58K   4 Počet stažení


  • 0

#6402 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 11 červenec 2022 - 18:21:02

Těší mě, že mám snad konečně standardní vývojku, se kterou jsem zcela spokojen. T-Max mi vyhovuje kvalitou výsledků i jednoduchostí užití a cena je taky mírná. Třešničkou na dortu je, že po roce a půl od otevření láhve funguje stále perfektně. 


  • 1

#6403 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 červenec 2022 - 17:44:33

Tohle jsem dostal fotit s tím už nebudu do poličky na vystavení jo.Paní mě říká že to tam akorát chytá prach a jsou rádi že se toho zbaví.Je to plně funkční a ty blesky by se nechali použít na jiný fotáky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#6404 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 červenec 2022 - 17:57:30

Takhle dopadl můj filtr.Těší mě že to zachránilo objektiv 50 mm 1:1.4 

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  ..jpg   70,99K   5 Počet stažení

  • 0

#6405 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 30 červenec 2022 - 18:27:09

Potěšil mě Gossen Spot Master. Trochu nahodilá koupě, sháněl jsem jen co nejlevnější expozimetr, který umí měřit bodově 1°. Dostal jsem za opravdu drobný peníz v krásném koženém obalu a výborném stavu stavu velmi promyšlený přístroj, který se výborně ovládá ovládá a má navíc velmi dobrý režim pro zónový systém. 


  • 0

#6406 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 31 červenec 2022 - 16:59:52

Takhle dopadl můj filtr.Těší mě že to zachránilo objektiv 50 mm 1:1.4

To vypadá na zavěšenej foťák na krku. A pak se stačí sehnout a neštěstí je hotové. Někdy zachrání i pevná, sluneční clona.
  • 0

#6407 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 31 červenec 2022 - 20:41:51

Vážení kolegové, těší mne zde uveřejněný dokument Beaumonta Newhalla: Ansel Adams. Velmi poučné je sledovat, v jak jednoduchých podmínkách se za minimálních informací a komunikace, sestávající vesměs jen z poštovní korespondence v úzkém okruhu stejně fotografií posedlých přátel, dalo vykřesat celoživotní přátelství a vzájemná inspirace. Odloučenost a izolace vytvořili díky umanutosti a absolutnímu soustředění zcela nový styl. Není v tom nezřízený obdiv k historii, ale obrovská pokora před tím, co fotografická skupina Group f/64 za svoji krátkou existenci světu fotografické kultury po sobě zanechala. I ve smaltovaném plechovém lavoru může při vhodné kombinaci okolností a obsluhy vzniknout nádherná fotografie. Děkuji za film !!!

"Starý Jezevec" Erik


  • 4

#6408 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 1 srpen 2022 - 20:52:04

nuly a jednotky..


  • 0

#6409 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 2 srpen 2022 - 10:16:40

Začíná dělat radost voda FX-15. Řekl bych, že není vůbec marná. Čas to potvrdí. Nebo vyvrátí. Uvidím...
  • 0

#6410 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 2 srpen 2022 - 13:56:18

Skorec: obdivuji tvůj elán, já se dokopával snad i rok, na přechod z D-76 na ID-11 (vše koupené)

ps: ...a opravdu to není to samé... (neředím, používám opakovaně a prodlužuji)  :)


  • 0

#6411 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 9 srpen 2022 - 13:27:29

Dostal jsem knížky  Vilém Heckel naše hory a lidé země čas.Jiří Havel  ostrovy v oblacích.


  • 0

#6412 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 19 srpen 2022 - 14:08:37

Až z daleké Bombaje mi dorazil neexponovaný svitkový letecký film Agfa Aviphot Pan 200. Vše perfektně zabaleno, celnicí neporušeno.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#6413 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 19 srpen 2022 - 15:42:26

Až z daleké Bombaje mi dorazil neexponovaný svitkový letecký film Agfa Aviphot Pan 200. Vše perfektně zabaleno, celnicí neporušeno.

Trochu v těch jednotkách tápu, nechám si poradit. Jak z toho údaje na štítku (24 cm x 76m)  poznám šířku filmu ? Žádný jiný rozměr mi tam do oka nepadl.

Když jsem onehdá pořizoval něco podobného, bylo tam uvedeno 61,5 mm x 75 m.


  • 0

#6414 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 20 srpen 2022 - 11:33:39

Šířka filmu je právě oněch 24 cm.


  • 0

#6415 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 20 srpen 2022 - 15:53:57

Aha. Hádám, že to využiješ pro VF ... 


  • 0

#6416 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 20 srpen 2022 - 17:16:00

Reportážní přístroj pro opravdově muže? Nekompromisní střední formát?
  • 1

#6417 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 20 srpen 2022 - 19:01:05

To bude něco jako Meopta DFP-50 - vojenská kamera pro průzkmníky. Ta ale používala film o šířce 19 cm (18x24), vážilo to prý 16 kg a celá souprava asi padesát :-)


  • 0

#6418 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 21 srpen 2022 - 08:03:37

Přesně tak, je to pro VF. Původně je tento film určen pro letecké snímkování, takže není tedy primárně určen pro snímkovou fotografii, je více kontrastní a má malý přesah až IR světelného pásma. Nicméně několik "kolegů" jej s úspěchem používá pro fotografie krajiny, což je i můj záměr. 

Diskuse/poznatky k tomuto filmu:

https://www.photrio....pan-200.182434/

https://vk.com/@foto...pasmurnuu-osenn

A pak si ještě pohrávám s myšlenkou, která mne jednoho večera napadla po intoxikaci Plzeňským Prazdrojem, postavit si přístroj Panoram na formát 24x75cm.  ;-)

Omlouvám se za odbočení od tématu.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#6419 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 21 srpen 2022 - 11:29:02

Aviphot 200 používám ve svitku, i na IR fotografii s 720nm filtrem.


  • 0

#6420 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 srpen 2022 - 11:06:29

Dotaz pro PetrL: Vážený pane kolego, v technickém listu jsou uvedeny následující parametry filmu AGFA Aviphot Pan 200:

 "Aviphot Pan 200 PE1 is a panchromatic negative film, coated onto a transparent polyester base providing excellent dimensional stability. Thickness of the polyester base: 0.10 mm (.004”). Aviphot Pan 200 PE0 is a similar film coated onto a 0.06 mm (.0025”) polyester base.

Aviphot Pan 200 PE0 AR, coated on a 0.06 mm (.0025”) polyester base is designed for LED exposure through the back. (100 DELTA PROFESSIONAL sheet film it is coated on 0.180mm (7⁄1000") polyester base.)"

Pro dodržení alespoň přijatelné rovnoměrné ostrosti používáte vakuovou zadní desku v kazetě? V případě snímkovacích kamer typu AERO byly tyto systémy pro udržení optimální roviny plochy filmu zcela obvyklé. Se zvyšujícím se formátem negativu a při velmi malé hloubce ostrosti těchto ohniskových vzdáleností to i přes vysoké hodnoty zaclonění nějaká "hitparáda brilantní ostrosti" určitě nebude. U malebných zátiší a krajinek není brilantní ostrost podmínkou. Těžko si dovedu představit prakticky udržitelnou rovinu filmu při formátu kazety VF 18x24cm, tuším,  nejspíše dřevěné.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#6421 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 srpen 2022 - 20:23:53

 Těžko si dovedu představit prakticky udržitelnou rovinu filmu při formátu kazety VF 18x24cm, tuším,  nejspíše dřevěné.

 

To je, vážený pane kolego Jezevče, důležitá poznámka. Já nemám ani vakuovou zadní desku, ani tento film, ale někde jsem se doslechl kuriózní řešení. Kroutící film se přilepí medem (?!) na skleněnou desku, která se vloží do dřevěné kazety, jako kdyby se fotilo třeba na kolodium. Med má výhodu, že se snadno shání, snadno se reguluje viskozita a docela to lepí a lze odmýt v rámci přednamáčení. Sám jsem to netestoval a tak je možné, že je to spíš pro "Staré Medvědy", ale proč ne. V každém případě jsem dřív společně s tátou včelařil a medu jsme mívali na metráky, tak mi nápad utkvěl v paměti.


  • 0

#6422 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 22 srpen 2022 - 22:35:13

Z té informace o tl. nosné fólie   

Aviphot Pan 200 PE0 AR, coated on a 0.06 mm (.0025”) polyester base is designed for LED exposure through the back. (100 DELTA PROFESSIONAL sheet film it is coated on 0.180mm (7⁄1000") polyester base.)

 

bych řekl, že po nařezání na formát např.  těch 18x24 cm, při té tlouště podkladní fólie bude asi docela dobrodružství to do té kazety vůbec dostat.

Ten med by pomoci mohl, ale zároveň může tomu dobrodružství ještě přidat na zábavě. Už jen to na tu podložku (sklo) položit vyrovnaně s okraji. Nějaký nácvik na světle nejspíš bude nutný.

V každém případě držím palce, ať je tenhle kousek svitku i nadále důvodem ke spokojenosti.

 

Já tohle pořídil jako PAN80, klasický svitek v metráži, ale potýkám se zatím s osvícenými okraji (viz ta druhá příloha). Asi marně doufám, že až toho víc odmotám, trochu se ta vada zmenší.  Ale myslím že ten film je docela použitelný. IR jsem s tím ještě nezkoušel.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#6423 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 23 srpen 2022 - 09:09:53

Az se zima zepta... jen se usmejes! :)
  • 0

#6424 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 23 srpen 2022 - 10:43:07

Tento konkrétní film je, jak je patrno již z jeho názvu AVIPHOT PAN 200 PE1, na polyesterové podložce PE1 o tloušťce 0,1mm, tzn. stejné jako má klasický 60mm svitkový film.

Pohrával jsem si s myšlenkou, že koupím v letošní ILFORDově kampani nabízený FP4+ v rozměru 10"x100ft, ev. HP5+ 8"x100ft, které jsou na podložce MNI, což je dle popisu stejná podložka jako pro 35mm perforovaný film, tj. o tloušťce 0,125mm. Ovšem ceny jsou na pokusy poněkud vysoké (FP4+ 695€, hp5+ 550€), takže jsem se nakonec vydal cestou zakoupení této Agfy za cca 250USD i s tím rizikem, že její expirace byla v 10/2014.

Osobní zkušenost s tímto širokým svitkem mi zatím chybí, nicméně, jak jsem psal. Zde "kolega" s nickem jimgalli s tím má dlouhodobé zkušenosti. Na serveru Photrio zveřejnil návod, kterak si takovýto film řeže na potřebné formáty https://www.photrio....in-8x10.188505/ a vkládá do kazet.

Zde je další "kolega", který používá aerial film, zde konkrétně Ilford HP5 aerial (bez plus), který je také na polyesterové bázi o tloušťce 4/1000", což je opět cca 0,1mm: https://walkclickmak...-by-the-cirkut/

Na stejném serveru jsem se dočetl i o pokusech o náhradu zaváděcího/krycího papíru:

https://www.photrio....acements.186897

Mým záměrem je vyrobit si cívku svitkového filmu o šíří 24cm pro použití v obdobném aparátu, jako KODAK Panoram, či Al-vista Panoramic, nebo DEMARIA Frères Caleb Panoramic.


  • 0

#6425 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 23 srpen 2022 - 10:57:04

Dík za vysvětlení a zajímavé odkazy. Takhle už to vypadá nadějněji  :) Ať se daří.


  • 0

#6426 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 23 srpen 2022 - 16:43:21

[...] Kroutící film se přilepí medem (?!) na skleněnou desku [...]

Slyšel jsem ještě o použití: pěny či gelu na stylizaci vlasu a nějaké marmelády; osobní zkušenost nemám.
  • 0

#6427 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 září 2022 - 21:15:52

Líbí se mi, že jsem zjistil, že Fomapan 100 v R09 1:50 8 minut 30 sekund mi dává ISO 64. Teď ještě budu muset zjistit, jak zkrátit čas volání, aby světla nebyla moc světlá, a to se udělá tak, že na to nalezené ISO exponuji políčko v zóně 9. Tedy změřím vhodnou plochu, nastavím exposici na střední šedou a pak otevřu foťák o čtyři stopy. Vyvolám film o 30 procent kratším časem (stíny budou v tom momentě už hotové) a to políčko zóny 9 nazvětšuji na čtvereček papíru stejným časem, jakým jsem udělal maximální černou, se stejnou clonou a stejným výtahem zvětšováku. Vedle bude ležet neexponovaný čtvereček papíru vyvolaný, přerušený, ustálený. A ten čtverec ze zóny 9 bude muset být o něco tmavší než ten čistý papír. Pokud budou stejné, budu muset exponovat další film a zkrátit dobu volání.

 

Líbí se mi positivní vývojka GAF-120, která je skutečně měkká.

 

Líbí se mi dvoulázňová negativní vývojka dle Barryho Thorntona, která umí vyvolat každé políčko individuálně :shock: :shock: Ono to normálně ubere kontrast tam, kde byl přílišný, nadto ho zvýrazní, kde byl slabý!  :shock: V souvislosti s tím se mi líbí příprava metaboritanu sodného.

 

Líbí se mi zeslabovač z hexakyanoželezitanu draselného, který lze použít mnoha způsoby. :idea:


  • 0

#6428 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 září 2022 - 07:38:23

Dvojlázňovky sú fajn, roky som ich ignoroval, ale posledných niekoľko rokov používam Diafinku a zistil som, že je to O.K., hlavne jej vyrovnávacia schopnosť, a potom aj to, že sa veľmi nemusím starať o teplotu. nechce sa mi laborovať, chladiť a podobne.

Zoslabovače používam nerad, ale u hexakyanoželezitanu draselného pozor, rád si poletuje vzduchom!


  • 0

#6429 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 12 září 2022 - 15:29:16

Potěšilo, že jsem zašel do galerie "V TROUBĚ." Co je v ulici Dr. E. Beneše ve Slaném. Obrazy autora vždy potěší.... Příjemné povídání s autorem a jeho kamarádama. Kdo projíždí a nebo jde kolem, zastavte se chvilku pobejt.
  • 0

#6430 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 říjen 2022 - 22:31:41

Dobrý den. A co to vlastně znamená, že ferrikyanid si poletuje vzduchem? Každopádně také nesmí přijít do styku s kyselinou. Jsem velmi opatrný, když používám tuto věc.

 

Dnes mne opět potěšila BT2B a v posledních dnech mne dost těší práce s Porst M-CE!


  • 0

#6431 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 říjen 2022 - 06:29:58

ferrikyanid tvorí malé guličky, ktoré majú tendenciu pri najmenšom vánku vzlietnu a potom si poletujú, Ich vdýchnutie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.


  • 0

#6432 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 10 říjen 2022 - 11:58:23

Dorazila opravná sada dvířek pro Nikon F100. Sice není potřeba, ale člověk nikdy neví co se může přihodit.
  • 0

#6433 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 24 říjen 2022 - 17:54:16

velmi vyhodna kupa stativu Berlebach Mulda Report 8023 s masivnou gulovou hlavou Giottos MH1300 (v popredi fotoaparatom 24x30cm, v pozadi starsi stativ Berlebach komorou 30x40cm).

 

odporucam, super stativ.

 

 

20221024_160237m.jpg

 

 

.


  • 3

#6434 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 29 říjen 2022 - 10:16:24

Vážení kolegové, Sangamo Weston LTD., Enfield, MIDDX., ENG. Model No. S141/735, Pat. No. 531998, v originálním, plísní nezasaženém koženém pouzdře, stav A+. Weston Master II potěší každé oko "Temné komunity", využívající kombinaci obou systémů clonových čísel, kupříkladu na LEICA IIIf BD a normy DIN.

Maximální nastavitelná hodnota citlivosti v jednotkách WESTON Speed 800. Clonová stupnice pro Leitz Objektivy: f=1,9-2-2,2-2,5-3,2-3,5-4,5-6,3-9-12,5-18 je vyznačena přímo na otočném prstenci, včetně časů závěrky, systému LEITZ. Do exposimetru s neporušenou pečetí výrobce nikdo nelezl, měří stále po celém rozsahu velmi přesně. Porovnáváno s kalibrovanými Gossen PROFI-Six a Gossen Mastersix na kalibrovaných etalonech odrazivosti. Staré, poctivě vyráběné kusy stále skvěle pracují. Amatéři - opravdoví milovníci, o ně úzkostlivě pečovali. "LENINKRAD" byl v každé, trochu lepší Drogistice, Weston byl nedostupný a obtížně získatelný kus. S pozdravem: "Starý Jezevec"  Erik  


  • 0

#6435 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 29 říjen 2022 - 10:33:33

p.s. citace

 

Vážení kolegové, obecně velebená referenční hodnota tzv. "Střední šedé" o odraznosti plochy 18% je jakýmsi etalonem pro kalibraci. Budiž, ale zcela zásadní hodnotou by měla být kalibrační hodnota na níž výrobce kalibruje exposimetr. Ta se dost u jednotlivých výrobců poněkud liší dle způsobu měření. Sekonic je kalibrován na K=12,5 až 13% šedou pro Spot měření, nikoli na 18% !, Gossen je kalibrován na šedou o odraznosti 18%, populární Sekonic L 398 de Luxe při měření dopadajícího osvětlení s použitím polokoule Lumisphere vykazuje 10,3 %, kvalitní vědecký Gossen Mastersix je pro dopadající světlo na hodnotě 10,2%, pro měření v odraženém světle má již 10,5%, Weston Master V s nástavcem Invercone vykazuje hodnotu jen 9,7% pro nastavení na ISO 100 a měřením dopadajícího světla. Je docela vhodné si vždy lehce  nastudovat a až následně kalkulovat s hodnotami, příslušejícími měřícímu etalonu, na který budeme následně nastavovat kalibraci.


  • 0

#6436 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 29 říjen 2022 - 21:35:54

To je velice zajímavé s těmi exposimetry. Kdoví, zdali jsou i zabudované exposimetry aparátů kalibrované na osmnáctiprocentní šedou.

 

Těší mne, že u Chinonu CE-3 bylo úspěšně opraveno měření - spínalo příliš pozdě, až při velkém stlačení spouště, těsně před expozicí (nikoli při namáčknutí do půlky; hrozily náhodné nechtěné snímky, protože mezi stavem "měření" a "exposice" byly snad mikrometry). Pozoruhodné je, že vůle kontaktů se u některých variant toho přístroje nastavují pouhým ohnutím nožíček, které se k sobě při namáčknutí spouště přikládají, u mé verze tam jsou však šroubky a nastavení vůle se děje pomocí jejich povolování a utahování. Největší osinou v zadnici je přesně vkládat zpět kolečko s M42 závitem na vymezovací podložky! Tyto podložky jsou, jako živé, mají tendenci nesetrvávat na místě!


  • 0

#6437 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 5 listopad 2022 - 15:50:46

Vrátila se mi Agfa Isolette L z opravy z certo6. Krásná pečlivá práce, najednou mám funkční aparátek. Zatím probíhá mazlení se. :)


  • 0

#6438 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 5 listopad 2022 - 17:46:15

Gratuluju! A rád  slyším, že certo6 funguje.   

Vrátila se mi Agfa Isolette L z opravy z certo6. Krásná pečlivá práce, najednou mám funkční aparátek. Zatím probíhá mazlení se. :)


  • 0

#6439 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 51

Publikováno 5 listopad 2022 - 20:01:55

Vrátila se mi Agfa Isolette L z opravy z certo6. Krásná pečlivá práce, najednou mám funkční aparátek. Zatím probíhá mazlení se. :)

prosím, kde byla v opravě __??, mám ji taky a kreslí opravdu ostře.


  • 0

#6440 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 5 listopad 2022 - 20:07:11

Vždyť to píšu - certo6.com, usa.


  • 0

#6441 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 5 listopad 2022 - 20:38:42

 

Vrátila se mi Agfa Isolette L z opravy z certo6. Krásná pečlivá práce, najednou mám funkční aparátek. Zatím probíhá mazlení se. :)

prosím, kde byla v opravě __??, mám ji taky a kreslí opravdu ostře.

 

Co s ní dělali a nač to přišlo?


  • 0

#6442 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 5 listopad 2022 - 21:33:13

Naprostá jistota u Isolette - děravý měch. Dva roky jsem si opravoval různé dírky. Clona, zaostření - fungovalo, ale použitelná clona byla pouze f11, ostatní nemělo cenu používat, neostré, nepoužitelné. 

Vyměněný měch (bohužel jsem se spcifikací na modrý měch přišel pozdě :( ), kalibrovaný expozimetr, (asi) vyčištěná optika, použitelé jsou všechny clony. Už vyvoláno, bohužel mohu jen skenovat.

135 $. Opravu provedl pan Jurgen Kreckel.


  • 0

#6443 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 5 listopad 2022 - 22:37:26

Já mám ve velké úctě tu původní bakelitovou, je to úžasně vymakaná konstrukce - se 4-čočkovým Solinarem v Compuru...a měch je ještě z celkem poctivé kůže myslím. Ale mým divokým snem sběratele je tatok

Přiložený soubor  40738_2.jpg   101,44K   16 Počet stažení

Dostupnější variantou je ruská (vícemémě kopie) Iskra a Iskra 2 s expozimetrem, problém ale bývá s funkčností...


  • 0

#6444 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 6 listopad 2022 - 06:26:59

Jj, Iskra je miláček. Doufám, že Oleg bude brzy zase moci opravovat; mám ji od něj a je v perfektním stavu.
  • 0

#6445 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 6 listopad 2022 - 16:28:53

Pane Vaite, co to je za model? To vypadá na aparát přímo pro mě. :)

Díky

Míra

 

Já mám ve velké úctě tu původní bakelitovou, je to úžasně vymakaná konstrukce - se 4-čočkovým Solinarem v Compuru...a měch je ještě z celkem poctivé kůže myslím. Ale mým divokým snem sběratele je tatok

attachicon.gif40738_2.jpg

Dostupnější variantou je ruská (vícemémě kopie) Iskra a Iskra 2 s expozimetrem, problém ale bývá s funkčností...


  • 0

#6446 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 listopad 2022 - 19:13:57

Agfa Automatic 66. Bohužel je dost vzácná a tudíž i hodně sběratelsky ceněná...


  • 0

#6447 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 7 listopad 2022 - 22:29:45

Děkuji za odpověď, třeba si štěstí sedne i na mne. :)


  • 0

#6448 sheepeck

sheepeck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationPísek, Brno
Reputace: 1

Publikováno 15 listopad 2022 - 09:43:59

Mám na cestě Distagon 50/4 na SF - budu se učit koukat očima široce otevřenýma.  :-) 

A dále mě čekají pokusy s Van Dyke. 


  • 0

#6449 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 listopad 2022 - 13:57:31

Vážení kolegové, skvělý Super-Takumar f=1,9/85mm s originální sluneční clonou, z Grazu. Stav A+. Co více si přát na svůj Asahi Pentax SP II. "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#6450 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 15 listopad 2022 - 14:47:57

Taky nasdílím malou radost:

5 negativů vyvolaných

6 negativů čeká 

Cesta na které budu fotit přede mnou

... a Plastimatky mi max. vyhovují (na střední formát - preferuji před cívkami Jobo 1501)


  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 2 návštěvníků, 0 anonymních