Přejít na obsah


Fotka

Co mne těší...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6607 odpovědí na toto téma

#6551 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 4 říjen 2023 - 19:45:16

Ze začátku mi to trochu připomínalo fotky mého kamaráda a spolužáka Tomáše Rasla, než se kukla vykuklila. A už za tu kombinaci Tri-X a D-76 dávám lajk, protože dle mého soudu nikdo nic lepšího nevymyslel.
  • 1

#6552 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 7 říjen 2023 - 19:55:35

Velká spokojenost s řezačkou paspart Logan. Mám ten základní systém pravíko a nůž a s kvalitou mnou provedených paspart jsem fakt spokojený. Žel rámaři v mém okolí to hodně flákají a tak kvalit nedosahují, což je smutné.


  • 1

#6553 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 8 říjen 2023 - 09:32:40

Já mám naštěstí v bezprostřední blízkosti vynikající rámařství, které pracuje prvotřídně a takovou práci bych sám neodvedl. Fotky, které dávám třeba jako dárky, tam nechávám rovnou zarámovat, na výstavy jsem si nechal dělat jen pasparty do svých rámů.
  • 0

#6554 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 084

Publikováno 11 říjen 2023 - 11:40:33

Mám radost, že mi u kyslíku O2 dali internet + neomezené volání + sms za cenu 500 Kč. Prej to může mít skoro každej i od nás. Tak zkuste se informovat. 300 Kč je sleva, když smlouvu nabídne speciální prodejce + když si zavedete placení přes air bank. Tu si zřídíte také u nich. Přes tu musíte platit Tedy já do ni dávám 10500 a záhy si pošlu 10000 zase do své banky.  


  • 0

#6555 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 11 říjen 2023 - 17:00:23

Mám radost, že mi u kyslíku O2 dali internet + neomezené volání + sms za cenu 500 Kč. Prej to může mít skoro každej i od nás. Tak zkuste se informovat. 300 Kč je sleva, když smlouvu nabídne speciální prodejce + když si zavedete placení přes air bank. Tu si zřídíte také u nich. Přes tu musíte platit Tedy já do ni dávám 10500 a záhy si pošlu 10000 zase do své banky.  

Děláš náboráka?


  • 0

#6556 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 084

Publikováno 11 říjen 2023 - 18:13:40

 

Mám radost, že mi u kyslíku O2 dali internet + neomezené volání + sms za cenu 500 Kč. Prej to může mít skoro každej i od nás. Tak zkuste se informovat. 300 Kč je sleva, když smlouvu nabídne speciální prodejce + když si zavedete placení přes air bank. Tu si zřídíte také u nich. Přes tu musíte platit Tedy já do ni dávám 10500 a záhy si pošlu 10000 zase do své banky.  

Děláš náboráka?

 

PRDLAJS. Jen jsem chtěl informovat o tejto možnosti. Nic více v tom nehledej. 


  • 0

#6557 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 084

Publikováno 24 říjen 2023 - 19:24:39

:blink:  :roll: (47) Akademie APF - FOMA - Miroslav Krejčí - YouTube


  • 4

#6558 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 9 listopad 2023 - 15:19:00

Skvělej Jiří Hanke.....

https://youtu.be/rZu...0aMVCkO__2WmIQ5


  • 0

#6559 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 listopad 2023 - 19:44:17

Ave, sice 120 nefotim, ale tohle mozna nekoho potesi - Kodak oznamil slevy

tm1r8q6t8rzb1.png


  • 1

#6560 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 12 listopad 2023 - 14:26:47

No sláva, nebudu muset fotit na ten laciný aušus od Ilfordu.
  • 0

#6561 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 13 listopad 2023 - 08:27:55

No sláva, nebudu muset fotit na ten laciný aušus od Ilfordu.

Ale no tak...zrovna aušus bych tomu neříkal. :)


  • 0

#6562 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 13 listopad 2023 - 08:36:18

Ave, sice 120 nefotim, ale tohle mozna nekoho potesi - Kodak oznamil slevy

tm1r8q6t8rzb1.png

Nevíte někdo, z jakých cen se ta sleva počítá? Na webu jsem našel různé ceny, ale nedaří se mi najít doporučenou koncovou cenu, z které by se to teoreticky mělo počitat. Pokud by to bylo z cen, které jsou běžné v ČR, tak ani po té slevě to pro mě není zajímavé. Bylo-li by to z cen, které má na webu fotoimpex, situace by se jevila o mnoho příznivěji.


  • 0

#6563 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 13 listopad 2023 - 10:21:13

Uvidíme, jak se to promítne do maloobchodních cen. Není výjimkou, že výrobce cenu sníží a obchodník si část slevy nechá u sebe. A Fotoimpex bude důležitý indikátor.


  • 0

#6564 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 13 listopad 2023 - 12:01:01

Z jiného soudku. Bydlím na hranicích s Polskem (ta východní část u Těšína / Cieszyna). Hned za pomyslnou hranicí nám tady teď proběhlo / probíhá pár krásných fotoudálostí:

V říjnu probíhalo bienále FotoArt festiwalu v Bielsku (52 vystavujících fotografů, open call, spousta workshopů za srandovní ceny, jo a měl jsem také jednu fotku v rámci open call).

Teď je v běhu opět bienále OFFO (Ogolnopolski festiwal fotografii otworkowej - prostě fotky z dírkových kamer, spousta měst, míst a galerií, to hlavní je na mnoha místech v městečku Jastrzebie Zdroj kousek od Ostravy / Bohumína) .

No a o víkendu (pátek / sobota) podstatně menší akcička SkoFot - Skoczowski festiwal fotografii analogowej (přednášky online přes FB).

 

Ostatní části Polska se mi prozatím v nabízených událostech neukazují, ale je to asi jen otázka času, jak poroste počet kontaktů na další polské fotografy.

Prostě obsahoví tvůrci jedou, i v té analogové větvi.


  • 3

#6565 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 13 listopad 2023 - 12:57:55

Z jiného soudku. Bydlím na hranicích s Polskem (ta východní část u Těšína / Cieszyna). Hned za pomyslnou hranicí nám tady teď proběhlo / probíhá pár krásných fotoudálostí:

V říjnu probíhalo bienále FotoArt festiwalu v Bielsku (52 vystavujících fotografů, open call, spousta workshopů za srandovní ceny, jo a měl jsem také jednu fotku v rámci open call).

Teď je v běhu opět bienále OFFO (Ogolnopolski festiwal fotografii otworkowej - prostě fotky z dírkových kamer, spousta měst, míst a galerií, to hlavní je na mnoha místech v městečku Jastrzebie Zdroj kousek od Ostravy / Bohumína) .

No a o víkendu (pátek / sobota) podstatně menší akcička SkoFot - Skoczowski festiwal fotografii analogowej (přednášky online přes FB).

 

Ostatní části Polska se mi prozatím v nabízených událostech neukazují, ale je to asi jen otázka času, jak poroste počet kontaktů na další polské fotografy.

Prostě obsahoví tvůrci jedou, i v té analogové větvi.

To se moc hezky čte. Ono stačí se rozhlédnout a člověk najde. Lidí pracujících s filmem a temnou komorou je pořád docela dost. Akorát že planě netlachají na fórech(jako já :-) ), ale fotí a zvětšují a evidentně někteří i vystavují.


  • 0

#6566 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 084

Publikováno 13 listopad 2023 - 22:16:12

Mám radost, že mohu udělat radost těm temnokomorníkům, co si sami motají kino. Mám zde kino 17m  Fomapan 400 a Fomapan 100. v plechovce. Cenu navrhuji 50% kupní. Film je ouplně čerstvej.


  • 0

#6567 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 14 listopad 2023 - 16:09:08

Potěšilo video, jak se dělá objektiv, překvapil mě podíl lidské práce a nezastupitelnost lidského oka při sestavování a testování objektivů

 

 


  • 1

#6568 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 12 leden 2024 - 08:46:18

Mám radost, že jsem se po delší době dostal ke zprovoznění vlastní komory a konečně zase i zvětšování. A to rovnou ze svitku i velkého formátu. Filmů vyvolaných mám nastřádáno, tak teď volné víkendy/večery pěkně zas do červeného světla. V šupleti jsem našel i pár skvělých Fomatone Chamois 542, ještě původní strukturovaná podložka a to je paráda.


  • 5

#6569 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 12 leden 2024 - 17:42:37

Tak daleko jsem se ještě nedostal, ačkoli to předsevzetí jsem byl učinil, nicméně radost mám taky, protože se mi podařilo téměř zlikvidovat zásobu nevyvolených filmu. Už mi chybějí jenom dva svitky a dva kinofilmy. To znamená, že jsem teď v novém roce vyvolal pětadvacet kinofilmů ze starých zásob.
Pochopitelně na nich není nic, co by se mi chtělo zvětšovat, tak jsem mohl ušetřit spoustu práce tím, že bych to prostě vyhodil, nebo ještě hlouběji v čase ušetřit spoustu peněz tím, že bych to vůbec nebyl nekupoval.
  • 1

#6570 Kelei

Kelei

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2024 - 18:10:49

Veľmi ma teší, že v lete príde úplne nový kinofilmový fotoaparát - Rollei 35AF

https://petapixel.co...pped-rollei-35/
  • 1

#6571 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 leden 2024 - 18:27:41

Tak jeste ma nejak prijit ten novej Pentax, ne? 


  • 0

#6572 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 12 leden 2024 - 18:31:40

No ne, to je opravdu zajímavé.
  • 0

#6573 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 leden 2024 - 19:48:39

Mám radost, že jsem se po delší době dostal ke zprovoznění vlastní komory a konečně zase i zvětšování. A to rovnou ze svitku i velkého formátu. Filmů vyvolaných mám nastřádáno, tak teď volné víkendy/večery pěkně zas do červeného světla. V šupleti jsem našel i pár skvělých Fomatone Chamois 542, ještě původní strukturovaná podložka a to je paráda.

 

Ale vazeny kolego, doufam, ze tvuj aparat je presne vyrovnany a jeho prava strana (videno s tyci vzadu) je srovnana mezi magnetickymi poly. Taktez, ze si ho vybavil zarovkou TESLA 75W zkontrolovanou vystupnim kontrolorem Frantiskem Dobrotou, presne jak popsal pro zapadonemecky casopis "Bild und Frau" vedouci smeny Michal Skocdopole, ve kterem vychvaloval "Fandu z vystupky". Predpokladam taktez, ze jsi nezapomel na moznost osvecovani papiru s variabilnim kontrastem, jak by rekli nasi fotograficti kolegove od Chebu dal, tzv."multigrade", a patricne vybavil svoji hlavu barevnymi filtry. Pokud jiz tedy se mas, muzes se venovat v klidu venovat inhalaci ruznych chemikalii, konzumaci opojnych napoju a vypalovani zraku cervenou barvou. Tak tedy komornikovani zdar a zmar digitalum!


  • 0

#6574 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 12 leden 2024 - 21:45:15

Tak daleko jsem se ještě nedostal, ačkoli to předsevzetí jsem byl učinil, nicméně radost mám taky, protože se mi podařilo téměř zlikvidovat zásobu nevyvolených filmu. Už mi chybějí jenom dva svitky a dva kinofilmy. To znamená, že jsem teď v novém roce vyvolal pětadvacet kinofilmů ze starých zásob.
Pochopitelně na nich není nic, co by se mi chtělo zvětšovat, tak jsem mohl ušetřit spoustu práce tím, že bych to prostě vyhodil, nebo ještě hlouběji v čase ušetřit spoustu peněz tím, že bych to vůbec nebyl nekupoval.

Ale je to úctyhodný výkon! A dobrý start a vykročení do nového temnokomornického, tvořivého roku.


  • 0

#6575 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 12 leden 2024 - 21:50:51

 

Mám radost, že jsem se po delší době dostal ke zprovoznění vlastní komory a konečně zase i zvětšování. A to rovnou ze svitku i velkého formátu. Filmů vyvolaných mám nastřádáno, tak teď volné víkendy/večery pěkně zas do červeného světla. V šupleti jsem našel i pár skvělých Fomatone Chamois 542, ještě původní strukturovaná podložka a to je paráda.

 

Ale vazeny kolego, doufam, ze tvuj aparat je presne vyrovnany a jeho prava strana (videno s tyci vzadu) je srovnana mezi magnetickymi poly. Taktez, ze si ho vybavil zarovkou TESLA 75W zkontrolovanou vystupnim kontrolorem Frantiskem Dobrotou, presne jak popsal pro zapadonemecky casopis "Bild und Frau" vedouci smeny Michal Skocdopole, ve kterem vychvaloval "Fandu z vystupky". Predpokladam taktez, ze jsi nezapomel na moznost osvecovani papiru s variabilnim kontrastem, jak by rekli nasi fotograficti kolegove od Chebu dal, tzv."multigrade", a patricne vybavil svoji hlavu barevnymi filtry. Pokud jiz tedy se mas, muzes se venovat v klidu venovat inhalaci ruznych chemikalii, konzumaci opojnych napoju a vypalovani zraku cervenou barvou. Tak tedy komornikovani zdar a zmar digitalum!

 

Vážený kolego, děkuji za shrnutí podstatných a prakticky nutných základních předpokladů pro smysluplnou práci. Jedině splněním těchto podmínek se lze plně věnovat tvůrčímu procesu a oddat se klidu v tmavé komoře, osvětlené světlem s filtrem od fy. KAISER Fototechnik a sice Dunkelkammer-Schutzfilter Rot 9 x 12 cm, für Dunkelkammerleuchte 144018.


  • 1

#6576 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 12 leden 2024 - 22:33:08

a jesitny jezevcik nebude mit co zrat

.

potesilo a sup zpatky do komory

 

 

Ale vazeny kolego, doufam, ze tvuj aparat je presne vyrovnany a jeho prava strana (videno s tyci vzadu) je srovnana mezi magnetickymi poly. Taktez, ze si ho vybavil zarovkou TESLA 75W zkontrolovanou vystupnim kontrolorem Frantiskem Dobrotou, presne jak popsal pro zapadonemecky casopis "Bild und Frau" vedouci smeny Michal Skocdopole, ve kterem vychvaloval "Fandu z vystupky". Predpokladam taktez, ze jsi nezapomel na moznost osvecovani papiru s variabilnim kontrastem, jak by rekli nasi fotograficti kolegove od Chebu dal, tzv."multigrade", a patricne vybavil svoji hlavu barevnymi filtry. Pokud jiz tedy se mas, muzes se venovat v klidu venovat inhalaci ruznych chemikalii, konzumaci opojnych napoju a vypalovani zraku cervenou barvou. Tak tedy komornikovani zdar a zmar digitalum!

.

Vážený kolego, děkuji za shrnutí podstatných a prakticky nutných základních předpokladů pro smysluplnou práci. Jedině splněním těchto podmínek se lze plně věnovat tvůrčímu procesu a oddat se klidu v tmavé komoře, osvětlené světlem s filtrem od fy. KAISER Fototechnik a sice Dunkelkammer-Schutzfilter Rot 9 x 12 cm, für Dunkelkammerleuchte 144018.


  • 1

#6577 Kelei

Kelei

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2024 - 22:57:46

Tak jeste ma nejak prijit ten novej Pentax, ne?


Áno, vyzerá to tak, že aj Pentax by mohol tento rok prísť s novým analógovým fotoaparátom. Posledné informácie ale však naznačujú, že sa asi bude jednať o half-frame...

https://kosmofoto.co...-be-half-frame/
  • 0

#6578 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 12 leden 2024 - 23:53:39

Sedím si tak u mně v komoře...dívám se na ten bordel(dámy prominou) kolem sebe a je mi dobře.
  • 1

#6579 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 leden 2024 - 06:32:54

Ohledne toho Pentaxu:

https://www.digitalc...-of-development

Spousta lidi si myslela, ze to bude nova zrcadlovka, protoze v reklamstine pouzivali obrazky ze schemat K1000 nebo Spotmaticu a ta dama v ruce drzi nejakou tu krabicku od mydla. Kvalitni HalfFrame chybi na trhu jak sul, vetsina lidi co znam a frci na HF, tak to je spis ukazka "ver a vir tvuj udrzi kameru pohromade", nebo jsou v kategorii "lomo". Posledni poradny kousky (Samurai, AA-35, TW-3) se uz taky blizi ke konci svoji zivotnosti, opravit to nema kdo poradne a lidi co dokazou opravit neco jako je OlyPEN na celym svete je mozna jednociferny cislo.

 

A k tomu Rollei - jeste jeden clanek zminujici i pribliznou cenu:

https://kosmofoto.co...ct-film-camera/

Doufam, ze se najde dost blaznu co rozbijou prasatko a skoci do toho.

 

MIC: Me porad strasi ta dama co tam s tebou tu komoru obejva :-D


  • 1

#6580 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 22 leden 2024 - 10:43:02

Nedávno se tady řešila proužková zkouška a doporučoval jsem tady přípravek kodak projection scale. Měl jsem to v devadesátých letech, pak jsem o to bohužel přišel, když mi ve sklepě praskla voda. Kamarád mi sice přivezl z Ameriky náhražku, jenomže ta byla podstatně méně kvalitní, protože byla tištěna takovým sítotiskem, takže ačkoli to fungovalo velmi dobře, pohled na ty zkušební papírky byl hrozný kvůli tomu hrubému rastru. I tak už jsem s tím pracoval léta, jen tu radost to člověku nedělalo. A teď, když na to tady přišla řeč, řekl jsem si, že přece existuje eBay, a hned jsem jeden tenhle přípravek objednal. Právě mi to přišlo – přiznávám, při objednávání jsem se na detaily moc nekoukal, jen na stav – a jako milovník Kodaku jsem naprosto nadšen, protože je to v krásné žluté papírové krabičce, je k tomu i původní návod k použití s nádhernou retro fotkou. A nejlepší je, že tenhle kousek je z roku 1942. Jinými slovy kodak to vyráběl přinejmenším 50 let bez jakékoli změny, lišilo se pouze balení, které v těch devadesátých letech už spočívalo pouze v obálce z tvrdého papíru, na které byl rovnou natištěn ten návod. Hned vám do toho zvětšování větší chuť.
  • 3

#6581 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 22 leden 2024 - 17:27:27

Nedávno se tady řešila proužková zkouška a doporučoval jsem tady přípravek kodak projection scale.......

Předpokládám že myslíš tento. S tímhle jsem už déle než se svojí ženou a to už máme taky čtvrt století za sebou :D

Přiložený soubor (y)


  • 0

#6582 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 22 leden 2024 - 18:08:52

Ano, přesně ten.
  • 1

#6583 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 338 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 leden 2024 - 20:35:24

Škoda že se to tu nedá koupit.Zůstávám u proužkovky.


  • 0

#6584 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 23 leden 2024 - 21:08:13

Dá se to koupit přes eBay celkem bez potíží. Oproti proužkové metodě to má jednu velikou výhodu, že ten střed toho terče lze přesně zacílit na konkrétní místo fotografie a udělat tak zkoušku mnohem pečlivěji. Opravdu se mi to osvědčilo.
  • 0

#6585 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 leden 2024 - 21:33:57

objednane s postou 30 eur :D 

neodolal som


  • 0

#6586 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 338 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 23 leden 2024 - 22:12:10

Musím požádat synka, já umím nakupovat jen za Kč.


  • 0

#6587 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 24 leden 2024 - 03:42:37

Myslím že je důležité zmínit, že tento expoziční klín Vám pomůže najít pouze ten ten nejblížší zaokrouhlený ideální čas expozice. Potom přichází to nejkrásnější na práci v komoře a to je hledat ty půl sekundy po stopách a čarování s rukama(stínítkama) nad papírem. To prostě miluju. Až poté vznikne ta jediná originální fotografie která ponese číslo 1/1 pro kterou není škoda koupit paspartu. Krásný den s okem u matnice přeji všem smile.png


  • 0

#6588 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 24 leden 2024 - 09:13:07

Ano, to je samozřejmě pravda, finální přesná expozice a detailní nadržování – vždycky to dělám rukama, papír se mi nikdy neosvědčil – teprve udělá to, co člověk přesně požaduje. Na druhé straně tenhle klín lze a používat na velmi přesné určení expozice. Člověk si nejdříve v ploše obrazu vytipuje několik expozičně důležitých míst, která posléze změří. Když najde tu nejbližší přibližnou expozici, udělá ten test znovu, jen s polovičním časem, popřípadě s jiným koeficientem dle potřeby, a podle toho pak výsledek přepočte – tady už jsme na polovině či třetině sekundy. Lze s tím tedy pracovat velmi efektivně. Ale tvůrčí přístup každého autora tady teprve začíná, protože finální rozvržení scény je věcí vkusu, zkušenosti a autorského záměru. Třeba to nadržování konkrétních partiích často dělám intuitivně a impulzivně na poslední chvíli a mnohdy jsem teprve tak dosáhl správného výsledku. Podruhé stejně už by se mi to nepovedlo.
  • 1

#6589 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 24 leden 2024 - 09:44:29

Já ho používám tak, že na vybraném místě s největšími kontrasty najdu přibližnou dobu, kdy budu moci čarovat rukama nad papírem. Ve výsledku často málokdy najdu místo, které bych nechtěl učinit jiným. Někdy to klapne hned, někdy je to nadýl. Kdo nečaruje má jen větší otisk smile.png

 

P.S. Ale v podstatě to samé "čarování" dělám často i prsty před objektivem...dají se tak rozpohybovat jinak statické snímky


  • 0

#6590 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 24 leden 2024 - 10:03:54

P.S. Ale v podstatě to samé "čarování" dělám často i prsty před objektivem...dají se tak rozpohybovat jinak statické snímky

To mě zajímá, můžeš to nějak detailněji popsat? Postup a výsledek.


  • 0

#6591 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 24 leden 2024 - 11:42:52

V galerii jsem před časem umístil fotku Pohyb bez pohybu... a přesto že se na snímku nepohnul ani mravenec, dojem je jiný. Rozevřené prsty před objektivem udělaly z bokeh své a celé se to dalo do pohybu;) Důležitá je velikost pŕedního členu objektivu ať se tam vleze co nejvíce prstůwink.png


  • 0

#6592 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 24 leden 2024 - 12:25:09

V galerii jsem před časem umístil fotku Pohyb bez pohybu... a přesto že se na snímku nepohnul ani mravenec, dojem je jiný. Rozevřené prsty před objektivem udělaly z bokeh své a celé se to dalo do pohybu;) Důležitá je velikost pŕedního členu objektivu ať se tam vleze co nejvíce prstůwink.png

Vida, galerii nějak úplně opomíjím, takže díky za nasměrování a vysvětlení. Pěkné to je a nejen tato i další se mi líbí. :)


  • 1

#6593 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 24 leden 2024 - 12:58:54

Vida, galerii nějak úplně opomíjím, takže díky za nasměrování a vysvětlení. Pěkné to je a nejen tato i další se mi líbí. smile.png

 

 

 A v duchu nadpisu této kategorie ..... a to mě těší. Děkuji ;)


  • 1

#6594 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 29 leden 2024 - 17:24:35

Nedávno se tady řešila proužková zkouška a doporučoval jsem tady přípravek kodak projection scale. Měl jsem to v devadesátých letech, pak jsem o to bohužel přišel, když mi ve sklepě praskla voda. Kamarád mi sice přivezl z Ameriky náhražku, jenomže ta byla podstatně méně kvalitní, protože byla tištěna takovým sítotiskem, takže ačkoli to fungovalo velmi dobře, pohled na ty zkušební papírky byl hrozný kvůli tomu hrubému rastru. I tak už jsem s tím pracoval léta, jen tu radost to člověku nedělalo. A teď, když na to tady přišla řeč, řekl jsem si, že přece existuje eBay, a hned jsem jeden tenhle přípravek objednal. Právě mi to přišlo – přiznávám, při objednávání jsem se na detaily moc nekoukal, jen na stav – a jako milovník Kodaku jsem naprosto nadšen, protože je to v krásné žluté papírové krabičce, je k tomu i původní návod k použití s nádhernou retro fotkou. A nejlepší je, že tenhle kousek je z roku 1942. Jinými slovy kodak to vyráběl přinejmenším 50 let bez jakékoli změny, lišilo se pouze balení, které v těch devadesátých letech už spočívalo pouze v obálce z tvrdého papíru, na které byl rovnou natištěn ten návod. Hned vám do toho zvětšování větší chuť.

Děkuji za zmínku o tomto báječném vynálezu. Už je na cestě i ke mně. Verze v obálce, britská "Made by: Kodak Limited, London, England." Za 9 liber a pár pencí i s poštou.


  • 0

#6595 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 29 leden 2024 - 17:27:21

Díval jsem se i na tu novodobou verzi, kterou prodává Befoto. Ale kromě toho, že je tato stará prostě originál a navíc levnější, tak má také 10 výsečí proti 8 té novodobé, takže pomůže i precizněji vybrat expozici.


  • 0

#6596 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 186 příspěvků(y)
Reputace: 82

Publikováno 12 únor 2024 - 08:39:28

Těší mne, že jsem si dovolenou mohl uspořádat tak, že jsem si s sebou vzal velkoformát a středoformát a krásně si odpočal při focení zejména mlhy v lese. Těším se, až si to vyvolám, ale popravdě řečeno nebudu zklamaný, pokud to nevyjde podle představ.Už jen ten čas strávený při obcování s aparáty byl pro mě blahodárný.


  • 4

#6597 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 28 únor 2024 - 15:05:01

Dostal jsem se k papíru Kentmere Art Classic. Prý je skvělý, tak to bude třeba vyzkoušet, normálně i lith.


  • 0

#6598 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 440 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 28 únor 2024 - 15:07:32

... jo a byl jsem včera u Miloše. I kdyby z toho nebyl žádný výsledek, žádný plech s mou podobiznou, tak by to stálo více než za tu cestu. První náhledy vypadaly skvěle, sám jsem byl překvapen, typicky jako fotograf, který se nerad nechává fotit.


  • 0

#6599 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 28 únor 2024 - 19:27:51

i ja mam radost ze jste prijeli a projevili obrovskou trpelivost pri reseni problemu (se stribrem)

.

 

Přiložený soubor  camera12x16_240227_810_3.jpg   149,09K   2 Počet stažení Přiložený soubor  camera12x16_240227_810_4.jpg   130,63K   2 Počet stažení Přiložený soubor  camera12x16_240227_810_8.jpg   140,87K   2 Počet stažení Přiložený soubor  camera12x16_240227_810_9.jpg   124,39K   2 Počet stažení

 

 

... jo a byl jsem včera u Miloše. I kdyby z toho nebyl žádný výsledek, žádný plech s mou podobiznou, tak by to stálo více než za tu cestu. První náhledy vypadaly skvěle, sám jsem byl překvapen, typicky jako fotograf, který se nerad nechává fotit.

 


  • 5

#6600 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 387

Publikováno 29 únor 2024 - 13:56:14

Mám radost, protože se mi po nějakých 5 letech vrátil výstavní soubor. Chtělo by to vyměnit vyšisované pasparty, resp. podkladový papír, ale s tím se teď nebudu zabývat.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních