Přejít na obsah


Fotka

Flexaret - restaurování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
123 odpovědí na toto téma

#101 adamkajtar

adamkajtar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 červenec 2013 - 16:31:25

Udělal jsem to taky tapetou. Mám teď flexaret dřevák. Ale výhledově se vrátím ke kůži. Nebo ještě jedna flexa???? :oops:/>

Udělal jsem to taky tapetou. Mám teď flexaret dřevák. Ale výhledově se vrátím ke kůži. Nebo ještě jedna flexa???? :oops:/>

Já si na něj normálně naklížil mahagonovou slabou dýhu a líznul šelakem... Libovka ;)
  • 0

#102 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 červenec 2013 - 20:17:39

Kde jsi jí koupil?
  • 0

#103 JohnyShorty

JohnyShorty

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 prosinec 2014 - 14:06:39

zdravím pánové,

Dostala se mi do rukou F VI. No bohužel jsem zjistil, že je docela slušně bouchlá po dvířkách hledáčku. Samozřejmě už tak předem počítám s tím, že ji pošlu do servisu, časy sice sedí, ale clona jde velmi ztuha a na plné otevření jakoby jeden segment plně neotevírá a hledáček by také zasloužil vyčistit. Jinak je vše až na ten defekt vše v pořádku.

 

Chtěl bych se zeptat, zda se dá sehnat samotné vyklápěcí víko, abych ho mohl společně vzít do servisu jako náhradu, nebo je možné, že by mi mi to v servisu, např u p. Blažka nebo Ulmana vyměnili? 


  • 0

#104 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 4 prosinec 2014 - 14:15:03

není nic jednoduššího,  než  jmenovaným pánům zatelefonovat  a zeptat se jich  na  servis i  s  výměnou poškozených dílů (většinou zrovna  opraváři, kterým prochází rukama stovky aparátů za rok,  mívají  vraky těl pro kanibalizaci použitelných původních dílů).

 


  • 0

#105 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 19 květen 2015 - 07:08:30

Přátelé, koupil jsem Flexaret III, vypadá pěkně vzhledově, ale nejspíše i dle puchu pouzdra byl někde ve vlhčím prostředí. Čemuž připisuji zoxidované zrcátko, v kterém není vidět nic, ale to se dá sehnat nové. Horší je snad to, že je v objektivech plíseň, předpokládám napadené MC vrstvy, jsou to takové vlásečnice na povrchu čoček, které nejdou hadříkem odstranit. Vrchní ojektiv je tím docela zásadně napaden, ale to by tak nevadilo. Ale i spodní objektiv Mirar II, předpokádám, že je to Belar, už taky začíná od okrajů chytat plíseň. Chci se zeptat, zda se dají někde sehnat třeba jen čočky z objektivu či samotný objektiv. Odstranění plísně předpokládám je nereálné, to by muselo jít pryč i s MC vrstvou, do čehož se pouštět nebudu.

Velmi rád bych Flexaret dostal do funkčního stavu.

Díky všem za rady a pomoc.


  • 0

#106 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 22 květen 2015 - 07:00:25

Tak nakonec se mi to povedlo pěkně rozdělat a všechny čočky vyčistit v obou objektivech. Ještě objednám zrcátko a hurá fotit :-).


  • 1

#107 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 22 květen 2015 - 07:05:55

Můžeš se prosím podělit o zdroj zrcátek, také by se mi jedno hodilo. Dík.
  • 0

#108 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 22 květen 2015 - 09:55:29

Jj, taky se mi povedlo rozbít zrcátko v FIV, takže jestli máš zdroj, nebo ještě lépe hromadnou objednávku, tak bych se hlásil o jeden kus :)

Jo, a málem bych zapoměl, pokud se ti povedlo vyčistit objektivy, tak to gratuluju a máš můj obdiv. Do rozborky Belaru jsem si nikdy netroufl...


  • 0

#109 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 22 květen 2015 - 14:33:38

Zrcátko za 300Kč nové mám objednané u Optimus servis či optimus@foto-optimus.cz. Nemají ho skladem, předpokládám, že si ho někde nechají vyrábět. Popřípadě Vám ho za 300Kč vymění (nezasílá) pan Maštalíř z Foto Škoda či servis@fotoskoda.cz.

Nejsem žádný opravář fotoaparátů, spíše takový domácí kutil a vyčistit Belar i ten hledáčkový objektiv je dle mě triviální věc. Nikdy jsem to nedělal a byla to práce na pár minut. Toto je pro Flexaret II/III. Je možné, že na jiných modelech je to jiné, určitě na VI/VII s bajonetem.

Hledáčkový objektiv - Povolit červík na boku. Poznačit si na tubusu pozici červíku a míru zašroubování. Je nutné zašroubovat nazpět přesně. Poté vyšroubovat ven. Zezadu povolit matici a všechny čočky se po naklonění vysypou. Zapamatovat si či poznačit přesně jak to bylo složeno! Jsou jen tři. Očistit čočky, nasázet nazpět, s citem dotáhnout matici, našroubovat dovnitř po značku a dotáhnout červík.

Belar (Mirar II) - Skládá se ze dvou částí. Zadní lepený člen se vydělá vyšroubováním matice zevnitř těla, je to ta menší. Ta větší matice by povolila celou závěrku, což nepotřebujeme. Přední dvě čočky jsou ve společném pouzdře. Stačí trošku zabrat za kovou obrubu objektivu a vyšroubovat ven. Předtím ještě je vhodné vyšroubovat matici a vydělat přední čočku. Druhá je pak vlepena v pouzdře. Očisit čočky a stejným způsoben zase složit.

Jen pozor! Čistit velmi opatrně, ofouknout, štěteček, hadřík, MC vrstvy nedrží moc pevně! Pokud máte v MC vrstvách zažranou plíseň, tak počítejte, že plíseň půjde dolů i s MC vrstvami!


  • 0

#110 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 22 květen 2015 - 16:29:54

MC (Multi Coatind) vrstvy jsou trošičku jiná opera, Flexarety vlastnily toliko vrstvy "T" neboli antireflexní

Jak tak koukám, nebudu mít už brzy co žrát...ale vážně - je to jen dobře, že si uživatelé takto poraděj svépomocí...


  • 0

#111 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 22 květen 2015 - 17:33:06

Já jsem názoru , že každej je odborník na něco, já bych do toho nešel, protože bych to určitě zničil, nebo čočky otočil, nebo by mě to nahoře ostřilo jinak než dole atd. Takovou Flexaretu jsem už taky měl, ostré na matnici na fotce rozmazaný motiv a ostré pozadí :-). Ale pokud jsi to Karfíku zvládl a nebál se toho tak super. Já raději předám výše odborníkovi :-) Už to mám nachystané :-)


  • 0

#112 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 22 květen 2015 - 19:41:23

Plný souhlas, pokud nevím jak na to, neumím to atd., určitě vyhledat odborníky.

Ztráty práce bych se nebál, na vyčištění či dokonce nějaké seřízení třeba závěrky bych se nikdy nepustil. Popřípadě servis celé Flexarety. To je vyšší dívčí, jemná a precizní práce, to ten objektiv je proti tomu brnkačka a spíše kovářská práce.

A hlavně, já si ten Flexaret III koupil spíše na poličku, na focení mám Flexaret VI po generálce, takže jsem se u něj nebál nějakého neúspěchu. Stejně by se s těmi čočkami pokrytými plísní nedalo fotit, takže horší už to být nemohlo. No a že to šlo tak hladce, je jen fajn a mám radost, jak jsem šikovný (musím se pochválit i sám :-)).

Všiml jsem si, že už to měl v ruce nějaký nezručný kutil a snažil se asi dostat do závěrky, protože ten přední prstenec/kryt je pěkně poškrábaný, jak se snažil povolit ten vroubkovaný prstenec, co to nejspíše drží. Asi si nevšiml, že je tam pojistný šroubek.


  • 0

#113 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 25 květen 2015 - 12:10:32

Dnes jsem narazil na nabídku hledáčkových objektivů Belar. Ale co se chci zeptat. Lze vykuchnout čočky z hledáčkového Belaru a použít je do "fotícího" Miraru II? Děkuji.


  • 0

#114 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 25 květen 2015 - 12:24:43

Nejsem si jistej, teď zrovna nemám Flexaretu po ruce, ale mám takovej dojem, že hledáčkové Belary se dávali až od modelu VI, a budou mít větší průměr než Mirar ze trojky...


  • 0

#115 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 25 květen 2015 - 14:38:22

Nejsem si jistej, teď zrovna nemám Flexaretu po ruce, ale mám takovej dojem, že hledáčkové Belary se dávali až od modelu VI, a budou mít větší průměr než Mirar ze trojky...

Mirar I je f4,5 a ten má menší průmer čoček. Ale já mám Mirar II f3,5 což by měl být stejný objektiv jako pozdější Belar a teoreticky by pak měly mít stejmý průměr. Ale samozřejmě to mohou být nějaké opticky horší kusy, popřípadě jiná konstrukce/rozměry čoček, není tam závěrka a clona a celkově se ty objekitvy konstrukčně liší.


  • 0

#116 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 červen 2015 - 22:29:53

Objektivy dočištěny, zrcátko vyměněno za nové, matnice vyčištěna a čárnuta tužkou na zlaté řezy. A Flexaretu začíná nový život. Ještě změřit časy závěrky, zda jsou aspoň +- dle popisu.

Ještě bych poprosil zdejší osazenstvo, zda se u někoho nenajdou dva šroubečky co drží světlík či jak se tomu navrchu říká, co je v tom matnice. Se mi dnes povedlo nějak záhadně jeden ztratit a jeden už je tam neoriginální.

Díky moc.


  • 1

#117 Matjes

Matjes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 červen 2016 - 08:56:43

Ahoj, nemáte někdo náhodou šablonu na přední polep Flexaretu VI? Původní se mi lamelový bohužel povedlo ztratit.
  • 0

#118 Matjes

Matjes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 červen 2016 - 08:58:18

Lamelový = lemplovi.
  • 0

#119 Jentu

Jentu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 červen 2016 - 11:50:55

Zdar, chci se optat, koupil jsem přes aukci Flexaret V, ale nevšiml jsem si, že je neúplná chybí ji destička s nápisem Flexaret, neválí se náhodou někomu nepotřebná doma? Předem díky
  • 0

#120 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 24 červen 2016 - 15:47:36

Ad destička... -- napište mi do SZ adresu, domluvíme se.


  • 1

#121 Jentu

Jentu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 červen 2016 - 16:40:59

Ad destička... -- napište mi do SZ adresu, domluvíme se.

 

poslána SZ :-)


  • 0

#122 sano2

sano2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2023 - 14:01:42

Dobrý deň páni a dámy,

 

Budem si asi dávať vyrobiť nové zrkadlá na flexarety, asi aj matnice. Mali by ste záujem? 

 

šaňo


  • 0

#123 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 16 květen 2023 - 16:58:35

Dobrý deň páni a dámy,

 

Budem si asi dávať vyrobiť nové zrkadlá na flexarety, asi aj matnice. Mali by ste záujem? 

 

šaňo

 

Honza Pražák má vyrobená zrcadla na Flexaret, zkus se mu ozvat.


  • 0

#124 sano2

sano2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2023 - 19:31:08

Dik za info


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních