Přejít na obsah


Fotka

Flexaret - restaurování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
123 odpovědí na toto téma

#51 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 6 únor 2012 - 16:03:59

Ahoj,
mám Flexaret automat. Nevím, jestli je to některá číslovaná verze V, VI, VII nebo je to samostatná řada. Vypadá docela pěkně. Objektiv byl zašedlý, ten jsem vyčistil a přes matnici je toho také ještě spousta vidět.
Ale nevím, jestli je vůbec funkční. Zkoušel jsem do něj vložit svitek, navinul, ale to velké kolečko, které ho přetáčí se nezasekává a spoušť mi nejde zmáčknout. Párkrát exponoval samospouští, teda aspoň si to myslím, jenže celý svitek jsem přemotal bez zaseknutí. Nevíte někdo, jestli to nemá třeba ještě nějakou pojistku? Mám k tomu i návod, ale tam je to vše nesrozumitelný....(aspoň pro mě)
Nicméně, není tu někdo z Trutnovska, kdo by s tím měl zkušenost a měl chuť a čas tento aparátek zkouknout, jestli vůbec funguje?

Koukni na mechanismus previjeni jestli tam neni praskla pruzinka nebo neco, staci sundat bocni kryt.
V příloze jsou nákresy a vysvětlení funkce jednotlivých částí

Přiložený soubor (y)


  • 0

#52 Mišiší

Mišiší

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationKrkonoše
Reputace: 5

Publikováno 6 únor 2012 - 16:16:05


Ahoj,
mám Flexaret automat. Nevím, jestli je to některá číslovaná verze V, VI, VII nebo je to samostatná řada. Vypadá docela pěkně. Objektiv byl zašedlý, ten jsem vyčistil a přes matnici je toho také ještě spousta vidět.
Ale nevím, jestli je vůbec funkční. Zkoušel jsem do něj vložit svitek, navinul, ale to velké kolečko, které ho přetáčí se nezasekává a spoušť mi nejde zmáčknout. Párkrát exponoval samospouští, teda aspoň si to myslím, jenže celý svitek jsem přemotal bez zaseknutí. Nevíte někdo, jestli to nemá třeba ještě nějakou pojistku? Mám k tomu i návod, ale tam je to vše nesrozumitelný....(aspoň pro mě)
Nicméně, není tu někdo z Trutnovska, kdo by s tím měl zkušenost a měl chuť a čas tento aparátek zkouknout, jestli vůbec funguje?

Koukni na mechanismus previjeni jestli tam neni praskla pruzinka nebo neco, staci sundat bocni kryt.
V příloze jsou nákresy a vysvětlení funkce jednotlivých částí


Velice podrobné. Teď už vím, že mám Flexaret VI nebo VII. Tak snad nebude mechanika odlišná. Ale nechám to napoprvé radši Jendovi1250 jestli se zítra setkáme. Díky moc.
  • 0

#53 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 6 únor 2012 - 17:17:29

Koukni na závěrku VII by měla mít prestor nebo prontor (VIIa) 1s - 1/500s a VI metax nebo prontor 1- 1/400 , nejsem si tim uplne jistej ale zdejsi znalci me jiste opravi
  • 0

#54 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 únor 2012 - 17:28:09

Koukni na závěrku VII by měla mít prestor nebo prontor (VIIa) 1s - 1/500s a VI metax nebo prontor 1- 1/400 , nejsem si tim uplne jistej ale zdejsi znalci me jiste opravi


standart nemá na boku pod knoflíkem posunu filmu počitadlo, naopak na zadní straně jsou dvě červená okénka (pro 66 a 645), viz obr:
http://cevela.eu/sta...t_standard.html ; může a nemusí mít nápis standart,

6 a 7 vypadají dost podobně, ale hlavně mají spřažené počitadlo a vzadu žádná okýnka
http://cevela.eu/sta.../flexaret6.html

http://cevela.eu/sta.../flexaret7.html

všechny tři modely mají bajonety pro uchycení filtrů, starší přístroje mají nasazovací filtry, objektivy tam vypadají menší, elegantnější.

určovat to plde závěrek je trochu ošemetné, ale zrovna ta VII by měla jít.
  • 0

#55 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 6 únor 2012 - 18:32:35

kolegové musím se pochlubit - dneska sem dostal od kámoše krásnou Flexu II v nádherném vizuelním stavu (akorát mě kapku štve že fachčí akorát 1/50, 1/100 a 1/300 a vošklivá matnice)
Přiložený soubor  DSC01598.jpg   63,68K   99 Počet stažení
nevíte kde levně nechat seřídit závěrku a vyměnit matnici?
  • 0

#56 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 116 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 087

Publikováno 7 únor 2012 - 09:51:07

kolegové musím se pochlubit - dneska sem dostal od kámoše krásnou Flexu II v nádherném vizuelním stavu (akorát mě kapku štve že fachčí akorát 1/50, 1/100 a 1/300 a vošklivá matnice)
Přiložený soubor  DSC01598.jpg   63,68K   99 Počet stažení
nevíte kde levně nechat seřídit závěrku a vyměnit matnici?

Co je to levně????
My vozíme vše do Náchoda. Max. spokojenost. Cena za kompletní vyčištění a seřízení cca 1000 Kč.
  • 0

#57 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 únor 2012 - 10:58:03


kolegové musím se pochlubit - dneska sem dostal od kámoše krásnou Flexu II v nádherném vizuelním stavu (akorát mě kapku štve že fachčí akorát 1/50, 1/100 a 1/300 a vošklivá matnice)
Přiložený soubor  DSC01598.jpg   63,68K   99 Počet stažení
nevíte kde levně nechat seřídit závěrku a vyměnit matnici?

Co je to levně????
My vozíme vše do Náchoda. Max. spokojenost. Cena za kompletní vyčištění a seřízení cca 1000 Kč.

to je levně - děkuji
  • 0

#58 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 únor 2012 - 12:16:18

Ogři jak tak čtu, že samovolně pouštíte do oprav flexaretek tak se děsím. Vidím, že už se na trhu zanedlouho neobjeví flexaretka, které nebude mít "odborný" zásah za sebou.
No musím si sehnat ještě pár strojků na náhradní díly ;-)
  • 0

#59 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 8 únor 2012 - 12:26:22

Ogři jak tak čtu, že samovolně pouštíte do oprav flexaretek tak se děsím. Vidím, že už se na trhu zanedlouho neobjeví flexaretka, které nebude mít "odborný" zásah za sebou.
No musím si sehnat ještě pár strojků na náhradní díly ;-)

Proč se děsíš krakene, vždyť to není nijak složitý přístroj, proč to někam posílat když vyčistit si to sám je docela jednoduchý, já si teda netroufám akorát na závěrku. jinak mám 3 kousky a všechny už zásah měli.
  • 0

#60 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 8 únor 2012 - 12:33:14

Ogři jak tak čtu, že samovolně pouštíte do oprav flexaretek tak se děsím. Vidím, že už se na trhu zanedlouho neobjeví flexaretka, které nebude mít "odborný" zásah za sebou.
No musím si sehnat ještě pár strojků na náhradní díly :sad:


myslíš to čemu se říká "napadeno kutilem"?
  • 1

#61 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2012 - 15:21:52

Bohužel, v posledních dnech mi prošlo rukama několik Flexaret. Všechny neopravitelně poškozené. Často vypadají ani ne jako napadeny kutilem, ale jako zničeny idiotem. Nevíte, kde se furt berou kreténi, kteří mají potřebu čistit objektiv smirkovým papírem??
  • 1

#62 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 10 únor 2012 - 17:03:09

Netušíte čím vyčistit to lepidlo kterým na Flexaret lepili koženku či z čeho je udělaný povrh? Docela bych potřeboval to umýt abych je mohl nahradit něčím v lepším stavu.
  • 0

#63 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 10 únor 2012 - 18:12:51

Přiložený soubor  R0011157.JPG   1,43MB   188 Počet stažení

Takhle to vypadá s tím, že nějaké zbytečky lepidla jsou pod tím novým povrchem. Tak to asi nechám být a dodělám zbytek.
  • 0

#64 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 10 únor 2012 - 18:38:15

Netušíte čím vyčistit to lepidlo kterým na Flexaret lepili koženku či z čeho je udělaný povrh? Docela bych potřeboval to umýt abych je mohl nahradit něčím v lepším stavu.

Já bych si tipnul chemoprén, a ten ničím neumeješ, jen mechanicky. Jestli je to takový žlutý, tak je to on.
  • 0

#65 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 únor 2012 - 17:37:15

Zkusil by jsem ten chemoprén trošku nahlodat technickým benzínem, mohl by trošku změknout a potom jít líp dolů.
  • 0

#66 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 únor 2012 - 20:36:29

Chemoprém se rozpouští toluenem.
  • 0

#67 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 11 únor 2012 - 20:42:12

Benzin tomu nedělá vůbec nic. Ale toluen jsem nezkoušel. Líbilo by se mi kdyby to bylo pod těma novýma přelepkama čistý.
  • 0

#68 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 11 únor 2012 - 20:49:12

No na stránkách výrobce se píše

Doporučujeme mechanické odstranění škrabou, špachtlí nebo odbrousit. Jakékoli leptání ředidly (toluen, aceton) způsobí změknutí lepidla, které se pak maže a jeho odstranění je velmi komplikované.

Ale to je dnes, kdy se chemopren vyrábí bez toluenu, třeba ten starší toluenem půjde, asi nezbývá než to vyzkoušet...
  • 0

#69 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 11 únor 2012 - 20:55:03

Vyzkouším na kousíčku a uvidím.

Nemáte tip na materiál kterým se dá nahradit původní povrch? Ten na mé flexe byl komplet zničený ale ta imitace karbonu mi nepřijde pro Flexaret ideální.
  • 0

#70 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 únor 2012 - 21:49:34

přišel mi dneska balíček mimo jiné s polepama na Kieva 4 od http://aki-asahi.com...ev-4/kiev-4.php (leica emboss). Vypadá téměř stejně jako původní, ještě jsem to ale nemontoval (nejdřív řešim vnitřek). Na mojí Flex V má ten vulkanit jemnější hrbolky a pravidelnější, Shark skin by mohl být adekvátní náhradou. Bohužel s motivama flexy nevyrážej, je tam jenom kinofilm, nějaký rolej, kievy atd. Možná by je šlo ale ukecat aby poslali jenom nenasekanej list a z toho si to pak nastříhat. Je to samolepící.

PS: kdyby někdo chtěl žlutýho hada na Kieva 4, tak jsem dostal jako bonus (Free practise kit) :-P
  • 0

#71 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 12 únor 2012 - 08:35:12

Já jsem polepil svoje IVa tapetou v imitaci dřeva a vypadá to zajímavě.
  • 0

#72 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 253 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 12 únor 2012 - 13:34:54

Já jsem schopen to vyřezat i bez raznic, ale nezdařilo se mi sehnat žádný vhodný materiál. Objednávat kvůli každému aparátu arch z www.cameraleather.com se mi nechce, už jen kvůli obštrukcím s dovozem. Navýšení ceny o poštovné také není zrovna zanedbatelné.
  • 0

#73 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 únor 2012 - 16:20:37

Než jsem objevil Cameraleather.com, tak jsem polepoval koženkou na reprobedny. V potřebách pro diskžokeje a muzikanty k mání v různých vzorech a tloušťkách.
  • 0

#74 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 12 únor 2012 - 20:14:30

Zatim vse, co jsem potreboval sundat, pustilo acetonem.
  • 0

#75 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2012 - 21:52:09


Koukni na závěrku VII by měla mít prestor nebo prontor (VIIa) 1s - 1/500s a VI metax nebo prontor 1- 1/400 , nejsem si tim uplne jistej ale zdejsi znalci me jiste opravi


standart nemá na boku pod knoflíkem posunu filmu počitadlo, naopak na zadní straně jsou dvě červená okénka (pro 66 a 645), viz obr:
http://cevela.eu/sta...t_standard.html ; může a nemusí mít nápis standart,

6 a 7 vypadají dost podobně, ale hlavně mají spřažené počitadlo a vzadu žádná okýnka
http://cevela.eu/sta.../flexaret6.html

http://cevela.eu/sta.../flexaret7.html

všechny tři modely mají bajonety pro uchycení filtrů, starší přístroje mají nasazovací filtry, objektivy tam vypadají menší, elegantnější.

určovat to plde závěrek je trochu ošemetné, ale zrovna ta VII by měla jít.


VI od VII na první pohled rozlišíte pohledem na světlík, kde VII má nad a pod znakem meopty šroubky a úplně hlavní rozdíl je v tom, že VII má na úrovni spodního objektivu z obou boků další " knoflík ". Jeden je na zaklapávání ostřící páky ve 3 polohách a druhý je na možnost opětovného osvitu jednoho políčka. To žádnej jinej z typů neměl.
  • 1

#76 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2012 - 21:56:04

Co je to levně????
My vozíme vše do Náchoda. Max. spokojenost. Cena za kompletní vyčištění a seřízení cca 1000 Kč.



Kompletní vyčištění a seřízení v Praze Foto Škoda, Vodičkova ulice cca 700,- Kč
  • 0

#77 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 únor 2012 - 09:28:39

VI od VII na první pohled rozlišíte pohledem na světlík, kde VII má nad a pod znakem meopty šroubky a úplně hlavní rozdíl je v tom, že VII má na úrovni spodního objektivu z obou boků další " knoflík ". Jeden je na zaklapávání ostřící páky ve 3 polohách a druhý je na možnost opětovného osvitu jednoho políčka. To žádnej jinej z typů neměl.

VII jako jediná má na pravé boční straně zcela dole páčku na přepínání formátu 6x6 a 6x4,5. Také jako jediná má na závěrce "ozubené kolo" kterým se spřáhne nastavení clony a času. Bez těchto a výše uvedených znaků je to VI.
  • 0

#78 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 únor 2012 - 12:29:06

VI od VII na první pohled rozlišíte pohledem na světlík, kde VII má nad a pod znakem meopty šroubky a úplně hlavní rozdíl je v tom, že VII má na úrovni spodního objektivu z obou boků další " knoflík ". Jeden je na zaklapávání ostřící páky ve 3 polohách a druhý je na možnost opětovného osvitu jednoho políčka. To žádnej jinej z typů neměl.

VII jako jediná má na pravé boční straně zcela dole páčku na přepínání formátu 6x6 a 6x4,5. Také jako jediná má na závěrce "ozubené kolo" kterým se spřáhne nastavení clony a času. Bez těchto a výše uvedených znaků je to VI.


Ak sa nemýlim, tak VI bola vybavená štandardne závierkou Metax, len na export bolo niečo malo vybavené Prontorom SVS so spraženými clonami, táto verzia je občas označovaná aj ako VIa a u nás je veľmi vzácna, tu bol ešte montovaný ako hľadáčkový objektív Anastigmat 1:3/80
  • 0

#79 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 únor 2012 - 22:48:39

Asi jsem se o tom zmiňoval v druhém "Flexaret tématu", ale je to vcelku jedno.

Měl jsem problém, že se mi na nemalé části záběrů objevoval krytější oválek v horní asi 1/8 až 1/5 snímku způsobený lesklou stěnou šachty Flexaret V (tedy ve spodní části). Vznik tíhle lesklé plochy si vysvětluju vyhlazením při čištění zadní strany objektivu (je tam blbej přístup). Je to ač v malé míře vidět i u druhé Va co tu mám.
Nejdřív jsem to vyřešil nalepením kusu černého papíru na inkriminované místo a bylo po problému. Jenomže papírek maličko zasahoval do snímku (není tam žádný rantl) a dělal mi oblouček na negativu. V rámci tuningu flexy (přemazání ostření, výměna vadných dílů a matnice) jsem se rozhodl toto vyřešit taktéž.
Našel jsem doma tři černé modelářské barvy (Revell-email; Tamia a Agama acryl). Štětečkem jsem si na lesklém povrchu udělal vzorníček a email vyše jak co do černoty tak hlavně do lesku nejlíp. Aby to k něčemu vypadalo rozhodl jsem se to nastříkat. Omotal jsem to malířskou páskou a přesné vymaskování šachty modelářskou maskovací páskou. Airbrush měl samozřejmě zatuhlou jehlu ale ředilo, trpělivost a hrubá síla nakonec zvítězily :mad: a mohl jsem to fouknout. Jsem v tomhle totální amatér, podařilo se mi udělat několik "loužiček", ale s výsledkem jsem vpodstatě spokojen. Stříknul jsem to raději dvakrát, očekával jsem černější černou - možná jsem někde dělal něco blbě, ale co je hlavní - FUNGUJE TO. Minimálně na filmu co jsem zrovna vyvolal není nic nekalého, je ale pravda, že tam nebylo nějaké agresivnější protisvětlo.

Myslím si, že fotoaparát, který nefotí, jako by nebyl. A pokud nějaké nedostatky dané dávnou výrobou nebo věkem/opotřebením brání plně využít potenciál stroječku tak si nemyslím že je na škodu to nevylepšit. Pokud tedy není mým cílem přístroj ve vytríně ale nástroj. Ostatně jen velmi málo Flexaret může mít ambice stát se sbírkovým kouskem - pobouchané plechy a závěrky, dodřený objektiv z obou stran (a někdy i zevnitř!!)... skrátka nejsem příliš zastáncem tvrdého retro-focení - nebudu hádat při pohledu na matnici co ještě v záběru je a co už ne, nastavovat expozici odhadem když mám v kapse Sekonica a fotit na Orwo nebo gp3.
  • 1

#80 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2012 - 17:17:35

Mám flexu se ztuha jdoucím ostřením. Jinak (až na samospoušť) vypadá dobře. Lze závit jednoduše namazat (v komoře je jeho část vidět), nebo je potřeba aparát rozebrat? Jaký tuk je vhodný?


tedy, já osobně, než bych se pustil do nějakýho rozebírání ostření, tak bych nejprve vyzkoušel cokoliv na rozhejbání. Několik mojich Flex a cca 40 svých, rozhejbal naprosto spolehlivě můj kamarád, co se na Flexách naučil parádně štelovat jak ostření, tak hlavně závěrky. Fakt machr. Ale vím jedno - ani jednou nemusel rozebírat ostření, aby ho rozhejbal a to i u takových případů, že si člověk o ostřící páčku mohl zlomit palec.
  • 0

#81 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 únor 2012 - 18:45:19

ono je rozhejbání a rozhejbání, žejo. Nejde jenom o to, že mazivo zatuhne, ale nachytá se do toho prach a zrnka kde čeho. Skrátka není od věci to po těch desetiletích vyčistit a přemazat. Třeba ta moje šla ostřit celkem zlehka, ale zadrhávala (především u krátkých vzdáleností a potřebě přeostřit o pár centimetrů sem a tam). Teď jezdí plynule a scela hladce.

Už je ale potřeba vhodné vybavení - šroubováky a hlavně klíč na odšroubování objektivu (navíc pod barvou je ukrytý červík), pak pečlivost a všímavost - jak moc je zašroubovaný mosazný mezikus a hlavně v jaké pozici mají být zalícované rysky na ostřícím šneku. Když se to rozebere bez koukání tak je potom kovbojka to správně poskládat.

Dá se při tom udělat víc škody než užitku, tak bych to snad ani nedoporučoval zkoušet na důležitém kousku.
  • 0

#82 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 únor 2012 - 13:43:29

ono je rozhejbání a rozhejbání, žejo. Nejde jenom o to, že mazivo zatuhne, ale nachytá se do toho prach a zrnka kde čeho. Skrátka není od věci to po těch desetiletích vyčistit a přemazat. Třeba ta moje šla ostřit celkem zlehka, ale zadrhávala (především u krátkých vzdáleností a potřebě přeostřit o pár centimetrů sem a tam). Teď jezdí plynule a scela hladce.

Už je ale potřeba vhodné vybavení - šroubováky a hlavně klíč na odšroubování objektivu (navíc pod barvou je ukrytý červík), pak pečlivost a všímavost - jak moc je zašroubovaný mosazný mezikus a hlavně v jaké pozici mají být zalícované rysky na ostřícím šneku. Když se to rozebere bez koukání tak je potom kovbojka to správně poskládat.

Dá se při tom udělat víc škody než užitku, tak bych to snad ani nedoporučoval zkoušet na důležitém kousku.


No právě proto, že ta zborka a rozborka je věc velmi ošidná. Jenže, jeho postupem se daří odstranit i ten letitej nános. Ten postup přesně neznám, ale už se tady od něj na TK v nějakém vláknu objevil. Důležitej je ten výsledek. Ostření na závan větru. :-)

Tento příspěvek byl upraven od jenda1250: 19 únor 2012 - 14:04:59
dáváš 2x stejnou citaci

  • 0

#83 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 15 březen 2012 - 20:50:24

přišel mi dneska balíček mimo jiné s polepama na Kieva 4 od http://aki-asahi.com...ev-4/kiev-4.php (leica emboss). Vypadá téměř stejně jako původní, ještě jsem to ale nemontoval (nejdřív řešim vnitřek). Na mojí Flex V má ten vulkanit jemnější hrbolky a pravidelnější, Shark skin by mohl být adekvátní náhradou. Bohužel s motivama flexy nevyrážej, je tam jenom kinofilm, nějaký rolej, kievy atd. Možná by je šlo ale ukecat aby poslali jenom nenasekanej list a z toho si to pak nastříhat. Je to samolepící.

PS: kdyby někdo chtěl žlutýho hada na Kieva 4, tak jsem dostal jako bonus (Free practise kit) :idea:


a za čo by bol ten žltý had? email mám v profile :D
  • 0

#84 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 březen 2012 - 21:03:03


přišel mi dneska balíček mimo jiné s polepama na Kieva 4 od http://aki-asahi.com...ev-4/kiev-4.php (leica emboss). Vypadá téměř stejně jako původní, ještě jsem to ale nemontoval (nejdřív řešim vnitřek). Na mojí Flex V má ten vulkanit jemnější hrbolky a pravidelnější, Shark skin by mohl být adekvátní náhradou. Bohužel s motivama flexy nevyrážej, je tam jenom kinofilm, nějaký rolej, kievy atd. Možná by je šlo ale ukecat aby poslali jenom nenasekanej list a z toho si to pak nastříhat. Je to samolepící.

PS: kdyby někdo chtěl žlutýho hada na Kieva 4, tak jsem dostal jako bonus (Free practise kit) :idea:


a za čo by bol ten žltý had? email mám v profile :D


už si to vzal někdo jiný.sorry.
  • 0

#85 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 15 březen 2012 - 21:08:00

to nič :idea: zaj a chcme s aopýtať ohladom restauracie, ako odstranujete z foťákov takú zelenú oxidáciu?
  • 0

#86 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 březen 2012 - 21:17:45

to nič :idea: zaj a chcme s aopýtať ohladom restauracie, ako odstranujete z foťákov takú zelenú oxidáciu?

Oskrabat a potom kuchynsky ocet.
  • 0

#87 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 26 březen 2012 - 19:25:30


to nič :-P zaj a chcme s aopýtať ohladom restauracie, ako odstranujete z foťákov takú zelenú oxidáciu?

Oskrabat a potom kuchynsky ocet.


No ocot to vyžral ale až tak že tam zostala meď (?? testovane na kiev 3)
  • 0

#88 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 březen 2012 - 15:50:19

A co by tam mělo zůstat? Odstranil jsi korozi a pod ní je čistý kov. To je dobře, ne?
  • 0

#89 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 27 březen 2012 - 20:27:05

no v podstate áno ale čo teraz s tým ďalej? :rolleyes: namiesto zeleneho flaku mám flak medenej farby :)
  • 0

#90 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 březen 2012 - 12:06:57

Záleží, v jakém je to místě a co s tím foťákem zamýšlíš. Můžeš to natřít barvou, nechat nachromovat, vyleštit, vybělit Chronorem... Nebo jenom nakonzervovat a nechat tak, jako patinu.
  • 0

#91 farmer

farmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationPraha 12
Reputace: 9

Publikováno 28 březen 2012 - 13:47:41

Bohužel, v posledních dnech mi prošlo rukama několik Flexaret. Všechny neopravitelně poškozené. Často vypadají ani ne jako napadeny kutilem, ale jako zničeny idiotem. Nevíte, kde se furt berou kreténi, kteří mají potřebu čistit objektiv smirkovým papírem??


:oops: a jak jinak ten bordel z toho objektivu dostat, žejo
  • 0

#92 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 31 březen 2012 - 11:39:25

Dobrou chuť těm, kteří se obědovati chystají.
V říjnu jsem měl u pana Ulmana na celkové opravě Flexaret. Od té doby jsem na něj nefotil, anžto jsem neměl vývojnici na svitek, jen procvakávám ob týden všechny časy, aby nezatuhl a dnes jsem při zkoušení času B zjistil, že mám poměrně velký světlý chlup uvnitř objektivu. Přijde mi, že je před zadním členem.
Chtěl bych se vás zeptat, jak jej dostat ven? Četl jsem již dost "zaručených triků", na rozebírání objektivu, ale nerad bych něco pokazil... Do servisu se mi to však zase strkat nechce, jednak není listí a jednak si myslím, že by to šlo opravit i svépomocí.
Případně, nepodíval by se mi na to někdo v Brně, jak moc závažné to je?
  • 0

#93 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 březen 2012 - 12:11:51

Pokusil bych se (samozřejmě s citem) odšroubovat přední člen objektivu ze závěrky, nastavit Bčko, odclonit, zajistit spoušť (čas T), a opatrně nečistotu z vnitřní strany zadního členu odfouknout.
  • 0

#94 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 31 březen 2012 - 15:18:42

A čím ho odšroubovat? Nikde tam nevidím nějakou drážku. Gumový přípravek nemám.
  • 0

#95 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 březen 2012 - 16:10:04

A čím ho odšroubovat? Nikde tam nevidím nějakou drážku. Gumový přípravek nemám.


ehm, mě to teď zrovna taky nejde povolit :smile: . Žádný drážky tam nejsou, co obtočit kusem kabelu, třeba od myši?
  • 0

#96 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 31 březen 2012 - 17:02:16

Děkuji Pane, práce provedena, ani nebylo třeba velké síly a kleští, které již někdo zjevně použil přede mnou, jak se ten kabel pěkně ovinul. :smile:
  • 0

#97 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 7 duben 2012 - 18:40:25

ako odstranujete z foťákov takú zelenú oxidáciu?


Dnes jsem zkoušel tuto oxidaci (ale nebyla velká) odstranit takovou tou vatičkou, co se používá k čištění stříbra a šlo to dolů celkem pěkně. Tak jsem tím projel i hliníkový plášť objektivu a myslím, že to docela pomohlo (ten hnědý nádech tam stále je, ale nechtěl jsem to šudlit příliš). Pracovat ale opatrně, aby se částečky vaty nedostaly do objektivu, či na podobná místa.
  • 0

#98 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 7 květen 2013 - 13:33:51

Zdravím
neviete niekto ako vybrať zadný člen z prednej časti objektívu Mirar II (viď foto) z Flexaretu II? Objímka je dosť poničená od násuvných filtrov, tak by som ju chcel dať pochrómovať, ale nemôžem nijako prísť na to ako ho vybrať. Nie je tam žiaden závit ani nič podobné...

Vložený obrázek
  • 0

#99 Wisly

Wisly

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 květen 2013 - 20:19:50

Pani, este k tym polepom. Skuste umelu kozenku, ktorou oblepuju diplomovky. Vola sa to CELASTIK. Tam kde ich viazu Vam zradostou jednu predaju. Nestoji to vela. Vzory a farby maju od vymyslu sveta. Ja uz mam pripraveny na Etaretu.
  • 0

#100 eboocek

eboocek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2013 - 18:08:22

kolegové musím se pochlubit - dneska sem dostal od kámoše krásnou Flexu II v nádherném vizuelním stavu (akorát mě kapku štve že fachčí akorát 1/50, 1/100 a 1/300 a vošklivá matnice)
Přiložený soubor  DSC01598.jpg   63,68K   99 Počet stažení
nevíte kde levně nechat seřídit závěrku a vyměnit matnici?


Ahoj, matnici u dvojky jsem nahradil touhle koupenou na ebay.com, výměna je u dvojky jednoduchá a matnice sedí bez potřeby jakýchkoliv úprav.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních