Přejít na obsah


Fotka

Rodinné focení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
168 odpovědí na toto téma

#1 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 14 září 2010 - 19:00:50

Vážení kolegové, fotíval jsem - a v nějaké míře přád fotím - kdeco: dění na ulici, krajiny, industriální zákoutí, prtréty...ale před nějakým časem jsem se jaksi rozrostl o rodinu: žena, děti, příbuzní... Vždycky jsem slýchal - od starších fotografů, od profesorů na FAMU, od kolegů - že fotograf je buď Fotografem a nebo jen tím cvakálistou, kterej si fotí děti u stromečku a ženu při vejšlapu na Konopiště. Že je to jako se šoféry: jezdci jako Chiron oproti kloboukatým strejcům, kteří jedou s věnečkem na dušičky. Leč k věci: moji nejbližší se plavmo stali mým nejmilejším motivem a já jsem si uvědomil, že není důvodu to od sebe nějak oddělovat. Totiž snahu udělat řemeslně i umělecky kvalitní snímek a zároveň fotit rodinu. Někteří mí kolegové to všelijak oddělují: rodinu nefotí vůbec, nechávají to na ženě a jejím digikompaktu, popřípadě fotí všelijaké aranžované ateliérové fotky ve svém stylu, kde své blízké obsazují do různých rolí a kroutí jimi v roztodivných posicích. Vím určitě, že v tom nejsem sám, tak proto tohle vlákno. Rady, ukázky, zkušenosti, zážitky atd...
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 září 2010 - 20:17:05

No nééé? Že by se už aj na temnééj pomalu rozbřesklo? Toš šuhajíku to je jediné téma co stojí za to dělat opravdu festovně a pořádně... Máš recht!
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2010 - 20:20:59

Díky, Achernare, dotkl jsi se tématu, které je mi dnes, po mnoha letech hledání a tápání a zatracování sama sebe, hodně blízké. Je to na delší povídání, jestli jedeš do Nedvědice, docela se těším.
  • 0

#4 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 14 září 2010 - 20:24:14

Jsem rád, že někdo nadhodil toto téma. Od jisté doby dominují v počtu mých záběrů také hlavně rodinní příslušníci.

Jak jsem uvedl v jiném vlákně, snažím se fotit "family strít". Prostě nic nearanžovat a snažit se chytit rodinu co nejvíce na živo. Časem možná něco vložím na ukázku.
  • 0

#5 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 září 2010 - 20:26:20

a ja si cvakam, lebo ma to bavi a je mi celkom fuk ci to niekto poklada za cvaky alebo umenie ... a rodinu fotim najradsej ...
  • 0

#6 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 září 2010 - 20:31:04

No, osobně jsem k focení rodinky "dozrával" poměrně dlouho. Ona to sice je celkem oblíbená činnost tetiček, strejčků, babiček ale nikterak to nesnižuje hodnotu povedených snímků. Tedy těch opravdu povedených!
Když to vezmem z jinýho úhlu, kolik nepovedených záběrů krajin, lístečků, kytek a brouků je denně nacvakáno???
Považujme tedy tu naší "rodinnou" za rovnocennou. A mnohdy je ta "rodinná" přecijen o chloupek težší, dost možná víc než kropit brouky stlačenym dusíkem!
A co je težší, to dokážeme posoudit jen my...

Např. tuhle mam dost rád... Vložený obrázek
  • 0

#7 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 14 září 2010 - 20:39:38

...rodinné snímky mám rád a považuji je za to nejcennější, co jsem dosud nafotil. Hlavně když občas přinesu z komory nějaké rodinné snímky na papíře, okamžitě se změní pohled na několikahodinové odloučení od reality běžného života a hned to vrhá na finančně a časově náročný koníček jiné světlo :?:

Vložený obrázek
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 září 2010 - 21:53:20

Vážení kolegové, fotíval jsem - a v nějaké míře přád fotím - kdeco: dění na ulici, krajiny, industriální zákoutí, prtréty...ale před nějakým časem jsem se jaksi rozrostl o rodinu: žena, děti, příbuzní... Vždycky jsem slýchal - od starších fotografů, od profesorů na FAMU, od kolegů - že fotograf je buď Fotografem a nebo jen tím cvakálistou, kterej si fotí děti u stromečku a ženu při vejšlapu na Konopiště. Že je to jako se šoféry: jezdci jako Chiron oproti kloboukatým strejcům, kteří jedou s věnečkem na dušičky. Leč k věci: moji nejbližší se plavmo stali mým nejmilejším motivem a já jsem si uvědomil, že není důvodu to od sebe nějak oddělovat. Totiž snahu udělat řemeslně i umělecky kvalitní snímek a zároveň fotit rodinu. Někteří mí kolegové to všelijak oddělují: rodinu nefotí vůbec, nechávají to na ženě a jejím digikompaktu, popřípadě fotí všelijaké aranžované ateliérové fotky ve svém stylu, kde své blízké obsazují do různých rolí a kroutí jimi v roztodivných posicích. Vím určitě, že v tom nejsem sám, tak proto tohle vlákno. Rady, ukázky, zkušenosti, zážitky atd...


Mrzí mě nechuť a odsuzování fotografických škol. To samé tvrzení, že by pan FOTOGRAF nevyfotil rodinu. Každý si udělá rodinný snímek a třeba se i někomu povede tak, aby byl zajímavý i pro někoho jiného než jen blízkou rodinu. Jen to opravdu nebývá a asi nikdy nebude hlavní téma. Vás jako diváka zajímá Pepíček Nováků na pískovišti?

Hezké skloubení tématických prací na obživu a rodiny je u Annie Leibovitz. Ten přesah je zajímavý i proto, že je ať chceme nebo nechceme slavná osobnost. Je hezké poznat rodinu někoho o koho se zajímám. Rodina neznámého, průměrně žijícího Franty Omáčky je už samozřejmě pro veřejnost nezajímavá.

P.S. Jména Josef Novák a František Omáčka jsou použita jen jako příklad a nemají co doničení se skutečnými postavami.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2010 - 23:20:03

Prosim nekoho z moderatoru o presunuti do nejake vhodnejsi sekce. :?:
  • 0

#10 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 září 2010 - 00:54:41

Prosim nekoho z moderatoru o presunuti do nejake vhodnejsi sekce. :?:

přesunuto na současné místo...
  • 0

#11 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 září 2010 - 06:56:37

Je hezké poznat rodinu někoho o koho se zajímám.


Ano, rozpadajici-se Michel Jackson to je vono. A tlupy oligofreniku tleskaji...

Tohle jen ukazuje jak populace rapidne hloupne. Neumime zit sve vlastni zivoty! Podstatne jsou pro nas pouze polodebilni informace z medii...
A bohuzel tenhle trend zasahuje i do oblasti vzdelavani.
Stadecko je nutne udrzet na uzde. Je to jeden ze spusobu jak odvratit zajem nizsich socialnich vrstev od jejich vlastnich problemu. Odvratit pozornost od skutecneho deni, skutecnych hodnot. On proste nazranej pes nekousne...

V jinem threadu napsal kdosi, "jsme kulturne v riti". Bohuzel je to tak!
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 září 2010 - 07:01:30

Je hezké poznat rodinu někoho o koho se zajímám.


Ano, rozpadajici-se Michel Jackson to je vono. A tlupy oligofreniku tleskaji...

Tohle jen ukazuje jak populace rapidne hloupne. Neumime zit sve vlastni zivoty! Podstatne jsou pro nas pouze polodebilni informace z medii...
A bohuzel tenhle trend zasahuje i do oblasti vzdelavani.
Stadecko je nutne udrzet na uzde. Je to jeden ze spusobu jak odvratit zajem nizsich socialnich vrstev od jejich vlastnich problemu. Odvratit pozornost od skutecneho deni, skutecnych hodnot. On proste nazranej pes nekousne...

V jinem threadu napsal kdosi, "jsme kulturne v riti". Bohuzel je to tak!


Luďo kopíruji i tvůj názor, a to nejen v kultuře!!!!!
  • 0

#13 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 07:18:11

Co napsáno bylo, bylo napsáno pěkně. Je to otázka vnitřního uzrání a uvědomění. Pak lze fotografovat rodinu bez uzardění a fotograf, maje cos jako vidění a talent okouzlí nejen rodinu, ano, i náhodného diváka fotografií Pepíčka na pískovišti. Ostatně, vzpomeneme-li známé osobnosti fotografie, mnoho jich lze nalézti, an fotografují i rodinu. Připomenu zde současníka, jistého Zdeňka Dvořáka (lze na síti dopátrati více), který své fotoposlání na rodině takříkajíc založil. Jeho neustále se vyvíjející soubor "Prčíkovi" sklízí obdiv i ceny. Ž našeho pohledu jen teskníme, že fotografuje čísílky... :-(
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 září 2010 - 07:49:23

celý roky nefotim už nic jinýho a sem na to patřičně hrdej. musim mít silnej a pěknej vztah k objektu snímání a to mi i "cizejch" de zatim málokdy. jeden poměrně známej fotograf fotil celej život akty - svý ženy a tušimže pak i dcery. vystačil si, krásný dílo a hluboký...
  • 0

#15 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 15 září 2010 - 09:03:05

Ono pravděpodobně ten pohled skrze prsty na rodinnou fotografii jako téma je daný hodně tím, že rodinu vždy fotografovala a fotografuje převážná většina majitelů fotoaparátu - drtivá většina běžné populace ( to znamená ,že procentuální pravděpodobnost vzniku nepodarků až paskvilů je přirozeně extrémní) . Věcem jako street, dokumentární cykly, architektura, výtvarné věci atp. se už obvykle věnovali lidé s určitým fotografickým cítěním.
Z mého pohledu je naopak rodinná fotografie ( pokud se k ní přistupuje opravdu poctivě a ne již primárně jako k něčemu druhořadému) mimořádně náročná, ale o to více uspokojující a smysluplná záležitost. Jak psal Mamiak, vyžaduje silný a pěkný vztah k objektu ( to samozřejmě oboustranně), což už samo o sobě nebývá mnohdy zase až tak běžné ( jak to mnohdy vídávám v okolí). Dělat tak, abych dětem nebo jiným příbuzným svým konáním neotravoval život, fotografovat v přirozených situacích, vystihnout výrazy, zapasovat děj do okolí ( teleobjektivy považuji v tomto oboru za naprosto nepoužitelné) , to není jako vyjet si do Tater , najít si fleka a počkat na vhodné světlo ( a když to nevyjde dneska,mám-li čas, tak klidně zítra, pozítří). Stejně tak jestliže někdo dokumentuje např. "oblíbená" témata typu menšiny, okraj společnosti atp., má touto "atraktivitou" prostředí a její "fotogenicitou" půlku práce za sebou - mnohdy jsou takovéto fotografie postaveny pouze na odlišnosti od zbytku společnosti a kdyby tyto figury nahradili v obraze běžní občané, byly by fotografie absolutně o ničem. Naproti tomu např. dětí je všude hodně, plus mínus stejné, nic extra vyjímečného. O to více je třeba umět a snažit se, aby takováto fotografie měla nějaký smysl, byla zajímavá a současně přirozená .Aby to nebyl pouze jeden z milionu zvěčněných, náhodou zrovna učesaných a "nenuceně se do objektivu usmívajících" Pepíčků . Osobně tedy vnímám kvalitní rodinnou fotografii jako nádherné téma pro dlouhodobý dokument a snažím se dělat tak, abych se za své věci nemusel ani po letech stydět.
  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 09:40:01

takto to dělit, no nevím nevím ...
kdo dělá obvykle sračky v jakýchkoli jiných žánrech, dělá sračky i v rodinné fotografii... kdo je nekritický vůči sobě a svým výtvorům i v žánru rodinné fotografie, těžko to je i jinde.
a naopak !!!
a pózy - tohle fotím, k tomuto se nesnížím, apod. - nekomentuji, lidé jsou různé :-(
  • 0

#17 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 10:15:30

celý roky nefotim už nic jinýho a sem na to patřičně hrdej. musim mít silnej a pěknej vztah k objektu snímání a to mi i "cizejch" de zatim málokdy. jeden poměrně známej fotograf fotil celej život akty - svý ženy a tušimže pak i dcery. vystačil si, krásný dílo a hluboký...


Ono je tohle trochu jiné. Připomenu kolem Vánoc 2009 zemřelého Milana Šáru. Fantastické akty manželky, ale rodinná fotografie to rozhodně není.


Luda76:
Žít cizí životy, nikoliv vlastní a rozpadající se Michael Jacskon je o úplně něčem jiném. To už je Paparazzi, neschopnost plnohodnotně žít sám, sociální vyloučení, ...atd. Proč by ho nevyfotil, i když je to fotografie na ..., když za ní dostane zaplaceno horentní sumy. Krajinu byť špičkovou by neprodal. Masmédiím bych se rád tady v debatě vyhl - zbytečné rozepře.

Když poznáváš druhého práce a jeho život dostáváš se k poznání jeho díla. Varianty jedné fotografie jsou osobně pro mě zajímavé - poznám jak na tématu autor pracoval. Rodiné zázemí mi umožní pochopit proč se asi věnoval tomuto tématu a ne jiného. Pokud se podaří osobní setkání, opět posune mé myšlení a poznání trochu dál

Dětičky ve fotografii - Miloň Novotný má např. špičkový snímek dítěte koukajícího se z mrakodrapu. Parádní věc, ale soubor Pepíček na pískovišti, Pepíček papá, Pepíček udělal lulu mě opravdu nebaví. Ke své rodině máte určitý vztah, proto se Vám snímky líbí a oslovují Vás, ale zkuste se podívat i na cizí fotografie dětí - budou pro Vás zajímavé?

P.s. Sám teď dělám rodiné snímky. Bratr má mou zarámovanou fotografii jeho holčičky v obývacím pokoji. Všem rodinným příslušníkům se snímek líbí, takže vaše argumenty chápu, ale zkuste se podívat i na snímky kriticky. Mají co říci ostatním divákům?
  • 0

#18 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 15 září 2010 - 10:36:47

Ano, samozrejme ta preziravost k rodinne fotografii spociva predevsim v tom, ze je to dokonale hajemstvi laiku a amateru (nechci v tomhle oboru, kde kazdy pracuje srdcem pouzivat odsudky jako neumetel nebo packal, to si nikdo nezaslouzi). Ja se snazim fotit svou rodinu tak, aby ty fotky byly obecne platne, tedy pekne i pro toho, kdo o nas nic nevi. Nemam zadne fotky udelane v takovych formatech, abych je mohl dat do skeneru, tak jsem musel digitalem prefotit ty, ktere mam v ramech na zdi - omlouvam se tedy za kvalitu a nechteny autoportret v odrazu... chybi jeste jedna do triptychu, kterou jsem byl linej sundavat. Je to prirozena detska akce, zadny fotky ve studiu, i svetlo je prirozeny. Samozrejme Rollei, Tri-x, D-76:-)
Vložený obrázek

Vložený obrázek
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 září 2010 - 10:49:54

ale zkuste se podívat i na snímky kriticky. Mají co říci ostatním divákům?


jasně, že maj, proč myslíš, že ne? dokonce mam po poslednim ukazování mmj. i rodinnejch vobrázků v semilech na náměstí během společný výstavy v rámci temnýho expresu takovej nevodbytnej pocit, že minimálně ženský části publika sedí tenhle žánr možná víc než lecos "umělečtějšího". měl sem z těch reakcí radost
  • 0

#20 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 15 září 2010 - 10:50:45

Já mám pocit, že s tou utkvělou potřebou někomu něco hlubokého fotografií sdělovat se to mnohdy přehání. Zní to hezky, poselství, komplikovaná myšlenka, skryté významy atd. Ale můžete mi někdo říct, co z toho je obsahem např. klasicky pojaté krajinářské fotografie ( obzvláště bez přítomnosti nějakých projevů člověka), standardně pojatého aktu, čisté architektury apod. ? Jsou celé oblasti fotografie ( tedy podle mne), jejichž posláním není kromě nějakého estetična ( což samozřejmě není málo) prakticky nic. Je na tom snad něco špatného nebo méněcenného ?
  • 0

#21 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 září 2010 - 10:56:30

řeks to premo eště hodně decentně, přehání se a to tak, že velmi :-(
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 září 2010 - 11:02:47

krásnej zážitek mam z vobhajoby svý diplomky - komis si prohlídla mý fotky a voponent začal hledat ty skrytý významy, propojení a tak. na dotaz jestli sem to teda takhle ňák myslel, sem vodtušil, že ne, že sem nic nemyslel, nepropojoval a neskrejval, že se mi to takhle prostě jen líbilo a že nevim proč. zkrátim to, byli to moudrý chlapi a žena, dopadlo to výborně. večer v hospodě sem se dozvěděl, že i za upřímnost...
  • 0

#23 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 11:04:47

ale zkuste se podívat i na snímky kriticky. Mají co říci ostatním divákům?


jasně, že maj, proč myslíš, že ne? dokonce mam po poslednim ukazování mmj. i rodinnejch vobrázků v semilech na náměstí během společný výstavy v rámci temnýho expresu takovej nevodbytnej pocit, že minimálně ženský části publika sedí tenhle žánr možná víc než lecos "umělečtějšího". měl sem z těch reakcí radost


Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.

Když jsme u toho soubory s dětmi jsou fajn např. Dagmar Hochová. Jen to zase není typická rodinná fotografie.

http://www.topicuvsa...e&id=60:hochova
  • 0

#24 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 11:10:03

Já mám pocit, že s tou utkvělou potřebou někomu něco hlubokého fotografií sdělovat se to mnohdy přehání. Zní to hezky, poselství, komplikovaná myšlenka, skryté významy atd. Ale můžete mi někdo říct, co z toho je obsahem např. klasicky pojaté krajinářské fotografie ( obzvláště bez přítomnosti nějakých projevů člověka), standardně pojatého aktu, čisté architektury apod. ? Jsou celé oblasti fotografie ( tedy podle mne), jejichž posláním není kromě nějakého estetična ( což samozřejmě není málo) prakticky nic. Je na tom snad něco špatného nebo méněcenného ?


Ať chceš nebo nechceš sdělovat fotografií musíš. Minimálně do té míry, aby divák pochopil co jsi vlastně fotografoval. Vždyť kompozice, zalonění tonalita, výřez je cílený výběr autora a sdělení divákovi. A to nic skrytého do snímku nevkládám, nekonfrontuji, neexperimentuji..atd.
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 11:14:36

Je to prirozena detska akce, zadny fotky ve studiu, i svetlo je prirozeny.


JO !!!

to je přesně ono.... fotka mluví sama za sebe, nálada z ní řve, a pak je zbytečné cokoli říkat, stačí se usmát a duchem se to té atmosféry v ní vpít., a o to jde.

u dobré fotky ten úsměv v duši se rozleje každému, bez ohledu na příbuzenský poměr k zobrazenému.
dokud jsem byl jinoch a s foťákem v ruce jsem uléhal k spánku i vstával k snídani, byl v prostřední mnoha a mnoha dětí příbuzných, přátel, jejich přátel a známých, a fotil je, vůbec jsem o tom, jestli je to rodinná fotografie nebo ne, nepřemýšlel, proč taky... byla to reportáž jako jakákoli jiná, kterou jsem se pokoušel sdělit, jaký vlastně ten fotografovaný je... někdy se nepovedlo, když nebyl ke hře a vyprávění navázán vztah v důvěře, ale většinou ano. A víc, než fotka visící měsíc někde v hospodě či galerii v rámci výstavy, mě těší, že i po desítkách let fotka v té či oné rodině visí v rámu na zdi a je pořád stejně sdělná, jako byla naprosto čerstvá. A pokud je na tu fotku hrdý i sám zobrazený i po desítkách let, o to víc mě to těší.
U jakéhokoli portrétu jde o výsledek slovní, posléze hlavně výrazové komunikace mezi fotografem a fotografovaným, u dětí to platí několikanásobně, ty se neumějí ovládat a přetvařovat, nedají se aranžovat, jsou to jen zlomky vteřin, kdy je to to PRAVÉ. Před každým, kdo umí dělat dobře rodinnou fotografii, smekám. Většinou jsou to dobří fotoreportéři, kteří vědí .....
Tady totiž neplatí žádná spekulace, žádná chytristika, tady se fotí srdcem. Kdo i přitom má podvědomě zakořeněné trvalé zásady o obrazu, jeho kompozici (v jednoduchosti je genialita tu platí dvojnásob), má vyhráno, nemusí se zdržovat úvahami o formě, jen se snaží vyčíhnout ten pravý moment.
  • 0

#26 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 15 září 2010 - 11:17:43

Pepíček udělal lulu mě opravdu nebaví.


Revoluce by nastala,kdyby to vzali do ruky sami děti a vznikly by snímky typu "tatínek udělal lulu" nebo "maminka dělá E-E",to by byla teprv bomba,s hlubokým přesahem do neprobádaných hloubek rodiného žití :D 8-)

Kolego Achernare,snímky které jste zde umístnil jsou perfektní,závidím,já lidi prostě fotit neumím a chtěl bych to umět,inu,nemůžeme všichni - všechno ovládat.... Přesto jste mě ale něčím vyděsil - představoval jsem si vás jako takovou subtilní až křehkou bytost a nyní jsem spatřil ,jak hluboce jsem se zmýlil,zvláště ten kožich na tváři ! Letí na to ženský :-D :-(
  • 0

#27 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 15 září 2010 - 11:38:15

Kolego, na dojem nedejte, ve svem nitru jsem subtilni a krehka bytost :-( :-D
Jinak dlouho jsem se foceni lidi vyhybal, mel jsem dojem, ze to nebudu umet. Oni jsou ti lidi tak strasne neposedni, neklidni, melou se a koukaj porad kde co lita...vubec nestoji v klidu na spravnem svetle jako nejaka roura v nadherne osoupane zdi zapadle fabriky. Jenomze pak jsem musel fotit reportazni portrety do novin, pri rozhovoru. To bylo jednoduchy, reporter zpovidaneho bavil, v kavarne u okna bylo svetlo pekne a fotit se dalo temer jak tu rouru ve zdi. A pak kolegy muzikanty, na desky, k propagaci, na plakaty...a nakonec - to je absurdni oblouk z Prahy do Benesova pres Peking - brachu, tatu, dedu...a ted deti, zenu, svagra, tety...jen mame jsem jeste neudelal ani jednu slusnou fotku..Ale to uz je zas jiny povidani. Zajimavy je, ze kinofilmem jsem tech rodinnejch snimku udelal pramalo, navic s desivym procentem odpadu, 6x6 mi to jde skoro samo.
  • 0

#28 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 září 2010 - 11:42:58

Já mám pocit, že s tou utkvělou potřebou někomu něco hlubokého fotografií sdělovat se to mnohdy přehání. Zní to hezky, poselství, komplikovaná myšlenka, skryté významy atd. Ale můžete mi někdo říct, co z toho je obsahem např. klasicky pojaté krajinářské fotografie ( obzvláště bez přítomnosti nějakých projevů člověka), standardně pojatého aktu, čisté architektury apod. ? Jsou celé oblasti fotografie ( tedy podle mne), jejichž posláním není kromě nějakého estetična ( což samozřejmě není málo) prakticky nic. Je na tom snad něco špatného nebo méněcenného ?


naprostý souhlas.

navíc rodinná fotografie je přesně to, čeho se dík svému neumětelství vyhýbám. přijde mi to jako to nejdůležitější. to co na sebe klade největší odpovědnost za přenesení vnitřního pocitu, který bývá často slilnější, než um fotografa. a nic tomu na důležitosti neubírá, že to možná nakonec bude zajímat jen tu mojí rodinu. nejsem povinován tím že fotím sdělovat něco obecně hlubokého. ačkoliv si nic hlubšího než upřímný vztah k jinému člověku nedovedu představit.

díky achernare za toto téma. mně ty fotografie mají co říct.
  • 0

#29 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 září 2010 - 11:55:50

Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.


a to jsem vůbec nepochopil. člověk - divák - matka je nějak emočně retardovaný adresát fotografického sdělení?
  • 0

#30 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 září 2010 - 12:41:58



Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.


a to jsem vůbec nepochopil. člověk - divák - matka je nějak emočně retardovaný adresát fotografického sdělení?


díky náčelníku, že ses mě zastal. neodpustim si takovouhle fantazii - místo mě u tý vobhajoby sedí nojgi, syntetyzuje, transcenduje, analyzuje.... a voni ho vyhazujou. mám škodolibou radost za nás, za všechny matky i akademiky :-(
  • 0

#31 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 12:42:26



Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.


a to jsem vůbec nepochopil. člověk - divák - matka je nějak emočně retardovaný adresát fotografického sdělení?


Přemlouváš opačné pohlaví k tomu, že toužíš po dítěti? Roste v tobě nový život? Rodíš? Kojíš? Žena má k dítěti úplně jiný vztah, i když není její. Už chápeš? Jestli jsi chodil do školky, kolik tam bylo vychovatelů žen a mužů?
  • 0

#32 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 15 září 2010 - 12:54:24

Abych pravdu řekl, tak narození potomka byl ten pravý důvod, proč jsem začal s focením. Ne že bych předtím nefotil, ale plácal jsem stovky snímků na digitál a tak nějak mi to stačilo. Jak ale přišel malý na svět, tak sem koupil zrcadlovku (protože fotky z ultrazoomu stály za prd), nějaký to pevný sklo a začal se o focení víc zajímat. Na drahý EF-S skla sem ale neměl peníze, tak sem se dal cestou M42 objektivů a s jedním přišel jako bonus i foťák (Praktica). Nacpal sem tam film a po vyvolání bylo jasný, že sem tomu propadl....to je ale do jinýho vlákna.

Rodinný fotky jsou pro mě opravdu to nejcennější, ale zároveň je mi jasný, že to není fotografický téma, který bych někde mimo rodinu mohl prezentovat (kdo nemá k focenýmu objektu vztah, tak ho nejspíš fotka vůbec nezaujme). Fotím prostě sám sobě pro radost a něco neopakovatelnýho mi to přináší. Problém asi nastane až mi dítko vyroste a já budu řešit, co vlastně cvakat dál :twisted:

No a připojím nějakou fotku, ne?
Tohle je z prvního negativu co jsem prohnal prakticou. Technicky hrůzostrašný, ale mám ji prostě rád
Vložený obrázek
Další už jsou "novější"
Vložený obrázekVložený obrázek

Ještě něco závěrem. Smekám nad fotografem, který dokáže "na objednání" napochodovat do "neznámé" rodinky, poklábosit a za dvě hoďky odejít s použitelnýma fotkama. Je to jako u dobrýho portrétu - fotka je asi fakt vedlejší produkt dobrého vztahu, souznění a harmonie.
  • 0

#33 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 září 2010 - 12:55:52

foceni nejblizsich (tz. rodina a pratele) je imho jedina vetev fotografie, ktera ma OPRAVDOVY smysl.

myslim, ze tyhle fotky mohou klidne lezet v krabici, mohou byt tragicky komponovane, trochu preexponovane, flekate a spol. ale porad budou mit smysl ...kdykoli je clovek vezme do ruky a prohlizi si je.
(laska a umeni jsou asi 2 nejkrasnejsi hodnoty na svete, ale ta laska bude preci jen vzdy trochu vys :twisted:)
  • 0

#34 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2010 - 13:05:42

Ještě něco závěrem. Smekám nad fotografem, který dokáže "na objednání" napochodovat do "neznámé" rodinky, poklábosit a za dvě hoďky odejít s použitelnýma fotkama. Je to jako u dobrýho portrétu - fotka je asi fakt vedlejší produkt dobrého vztahu, souznění a harmonie.

Občas mě někdo osloví, zda bych mu neofotil potomka. Chápu, že by chtěl mít "kvalitnější" fotografie, ale ti lidé si stejně neuvědomují, že budou mít vždy lepší fotky než já i kdyby je fotili mobilem. Můžu je udělat technicky kvalitnější, ale to je tak všechno. Oni s tím dítětem jsou stále, znají jeho nejkrásnější úsměv, znají jeho záliby, radosti, tedy vlastně vše co pak jako rodiče v té jejich mobilovce mají..... Proto je portrétní fotografie, akt atp. obohacována o zajímavé pózy, situace, nálady protože od těchto citů abstrahuje. Fotka od cizího člověka může být "povedená" ale bude mít dle mého v naprosté většině ekvivalent fotky pro babičku. (aneb focení ve školkách s tatrovkou či jinou hračkou .)
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 září 2010 - 13:08:38

....nojgi, syntetyzuje, transcenduje, analyzuje....

tyjo, nevím sice o čem sa to mluví, ale že je ogara Noigijú taký dareba, to sem netušíl...., že sa nestydí....také věci dělat.... a navíc ani nevím jak takého zvěrstva vypadajú.
  • 0

#36 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 září 2010 - 13:11:38

(laska a umeni jsou asi 2 nejkrasnejsi hodnoty na svete, ale ta laska bude preci jen vzdy trochu vys :lol:)


dokud ji nezačneš vysvětlovat :twisted:
  • 0

#37 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 září 2010 - 13:17:27

Cítím to stejně jak píše Pavlík P.
  • 0

#38 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 září 2010 - 13:18:29

jasně, že maj, proč myslíš, že ne? dokonce mam po poslednim ukazování mmj. i rodinnejch vobrázků v semilech na náměstí během společný výstavy v rámci temnýho expresu takovej nevodbytnej pocit, že minimálně ženský části publika sedí tenhle žánr možná víc než lecos "umělečtějšího". měl sem z těch reakcí radost

sedí nesedí, "trpím" pokaždý když ukáže žena nějaký synkovy povedenější snímky kamarádkám - každá po mě chce "fotit děti"
zkoušel jsem to už opatrně "přemyklíkovat" na nějakej profi atelier, že pět stovek za pět ateierových snímků od řadového fotografa - nikoli slavného jména - jednou ročně se dá unýst a ne, nedaj si říct - chtěj to ode mě, ale já nemám ani čas, ani atelier kam bych je posadil
(myslím atelier s denním světlem a školní lavicí jako pomůckou a ne blesky a plyšáky)
a kteří jste šli někam fotografovat neklidná dítka do rodiny, tak víte, jaké to je, někdy se daří, jindy...

co s tím? chtějí vlastně obyčejný rodinný portréty - takovou rodinnou fotografii
pak se něco domluví ve vedlejší vesnici, dokonce dvě těhule najednou na nějaký decentní čtverce a ony hodinu dopředu zavolají, že by chtěly na snímku i manžely a tito nejsou doma, vrací se až za několik hodin - no tak sem tam nejel a co - žena mi po dvou letech vyčte, že "vona už je těhotná zas a ještě jsem ji nefotil" :twisted:
kdyby si někdo z teslových akcionářů chtěl takovou rodinnou fotografii vyzkoušet - tak ho těm chtivým matkám budu posílat, ale budou po vás pak chtít pak ty obrázky že ano, tak poroz na termíny :) :) :lol:
  • 0

#39 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 září 2010 - 13:19:06

Přemlouváš opačné pohlaví k tomu, že toužíš po dítěti? Roste v tobě nový život? Rodíš? Kojíš? Žena má k dítěti úplně jiný vztah, i když není její. Už chápeš? Jestli jsi chodil do školky, kolik tam bylo vychovatelů žen a mužů?


příteli, mám za sebou myslím více předmětů o člověku než většina uživatelů zde, vím dost o tom co je muž a co je žena (i o tom, kde se rozdíly hledají čistě uměle). stále ovšem nechápu, co diskriminuje člověka s pozitivním, možná i biologicky silnějším vztahem k dětem od toho, být dobrým adresátem kvalitní fotografie - na které je třeba zrovna dítě. to, že ty nedokážeš onu emoční sílu rozklíčovat neznamená nic. jsi otcem? vychováváš děti? máš pocit, že jsi se stal po tomto fotografickým infantilem? či pokud se tak ještě nestalo, předpokládáš, že k tomu dojde? nebo dokonce máš za to, že být reprodukčně aktivní je pro působení na poli fotografie škodlivé?

ano. budeš pak možná trochu jiný divák. o nic lepší ani horší než jsi teď.

nedělám si legraci, můžeš být toho názoru. jsou lidé, jichž si vážím a takový názor vzhledem k nějakému oboru zastávají. Kierkegaard například

PS: mám chuť uspořádat výstavu "pouze pro matky" - mám totiž pocit, že setkání s nimi mi bude přínosnější.
  • 0

#40 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2010 - 13:26:37

Abych také vložil nějaké fotó jako fotografi cizích dětí, tak tady u té jediné mám pocit, že tam něco je. Asi proto, že jde o příbuzné, proto se člověk umí i víc vcítit....

Vložený obrázek
  • 0

#41 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 13:47:52


Přemlouváš opačné pohlaví k tomu, že toužíš po dítěti? Roste v tobě nový život? Rodíš? Kojíš? Žena má k dítěti úplně jiný vztah, i když není její. Už chápeš? Jestli jsi chodil do školky, kolik tam bylo vychovatelů žen a mužů?


příteli, mám za sebou myslím více předmětů o člověku než většina uživatelů zde, vím dost o tom co je muž a co je žena (i o tom, kde se rozdíly hledají čistě uměle). stále ovšem nechápu, co diskriminuje člověka s pozitivním, možná i biologicky silnějším vztahem k dětem od toho, být dobrým adresátem kvalitní fotografie - na které je třeba zrovna dítě. to, že ty nedokážeš onu emoční sílu rozklíčovat neznamená nic. jsi otcem? vychováváš děti? máš pocit, že jsi se stal po tomto fotografickým infantilem? či pokud se tak ještě nestalo, předpokládáš, že k tomu dojde? nebo dokonce máš za to, že být reprodukčně aktivní je pro působení na poli fotografie škodlivé?

ano. budeš pak možná trochu jiný divák. o nic lepší ani horší než jsi teď.

nedělám si legraci, můžeš být toho názoru. jsou lidé, jichž si vážím a takový názor vzhledem k nějakému oboru zastávají. Kierkegaard například

PS: mám chuť uspořádat výstavu "pouze pro matky" - mám totiž pocit, že setkání s nimi mi bude přínosnější.


Jen jsem odpověděl na to co Mamiak nakousl. Čím to je, že se ženám fotografie dětí líbí více. O diskriminaci nepadlo ani slovo. Ani nepadlo o tom, že by tím pádem měla být žena horším divákem nebo fotografem. Tyto teorie tu rozvijí jiní.

Uspořádej výstavu, třeba mě přesvědčíš, že má smysl toto téma fotografovat i pro někoho jiného než jen rodinu.
  • 0

#42 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 září 2010 - 14:01:12

Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.

jestli ti z toho něco jemně negativního nesmrdí... pak jsem asi přecitlivělej. já to vidím tak, že žena je předveším matka a tudíž nedokáže posoudit fotografie s dětmi tak nezaujaté, jako muž. to z tý věty na mě přímo padá. nebo snad myslíš, že zrovna kolega mamiák potřebuje v tomto otevřít oči?

jak vidíš, je tu dost lidí, pro které je takové téma zajímavé. ne nutně jít na výstavu rodinných snímku kohokoliv z nás, ale takové snímky pořizovat z jakýchkoliv důvodů. mluvit o tom, sdělovat si zkušenosti i pohovořit nad konkrétními snímky. empatie, mít radost z radosti toho dtuhého, to je dostatečné ospravedlnění smyslu takové fotografie. dále je v těch fotografiích mnoho upřímnosti, atributu, kterého si mnozí váží a který často v neotřelosti výtvarných fotografií chybí.

jinak omlouvám se, neber to vůbec osobně. ale nemám nejmenší ambici a už vůbec ne zájem tebe o něčem přesvědčovat.
  • 0

#43 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 15 září 2010 - 14:09:57

Zaujala mne jedna vec: nekdo tu psal, ze ho fotky nejakych cizich deti nezajimaj (budiz mi prominuto, ze to takhle vulgarisuju)...A pritom - kolik jsme vsichni videli tech vsech Streitu, Bressonu, Lartigueu a co ja vim koho jeste: tam do objektivu hledi parta rozesmatych ciganu, jinde nejakej pan v klobouku, onde zas policajt s pendrekem. A pendrek o tech lidech vime, ba co vic - pendrek se o ne starame. Nebot je to HEZKA FOTKA. V tomhle ohledu nevidim absolutne zadny rozdil mezi focenim vlastni rodiny a dokumentem, reportazi, portretem a prilehlymi zanry obecne. Fotografovani rodiny(obzvlaste deti) ma pak jednu zasadni vyhodu a jednu velkou nastrahu.
Vyhodou samosebou je, ze ty lidi dobre zname a pri elementarnich fotografickych schopnostech budeme tu svou znalost schopni vyuzit, abychom zobrazovane osoby ukazali emotivne a navic takove, jake jsou - s jejich nitrem. A zde tkvi i ona past: emocni zaujeti, laska, nam mnohdy zastre oci a nedovoli nam divat se na vyslednou fotografii toliko z hlediska fotografickeho. Kdyz to dokazeme - tedy chopit se vyhody a prekonat tu past, potom muzeme delat obrazky, ktere JAKEHOKOLI citliveho divaka zasahnou, zaujmou, dojmou ci jen potesi.
  • 0

#44 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 14:14:46

Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.

jinak omlouvám se, neber to vůbec osobně. ale nemám nejmenší ambici a už vůbec ne zájem tebe o něčem přesvědčovat.


Nojgi, já se připojím, s dovolením, a začnu tou druhou větou. A to proto, že negativní emoce taktéž nehodlám dmýchat.
Co se Tvého vyjádření týče, je jaksi podivné... Osobně "Tebe to nezajímá", a také se tím zabývat nemusíš ani jako divák, ani jako fotograf. Avšak jaký je rozdíl mezi dobrou fotografií dítěte a dobrou fotografií portrétní, např. dívky, muže, mezi fotografií neznámých lidí na ulici, v metru, mezi jakousi krajinou, která na nás nepůsobí, protože není "naše"? Žádný, to mi věř. Tvou větu by bylo lze použít pro cokoliv..

Naštěstí mne nikdo nenutí prohlížet fotky z fotbalu či motokrosu... Tam to mám zase "vyfiltrovaný" já.... :twisted:
  • 0

#45 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 15 září 2010 - 14:15:04

Rodinný fotky jsou pro mě opravdu to nejcennější,......
No a připojím nějakou fotku, ne?



Pane kolego, obzvlast ta treti je prekrasna. Kazdy den se takove obrazky nevyvedou.
  • 0

#46 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 15:51:16

Zaujala mne jedna vec: nekdo tu psal, ze ho fotky nejakych cizich deti nezajimaj (budiz mi prominuto, ze to takhle vulgarisuju)...A pritom - kolik jsme vsichni videli tech vsech Streitu, Bressonu, Lartigueu a co ja vim koho jeste: tam do objektivu hledi parta rozesmatych ciganu, jinde nejakej pan v klobouku, onde zas policajt s pendrekem. A pendrek o tech lidech vime, ba co vic - pendrek se o ne starame. Nebot je to HEZKA FOTKA. V tomhle ohledu nevidim absolutne zadny rozdil mezi focenim vlastni rodiny a dokumentem, reportazi, portretem a prilehlymi zanry obecne. Fotografovani rodiny(obzvlaste deti) ma pak jednu zasadni vyhodu a jednu velkou nastrahu.
Vyhodou samosebou je, ze ty lidi dobre zname a pri elementarnich fotografickych schopnostech budeme tu svou znalost schopni vyuzit, abychom zobrazovane osoby ukazali emotivne a navic takove, jake jsou - s jejich nitrem. A zde tkvi i ona past: emocni zaujeti, laska, nam mnohdy zastre oci a nedovoli nam divat se na vyslednou fotografii toliko z hlediska fotografickeho. Kdyz to dokazeme - tedy chopit se vyhody a prekonat tu past, potom muzeme delat obrazky, ktere JAKEHOKOLI citliveho divaka zasahnou, zaujmou, dojmou ci jen potesi.


AMEN :twisted:
  • 0

#47 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 15:58:42

:twisted:
Vložený obrázek
  • 0

#48 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 16:11:00

Žena je především matka. Proto ty kladné reakce. Proč ne? Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.

jestli ti z toho něco jemně negativního nesmrdí... pak jsem asi přecitlivělej. já to vidím tak, že žena je předveším matka a tudíž nedokáže posoudit fotografie s dětmi tak nezaujaté, jako muž. to z tý věty na mě přímo padá. nebo snad myslíš, že zrovna kolega mamiák potřebuje v tomto otevřít oči?

jak vidíš, je tu dost lidí, pro které je takové téma zajímavé. ne nutně jít na výstavu rodinných snímku kohokoliv z nás, ale takové snímky pořizovat z jakýchkoliv důvodů. mluvit o tom, sdělovat si zkušenosti i pohovořit nad konkrétními snímky. empatie, mít radost z radosti toho dtuhého, to je dostatečné ospravedlnění smyslu takové fotografi dále je v těch fotografiích mnoho upřímnosti, atributu, kterého si mnozí váží a který často v neotřelosti výtvarných fotografií chybí.

jinak omlouvám se, neber to vůbec osobně. ale nemám nejmenší ambici a už vůbec ne zájem tebe o něčem přesvědčovat.


Jeden mluví o voze a druhý o koze a není to poprvé. Možná oba dva nečteme své příspěvky pozorně až do konce. Nikde jsem nenapsal, že rodinná fotografie je pod nějakou úroveň. Sám naopak píši hned v prvním příspěvku, že každý fotograf si rodinou fotografií projde a dělá to rád. Výstavní ambice a atraktivnost pro cizího diváka je naprosto jiná věc a sami fotografové to chápou.

Netuším co by negativně smrdělo z toho, že žena je především matka, a proto má vštřicnější vztah k dětem. To vysvětluje i Mamiakovu poznámku, že se ženám snímky dětí líbily více než cokoliv jiného. Pupínky mi naběhly až po tvé otázce "matka je nějak emočně retardovaný adresát fotografického sdělení?" To je fakt síla, formulace úžasná. Jako žena bych se s tebou hned rozvedl.

Porovnej si fotky žen a mužů. Dokonce můžeš s malým procentem zde na TK. Jiné, tím nemyslím špatné myšlení poznáš na první pohled. Z 90% jsou mužské fotky "neučesané", "drsné", všímají si úplně jiných věci než ty ženské, které jsou kompozičně "jemně vybroušené", "romantické"...atd. Prostě jsou ty pohledy na svět jiné a rozhodně neříkám, že je to špatně. Naopak to celou fotografii obohacuje.

Podívej se třeba na Koudelku a Hochovou ať zůstaneme u nás. Máš možnost navštívit výstavu Šechtlové v LGP a porovnat s Miloněm Novotným. Oba dva např. fotografovali New York a Miloň jí fotografie pomáhal vybírat.

P.S. Vratmě se k dětičkám, protože tohle nevyřešíme. Třeba si za pár let řekneme více.
  • 0

#49 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 16:18:24

Zaujala mne jedna vec: nekdo tu psal, ze ho fotky nejakych cizich deti nezajimaj (budiz mi prominuto, ze to takhle vulgarisuju)...A pritom - kolik jsme vsichni videli tech vsech Streitu, Bressonu, Lartigueu a co ja vim koho jeste: tam do objektivu hledi parta rozesmatych ciganu, jinde nejakej pan v klobouku, onde zas policajt s pendrekem. A pendrek o tech lidech vime, ba co vic - pendrek se o ne starame. Nebot je to HEZKA FOTKA. V tomhle ohledu nevidim absolutne zadny rozdil mezi focenim vlastni rodiny a dokumentem, reportazi, portretem a prilehlymi zanry obecne. Fotografovani rodiny(obzvlaste deti) ma pak jednu zasadni vyhodu a jednu velkou nastrahu.
Vyhodou samosebou je, ze ty lidi dobre zname a pri elementarnich fotografickych schopnostech budeme tu svou znalost schopni vyuzit, abychom zobrazovane osoby ukazali emotivne a navic takove, jake jsou - s jejich nitrem. A zde tkvi i ona past: emocni zaujeti, laska, nam mnohdy zastre oci a nedovoli nam divat se na vyslednou fotografii toliko z hlediska fotografickeho. Kdyz to dokazeme - tedy chopit se vyhody a prekonat tu past, potom muzeme delat obrazky, ktere JAKEHOKOLI citliveho divaka zasahnou, zaujmou, dojmou ci jen potesi.


Reportážní snímek, dokument a rodinná fotka je pro mě úpně něco jiného. Nezlobte se na mě, ale např. parchantíci hrající si v rozbořeném městě po válce mimo jiné na zraněné - Bresson je něco jiného než rodiná dovolená na pláži. Salgadovi děti z utečeneckých táborů nemohu srovnávat s rodiným obědem...atd. Snímky mají úplně jiné význami. To je doufám pochopitelné.
  • 0

#50 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 září 2010 - 16:38:48

P.S. Vratmě se k dětičkám, protože tohle nevyřešíme. Třeba si za pár let řekneme více.


ano, vážně toho necháme. ani o píď jsme se nepřiblížili tomu, o čem mluvíme. a to vzdor faktu, že činnosti, ke kterým mě vyzýváš, nejsou pro mě ničím novým (všímat si rozdílů, ale i nerozdílů v "mužské" a "ženské" fotografii).

asi jsem to vázně špatně pochopil, dle té formulace. bach to vysvětlil, co mě k tomu vedlo - "pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá ne rozdíl od ženy, která je především matkou a až následně divačkou" - mimo kurzívu mé domyšlenosti. tak to na mě působilo.
pokud šlo opravdu o tak banální a povrchní poznámku, že "ženy narozdíl od mužů rodí" pak jsem tomu přikládal asi větší význam, než to mělo - snad z nepochopení, proč něco takového bez širších konotací vůbec psát. jsem nějak vycvičen k těmto generalizacím zaujímat nesmířlivý postoj.

ještě jednou, omluva.[/i]
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních