Přejít na obsah


Fotka

Rodinné focení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
168 odpovědí na toto téma

#51 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 377

Publikováno 15 září 2010 - 19:43:45

Reportážní snímek, dokument a rodinná fotka je pro mě úpně něco jiného. Nezlobte se na mě, ale např. parchantíci hrající si v rozbořeném městě po válce mimo jiné na zraněné - Bresson je něco jiného než rodiná dovolená na pláži. Salgadovi děti z utečeneckých táborů nemohu srovnávat s rodiným obědem...atd. Snímky mají úplně jiné význami. To je doufám pochopitelné.


Clovece, to mas samozrejme pravdu, jenze je tu zadrhel: argumentujes extremem. Jisteze valecna fotografie, ci zkratka fotografie extremnich situaci je obsahove jina, nez fotografie deti na piskovisti. Jenze vetsina one humanisticke fotografie zobrazuje prave bezny zivot, obycejne lidi, ne valky a postapokalyptycke vyjevy. To, co fotili ti nejvetsi, treba zrovna zminovany Bresson nebo Lartigue, byl prave vsedni zivot a v tom byla jejich velikost - oni ten vsedni den povysili na umeni, stejne jako si Sudek ve svych vrcholnych chvilich vystacil s curbesem na vlastnim okne. Rodinna fotografie, dame-li si za ukol pojednat ji umelecky i remeslne co nejlepe, nejen ze pred cloveka klade pozadavky stejne, jako dobra reportaz, dobry dokument, dobry portret, ale klade je vsechny najednou.
Ja uz jsem videl machrovskejch fotek: toho moderniho chladnyho komposicniho umu, toho pretvareni sveta, aby se vesel do predstavy a designoveho zameru (nic proti tomu obecne nemam, kazdej at si foti jak chce a co chce), ale procitena fotografie blizkych mne spolehlive zasahne vic. Obecne si vsimam toho - a jiste mi to mnozi potvrdite - ze nejlepsi obrazky vznikaji tehdy, kdyz clovek motiv dokonale zna. Ansel Adams fotil celej zivot jednu horu a jedno udoli, Sudek par narozi, oken a stromu. Naproti tomu mnozi vozi povrchove krasne, ale melke a jaksi kluzke snimky z Brahmaputry nebo Mongolska. (nevylucuji moznost, ze i nahlym intuitivnim vhledem danym nejvetsim mistrum muze vzniknout uzasny obrazek, ovsem spolehat se na to neda.)
  • 0

#52 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 září 2010 - 20:57:24

Reportážní snímek, dokument a rodinná fotka je pro mě úpně něco jiného. Nezlobte se na mě, ale např. parchantíci hrající si v rozbořeném městě po válce mimo jiné na zraněné - Bresson je něco jiného než rodiná dovolená na pláži. Salgadovi děti z utečeneckých táborů nemohu srovnávat s rodiným obědem...atd. Snímky mají úplně jiné význami. To je doufám pochopitelné.


Clovece, to mas samozrejme pravdu, jenze je tu zadrhel: argumentujes extremem. Jisteze valecna fotografie, ci zkratka fotografie extremnich situaci je obsahove jina, nez fotografie deti na piskovisti. Jenze vetsina one humanisticke fotografie zobrazuje prave bezny zivot, obycejne lidi, ne valky a postapokalyptycke vyjevy. To, co fotili ti nejvetsi, treba zrovna zminovany Bresson nebo Lartigue, byl prave vsedni zivot a v tom byla jejich velikost - oni ten vsedni den povysili na umeni, stejne jako si Sudek ve svych vrcholnych chvilich vystacil s curbesem na vlastnim okne. Rodinna fotografie, dame-li si za ukol pojednat ji umelecky i remeslne co nejlepe, nejen ze pred cloveka klade pozadavky stejne, jako dobra reportaz, dobry dokument, dobry portret, ale klade je vsechny najednou.
Ja uz jsem videl machrovskejch fotek: toho moderniho chladnyho komposicniho umu, toho pretvareni sveta, aby se vesel do predstavy a designoveho zameru (nic proti tomu obecne nemam, kazdej at si foti jak chce a co chce), ale procitena fotografie blizkych mne spolehlive zasahne vic. Obecne si vsimam toho - a jiste mi to mnozi potvrdite - ze nejlepsi obrazky vznikaji tehdy, kdyz clovek motiv dokonale zna. Ansel Adams fotil celej zivot jednu horu a jedno udoli, Sudek par narozi, oken a stromu. Naproti tomu mnozi vozi povrchove krasne, ale melke a jaksi kluzke snimky z Brahmaputry nebo Mongolska. (nevylucuji moznost, ze i nahlym intuitivnim vhledem danym nejvetsim mistrum muze vzniknout uzasny obrazek, ovsem spolehat se na to neda.)


Nemusím srovnávat extrémy. Zmiňovaný Bresson či Robert Doisneau dělali úplně něco jiného než název vlákna "Rodinné focení". To se nedá srovnávat, i když jsou na obou snímcích fronty (odvětví) děti.

Plitkost či blitkos bez dokonalého poznání je blbost. Světový fotografové mají na portrét osobnosti třeba i pár minut a dostanou do snímku vše. Sám jste zmínil reportáž či světově "Street". Tam taky nemáte čas poznávat, ptát se...atd. Buď jste to vyfotografoval nebo máte smůlu.

P.S. Sudek měl obrovský přesah, i když byl zalezlý celý život v Praze a jeho okolí. To se taky nedá zjednodušit na jedno okno, strom a pár krámů na stole jako zátiší. Ještě si uvědomte, že byl novátor. Všichni ho ve své době viděli jako fotografa, který je moderní.
  • 0

#53 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 16 září 2010 - 06:08:25

U mě se rodinná fotografie smrskla na občasné focení manželky.Děti kterým je kolem dvaceti se fotí blbě neb často nejsou doma,odmítají naši společnost na různých akcích a na"dovolenou" s náma již nějakej pátek nejezdí.Možná až vnoučátka,ale pro jejich zaneprázněnost studijem,všemožnýna aktivitama a absencí potencionální snachy to tak hned nebude.Jinak si myslím že dobrá fotografie se dá udělat v jakékoliv kategorii,tudíž i v té rodinné což mě se nedaří. :wink:
  • 0

#54 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 16 září 2010 - 06:12:39

Nojgi- jestli nebude problém v tom že ty asi moc čteš :wink:
  • 0

#55 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 září 2010 - 06:15:42

Notak chlapíí! Však to znáte! S rodinou se dá dělat každej žánr. Nikam nemusíte jezdit máte to hned u huby. Nic vás to nestojí a ještě budete pochváleni jací jste úžasňáci. Můžete rodinu vzít na procházku a dělat ten strýýt, pak se zastavíte u nějaký památečný stavby a uděláte baráky a pak je doma u večeře sportrétíte a až bude děcano spinkat nafotíte zátišíčko třeba jeho hraček či botiček a pak v ložnici před nebo až potom sfouknete nějakej světovej aktík.. No není to bezva koníček? No a co až to budou prohlížet vaši vnuci? To teprve bude prča! Uřechtají se..
  • 0

#56 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2010 - 06:38:53

tak tak.... užívejte si rodinné focení naplno, dokud rodinu máte... pa pár či pár desítkách let je schluss, do cizí rodiny vás fotit nepustí, svoji novou kvůli tomu zakládat je o kejhák, dnes vás fotícího i na ulici mnohdy považují za úchyláka či špeha, natož v soukromí... kdysi se objevit v parku u houpaček s foťákem znamenalo mít zakázky na rodinné focení na 14 dní dopředu, dnes pomalu želízka na rukách...
  • 0

#57 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 16 září 2010 - 06:45:31

Vím že se na aukce neupozorňuje, pokud někdo na tohle číhal nechť mi promine.Výborná pomůcka pro takové to domácí focení neposdených pa....
http://aukro.cz/item...ratek_apod.html :wink:
  • 0

#58 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 září 2010 - 07:01:16

Nojgi- jestli nebude problém v tom že ty asi moc čteš :wink:


Fotografie je moje holka, je věrná a neprudí :) Tak mě takovéhle zjednodušování - na fotografii je dítě, tak se jedná o rodinnou fotografii docela vadí.
  • 0

#59 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 září 2010 - 07:15:27

Toš Nojdžine, uvolni sa! Ta tvoja děvčica je chuděra, moc na ňu tlačíš. Uber a bav se. Život je kraťučký.
  • 0

#60 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 září 2010 - 07:27:25

Toš Nojdžine, uvolni sa! Ta tvoja děvčica je chuděra, moc na ňu tlačíš. Uber a bav se. Život je kraťučký.


jo :wink:
  • 0

#61 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 září 2010 - 09:36:24

Toš Nojdžine, uvolni sa! Ta tvoja děvčica je chuděra, moc na ňu tlačíš. Uber a bav se. Život je kraťučký.


Naopak, uvolněn jsem až moc a nemohu říci, že bych se nebavil. Sedět na zadku a čekat s nastavenou rukou nelze. Když se této dívčině věnuješ jsi také odměněn :wink:
  • 0

#62 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 16 září 2010 - 10:53:04

Svatá slova! :wink:
  • 0

#63 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 377

Publikováno 16 září 2010 - 16:21:20

[
Nemusím srovnávat extrémy. Zmiňovaný Bresson či Robert Doisneau dělali úplně něco jiného než název vlákna "Rodinné focení". To se nedá srovnávat, i když jsou na obou snímcích fronty (odvětví) děti.

.


Prave ze nic jineho tihle panove nedelaji. Ani jini. Jediny rozdil mezi fotografovanim rodiny a cizich lidi je v tom, jaky k nim mas vztah. Dobrou fotku nedela ani jedno automaticky. Vse, co dela dobrou fotku (obraz, pisnicku, sochu, film..), musi byt primo na te fotce. Tedy popisek typu "slavny moldavsky herec Vanastas Kaulibajev odpociva v zakulisi po fenomenalnim ztvarneni Hamleta" je sizenim, podfukem na divaka stejne jako popisek "Pohled na ulici Rue Bazar v den, kdy autorovi, legendarnimu fotografovi Jean-Louisovi Blanchardovi zemrela jeho druha zena Claire". Bud je ta fotka toho herce tak vystizna, ze staci popisek "herec" a nebo tak dobra neni a nepomuze ji cely roman a zasvecene uvedeni do souvislosti. Umelecke dilo musi fungovat samo o sobe (uznavam vyjimky svetodejnych udalosti - avsak zaroven dodavam, ze takove Vztyceni vlajka nad Reichstagem by fungovalo i kdyby clovek o druhe svetove valce nikdy neslysel). Vlastne jsem napsal - a stale na tom trvam - ze rodinna fotografie na cloveka klade zcela tytez pozadavky jako reportaz, dokument i portret. A nevidim jako divak jine kriterium nez libi-nelibi. Zcela bez ohledu na zanr, autora atd. Jeden vynikajici vinar mi vysvetlil pojem "dobre vino": dobre vino je takove, ktere ti chutna. Certa staryho te pak zajima kdo a jak a kdy ho udelal.
  • 0

#64 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 září 2010 - 20:11:02

[
Nemusím srovnávat extrémy. Zmiňovaný Bresson či Robert Doisneau dělali úplně něco jiného než název vlákna "Rodinné focení". To se nedá srovnávat, i když jsou na obou snímcích fronty (odvětví) děti.

.


Prave ze nic jineho tihle panove nedelaji. Ani jini. Jediny rozdil mezi fotografovanim rodiny a cizich lidi je v tom, jaky k nim mas vztah. Dobrou fotku nedela ani jedno automaticky. Vse, co dela dobrou fotku (obraz, pisnicku, sochu, film..), musi byt primo na te fotce. Tedy popisek typu "slavny moldavsky herec Vanastas Kaulibajev odpociva v zakulisi po fenomenalnim ztvarneni Hamleta" je sizenim, podfukem na divaka stejne jako popisek "Pohled na ulici Rue Bazar v den, kdy autorovi, legendarnimu fotografovi Jean-Louisovi Blanchardovi zemrela jeho druha zena Claire". Bud je ta fotka toho herce tak vystizna, ze staci popisek "herec" a nebo tak dobra neni a nepomuze ji cely roman a zasvecene uvedeni do souvislosti. Umelecke dilo musi fungovat samo o sobe (uznavam vyjimky svetodejnych udalosti - avsak zaroven dodavam, ze takove Vztyceni vlajka nad Reichstagem by fungovalo i kdyby clovek o druhe svetove valce nikdy neslysel). Vlastne jsem napsal - a stale na tom trvam - ze rodinna fotografie na cloveka klade zcela tytez pozadavky jako reportaz, dokument i portret. A nevidim jako divak jine kriterium nez libi-nelibi. Zcela bez ohledu na zanr, autora atd. Jeden vynikajici vinar mi vysvetlil pojem "dobre vino": dobre vino je takove, ktere ti chutna. Certa staryho te pak zajima kdo a jak a kdy ho udelal.


Je mi líto, že si nerozumíme. Fotografie je zjednodušeně obrázková forma písma. Rodinná fotografie, reportáž, dokument..atd říkají něco jiného.

Robert Doisneau - reportáž a dnes i dokument doby:
Hrající si děti na ulici. Dnes tohle neuvidíte. Vůbec je neznám, ale to co je zajímavé je, že chodí po rukou. Kompozici dokreslují další dva, kteří se na ně dívají. Dvě dvojce, ulice, bezstarostný život - super.

http://3.bp.blogspot...0/doisneau8.jpg

O děti v tomhle snímku ani tak nejde. Krásná svítící bílá trojce na snímku dokončuje linku se sochou a vytváří tak příjemnou atmosféru. Samotná socha by byla nuda. P.S. Snímek z webu je v hrozné kvalitě - na výstavě tohle vypadá úplně jinak.

http://1.bp.blogspot...reninthePar.jpg

Annie Leibovitz - rodinná fotografie
Má rodina - dovolená na pláži. Aha, takhle vypadá její rodina. Podobný snímek své taky někde mám.
http://farm4.static...._94253bc418.jpg

Bratr a otec.
Bonus je porovnání těl starého a mladého muže. Rodinou fotku však snímek nezapře. Kvalitně super, kompozice světlo super, ale nic víc to není.
http://stylefrizz.co...-and-father.jpg

Už si rozumíme co je to rodinná fotografie a proč je jinak zajímavá než např. reportáž? Nesrovnávám války nebo jiná utrpení a přesto snímky mluví o něčem jiném. Ano dílko by mělo mluvit samo za sebe, ale popisek je někdy hodně důležitý. Uvede do děje, vysvětluje kdo je na snímku, pokud jsem ten den natvrdlý říká co mám hledat a proč. Už jen třeba název knihy a následující soubor snímků říká hodně. (Miloň Novotný Londýn - aha, tak takoví jsou lidé v Londýně, takhle se oblékají, tak baví, chovají se jako mi....atd.)

Ano, setkal jsem se i s případy kdy mi nepomohl snímek ani text, ale to jsou vyjímky. Jen už zase odbíháme někam jinam než je název vlákna.
  • 0

#65 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2010 - 22:24:41

Mám dobře půlku svých negativů s fotkami vyloženě rodinnými, jestli jsou fotky dobré nebo ne, to ukáže čas. Mám rád fotky, které mluví samy za sebe, jestli mezi těmi tisíci, co jsem kdy nacvakal, jsou fotky dobré a sdělné i divákům ve znalosti mého rodopisu nezainteresovaným, se ukáže až po čase. tuhle rodinnou fotku jsem vytáhl na světlo boží op 33 letech, dal na 30x40 a pověsil mezi dalších pár mých archivních i aktuálních fotek na výstavu party přátel jen proto, aby dva malí kluci, kteří zrovna vloni byli v Praze, synci jednoho astronauta, který vzal s sebou Nerudovy Písně kosmické během STS-125 na Hubbleův teleskop, viděli svého prapradědu a praprabábu...

ale v zásadě souhlasím do mrtě s tím, co tu napsal Achernar.
  • 0

#66 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 září 2010 - 22:34:28

hm... tak bych, otráven nojGYZmi (jakože plurál od nojgyzmus) navrhoval, a´t se k tématu vyjadřují jen ti, co k tomu mají co říct: tedy ti, kteří mají (měli) rodinu a děti... ostatní jsou prostě mimo mísu.

Jinak archenar mluví z duše koukám kdekomu ,i mě.

no a ty nojgyzmy, to bych rovnou tesal do kamene!
petre, neboj, vytrvej, on se z tebe jednou ten fotokritik stane :-) :-) :D
  • 0

#67 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 září 2010 - 22:48:47

Annie Leibovitz - rodinná fotografie
Má rodina - dovolená na pláži. Aha, takhle vypadá její rodina. Podobný snímek své taky někde mám.
http://farm4.static...._94253bc418.jpg


hmpf - představ si tu fotku bez toho deštníku nalevo... by byla nahovno, co?

a v tom sou ty jemný rozdíly - v drobnejch detailech - který způsobujou, že fotka rodiny vod annie je holt většinou lepší, než vod franty z horní dolní (pokud franta nemá extra štěstí a výtečný trénovaný voko).
  • 0

#68 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 září 2010 - 23:38:13

Nojgi píše : ...! Když jsme u toho soubory s dětmi jsou fajn např. Dagmar Hochová. Jen to zase není typická rodinná fotografie.

http://www.topicuvsa...e&id=60:hochova " .. .

Možná některá nedorozumění zde vznikají právě z důvodu toho, že si pod stejnými pojmy každý představuje něco jiného. Mně je tedy pod pojmem rodinná fotografie výrazně bližší styl , prezentovaný ve výše uvedeném odkazu na paní Hochovou ( ty čtverce dole) a snažím se dělat právě v podobném duchu ( pouze s tím, že na fotografiích jsou především mé a ne cizí děti). Typ zde prezentované fotografie Annie Leibovitz mne zase až tak nikdy příliš neoslovoval, a to s těmi dvěma chlápky už vůbec ne. Přitom je mi jasné, že zrovna tyto dvě fotografie splňují nejčastější obecné pojetí rodinné fotografie. Připadá mi, že lidé mají obecně podvědomě zafixované jakési představy o tom, jak by se to či ono mělo dělat a děsně se tím omezují.
  • 0

#69 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 září 2010 - 06:38:21

Nojgi, Nojgi, celý problém, a tedy i tvé další a další vysvětlování a obhajování vychází ponejvíce z věty že Fotografie dětí jsou tuny a i když to je třeba řemeslně špičková věc, pořád je na snímku dítě, které mě osobně nezajímá.
A to jsou tvá slova. Kdybych si rejpnul, tak všechny fotografie, na které poukazuješ, mají za ústřední motiv dítě a tedy jsou pro tebe nezajímavé. Nechápu tedy, proč ses do takové pseudoobhajoby pustil

Ale smířlivěji: Jsi mladý člověk a vidím v tom sám sebe, jak obhajuji před léty nešikovně vyřčenou blbost. Takže to chápu... Nicméně - vyjádřil ses a mělo to stačit. O svých názorech nikoho přesvědčovat nemusíš. Ostatně, čas obrousí hrany i tvého ega, to mi věř.
Přeji hezký den a najdi i jinou dívku pro potěchu, nikoliv jen milenku fotografii, nechť můžeš také fotit "smrady"... :-)

A jedna včera přečtená moudrost:

Co je životním posláním muže?
Zasadit strom,
postavit dům,
a zplodit syna.

... A co je poslání ženy?
Zalévat strom,
uklízet dům,
a starat se o ty dva blbce

  • 0

#70 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 září 2010 - 07:08:27

Typ zde prezentované fotografie Annie Leibovitz mne zase až tak nikdy příliš neoslovoval, a to s těmi dvěma chlápky už vůbec ne. Přitom je mi jasné, že zrovna tyto dvě fotografie splňují nejčastější obecné pojetí rodinné fotografie.


Bingo, díky!!! Ať si každý fotografuje co chce, jen si neplést pojmy s dojmy. Jinak by stačilo změnit název vlákna na fotografie ať se tam vejde vše a ani nemuknu.

aesculap:
Věta platí pro rodinnou fotografii. Hezky popsal rozdíl mezi Hochovou a Leibovitz Prema. Taky ho až tak neoslovuje Annie na pláži a její otec s bratrem, i když to jsou špičkové fotografie. Smrady fotím a je to fajn :-) Jen si je fotím pro sebe a pro rodinu z důvodů zde mnou popsaných. Hrany už jsou obroušené dost v tom to není.

Jirinol: Nikde nepíšu, že je rodinná fotografie špatná. Kluci čístící si zuby na kbelíku jsou super :-) Jen má snímek pro tebe a tvou rodinu mnohem větší význam než pro mě.

Lukas87: Pravdu díš. Podprůměr to není, ale je to pořád rodinka na pláži.

ivane: Podpásovku bych od tebe jakožto profesionála a znalce fotografie i po teoretické stránce nečekal. Pardon, chyba - čekal :D Neboj, on ten nojgizmus asi bude a nebude to dlouho trvat :lol:
  • 0

#71 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 září 2010 - 07:33:10

Lukas87: Pravdu díš. Podprůměr to není, ale je to pořád rodinka na pláži.


:-) Petře neblbni. dyť ta fotka je špičková. tonalita, světlo, kompozice, výrazy těch lidí tam (klidně to mohl bejt někdo úplně cizí, ono to prostě nehraje roli), všechno to dohromady pasuje jak prdel na hrnec a dokonale funguje. věř tomu, že na námětu pranic nezáleží, je-li dobře vyfocenej.
a dobře vyfocenejch fotek já v poslední době vidim čim dál tim míň (i v časopisech)...
  • 0

#72 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 17 září 2010 - 07:50:10

... A co je poslání ženy?
Zalévat strom,
uklízet dům,
a starat se o ty dva blbce


aesculap: Pěkné, ze života. :-)

K fotografiím dětí : Dokud sem neměl vlastní, tak sem se na tyhle fotečky díval taky jinak. Ne že by se mi některé nelíbi, ale teď děti fotím často a vím, že dobrá fotka znamená mít neustále foťák v pohotovosti a že se musí trefit ten krátký moment, kdy ta fotka má kouzlo, výraz, atd. Oni totiž nepostojí nezapózují. Opravdu to není jednoduché (jako fotit pytel blech). Náš dvouletý junior už někdy dokonce sabotuje focení tím, že se otočí zádama k foťáku a hlasí "Tati nefoť, Matýsek už je vyfocený". toš tak

Z nojgiho příspěvků je cítit, že toho o teorii fotografie asi hodně nastudoval. V pořádku, ale proč si dělat situaci složitější než je? Proč to nezjednodušit na LÍBÍ/NELÍBÍ .... popř. PROČ.
Další nebezpečí plynoucí z přílišného studia teorie fotografie je v tom, že se člověk nevědomky omezuje ve svém rozletu. Přečte si jak je to správně, jak se to má dělat a pak se toho ať chce, nebo ne prostě drží zuby nehty. Fotografie by měla být i o experimentu a tyhle obecně platný pravidla nás akorát omezují (viz pravidla kompozice, atd.).
Další otázka na to navazuje.....Kdo je vlastně kritik? Je to člověk, který nastudoval všechna daná pravidla, postupy, "standarty", zná historii fotografie ... a snaží se vaši fotku podle těchto pravidel posuzovat? Potřebujem fotograf/experimentátor vůbec takové kritiky?
  • 0

#73 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 září 2010 - 08:47:01


Lukas87: Pravdu díš. Podprůměr to není, ale je to pořád rodinka na pláži.


:-) Petře neblbni. dyť ta fotka je špičková. tonalita, světlo, kompozice, výrazy těch lidí tam (klidně to mohl bejt někdo úplně cizí, ono to prostě nehraje roli), všechno to dohromady pasuje jak prdel na hrnec a dokonale funguje. věř tomu, že na námětu pranic nezáleží, je-li dobře vyfocenej.
a dobře vyfocenejch fotek já v poslední době vidim čim dál tim míň (i v časopisech)...


Špičková fotka to je, jen nese jinou informaci než třeba ty fotky od Doisneaua. Po výstavě Annie v Berlíně, kde byly mimo jiné i tyto rodiné fotky jsem si řekl, že tohle téma fotografovat smysl má. Ale i tam byly spíše jako zajímavost a dokreslující její život než hlavní tvorba. Byly i spojkou mezi jejími válečnými fotografiemi. Jela tam tuším na popud sestry. Byla to tedy i výstava o Annie a ne jen její komerční tvorba.

Mi jsme hlavy dubové, ale na mánětu a jeho uchopení sakra záleží. Zkus si prolistovat pár knih v Luxoru a pak si řekni, proč se ti jedna líbí a druhá ne. Oba autoři nebudou špatní když vyšlo knižně, ale nějaké náměty tě budou oslovoval více a některé méně.

tomas-tnt: Poznání neomezuje, řekl bych naopak - rozšiřuje možnosti.
  • 0

#74 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 září 2010 - 10:03:46

"Poznání neomezuje, řekl bych naopak - rozšiřuje možnosti"

Tím bych si tak zcela jist nebyl a to nejen ve fotografie, ale i v obyčejném životě. Ale to je spíše na delší rozmluvu Nojgi, kde bych ti uvedl zcela konkrétní situace, které se skutečně staly (nejen teoreticky) a které by tento moudrý citát roznesly na kopytech.

Popření tohoto citátu su vlastně já sám, neb přestože mám enem sedum tříd základky (studoval sem to 10 roků), tak sa nijak omezeně necítím, ale to není pravidlo, nýbrž spíše otázka pro Mamiaka, jak je enem totok možné :-)

Tož tak
  • 0

#75 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 září 2010 - 10:05:08

Inak ogaři mosím řéct, že je to zajímavá debata se zajímavýma zápletkama :-)
  • 0

#76 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 17 září 2010 - 10:19:18

Inak ogaři mosím řéct, že je to zajímavá debata se zajímavýma zápletkama :-)

Souhlasím a jako nevzdělanec se do toho nepletu... jen čekám na závěry a výsledky... ale mohl bych přidat jednu fotku co jsem teď udělal... jen ji musím to .. poku...t... tedy zdigitalizovat...
  • 0

#77 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 září 2010 - 10:26:11

Popření tohoto citátu su vlastně já sám, neb přestože mám enem sedum tříd základky (studoval sem to 10 roků), tak sa nijak omezeně necítím, ale to není pravidlo, nýbrž spíše otázka pro Mamiaka, jak je enem totok možné :-)

Tož tak


Samozřejmě si rád počkám na vyjádření Mamiaka coby osoby znalé.

Moje teorije je, že jsi prostě regulérní magor, a proto je to možné :-) :D :lol: :lol:

Krakénku, nechtěl by sis na srazu vyzkoušet tvorbu na 8mm film? ... ty bys byl světlo boží mezi námi :D :-)
  • 0

#78 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 září 2010 - 10:39:32

No ták chlapíí! Pořádně to tu ohulte ať se tu něco opravdového děje! Furt čekám na názor starého jezevca a dalších... To je život živoucí vřící názorama, růzností a zapáleným odhodláním k opravdové tvořivosti s těma nevyššíma kvalitativníma měřítkama. Za tu snahu Nojdžimu musíme poděkovat. Je tu skorem jediný co to tu tlačí trochu vejš.
  • 0

#79 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 září 2010 - 10:43:10

"Poznání neomezuje, řekl bych naopak - rozšiřuje možnosti"

Tím bych si tak zcela jist nebyl a to nejen ve fotografii, ale i v obyčejném životě. Ale to je spíše na delší rozmluvu Nojgi, kde bych ti uvedl zcela konkrétní situace, které se skutečně staly (nejen teoreticky) a které by tento moudrý citát roznesly na kopytech.

Popření tohoto citátu su vlastně já sám, neb přestože mám enem sedum tříd základky (studoval sem to 10 roků), tak sa nijak omezeně necítím, ale to není pravidlo, nýbrž spíše otázka pro Mamiaka, jak je enem totok možné :-)

Tož tak


Človeče mě se v tomhle zatím nic tragického, že bych se s tím nevyrovnal nepřihodilo a citát naopak spíš platí obecně než jen vztažen na fotografii. Možná je to i tím, že jsem hodně tolerantní, byť to v diskuzi nevypadá :-) Několik věcí v životě jsem poznat nemusel a přesto si myslím, že i tak mě obohatily.

Ty máš stejně někde na půdě schované červené diplomy a nobelovy ceny. Enem si z nás robíš prču!!! Na takové frky jsme tu od tebe zvyklý :D Pokud si nerobíš stejně jsem to napsal lépe než jsem si myslel "Poznání" nikoliv vzdělání.
  • 0

#80 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 září 2010 - 11:02:56

Nojgi, jsou fotografie Sally Mann rodinou fotografií?
  • 0

#81 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 září 2010 - 11:09:26

ehm, to jedno přebývající "n" si prosím myšlenkově přesuňte na místo kde naopak chybí :)
  • 0

#82 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 září 2010 - 12:02:20

Nojgi, jsou fotografie Sally Mann rodinou fotografií?


Jestli jsem vygooglil správně tak pro mě nejsou. Babičkám by se z některých mohlo přitížit. Teplo domova na mě nedýchá. Spíš mi to hodně připomíná koncept. Něco dokonce ošklivost, okraj společnosti - Diane Arbuss. Jinak parádní snímky.

Za tohle brácha dostal nejen poznámku, že kouří před školou, ale i doma nařezáno!!! Podporoval by jsi v tom vlastní dítě? http://modoeslondon....y-cigarette.jpg

Tohle je těžce kompozicně a výrazově řízené.
http://www.ekuaking....er_36140211.jpg

Trochu ohavnost ne? Ale lidi chtějí vidět i to ošklivé a ti otrlejší i to zvrácené - Witkin
http://wunderbuzz.co..._sally-mann.jpg
  • 0

#83 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 září 2010 - 12:21:56

To je právě ono. Zachycovala život svých dětí očima umělce. Jsou to vlastně rodinné fotky, ale zachycené "jinak". Proto jsem ti ji předhodil, protože zrovna ona je krásnou ukázkou zlomu u kterého se můžeme hádat, co rodinná fotografie je a co není. Já u ní třeba jsem přesvědčen, že se o rodinnou fotografii jedná. Pokud to abstrahuješ na informaci jde přeci o jeden a ten samý akt když rodič řekne hele pepiku stoupni si tak ať je na tu ceduli vidět a usmívej se, nebo když řekne hele aničko, vezmi si cigáro a tvař se jak ta děvka :) A ohavnost? Nevím jestli jí píchla včela nebo dostala pěstí, ale proč už to není rodinná fotografie když je to výborně vyfocené?
  • 0

#84 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 17 září 2010 - 12:26:01

typická umělecká rodinná fotografie :wink:

Vložený obrázek
  • 0

#85 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 září 2010 - 12:33:53

Pane Šneku, co sa týká tych osmiček, tak si myslím, že sem do teho nejak nedorostl, nevyspěl....
Týmto chcu vlastně řéct, že sice magor su, ale néééé takové abych páchal tyto zvěrstva :lol: :-P :wink:
  • 0

#86 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 září 2010 - 12:36:41

Pane Bzenčáku, Martine, poslúhaj, ty to tu nejak rozdmýcháváš a oni sa tu nakonec poperú, až je budu ze stěn šeškrabovat.
To jako néé, že bych nebyl pro ten jak sa říká dialog, ale všecko mosí byt pod nejakým metodickým vedením a nééé jako ty výbuchy tych vůúlkánú, že ano ?!?
Takže žádná demokracia, jo? :wink:
  • 0

#87 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 září 2010 - 14:55:08

chlapi balit, de se fotit, hradeckej čtverec volá, hola hola :wink:
  • 0

#88 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 září 2010 - 15:32:46

To je právě ono. Zachycovala život svých dětí očima umělce. Jsou to vlastně rodinné fotky, ale zachycené "jinak". Proto jsem ti ji předhodil, protože zrovna ona je krásnou ukázkou zlomu u kterého se můžeme hádat, co rodinná fotografie je a co není. Já u ní třeba jsem přesvědčen, že se o rodinnou fotografii jedná. Pokud to abstrahuješ na informaci jde přeci o jeden a ten samý akt když rodič řekne hele pepiku stoupni si tak ať je na tu ceduli vidět a usmívej se, nebo když řekne hele aničko, vezmi si cigáro a tvař se jak ta děvka :wink: A ohavnost? Nevím jestli jí píchla včela nebo dostala pěstí, ale proč už to není rodinná fotografie když je to výborně vyfocené?


Nějaký takovýhle podraz jsem čekal, ale i tak je to pro mě až za zlomem. Rodina je pro mě radost, bezpečí, laskavost, život...atd. Žádný rodinný vztah mezi dětmi a rodiči tam není vidět. Tohle ja na mě moc chladné. Výborně vyfocené, ale chladné.

"Proč už to není rodinná fotografie když je to výborně vyfocené?" Tohle je moc zajímavá otázka. Matka fotografuje svoje děti, proč to není rodinná fotografie?

Položím jinou tobě. Co pro tebe znamená rodina? Jak na tebe její snímky působí? Pozitivně - smích, pohoda, radost.., Negativně - deprese, chlad, smutek, strach, rozčilují tě..., Vůbec na mě nepůsobí je mi to jedno.

Na mě tedy působí dost depresivně, děti nejsou šťastné, hrají si v divných prostředích s rozbitými hračkami, jsou samá modřina...atd. Pro mě to je konceptuální umění, surreálné světy, pocitové vyjádření - ne rodina. Připomíná mi to Crewdsona. Tohle narozdíl od něj aspoň chápu - hodně zjednodušeně dětství převrácené na ruby.

http://www.strotherf...os/photo_18.jpg

http://www.bunnydesi.../sally_mann.jpg

http://farm4.static...._4be21f5e13.jpg

http://26.media.tumb...Z77Uao1_500.jpg

http://mocp.org/coll...Mann1994_23.jpg

http://blog.piajaneb...ally-mann-3.jpg
  • 0

#89 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 září 2010 - 20:10:19

Pane Šneku, co sa týká tych osmiček, tak si myslím, že sem do teho nejak nedorostl, nevyspěl....
Týmto chcu vlastně řéct, že sice magor su, ale néééé takové abych páchal tyto zvěrstva :lol: :-P :wink:


Pane Krakene, ale na takovou rodinnou fotografii je pohyblivý úzký filmový formát téměř to nejlepší, co můžou zvolit... Navíc ta děcka, a možná pak i jejich děcka prohlížení takových záběrů za 30 - 50 let velmi ocení... :)
  • 0

#90 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 17 září 2010 - 20:42:27

Nějaký takovýhle podraz jsem čekal, ale i tak je to pro mě až za zlomem. Rodina je pro mě radost, bezpečí, laskavost, život...atd. Žádný rodinný vztah mezi dětmi a rodiči tam není vidět. Tohle ja na mě moc chladné. Výborně vyfocené, ale chladné.


PETŘE!

podívej se na tenhle film http://www.csfd.cz/f...hilles-a-zelva/
ale vopravdu. kdyžtak ti ho můžu přinést na nějakém datovém nosiči.

myslím, že v tom snímku se skrývá odpověď, rozřešení a vysvětlení otázek, ve kterejch se tu rejpeš.
a myslim to sakra vážně tentokrát.
  • 0

#91 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 17 září 2010 - 20:47:06

podívej se na tenhle film http://www.csfd.cz/f...hilles-a-zelva/
ale vopravdu. kdyžtak ti ho můžu přinést na nějakém datovém nosiči.

myslím, že v tom snímku se skrývá odpověď, rozřešení a vysvětlení otázek, ve kterejch se tu rejpeš.
a myslim to sakra vážně tentokrát.


Tedy já ten film před pár dny viděl a nějak nevím, co si o tom mám myslet. Celá druhá půlka filmu byla jako kolovrátek, přišlo mi to úplně prázdné... sorry za off-topic, můžem pokračovat na SZ.
  • 0

#92 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 září 2010 - 22:20:20

Milý Petře Nojgy Bauere:

POKÁKNI SE!! myslím, že s...š svýma kecama nejen mě

už mě fakt lezeš na nerfy
  • 0

#93 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 září 2010 - 22:36:28


podívej se na tenhle film http://www.csfd.cz/f...hilles-a-zelva/
ale vopravdu. kdyžtak ti ho můžu přinést na nějakém datovém nosiči.

myslím, že v tom snímku se skrývá odpověď, rozřešení a vysvětlení otázek, ve kterejch se tu rejpeš.
a myslim to sakra vážně tentokrát.


Tedy já ten film před pár dny viděl a nějak nevím, co si o tom mám myslet. Celá druhá půlka filmu byla jako kolovrátek, přišlo mi to úplně prázdné... sorry za off-topic, můžem pokračovat na SZ.


Off-topic jsem už načal já tak už je to asi jedno.

Lukas87: Přinést můžeš, ale myslím, že to mé názory nezmění. Fotografové před námi tvrdě bojovali za to, aby se fotografie uměním stala a mi to teď tady pitváme, jako že je, není..atd.
  • 0

#94 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 září 2010 - 06:57:48

PÁNOVÉ OPRAVDU NECHTE TÉ TEÓRIE. TOHLE MĚL BÝT SERVER PŘÍZNIVCŮ FOTOGRAFIE, NÉ MEGATLACHONULATEORIE...

A teď šupejte udělat něco pro své teoretizováním vyčerpané dušičky!
Jdu na houby, a máte to... :wink:
  • 0

#95 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 18 září 2010 - 08:55:50

Mám svou rodinu rád, váže mně k nim citové pouto. To sice může zkreslit můj pohled na fotografie, které dělám, ale na druhou stranu je možné že z nich i něco vyzařuje, co dokáže zasáhnout i nezúčastněného člověka. Tudíž jsem se nerozpakoval a vrhnul svénejbližší do soukolí fotosoutěže. Děj se vůle a porota nechť rozhodne.
  • 0

#96 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 18 září 2010 - 09:43:00

PÁNOVÉ OPRAVDU NECHTE TÉ TEÓRIE. TOHLE MĚL BÝT SERVER PŘÍZNIVCŮ FOTOGRAFIE, NÉ MEGATLACHONULATEORIE...

A teď šupejte udělat něco pro své teoretizováním vyčerpané dušičky!
Jdu na houby, a máte to... :wink:


Sorry, ale tohle je teprve fotografie. Ne bloumání s fotoaparátem a občas nějaký obrázek. Cílenost a vědět proč to fotím a co bych tím chtěl říci dále je základ. Cílená a soustavná práce v sériích, to tě teprve někam posune. Erik Kurach má hezké příspěvky, ale bohužel se většinou nerozvinou jako tady, kde by to nikdo nečekal. Původně mě jen zarazilo házení veškerých fotografií s dětmi do rodinné fotografie a pak se to další diskuzí začalo nabalovat.

Neboj, mi taky fotografujeme!!! Ale máš pravdu, že toto vlákno by se už mělo vrátit k dětičkám temnokomorníků.
  • 0

#97 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2010 - 09:44:21

.... To sice může zkreslit můj pohled na fotografie, které dělám, ale na druhou stranu je možné že z nich i něco vyzařuje, co dokáže zasáhnout i nezúčastněného člověka.


BINGO !
Jaképak zkreslení? Přeci fotografie je jen jeden z mnoha způsobů, jak ostatním zprostředkovat svůj pohled na svět kolem, na lidi (a příbuzenský poměr k zobrazenému tu hraje roli jen tu, že o nás napoví, zda jsme zaujati nekriticky jen svou rodinou, nebo máme vnímavý přístup ke všem lidem, co fotíme), vnímavému pozorovateli naše fotka řekne hodně o tom, jací jsme, co vlastně je v nás...
  • 0

#98 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 18 září 2010 - 12:08:24

Ja fotim rekneme tu rodinou fotografii celkem casto. Ale toto oznaceni mi prijde trosku nestastne, alespon ve me evokuje foceni u dortu, na dovolene pred pamatkou, se zviratkem atd. Proste fotky lidi do fotografie nezainteresovanych, ale prejicich si uchovat tyto momenty a je jim jedno, jestli bude fotka vytvarne a technicky zdarila. Nedavno jsem si udelal takovy soubor o svoji sestre...to bych nazval spis dokumentarnim pristupem. Kdo chce muze se mrknout:
http://img337.images...5227/soubor.jpg
  • 0

#99 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 září 2010 - 12:15:48

Nojgi klidně udělej nové vlákno v teorii, nebo kdyby nám tam ty kecy někdo přenesl. Mě to docela zajímá...
  • 0

#100 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 377

Publikováno 18 září 2010 - 13:25:14

Vrátil jsem se ze Slovenska, texem to jen přeletěl a reaguji, hlavně asi na Nojgiho:
1. Co je na tech fotkach A.Leibowitz tak uzasne? Zajimaveho na nich neni nic, krome toho, ze je fotila A.Leibowitz. Jinak je to naprosto tuctova fotka do rodinneho alba, muj bracha tomuhle rika "syndrom Picassovy carky" - vysvetlovanim pojmu nebudu nici inteligenci urazet.
2. Muj tata rika o hudbe: existuje spousta skvelych rokenrolu a spousta mizernych symfonii. Ano, jiste: rocknroll ma jine poslani nez symfonie, avsak ve finale rozhoduje vzdy individualni kvalita toho ci onoho. Jiste by se zde dalo diskutovat o zavaznosti formy a obsahu, ale ja jsem toho nazoru, ze u fotografie je to podobne a mozna spis jeste vice zretelne, nebot u fotografie - pominu-li extremy treba valecne reportaze - fotografie NEMA nejake "zavaznejsi" ergo "hodnotnejsi" tema, to je kravina. Fotografie je primarne OBRAZEK a ten obrazek pusobi na nase vnimani, na nase emoce, zksenosti, poznani, ale hlavne na dusi a srdce. A ta pusobivost, tedy pricina toho proc neco pusobi a neco ne, je nejen velmi individualni, ale predevsim zcela nespoutatelna nejakymi formalnimi, ciste umenovednimi, teoretickymi nebo i jinak definovanymi ramci. Ergo i nadale trvam na tom, ze mezi dobrou rodinnou fotografii (kterou definuji jako fotografii, kde autor a objekt jsou v pribuzenskem vztahu a vzajemne v prirozene akci) a JAKOUKOLI jinou dobrou fotografii neni ZADNY rozdil. Hledani "pravdy" ve fotografii (nemluvime-li opet o te valecne reportazi) a hledani rozdilu v "poslani", "hloubce" nebo "dulezitosti" jednotlivych zanru je ilusorni kravina a prilezitost pro krasozvasty. Budeme-li arci hledat nejakou SKUTECNOU hodnotu, a tedy poslani a tedy hloubku a zavaznost, asi bychom sotva nasli jine srovnatelne hodnoty nez lasku a rodinu. Dotahneme-li tedy tuhle uvahu do konce, pak v zavaznosti, hloubce a obsahu natrhne rodinna fotografie bez namahy prdel kteremukoli jinemu zanru. Dixi!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních