Přejít na obsah


Fotka

DS-8 vylepsena D-76?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
52 odpovědí na toto téma

#51 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 listopad 2010 - 18:09:29

to je vlastně stanovení osobního expozičního indexu
termín vypadá vědecky, ale není - říká to, že já tenhle film nějak exponuju a nějak volám a při tomhle postupu má citlivost 400
já to dělám tak, že změřím odražené světlo na několika místech scény (třeba garáž) a označím čísly III.; IV.; V.; VI.; VII například
exponuju tím, co mi expozimetr ukáže na zóně V. tj. třeba kusu hadru
vyvolám a když ten hadr na pozitivu je asi tak středně šedá, tak ten konkrétní film má pro mě a tomhle konkrétním způsobu měření a zpracování citlivost 400
kdybych zjistil, že to co jsem měl označené jako zónu V. bylo na pozitivu ve skutečnosti tmavší, tak tohle moje konkrétní zpracování negativu (volba vývojky, ředění, čas...) žádá, abych ho exponoval víc, tedy +1EV a v tomhle případě na 200 - potom ten hadr bude na pozitivu "střední šedá"
zrovna tak se to dá aplikovat na měření dopadajícího světla = vychází mi málo krytej negativ, přidám na expozici, ale je to jen přibližný


zony Ev a cely zonalny system je mimo moj pochop ... ale raz sa mi to podari :wink:
  • 0

#52 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 26 listopad 2010 - 23:00:39

Ono se to da zprehlednit takhle: vyber si, co je na snimku pro tebe dulezity a potom to podle toho exponuj a vyvolej. Na jednom snimku stejne muze byt jen jedna exposice, tak ji zkratky vyber podle toho, na cem ti zrovna nejvic zalezi.
  • 0

#53 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 20 květen 2012 - 16:25:25

Při hledání času pro DS-10 jsem narazil ještě na jednu vývojku, vývojově asi starší, s názvem DS-1... Jedná se také o variaci na D76 s vitamínem c místo hydrochinonu. Složení zde:

Metol 2 gramy
Kyselina askorbová 5 gramů
Borax 12 gramů
Siřičitan sodný 100 gramů

(není zmíněno kolik vody ale tradice říká 700ml vody, pak ingredience v tomto pořadí, pak vodu do litru a použití při 20°)

A poznámka: používáno ředění 1:1 s časy pro D76, vzhledem k vitamínu C je otázkou výdrž (i stocku), lépe připravit čerstvou před zpracováním.

Zatím jsem netestoval (chci se vrhnout na DS-10)

Jak je vidět z předpisu, hydrochinon je nahrazen 1:1 vitaminem C a boraxu je 12 gramů místo 2 gramů v originálu (podle těchto stránek: http://photo.ta.sk/F...ojkypredpis.htm , nutno poznamenat, že se nejedná o současný recept na D76 jak známo...)

Tož tak, jen pro zajímavost. Je tam hodně siřičitanu i boraxu, vyjde tedy asi dráž než D76, ale pro ekology mezi námi snad zajímavý.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních