Přejít na obsah


Fotka

tipy na foťák.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
57 odpovědí na toto téma

#1 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 10:32:19

ahoj, ahoj.

sesmolil jsem dohromady 4500CZK a uvažuju nad lepším a spolehlivějším aparátem, než je stávající Praktica LLC. mám doma ještě zapůjčený Nikon F60, ale ten čte ISO z DX kódu a to mi nepasuje.
Z toho co jsem v ruce držel mě nejvíce oslovil asi Nikon (F3,FM2 a FG20).
Objektiv mám zatím seťák od té F60.
Chtěl bych se vás zeptat, zda-li nemáte tipy na jiné kamery? Zatím jsem měl na kinofilm jen Prakticy.

Díky moc!
  • 0

#2 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 listopad 2010 - 11:29:21

Za ty peníze Pentax....dá se sehnat dobrý kousek i s výbornými objektivy... Např. K1000, ME, ME super...Super program...atd.
  • 0

#3 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 listopad 2010 - 11:41:55

jejda, pane, těch tipů by se našlo tolik, až až....
předpokládám, že uvažuješ o manuálním ostření
být bohatý a chtěje být "in", vyjde Nikon F3(HP) nebo Nikon FA (umí CW i matrix měření se všemi(!) Nikkor objektivy) - bohatý proto, že dobrá Nikkor optika leze trochu do peněz.
Chtít za málo peněz hodně muziky, chudému s bystrým rozumem a přehledem, vyjde Minolta XG-M, hodně nedoceněný kousek (naštěstí, proto bývá i dnes velmi levný) spolehlivý a ergonomicky moc povedený aparát s velkou a jasnou matnicí, s přesnou AE v prioritě clony+plně měřeným manuálem, možností použít M42objektivy, s dobrou a nedrahou optikou Rokkor.
Dalších možností je opravdu hodně, je to jako s auty, rozhoduje většinou osobní pocit ...
O AF kamerách je to poněkud jiná kapitola.

předpokládám, že se tu rozjede jako vždy bouřlivé vlákno o tom, co je lepší...
:D :roll:
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 14 listopad 2010 - 11:46:19

pokud ti ty nikony seděly, tak se na Ebay daj sehnat FE za poměrně rozumný peníze. nebo F90x ještě levněji, to je taky celkem mazlík.

ten objektiv, seťák - máš na něm clonovej kroužek a nebo je to G typ?
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 14 listopad 2010 - 12:32:21

Pentax MZ5n, Z1p (ten druhý je už opravdu "třída")
- za pár korun
- manuál i AF
- přesné měření
- s baterkovým nesmyslem výtečně sedí v ruce (a s ním se také ve velké většině případů prodává)
- "na poletování" 28-70 (je opravdu hodně dobrý)
- všechny ostatní (kvalitní) objektivy se dají koupit za dobré peníze

... ale souhlasím s názorem, že je to spíše o pocitech a vlastních preferencích.
Přeji dobrý nákup!
P.S. Strojek za 2-3 tisíce korunek se "háže do kontejneru" daleko snadněji, než dražší.
P.P.S. U popisu vlastností a "schopností" Z1p bychom seděli móóóc dlouho. Má i předsklopení zrcadla, "hyperprogram", bleskové korekce atd. atd.
  • 0

#6 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 listopad 2010 - 13:16:25

Tak aby to byla věčí sranda, doporučím Olympus OM - s dobrou rukou se do této částky vlezeš s nějakou OM-2 + objektivy 50/1.8 a 28/3.5 či 35/2.8

http://olypedia.de/OM-System
  • 0

#7 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 14:53:25

Jirinol: takže myslíš, že by to dokupování optiky pro studenta bylo moc drahé?

Pentaxista: o MZ5p jsem četl v časopisu Fotografie, když byl novinkou :). Vím, že to asi vyzní divně, ale není to můj typ.

berraneck: ahelemese Vsetín! Olympus OM vypadá dobře, ale chtěl bych se zeptat na OM1 je mi sympatičtější. Ta skla se mi velmi zamlouvají.

ano, ano, mělo by to být MF a skla, která bych využil jsou 50, 30 a 80.
  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 listopad 2010 - 15:24:21

mno jak říká jirinol, tělo je jen začátek - v případě té OM1 je to cca od 1500, Pentax ME Super taktéž, v Minoltách se příliš nevyznám, ale vzhledem k nekompatabilitě s novými zrcadlovkami (narozdíl od Nikonu) jsou ceny také nízko. Minolta je málo rozšířená, proto levnější - o fous

imho ty 28/2.8, 35/2.8 či 50/1.8 jsou obecně levné a výborné u všech značek, takže bych se rozhodoval spíše podle osobního vkusu při osahání

jo vsetín.. občas se domů zastavím. bohužel žádný z těchto kousků nevlastním. vzhledem k tomu, co mám, mi to ale nijak nevadí:)
  • 0

#9 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 15:27:32

mno jak říká jirinol, tělo je jen začátek - v případě té OM1 je to cca od 1500, Pentax ME Super taktéž, v Minoltách se příliš nevyznám, ale vzhledem k nekompatabilitě s novými zrcadlovkami (narozdíl od Nikonu) jsou ceny také nízko. Minolta je málo rozšířená, proto levnější - o fous

imho ty 28/2.8, 35/2.8 či 50/1.8 jsou obecně levné a výborné u všech značek, takže bych se rozhodoval spíše podle osobního vkusu při osahání

jo vsetín.. občas se domů zastavím. bohužel žádný z těchto kousků nevlastním. vzhledem k tomu, co mám, mi to ale nijak nevadí:)


tak jsem se radil s Jakubem Jírou a vypadá to na Nikon FA s Nikon E AiS 50mm/1.8. je to ideální stroj za ideální peníze.

na Vsetíně se taky občas mihnu :)
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 listopad 2010 - 15:41:57

Jirinol: takže myslíš, že by to dokupování optiky pro studenta bylo moc drahé? ano, ano, mělo by to být MF a skla, která bych využil jsou 50, 30 a 80.


těžko to zjednodušovat.
Já důvody, které mě k mému názoru vedou, tady nechci moc rozepisovat, mě to trvalo několik let a stálo nemálo peněz za optiku, která mě rukama prošla, každý kousek, který se mi poštěstilo koupit jak pro sebe, tak přátele, nebo si jen tak na vyzkoušení půjčil od jiných, jsem si samozřejmě prozkoušel, porovnal... a nebyly to jen Zuika či Rokkory. Ještě je mám schované (některé)
A fotoaparát je jen vlastně držák na film, vždy byla, je, a bude, rozhodující optika.
Samozřejmě si z nostalgie nechávám i jiné aparáty než Oly a Minolta, ale čím se mi fotí pohodlně a dobře, tím fotím furt. Zatím se mi nestalo, že by mi vynadal někdo, kdo si něco z mých pindů vzal, že by pořídil špatně.

Jestli jsi zaregistrován na eBay, máš možnost si vyhledat historii uskutečněných prodejů, a porovnat si ceny u vytypovaných přístrojů i optiky.
Zlom vaz a dobře pořiď, ať už to bude cokoli.

p.s. Olympus OM-2 bych nezatracoval, AE není vůbec k zahození při reportážích, kde prostě není čas ani myšlenka hlídat si manuální nastavování expozičních hodnot.
OM-1 je fajnový aparát, jeho největší výhodou je předsklopení zrcátka a to, že jede bez baterky, což je neocenitelné hlavně v krutých mrazech. Pro běžné reportážní focení samozřejmě u mě vede OM-4 nebo OM-2.
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 listopad 2010 - 15:51:38

jako levné, výborné tělo můžu doporučit:
Pentax ME Super
Olympus OM-1n, OM-2, OM-2n

I různé Minolty jsou také dobré - ale tam se moc nevyznám. Nikon by byla též fajn volba - je ale trochu dražší a hlavně skla jsou drahá. Canon je celkově větší (pro mne velký handicap), Contax chronicky nespolehlivý (elektronika). Jakákoliv jiná značka je už spíš kuriozita

Celkově ale počítej s tím, že když budeš chtít něco lepšího než pár nejzákladnějších skel, tak si dost zaplatíš všude.
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 listopad 2010 - 15:53:55

mno jak říká jirinol, tělo je jen začátek - ... v Minoltách se příliš nevyznám, ale vzhledem k nekompatabilitě s novými zrcadlovkami (narozdíl od Nikonu) jsou ceny také nízko. Minolta je málo rozšířená, proto levnější - o fous


Souhlas, Minolta je v těchto krajích málo rozšířená. Proč tomu tak bylo před r. 90, je jasné, proč tomu je tak i dnes, je jasné taky, dovolí si snad někdo z moderních lidí zpochybňovat fakt, že Canon, NIKON a LEICA je to nej? :)
Já jsem velmi rád, že MF Rokkory nejdou nasadit na Canon či Pentax tikitěla. Pokud by tomu tak bylo, možná by cenové relace porovnatelné OM a Rokkor optiky byly naprosto obrácené. Náš vezdejší trh je příliš malinký a slabý na to, aby měl nějaký vliv na tvorbu cen či dostupnost tohoto krásného starého zboží.
  • 0

#13 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 17:35:28

Nektere MF Rokkory pouzit jdou, po mensi uprave (odsroubuje se par sroubku, sunda se bajonet a objektiv je o par cm kratsi, vysoustruzit prstenec co ma na druhem konci jiny bajonet a zavity presne tam co puvodni je snadne), ale takova skla jsou beznadejne vykoupena nebo se jich cena pohybuje v zavratnych vyskach. Treba 58/1,4 nebo 58/1,2.

Cena kinofilmove techniky je dneska na takove urovni, ze to spousta lidi dava do bazaru za par korun (Minolta 7000 + 35-70/4 za 200 Kc) jen aby se toho zbavila.

Za 4500 Kc se toho da poridit celkem dost, ale je treba chvili shanet a ne koupit prvni co prijde pod ruku, casto se objevuji i inzeraty na cenu vyrazne prevysujici bezne ceny v bazarech (Skoda, Pazdera).

Nikon FA nebo F3 se da poridit kolem 3000 Kc, 50/1,8 i za 1000 Kc, 35ka tak nejak podobne. Za podobne penize se da sehnat i Olympus OM, Pentax nebo Minolta. Nikony a Pentaxy maji i vyhodu v moznosti pouziti na novejsich telech, Canon a Minolta vymenily bajonet, Olympus jakozto znamy realizator slepych ulicek a nestandardnich reseni v podstate AF zrcadlovku nevyrobil.
  • 0

#14 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 14 listopad 2010 - 18:05:41

Olympus jakozto znamy realizator slepych ulicek a nestandardnich reseni v podstate AF zrcadlovku nevyrobil.

Ja se divím, že to pořád některé baví psát. To co mu zde bylo doporučeno od Olympusu je velmi "težká" klasika, která pracuje docela neunavně. (P.S.: píši jen čistě obranně, dál v diskuzi slepých uliček pokračovat nebudu. Což bych jako zuikoholik mohl, že... )
  • 0

#15 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 14 listopad 2010 - 18:11:46

prakticant,
kukni do bazárku, mám Nikon FAčko na predaj (avšak bez skla).
Je to fajn foťák, podľa mňa v niečom dokonca lepší ako FM3a, a nepomerne lacnejší.
So žiadnym systémom neurobíš chybu, samozrejme - každý ti odporučí to, čo má doma :)

Ďuro
  • 0

#16 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 18:18:47

Skla na OM na nic jineho nez OM nepouzije (a to mam az na dva vsechny typy OMu vcetne OM101 a OM77AF, coz jsou oba pomerne nestastne resene aparaty)

Skla na Nikon a Pentax pouzije na jakemkoliv novejsim tele.

Kdyz nekomu doporucuju fotak, tak povazuji za pomerne dulezite se zminit o tom ze kdyz mu odejde telo tak si musi sehnat zase dalsiho OMa. Kdyby se mu zachtelo neceho novejsiho treba s autofokusem, bude to muset koupit i s objektivy.

Ja osobne bych volil Pentax nebo Nikon
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 listopad 2010 - 18:59:08

petr22:

OM nasadíš přes redukci na Canon EOS. Funkčnost nebude zas o tolik horší než Pentax a Nikkor manuální skla na moderních AF foťácích obou značek. A když budeš chtít něco novějšího od Nikonu nebo Pentaxe s AF, tak taky budeš kupovat nová skla...bo zádama ostří jen jeden Contax.

A k cenám: no, trošku haluzní rozmezí, jako vždy. Za tyto peníze koupíš spíš něco na ebayi - ale i tam to chvílu může trvat - a nikdy nevíš co Ti dojde. Skla OK, ale těla...poslední dobou mám jeden průser za druhým...a posílat něco zpět se fakt nevyplatí.
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 19:15:41

S redukcema mam tu zkusenost ze co kus, to original a uz se mi mnohokrat stalo ze nekonecno nebylo nekonecno. Pentaxi objektivy na Pentaxu a Nikoni na Nikonu tuhle vadu nemely nikdy.

Navic Pentax MF skla na AF Pentaxech cloni, Nikoni MF skla na Nikonech taky cloni (i kdyz v mnoha pripadech nefunguje mereni). U OM skel se zacloni primo pri nastaveni clony. Nicmene mam pocit ze kdyz bude kupovat telo + skla ze by to melo byt kompatibilni, ale to co koupi mu bude muset nejakou dobu stacit.

Co se tyce Ebaye - v posledni dobe jsem kupoval docela dost veci, FeDexem to slo z Virginie za 40 USD a kazda dalsi vec +10 USD (kupoval jsem u Shutterblade, mel presne co jsem chtel a za dobrou cenu). Pri postovnem 40 USD jsem na nejakou moznost reklamace rezignoval.

U popisu aukce bych daval pozor na foto dane veci - pokud chyb foto z nejake strany, obvykle je tam neco co by zakaznik nemel videt, to same se tyka samolepek ktere nejsou od vyrobce, mohou zakryvat treba prasklinu.

Nicmene i u prodejcu jako je FotoSkoda pozor - obcas jsem narazil na zbozi s urcitou vadou, kdyz jsem je na ni upozornil zbozi bylo zpet zarazeno do prodeje bez upozorneni na tu vadu (vetsinou dosti zavaznou, u fotaku nefunkcni mereni, u objektivu nefunkcni clony nebo AF).

V patek jsem koukal u Pazdery, mel tam enjake nove Pentaxy - zdalky to vypadalo jako ME Super + 50/1,7.
  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 listopad 2010 - 19:24:56

Já bych šel do Minolty, půlroku jsem s ní dělal a za ty prachy super stroj. O několik tříd výše než praktika se kterou sem dělal dlouhé roky.
  • 0

#20 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 19:35:28

Obavam se ze kdyz kazdy doporucime neco jineho a budeme na tom trvat tak mu jednak nic nedoporucime, druhak v tom bude mit totalni zmatek.

S pevne danym rozpoctem bych se spis porozhledl po co nejvyhodnejsim nakupu za tyhle penize, tzn po konkretnim aparatu + objektivech co jdou koupit za konkretni cenu.

Do EBaye bych nesel, polovinu ceny muze dat za postovne.
  • 0

#21 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 19:37:15

Já bych šel do Minolty, půlroku jsem s ní dělal a za ty prachy super stroj. O několik tříd výše než praktika se kterou sem dělal dlouhé roky.


takže to vede Pentax/Minolta/Nikon FA, který je za velice dobré prachy.

ale jak se znám, tak asi zůstane jen ten Nikon FA. Je mi velmi, ale velmi sympatický!

Jen mě trochu mrzí, že potřebuju kinofilmovou hračku.. to by byla jiná, vybírat SF!
  • 0

#22 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 listopad 2010 - 20:09:03

Já bych šel do Minolty, půlroku jsem s ní dělal a za ty prachy super stroj. O několik tříd výše než praktika se kterou sem dělal dlouhé roky.


takže to vede Pentax/Minolta/Nikon FA, který je za velice dobré prachy.

ale jak se znám, tak asi zůstane jen ten Nikon FA. Je mi velmi, ale velmi sympatický!

Jen mě trochu mrzí, že potřebuju kinofilmovou hračku.. to by byla jiná, vybírat SF!

no za 4500 se dá koupit solidní SF...
Z vlastní zkušenosti za to můžeš koupit Mamču 330, Mamču 645, Bronicu SQ, Bronicu ETRs, skoro všechny TLR, Pentaxe 6x7...
to jen pro statistiku

osobně za mne bych fakt asi doporučil ten Pentax ME případně MEsuper nebo nějaké OM
  • 0

#23 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2010 - 20:34:46

Já bych šel do Minolty, půlroku jsem s ní dělal a za ty prachy super stroj. O několik tříd výše než praktika se kterou sem dělal dlouhé roky.


takže to vede Pentax/Minolta/Nikon FA, který je za velice dobré prachy.

ale jak se znám, tak asi zůstane jen ten Nikon FA. Je mi velmi, ale velmi sympatický!

Jen mě trochu mrzí, že potřebuju kinofilmovou hračku.. to by byla jiná, vybírat SF!

no za 4500 se dá koupit solidní SF...
Z vlastní zkušenosti za to můžeš koupit Mamču 330, Mamču 645, Bronicu SQ, Bronicu ETRs, skoro všechny TLR, Pentaxe 6x7...
to jen pro statistiku

osobně za mne bych fakt asi doporučil ten Pentax ME případně MEsuper nebo nějaké OM


to s těma SF ani neříkej! :) já teď projedu všechny doporučené stroje.
  • 0

#24 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 listopad 2010 - 21:02:04

Pentax MZ5n, Z1p (ten druhý je už opravdu "třída")
- za pár korun
- manuál i AF
- přesné měření
- s baterkovým nesmyslem výtečně sedí v ruce (a s ním se také ve velké většině případů prodává)
- "na poletování" 28-70 (je opravdu hodně dobrý)
- všechny ostatní (kvalitní) objektivy se dají koupit za dobré peníze

... ale souhlasím s názorem, že je to spíše o pocitech a vlastních preferencích.
Přeji dobrý nákup!
P.S. Strojek za 2-3 tisíce korunek se "háže do kontejneru" daleko snadněji, než dražší.
P.P.S. U popisu vlastností a "schopností" Z1p bychom seděli móóóc dlouho. Má i předsklopení zrcadla, "hyperprogram", bleskové korekce atd. atd.


Pentax Mz-5 mám a nemohu si stěžovat, i když servisem už taky musel projít. Dá se dnes narazit při troše trpělivosti na zajímavý kup i v ČR. Asi před rokem jsem koupil Mz-3 s objektivem 28-70 a baterypackem za 1500,-Kč.

Bajonet je u Pentaxu stále stejný, tak se pak dají objektivy používat dál na jiných tělech. Tedy kromě těch prvních strojů se závitem.

P.S. Samozřejmě, že se může cokoliv po... a to pak nemá cenu dávat do opravy, ale rovnou hodit ze skály. Oprava je cca kolem 2000,- Kč. Tedy před koupí si raději vše třikrát vyzkoušet a ještě lépe nafotit film.

Pentax Mz-5n
http://www.fotoapara.../article/4018/1

Subjektivní názor: Např. K1000 a další starší hračky se selénovým expozimetrem bych už dnes nekupoval. Pravděpodobně už nebude korektně měřit.

Nikon je fajn, ale asi v tvé částce i s manuálním sklem nepořídíš. Legendární FM2 nebo F3 se pořád cenově drží trochu výše a to nemluvím o dalším rozšiřování stádečka (objektivy). Dnes levné, ale za nikon se stále platí.

Nikon FM2
http://www.paladix.c.../nikon-fm2.html

Nikon F3
http://www.paladix.c...y/nikon-f3.html
  • 0

#25 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 listopad 2010 - 06:41:20

Od počátku mi bylo jasné ,že mu toto vlákno nemůže pomoci a nesplet jsem se. :roll:
  • 0

#26 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 listopad 2010 - 08:11:12

Od počátku mi bylo jasné ,že mu toto vlákno nemůže pomoci a nesplet jsem se. :roll:


Pro mě jako hledatele vlákno pomůže. Dostanu tipy v cenovém rozsahu do cca 5000,- Kč a pak už sám si osahám to co mě zajímá. To už musí tazatel vědět sám co vlastně potřebuje, kolik do toho chce investovat a případně zda bude v budoucnu dokupovat nějaký ten objektiv či jiné příslušenství.

P.S. Třeba s OM fotí tuším Koudelka, s nikonem Štreit a oba dva mají Leicu :-) S Minotlou zase např. řádí Franta Dostál. Takže svůj příspěvek o Pentaxu nepovažuji za něco převratného. Prostě jen nabídka stroje v dané ceně a zkušenost s ním, o kterou se mohu podělit.
  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 listopad 2010 - 08:25:38

Dovolil bych si pár poznámek z pohledu technika:

berraneck, Gorgi, ToFF:
OM-2(n) - krásný aparátek, ale noční můra z hlediska poruchovosti. Raději bych se vzdal automatiky a šel do OM-1.

faajn, Pentaxista, Gorgi:
Pentaxy řady M bych až tak moc nedoporučoval. Většinou dost pamatují a rády přestanou fungovat v nejnevhodnější chvíli. Jinak výborné Z-1 už toho mohou mít taky dost za sebou, už mi v rukách odešly tři těla. Naproti tomu bych se nebál "plastových" těl řady MZ - MZ-M, MZ-5n, MZ-6, MZ-7.

nojgi:
Pentax K-1000 má fotoodpory CdS. Pokud není něco pokažené, měří správně (ostatně se K-1000 v Číně dodnes vyrábějí).

Abych doporučil taky něco co tu ještě nebylo, kvalitní, levné - Konica.
Masivní tělo klasické SLR s mnoha vychytávkami (clona i čas v hledáčku, předsklopení zrcadla...) Konica Autoreflex T3, modernější Konica T4 nebo více elektronizovaná FC-1 (ta těla dodnes žijí v podobě Voigtlander Bessa), jednodušší nezničitelná Konica TC. K tomu obvyklá sada výborných a levných objektivů - 28/3,5, 35/2,8, 50/1,7, 57/1,4, 135/3,5, výtečný pancake 40/1,8, ale jsou k sehnání i vychytávky jako 15/2,8, 21/4, 28/1,8, 57/1,2, 85/1,8, 200, 300, 400 ... 2000/11.
Zajímavost - těla Konica mají díky zvláštnímu pohybu zrcadla nejmenší vzdálenost dosedací plochy objektivu od roviny filmu. To znamená, že principiálně lze na Konicu nasadit jakýkoliv objektiv, ale objektiv z Konicy nejde nikam.
  • 0

#28 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 10:01:04

Prakticante, odkud jsi?
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 listopad 2010 - 10:08:01

správná otázka, neboť téma je tak dlouhé a široké, od plastového elektrického kina až po železnej středoformát, že pomůže jen poznávací zájezd.
:roll:
  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 listopad 2010 - 10:24:32

koukám do seznamu z aktuálního prodeje p. Černíka z Velvar:
Nikon F 70 Panorama, datová stěna, 900 Kč.

měří se starými skly, slušnej hledáček, mj spot, manuální iso, indikuje zaostření s manuálním sklem, jemná spoušť ...
maličko komplikované nastavování přes tlačítka, ale používám jen M, Av a nastavení měření, citlivosti a to je hned
a zbydou peníze na nějakou 35/2 nebo 50/1,4 nebo 1,8 - v tom případě ještě na sáček s filmy
když by to mohlo býti elektrické tělo tedy, jinak já bych jako jedinej fotoaparát chtěl nějakej manuální
  • 0

#31 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 listopad 2010 - 10:54:55

z hlediska spolehlivosti jde do značné míry o náhodu, mně umřely či zazlobili tak že je nepoužívám tyto kousky:
Konica FS-1
Minolta X-700
Pentax KM (expozimetr)
Yashica TL Elektro
Contax 167 MT (2 kusy)

Nejvíc mám Olympusů - a tam mám elektronický problém jen s OM-20, část zbytku je spíš mechanicky jetá. Ono se taky jedná o těla mnohdy skoro 40 let stará! (mám např. starou OM-1 bez motorového náhonu, co se dělala jen mezi lety 1972 a 1973 - tuším - a ta je fakt dost šílená - ale stejně jsem s ní nafotil cca 150 filmů.)
  • 0

#32 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 15 listopad 2010 - 11:02:45

:-) Ať už si tazatel vybere jakýkoliv bajonet, stejně v tom kinu bude nejdražší ten objektiv 85 mm. Což třeba tyhle čtyři. Jeden mazlík za druhým. :-) Akorát rozpočet to překročilo několikrát :roll:
  • 0

#33 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 listopad 2010 - 11:09:09

:-) Ať už si tazatel vybere jakýkoliv bajonet, stejně v tom kinu bude nejdražší ten objektiv 85 mm. Což třeba tyhle čtyři. Jeden mazlík za druhým. :-) Akorát rozpočet to překročilo několikrát :roll:

Furt se mám co učit. Ten Varisoft chcíííííííííííí :-) Dělaj ho na OMko? :-)
  • 0

#34 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 listopad 2010 - 11:55:33

zdravim,

mno ja by som sa s tym velmi neoneee ;) tu je kusok presne pre teba

4500CZK je priblizne 155GBP takze bez rozmyslu

http://cgi.ebay.co.u...=item20b50b90dd

a este usetris nejakych 60GBP, za ktore mozes kupit ojazdeny nikkor AI, napr 35/2.8 (ou kej so stastim, ale aj to treba do zivota) popripade E-ckove objektivy od nikonu, su plastovejsie, ale bajonet je kovovy, opticka konstrukcia jednoduchsia, ale stale vysoky standard.

na zaciatok staci ten zoom (ja viem viem ;) tiez nemam ziaden zuuuuum, ale co uz zacat nejak treba). ta f80 ti s manualmi merat nebude ale na to by si si zvykol, popripade kupis za tych 60 libier nejake postarsi AF zuuum nikkor, alebo este horsie riesenie su G objektivy (horsie z mojho pohladu lebo moja FA a FM2n s g-ckami nevedia robit ;) f80 nema problem ani s G )

tak asi tolko

A ANO CHLAPCISKA A DIEVCENCE SOM NIKONISTA :D :D :D
  • 0

#35 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:10:45

Manutaro, ogaro, to jako jó, proč ne, ale dle mojého, tak když nikon, tak FM2 (můj veliký sen).
Ale to je krapet mimo finanční nástřel tazatele.
  • 0

#36 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:28:26

KRAKEN: Manutaro, ogaro, to jako jó, proč ne, ale dle mojého, tak když nikon, tak FM2 (můj veliký sen).
Ale to je krapet mimo finanční nástřel tazatele.



mozem s tebou len suhlasit, ale 4500 ceskych zase nieje vela, aj ked na druhej strane ja som svoju FM2-ku kupil za nejakych 3000 ceskych pred tromi rokmi v stave ako nova. potom som k tomu kupil nikkor 28/2.8 za dalsich 3000 ceskych, a to ma poskrabany zadny clen. takze 4500 by mozno stacilo na FM2 a mozno E-ckova 50-ka.

na druhej strane f80 je vytecny fotoaparat podla ludi co s nim fotili, ma secko co fotograf potrebuje, jedina vec preco ho nechcem je, ze nemera s manualmi a AF sklicka ja kupovat nebudem.

nakoniec som skoncil pri FA keru som vydrazil minuly rok za 115eur myslim od jedneho greka na ebay-i, stav ako novy. neskutocna vyhoda FA je, ze je kompatibilny takmer so seckym co nikon vyrobil (AI, AI-S, AF - ???) okrem G objektivov lebo tie nemaju clonovy kruzok. ma to matrix a poviem vam, ze som nebol zatial v takej situacii aby ten jednoduchy 5 segmentovy matrix zlyhal.

aby som to zhrnul, ja som nikonista, ine nepouzivam okrem bronici a smeny ;) tak najlepsia volba je zrejme ta f80, je lacna, je prepracovana, mozes na nu kupovat lacne G-cka kere aj tak nikto nechce, vypnes AF a mozes ostrit rucne a nemusis nadavat na pomalsi autofokus. tiez to mera matrixom, modernejsi oproti FA a podobne vychytavky.

ken rockwell pise ;) (njn mozno ho tu niekto z vas nenavidi, ale radi dobre)

``This is a swell little plastic camera. Except for it's slow flash sync speed, it has all the features you'd ever need for great photography. It is smaller, lighter and less than one-half the price of the F100 whose features it appears to duplicate or even improve upon. If you're a serious amateur photographer considering this camera then by all means get it: it was designed for you. The more expensive cameras really have no benefits for you other than additional weight, durability and the important flash sync speed if you use fill flash in daylight.''

jou, domluvil sem ;) ale rozhodnut sa musi prakticant, len maj na pamati, ze je lepsie investovat do draheho objektivu ako do draheho tela, fotografiu kresli objektiv a je jedno aku uzavierku das za neho ;) hacaca
  • 0

#37 kubik

kubik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:31:48

Mam FM2 i F3. FM2 je opravdu dobry kousek. Funguje i bez baterii (samozrejme bez expozimetru). Pokud bych si mel ale vybrat jedno manualni telo od Nikonu, byl by to F3. Bez baterii funguje jenom 1/60 a taky bych ho nedoporucil tem, kdo foti s bleskem, ma totiz svoji originalni patici na blesk. Oproti FM2 ma radu vyhod, pro me je to predevsim priorita clony a predsklopeni zrcatka, bodove mereni.
  • 0

#38 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:43:02

Mam FM2 i F3. FM2 je opravdu dobry kousek. Funguje i bez baterii (samozrejme bez expozimetru). Pokud bych si mel ale vybrat jedno manualni telo od Nikonu, byl by to F3. Bez baterii funguje jenom 1/60 a taky bych ho nedoporucil tem, kdo foti s bleskem, ma totiz svoji originalni patici na blesk. Oproti FM2 ma radu vyhod, pro me je to predevsim priorita clony a predsklopeni zrcatka, bodove mereni.


tu by som kapanek oponoval, FM2 ma predsklopenie zrkadla, niekde som cital, ze to je take male tajomstvo FM2-ky ;) nema nieco ako permanentne MLU ale pokial fotis na samospust tak sa zrkadlo zdvihne, zamkne v hornej pozicii, caka sa par sekund potom to aparat exponuje a az potom pada zrkadlo dole ;) mozes skusit ;) to iste plati aj pre FA

permanentne MLU maju F, F2, F3, F4 a F5 ale toto full-time MLU vyuzijes len ak chces fotit so starymi ``Invasive Fisheyes'' objektivmi kere zasahuju daleko do vnutra fotoaparatu a pri ich pouzivani potrebujes externy hladacik do sanok blesku
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:54:43

mrzí mě, že už i tu začíná, jako vždy, nekonečný flame na téma, co je lepší....
cokoli-isté všech krajů, držme své emoce a závislosti na uzdě, prosím, děkuji za pochopení.
  • 0

#40 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:57:09

Podpisujem predrečníkov,
mám teraz na poličke aj FA, FM2, aj F3.

FA je vynikajúci a všestranný fotoaparát, FM2 zase pre ľudí, čo zvyknú pri mínus 30 loziť po horách. Oba sa dajú zohnať za lacno (opäť pripomínam, v bazárku mám inzerát, stačí ma nakontaktovať), FM2 bude drahšia - práve kvôli nepotrebe bateriek (často cenená vlastnosť).

Výborné sú aj staré Nikkory, ktoré chodia za "pár peňazí", 35tky aj 50tky sú v podstate dobré všetky. Pekne to má na svojich stránkach vypísané Bjorn Rorslett, viz:
popis

FM2, FA samozrejme predsklopenie zrkadla majú, je to výborná vec a často používam, odporúčam. Takisto šikovná vec - zapínanie vyklopením páčky prevíjania. FAčko má prepínateľný Matrix/klasika stredové meranie, na to sa tiež často zabúda.

Tak, šťastnú ruku :(
Ďuro
  • 0

#41 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 14:34:00

FM2 ma predsklopne zrcatko? jak se to proboha dela?
  • 0

#42 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 listopad 2010 - 14:51:30

manutara: F80 je supr, pokud chceš AF a nevadí ti, že je svinsky pomalý. Jinak nemá žádnou výhodu oproti manuálním kusům, a to navzdory relativní "novosti" ani ve spolehlivosti. Pokud Nikon AF, koupil bych rovnou F100ku, nebo starší F90x, ty prachy navíc za to stojí.

Jináč jak zde již padlo, nejlepší je zkušební jízda. K tomu bych přidal, že hlavní je koupit za cenu lepší či stejnou, za jakou je možno prodat - když už mi foťák nebude vyhovovat, alespoň na něm nebudu tratit.
  • 0

#43 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 listopad 2010 - 15:01:41

manutara: F80 je supr, pokud chceš AF a nevadí ti, že je svinsky pomalý. Jinak nemá žádnou výhodu oproti manuálním kusům, a to navzdory relativní "novosti" ani ve spolehlivosti. Pokud Nikon AF, koupil bych rovnou F100ku, nebo starší F90x, ty prachy navíc za to stojí.


plne suhlasim, ale pri rozpocte 4500 korun som nechcel podje....t ;) keby mal rozpocet 45000 tak nech vezme F4, lepsi aparat este asi nepostavili. f80 som poradil len kvoli cene, lebo bezne sa predava f80 za polovicnu ak nie tretinovu cenu FM2-ky, FA-cky o F100 ani nehovorim, f90x sa mi osobne nepaci, ale tiez nie zla volba ;)

zatim...
  • 0

#44 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 15:04:15

Zkusil někdo s plastovým Nikonem AF nižší třídy zatloukat stanové kolíky? já s Nikkormatem demonstrativně jo. Přestál to bez úhony. Ještě ho mám schovaný a funguje skvěle :) :(
  • 0

#45 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2010 - 16:51:47

Jirinol: já jsem z Vlkoše. To je u Kyjova JMK. Pomoc při výběru v Praze mi nabídl Kuba Jíra a v Olomouci (nevím přesný název, ale je to naproti konviktu) mám kamaráda, který to očíhne.

RHx: nastavování přes čudlíky mě odradilo od užívání té F60, co mám doma vypůjčenou.

Mám teď rozhodování Nikon FA/FM2/F3 a ani zabože se nemůžu rozhodnout. hrozně jsem se těšil, až si zase budu pořizovat novou kameru a teď celkem běsním :( :).

Moc děkuju všem za tipy a rady. Teď jsem ale poznal, že jsem opravdu Nikonista. Za pár let to budu třeba pročítat znova a budu se smát, poněvadž budu mít nějaký Pentax, či Minoltu. Moc jste mi pomohli. Ještě jednou díky.

Každopádně není konec, jak říkám: FA/FM2/F3
  • 0

#46 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2010 - 17:14:49

Tak mě napadá, není ještě nějaký bazar ve Zlíně? Ve středu tam mám cestu.
  • 0

#47 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 listopad 2010 - 17:52:17

Nevim o nem...
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 18:01:59

prakticante, rozhodl ses dobře. FA je můj tajný tip právě pro ničím neomezenou kompatibilitu. Až někdy budu chtít utrácet za Nikony, tak to bude první tělo a možná jediné tělo, které koupím. Až nebudu vidět a budu potřebovat AF, tak přikoupím F90x (nebo N90s, jak je libo). A pokud nám vypnou proud, tak mám Nikkormata a 17mm sklo, s tím si vystačím v nouzi, s tím ani ostření nepotřebuji :(
  • 0

#49 prakticant

prakticant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2010 - 18:25:38

prakticante, rozhodl ses dobře. FA je můj tajný tip právě pro ničím neomezenou kompatibilitu. Až někdy budu chtít utrácet za Nikony, tak to bude první tělo a možná jediné tělo, které koupím. Až nebudu vidět a budu potřebovat AF, tak přikoupím F90x (nebo N90s, jak je libo). A pokud nám vypnou proud, tak mám Nikkormata a 17mm sklo, s tím si vystačím v nouzi, s tím ani ostření nepotřebuji :(


Jirinole, myslíš, že FA bude lepší volba než FM2? krom těch módů (P, A, S, M a FA 3200 a FM2 6400) si nejsem vědom nějakých podstatných rozdílů.
  • 0

#50 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 20:48:51

Jirinole, myslíš, že FA bude lepší volba než FM2? krom těch módů (P, A, S, M a FA 3200 a FM2 6400) si nejsem vědom nějakých podstatných rozdílů.


Podstatný rozdíl, jak tu bylo už kdesi nahoře řečeno, je v tom, že FA má jak měření se zdůrazněným středem (center-weighted), tak tzv. multi-pattern (později zvané matrix) měření.
Neřeknu, jestli je lepší ten nebo ten, oba jsou to výborné aparáty, a jak už v úvodu tohoto vlákna bylo napsáno, rozhoduje osobní preference, ta moje je celkem střízlivě jednoduchá: když si kupuji jakýkoli aparát, tak první, co mě zajímá, je odpověď na otázku, jaké objektivy budu moci použít pro zachování těch vlastností těla, kvůli kterým si ho vlastně kupuji, jak jsou ta skla dobrá, a kolik za ně zaplatím. pro FA bych se rozhodoval opravdu jen z toho důvodu, že má výborné, moderní a přesné měření světla a to mi bude fungovat s naprostou většinou starých i fungl nových objektivů bez ztráty květinky. Pokud tohle nepotřebuji a chci Nikon, tak za zlomek ceny FG poslouží stejně dobře.
Zkus se podívat sem:
FA
a hlavně tohle kompatibilita objektivů pro FA
Myslím, že tohle je taky důležitá informace, odstavec s nadpisem:
To summarize some facts here:

Ale v podstatě v praxi bude asi úplně šumafuk, co si koupíš, při velmi omezeném rozpočtu bych vskutku raději koupil za tu stejnou částku 2-3 opravdu dobré objektivy a levné a plně funkční tělo s velkou, jasnou a dobře čitelnou matnicí, než abych celou šrajtoflu vysypal za drahé tělo a pak zjistil, že ho nevyužiju na to, co vlastně chci, páč nemám na širokoúhlý a delší objektiv prachy.
Tím bych se zase dostal k tomu, co jsem napsal hned v prvním příspěvku.
Být na tvém místě (a taky jsem byl, dokonce víckrát), vyberu si dobré objektivy za rozumné peníze a tělo k nim jakékoli levné, funkční a spolehlivé a začnu fotit, jakékoli lepší tělo si později dokoupím a stávající si nechám jako záložní, nebo třeba pro barevný film.... není nic blbějšího než se vypravit někam fotit a uprostřed akce skončit, protože se podělalo něco na těle a druhé nemám. Asi tak, that´s all, folks.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních