Přejít na obsah


Fotka

JSEM ZAČÁTEČNÍK, KDO MI PORADÍ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
110 odpovědí na toto téma

#51 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 únor 2011 - 15:28:54

Než jsem to dopsal, kolegové vše obšírně vysvětlili...
  • 0

#52 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2011 - 15:37:13

Než jsem to dopsal, kolegové vše obšírně vysvětlili...

Ale kupodivu shoda :D Všichni to popusí stejně, tak to asi bude pravda:-)
Kde se dá ten lepší objektiv sehnat?? Koupím to u Škody nebo u Pazdery?? Nebo spíš inzeráty? Jo a co světelnost? 4, nebo 2,8??

u zvětšováku na světelnosti moc nezáleží (nebo jo?) stejně budeš všechno svítit v řádech sekund
  • 0

#53 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2011 - 15:38:13

jinak já svítím 6x6 105anaretem, většinou 24x30 a spokojenost
  • 0

#54 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 15:39:42

Než jsem to dopsal, kolegové vše obšírně vysvětlili...

Ale kupodivu shoda :D Všichni to popusí stejně, tak to asi bude pravda:-)
Kde se dá ten lepší objektiv sehnat?? Koupím to u Škody nebo u Pazdery?? Nebo spíš inzeráty? Jo a co světelnost? 4, nebo 2,8??

u zvětšováku na světelnosti moc nezáleží (nebo jo?) stejně budeš všechno svítit v řádech sekund


Sehnat 1.9 aby to šlo pěkně od ruky? :D
  • 0

#55 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 15:49:48

jinak já svítím 6x6 105anaretem, většinou 24x30 a spokojenost

Teda jste tu všichni zkušení mazáci. To mám co dohánět........
Jo a jedna věc je mi záhadou. Jak poznám, jak dlouho se svítí?? :D Funguje na to ten osvitoměr??


Já se chystám okoštovat Meosix co mi nechal strejda společně s vybavením, ale v zásadě bohatě stačí proužkové zkoušky - vezmeš kus papíru, zakreješ třeba kartonem, necháš čumět jen proužek papíru třeba 2cm, osvítíš třeba 3 vteřiny, posuneš o 2 cm, další 3 vteřiny atd. až si na konci papíru, vyvoláš a část, která se ti bude zdát ok je čas kterej potřebuješ. Když použiješ funkci hledat, najdeš odpovědi na všechno na co se tu ptáš.
  • 0

#56 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 únor 2011 - 15:52:52

Trošku bych nesouhlasil s kolegou Ypressem - světelnost není nutná, ale potěší. Ta clona navíc u 2.8 se hodí například při zaostřování větší zvětšeniny nebo pokud máme hustší negativ. V obou případech je promítnutý obraz tmavý jak díra do prdele.

Dál to i urychlí práci, protože zatímco Rodagon 2.8 má optimální kresbu už někde u clony 5.6, tak Belar 4.5 začíná nějak vypadat třeba až na 11. U některých papírů a vývojek pak můžou ty časy dosáhnout obludných rozměrů.

Co se svícení týče, nejlepší je si caš ozkoušet postupným zakrýváním proužku papíru.
  • 0

#57 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 únor 2011 - 15:56:59

Jaký známe nejsvětelnější zvětšovací objektiv?
  • 0

#58 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 15:57:55

Trošku bych nesouhlasil s kolegou Ypressem - světelnost není nutná, ale potěší. Ta clona navíc u 2.8 se hodí například při zaostřování větší zvětšeniny nebo pokud máme hustší negativ. V obou případech je promítnutý obraz tmavý jak díra do prdele.


Pravda, moje první negativy byly černý jak bota, tam bych nějakou 2.8 ocenil.
  • 0

#59 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 únor 2011 - 16:06:24

Trošku bych nesouhlasil s kolegou Ypressem - světelnost není nutná, ale potěší. Ta clona navíc u 2.8 se hodí například při zaostřování větší zvětšeniny nebo pokud máme hustší negativ. V obou případech je promítnutý obraz tmavý jak díra do prdele.

Dál to i urychlí práci, protože zatímco Rodagon 2.8 má optimální kresbu už někde u clony 5.6, tak Belar 4.5 začíná nějak vypadat třeba až na 11. U některých papírů a vývojek pak můžou ty časy dosáhnout obludných rozměrů.

Co se svícení týče, nejlepší je si caš ozkoušet postupným zakrýváním proužku papíru.

No není toho zrovna málo. Ten digitál byl podstatně snažší :D
Dalo by se někdy kouknout k Tobě při práci?? Brno je kousek od Jihlavy.... Tedy kdyby Tě to neobtěžovalo.....
  • 0

#60 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 únor 2011 - 16:08:08

Já jsem zrovna ten typ, že jedna ukázaná je za tisíc čtení......
  • 0

#61 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 únor 2011 - 16:21:31

Trošku bych nesouhlasil s kolegou Ypressem - světelnost není nutná, ale potěší. Ta clona navíc u 2.8 se hodí například při zaostřování větší zvětšeniny nebo pokud máme hustší negativ. V obou případech je promítnutý obraz tmavý jak díra do prdele.

Dál to i urychlí práci, protože zatímco Rodagon 2.8 má optimální kresbu už někde u clony 5.6, tak Belar 4.5 začíná nějak vypadat třeba až na 11. U některých papírů a vývojek pak můžou ty časy dosáhnout obludných rozměrů.

Co se svícení týče, nejlepší je si caš ozkoušet postupným zakrýváním proužku papíru.

No není toho zrovna málo. Ten digitál byl podstatně snažší :wink:
Dalo by se někdy kouknout k Tobě při práci?? Brno je kousek od Jihlavy.... Tedy kdyby Tě to neobtěžovalo.....


Není problém - pokud se chceš naučit spoustu zlozvyků, tak jsou ti dveře mé komůrky otevřené :) Jenom doufám, že netrpíš klaustrofobií.
  • 0

#62 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 16:23:26

Trošku bych nesouhlasil s kolegou Ypressem - světelnost není nutná, ale potěší. Ta clona navíc u 2.8 se hodí například při zaostřování větší zvětšeniny nebo pokud máme hustší negativ. V obou případech je promítnutý obraz tmavý jak díra do prdele.

Dál to i urychlí práci, protože zatímco Rodagon 2.8 má optimální kresbu už někde u clony 5.6, tak Belar 4.5 začíná nějak vypadat třeba až na 11. U některých papírů a vývojek pak můžou ty časy dosáhnout obludných rozměrů.

Co se svícení týče, nejlepší je si caš ozkoušet postupným zakrýváním proužku papíru.

No není toho zrovna málo. Ten digitál byl podstatně snažší :wink:
Dalo by se někdy kouknout k Tobě při práci?? Brno je kousek od Jihlavy.... Tedy kdyby Tě to neobtěžovalo.....


Není problém - pokud se chceš naučit spoustu zlozvyků, tak jsou ti dveře mé komůrky otevřené :) Jenom doufám, že netrpíš klaustrofobií.


Temná je na strach ze tmy a stísněných prostorů nejlepší lék.
  • 0

#63 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2011 - 16:52:38

Jaký známe nejsvětelnější zvětšovací objektiv?

plotnu skla při kontaktování? :wink:
  • 0

#64 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 16:56:47

Jaký známe nejsvětelnější zvětšovací objektiv?

plotnu skla při kontaktování? :wink:


A na to 500W halogen.
  • 0

#65 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 únor 2011 - 18:54:41

Ypressu, víš co mi můžeš :wink:
  • 0

#66 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 5 únor 2011 - 19:06:53

cervenym se nic nezkazi
v pripade toho zeleneho se lip hlida papir, ale je nutny vyzkouset estli to snese
  • 0

#67 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2011 - 19:20:39

Jde o to, aby papiry nebyly citlive k tomu svetlu kterym si svitis v komore. Cervene je vseobecne standart, ja mam ostatne tu stejnou vanicku co ty na druhem obrazku s cervenooranzovym filtrem a zadny papirum to doted nevadilo. Kdezto zelene svetlo muze vadit, musis to zkusit. Kolega myslel to, ze se lip hlida kontrast fotky nez pod cervenym svetlem, to je sice mozna pravda, ale je to podle me nepodtatne, protoze kontrast posuzuju az po ustaleni a uschnuti...ovlivnovat vzhled fotky vytazenim driv z misky je na nic...
  • 0

#68 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 5 únor 2011 - 19:21:14

cervenym se nic nezkazi
v pripade toho zeleneho se lip hlida papir, ale je nutny vyzkouset estli to snese

Můžeš trochu polopatě?? Jako pro blbýho:-)

MG papíry maj posunutej horní limit citlivosti ke světlu, bezpečný světlo je někde kolem 630 nm - červený.
Nastav si to světlo v komoře co nejdál od zvětšováku, nejlépe odrazem o zeď. Vem jeden papír, na který budeš normálně dělat, stačí útržek. Hoď na něj pár mincí a nech tak 5 minut. Pak to vyvolej a prohlídni. Pokud uvidíš jen bílej papír, je to od, pokud bude papír pod mincema bílej a jinak šedivej, je to světlo moc silný nebo blbá vln. dýlka. Pokud bude šedivej celej, máš prošlý papíry nebo nějaký další parazitní světlo.
  • 0

#69 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 únor 2011 - 19:21:54

Zelený na všechno nesenzibilované, červený na všechno(pokud není moc světlý). Tedy, mluvíme o papírech, panchro filmy samozřejmě beze světle nebo při velmi tmavě zelené(prostě neřeš).
  • 0

#70 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 5 únor 2011 - 19:23:21

koukam ze sem ani nemusel dopsat odpoved :wink:
  • 0

#71 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 únor 2011 - 19:25:14

Zas mě předběhli :wink:
  • 0

#72 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 5 únor 2011 - 19:39:48

Tak mě napadla jedna věc. Neuživil by se tady chat?? Přijde mi že jo.......


chat se vzdy zvrhava :wink:
  • 0

#73 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 19:41:34

Tak mě napadla jedna věc. Neuživil by se tady chat?? Přijde mi že jo.......


Chat žere čas. Navic chat je asi jako splachovaci zachod, zmizi to nekde v nekonecnu a uz to nikdo nedohleda. Tohle je studnice vedeni, ve ktery zustava to co v ni kdo zanechal a vzdycky se k tomu docuchas.
  • 0

#74 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2011 - 20:15:47

Ypressu, víš co mi můžeš :wink:

vybílit ledničku?
  • 0

#75 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 5 únor 2011 - 20:40:46

strcit plech do vody a odpadne sama :wink:
  • 0

#76 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 5 únor 2011 - 20:47:35

A nebolo to RCčko? Tie sa neleštia.
  • 0

#77 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2011 - 20:47:48

Tak pánové, mám za sebou první zkušenost. Nedočkavě jsem namíchal chemikálie podle návodu, použil jsem starý darovaný negativ, fotka z toho vylezla docela koukatelná. Do této doby vše docela v pohodě. Pak jsem nažhavil sušičku, dal jsem tam fotku na ten plech a zatím tam ta fotka nějak drží přilepená a už je to půl hodiny. Kdy se to asi odlepí?? Nejsem si jistý, jestli je to OK. :wink: :)

kterou stranou jsi to tam dal? mně už se stalo že jsem z nepozornosti pleskl fotku emulzí na plech...
  • 0

#78 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2011 - 20:48:59

strcit plech do vody a odpadne sama :)

Kdepak. Ta tam drží. To je na škrabku. Asi někde soudruzi z NDR udělali chybu?
Na leštičku jsem dal plech, na plech okapanou mokrou fotku obrázkem k plechu a přitáhl plachtou......... :wink:

aha
  • 0

#79 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 5 únor 2011 - 20:53:43

Speedy sú práve RC, tie sa len volne sušia. Napr. na šnúre.
  • 0

#80 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2011 - 20:54:33

Spatne to neni, pokud to umis. Ale toto urcite do zacatku nedoporucuju, a mozna ani pak. A jake mas papiry? RC nebo baryt? U fomy jsou RC fomaspeed a baryty fomabrom. Protoze na RC jsou jine susicky (prubehove), pokud mas baryty a chces mit fotky hned suche tak to tam mrskni emulzi nahoru a priklop platnem...
  • 0

#81 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 5 únor 2011 - 20:55:01

Speedy jen připlácnu na stěnu koupelny a přejedu stěrkou, suché je to když to odpadne.
  • 0

#82 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2011 - 20:56:17

takze mas RC, ty do susicky ani na ni nedavej idealne vubec, jen je poves na snuru a ony velice rychle oschnou samy...
  • 0

#83 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2011 - 21:05:12

Kdyz to platno vyperes, a das si na to pozor, tak nebudou, nemelo by poustet...Ale to je spis tak na zkousky, aby jsi videl jak to bude vypadat po uschnuti, na finalni upravu barytu se v cechach a na morave pouziva jina metoda, tzv. napinani na skle...fotky maji pak prijemny povrch a jsou hezky rovne jak kdyz streli. K tomu casem dojdes, RC jsou lepsi do zacatku, rychleji se s nim pracuje, jsou levnejsi, odolnejsi...a vubec min nachylne na zpracovani.
  • 0

#84 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2011 - 21:17:58

Tak to bezesporu...usetris si tim spoustu casu, nervu, penez a chuti do prace :wink:
  • 0

#85 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 únor 2011 - 11:13:20

Ano, ale jen do urciteho stupne, do tzv optimalni clony, vetsinou 2-3 clony od minimalni clony. Asi tak, VETSINOU je to nekde kolem osmicky. Clonit 16 nema smysl....
  • 0

#86 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 6 únor 2011 - 11:41:55

funkce hledat
  • 0

#87 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 únor 2011 - 13:10:44

Je to prece napsany na baleni, nevim jakou mas chemii, ale treba LQN od fomy i fomafix zpracuji v litru pracovniho roztoku 3 metry ctverecni papiru. Co se tyka skladovani po delsi dobu, s ustalovacem problem neni. Vyvojku bych radeji namichal vzdy novou.
  • 0

#88 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 únor 2011 - 13:26:30

Pockej, Fomatol LQN je vyvojka na papiry a Fomadon LQN je vyvojka na filmy. Ustalovac je fomafix (kapalny). Vyvojku na filmy po zredeni na pracovni roztok a vyvolani vylit. S vyvojkou na papiry uz to neni tak jiste, nekdo skladuje a regeneruje (vdycky dolije urcite mnozstvi), ale pro zacatek radim namichat vzdy novou at mas konstatni vysledky a muzes se na to spolehnout.
  • 0

#89 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 únor 2011 - 15:22:03

Ono to dost zalezi, pokud clovek zvetsuje z kinofilmu a zrniteho materialu tak to zrno vidi a ostri se dobre, ale jak ma jemnozrny stredoformat a jeste je to nejak vic kryte... Ja doporucuju spis zaostrovaci mikroskop na zrno, stim se mi dela dobre a pak je to jistota....
  • 0

#90 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 únor 2011 - 15:40:28

Vetsinou se da sehnat lupa z meopty. Takova cerna s odklapecim okynkem. Ja koupil zaostrovaci mikroskop paterson z ebaye a i s postovym me vysel 350kc a jsem nadmiru spokojeny.
  • 0

#91 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 6 únor 2011 - 16:05:51

Vetsinou se da sehnat lupa z meopty. Takova cerna s odklapecim okynkem. Ja koupil zaostrovaci mikroskop paterson z ebaye a i s postovym me vysel 350kc a jsem nadmiru spokojeny.


To je ten se zrcatkem? Jak to funguje? Prostě to má stejnou trasu přes zrcátko jako na podložku?
  • 0

#92 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 6 únor 2011 - 16:10:46

Ano, tenhle:
http://www.fotoskoda...ci-lupa-na-zrno

Evidentne to funguje presne tak, stejna draha. A funguje to velmi presne. Jedina nevyhoda je, ze nikde jinde nez kolem stredu to nefunguje, na to uz jsou ty drahsi znacky... Ale nevadi mi to, s rovinnosti filmu problem nemam.
  • 0

#93 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 6 únor 2011 - 16:17:47

A co ten objektiv Schneider Componar S 80/4,5.? Myslíte, že to mám koupit? Je to lepší než ten Anaret 75/4,5?


Možná nejdřív zkus něco nazvětšovat.
  • 0

#94 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 6 únor 2011 - 16:47:00

A co ten objektiv Schneider Componar S 80/4,5.? Myslíte, že to mám koupit? Je to lepší než ten Anaret 75/4,5?


Možná nejdřív zkus něco nazvětšovat.

To už zkouším, jen mi tu někdo radil, že to nebude s tím anaretem žádná hitparáda a ať si seženu jiný. Tak se ptám......


Jenže začínající garážovou kapela se nedostane do hitparády jen tim, že bude hrát na Gibson Les Paula. Začal jsem na plesnivém Belaru 50mm, a byl jsem tak nadšený, že jsem si říkal že přece mezi těmi objektivy nemůže být takový rozdíl. Pak jsem sehnal za stovku anaret 50mm, jen protože sem si říkal že za takovou cenu nevadí ani když to bude to samé nebo se bude válet v šuplíku. Pak jsem pořídil kvůli svitku zvětšovák Magnifax 4, ve kterém byl anaret 105mm. Teď jsem si pořídil na focení Mamiyu a ke koupi Compononu mě vedl pocit, že bych nerad kazil fotky z highenvého přístroje lowendovým zvětšovacím objektivem.
  • 0

#95 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 6 únor 2011 - 17:03:40

Componar .... zalezi za kolik, ale tohle je od Schneideru ta horsi trida, takze bych to asi nedoporucoval. Vlastni zkusenost s tim nemam, zvetsuju Meogonama 50/2,8 a 80/4 a Rodagonem WA 40/4. TADY je nekolik temat, zabyvajicich se zvetsovacimi objektivy
  • 0

#96 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 únor 2011 - 17:18:51

Á rodí se nám tu další čudlikář :) Pokud máš kupu prachů a nevíš co s nima, ok, utíkej si ten objektiv koupit. Ale mnohem lepší by bylo, kdybys za ty peníze nakoupil filmy, prohnal jich 30, 40 foťákem a pak teprve řešil, co a jak vlastně potřebuješ. Máš dobrý stativ? Dobrý fotobatoh, expozimetr, filtr pro fotoaparát a zvětšovák, drátěnky, sluneční clony, rám na zvětšování a dalších tisíc maličkostí? Neudělej stejnou chybu jako desítky lidí včetně mě. Nejdřív řeš co chceš fotit a teprve až ti tvá technika nebude stačit, zlepši ji. Do té doby peníze strkej pouze do chemie, materiálů a cestování za fotografií....
  • 0

#97 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 6 únor 2011 - 17:37:26

S tím Componarem asi takto, nevím, kde se pohybuje jeho cena, ale vzhledem k tomu, že za ty 2000 lze pořídit Componon nebo Rodagon, což by měly být lepší objektivy, pak by ty prachy asi byly zbytečně vyhozné.
  • 0

#98 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 únor 2011 - 11:11:22

Ještě k tématu toho objektivu. Večer jsem byl ve Žďáru nad Sázavou a známej mě vzal k jednomu do komory. On používá Rodenstock 80/4 na Magnifaxu. Ukazoval mi rozdíl na fotce s anaretem a tím Rodenstockem a je to docela markantní rozdíl. Měl fotky s hrubším zrnem a je to na tom opravdu hodně poznat. Netušil jsem, že to bude mít až tak velký vliv. Ale viděl jsem to na vlastní oči tak tomu nemůžu nevěřit.....

Nevím, jak se kolegové budou vyjadřovat, ale na ebay jsem sehnal za rozumný peníze El-Nikor 75 a jsem s ním spokojenej, ale srovnání mám jen s Belarem 80.
  • 0

#99 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 únor 2011 - 11:48:35

Ještě k tématu toho objektivu. Večer jsem byl ve Žďáru nad Sázavou a známej mě vzal k jednomu do komory. On používá Rodenstock 80/4 na Magnifaxu. Ukazoval mi rozdíl na fotce s anaretem a tím Rodenstockem a je to docela markantní rozdíl. Měl fotky s hrubším zrnem a je to na tom opravdu hodně poznat. Netušil jsem, že to bude mít až tak velký vliv. Ale viděl jsem to na vlastní oči tak tomu nemůžu nevěřit.....

Nevím, jak se kolegové budou vyjadřovat, ale na ebay jsem sehnal za rozumný peníze El-Nikor 75 a jsem s ním spokojenej, ale srovnání mám jen s Belarem 80.

A 75 je vhodné na 6x6. Někde bylo psáno že na to je 80ka.

6x6 jsem s ním hlavně dělal a přišlo mi to v pohodě. Je pravdou, že většinou výřez, nějak ten čtverec neumím.
  • 0

#100 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 7 únor 2011 - 13:29:34

Tak jsem si to cely precetl a rekl bych asi tohle: pan kolega ma vic nez slusne vybaveni k tomu, aby mohl delat krasne fotky a jelikoz fotit a komponovat umi(i z te jedne fotky je to dosti zrejme), je na nejlepsi ceste. Z techniky bych mu doporucoval jedinej upgrade a to uz tu beztak padlo: lepsi zvetsovaci objektiv 80 a nebo 75mm, vyjde to nastejno. Ma Ilford FP-4, coz je skvelej film a nevidim nejmensi duvod k tomu, aby nezacal rovnou pracovat s prvotridnim a snadno ovladatelnym materialem, jak negativnim tak positivnim. Je-li zvyklej na idealni dokonalost digitalni, pak je to dle meho nazoru nejrozumnejsi cesta. Teprve potom, bude-li to jeho zamerem, by se mohl pustit na tenci led sloziteji ovladanych postupu toho typu, ktery zde (na muj vkus trochu fasisticky) prosazuji panove Enthropy a Ploci. maji jiste ve svych argumentech v leccems pravdu, ale neni to ani povzbudive, ani ihned prakticky pouzitelne.
Zkus FP-4, kdyz ji mas, vyvolavej v D-76 nebo ID-11 a pak si zkus Tri-X, HP-5, Tmax atd. Uvidis sam. Nejlepsi rady uz tu ostatne zaznely a jsou dve: nechat si to od nekoho prakticky ukazat a zeptat se toho, jehoz fotky se nejvice podobaji tve predstave o vysledku.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních