Přejít na obsah


Fotka

...jen tak II...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4403 odpovědí na toto téma

#3451 stanleyb7

stanleyb7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 42

Publikováno 23 prosinec 2020 - 11:04:26

Nevíte někdo proč mi eBay účtuje Import charges z UK? Já myslel že to ještě neplatí, nebo sem v omylu?

 

eBay poplatky při importu neúčtuje, pouze odhaduje, ne? A vzhledem k tomu, že se to do 1.1.2021 téměř jistě přes kanál nedostane, tak s nimi asi je třeba počítat. Z UK jsem dost věcí nakoupil, škoda no...


  • 0

#3452 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 23 prosinec 2020 - 12:14:43

 

Nevíte někdo proč mi eBay účtuje Import charges z UK? Já myslel že to ještě neplatí, nebo sem v omylu?

 

eBay poplatky při importu neúčtuje, pouze odhaduje, ne? A vzhledem k tomu, že se to do 1.1.2021 téměř jistě přes kanál nedostane, tak s nimi asi je třeba počítat. Z UK jsem dost věcí nakoupil, škoda no...

 

nebude to international shipping program ?


  • 0

#3453 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 prosinec 2020 - 12:37:22

Je, Global Shipping Program, ale je to z UK a do konce roku to je bez celních poplatků, jako by se objednávalo z EU. Nikdy sem to z Anglie neplatil, jen z US.
  • 0

#3454 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 23 prosinec 2020 - 12:43:40

ja som to mal pri objednavke minuly tyzden bez..takze asi ked ocakavaju ze to pride po 1.1 tak uz to mas s.


  • 0

#3455 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 1 leden 2021 - 22:20:18

Máte někdo zkušenosti s eshopem...prodejnou LightQ?
Co koukám mají sídlo v Praze.
  • 0

#3456 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 1 leden 2021 - 22:44:30

LightQ je afaik stejná provozovna/podnik jako ten fotolab o jedny dveře vedle. Jsem s nima už několik let naprosto spokojenej. Film nikdy nezmrvili, nepoškrábali (narozdíl od fotoškody), vše jak bylo domluveno (včetně toho, že když jsem nechal vyvolat film express za +20% příplatek, tak protože jsem si ho vyzvedl neplánovaně až o pár hodin později, tak mi příplatek nakonec neúčovali. Nebo taky když jsem tuhle jednou platil, tak si všimli ISICa v peněžence a rovnou mi nabídli slevu (což jsem nevyužil, kartu sice mám, ale licenci si neobnovuju a nehodlám mít slevu podvodem). Takže za mě prima podnik.


  • 0

#3457 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 1 leden 2021 - 23:05:38

Kupoval jsem tam trezorky na filmy a pohoda. Byli příjemní a rychlí, slečna v obchodě milá. 

Ceny velkoformátovýho vybavení mi přišly vysoký. Míjíme se asitak o jeden řád, takže to není moje polívčička :-)


  • 0

#3458 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 2 leden 2021 - 06:51:47

Já na ně narazil náhodou při shánějí jobo lahví. Doteď jsem o nich nevěděl. Mají tam opravdu spoustu věcí, ovšem ceny...no...ale zas až si budu chtít třeba koupit nový Jobo CPP3 vim kam jít :D
Ptám se, ale proto, že u některých položek (které zrovna nepotřebuju) mají až podezřelé slevy. Tak jsem chtěl vědět jestli to není nějaký podvod ;)
  • 0

#3459 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2021 - 11:33:43

Vůbec bych se nedivil, kdyby jim ceny u položek bez pohybu navyšoval automat. 


  • 0

#3460 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 2 leden 2021 - 12:48:34

S LightQ mám zkušenost dobrou. Občas tam kupuju krytky na objektivy Kaiser (jsou dovozci a Škoda o 300m vedle stejné krytky od nich prodává o dost dráže) a sehnali mi za velmi rozumnou cenu (pár stokorun) náhradní díly na stativ Twin Shank od Linhofa, které normálně v nabídce ani nejsou. Kompletní 3 nožičky (gumová nožka s kovovou konstrukcí uvnitř a výsuvným hrotem) + gumové těsnění /doraz na středovou trubku stály asi 300 Kč celkem.

 

Pokud jsou s cenami VF vybavení o řád vedle, tak ten nový APO-Makro-Sinoran za 6 686 Kč bych si vzal hned. Rovnou k němu přiberu i tu 3D hlavu Linhof za tisícovku. MAsi i Chamonix na 4x5" za 3500Kč bych bral :-) Tím chci říct, že to drahé je, ale podle mě ne předražené. Neviděl jsem tyhle věci nové nikde levněji.


  • 0

#3461 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 2 leden 2021 - 13:21:21

Jsem to asi blbe napsal...nepochopili jsme se. Ano drahé věci všeobecně tam logicky mají drahé taky. Mě překvapily některé slevněné položky. Např. Jobo timer 16 z 2990 na 590,- a u toho taková docela pofidérní fotka. Co jsem koukal nikde jsem to za miň než 99€ nenašel. Takže opravdu solidní sleva. Dnes prodejci většinou slevy pouze předstírají ;)
  • 0

#3462 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 2 leden 2021 - 13:39:43

Měl jsem být přesný, to byla reakce na Stříbrokaze :-)

 

Když jsem tam byl naposled osobně (někdy v létě), viděl jsem slušnou slevu na filtry pro ČB od Rodenstocku. Šlo ovšem o doprodej, protože údajně už Rodenstock s těmito filtry končí. Čili důvody můžou být různé. Každopádně podle mě jde o velmi slušnou firmu a osobně jim věřím.


  • 0

#3463 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2021 - 14:45:32

Jo, solidní jsou. Nákupu se neboj.

A ceny náhradních dílů pro Bentley mi nepřísluší hodnotit, když jezdím fábií. Tady se míjíme, a do jejich cenotvorby mi nic není.


  • 0

#3464 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 22 leden 2021 - 22:12:14

Zdravím, mám doma otvorené balenie Tetenal C-41 na 2,5l, ktoré už nevyužijem. Zostáva v ňom chemíkálí ešte na 1l vývojky, blixu aj stabilizátoru - všetko zastrieknuté plynom. Balenie bolo otvorené niekedy koncom septembra. Ak by sa to niekomu hodilo, tak napíšte - iba osobne v Brne, nebudem to posielať. Nechem za to nič, aj tak by mi to iba zvetralo na poličke.


  • 0

#3465 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 leden 2021 - 09:24:57

Ahoj, při prohlížení Koudelkovi knihy mě překvapilo, že na některých panoramatických fotkách je výrazné zrno, přestože mají 15 cm navýšku.

To mi přijde jako pozoruhodný výkon a tak jsem se díval, jak to dělá, ale na nic jsem zatím nenarazil. Má to i velmi zvláštní tonalitu.

Jen že ještě v ČSSR nepoužíval expozimetr a volal (pravděpodobně kinematografickou 400 Orwo) v Atomalu 25°C - 25 min. Jako že praxe z divadla.

To mi přijde také zvláštní. Proč používat jemnozrnou vývojku a ne něco jako ID-68 v té době. Jestli to lépe zvládalo divadelní kontrast. Ale zrovna Koudelkovi divadelní fotky jsou často jako stínora. Neví někdo, proč se tenkrát používala taková kombinace?


  • 0

#3466 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 28 leden 2021 - 09:41:01

Není to dáno spíše úpravou snímků pro tisk a samotnou tiskovou technologií? Apropo mluvíme o Ruinách? To je dost pecka, co? :)


  • 1

#3467 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 leden 2021 - 10:42:11

Já jsem myslel Návraty, ale u Ruin to platí taky. Tam to není tak výrazné, ale zato je to jen 10 cm navýšku.

Jo jo, je to krásná kniha, až bych možná řekl, že se dívám radši na ni než do ni :-). Provdení tisku samotných fotografií je trochu její slabinou.

Když už jsme u knih Koudelky, všimli jste si, že v knize Chaos (mám druhé vydání) jsou výrazně tmavší fotky než jinde se zapadlými stíny?

Tomu nerozumím. Buď je to záměr, který mě zrovna moc nenadchl, nebo je to chyba?

Ale že by si to Phaidon - Magnum - Koudelka neohlídali? To je mi záhadou.


  • 0

#3468 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 leden 2021 - 14:57:33

Vážení kolegové, experimentální černobílé fotografie Mistra Josefa Koudelky z počátku šedesátých let, kdy fotografoval divadelní herce a spolupracoval s časopisem Divadlo, který graficky upravoval Libor Fára způsobil, že Koudelka začal fotografovat jako vizuální umělec. Fára z Koudelkových fotografií začal dělat obálky časopisu. První autorské zvětšeniny uvedené na první Koudelkově výstavě v divadle Semafor v roce 1961, na níž došlo k jeho důležitému setkání s kunsthistoričkou a teoretičkou fotografie Annou Fárovou. "Pomohla mi uvědomit si, co mám fotografovat, abych vytvořil komplexní názor". Experimentální snímky z konce padesátých a počátku šedesátých let jsou pozoruhodné tím, že za nimi stojí důležitá formativní setkání, ale zejména proto, že pomáhají pochopit Koudelkovu originalitu a jeho krajní stylizaci. Ta spočívá ve vysokém kontrastu černé a bílé, v rytmizaci střídání světla a tmy. Je to stylizace efektní, rozostřuje kontury, ale také zplošťuje tvary a nevytváří plasticitu, či hloubku ostrosti. Takové kontrastní stylizování by mohlo být kritizováno, na druhou stranu propůjčuje reportážním fotografiím výtvarný charakter, který prostupuje více či méně celou Koudelkovou tvorbou. Na konci šedesátých let pak následuje Koudelkův přechod od visuální poesie k poetickému dokumentu. Není tedy dílem nahodilé indisposice vydavatele publikace, ale svrchovaně vysokými nároky na věrnou reprodukci autorova rukopisu. Na svůj první Bakeliťák československé výroby si vydělal sběrem lesních jahod pro místního boskovického zmrzlináře, jako rodák z Valchova. V Londýně fotil na kradený kinematografický film Tri-x 400. Ještě za pobytu doma používal, co mohl. Velmi Mistra Josefa Koudelku obdivuji v jeho nesmírné vytrvalosti a skromnosti. Na dvě osobní setkání si často vzpomínám, zejména na zde již dříve zmíněnou příhodu se starou Leicou z vetešnictví u Žida, kam ho poslal Cartier-Bresson a za slevu z ceny, která by nestačila ani na jednu krabičku cigaret se z ní stal všemi uctívaný kouzelný unikát Velkého Mistra, který má ve své sbírce vzácných osobních pozůstalostí v musée Carnavalet - Paris, ale nikdy si s ním Henri necvakl ani jediný snímek......

Autorovi příspěvku vřele doporučuji orientační prohlídku dobových reklamních materiálů z nabídky n.p. Fotochema. Koudelkův Olympus OM2 tam určitě nebude, možná unikátně Praktica super TL, s níž tehdy Josef Koudelka od roku 1968 fotografoval......

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik     


  • 3

#3469 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 únor 2021 - 16:05:48

Nedávno tu padla informace, že retropan pošel, dokonce jsem myslím reagoval, ovšem nyní to nemohu najít. Ví někdo, čím to je?


  • 0

#3470 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 6 únor 2021 - 15:16:24

120tinásobné zvětšení

LevoHore: tenkovrstvý Adox 14 (40ASA) zpracovaný v Hyfin (vývojka pro hranovou ostrost, něco jako předchůdce Ilfosolu)

LevoDole: Adox 14 v D76

PravoHore: Isopan Record osmistovka @1600ASA zpracovaná v Press Contrast maximum activity developer.

PravoDole: Isopan Record v D76

Vyvoláno na stejnou denzitu střední šedé

Uveřejněno v Advanced Photography 1969

 

Vracím se k úvaze nad Koudelkovými panoram. fotkami. Když v dokumentu fotografuje v Osvětimi digitální Leicou, má tam 1250ASA a clonu f22, aby mu čas vycházel okoli 1/125. Jelikož je velká hloubka ostrosti charakteristickým znakem všech panoramat, měl pravděpodobně i flm o citlivosti 1600ASA. Vlastně převzal zpracování filmu pro reportážní fotku a aplikoval to na krajinu s velkou plochou negativu. A později ještě zvýraznil to, co tento způsob přinášel.

 

Je to jen takové zamyšlení, např. že zrnitější zpracování filmu dělá oblohu tmavší, ale nikoliv čistou bílou.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#3471 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 7 únor 2021 - 11:55:44

k Vojtově zmínce o Hyfinu:    Tuto vývojku jsem  získal  pouze jednou (v r.1974 v československé drogerii - foto kino  drahou jak sv.)   a  vyvolával v ní  jen ORWO NP15 a  ORWO NP20, a to velmi vzácně.   Fantazie!   Škoda,  že jsem se  po svém návratu k  filmu  po r. 2006  receptu na tuto vývojku  nikde  nedopátral,  Nemáte  ten správný recepis někdo k dispozici? 


  • 0

#3472 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 7 únor 2021 - 13:26:36

Vážený kolego Jiří. Nějaký Hyfin se na Slaným vrchu vynořil z paměti "Starého Jezevce".

S pozdavem z prohřáté, zaprděné nory Erik

 

Přiložený soubor  Hyfin_APtest_Oct61.pdf   680,43K   42 Počet stažení


  • 0

#3473 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 7 únor 2021 - 13:48:40

Nějaké info k Hyfinu zde. Je tam i nějaký recepis.

https://www.photrio....er.156485/print
  • 0

#3474 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 7 únor 2021 - 14:24:02

Tomu receptu metol - siřičitan - soda bych moc nevěřil. To je skoro to samé co Beutler a tam není důvod to pytlíkovat zvlášť. A právě proto to asi byla dražší vývojka.

Jeden pytlík 600 ml a vyztačil na dva filmy. Pět pytlíků v krabičce.

Oficiální recept ale zjevně není.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  hyfin.jpg   97,71K   7 Počet stažení

  • 0

#3475 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 7 únor 2021 - 21:28:06

Daruji za odvoz sušička fotek - VšezaOdvoz  ještě je nezamluvená  já takovou doma mám po otcovi.Jak jsme se tu bavili ta snůra se dá dnes koupit  stále se vyrábí.Nevidím tam ten nerezovej plech možná je vtom šuplíku dole.On píše sušička.Když se dá obrákama dolu tak leštička a nahoru tak sušička.


  • 0

#3476 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 7 únor 2021 - 21:40:07

No jéje, teď, když jsem vyvážel odpad do kontejneru, viděl jsem tam dvě takový, ale plechy poškrábaný, tak jsem je tam nechal. Sám mám doma myslím 4, vždycky mi to někdo dal zadarmo k jiným věcem. 


  • 0

#3477 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 7 únor 2021 - 23:06:45

Eriku, Kjubo,   díky,  samozřejmě  jsem na ty rozhovory páně Iana Granta a spol  už před léty narazil  a  zkoumal,  ale  jak  píše Vojta,   je to  odpíchnuto od Beutlera (Ale k  orig. Hyfinu to má opravdu daleko,  negativy jsou jiné,  to jsem zkoušel porovnat).    nezbyde než si sehnat pinakryptol žlutý   (v uplynulých 12 letech jsem ho nepotkal nikde).


  • 0

#3478 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 únor 2021 - 10:50:31

Mám asi úplně hloupý dotaz, ale nějak na to nemohu přijít. Pan Google mi zatím taky moc nepomohl.
Prostě bych potřeboval vědět, jaké cca má objektiv 300mm přiblížení. Všude pouze efekty a simulátory zoomu ale konkrétní čísla nevidím. Např. mám dalekohled 10x50. Takže vím, že kilometr vzdálený objekt mi to "přitáhne" na 100m. Pevný 300mm objektiv je přeci podobná konstrukce, tak bych rád věděl jak to je u něj s přiblížením....na kolik přitáhne 100m vzdálený objekt
  • 0

#3479 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 14 únor 2021 - 11:12:12

Mám asi úplně hloupý dotaz, ale nějak na to nemohu přijít. Pan Google mi zatím taky moc nepomohl.
Prostě bych potřeboval vědět, jaké cca má objektiv 300mm přiblížení. Všude pouze efekty a simulátory zoomu ale konkrétní čísla nevidím. Např. mám dalekohled 10x50. Takže vím, že kilometr vzdálený objekt mi to "přitáhne" na 100m. Pevný 300mm objektiv je přeci podobná konstrukce, tak bych rád věděl jak to je u něj s přiblížením....na kolik přitáhne 100m vzdálený objekt

Záleží na tom, pro jaký obrazový formát je objektiv použit. Pokud vezmete uhlopříčku obrazu v mm, dostanete ohniskovou vzdálenost základního objektivu, např. u kinofilmu je to těch cca 50 mm. Takže pro kinofilm 300/50=6, ale pro 6x6 to je jen 300/80=3.75.

 

Shimpan


  • 1

#3480 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 únor 2021 - 14:58:31

asi jsem se zamiloval... proč jen to nikon nedělal sériově? takhle zbývá jen voigtlander....

img_9794.jpg?w=1200&h=


  • 1

#3481 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 únor 2021 - 15:44:19

Mám asi úplně hloupý dotaz, ale nějak na to nemohu přijít. Pan Google mi zatím taky moc nepomohl.
Prostě bych potřeboval vědět, jaké cca má objektiv 300mm přiblížení. Všude pouze efekty a simulátory zoomu ale konkrétní čísla nevidím. Např. mám dalekohled 10x50. Takže vím, že kilometr vzdálený objekt mi to "přitáhne" na 100m. Pevný 300mm objektiv je přeci podobná konstrukce, tak bych rád věděl jak to je u něj s přiblížením....na kolik přitáhne 100m vzdálený objekt


Záleží na tom, pro jaký obrazový formát je objektiv použit. Pokud vezmete uhlopříčku obrazu v mm, dostanete ohniskovou vzdálenost základního objektivu, např. u kinofilmu je to těch cca 50 mm. Takže pro kinofilm 300/50=6, ale pro 6x6 to je jen 300/80=3.75.
 
Shimpan

Díky...je to na kino...takže pokud dobře rozumím kouknu do hledáčku a je to přiblížení cca jako s dalekohledem 6x?
  • 0

#3482 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 14 únor 2021 - 17:51:37

Pevný 300mm objektiv je přeci podobná konstrukce, tak bych rád věděl jak to je u něj s přiblížením....na kolik přitáhne 100m vzdálený objekt

Takže  podle této úvahy  by  např. 2000mm objektiv  by ten objekt mohl přitáhnout  na doplivnutí?  

Nepřitáhne.   Jen zúží zobrazovací úhel pro daný rozměr průmětny.
 


  • 0

#3483 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 únor 2021 - 18:18:59

Ok...tak jak to je s tím přiblížením? Dyt ty teleobjektivy přece objekty přiblíží...viz. wildlife foto.
  • 0

#3484 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 14 únor 2021 - 18:56:58

To je jako s komunismem.   Soudruzi taky žákům ZDŠ za normalizace tvrdili,  že  komunismus je už na dosah ruky, kdežto  já měl na dosah ruky  jen vlastní řiť. 


  • 2

#3485 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 14 únor 2021 - 19:34:23

:D chlapci chlapci! Vy jste mi ale srandisti.
Žadné přiblížení se nekoná. Jak bylo napsáno, zúží se zobrazovací úhel a tedy dojde ke zvětšení zobrazení snímaného předmětu/prostoru na průmětně.
  • 0

#3486 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 únor 2021 - 20:36:07

Dobrá tedy...nepřitáhne, nepřiblíží ale zvětší...a o to tady běží :)
Sousedka od naproti prostě nebude na doplivnutí, za to bude větší 😀
  • 1

#3487 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 15 únor 2021 - 07:19:07

Dobrá tedy...nepřitáhne, nepřiblíží ale zvětší...a o to tady běží :)
Sousedka od naproti prostě nebude na doplivnutí, za to bude větší

tak tak,   hlavně, že si rozumíme.    A zbytek  je už  jen geometrie.


  • 0

#3488 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 únor 2021 - 09:13:13

Vážený kolego, faajne, sousedka od naproti se stane prostorově výraznější, až silně dominantní zejména tehdy, použijete-li Maksutovův konstrukční princip, vhodný i  pro snímací objektivy. Při stavební délce kolem 80cm dosahují ohniskových vzdáleností kolem dvou metrů. Poměrný otvor 1:14 až 1:8 tak neposkytne za šera příliš mnoho visuálního potěšení.. Doporučuji dělit objektivy podle zorného úhlu, který jsou schopny snímat. Pro označení "teleobjektiv" nebývá ani toto hledisko dostatečné, neboť do této skupiny jsou zařazovány pouze objektivy zvláštní konstrukce, na rozdíl od dlouhoohniskových objektivů těch typů, které se jinak používají i pro větší zorné úhly. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#3489 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 únor 2021 - 09:45:07

Taky jsem po tom nedávno pátral při nákupu pozorovacího dalekohledu. Porovnání je to trochu složitější tím, že u dalekohledů hraje roli kromě objektivu ještě okulár.

 

U dalekohledů se přiblížení/zvětšení údajně vypočítá jako ohnisková vzdálenost objektivu dělená ohniskovou vzdáleností okuláru.

 

zvětšení = F / f

nebo

zvětšení = D / d

 

D - průměr objektivu (mm)
F - ohnisková vzdálenost objektivu (mm)
f - ohnisková vzdálenost okuláru (mm)
d - velikost výstupní pupily (mm)

d = f / světelnost

 

U objektivů je samozřejmě potřeba to vztáhnout ke "základní" ohniskové vzdálenosti (resp. zornému poli) pro daný formátu. U kinofilmu to je cca 50 mm, takže objektiv 300 mm má přiblížení cca 6 x.


  • 0

#3490 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 15 únor 2021 - 09:59:26

Zvětšení nebo „přiblížení“ je relevantní jen u pomůcek pro přímé pozorování (mikroskopy, dalekohledy), kde se to dá vztáhnout k tomu, co by člověk viděl pouhým okem. Ale u snímacích objektivů se tohle vůbec uplatnit nedá, protože výrobce vůbec nemůže ovlivnit, jak velkou fotku si z toho negativu pak uděláte, na jak velké plátno si promítnete diák nebo z jaké pozorovací vzdálenosti se na fotku budete dívat.

Je velký rozdíl, jestli se na 30x40 fotku sousedky „na doplivnutí“ budu dívat z 50 cm, nebo ji budu mít pověšenou na zdi a dívat se na ni z 5 metrů.

 

Edit: tak jsem si vzpomněl, že přece jen se pojem zvětšení používá i u fotografování, ale vztahuje se to vždy na obraz vykreslený na negativ a vyjadřuje poměrem skutečné velikosti předmětu a velikosti jeho obrazu na negativu. Tudíž praktické použití této veličiny je značně omezené.


  • 0

#3491 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 únor 2021 - 10:23:05

Proto jsem psal, že tam vstupuje do hry ještě okulár. Ale místo okuláru lze použít i foťák - tam je to pak ještě složitější...


  • 0

#3492 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 15 únor 2021 - 12:17:46

Petr Tausk napsal knihu Fotografovní výměnnými objektivy a tam to popisuje a má k tomu spoustu vzorečků.

Vychází z toho zajímavá situace, že při běžné pozorovací vzdálenosti fotografie (cca 1,5 x úhlopříčka) budeme vnímat perspektivu snímku jako přirozenou, pokud jsme použili taky objektiv o ohniskové vzdálenosti 1,5 x úhlopříčka negativu. Pro kino je to cca 65 mm, pro 6 x 6 cca 130 mm.

Pokud chceme fotografii zachycenou teleobjektivem pozorovat ve stejných pozorovacích úhlech jeko realitu, musíme se na ni dívat z dálky.

U fotky širokáčem musíme strčit hlavu blíž.


  • 0

#3493 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 19 únor 2021 - 19:26:32

Přátelé, smutná novina. Zemřel fotograf Pavel Vácha. Uctěme jeho památku.
  • 1

#3494 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 19 únor 2021 - 22:10:38

Vážení kolegové, s Pavlem Váchou jsem se setkal hned několikrát. Velmi si považuji jeho empatie a skromnosti s jasným názorem a obdivuhodným rozhledem v oboru.

Není mnoho fotografických osobností, o nichž lze s úctou hovořit. Dne 22. března 2019 se uskutečnila v zaplněném sále galerie VK 37 v Kralupech nad Vltavou - Lobči vernisáž jeho fotografií ze zcela náhodného dopoledního setkání s Josefem Sudkem, jehož po celý zbytek dne doprovázel a rovněž v mnoha autentických situacích též fotografoval při práci. Mnoho ve své úvodní řeči tehdy neřekl, jeho přáním bylo, aby hovořila především fotografie. Renesanční člověk, opravdová osobnost a inspirace pro každého z nás, milovníků klasické černobílé fotografie. Bolestná ztráta pro rodinu a českou fotografii. S tichou vzpomínkou: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3495 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 20 únor 2021 - 08:56:29

https://youtu.be/nOGffk7I5mY
  • 2

#3496 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 20 únor 2021 - 11:12:04

Nikdy jsem o něm neslyšel, ale působí na mě velmi sympaticky, žádné takové ty pózy.

„Fotografie má být hotová, co se týče kompozice, již v okamžiku záběru.“


  • 0

#3497 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 24 únor 2021 - 10:08:58

https://kosmofoto.co...-simple-camera/


  • 0

#3498 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 24 únor 2021 - 22:21:54

John Finch to hezky rozjíždí. Kdo umí anglicky a ještě jeho kanál na YT neobjevil, vřele doporučuji.

https://youtu.be/5FVD761pU7o


  • 0

#3499 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 únor 2021 - 10:02:41

není zde nějaký znalec vrtaček narex?

jednak mám opravárenskou otázku a pak se ptám na průměr objímky pro upnutí do stojanu

nejde o mlaďonké kusy porevoluční, mám dva, tam je 43 mm, jde mi o ty socialistické stáří 35 a více let

potřebuju rozšířit stádo a upnout ji do frézovacího stojanu a nemůžu nikde najít, kolik ten průměr tenkrát souzi dělali, protože určitě šli vlastní cestou na svět nehledě, tak jestli to není u některých kusů víc, než 43 mm?


  • 0

#3500 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 25 únor 2021 - 10:14:04

není zde nějaký znalec vrtaček narex?

jednak mám opravárenskou otázku a pak se ptám na průměr objímky pro upnutí do stojanu

nejde o mlaďonké kusy porevoluční, mám dva, tam je 43 mm, jde mi o ty socialistické stáří 35 a více let

potřebuju rozšířit stádo a upnout ji do frézovacího stojanu a nemůžu nikde najít, kolik ten průměr tenkrát souzi dělali, protože určitě šli vlastní cestou na svět nehledě, tak jestli to není u některých kusů víc, než 43 mm?

Mám doma Narex EV410D, řekl bych že někdy z roku 1985, objímka má 45 mm


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních